Eijkelkamp is niet bang voor de bank Van Hanegem en Van Gaal gaan hand in hand naar Super Cup Sport Den Bakker buigt in sprint voor Indurain Tuur moet bokstitel verdedigen tegen taaie Colombiaan Mendoza pINSDAG 15 AUGUSTUS 1995 Van Langen en Vriesde in Ziirich DEN HAAG Ellen van Langen en Letitia Vriesde lopen morgen de 800 meter tijdens atletiekwed strijden in Zürich. In het Wetzikon-stadion wordt het Grand Prix-circuit vervolgd. Tijdens de wereldkampioen schappen in Göteborg be haalde Vriesde zilver op de 800 meter. De Surinaamse eindigde direct achter de Cu baanse Ana Quirot. Van Lan gen werd in de finale zesde. ach niet neer 'fter )ij besluit KNVB otterdam gpd ixcelsior tekent protest aan te- het verbod van de KNVB vier competitiewedstrijden en bekerduel in Vlissingen if te werken. Volgens Excelsior- 'oorzitter Martin de Jager is het esluit van Wil van Rhee, ïanager veiligheidszaken van KNVB, op persoonlijke titel it he .Volgens de brief is het ver- lod krachtens een beslissing het sectie-bestuur betaald 'oetbal, maar Gerard Bouwer, dat bestuur, weet van ,o heeft Martin de Jager lernomen. „Het bestuur heeft leze zaak niet eens behandeld, is een eenmansactie. Daar- tim ga ik contact opnemen met foorzitter Jos Staatsen." Volgens veiligheidsman Van thee voldoet de accommodatie Vlissingen niet aan de door Ie KNVB gestelde normen en letekent uitwijken van Excelsior 'aar Zeeland competitieverval- iing. Bovendien gaf Van Rhee "rian geen precedent te willen cheppen. De Jager: „Tijdens j *|gj inkele wedstrijden :ompetitie hebben we dit al be- ;tjg proken met Gerard Bouwer en rte lie zag geen enkel bezwaar te- ee;en het spelen van vier wed strijden in Vlissingen. Daarom jiegrijp ik niet op grond waar- 'an Van Rhee tot zijn besluit is Miguel indurain rekent aan het slot van de eerste etappe van de Ronde van Galicië eenvoudig af met zijn enige concurrent, Maarten den Bakker. foto epa Miguel Indurain heeft de eerste etappe van de Ronde van Galicië gewonnen. De vijf voudig Tour-winnaar versloeg gisteren in de eindsprint zijn medevluchter Maarten den Bakker. De etappekoers in Noordwest- Spanje duurt tot en met vrijdag. De openingsrit, met start en finish in Fer- rol, ging over 102,5 kilometer, inclusief drie beklimmingen van bergjes van de derde ca tegorie. Den Bakker nam na 25 kilometer het initiatief. De Nederlandse TVM-renner kreeg gezelschap van de Spanjaarden Indu rain en Anguita en de Italiaan Poli. Den Bakker en Indurain gingen ten slotte gezamenlijk op avontuur. De sprint was een uitgemaakte zaak, Indurain won van kop af. Aan de finish had het duo een voorsprong van 4 minuten en 9 seconden op drie Span jaarden: Fernandez, Anguita en Mauri. De Italiaanse neo-prof Cerioli won op 5.33 de sprint van het peloton. rotterdam loet van schellebeek gpd-verslaggever WBO-wereldkampioen Regilio Tuur krijgt de 'Championship Ring', beloning voor drie suc cesvolle titelverdedigingen op rij, niet cadeau. De World Boxing Organization kwam in Puerto Rico op de proppen met Luis Mendoza, een dertigjarige Colombiaan die sinds 1990 ei genlijk alleen nog maar om we reldtitels bokst. In dat jaar werd hij WBA-wereldkampioen in het superbantamgewicht. Tuur-Mendoza staat gepland voor zaterdag 16 september in het Arnhemse sportcomplex Valkenhuizen, waar dan ook Or- han Delibas zijn profdebuut maakt en voorts een plaats is ingeruimd voor de nog ongesla gen Rotterdamse cruisergewicht Don Diego Poeder. Het TV-sta- tion CBS brengt het gala recht streeks in 200 miljoen Ameri kaanse huiskamers. In Neder land heeft de abonneezender Super Sport (van FilmNet) de uitzendrechten. Luis 'Chicanero' Mendoza bokste al ruim twee jaar als prof, toen Regilio Tuur voor het eerst de aandacht van het grote publiek op zich vestigde met een bronzen medaille bij de Eu ropese kampioenschappen voor amateurs in Turijn (1987). Toen Tuur eind juli 