Woningcorporaties werken aan goedkope huurhuizen Bovag wil dat gemeente illegale garages aanpakt Notarissen eisen klaarheid over 'zwarte lijst' CRI Binnenland Minster Ritzen blijft tegen spaarplan studiepunten Pril gorilla-geluk in Artis Bisschop pleit voor excuses aan volk van Indonesië Duitsers salueren netjes, Nederlanders kletsen veel DINSDAG 15 AUGUSTUS 1995 Drie doden bij ongeval op A12 nRiEBERGENBij een ernstig ongeval gisteravond op de A12 ter hoogte van Driebergen zijn drie mensen uit één familie om het leven gekomen. De personenauto waarin de slachtoffers zaten, raakte door nog onbekende oorzaak in een slip waarna de be stuurder de macht over het stuur verloor. De auto kantelde en kwam in de rechterberm tegen een boom tot stilstand. De be stuurder en twee inzittenden waren op slag dood. Een vierde raakte licht gewond. DE maakt koffie goedkoper pen haag Douwe Egberts, marktleider op de Nederlandse kof fie- en theemarkt, verlaagt met ingang van morgen de prijzen van al zijn soorten koffie met vijftien cent per pak van een half pond. Dat is mogelijk doordat de inkoopprijs van koffie de afge lopen maanden is gedaald. Jongetje komt om na val van tractor Amersfoort Een eenjarig jongetje uit Amersfoort is gisteren om het leven gekomen toen hij van een tractor viel en onder het rechterachterwiel terechtkwam. Het kind zat bij zijn vader op schoot. Een 13-jarig neefje uit Voorthuizen bestuurde het voer- Maas nieuwe adjudant koningin den haag Luitenant-generaal J. Maas wordt met ingang van 1 december adjudant-generaal tevens chef van het Militaire Huis van Hare Majesteit de Koningin. Hij volgt in deze functie vice- admiraal Brainich van Brainich Felth op. Maas werd in 1938 in Haarlem geboren en volgde de Koninklijke Militaire Academie in Breda. Sinds 1960 bekleedde Maas diverse personeelsfuncties bij onderdelen van de Koninklijke Luchtmacht. Zeven jaar geëist voor doden zoontje den bosch De officier van justitie heeft gisteren voor de recht bank in Den Bosch zeven jaar gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging geëist tegen een 37-jarige man uit Oss. De man heeft bekend dat hij op 18 februari zijn zevenjarig zoontje heeft gedood. Hij verklaarde dat hij na de echtscheiding samen met zijn kind had willen sterven maar dat zijn poging tot zelfdo ding mislukte. nde Prinses Irene schrijft boek Deventer Prinses Irene van Lippe-Biesterfeld komt in oktober met een boek waarin zij beschrijft hoe zij langs een 'weg van val len en opstaan' heeft geleerd in verbondenheid met de natuur te leven. „Zij legt grotere verbanden, zoekt naar de dingen achter de dingen", kondigt uitgever Ankh-Hermes aan. Volgens de uit gever, gespecialiseerd in esoterische en New Age-boeken, be schrijft prinses Irene in haar boek 'haar weg, haar innerlijke groei, haar twijfels, haar verworven inzichten'. Cocaïne aan boord Nederlands jacht den haag De politie van de Azoren heeft aan boord van een Ne derlands jacht 188 kilo cocaïne in beslag genomen. Dat maakte de politie in de Portugese hoofdstad Lissabon gisteren bekend. Drie mannen en een vrouw zijn aangehouden. Zeker twee van hen hebben de Nederlandse nationaliteit. Bejaarde fietser komt om in verkeer staphorst Een 90-jarige man uit Staphorst is gisteren om het leven gekomen toen hij frontaal in botsing kwam met een perso nenauto. Het slachtoffer fietste bij een kruising aan de verkeerde kant van de weg. De man overleed ter plaatse. Bureau start campagne voor vlees den haag De jongeren van tegenwoordig