Over banen, 'airen', brommers, chips en muziek Doe-het-zelf-devotie voor bedevaartgangers Kerk Samenleving Leiden Regio WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1995 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-3! 156 Oi BUITENLAND KORT Dissident Een rechtbank in de Vietna mese hoofdstad Hanoi heeft de tweede man van de ver boden Verenigde Boeddhisti sche Kerk van Vietnam (VB- KV), Thich Quang Dó, tot een gevangenisstraf van vijf jaar veroordeeld. Dó (68), bekend door zijn verzet tegen het communistische bewind, werd in januari gearresteerd na een protest tegen de de tentie van andere leden van de dissidente boeddhistische beweging. Vier andere gees telijken van de VBKV en een leek kregen gevangenisstraf fen opgelegd die variëren van vijf jaar tot twee jaar voor waardelijk. De rechter achtte de boeddhisten schuldig aan 'het saboteren van de poli tiek van religieuze solidari teit'. De rechtszaak yond plaats achter gesloten deu ren. Vaderlandsfront Dó leefde van 1982 tot 1992 in ballingschap in het noor den van Vietnam omdat hij had geweigerd de officiële boeddhistische kerk te er kennen. Deze werd in 1981 gevormd en valt onder de communistische massa-or ganisatie Vaderlandsfront. De verboden VBKV was tot 1975 de vertegenwoordiger van het boeddhisme in het toenmalige Zuid-Vietnam. Ongeveer 70 procent van de Vietnamezen is boeddhist. Kernproeven Rooms-katholieke bisschop pen uit 23 landen in het ge bied van de Stille Oceaan hebben Frankrijk in een ge zamenlijke verklaring opge roepen, af te zien van de voorgenomen ondergrondse kernproeven op het atol Mururoa. De 90 bisschoppen uit Australië, Nieuw-Zeeland, Papoea-Nieuw-Guinea, de Solomon Eilanden en andere eilandstaten in de Stille Oce aan noemden dé voorgeno men kernproeven een ontoe laatbaar schandaal en dief stal van de armen. Volgens de kerkleiders, die naar eigen zeggen zeven miljoen rooms- katholieken vertegenwoordi gen, mag Frankrijk de pro testen van de bevolking van het gebied niet negeren. De Heilige Eik is één van de heiligdom men op het Pel grimspad, een lange-afstand- wandelroute over 264 kilometer van Den Bosch naar Visé in Bel gië, even voorbij Maastricht. Het pad biedt de wandelaar de kans om al lopend de geur van volksdevotie op te snuiven. Als hij in Visé van het pelgri meren nog geen genoeg heeft gekregen, kan hij daar desge wenst overstappen op de bede vaartsroute die uiteindelijk in Santiago de Compostela in Noordwest-Spanje uitkomt. Daar zijn de overblijfselen van de Heilige Jacobus al eeuwen lang een populair voorwerp van verering. Voor het bejaarde echtpaar dat bij de Heilige Eik de mid dagboterham gebruikt, is het wekelijkse bezoek aan de kapel in de plaats gekomen van de ge dwongen kerkgang. ,,We zijn de enigen niet hoor." De man komt er al zestig jaar. hij zet de traditie van zijn vader voort. Het water uit de stroom, zo weet hij te melden, bederft nooit, ook al bewaar je het een jaar. Toch heeft het geloof voor hem afgedaan. „Het zegt me niets meer, daarvoor heb ik te veel onrecht gezien." Hij kent geen grotere 'smeerlappen' dan priesters en paters. Zijn vrouw heeft het geloof behouden, ook al worstelt ze met de vraag waarom mensen die veel bid den vaak niets dan tegenslag ondervinden. Ook minder trouwe bezoe kers van heilige plaatsen voelen zich kennelijk tot het pelgrime ren aangetrokken. „De naam Pelgrimspad heeft blijkbaar een gevoelige snaar geraakt", zegt Geert Bakker, die namens de ANWB nauw bij de ontwikke ling van de route betrokken is geweest. Sinds de opening vorig najaar is de eerste druk van 5000 exemplaren van het route boekje bijna uitverkocht. Tussen de belangrijke bede vaartsoorden Den Bosch (Zoete In de vijftiende eeuw vonden herders in de buurt van Oirschot in een riviertje een Mariabeeld dat tegen de stroom op dreef. Vol verwondering plaatsten ze het in een holle eik. Al gauw werden wonderen aan het beeldje toegeschreven. Onze Lieve Vrouw van de Heilige Eik kreeg een kapel, waar volgens de pastoor nog steeds 25.000 mensen per jaar haar bijstand komen afsmeken. Lieve Vrouw) en Maastricht (Sint Servaes) voert het Pelgrim spad bijvoorbeeld langs de kerk van de Heilige Lucia in