1989 zijn profde buut maakte in New York, had Mendoza net twee weken tevo ren voor het eerst een poging gedaan de wereldtitel in het su perbantamgewicht (WBA-ver- sie) te bemachtigen. In Tijuana verloor hij toen op punten van de Mexicaan Juan Jose Estrada. Ook de volgende poging mis lukte nog. Kampioen Ruben Palacios hield de Colombiaan op onbeslist, maar een half jaar moest dezelfde Palacios er in drie rondjes aan geloven. Men doza verdedigde de WBA-titel vervolgens met succes tegen achtereenvolgens de Fransman Fabrice Benichou, de Thai No- ree Jockygym, de Chileen Carlos Uribe en de Braziliaan Joao Cardoso Oliveira. In oktober 1991 maakte de Mexicaan Raul Perez hem de titel weer afiian- dig. Mendoza stapte daarna over naar het vedergewicht en klom in die klasse op naar de positie van eerste uitdager, bij de Zuidamerikaans georiënteerde WBA althans. Hij deed verschil lende pogingen de titel in zijn bezit te krijgen, maar strandde bonder meer op Wilfredo Vas- quez en op 3 december van het vorig jaar in Bogota op Eloy Rojas, nog steeds de WBA- kampioen in het vedergewicht. Tegen Vasquez ging het er van de eerste tot de laatste (twaalf de) ronde keihard aan toe. Kampioen Rojas ging in Bogota tweemaal neer alvorens una niem op punten te winnen. Dat was voor zo ver be kend het laatste gevecht van Luis Mendoza, die 37 overwin ningen, vijf nederlagen en twee onbesliste partijen op zijn conto heeft. Tweeëntwintig partijen besliste de 'hardhitter' binnen de limiet. Zelf werd hij nooit voortijdig gestopt. Zijn vijf ver- liespartijen (tegen Jesse Willi ams, Juan Jose Estrada, Raul Pe rez, Wilfredo Vasquez en Eloy Rojas) gingen op de eerste na allemaal 'over de (twaalf) ron den'. Tuur (39-3-1, 26 ko's) en Mendoza hebben slechts één gemeenschappelijke tegenstan der: Jose Sanabria. Beiden ver sloegen de Venezolaan na tien ronden op punten. Mendoza, die tegen Tuur zijn eerste partij in het superveder- gewicht bokst, kwam bij de WBO in beeld, nadat eerst de Portoricaan Hector Arroyo en vervolgens de Spanjaard Manu al Galvo hun uitdagersrechten hadden verspeeld door onver wachte nederlagen. n de het iqtterdam marcel v »edie ipd-verslaggever erkn 'oeschouwersrecords op de )pen Dagen, records verbroken de verkoop van seizoenkaar- en wekenlang een gekken- is bij de toernee langs Neder- andse amateurclubs. Ajax en ■eyenoord hebben wat popula- iteit bij het grote publiek be- reft weinig te klagen. Daarom buigen de KNVB, 'im van Hanegem en Louis fan Gaal zich over de vraag, Jf waarom de interesse voor de 2|L iuper Cup-wedstrijd van mor- LJ jen zo gering is. Voor de con- Irontatie tussen de landskam pioen en de bekerhouder waren folgens KNVB-directeur Peter Vogelzang gistermiddag pas 15.000 kaarten verkocht. Die /olgf chatting, moest hij toegeven, slechvas nog aan de hoge kant. „Za- Taaj! erdag waren er in elk geval Dg e 10.000 kaarten aan de man ge it iracht", bracht Vogelzang een I deine nuance aan. Het verwijt dat de voetbal- 3 slt 'ond zoals gewoon 'woekerprij zen' (zeventig gulden voor de ird Tetribune) hanteert en daar- nee het publiek buiten de iodii)oorten van het stadion houdt, 'olie s volgens de KNVB niet terecht. Bij interlands en andere grote wedstrijden in de Kuip of in het olympisch stadion staat het pu bliek ook in de rij. Vogelzang: „Daarom weet ik niet of de prij zen maatgevend zijn voor het be2oek van een wedstrijd als die om de Super Cup." Aartsrivalen Louis van Gaal beweerde giste ren tijdens een persconferentie in het Feyenoord-stadion dat het duel om de Super Cup de mooiste wedstrijd van het jaar is. Van Gaal: „De twee aartsriva len tegenover elkaar in één be slissend duel. Mooier kun je je het eigenlijk niet wensen. Ajax en Feyenoord willen zich in die wedstrijd allebei goed verkopen. We hebben allebei volle sta dions getrokken bij de lange se rie amateurwedstrijden en op de Open Dag van