weten volgens het Voorlichtingsbureau Vlees niet goed wat ze eten als er vlees op tafel komt. Het bureau begint daarom komende week met een campagne om de kennis over mineralen, vitamines en ijzer die de verschillende vleessoorten bevatten bij te spijkeren. Het bu reau wil daarmee voorkomen dat de .vleesconsumptie in Neder land gaat dalen. Vorig jaar at de Nederlander nog gemiddeld drie procent meer vlees dan in 1993. Halt aan kamperen bij Zeeuwse boer vussiNGENDe provincie Zeeland voelt niets voor een verdere uitbreiding van kampeerplaatsen bij boeren. Gedeputeerde Van Zwieten houdt de deur stevig dicht als de Zeeuwse organisatie van kampeerboeren wil praten over de uitbreiding van 24 naar 40 tenten of caravans per bedrijf. Van Zwieten zei dit gisteren tij dens een werkbezoek van staatssecretaris Van Dok-Van Weele (economische zaken). De organisatie van recreatie-onderne mers heeft aan de overheid gevraagd een verder opmars van de kampeerboeren een halt toe te roepen. )e branche-organisatie van ga- agebedrijven Bovag vraagt ge- neenten de strijd aan te binden net de illegale garagebedrijfjes Nederland. Volgens de Bovag ijn dat er zo'n 4.600, die jaar- ijks ongeveer 2,2 miljoen on- lerhoudsbeurten 'weghalen' bij le 7.500 Bovag-leden. De illegale garagebedrijfjes tijn volgens de Bovag niet al- oneerlijke concurrenten, imdat ze geen belastingen en iremies betalen, maar vormen ook een gevaar voor het milieu. Op grond van onderzoek in on der meer Emmen en Amster dam heeft de Bovag een brochure opgesteld die naar alle gemeenten gaat. Volgens de Bovag weten veel gemeenten niet hoe ze met het fenomeen van de illegale garage moeten omgaan. In Emmen, waar de gemeente tot een actief beleid over ging, zijn dertig be drijfjes ontmanteld. In Amster dam is volgens de Bovag de helft van de bedrijven illegaal. )en haag anp Koninklijke Notariële Broe- lerschap wil van het ministerie 'an justitie weten of er al dan niet een zwarte lijst bestaat met daarop de namen van vijftien idvocaten en notarissen die cri- ^ninele hand- en spandiensten 'erlenen aan misdaadorganisa- Net zoals de advocaten zijn de notarissen geschokt over >ublikaties in NRC Handelsblad dat de Centrale Recherche In- ormatiedienst (CRI) over een lergelijke registratielij st be- chikt. Ruim twee jaar geleden repte opambtenaar Van Dijk van het ninisterie van justitie overigens over zo'n lijst. De toenmalige ninister Hirsch Ballin floot hem echter terug. De minister intkende dat justitie een lijst lijhoudt met criminele advoca- notarissen. De CRI houdt vol dat zij niet systematisch een lijst bijhoudt van dubieuze advocaten en no tarissen. Woordvoerder Van Gooswilligen zegt dat in 1993 eenmalig een overzicht is ge maakt van verdachte financiële transacties waarbij advocaten, notarissen en/of financieel juri dische adviseurs klaarblijkelijk een dubieuze rol speelden. De ze informatie is zonder na men te noemen verwerkt in de CRI-nota Aanpak van de ge organiseerde criminaliteit - een tussenbalans. De dienst heeft de uitkomsten van die registra tie vervolgens overlegd aan het ministerie van justitie, het openbaar ministerie, de 25 poli tieregio's, de Orde van Advoca ten en de Notariële Broeder schap. Ook nu nog worden los se gevallen van dubieus hande len van juristen vastgelegd door de CRI. Plan van Nationale Woningraad voor 100.000 huizen omannd Woningcorporaties steunen het plan van de Nationale Woningraad om 100.000 goedkope huurwoningen te bouwen. Negentig procent van de