Krachttoer voor spoorwegen Zes maanden cel voor mishandeling Leiden 'Alles mag, maar hinder de burger niet' Poging boot te stelen Havenzangers en Corrie Konings op zomerfeesten DINSDAG 15 AUGUSTUS 1995 Garnalen en paling gestolen leiden Voor de derde keer in zes jaar tijd is ingebroken in een viskraam aan de Diamantlaan. Dieven bleken het afgelopen weekeinde met een breekijzer de deur van de kraam opengebro ken te hebben. De buit bestaat uit een radio, een weegschaal, een magnetron, een paar tientjes wisselgeld, 4 kilo garnalen, 10 blikken zalm en 20 pakjes palingfilet. Hardleerse dief aangehouden leiden Voor de tweede keer binnen tien dagen heeft de politie een 28-jarige man aangehouden voor diefstal van levensmidde len. Net als de vorige keer had hij de ruit ingegooid van een su permarkt aan de Kooilaan. De politie had hem afgelopen nacht snel te pakken. Na het afgaan van het inbraakalarm, het zien van de gebroken ruit en het ontdekken van een man die op de hoek van de Sumatrastraat en de Antillenstraat een bol staande jas droeg, was de optelsom gauw gemaakt. Onder zijn jas verborg hij een tas met pakken suiker, kaas, chips, koeken, appelsap, co la, bananen en koffiemelk. Vorige keer was zijn motief dat hij niet rond kon komen van een uitkering. Dit keer zei hij dat hon ger hem tot deze daad had gedreven. Invalidenwagen over de kop leiden Een 67-jarige Leidenaar is gisteren op het Kort Rapen burg met zijn invalidenwagen over de kop geslagen, nadat een stuk van de bekleding tussen de wielen was geraakt. De man is met licht letsel naar het Riinlandziekenhuis gebracht. Bewoner achtervolgt inbreker leiden Een 36-jarige bewoner van de Witte Singel in Leiden kon de afgelopen nacht zijn ogen niet geloven toen hij rond drie uur een onbekende man naast zijn bed zag zitten. De inbreker ging er als een haas vandoor, waarop de bewoner de achtervolging inzette. Hij liep hem achterna door de Gerard Doustraat, Vree wijkstraat en Hugo de Grootstraat, waarna de bewoner hem uit het oog verloor. Weer thuis ontdekte hij dat zijn spijkerbroek was verdwenen. De inbreker moet via het keukenraam binnen zijn gekomen. ANNO 1895 Donderdag 15 Augustus Eene uitstekende verbetering is de verplaatsing van het maga zijn van photographie-artikelen van den heer C.F. Hazenberg van eene bovenwoning op de Haarlemmerstraat naar een woon huis op den Apothekersdijk. Waren vroeger de schoone artikelen voor het oog verborgen, thans zijn ze allen netjes geëtaleerd en kan iedere voorbijganger ze gadeslaan. Vak-photografen en dito behoeven thans niet meer uit andere steden hun- artikelen te betrekken; ze vinden bij den heer Hazenberg al- an hunne gading. ANNO 1970 zaterdag 15 augustus Eén van de laatste dingen op het grotendeels gereconstrueerde Stationsplein: op het verhoogde middengedeelte tussen Alberts Corner en NZH-restauratie zijn enkele honderden fietsenklem- men geplaatst. Hierdoor zal de aanblik van het plein verbeteren, omdat het neersmijten van fietsen tegen paaltjes-en hekjes over bodig wordt. De fietsen-,, parkeer "plaats is dicht genoeg bij de ingang van het station. Treinverkeer tussen Leiden en Den Haag 67 uur plat Donkere wolken boven Leidse zwembaden Vervolg van voorpagina De Nederlandse Spoorwe gen staan het komend weekeinde voor een krachttoer waarvoor het treinverkeer tussen Leiden en Den Haag 67 uur plat ligt. Dit is nodig voor de verdubbeling van de spoorlijn. Dag en nacht zijn er 250 werklieden in de weer om onder het spoor drie miljoen kilo nieuwe ballast aan te brengen, an derhalve kilometer rails en zes kilometer bovenleiding aan te leggen. Hiervoor zetten de spoorwegen tien