Feyenoord verschenen er net als bij ons zo'n 50.000 toeschouwers. Ik vind het heel teleurstellend als die Kuip morgen niet volloopt." Wim van Hanegem is zich be wust van het feit dat het Rotter damse publiek de laatste jaren niet bepaald is verwend bij wedstrijden tegen de Amster damse rivaal. Sterker: Feye noord heeft in de meeste onder linge confrontaties alle hoeken van het veld gezien. Zelfs toen Ajax eind vorig seizoen met een half reserve-team kwam opdra ven, kregen de Rotterdammers genadeloos klop. Van Hanegem: „Toch wil ik die Super Cup heel graag een keer winnen. En tegen de Euro pa Cup 1-houder wil je toch al lemaal iets laten zien? Ik heb eens gezegd dat ik de Super Cup een lelijk ding vond, een beetje vreemde prijs. Maar dat deed ik destijds meer om de druk bij mijn selectie weg te ne men dan dat ik het serieus be doelde. We hadden toen op nieuw een draai om de oren van Ajax gekregen. Het probleem was alleen dat veel mensen nogal wat waarde aan mijn woorden gingen hechten. Maar als je me in alle eerlijkheid vraagt wat ik van die Super Cup vind, dan zeg ik dat het een mooie prijs is. Eigenlijk wordt dat ding steeds mooier." Van Hanegem en Van Gaal waren in het begin van hun car rières niet de grootste vrienden. In de loop der jaren is er even wel een wederzijds respect ge groeid, wat zelfs heeft geleid tot wat sociale contacten buiten het voetbal. Het duo bracht af gelopen zomer een korte vakan tie door aan de de Franse Ri- vièra tijdens de opnamen van het 'voetvolley-spektakel' van Veronica. Ook gisteren konden de twee het in de perszaal van de Kuip goed met elkaar vinden. Van Gaal zat achter de microfoon en voor de camera's stiekem te la chen om de grappen en grollen van de Kromme, toen die hoor de dat Erica Terpstra morgen avond de Super Cup zal uitrei ken. Van Hanegem, dollend: „Reikt zij hem echt uit? En doet ze dat op het veld? Dan moet ik toch de terreinknecht nog even waarschuwen. We hebben net zo'n mooi matje." Van Gaal: „Dat hebben jullie zeker." Van Hanegem: „Ja, maar voor die wedstrijd tegen jullie laten we het gras lekker hoog groeien. Dus als ik jou was zou ik tegen mijn spelers zeggen cfat ze die bal niet te veel moeten rond spelen. Gewoon naar voren pe- Van Gaal: „Maar jullie hebben voor die Koeman toch ook een veld als een biljartlaken nodig?" Van Hanegem: „Ben je gek, we voetballen lekker opportu nistisch. Koeman 'rost' er wel Louis van Gaal (links) en Wim van Hanegem dronken tijdens een persconferentie op de goede afloop van het duel om de Super Cup. foto anp op los." Voor de toehoorders was het amusant. Tenslotte hadden Van Gaal en Van Hanegem eerder zich in alle ernst uitgelaten over hun plannen. Van Gaal betreurt het dat hij nog altijd geen be roep kan doen op Jari Litmanen en Marcio Santos, noch op Danny Blind die een schorsing moet uitzitten. De technisch directeur van Ajax heeft met zijn elftal een aardige serie vriendschappelijke wedstrijden achter de rug, met overwinningen op Liverpool, Real Zaragoza en Lazio Roma. „Maar een topclub uit de Ne derlandse competitie blijft de beste graadmeter voor de start van het seizoen. Ik wil met mijn huidige elftal wel eens zien waar we nu staan." Van Hanegem denkt dat Ajax zeker niet zwakker is geworden. De Feyenoord-coach: „Ik denk dat het verlies van één of twee spelers niet zo veel uitmaakt voor dit Ajax. Bovendien zijn ze zo slim om voetballers binnen te halen die perfect uit de voe ten kunnen op de open plaat sen in het team." Van Gaal besloot daarop ook voor Feyenoord nog maar een keer vriendelijk uit de hoek te komen. „In theorie is Feye noord er behoorlijk op vooruit gegaan. De club heeft heel ver standig ingekocht. Daarom denk ik dat Feyenoord zich ster ker zal presenteren dan vorig seizoen. Maar hoe sterk? Dat moet tegen ons blijken." Ruben Sosa naar Borussia Dortmund noRTMUNDDe Duitse club Borussia Dortmund