woningcorporaties ziet op korte termijn brood in het plan; zo'n 70 procent heeft al initiatieven genomen voor de bouw van woningen met een maandhuur van minder dan 700 gulden in 1996 en volgende jaren. Dat blijkt uit een peiling die de Nationale Woningraad onder directeuren van woningcorporaties heeft gehouden. den haag gpd De Nationale Woningraad (NWR) stelde samen met het NCIV, de koepel voor woning corporaties, het Nationaal Pro gramma Volkshuisvesting sa men. Het programma onder meer in de bouw 100.000 betaalbare huurwonin gen tot het jaar 2000. Dat zijn er 13.000 meer dan in het bouw programma van het Rijk is Volgens NWR en NCIV is ver hoging van het bouwprogram ma nodig omdat het tekort aan betaalbare huurwoningen zal oplopen door de instroom van vluchtelingen en de stijging van het aantal huishoudens met een laag inkomen. De extra bou- winspanning moet volgens bei de organisaties mede mogelijk worden door de inzet van eigen middelen en financiering door corporaties onderling. Over de bouw van woningen met een huurprijs beneden de 700 gulden hebben veel corpo raties al beslissingen genomen of afspraken met gemeenten gemaakt, zo liet de NWR giste ren weten. Zo'n 70 procent heeft al initiatieven genomen voor de bouw van zulke wonin gen in of na 1996. Andere cor poraties zijn van plan daar op korte termijn mee aan de slag te gaan. Met name de dekking van het tekort gemiddeld zo'n 25.000 gulden per woning is in die gevallen onderwerp van gesprek. NWR-directeur N. van Velzen verwacht dat staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting en de Tweede Kamer zich ach ter het Nationaal Programma Volkshuisvesting zullen stellen, „zodat een maximaal draagvlak ontstaat". Naast de bouw van goedkope woningen vraagt het Program ma Volkshuisvesting aandacht voor de leefbaarheid van wijken en buurten, instandhouding van de goedkope woningvoor raad, de positie van knelgroe- pen en een gematigd huurbe leid. den haag anp Minister Ritzen (onderwijs) blijft bij zijn besluit om af te zien van de mogelijkheid dat studenten studiepunten kun nen sparen. De bewindsman heeft dat de studentenorgani saties LSVb en ISO gisteren per brief laten weten. Die wa ren twee weken geleden woe dend toen bleek dat Ritzen plotseling tegen een spaarre- geling was. Ritzen voelt zich niet gehou den aan zijn eerdere toezeg ging dat er een dergelijke rege ling zou komen, omdat de Tweede Kamer in april besloot dat studenten minder studie punten hoeven te halen dan eerder de bedoeling was. De minister wilde de norm voor de zogenoemde tempobeurs opschroeven van de huidige 50 procent naar 70 procent. Dat zou betekenen dat stu denten die minder dan 29 van de in totaal jaarlijks te behalen 42 studiepunten scoren, hun beurs voor dat jaar zien omge zet in een lening. Nu die ver hoging achterwege blijft en de norm op 21 punten blijft, acht Ritzen een spaarregeling niet nodig. Ritzen vindt de spaarpun tenmodellen die LSVb en ISO hebben voorgesteld veel te soepel. Daarin wordt niet ge keken naar het aantal punten per studiejaar, maar naar het aantal punten over een lange re periode. „Een studerende die twee en een half jaar niets uitvoert en zich vervolgens netjes aan het studiepad houdt, moet volgens u ontzien worden. Daar kan ik niet mee De brief van Ritzen kan het ISO niet overtuigen. De stu dentenorganisatie onderzoekt nog altijd of een gang naar de rechter mogelijk is. Amsterdam Na het drama van eind vorige maand, toen Sindy in de armen van zijn moeder overleed, heerst