Leidsch Dagblad Murayama betuigt spijt over oorlog SS® Het extraatje van Honig Aantal eerstejaars studenten sterk gedaald NS klaar voor operatie Leiden-Den Haag Tallships na Sail weer terug in hun element GOEDNIEUWS DINSDAG 15 AUGUSTUS 1995 onder zuid- srdisch 'ichtge- Miljoenenstrop bollenteelt door stengelaaltje DUIN- EN BOLLENSTREEK Gold- irwaalgt ilips n top- dstriji OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40851 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Landmacht I Interventiemacht 3 Aan het einde van de- C Kroatië en de ze maand is de samen- 3 Bosnische Kroaten voeging van de staf van de blokkeren al weken de Nederlandse en Duitse I inzet van de snelle inter landmacht een feit. ventiemacht. Chinese wijk A Federatie van Chi- I Z nese Organisaties onderzoekt de mogelijk heid in Amsterdam een Chinese wijk te creëren. Het stengelaaltje heeft dit jaar een ongekende schade aange richt in de bollenteelt. Het orga- isme heeft voor ten minste 5,5 miljoen gulden aan bollen aan- jevreten. Daardoor valt de schade bij sommige bolbloe- men zo'n zeven keer hoger uit dan in voorgaande jaren. Voor telers betekent het een fikse strop. Ze krijgen weliswaar een schadevergoeding van het ;ysteei Produktschap voor Siergewas- itzen- sen (PVS), maar die vergoeding 19 tot js de helft van de marktwaarde m de bollen. De schade is het grootst on der de tulpenbollentelers. Zij totaal ongeveer drie miljoen gulden van hun oogst ingaan. Het stengelaal tje hield ook flink huis bij de te- crocusbollen. Tien pro- i het totale areaal in Ne derland bleek met het organis- besmet. Voor de telers bete kent dit een schade van twee miljoen gulden. Van de narcis kijkers senbollen ging ongeveer zes ton aan oogst verloren. Het produktschap is door het iltje dit jaar ten minste 2,7 miljoen aan schadevergoedin- kwijt. Het diertje is daar- een van de belangrijkste belagers van de bollenteelt ge worden. Het stengelaaltje is een mi- iroscopisch klein diertje dat de jollen aanvreet. Die zijn daar door niet meer te verhandelen moeten worden vernietigd. Een goed bestrijdingsmiddel bestaat er niet tegen. Wel kun de aaltjes in de meeste bol- 'ensoorten worden gedood door water te dompelen, lij bijvoorbeeld tulpen werkt deze behandeling echter niet. De bol legt in het warme water elijk ook het loodje. ;zellign; Ier de al 31 Onderzoek naar racisme op Internet AMSTERDAM GPD Koningin legt krans bij Indisch monument De Japanse premier Murayama heeft vandaag namens zijn land spijt betuigd en verontschuldigingen aangebo den aan alle slachtoffers van het Japanse bewind tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het is de eerste keer dat een Japanse regeringsleider dat doet. HET WOORD IS AAN Mark Twain Ik ben oud en heb veel na righeden leren kennen, maar de meeste daarvan zijn nooit gebeurd. WEERSVERWACHTING TOKYO-DEN HAAG GPD-ANP Volgens een opiniepeiling staat meer dan 53 procent van de Ja panners achter de publieke ontschuldiging. Het precies vijftig jaar geleden dat met de capitulatie van Japan een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. De premier vermeed welis waar de termen 'een foute en agressieve oorlog', maar de woorden van de Japanse rege ringsleider waren verder een duidig. De verontschuldigingen betekenen echter geen verande ring in het officiële standpunt van de regering ten de oorlogsslachtoffers, zo lichtte de premier toe. Japan zal geen financiële compensatie geven, ook niet aan de 80.000 tot 200.000 vrouwen uit Nederland, Korea, China en de Filipijnen die tot prostitutie werden ge dwongen. Voorzitter Boekholt van de Stichting Herdenking 15 Augus tus 1945 vindt de excuses die Ja pan nu heeft gemaakt belang rijk, maar opnieuw geen reden tot juichen: de Japanners vol doen hiermee slechts aan hun plicht. Ook Britse