heeft Ruben So sa overgenomen van Inter Milan. De 29-jarige Uruguayaan te kende gisteren een éénjarig contract met een optie voor nog een seizoen bij de landskampioen. De transfersom bedraagt ruim drie miljoen gulden. Sosa lag bij Inter Milan regelmatig in de clinch met Dennis Bergkamp. De oud-Ajacied vertrok aan het einde van het seizoen naar de Engelse club Arsenal. Als de Zuidamerikaan vannacht om 24.00 op de transferlijst van de Duitse voetbalbond (DFB) stond, maakt hij vandaag in het be kerduel tegen TSG Pfeddersheim zijn debuut voor Borussia. Bo vendien mag hij dan ook meespelen in de Champions League. |Rus Asjoepov een jaar bij FC Twente fnschede FC Twente heeft de 23-jarige Russische verdediger Ansar Asjoepov voor één jaar gecontracteerd. Dit gebeurde gis teren na een testwedstrijd tussen het eerste en tweede elftal. Asjoepov kwam twaalf keer uit voor de Russische nationale ploeg onder 21 jaar en zeven keer voor het olympische elftal. Trainer Issy ten Donkelaar hoopt hem te kunnen opstellen in de wedstrijd FC Twente - Feyenoord op 27 augustus. De aanvraag voor een verblijfsvergunning loopt. Asjoepov treft bij FC Twente zijn landgenoot Joeri Petrov. Cantona meldt zich in Manchester manchester Eric Cantona is gisteren teruggekeerd bij Manches ter United. De geschorste Fransman gaat weer trainen bij zijn club. Vanaf 1 oktober mag hij weer spelen na een jaar schorsing. Vorige week vertrok Cantona uit Engeland omdat de Engelse voetbalbond een onderzoek instelde naar zijn meespelen in een oefenpartijtje te Rochdale. Hij vroeg toen een transfer naar een andere club. United werkte niet mee. Manager Alex Ferguson vloog naar Frankrijk en haalde hem met succes over terug te ke ren naar Engeland. Financieel kunststukje van Schalke '04 celsenkirchenBundesligaclub Schalke '04 heeft voor het tweede opeenvolgende jaar een financieel kunststukje uitgehaald: hij behaalde een winst van 3,75 miljoen D-mark. Twee jaar geleden had Duitslands populairste voetbalclub een schuld van twintig miljoen D-mark. Daar is nog acht miljoen van over. Volgend jaar hoopt het bestuur van de club alle schulden te hebben afgelost. Schalke, de club van Youri Mulder, wil dan in een nieuw stadion aan de toekomst bouwen. Jan Siemerink stijgt zeven plaatsen runsburg Tennisser Jan Siemerink is op de ATP-wereldranglijst 35ste naar de 28ste plaats gestegen. De Rijnsburger dankte zijn goede optreden op het toernooi in Cincinnati. Hij. bereikte daar de derde ronde door de Duitser Boris Becker in twee sets te verslaan. Excelsior legt Spits van Club Brugge heeft altijd een zwak gehad voor PSV Dick Advocaat heeft hem eerlijk verteld dat hij de ko mende twee seizoenen bij PSV niet op een basisplaats hoeft te rekenen. Aanvaller René Eijkelkamp (31) verkaste gistermiddag desondanks intens tevreden van Club Brugge naar PSV. „Dit is voor mijn gevoel toch weer een stapje hoger. Het inte resseert me geen zier dat ik voorlopig op de bank kom te zitten. Ik weet zeker dat ik ook nog genoeg wedstrijden zal spe len. Het seizoen is lang en Ro- naldo en Nilis zijn vaak met hun nationale ploeg op pad. Ik zal er staan als Advocaat me no dig heeft." De transfer van Eijkelkamp werd afgelopen weekeinde in recordtempo beklonken. Vrij dagavond voetbalde de oud- Dalfsenaar nog met Club Brug ge tegen Sint Truiden. Een blik sembezoek van de tweede trai ner van Borussia Dortmund bracht de hele zaak in een stroomversnelling. „Ik scoorde al na vijf minuten en die man wilde gelijk met me praten. Maar van mijn zaakwaarnemer Bob Maaskant had ik ook ge hoord dat PSV in me geïnteres seerd was. Toen heb ik tegen Maaskant gezegd dat ik eerst met PSV wilde onderhandelen. Borussia Dortmund is ook geen verkeerde club, maar daar lo pen al zo veel buitenlanders rond. Ik zou in Dortmund waar schijnlijk weinig speeltijd heb ben gekregen." Zondagavond meldde Eijkel kamp