Steensel, waar in december een Lu- ciadraadje tegen bloedvloeiing te krijgen is. Even buiten Thorn staat de kapel van Onze Lieve Vrouw qnder de Linden. „Kom elendigen naar Thorn aan de linden, daar is genesinge en troost te vinden", is nog steeds het motto. Het Pelgrimspad is echter geen aloude bedevaartsroute die in ere is hersteld maar heeft een wereldlijke basis. De in on bruik geraakte Internationale Wandelweg van Den Bosch naar Luik en Luxemburg, die de ANWB in 1939 lanceerde, vormt de ruggegraat van het pad. En de Stichting Lange-Afstand- Wandelpaden (SLAW), die de routebeschrijving uitgeeft, is geen religieuze organisatie maar een club van enthousiaste wandelaars. Dat neemt niet weg dat het Genootschap van Sint Jacob, de belangenvereniging van Santia go-gangers, zijn zegen aan het Pelgrimspad gegeven heeft. Uit het orgaan De Jacobsstaf blijkt echter dat niet alle rechtgeaarde bedevaartgangers ingenomen zijn met het initiatief. Sommige leden vinden het Pelgrimspad niet meer dan 'een landschap pelijk mooie route, waar het plaatje Pelgrimspad wordt op geplakt'. „Dat is natuurlijk ook zo", zegt P.J. Margry van het P.J. Meertens-Instituut voor volks kunde in Amsterdam. „Het is geen historisch tracé maar een fictieve route. Toch krijgen mensen het gevoel dat ze op de aloude weg naar Santiago lo pen. Dat is pure fake." Dat kan Bakker niet deren. „Wij houden ons verte van de discussie over historische tracés. Wij vinden dat een pelgrimstocht bij je voordeur begint. Waar mensen lopen, komt de weg." Boven dien heeft de Raad van Europa het Pelgrimspad als deel van de Santiago-route erkend. Bakkers enthousiasme is nau welijks te stuiten. Pelgrims zijn een 'groeimarkt', jubelt hij. Plannen heeft hij genoeg. Ten eerste wordt het pelgrimspad, doorgetrokken naar Amster dam. Verder wil hij in 1999, als Santiago het volgende heilig jaar viert, een vvandelestafette naar de stad organiseren. Tegen die tijd hoopt hij in samenwer king met zusterorganisaties in Europa een eenduidige pel grimsroute naar het graf van Ja cobus te kunnen aanbieden. Het gastenboek van broeder Fons van der Laan in het Bra bantse Vessem lijkt Bakker ge lijk te geven. Sinds het Pelgrim spad langs zijn Jacobushoeve loopt, krijgt de broeder van Dongen, zelf een oud-Santiago- ganger, steeds meer pelgrims op de koffie. Iedereen die het LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82071-356356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr 18 00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-128030 DIRECTIE B M Essenberg, G. P Arnold (adjunct), J Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor, F Nypels, H G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H C. M, Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel dag 9 30-11.30 uur of per post REDACTIE GJ Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W van Egmond, chef red. Groot Leiden A J B .M Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J Preenen, chef binnen-, buitenland, eco LEjD 071-323 tert 023-317 jjgf- 023-320 r 071-321!Ie 071-315 ken Redactie Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-356 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30tot 17 uur I 071-143 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 3 per maand (autom. betaling) 3 per kwartaal (acceptgiro) 8 per kwartaal (autom betaling) per jaar (acceptgiro) 33 per jaar (autom. betaling) 335 VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) diei In LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBANt Voor mensen die moeilijk lezen, slechte o hebben of blind zijn (of een andere leest dicap hebben), is een samenvatting v regionale nieuws uit het Leidsch DagblaclODi geluidscassette beschikbaar. Voor inform [je I 0-82345 (Centrum voor Gesproken een De Zoete Lieve Vrouw in Den Bosch. Pelgrimspad loopt of meer wil weten over de weg naar Santia go, is bij zijn kringloopproject welkom. De meesten van hen zien de wandelroute als opmaat tot de bedevaart naar Santiago. „Bij storm en regen hopen we op een Jacobuszegen", schreef er een. Margry, die aan een lexicon van alle bedevaartsplaatsen in Nederland werkt, verklaart de opleving van de bedevaartcul