overlevenden van Ruim 3.500 mensen woonden vanmorgen in het Congresgebouw in Den Haag de herdenkingsbijeenkomst bij Vc daag precies vijftig jaar geleden. Leden van het comité Ereschulden Indonesië legden gisteren al een krans bij de Tweede Kamer. centratiekampen hebben te leurgesteld gereageerd. Volgens A. Titherington, secretaris van de Vereniging van Overleven den van Japanse Werkkampen, geven de excuses van Muraya ma niet de gevoelens van de he le Japanse regering weer. Want terwijl de premier 'die pe spijt' betuigde en 'oprechte verontschuldigingen' aanbood aan alle slachtoffers, bezochten acht leden van zijn kabinet en zo'n honderd andere kamerle den de Yasukuni-schrein, de Shinto-tempel in Tokyo waar de Japanse oorlogsslachtoffers worden herdacht. Ook de Ja panse oorlogsmisdadigers staan in deze tempel geregistreerd. Aan de capitulatie van Japan is in landen in oostelijk Azië nauwelijks aandacht besteed. Voor veel volken in de regio be tekende de Japanse nederlaag het einde van een wrede onder drukking die vaak van voor de Tweede Wereldoorlog dateerde. Een Indonesische regerings woordvoerder vertolkte de ge- Komend weekeinde grootste treinstremming aller tijden De twee Amsterdamse stichtin gen Nederland Bekent Kleur en Magenta hebben bij de politie klachten ingediend wegens ra cistische uitlatingen via het computernetwerk Internet. Het gaat daarbij met name om een 'electronsche discussie' die al anderhalf jaar wordt gevoerd in Digitale Stad, de Amster damse tak van Internet. Het is eerste keer dat serieus wordt probeert iets te doen aan laakbare uitlatingen via Internet of andere electronische snelwe- ïn. Justitie buigt zich binnenkort /er de zaak. Vraag daarbij is niet alleen of het om racisme ar ook wie daarvoor verantwoordelijk is: de aanbie- 'De Digitale Stad' of degenen die de mededelingen plaatsten. De racistische opmerkingen zijn volgens de beide stichtin gen met name gemaakt door Rotterdam wonende voormalige opbouwwerker en iemand die hem in een discus- de multiculturele sa menleving bijstaat. De Rotterdammer zou zijn grieven tegen buitenlanders on langs zelfs kracht hebben bijge zet met een couplet van het na zistische Horst Wessel-lied. LEIDEN MONICA WESSELING De grootste geplande strem ming in de geschiedenis van de Nederlandse Spoorwegen. Die twijfelachtige eer valt Leiden komend weekeinde ten deel als er dagen achtereen geen trein verkeer zal zijn van en naar Den Haag. Dik 150.000 reizi gers ondervinden direct hinder van de stremming. De NS gaan er vanuit dat maan dagmorgen de treinenloop weer normaal zal zijn, maar slecht weer kan roet in het eten gooi- Het aantal sporen tussen Lei den en Den Haag wordt ver dubbeld van twee naar vier. De nieuwe sporen liggen er groten deels al, maar komend week einde worden de 'losse uitein den aan elkaar geknoopt'. Daar door gaan de twee knikken in de lijn (vlakbij Leiden-Lelylaan en Mariahoeve) eruit. Het baanvak tussen Leiden en Den Haag is, met 40.000 reizi gers per dag, het drukste Nederland. Om al die reizigers tijdens de stremming toch te kunnen vervoeren, zijn tachtig bussen van ZWN ingehuurd. De snelbus tussen Leiden en Den Haag Centraal vertrekt elke vijf minuten. In de spits rijdt er na genoeg elke minuut één. Daar naast rijden er bussen als 'stop trein'; deze bussen doen de tus sen Leiden en Den Haag liggen de stations aan. Al rijdt de snel bus nog zo snel, de reis tussen Leiden en Den Haag duurt al snel een half uur langer dan per Om iedereen de weg te wij zen, zijn er in het weekeinde ze ventig tot tachtig 'informateurs' op de been. De bussen zijn niet toegankelijk voor invaliden. Mochten er zich veel invaliden aanmelden voor een treinreis in het weekeinde, dan zijn de NS bereid een speciale invaliden bus in te zetten. Als alles volgens planning ver