ZONN Herstel Zuidweg op lange baan a'Gespoten? Ik dacht dat ze nog moesten komen' P0LAR0I drugsmokkelaars wekten argwaan A jjVan fraude verdachte jj ambtenaar Wassenaar moet thuis blijven K 9! Regio Leiden/Rijn Veenstreek Verkoeling na hard zwoegen Drie jaar cel geëist voor hamerslag op hoofd Rubberboten van WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1995 Wilde achtervolging HAZERSwouDE-rundukEen dronken automobilist is afgelopen nacht na een wilde achtervolging aangehouden. De 31 -jarige man reed op de Gemeneweg in Hazerswoude de verkeerde weg helft, waardoor hij bijna in botsing kwam met een politiewagen. De politie zette daarop de achtervolging in, maar de Hazerswou- denaar negeerde de stoptekens. Toen de politie-auto naast de achtervolgde wagen ging rijden en beide auto's bij de Potgieter laan rechtsaf sloegen, botsten de auto's tegen elkaar. De Hazers- woudënaar wilde er lopend vandoor gaan, maar kon door de po litie in de kraag worden gegrepen. De automobilist bleek te veel te hebben gedronken. Wateroverlast door wasmachine alphen aan den run Een wasmachine op de Euromarkt in Alphen heeft gisteravond voor een flinke wateroverlast gezorgd. De deur van de wasmachine was opengesprongen. Het water bleef door stromen en kwam ondermeer in een aantal woningen op onder liggende etages terecht. De brandweer moest ter plaatse komen om het water weg te zuigen. Bejaarde vrouw beroofd alphen aan den run Een 86-jarige vrouw is gistermorgen op de Toussaintstraat in haar woonplaats van haar handtas beroofd. Twee jongens op een rode bromscooter naderden de vrouw van achteren. De jongen die achterop zat, rukte het tasje uit haar handen. De tas had een inhoud van 300 gulden. Voorschotense breekt been voorschoten Een 78-jarige vrouw uit Voorschoten heeft gister avond haar been gebroken. Ze was met haar fiets even gestopt op het Geestwoningpad om van de natuur te genieten. Ze bleef op haar fiets zitten en steunde met één voet op de grond. Toen haar fiets weggleed, lukte het de Voorschotense niet haar even wicht te bewaren en kwam ten val. Ze is overgebracht naar het Rijnlandziekenhuis. Explosieve stijging gasverbruik in gemeentelijke werkplaats roelofarendsveen De winters zijn sinds 1988 niet noemenswaardig koud geweest. iToch is het gasverbruik in de I gemeentelijke werkplaats in iRoelofarendsveen tussen 1988 en 1994 gestegen van 2875 naar 16.480 kubieke meter per jaar, I bijna een verzesvoudiging. „Nee, dat kan niet, dat moet leen fout zijn", merkten diverse I commissieleden gisteravond I ongelovig op. Directeur open bare werken A. Peters moest het wassenaar judy nihof Een op verdenking van fraude geschorste ambtenaar mag zich voorlopig niet op het Wasse- naarse gemeentehuis vertonen. De Haagse bestuursrechter heeft het verzoek om de schor- t'sing ongedaan te maken afge wezen. De ambtenaar wilde weer gewoon aan het werk, maar volgens de bestuursrech ter heeft de gemeente 'voldoen de gronden' om de man niet langer tot het gemeentehuis toe te laten. Tegen de man bestaat de 'ernstige en concrete verden- king' van fraude, aldus de be stuursrechter. De ambtenaar, die sinds 1970 bij de gemeente in dienst is, zou samen met twee andere mede werkers smeergeld hebben aan genomen van een aantal tuin bedrijven. In ruil hiervoor zou den zij illegale stort van groen afval hebben toegestaan. De ge meente Wassenaar vreest dat zij voor minimaal een ton is bena deeld. Volgens de advocaat van de geschorste ambtenaar zou het echter gaan om circa vier duizend gulden. De recherche stelt een nader onderzoek in. Deze originele, goudkleurige Sunmate van a Polaroid exklusief bij ons van>5T- voor 29,S0 (op op).