er weer blijdschap in dierentuin Artis. In de nacht van zaterdag op zondag is daar opnieuw een baby-gorilla geboren. Het meisje is vrij tenger en weegt naar schatting 1.800 gram. De verzorgers volgen moeder en kind met argusogen, want moeder Dafina, die twee jaar geleden ook een kind kreeg, had toen te weinig voeding. De gorilla-groep heeft goed gereageerd op de nieuwe boreling. Alleen de moeder van de overleden Sindy houdt zich nog wat afzijdig. foto gpd martin mooij RTL5 zendt omstreden documentaire over Rawagedeh gewoon uit haag-rome gpd Bisschop T. Muskens van Breda zou het 'prachtig' vinden als ko ningin Beatrix volgende week in Jakarta, bij het begin van haar staatsbezoek, aan het Indonesi sche volk „vergiffenis zou vra gen voor het superioriteitsge voel dat de Nederlanders vroe ger hadden ten opzichte van de inlanders". Muskens, die een proefschrift over de identiteit van de Indo nesiërs heeft geschreven en zo'n negen jaar in Indonesië heeft gewerkt, zei dit gisteren in een telefonisch interview met de GPD, waarbij ook deze krant is aangesloten. Reden voor het gesprek was een uitspraak van de bisschop voor de radio. „We moeten over de wortel van de ellende praten, niet alsmaar over de gevolgen ervan. De Ne derlandse veteranen moeten niet alsmaar worden achter volgd wegens het feit dat er ver schillende excessen zijn ge weest", zei Muskens in een pro gramma van de NPS. Desgevraagd lichtte de bis schop vanuit Rome, waar hij nog een functie bekleedt, deze uitspraak toe. Naar Muskens' mening zijn de wandaden van de Nederlandse militairen in de periode 1947-1949, zoals de executies in het Westjavaanse dorp Rawagedeh, het gevolg van een superioriteitscomplex van de Nederlanders. „Er was een grote culturele distantie tussen de blanke Nederlanders en de gekleurde inlanders. Dat was de wortel van alle kwaad. Als wij dat niet erkennen, krij gen we nooit rust, dan zullen we altijd weer opnieuw geconfron teerd worden met ons verleden in Indië." De bisschop vindt daarom dat Nederland vergiffenis moet vragen voor die superieure hou ding. Het staatsbezoek van ko ningin Beatrix ziet hij als een 'geweldige' gelegenheid om dat te doen. „Dan zouden wij van deze ellende bevrijd zijn". Vol gens Muskens zou de koningin bijvoorbeeld vergeving kunnen vragen door een bezoek te brengen aan het monument in Jakarta ter herinnering aan de proclamatie op 17 augustus 1945 van de onafhankelijke Re publiek Indonesië. Die procla matie werd gedaan door Soe- karno en Hatta. „Wat Soekarno verder ook heeft gedaan, voor de Indonesiërs is en blijft hij hij de Vader des Vaderlands", aldus Muskens tegenover de GPD. In het licht van het boven staande vindt Muskens het jam mer dat de TV-documentaire over de oorlogsmisdaden van Nederlandse militairen in het dorp Rawagedeh vanavond wordt uitgezonden. RTL-5 ziet geen reden de uitzending te schrappen of uit te stellen, zoals gevraagd is door de organisaties van Indië-veteranen. In de film vertellen vijf ooggetuigen over de manier waarop Nederlandse militairen eind 1947 Indone siërs zonder vorm van proces hebben geëxecuteerd, toen zij weigerden te zeggen waar de verzetsheld Lukas Kustario zich verborgen hield. Samenvoeging Nederlandse en Duitse landmacht op 30 augustus een feit Op 30 augustus zullen alle parate onderdelen van de landmacht zijn ondergebracht in een gezamenlijk Duits-Nederlands legerkorps dat waar dan ook ter wereld kan worden ingezet. De integratie blijft be perkt tot de 250-koppige staf van het