tuur uit nostalgie en behoefte aan folklore en spiritualiteit. „Religieuze uitingen als proces sies passen eigenlijk niet meer in deze tijd, maar worden als folklore gehandhaafd. Er speelt ook heimwee mee naar elemen ten die uit het rituele leven zijn verdwenen. En ook buiten de kerk, bijvoorbeeld in de New Age-beweging, zoeken steeds meer mensen naar vormen van spiritualiteit, vaak in relatie tot heilige plaatsen." Het voordeel van zulke heilige plaatsen is volgens Margry dat ze spiritLialiteit in een 'casco- vorm' aanbieden. „De motiva ties van mensen zijn heel divers maar ze kunnen op een en de zelfde plaats betrekking heb ben." Ook het Pelgrimspad ziet hij als een uiting van de heden daagse behoefte aan het bezoe ken van heilige plaatsen en 'het lopen van sacrale trajecten'. In Den Bosch zullen de wan delaars op het Pelgrimspad waarschijnlijk- niet opvallen. De Zoete Lieve Vrouw in een kapel van de Sint Jan had toch al niet over klandizie te klagen. „Ik heb de kapel nog nooit leeg gezien", zegt een oudere gastvrouw in de kathedraal. „De Zoete Lieve Vrouw loopt als een trein." Z I E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en v woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhi n en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN |R DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uui Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor p; ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende v )e pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. At anc en 18.30-19.30 uur, klas RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 i 18.30-19.OOuur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uu en II daarnaast ook 1115-12.00 uur. Geen sp'oedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur| leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitt voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorh kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkunde heelkunde 14.15-15.00 uur en. 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1 uur: babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. lrei CHEF HENNY VAN EGMOND, 071-356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356 Skaters komen elke dag bijeen in de Stevenshof Het lichte metaal van de skatebaan glin stert in het felle zonlicht. Jongens en meisjes denderen op wieltjes door de halfronde baan. Steeds harder, steeds hoger, om uiteindelijk de rand van de baan te bereiken en op het plateautje te belanden. Daar, tegen de reling aange leund, is de ultieme ontmoe tingsplaats voor skaters, niet al leen uit Leiden, maar uit de hele regio. Richard zit op het bankje naast de baan. Hij kijkt aandachtig naar de rollerskaters of in-line skaters die spectaculair door de lucht zweven. „Ik skate pas twee dagen", verklaart hij. Zijn brommer ligt in het gras. „Beer. Basje en Roes, die komen hier het meest", zegt Marthe, die net komt aanfietsen. „Die kunnen goed skaten." Skater Mathijs stapt uit de baan, doet zijn helm af en schudt zijn haar los. „Die sel en Ozzie moet je dan ook noemen", vindt hij. Mathijs is een fanatiek skater. Zijn kniebeschermers lijken op de groei gekocht en bedekken het grootste deel van zijn be nen. Zijn armen zijn ingepakt met elleboog- en polsbescher mers. „Vanavond laat zit ik hier nog", zegt hij. „Ik kom elke dag. Voordat deze baan hier was kwamen we ook al bij elkaar, bij de oude baan. Maar die was he lemaal verrot. Ze hebben toen een handtekeningenactie ge houden en toen is deze nieuwe baan gekomen." De skates maken een ratelend geluid op de metalen baan. Rrrrrr, klinkt het. Dan suizen de skates door de lucht en belan den met een bonk weer in de baan.'Airen' heet dat, als je boven de baan uitkomt", legt Mathijs uit. „Je hebt zoveel ter men. Een 'rock 'n roll to faky' bijvoorbeeld, die doe ik op één been." Echt gezellig ,,'s Morgens komen hier alleen kleintjes, dan is er niet zoveel aan", vindt Marthe, die in het Soms is het een bankje in het park, een oud bushokje of een heuse hangplek: plaatsen waar mensen samenkomen om wat te keuvelen. De komende weken schuiven Leidsch Dagbladverslaggevers aan en leggen hun oor te luisteren op deze