I Leidsch Dagblad Fokker staat aan rand van afgrond Treinverkeer stil leggen bij werk aan de rails dollarkoers stijgt verder Blauwe muur Seles kan nog winnen Groot werk in uitvoering Boeren vrezen miljoenenstrop door droogte GOED NIEUWS A/OENSDAG 16 AUGUSTUS 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40852 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Verzekeraars slapen De verzekeraars zijn vooral met zichzelf in je weer. De gevaren van de buitenwereld lijken aan hen voorbij te gaan. Lauwe reacties 3 De excuses van de Japanse premier Murayama hebben in Nederland vooral lauwe reacties opgeleverd. Kroatië Manen Kweken 7 Marcel de Groot hoopt dat, na de flop van zijn se Zaken begint op de eerste CD, zijn nieuwe Balkan een steeds 'zuiver- plaat 'Manen Kweken' I der' situatie te ontstaan. meer succes heeft. 5 Volgens minister Van I Studente opent academisch jaar leiden hans koenekoop I /oor het eerst in de 420-jarige reschiedenis van de Rijksuni versiteit Leiden (RUL) opent studente het academisch aar. Op maandag 4 september loudt de 23-jarige Hester Los, isdejaars studente psycholo- de hoofdrede in de Pieters- Daarmee stapt de RUL af van eeuwenoude traditie dat een iminente hoogleraar of mi- de belangrijkste toe- houdt. Wel zal zoals elk de voorzitter van het Colle- Bestuur officieel de 'les- en openen'. De universiteit wil dat studenten cen- i. „Studenten zijn ;een consumenten of afnemers produkt, het zijn zelf i^, irodukten. En wij zijn trots op "ie produkten", aldus rector lagnificus Leertouwer. Los was eerder bestuurslid -an de EL CID-commissie en an studentenvereniging Au- istinus. Momenteel is ze voor- itter van de Plaatselijke Kamer an Verenigingen (PKvV), de iverkoepelende organisatie van le Leidse studentenverenigin- Ik weet wel zo'n beetje UUf ïoe het studentenleven van Lei- in elkaar steekt. Dat wil ik mijn rede ook graag over- irengen aan de eerstejaars." Eigen vermogen op na recordverlies van 651 miljoen amsterdam wim bank Een dramatisch eerste half jaar, met een recordverlies van 651 miljoen gulden, heeft vliegtuigfabrikant Fokker aan de rand van de afgrond gebracht. Het eigen vermo gen is door de aanhoudende verliezen opgesoupeerd. Politiek Den Haag wil op korte termijn een duidelijk toe komstplan voor Fokker, voordat er sprake kan zijn van aanvullende financiële steun. voorspellingen (500 miljoen) van beursanalisten. Ook de om zet liep in het eerste halfjaar te rug van 1,14 miljard tot 998 mil joen gulden. Met behulp van groot-aan deelhouder Daimler-Benz Aero space wordt een overbruggings financiering geregeld om aan de lopende verplichtingen te kun nen voldoen. Eind oktober komt DASA met nieuwe maatregelen om de ver liezen bij de lucht- en ruimte- vaarttak van Daimler-Benz te rug te brengen. Een van de mo gelijke onderdelen van dit plan, is de overplaatsing van werk naar landen met een dollar-eco- Beleggers hebben inmiddels het laatste beetje vertrouwen in Fokker verloren. De koers van het aandeel duikelde vanmor gen op de Amsterdamse effec tenbeurs met 15 procent van 9 gulden naar 7,60 gulden. Het verlies in het eerste half jaar van 1995 is groter dan het totale verlies van 449 miljoen gulden over heel 1994. Het be drijf schrijft de slechte resulta ten toe aan de lage dollar en de hoge kosten die moeten worden gemaakt voor reorganisatie. De cijfers overtreffen de negatiefste nomie. Eerder zei DASA 10.000 arbeidsplaatsen uit Duitsland en Nederland te willen overhe velen. Dat maakt de vliegtuig bouwer minder kwetsbaar voor valutaschommelingen. De toe stellen worden in dollars be taald, waardoor Fokker extra kostennadeel oploopt bij een la ge dollarkoers. De ondernemingsraad van DASA verwacht door de uitvoe ring van Dolores een verlies van zo'n 1.700 arbeidsplaatsen bij Fokker. In dat geval blijven er bij Fokker ongeveer 