graafmachines, vier hoog werkers, tien locomotieven en 260 wagons in. monica wesseling De verbinding Leiden/Den Haag moet vanaf maandag uit vier sporen bestaan. Nu zijn er voor de treinen nog steeds slechts twee sporen beschik baar. Langs het spoorvak liggen de nieuwe sporen grotendeels al klaar, maar deze moeten nog worden aangesloten. Bij Den Haag-Mariahoeve en bij de spoorwegovergang Lelylaan in Leiden worden er stukken oud spoor weggehaald en vervangen door nieuw. Daarmee verdwij nen de twee knikken in de oude lijn. De bovenleiding van de oude lijn wordt weggehaald en ver vangen door een nieuwe. Even als de wissels en seinen. Daarna kan de lijn worden getest door er eindeloos een testtrein over te laten rijden. Het heeft de NS de nodige hoofdbrekens gekost om vol doende mankracht bijeen te krijgen. Er zijn 80 machinisten nodig om de 10 locomotieven te besturen die in totaal 260 wa gons met ballast en werktuigen Hoewel de Leidse zwembaden bezoekersrecords scoren lijken zich in de verte toch donkere wolken te vormen. „We halen de begroting, het tekort wordt groter, maar het valt me toch wel wat tegen", zegt amb tenaar K. Caron van de dienst sport en recreatie. „Het lijkt wel of het minstens dertig graden moet zijn voordat we 3000 be zoekershalen." Het Leidse college heeft na acties uit de bevolking de open lucht zwembaden vijf jaar res pijt gegeven. In die vijf jaar moeten de afgesproken bezoe kersaantallen worden gehaald en mag het jaarlijks tekort niet groter worden. „De afgelopen twee jaar hebben we dat ge haald, maar het waren wel hele Je dar de Op het spooremplacement van Leiden liggen de n spoorstukken al klaar. Komend weekeinde 'gaan z vervoeren. Omdat er extra trei nen rijden tussen Amsterdam en Rotterdam (via Duivend- recht) zijn er ook weer extra machinisten en conducteurs nodig. Bovendien zijn er hon derden werklui en mensen voor de beveiliging en de informatie ingeschakeld. Er is een strak tijdschema op gesteld. Vrijdagmorgen om tien uur gaat 'de lijn eruit'. Direct daarna komen veiligheidsmen sen in actie die de baanvakken LEtPEN HANS KOENEKOOP VERVOLG VAN VOORPAGINA De Burcht is traditioneel de plek waar eerstejaars studenten aan het einde van de eerste EL CID-dag neerstrijken. Onder het genot van een mok thee of een fris ijsje babbelden de jon gelui - luierend op het gras of de trap van de steile monu mentale heuvel - er na over hun verkenning van Leiden: de stad waar ze de komende vier jaar het grootste deel van hiln tijd zullen doorbrengen. Aan het begin van de dag waren de ruim tweeduizend eerstejaars in de Hooglandse Kerk toegesproken door rector magnificus Leertouwer en bur gemeester Goekoop. De bur gervader sloot de nieuwe inge zetenen met een galmende preek in de armen. Voordat hij de studenten een bruikbare leefregel aan de hand deed, gaf hij de minister van onderwijs een veeg uit de pan. „In mijn studietijd heetten wielrenners als Wim van Est en Fausto Coppi 'tempobeulen', tegen woordig heet hij Ritzen en hij is geen wielrenner, maar minis ter. Hij jaagt jullie op om in vier jaar klaar te zijn." Maar van Goekoop hoeven de nieuwe Leidenaars niet 24 uur per dag met hun studie be zig te zijn. „Leef volgens de l/l/l-regel. Studeer een derde van je tijd - maar studeer dan ook echt -, slaap een derde van je tijd - maar slaap dan ook echt - en geniet een derde van je tijd van de echte dingen des levens." Vrijbrief Deze vrijbrief om het stadsle ven op gezette tijden in te dui ken, werd op een luid applaus getrakteerd. „Van mij mag bij na alles", vervolgde de burge meester: „Maar denk er wel om dat jullie de Leidse burger niet hinderen. Die houdt