loopt, is maandagmorgen de treinenloop weer bijna normaal. voelens van veel Aziaten door zich af te vragen: „Waarom moeten we mee juichen voor de overwinning van de Westerse volken in hun oorlog in Europa en met Japan?" Koningin Beatrix herdacht vanmiddag met een kransleg- ging bij het Indisch monument de capitulatie van Japan. De Ja panse overgave betekende de bevrijding van Nederlands-In- dië. Ter gelegenheid van de vijf tigste verjaardag van de capitu latie is de bevrijdingsvlam die in Nu al illegale kopieën van Windows '95 in de capitulatie van Japan, van- Indische plaquette in de hal van de foto anp arthur bastiaanse Wageningen brandt, overge bracht naar het monument in Den Haag. De herdenkingsplechtigheid op de Nederlandse begraaf plaats Ancol in Jakarta is van morgen voor het eerst bijge woond door vier Indonesische vrijheidsstrijders. Pagina 2: Japan zet punt achter onverwerkt verleden. Pagina 5: Letterlijke tekst re devoering Japanse premier. VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland Buitenland Consument, Cultuur Feiten en meningen Randstad RTV/programma's Sport Strips Het nieuwe spoor ligt al klaar. Na het weekeinde zijn de 'knikken' ver dwenen uit de lijn Den Haag/Leiden. foto ns De eerste dagen rijden de trei nen nog niet zo snel waardoor langer duurt. Vier sporen in plaats van twee betekent op den duur minder vertragingen en een kortere reistijd tussen Leiden en Den Haag. De eerste maanden trekt de reiziger nog geen profijt van de verdubbeling. De lijnen wor den pas in het najaar in gebruik genomen. jna Leiden: r spoorwegen. Krachttoer Haarlem j- HeemstedeO - Den Haag HS l— Den Haag NieuVi cs —mp Leiden Td e Vink /oorschoten Schiphol A'dam Muiderpoort n Amstel Duivendrecht Omgeleide Intercity's. Frequentie: 2x per uur (A'dam-Vlissingen v.v. A'dam-Brussel v.v.) - N'kerk a/d IJssel QPelft Zuid ^^C^Capelle Schollevaar Schiedam/O Alexander R'dam West O^dam Noord Rotterdam CS richting Dordrecht/ Roosendaal snelbus stopbus Duivendrecht dient als overstapstation voor Schiphol stopplaatsen 1x per uur van omgeleide Intercity A 'dam-Brussel In Leiden 12 procent minder nieuwe inschrijvingen in vergelijking met vorig jaar De Rijksuniversiteit Leiden (RUL) deelt stevig mee in de landelijke terugloop van het aantal studenten. Er hebben zich in Leiden tot nu toe 3.702 studen ten, voltijds en deeltijds, aangemeld. Vorig jaar waren dat er om dezelfde tijd 4.218: een daling van 511 studenten, of tewel 12 procent. Daarmee scoort Leiden even slecht als de andere universiteiten in ons land. Ook de hogescholen trekken komend studiejaar minder studenten, alleen is de malaise daar minder groot. De daling is hier 6 procent. De terugloop in het aantal eerstejaars lijkt definitief. De Informatie Beheer Groep (IBG) in Groningen hield de afge lopen maanden nog een forse slag om de arm bij speculaties over het aantal nieuwe studenten, omdat de inschrij vingen vaak een grillig verloop verto nen. De in januari geconstateerde ach terstand van 20 procent is weliswaar fors ingelopen, maar het valt niet te ver wachten dat de totale daling (universiteiten en hogescholen samen) lager dan 9 procent zal uitvallen, aldus een woordvoerder van de IBG. „Studen ten kunnen zich nog altijd inschrijven, maar veel zullen dat er niet meer zijn." Minister Ritzen van onderwijs heeft geen eenduidige verklaring voor de da ling. Hij gaat er vanuit dat de terugloop van het aantal jongeren de voornaamste oorzaak is van het lagere aantal aanmel dingen. Ook de organisatie van de introduc tieweek voor nieuwe studenten aan de Rijksuniversiteit Leiden verwelkomde maandagochtend minder nieuwe stu denten dan in andere jaren, maar de schade viel uiteindelijk mee. Een kleine 2.000 studenten schreven zich in voor de kennismakingsweek, tegen 2.100 in de afgelopen