* Groeneveld Opticiens De beste, zaak voor je ogen. ALPHEN aid RIJN, Van Mandersloostraat 33 LEIDEN, Winkelcentrum Kopermolen nr. 21 LISSE, Kanaalstraat 63a/Hoek Blokhuis. SASSENHEIM, Hoofdstraat 234. Bassin Sterrenbad zonder water B en W Alkemade willen eerst duidelijkheid over komst HSL CHEF HENNY VAN EGMOND.071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP,071-356429 Alkemade houdt nu al rekening met de mogelijke aanleg van een hoge snelheidslijn. Stond een grote opknapbeurt van de in slechte staat verkerende Zuidweg in Rijpwete- ring aanvankelijk voor dit jaar gepland, nu vinden B en W het verstandiger om te wachten. Immers, indien de HSL de Zuidweg gaat kruisen, zijn de kosten voor een recon structie voor niets geweest, aldus het Alkemadese college. rupwetering marieta kroft kritiek van de commissieleden J. uit den Bogaard (CDA) en J. Het besluit van B en W stuitte Spring in 't Veld (Groen Links), gisteravond in de commissie Beiden vinden het onverant- ruimtelijke ordening op forse woord om de reconstructie van de weg nog langer uit te stellen. „Als de HSL er komt, duurt het nog zeker vijf of zes jaar voordat er met de werkzaamhe den wordt begonnen", aldus Uit den Bogaard. „Ik kan me niet voorstellen dat we nog zo lang kunnen wachten met het op knappen van de weg. Als de HSL er toch komt. moet het rijk de kosten maar betalen." Spring in 't Veld ging nog een stapje verder: „De HSL komt er niet en dus gaan we nu de Zuidweg op knappen. Het college antici peert op een ontwikkeling die we niet willen. Dat is een slech te zaak." Deze doorgaande weg door Rijpwetering verkeert in een zo danig slechte staat, dat er bij een hoge waterstand, water op het wegdek komt. Bovendien vertoont het wegdek talloze scheuren en gaten. Een op knapbeurt kost volgens direc teur openbare werken A. Peters tussen de anderhalf en twee miljoen gulden. Wethouder Nugteren bena drukte dat er maandelijks wordt gecontroleerd of verder uitstel mogelijk is. „De veiligheid staat voorop. Als die niet meer kan worden gegarandeerd, worden maatregelen getroffen. Of we de kosten voor een opknapbeurt van de weg later terugkrijgen, is nog maar de vraag. We willen daarom niet onnodig geld uit geven." wel een paar keer zeggen: „Het is echt waar." De oorzaak ligt volgens hem in een groot lek in de verwarmingsketel. „Sinds kort wordt het energieverbruik van de gemeentelijke gebouwen in de gaten gehouden. Daar door is het lek aan het licht ge komen." De commissieleden gingen vervolgens zonder discussie ak koord met de vervanging van de ketel, een investering van 14.000 gulden. rupwetering» Na een dag hard werken in de volle zon gaat een ijsje er wel in. Moe maar voldaan genieten deze vier bouwvakkertjes van hun lekkernij. Circa 200 kinderen uit Rijpwe tering en Oud Ade verschenen gisterochtend op het trapveldje achter de H.P. van der Poellaan om een hut te bouwen of om te knutselen in de tent. Aan het eind van de dag waren er maar liefst 40 hutten verrezen. Vandaag krijgt het dorpje een naam en wordt de gekozen burgemeester beëdigd door de loco-burgemeester van de gemeente Alkemade, Luuk Beelen. Hoofd huttenbouw, Gerrit-Arie Los, is dik tevreden over het verloop van de eerste dag. „Dit jaar waren er weer meer kinderen dan vorig jaar, toen er op de topdag 170 waren", ver telt hij. Het verbaast hem niet. „De basisschool groeit en dus ook het aantal kinderen dat hier komt." In de nacht van donderdag op vrijdag kunnen de kinderen overnachten in hun huisje. De huttenbouwweek wordt vrijdagmiddag afgesloten met een bingo en het afbreken van de bouwsels. foto ben de bruyn Raad van State tikt Wassenaar op de vingers den haag/wassenaar persbureau cerberus De Raad van State heeft felle kritiek op de gemeente Was senaar. De woning van