5.300 ba nen over. Dat waren er een paar jaar geleden nog bijna 13.000. Volgens Fokker kloppen de uit gelekte cijfers niet. Ook een woordvoerder van DASA spreekt van een tussenbalans, waaraan nog geen definitieve conclusies kunnen worden ver bonden. De besluiten over de toe komst van de Nederlandse vliegtuigbouwer hangen mede Halfjaarcijfers Fokker netto-resultaat 1e halfjaar in miljoenen guldens Bijstand /l Onze Lieve Vrouw I Z van de Heilige Eik kreeg een kapel, waar nog steeds 25.000 mensen per jaar om bijstand vragen. Vurens "7 Stompwijker Edwin I Vurens stapt van FC Twente over naar Roda. De 27-jarige aanvaller tekende voor twee jaar. samen met eventuele steun van de Nederlandse over heid om het eigen vermogen van het noodlijdende bedrijf te versterken. Minister VVijers (economische zaken) zei giste ren er zich van bewust te zijn dat de actuele situatie grote of fers van DASA vraagt. Voor Fokker wordt 1996 cru ciaal. De vliegtuigbouwer gaat ervan uit dat de markt zich dan herstelt en luchtvaartmaat schappijen oude vliegtuigen in hun vloot gaan vervangen. Toch is de directie nu voorzichtiger dan begin dit jaar, toen topman Van Schaik stelde dat het bedrijf in 1996 weer in de zwarte cijfers komt. Nu zegt Fokker dat de lo pende reorganisatie, verlies van 1.760 banen, moet leiden tot een aanzienlijke verbetering van het resultaat volgend jaar. Conclusie onderzoek Railned: worden geregistreerd om het inzicht in veiligheidsrisico's te verbeteren. NS en bonden kwa men na het ongeluk in Mook al maatregelen (knipperlichten bij aankomende trein, schrappen in dienstregeling) overeen die het veiligheidsniveau langs en op het spoor op korte termijn verhogen. Railned verwacht dat ook bij een gelijkblijvende werkwijze het risico met twintig procent omlaag kan. Dit is volgens de onderzoekers mogelijk door veel aandacht te blijven beste den aan opleiding, regelgeving, toezicht en inspectie. De erva ring leert echter dat de aan dacht daarvoor snel verslapt. NS zeggen de veiligheid van baanwerkers voorop te stellen, maar menen wel dat nieuwe maatregelen gevolgen kunnen hebben voor de werkgelegen heid (meer mechanisatie van, werkzaamheden) Ook reizigers en verladers moeten rekening houden met het feit dat wegens baanwerk zaamheden op bepaalde tijd stippen het aanbod van reizi gers- en goederentreinen min der wordt. Normaal treinverkeer moet stil worden gelegd als baanwerkers aan de rails werken. Deze maat regel verhoogt de veiligheid langs en op het spoor het best. Dat concludeert Railned, een onderdeel van Nederlandse Spoorwegen (NS) dat zich on der meer bezighoudt met spoorwegveiligheid, in een on derzoek. De aanleiding tot het onder zoek was het treinongeluk bij Mook op 31 mei, waarbij drie baanwerkers om het leven kwa- Uit het onderzoek van Rail ned naar de ongelukken tijdens werkzaamheden aan de spoor lijnen is gebleken dat Neder land erg onveilig is, vergeleken met het buitenland. In de perio de tussen 1981 en 1 juli 1995 vielen er 58 slachtoffers, waar van 29 dodelijk. Bijna alle onge lukken worden volgens Railned veroorzaakt door menselijk fa len. Uit het onderzoek blijkt ook dat onder meer de regelgeving moet worden herzien en 'bijna- ongevallen' consequent moeten imsterdam anp De koers van de Amerikaanse dollar is vanmorgen op de wis selmarkt in Amsterdam verder [estegen. De koers steeg giste- in 1,60 gulden naar 1,65 [tilden. Vanmorgen om 10.00 as een koers van 1,66 gul len bereikt. De stijging van gisteren werd veroorzaakt door grootschalige lankopen door de centrale ban- an de Verenigde Staten, apan en Duitsland. Ook Zwit- erland deed mee. Of De Neder- landsche Bank eveneens inter-' venieerde is onbekend, aange zien deze instelling aan zulke nooit ruchtbaarheid Op de Amsterdamse beurs schoten vanmorgen dollarge- voelige fondsen zoals Unilever, AKZO, Heineken