er nu een maal niet van om uit zijn slaap te worden gehouden. Ik begrijp ook niet waarom." Leertouwer kon het in zijn toespraak evenmin nalaten het strenge beleid van Ritzen te ka- e studenten van Leiden r pittelen. Hij vergeleek de studie met een hardloopwedstrijd op de kortebaan. „En als je het tempo laat zakken om even rond te kijken - en er is genoeg te zien in Leiden - dan krijgt de universiteit op haar kop omdat ze de sintelbaan niet in orde heeft gemaakt." Geen nummer De rector magnificus was zeer te spreken over het thema van de 26e EL CID-week: Leiden Heer en Meester. „In Leiden is een student geen i maar met de muziek mee loopt." „Het is zaak om je eigen koers uit te stippelen en heer en meester te worden over je eigen bestaan. Anders heeft de stad geen boodschap aan je." beveiligen. Het moet volstrekt onmogelijk zijn dat de baan- werkers plots een trein voor hun neus krijgen. Als de veiligheidsmensen klaar zijn, worden de bovenlei ding en de seinen weggehaald daarna de sporen, loeten de sporen er liggen en wordt de bovenleiding afge steld. Om tien uur die avond beginnen de testen. Vanaf twee uur rijdt de testrein en maan- De politie heeft gisteravond vijf Leidenaars in de leeftijd van 17 tot 20 jaar aangehouden, die een boot aan de Haarlemmer weg probeerden te stelen. De eigenaar bemerkte de diefstal. De jongens, zes in getal, vlucht ten daarop weg. De politie wist er vijf aan te houden, de zesde ontkwam. Omdat hij niets was kwijtgeraakt, deed de booteige naar geen aangifte. De vijf jon gens zijn daarop weer in vrij heid gesteld. dagmorgen gaat de lijn weer 'open'. Het schema is strak. Er moet geen kink in de kabel komen want dan loop dat strakke sche ma in het honderd. En dat bete kent dat de klus niet op tijd is geklaard. Het werk moet toch worden afgemaakt: het is niet mogelijk om de werkzaamhe den op te schorten tot een vol gend weekeinde. De ZWN, die in het weekeinde een busdienst verzorgt, houdt wat bussen ach ter de hand voor als het maan dagmorgen mis zou gaan. Maar minder dan de tachtig die tij dens het weekeinde in dienst zijn. Na het weekeinde rijden de treinen op de twee middelste van de vier sporen. De twee buitenste worden pas in okto ber en november in gebruik ge nomen. In Voorschoten en de Vink worden de nieuwe perrons in gebruik genomen. De winkeliers van het Bevrij- dingsplein en het Vijf Meiplein houden op 24, 25 en 26 augus tus voor de 11e maal de Mid zomerfeesten. Tijdens dit tra ditionele festijn hebben, naast kermis, braderie en een curio- samarkt, verschillende activi teiten en optredens plaats. Donderdag 24 augustus wordt het feest opgeluisterd door de Leidse zestiger/zeven- tiger jaren band NOT, Rob lloeke's Boogie-Woogie Band, De Havenzangers en de multi- instrumentalist Coen Bouw- Vrijdag is het kinderdag met onder meer Peppi Koldd en een kindervrijmarkt. Tevens treden de Little Steam Band, NOT, Corry Konings en Coen Bouwmeester op. Tenslotte is er op zaterdag Karaoke en een optreden van De Rijnsons. wachten da bezoekersaantallen heen moe ten gaan, maar we halen het maar net." 75.000-ste In de Vliet werd zaterdag de 75.000ste bezoeker met cadeau tjes overladen, vanmorgen de 50.000ste in de Zijl. 1 let zijn de zelfde aantallen als vorig jaar. Het lijken veel bezoekers maar bijvoorbeeld in het Alphense bad De Hoorn werd twee weken geleden al de 100.000ste bezoe ker ingehaald. „Ik kan dat verschil niet ver klaren. In Alphen hebben ze ook veel open water, net als in Leiden. Misschien zijn de Alp- henaren wel meer zwembad- minded dan de Leidenaren", al dus Caron. Het Leidse gemeen tebestuur besloot na de acties dat de baden