A. Opdam aan de Rijksstraat weg is wegbestemd zonder de eigenaar een andere wo ning aan te bieden. Dit bleek gisteren tijdens een rechts zitting in Den Haag. Volgens de gemeente Was senaar is in het huis niet goed meer te wonen vanwe ge het verkeerslawaai dat de afgelopen jaren fors is toege nomen. Daarom werd de woonbestemming vervangen door een bedrijfsbestem- ming. Dit houdt in dat Op dam zelf nog wel in het huis mag blijven wonen, maar dat de woning uiteindelijk zal moeten verdwijnen. De bewoner vocht gisteren de gewijzigde bestemming aan bij de Raad van State. Hij stelt vast dat hij geen last heeft van het verkeer en vindt dat de gemeente zich onnodig druk maakt. Opdam is bang dat de waarde van zijn huis daalt door de be stemmingswijziging. Ook vreest hij dat hij nauwelijks meer mag verbouwen wan neer de woonbestemming is weggenomen. Gisteren tijdens de hoor zitting werd duidelijk dat Op dam niet afwijzend staat te genover verhuizen. Het ver baasde de Raad van State dan ook dal de gemeente Wassenaar tot nu toe geen nieuwe woning voor hem heeft gezocht en het huis aan de Rijksstraatweg heeft aan gekocht. De gemeente ant woordde dat er op dit mo ment geen huizen of bouw percelen beschikbaar zijn. Een woordvoerster van de gemeente voegde daaraan toe dat Wassenaar vreest voor precedentwerking: „Straks moeten we alle wo ningen aan de Rijksstraatweg opkopen. Daar hebben we echt geen geld voor." Tijdens dezelfde hoorzit ting kwam ook de bestem ming van het voormalige Maritima-terrein aan de or de. De provincie Zuid-Hol land heeft zich steeds verzet tegen de bouw van apparte menten op de plaats van villa Maritima aan de Papeweg. De provincie wilde de villa als monument behouden. Gisteren bleek dat de provin cie al haar bezwaren tegen de nieuwbouw heeft laten varen, omdat de villa inmid dels gesloopt is. De provincie pleitte daarom samen met de gemeente Wassenaar en grondeigenaar P. Stokvis voor een bestemming die de bouw van appartementen mogelijk maakt. De Raad van State doet binnen enkele maanden uitspraak. den haag/alphen aan den run Zwemmen in het wedstrijdbad van het Wassenaarse Sterrenbad is deze week niet mogelijk. Tot en met 20 augustus wordt onderhoud gepleegd aan de beweegbare vloer van dit bassin. De andere drie bassins van het zwembad aan de Zanderijlaan, zoals het recreatie- bad en het buitenbad, zijn wel gewoon open. Sinds 1988 heeft de 31-jarige Al- phenaar langer in de bak geze ten dan dat hij vrij was. Zijn laatste periode van vrijheid, na een celstraf van dit keer tweeën half jaar, duurde maar een paar maanden. Toen zette hij een hamer in het achterhoofd van zijn broer, die net weer een paar weken op vrije voeten was. „Het zoveelste bedrijf in een familie tragedie", oordeelde officier van justitie F. Slits. „En ik ben bang dat we het laatste bedrijf nog niet hebben meegemaakt." We gens poging tot doorslag eiste hij eiste drie jaar cel waarvan zes maanden voorwaardelijk. Het tragische voorval had plaats op 8 mei van dit jaar, in de flat aan de Alphense Argo- straat waar de verdachte samen met zijn drie oudere broers woont. Vier broers die regelma tig harddrugs gebruiken en van wie de oudste twee niets anders doen dan de hele dag voor de televisie hangen. Vader en moe der zijn onlangs kort achter el kaar overleden. Volgens de ver dachte hadderi de twee oudste broers de moeder daarbij een handje geholpen. Nadat zij een hartaanval had gehad, was de eerste reactie van de broers om haar eens grondig te beroven. De 31-jarige kwam uit de ver horen naar voren als het jongste broertje dat door de oudere fa milieleden als voetveeg wordt gebruikt. Op de ochtend van de achtste mei was hij als eerste opgestaan om ontbijt te maken voor de