jaren. „Een daling van zo'n 5 procent en dat valt ons alles mee. Maandagochtend schreven 250 tot 300 studenten zich nog op het laatste mo ment bij ons in", aldus een woordvoer der van de organisatie. Pagina Leiden: 'Alles mag, i der de burger niet'. hin- Twee weken voor de officiële in troductie blijken al tienduizen den illegale kopieën in omloop van Windows '95, het nieuwe besturingssysteem voor perso nal computers. Fabrikant Mi crosoft beweert door de fraude minstens tien miljoen gulden omzet mis te lopen. De advo caat van het bedrijf heeft inmid dels een brief gestuurd naar de projectgroep computercrimina liteit van de politie Haaglanden, die in Wassenaar zetelt. Een organisatie in de Rand stad, die zich Interplay noemt, zou Windows '95 de afgelopen weken illegaal op zeker 50.000 CD-roms hebben geperst. Deze glimmende schijfjes passen in computers die voorzien zijn van een afspeelapparaat voor CD- roms. De illegale versie is gelijk aan het origineel; alleen de veilig heidscodes zijn verwijderd. Op het schijfje staan bovendien aanvullende hulpprogramma's voor Windows '95, die Microsoft pas eind dit jaar wilde uitbren gen. De illegale CD-rom wordt per postorder verkocht in Ne derland en België. De verkoop prijs van de Interplay-schijf is 65 gulden, ongeveer een derde van de verwachte winkelprijs van Windows '95 (van rond de 200 gulden). Microsoft-woordvoerder H. Ronselaar: „Er is duidelijk een criminele organisatie aan het werk. De distributie is zeer professioneel opgezet". Vorige week kondigde Microsoft Bene lux al aan piraterij hard te zullen bestrijden, vanwege de jaarlijks gemiste omzet van vele miljar den. Wespesteek velt chauffeur in Noordwijk Hevig transpirerend en moeilijk ademhalend werd een 45-jarige Leimuidenaar gisterochtend lig gend op het wegdek van de Noordwijkse Van Limburg Sti- rumstraat aangetroffen. De be stuurder van een vrachtwagen combinatie bleek gestoken door een wesp. De man, die allergisch is voor wespesteken, moest door perso neel van een ambulance wor den behandeld. Nadat hij enke le injecties had gekregen en een infuus was ingebracht, werd de man naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden overgebracht. Sail begon gisteren. Op de laatste dag. Geen drommende massa's. Geen kermissen. Geen vuurwerk. Geen gezeur meer over het com merciële karakter van het nautisch evenement. Nee. Gistermiddag was Sail 1995 teruggebracht tot de belangrijkste elementen waar elk zeilschip mee te maken heeft: wind en water. Vijf dagen lang hebben de schepen dienst gedaan als toeristische attractie. Maar een kapitein van een schip wil varen, varen naar on bekende horizonten. Naar gebieden met vreemde spraken. En on derweg strijd leveren tegen de belangrijkste elementen: wind en Gisteren kon het eindelijk. Even buiten het sluizencomplex van IJmuiden. Geen duizenden toeschouwers meer aan de kant van het kanaal. Geen honderden meevarende bootjes die je de vaart be lemmeren. Eindelijk volle zee. De tall-ships zetten langzaam koers naar hun volgende bestemming. De meeste met volle zeilen. Stukje bij beetje verdwijnt voor hen Nederland. Dag Nederland. Dag Sail. Tot over vijfjaar. Same time, same place. alleen het gehakt ontbreekt En daarom doen wij er ook een aanbieding gehakt bij. Honig Lasagnebladen, naturel of verdl, -« (\r\ pak 250 gram -SrTIT J..99 Honig Mix voor Lasagnesaus, 'Tradizionale", Met Honig maakt u deze week pak 135 gram is? l.yy een extra voordelige en lekker makkelijke Italiaanse Lasagne- Frlkl kalkoengehakt, «q schotel. De ideale basis waarin per 100 gram J..U9 Deze week alleen bij Albert Heijn. Qjq 1 PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. j Ia, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:Voorletters:m/v

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1