vijf jaar de tijd kregen om het bestaansrecht te bewijzen. Voorwaarde was dat het jaarlijks tekort van 1,8 mil joen gulden - van de buiten- en binnenbaden gezamenlijk - niet zou stijgen. Als de aantallen vijf jaar zouden worden gehaald, worden de zwembaden aan de eisen des tijds aangepast, be loofde het college. Die aanpas singen kosten een miljoen gul den. Gloriejaren voorbij Volgens Caron komen er op een hete dag zo'n drie- tot vierdui zend bezoekers. „De aantallen uit de gloriejaren '73, '74 halen we nooit meer. De tijd dat er tienduizend mensen naar het zwembad kwamen, zijn defini tief voorbij. Maar als de tempe ratuur even daalt, lopen de be zoekersaantallen direct terug. Op twee wat koelere dagen tel den we driehonderd en iets meer dan honderd bezoekers." Caron wil niet negatief zijn over de toekomst van de baden. Maar het risico dat de komende drie jaren niet zo'n mooie zo mer brengt, is levensgroot aan wezig. „Hoewel de zon schijnt, pakken de donkere wolken zich in de verte samen. Dat kun je eigenlijk wel stellen." NAGERECHT Pechvogel Twee Leidse jongeren van 18 en 19 jaar zijn gisteren wegens mishandeling veroordeeld tot zes maanden onvoorwaardelij ke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De straf fen zijn conform de eisen van de officier van justitie. Bij het lis voor de 19-jarige Leide naar is de straf voor een inbraak inbegrepen. Zijn één jaar jonge re maatje is in het verleden ook al bij een vechtpartij betrokken geweest. Beiden werden bij ver stek veroordeeld. De twee zijn enige tijd gele- den aangehouden nadat het slachtoffer uit Leiden hen her kende 'op een prachtige foto in het Leidsch Dagblad, waarvoor wij de krant zeer erkentelijk zijn', aldus de ironische politie rechter A. van den Berg. De foto stond bij een verhaal over Marokkaanse probleemjonge ren uit het Noorderkwartier. De vechtbazen hebben zich op 8 januari van dit jaar stam pei gemaakt in een bus die op dat moment door Noordwijk reed. Het uiteindelijke slachtof fer nam het op voor de bus chauffeur. Het is daarbij niet tot een handgemeen gekomen. Dat kwam het wel toen de Leide naar later uitstapte nabij het Schuttersveld. De twee volgden hem en kregen hulp van nog vier vrienden. De Leidenaar geschopt tegen hoofd chaam. Kneuzingen, kapotte ogen en dito lippen waren het gevolg. Het slachtoffer heeft verklaard dat hij ook het be wustzijn even is kwijtgeraakt. Aan de borreltafel wordt dikwijls opgemerkt dat rechters in hun vonnissen te veel reke ning houden met de omstan digheden waaronder daders over de schreef zijn gegaan. Een slechte jeugd of een vervelende ervaring in een grijs verleden zou een garantie op vrijspraak of in elk geval strafvermindering zijn. Dat er ook slachtoffers zijn, zou in de Nederlandse recht spraak te veel op de achter grond zijn geraakt. Voor politierechter A. van den Berg, meestal actief in het Haagse Paleis van Justitie maar gisteren debuterend in het Leid se kantongerecht, verschenen enige verdachten bij wie veel, zo niet alles, tegenzit. Het leven heeft zich tegen deze pechvo gels gekeerd. En politierechter Van den Berg, ook maar een mens van vlees en bloed, kon daar onmogelijk ongevoelig voor zijn. Neem de 38-jarige Leidenaar die op de avond van 24 februari van dit jaar in Sassenheim, me de als gevolg van een zeer be grijpelijke depressie, zwaar be schonken had plaatsgenomen op zijn bromfiets. Volgens offi cier van justitie F. Slits kan de verklaring van de verdachte dat hij zes bier op had onmogelijk kloppen. „Gezien de hoeveel heid alcohol in uw bloed, meen ik van minstens zestien uit te moeten gaan." Verdachte had bepaald geen feestje te vieren. 