ontmoetingsplaatsen. Vandaag deel vier in deze serie: De skatebaan in de Stevenshof. gras is gaan zitten, ,,'s Middags en 's avonds komen de oude ren. Dan is het echt gezellig. Ik skate niet meer, maar het is ge woon leuk hier. We zitten bij el kaar en kletsen wat. We kennen elkaar gewoon van hier, van het skaten." Marthe woont in Voor schoten, maar komt hier elke dag. „Niet alle skaters wonen in de Stevenshof, veel komen er uit Oegstgeest, Voorschoten en Wassenaar." Marthes zusje Karien ploft in het zand en bindt haar skates onder. Haar rood-gele petje zit achterstevoren en onder de klep vandaan verschijnt een lange vlecht. Ze schuift haar mouw van haar zwarte T-shirt omhoog en toont de anderen een teken op haar bovenarm, met paarse stift ingekleurd. „Suicidal Ten dencies", zegt ze. „Weet jij wat dat betekent?" Linda zit aan de kant. Ze kan vandaag niet skaten, want haar knie is dik en blauw na een val in de baan. „Had je maar knie beschermers moeten dragen", vindt Mathijs. Linda haalt haar schouders op. Voorzichtig neemt Linda een trekje van haar sigaret. Alsof dat een teken is, halen ook de ande ren hun sigaretten te voor schijn. Karien is bovenop de baan geklommen en hangt over de reling. „Dit is de gezelligste plek op de hele baan", roept ze naar beneden, terwijl ook zij een sigaret tevoorschijn haalt. ,,'s Avonds zitten we meestal boven", verklaart Marthe. „Sommigen blijven daar soms ook slapen." Klap Karien glijdt op haar achterste naar beneden. Ze stoort zich niet aan haar zwart geworden spijkerbroek. „Pas zijn er hier een paar in elkaar geslagen", zegt ze. „Beer komt niet, ik heb gehoord dat hij niet meer de straat op durft", vertelt Marthe. „Weet jij wat er nou gebeurd is? vraagt Linda. Niemand weet precies hoe de vork in de steel zit. „Het waren in elk geval geen skaters die Beer een klap heb ben gegeven", verzekert Mathijs. „Er wordt hier eigenlijk nooit gevochten. Ook niet tus sen skateboarders en skaters." Marthe denkt na. „Ik weet niet wat ik gedaan zou hebben als ik erbij was", zegt ze. „Ach, meis jes slaan ze toch niet", zegt Lin da. Maar Marthe betwijfelt dat. „Als ik zo iemand een knal ver koop, dan heb ik zo een hoek op m'n oog terug. Wat denk jij dan." Marthe neemt een laatste trekje van haar sigaret. Karien schiet haar peuk met duim en wijsvinger het zand in. Rrrrrr, rrrrrr. klinkt het nog steeds op de achtergrond. Twee kleine meisjes proberen op hun skates steeds harder en 'V Skaters uit de regio komen elke hoger te komen. Maar verder dan halverwege de baan komen ze niet. Een wat oudere jongen vliegt met gemak boven de rand uil. Even balanceert hij op de bovenste rand, dan stort hij zich weer in volle vaart naar bene den. Plotseling belandt hij met een doffe dreun op het metaal. „Elke keer als ik deze truc doe. val ik", roept hij geïrriteerd. Marvin stapt even de baan uit. Even pauzeren. „Hé, jou heb ik hier nog nooit gezien", roept ie mand hem toe. Marvin kijkt op. „Ik kom hier elke dag, maar ik ben op vakantie geweest", ver ontschuldigt hij zich. Lang blijft hij niet zitten. Liever scheurt hij met een noodgang door de baan. En als het moet zonder helm. Richard pakt zijn brommer én duwt hem aan. „Ik ga even Roes bellen, of hij nog komt. Weet ie mand waar hij woont?" vraagt hij. „Er staan niet zoveel Roesen in het telefoonboek, probeer maar gewoon", antwoordt Marthe. Met een knetterend ge luid rijdt Richard weg. Als hij te rugkomt springt Karien op. „Laat mij eens even rijden smeekt ze. Maar Richard geeft niet toe. „Nee, dan gaat er van alles kapot", zegt hij resoluut en legt zijn brommer weer in het gras. „Ik heb honger, ga jij chips ha len?", vraagt Mathijs aan Linda. „Wel met flippo's, hè?" Linda zucht. „Ik heb geen geld bij me", antwoordt ze. „Geef jij maar geld. dan haal il chips. Maar dan eet ik ze wel zelf op|t lacht ze. Ze wacht niet meerofcek een reactie van Mathijs. Hij isP ge ook niet van plan antwoord t^de geven. De skater gespt zijn hel» te vast en gaat de baan op. Eve" later komt Roes aanfietsen, i zijn stuur hangt een tas met ej accu erin. „Wauw!", roept Lirf da. „Dan krijgen we nu einde! muziek."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12