en Nedlloyd flink omhoog. Op de valutamarkt in Tokyo kwam de dollarkoers vandaag boven de 99 yen, ongeveer vier yen meer dan de notering van gisteren. Later zakte de koers te rug tot 98,30 yen. tonica Seles is terug. Na 28 naanden afwezigheid (omdat op 30 april 1993 door een ge stoorde fan van Steffi Graf in Hamburg was neergestoken) ;eerde de Amerikaanse gisteren Toronto terug op de wed- strijdbaan. Monica Seles speel de Canadese stad de ge- ukkigste zestig minuten tennis haar carrière. In een uur tijd s zij klaar met landgenote Kimberly Po: 6-0 6-3. De 21-jarige Seles schudde, nadat zij met een forehand de wedstrijd had gewonnen, Po de hand en rende vervolgens naar de zijkant van de baan om haar ouders te omarmen. Zij liep daarna weer de baan op en dankte de ruim achtduizend enthousiaste toeschouwers, die haar een twee minuten dürende staande ovatie gaven. „En lange tijd was alles donker. Nu zie ik de zon weer weer", vertelde Se les. „Ik denk dat ik goed heb ge speeld. Het enige waaraan ik al maar heb gedacht, is dat ik ooit weer zou kunnen tennissen. Het is geweldig." \nne Frankstraat in Barcelona barcelona gpp Bewoners, organisaties en be drijven in Barcelona proberen een fascistische boekhandel uit de stad te verdrijven. Zij hopen dat te bereiken door het gedeel te van de straat waar de boek handel is gevestigd om te dopen tot 'Anne Frankstraat'. s een enorme handteke- lingenactie op touw gezet die eind september in de naams verandering moet uitmonden. De boekhandel is onderdeel van een organisatie, die zich toelegt op de vervaardiging en versprei dingvan nazi-propaganda. De anti-fascistische campag ne is in mei begonnen en heeft momenteel al 6.500 handteke ningen opgeleverd van perso nen en 125 van organisaties en bedrijven. mm leiden De Bulgaar Christo pakt gebouwen in met lakens noemt het vervolgens kunstwerken, de Leidse studentenvereniging Quintus doet hetzelfde met blauwe bierkratten en noemt het een geintje. Leden van het dispuut Houphnix stapelden krat na krat op elkaar om het gebouw aan de Korte Mare, op de hoek met de Oude Singel, een wat fleuriger aanzien te geven tijdens de EL CID-week. Voor de derde keer in successie alweer. Opdat het bouwwerk niet in elkaar zou storten als een toevallige passant de stevigheid ervan eens zou willen tes ten, werd elke krat met een touw aan een andere vastgemaakt. Het geheel is vervolgens nog eens stevig bevestigd aan de gevel. Totdat het bouwwerk gisteravond weer uit elkaar werd gehaald. De brouwerij wilde zijn kratjes niet langer missen. foto henkbouwman HET WOORD IS AAN Toon Hermans Ik heb een hekel aan de nacht; je ligt maar met je ogen dicht en je ziet geen pest. VOOR DONDERDAG veel zon kJ J Wa 13726° 13727° 14727° nemSfg 10% 10% 10% ÏSÖ 70% 70% 70% Uitgebre d weeroverzicht op pagina VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport 16,17,18,19 Strips8 Celstraffen geëist voor drugsmokkel katwuk. peter v r hulst Het was de vijf bemanningsle den om geld en avontuur te doen, maar de enige 'beloning' die de opvarenden van de Nar wal aan de smokkel van een grote partij softdrugs overhou den, is zeer waarschijnlijk een forse celstraf. Het schip waarop de drie Kat- wijkers, een Voorschotenaar en een Finsterwoldenaar voeren, werd in de nacht van 8 op 9 mei acht mijl uit de kust van Katwijk door de politie geënterd. Aan boord bevond zich een partij van 6.800 kilogram hasj (straat waarde zo'n 20 miljoen gulden). De 38-jarige Kalwijkse kapi tein van de Narwal, hoofdver dachte in de smokkelzaak, moest zich gisteren voor de Haagse rechtbank ook verant woorden voor enkele drugtrans porten naar Engeland en de handel in amfetamine-pillen. Hij hoorde vier jaar gevangenis straf tegen zich eisen. De overi ge opvarenden, die allen een blanco strafblad hadden, moe ten als het aan de officier van justitie