zich samen met Maas kant in het Amsterdamse Hilton hotel. Daar stond de delegatie van PSV, net teruggekomen uit Milaan, al op de aanvaller te wachten. „We gingen om acht om de tafel zitten, om ongeveer half elf was de zaak rond. De aanbieding van PSV was erg goed. Een tweejarig contract en aan het einde van die periode ben ik transfervrij. Dat was ook aantrekkelijk. Bij Club Brugge liep mijn contract aan het einde van het seizoen af en dan had ik maar moeten afwachten waar ik weer terecht zou komen. In Eindhoven heb ik zekerheid. En wie weet wat er over twee jaar nog in het vat zit. Misschien word ik dan wel vrije verdediger bij FC Groningen. Dat lijkt me ook nog wel wat." PSV wordt na Go Ahead Eagles, FC Groningen, KV Mechelen en Club Brugge de vijfde werkgever van de 31-jari ge aanvaller. In het verleden werd zijn naam al twee keer eerder met PSV in verband ge bracht. „Maar ze durfden het toch niet met me aan toen ik nog bij Go Ahead Eagles voet balde. Twee jaar geleden waren ze opnieuw in mij geïnteres seerd, maar toen gaven ze de voorkeur aan Erik Meijer. Dat vond ik op dat moment jam- Hij kan het moeilijk onder woorden brengen, maar Eijkel kamp heeft op één of andere manier altijd een zwak voor PSV gehad. „Na het tekenen van het contract ben ik eventjes het veld opgelopen. Mijn gevoel zei me dat ik een goede keuze had ge maakt. Het stadion maakte een geweldige indruk op me, het lijkt me heerlijk om daar een tijdje te voetballen.' Eijkelkamp heeft niet bewust aangestuurd op een terugkeer naar Nederland. „Ik had me er eerlijk gezegd al mee verzoend dat ik mijn carrière in België zou afsluiten. Zeker toen in de zomer een transfer naar Grasshoppers op het laatste moment afketste. 'We blijven in België', hoor ik mezelf nog zo tegen mijn vrouw zeggen. Het beviel ons daar ook uitstekend. En nu zeg ik dat het me leuk lijkt om weer in Nederland te gaan voetballen. Er gebeuren hier een hoop mooie dingen. Feyenoord en PSV hebben deze zomer duidelijk gemaakt, dat ze volop de concurrentiestrijd met Ajax willen aangaan. Dan praat je toch over drie absolute top- ploegen. Eentje daarvan ziet het in Eijkelkamp zitten. Dat vind ik Door de komst van twee Kroatische aanvallers was Eij kelkamp bij Club Brugge ook niet langer automatisch verze kerd van een basisplaats. „Maar door mijn stinkende best te doen, heb ik er toch voor ge zorgd dat trainer Hugo Broos Zwemcoaches pleiten voor 'schone' Spelen atlanta rtr De associatie van internationale zwemcoaches (WSCA) heeft tij dens de Pan Pacific-kampioen schappen in Atlanta bij de inter nationale bond (FINA) aange drongen op meer dopingcon troles. Bovendien wil de WSCA dat China wordt uitgesloten van deelname aan internationale wedstrijden. De WSCA vindt dat de FINA veel te zacht optreedt tegen het dope-gebruik door de Chinese zwemtop. Sinds 1990 is bij con troles bij negentien Chinezen doping geconstateerd. De asso ciatie heeft een lijst van maatre gelen opgesteld die er voor moeten zorgen dat de deelne mers aan de Olympische Spelen volgend jaar in Atlanta 'schoon' zijn. Rene Eijkelkamp: vervanger van Ro niet om me heen kon." Met de zelfde instelling gaat de zesvou dige international aan de slag bij PSV. „Scherp trainen en de rest proberen wakker te hou den. Ik ben het niet gewend om op de bank te zitten, maar vind het een uitdaging om er ook in die situatie weer het beste van te maken. Dick Advocaat heeft gezegd dat hij me nooit met een chagrijnig gezicht wil zien rond- aldo. foto anp lopen. Daar hoeft hij niet bang voor te zijn. Ik weet ook wel dat het bijna onmogelijk is om Ro- naldo of Nilis uit de basis te spelen. Maar ik kan ook op an dere posities uit de voeten. Bij Go Ahead Eagles heb ik heel lang linksbuiten gestaan. Als Advocaat een beroep op me doet, ben ik er klaar voor. Daar zorg ik wel voor.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15