24 februari is de dag waarop zijn vader jarig is, ware het niet dat die drie jaar geleden is overleden. Boven dien had verdachte die dag weer eens uitgebreid stilgestaan bij zijn relatie die na tien jaar compleet was vastgelopen. In middels betaalt hij alimentatie voor zijn zoontje. Dat net hij op die beroerde win teravond in Sassenheim over een fietspad scheurde i ook een fietser in verboden rij richting gebruik maakte met ge doofd licht. Het lijkt waarachtig wel of de duvel met hem heeft gespeeld. Daarover zal men het zelfs aan de borreltafel eens zijn. De botsing had geen verwon dingen tot gevolg. Wel geestelij ke schade bij verdachte want die raakte door de politionele bemoeienissen en dreigende straf nog verder in de put. De officier eiste een rijverbod van zes maanden met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 750 gulden, we tende dat hij verdachte daar mee met een enorm vervoers probleem zou opzadelen. Hij heeft zijn brommertje hard no dig voor woon-werkverkeer en voor de ontmoetingen met zijn zoon. De politierechter was milder. Hij hield het rijverbod uit zijn vonnis. Wel legde hij de Leide naar een cursus van twee dagen op waarin hij op indringende wijze kennis maakt met de ge volgen van alcoholmisbruik. Van den Berg gaf toe dat dat meer een gebaar naar de officier was dan naar verdachte, die geen structureel alcoholpro bleem heeft en voor wie de cur sus daarom zoiets is als wapen instructies voor een pacifist. Kleptomane Vervolgens strompelde een schuchtere Leidse vrouw het kantongerecht binnen. De rech ter noemde haar na de zitting in een onderonsje met de officier een 'bejaarde kleptomane'. Ze is echter pas 48 jaar maar oogde mede door haar handicap aan zienlijk ouder. Zij heeft in september vorig jaar een setje boren gestolen bij Aldi in haar woonplaats. Voor verge lijkbare vergrijpen heeft de vrouw al eens eerder voor rech ters gestaan. „Vroeger was ik ook al zo, meneer, het blijft maar in m'n hoofd zitten." De geldboete waarmee de boor- diefstal had kunnen worden af gedaan, kan ze niet betalen. De boren trouwens ook niet. „M'n moeder en m'n zuster bepalen waaraan ik m'n geld uitgeef en ze willen de boete niet betalen." Rechter Van den Berg: „U staat inderdaad bij hen onder curate le maar pröletarisch winkelen is daarmee geen verworvenheid." Vervolgens ging de politierech ter uitgebreid in op haar finan ciële situatie. Ze moet rondko men van haar wao van 800 gul den per maand, de kans dat ze ooit nog aan werk komt is ui terst klein en ze is alleenstaand. Pas na die uiteenzetting mag de offcier eisen. Hij houdt het bij 'een flinke stok achter de deur': een week voorwaardelijke cel straf met een proeftijd van twee jaar. De verwarde vrouw begrijpt geen jota van de eis, die ook hét vonnis wordt. Vooral de opmer king over de stok schept verwar ring. Slits: „U wordt dit keer niet gestraft, dit is meer een waar schuwing. Als het nog een keet- gebeurt sla ik u als het ware met die stok op uw hoofd." De vrouw wordt nog angstiger. Slits: „U moet de volgende keer de gevangenis in. Weet u wat dat betekent? Dat u wordt opge haald en naar een gebouw ge bracht waar u een week niet uit mag." De Leidse haalt opge lucht adem, pakt haar fiets mandje op en verlaat de recht zaal. Later op de ochtend vraagt de bode namens de vrouw of haar straf even op een kladje kan worden geschreven. Ze heeft in middels contact gehad met haar zus, bij wie ze onder curatele staat. Die kan niet geloven dat haar kleptomane zuster slechts is gewaarschuwd. In de rechts zaal en aan de borreltafel begrij pen ze dat wél.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13