ligt twee tot tweeënhalf jaar achter de tralies. Wie de opdrachtgever van de Katwijkse kapitein was, bleef ook gisteren tijdens de rechts zitting de vraag. De hoofdver dachte weigert uit angst voor represailles de naam te noemen van de organisatie die achter dit grote drugtransport zit. „Wat mij nu zo intrigeert is de vraag wie ier achter dit drug transport zit. We praten hier over miljoenen en geen van de verdachten die vandaag voorko men, is kan deze partij van 6.800 kilogram hasj betalen", al dus officier van justitie D. van den Broek. Pagina 13: Rubberboten van drugsmokkelaars wekten arg- NS werkt flink aan de algehele verbetering van het spoornet. Overlast is daarbij helaas onvermijdelijk. Van vrijdagochtend 10.00 uur tot en met maandagoch tend 05.00 uur aanstaande is er geen treinverkeer moge lijk tussen Leiden en Den Haag. NS zal bussen inzetten op dit traject; de reisduur wordt hierdoor verlengd met een half uur. Informatie folders zijn verkrijgbaar bij het NS-loket. Ook leunt u bel len met 06-9292 (50 ct/m) of kijk op Teletekst pag. 754. Excuses voor de overlast. Bouwen aan de toekomst. We gaan ervoor, den haag anp De aanhoudende droogte gaat de boeren steeds meer parten spelen. Zeker in voor droogte vatbare gebieden dreigt een miljoe nenstrop. De federatie van landbouworga nisaties LTO-Nederland deelt de vrees van deze boeren in Noord-Brabant, Limburg, Drenthe, Overijssel en Gelderland. Bij veel akkerbouwers staan gewassen als mais op het land te verschrompelen, zeker nu in sommige regio's een beregeningsverbod geldt. Volgens LTO-voorzitter G. Doornbos zijn de problemen niet te generaliseren. „De landbouw steekt zo divers in elkaar dat je niet over miljoenen guldens schade voor al le boeren kunt spreken. In z'n algemeen heid kun je wel stellen dat de problemen vooral spelen op de hoge zandgronden." Doornbos vreest vooral dat de veeboeren op de zandgronden financieel in de ver drukking komen. Het gras gaat als gevolg van de droogte dood en moet opnieuw worden ingezaaid. „Veel boeren moeten nu hun wintervoorraad aanspreken. Het gevolg is dat ze voor de winter veel geld moeten neertellen om hun voervoorziening, gras en mais, weer op peil te brengen. De veehou ders kunnen deze tegenvaller niet goedma ken, omdat de melk echt niet duurder wordt", aldus Doornbos. Door de aanhoudende droogte zal de oogst van vooral aardappelen, maar ook van mais en bieten flink tegenvallen. Een lagere opbrengt kan overigens in sommige gevallen aardig wat geld in het laatje bren gen. Zo is de prijs van bintje-consumptie aardappelen op de Amsterdamse termijn- markt explosief gestegen. De voorspelling dat het voorlopig nog droog blijft, leidt daar tot enorme speculaties. De akkerbouwers uit Flevoland, de Zuidhollandse eilanden, Zeeland en uit de kleigebieden aan de kust van Groningen en Friesland hebben voor alsnog geen reden tot wanhopen. Klappen kunnen er wel vallen bij boeren die in de veenkoloniën fabrieksaardappelen (voor zetmeel) verbouwen. Hun percelen zijn zeer droogtegevoelig. Deze akkerbou wers gaan uit van een verlies van enkele duizenden guldens per hectare opbrengst. De prijzen voor fabrieksaardappelen en bie ten, waarvoor Europese marktordening geldt, liggen ook min of meer vast. Als de droogte aanhoudt en de waterschappen het aantal beregeningverboden uitbreiden, zijn de gevolgen niet te overzien. De situatie is overigens nog niet zo nij pend als tijdens de droge zomer van 1976. Toen deden ongeveer 20.000 boeren en tuinders een beroep op de toenmalige Rijksgroepregeling zelfstandigen (nu Bij standsbesluit zelfstandigen). Het rijk keerde toen in totaal 245 miljoen gulden uit. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus r i proefabonnement. Nr. bank/giro: I Handtekening:. OF BEL 071-12 80 30

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1