heren. Hij had brood gehaald en voer voor de kat en hij" had eitjes gekookt. De broer die later een Idap op zijn hoofd zou krijgen reageerde slechts op het ontbijt met de vraag waar om hij geen eitje had gekookt voor de kat en de verwensing dat hij de eieren in zijn reet kon stoppen. De spanning tussen de twee broers liep in de loop van de ochtend verder op. Het latere slachtoffer reageerde zijn agres sie af op de salontafel, die hij omver kegelde. Toen hij daarna even de galerij op ging, sloot zijn jongere broer hem buiten. Nadat de oudere broer met een fiets het keukenraam had inge gooid en het rijwiel vervolgens zes verdiepingen naar beneden had gegooid, deed kleine broer de deur maar weer open. In middels had hij zichzelf afgere ageerd op de televisie. De oudere broer had bij zijn binnenkomst een baksteen bij zich. Kleine broer had in de ene hand een hamer en in de ande re een pikhouweel. De jongste sloeg toe voordat de oudste de kans kreeg. Hoewel het slacht offer er goed van af kwam, zag de officier van justitie in de klap een onvervalste poging tot doodslag. Hij eiste drie jaar cel waarvan zes maanden voor waardelijk. Advocaat P. van der Kooi hield het op noodweer en vroeg om onmiddellijke in vrij heid stelling van zijn cliënt. Op dat laatste verzoek ging de rechtbank niet in. Uitspraak op 29 augustus. runwoude ruud sep Het borstelen van de straten werkt maar matig en als er helemaal niets wordt gedaan aan onkruidbestrijding, worden sommige straten wel erg groen. Daarom heeft de gemeente Rijnwoude twee weken geleden op proef een paar straten gespoten met het vriendelijke middel Top Gun. Of de gemeente het middel in de toekomst blijft gebruiken, is onder andere afhankelijk van de reacties van de bewoners. De Prinses Beatrixstraat in Koudekerk is een keurig straatje waar de bewoners over de breedte van hun voortuin zelf het onkruid tussen de trottoirtegels vandaan halen. En het is één van de twee Koudekerkse straten waar met Top Gun tegen het onkruid op de rijbaan is gespoten. Het mos tussen de klinkers is er geel, net als het meeste gras. Maar op sommige plekken staat het gras nog vrolijk groen te zijn. Joop Schellingerhout knipt in zijn voortuin de dode bloemetjes uit de planten. Op het kort geschoren gras staat een mini-uitvoering van molen De Rooie Wip. „Ik weet nog niet wat ik ervan moet denken; een paar flinke regenbuien en het groeit weer als kool." Hij is niet de enige die de spuitactie met enig wantrouwen beziet. Ja, de vutter Schelligerhout heeft ze twee weken geleden zien komen met de spuitwagen. „Toen ze de straat in kwamen heb ik meteen mijn auto hiernaast gezet. Je weet nooit of dat spul nou zo lekker is voor je velgen. Het stonk in ieder geval vreselijk. Maar je zag het 's avonds al geel worden", vertelt de Koudekerker. Echt geërgerd aan de wat groene straat heeft hij zich nooit. „Maar als de gemeente dan toch komt spuiten, laat het dan ook goed gebeuren. Waar auto's stonden is het nog steeds groen. Als ze nou na twee weken terugkomen, staan de auto's allemaal aan de andere kant van de weg geparkeerd en kunnen ze de rest spuiten." Ook in de Koudekerkse Beneluxstraat is gespoten. Een man is in zijn garage aan het werk. „Gespoten? Ik heb er wel iets over gelezen. Maar ik dacht dat ze nog moesten komen." Dat er nogal wat onkruid tussen de klinkers groeide (en voor een deel groeit) was hem wel opgevallen. „Je denkt dan: ik snap niet dat ze daar nou niet eens een keer wat aan doen. Maar het hindert mij verder niet. Het is net als hier voor de garage: het komt wel een keer." Mevrouw Van Velzen uit de Vermeerstraat in Hazerswoude-Dorp is heel wat minder afwachtend. Twee maanden geleden ging zij bij haar in de buurt de deuren