korps, die is on dergebracht in Münster. De eenheden in het veld, die hun bevelen niet langer uit Apeldoorn maar vanuit Duitsland krijgen, blijven gestationeerd in hun huidi ge kazernes. Het is ook niet de bedoeling dat de sol daten van beide landen samen in een schuttersputje gaan zitten, de bataljons worden niet gemengd. De Duitse soldaat salueert netjes als het bezoek de poort binnenrijdt van het hoofdkwartier van het Eerste Duits-Nederlandse Legerkorps in Münster. Zijn Neder landse collega bij de slagboom houdt z'n handen rustig in zijn z&kken. De bevelhebber van het Duits-Nederr landse Legerkorps, de Nederlandse luitenant-generaal R. Reitsma, loopt met overste R. Bremer door de lange gangen van de oude kazerne aan de Hindenburgplatz in Münster. Uit een van de vele deuren komt een Duit se officier te voorschijn. Hij salueert stram bij het zien van zijn bevelhebber. Reitsma en Bremer wuiven vaag. „Tja, die Duitsers houden van salueren", grinnikt de generaal. Verschil in gedragingen, werkmethoden, uiterlijkheden en denken. Daar lopen de Nederlandse en Duitse offi cieren en onderofficieren tegen aan nu ze moeten sa menwerken om het Eerste Duits-Nederlandse Leger korps van de grond te krijgen. „De inhoudelijke ver schillen zijn groot, maar iedereen heeft de wil samen te werken", zegt generaal Reitsma. Aan vrouwen in gevechtsfuncties zijn ze nog niet ge wend in het Duitse leger. De Nederlandse vrouwelijke majoor wordt nog steeds aangesproken met 'Herr Frau Majoor'. Zitten de Duitsers strak in het uniform, Neder landers willen er nog wel eens iets slonziger uitzien. Oorbelletje in en langer haar. Volgens Reitsma moet ie dereen daar maar aan wennen. „De politiek beslist over het haar en niet ik. Toch verwacht ik dat de Nederland se soldaat, vooral nu de dienstplicht wordt afgeschaft en we alleen beroepssoldaten krijgen, zich netter zal kleden." Ook op andere terreinen zijn de verschillen groot. Spe ciale 'teambuildingsessies' in het Europa-instituut in het Duitse Bocholt waren nodig om de cultuurverschil len bloot te leggen en bespreekbaar te maken. Duitsers en Nederlanders mochten daar generaliseren en stereo typen van eikaars nationaliteiten beschrijven. En dat heeft geholpen, zegt Reitsman. „Duitsers zijn pünktlich, reageren alleen op een duidelijk bevel, houden zich aan hun regels. Nederlanders gaan soepeler met regels De Duitse brigade-generaal R. Ehninger, chefstaf van het Eerste Duits-Nederlandse Legerkorps, zegt op zijn beurt: „Nederlanders zitten altijd koffie te drinken. Ze discussiëren wel erg veel. Wij leiden de vergaderingen veel strakker. Iedereen mag zijn woord doen, maar we discussiëren niet. Dat kost tijd." Het opvallendst vond generaal Ehninger het 'open-deurenbeleid' van de Ne derlanders. „Nederlanders houden de deuren van hun kantoren altijd open en dan zie je ze met elkaar pra- De aanzet tot het Eerste Duits-Nederlandse Legerkorps werd op 30 maart 1993 gegeven door de toenmalige minister van defensie Ter Beek en zijn Duitse collega Rühe. Het wegvallen van de dreiging uit het Oostblok na het slechten van de Muur in 1989, leidde in beide landen tot forse bezuinigingen. Het Eerste Nederlandse Legerkorps werd vrijwel gehalveerd, bij de Duitsers was het niet anders. Ondanks de gevoeligheden tussen bei de landen vanwege de Tweede Wereldoorlog, werd be sloten tot een bi-nationaal legerkorps. Dit zou goedko per zijn en Nederland en Duitsland hebben binnen de NAVO al van oudsher veel contacten. Onderdelen van de Nederlandse krijgsmacht zijn sinds jaar en dag in Duitsland gelegerd. Het korps, dat onderdeel uitmaakt van de hoofdmacht van de NAVO, beschikt over 28.000 militairen. Het is de eerste keer in de geschiedenis dat twee bestaande le gerkorpsstaven van verschillende landen volledig inte greren. Beide landen leveren vijftig procent van het korps. De leiding wordt om de drie jaar gewisseld. In Münster is het hoofdkwartier gevestigd. Daar komen 225 Nederlandse militairen te werken. In Eibergen in de Achterhoek komen de logistieke ondersteuning en ver bindingseenheden van het korps. Lijk jongen na twaalf jaar in ijs gevonden innsbruck-den haag dpa-anp In het Zillertal in Tirol is het stoffelijk overschot gevonden van een Nederlandse jongen die twaalf jaar geleden tijdens een wintersportvakantie verdween. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft giste ren bevestigd dat het gaat om een destijds 14-jarige jongen uit Amsterdam. Een medewerker van een spoorlijn in het winter sportgebied ontdekte het li chaam zondag bij een sleeplift. De jongen was met zijn vader en broer op 15 februari 1983 in het gebied op wintersportva kantie, toen hij uit een skilift viel. Uitgebreide zoekacties le verden niets op. Volgens een woordvoerder van buitenlandse zaken moet identificatie nog plaatsvinden, maar er is geen twijfel mogelijk dat het inder daad om de vermiste jongen gaat. De nabestaanden zijn in middels op de hoogte gebracht. Kroatische Serviër Stanko niet als vluchteling erkend Een Kroatische Serviër die vier jaar geleden naar Nederland vluchtte omdat hij niet wil mee vechten in het voormalige Joe goslavië, hoeft geen vluchtelin genstatus te krijgen of een 'ver gunning tot verblijf. Dat be paalde de Haarlemse rechtbank in een beroep dat de man had aangespannen tegen met mi nisterie van justitie. De Stich ting voor Vluchtelingen-studen ten UAF is verbijsterd omdat de hieri idcM ge mensen uit het voormalige Joegoslavië is die wordt terug gestuurd. De man, die vorige week in deze krant werd geïnterviewd onder de naam Stanko, is af komstig uit een Servische fami lie die al eeuwen in Kroatië woont. Toen het ministerie van justitie vorig jaar besloot de man geen verblijfsvergunning te geven, kon hij geen oproep voor militaire dienst laten zien. Dat is de belangrijkste reden waar om de rechtbank Justitie nu in het gelijk stelt. Overigens stuur de het Koratische leger die op roep onlangs wel. De Haarlemse rechtbank laat nadrukkelijk open of de Serviër in de huidige situatie kan wor den teruggestuurd naar Kroatië. Daarover kan hij een nieuwe procedure aanspannen. Al weer open voor verkeer apeldoorn anp De afrit Kootwijk van de Al is gisteravond weer open gegaan voor verkeer. Sinds afgelopen vrijdag was de weg geblokkeerd wegens de grote bosbrand die in het omringende natuurge bied woedde. De brandweer ge bruikte de afrit als verzamel punt voor materieel dat werd ingezet bij het nablussen. Ook gisteren is het vuur nog met groot materieel besteden, omdat de smeulende humus- laag her en der vlam vatte. Ge durende de nacht bleven drie blusvoertuigen ter plaatse en vandaag bekijkt de brandweer de situatie opnieuw. Het vuur heeft 100 tot 150 hectare natuurgebied verwoest. Ook is wel zeker dat veel dieren zijn omgekomen. Een deel van de beesten is vastgelopen in af rasteringen of wildroosters. Daarnaast is er veel kruipend gedierte omgekomen. Staats bosbeheer zal de komende da gen intensief surveilleren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3