langs om handtekeningen te verzamelen tegen het ecologisch groenbeheer - volgens sommigen een manier om de natuur terug te brengen in de woonwijk, volgens anderen gewoon het ongebreideld laten groeien van onkruid op wat vroeger mooie gazons waren. De verzameling handtekeningen die Van Velzen in een paar avonden wist te verzamelen, leverde haar een audiëntie op bij de wethouder van milieu. De wethouder zegde toe het ecologisch groenbeheer op de dijk ten zuiden van de Zuidsingel over een jaar te evalueren. En ze vertelde dat de Vermeerstraat en omliggende straten zouden worden gespoten. Van Velzen heeft sindsdien de straat extra goed in de gaten gehouden. Tussen de stenen wisselen geel en groen elkaar af. „Verschillende mensen hebben een tijdje terug zelf gespoten. Dat was behoorljjk gif, en daar is alles wel weg." Maar ook de gemeentelijke spuit heeft wel wat gedaan, „al is het niet honderd procent goed natuurlijk. Maar ze moeten er natuurlijk wel mee door gaan. Als het terugkomt, moeten ze weer gaan spuiten. Anders hang ik weer aan de telefoon, hoor." katwuk peter van der hulst vervolg van voorpagina De vijf mannen, die gisteren voor de Haagse rechtbank te rechtstonden voor een groot scheepse drugsmokkel, vertrok ken begin april uil de haven van Den Helder. Aan boord bevon den zich drie zeewaardige rub berboten die al direct bij vertrek argwaan wekten. De douane kreeg te horen dat de boot zou opstomen naar het Caribisch gebied waar het als duikschip ging fungeren. In werkelijkheid voeren de vijf naar Ierland waar de Narwal twee weken voor anker ging. Nadat contact was gelegd met de opdrachtgever van het drug transport, zette de boot koers richting Marokko.' Met het Spaanse woord voor het cijfer 25 legde de bemanning contact met de verkopers. Nadat de 6800 kilogram hasjiesj in het ruim waren verborgen, werd via de Faroer-eilanden koers rich ting Nederland gezet. Acht mijl uit de kust van Katwijk werd de boot in de nacht van 8 op 9 mei geënterd. Elk bemanningslid speelde op het schip zo zijn rol. ..Onder aan de hiërarchische ladder staan voor mij de 49-jari- ge Katwijkse motordrijver en de 49-jarige Katwijkse kok. Zij we ten waarschijnlijk niet wie de opdrachtgever is", aldus Van den Broek. Omdat de twee er wel van op de hoogte waren dat er drugs werd vervoerd en ze daarmee grof geld zouden ver dienen eiste hij een straf van twee jaar. De rollen die een 57- jarige Voorschotense manus- van-alles en de 61-jarige machi nist uit Finsterwolde speelden, waren heel wat zwaarder meen de Van den Broek. De Voor schotenaar regelde niet alleen de drie rubberboten, maar be trok ook de machinist bij de smokkel. De Finsterwoldenaar bleek bereid tijdelijk als eige naar van het schip op te treden. Beiden verdienen in de ogen van Van den Broek dan ook een straf van tweeëneenhalf jaar. De advocaat van de Voorschote naar gaf toe dat de 57-jarige man op de hoogte was van het transport, maar hij had weinig keus. „Hij was de kapitein nog een geldbedrag van 15.000 gul den schuldig. Hij voelde zich daarom verplicht om mee te werken. Vooral ook omdat de kapitein de suggestie wekte dat er iets met hem of zijn vriendin zou gebeuren als hij niet zou meedoen. Zijn rol in de hele zaak is ook nihil geweest. Tij dens de hele reis lag hij ziek op bed." Van alle verdachten in deze zaak was alleen de 38-jarige Katwijkse kapitein eerder aan gehouden in verband met ver dovende middelen. In totaal wil Van den Broek twee ton van de man zien en anders moet hij maar 26 maanden extra in de cel verblijven. Die straf komt dan bovenop de vier jaar cel die hij tegen de Katwijker eiste. De Haagse rechtbank doet op 29 augustus uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15