Criminelen misbruiken reservenummers telefoon Van oude spullen en de dingen die voorbij gaan pS™ van tinifilEHEHIi Binnenland olkestein neemt woorden er oud-CPN-leider terug Acrobatiek Defensie vraagt militairen Dutchbat om fotomateriaal uit Trafo informeerde indeelhouders te laat Chinese drakebootraces voor tweede maal gestart jERDAG 12 AUGUSTUS 1995 n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diei Een rondje over de zolder van de Tweede Kamer den haag wilfred scholten In de hoek staan twee stoffige doodskisten." Een zwarte en een van blank hout. Een gropt kruis staat er nonchalant tegenaan. Op de zwarte kist staat geschre ven: 'Korten: gemeen en slecht'. Met daarboven in grote letters: '1 juli-pakket'. „Er wordt hier veel ten grave gedragen", schampert 'gids' Tonny Mi- chels. Het is dan ook geen bru tale grafschennis, maar gewoon protesttaai. We bevinden ons namelijk op de zolder van de Tweede Kamer. Hier wordt alles bewaard wat de moderne parle mentaire democratie niet meer kan gebruiken, maar wat toch zonde is om weg te gooien. Een echte rommelzolder: stof fig, muf en warm. De spullen staan chaotisch door elkaar. Lange stellingkasten met dozen en losliggend materiaal vullen de wanden en wekken de nieuwsgierigheid. Michels, voorlichtster van de Kamer, noemt de oude troep plechtstatig de 'museale collec tie' van het parlement. Voordat zij de onbekende schatkamer vrij geeft voor onderzoek, ver duidelijkt ze dat het bewaarde materiaal uit drie verschillende categorieën bestaat. Allereerst zijn dat de geschenken van an dere parlementen of cadeaus die delegaties van de Kamer in het buitenland hebben ontvan gen. Daarnaast zijn er de afge dankte spullen van de Kamer zelf, zoals serviesgoed en inkt potten. En tenslotte zijn er de curiosa, vaak van demonstra ties, of ludiek spul dat aangebo den wordt bij petities. Alles staat oneerbiedig door el kaar heen. Maar een medewer ker van de Kamer die er al 25 jaar werkt en een goed geheu gen heeft, is nu alles aan het or denen. In het midden van de zolder staat daartoe een groot bureau met een computer. Aan de hand van nauwkeurige be schrijvingen kan op die manier uit het materiaal een keus wor den gemaakt voor tentoonstel lingen. „Je kunt niet alles per manent uitstallen", zegt Mi chels. „Bovendien is het handig dat ze over dertig jaar nog we ten wat de betekenis van een bepaald voorwerp is." Die precieze duiding blijkt nu al een handicap. Veel knutselwerk zegt op het eerste gezicht wei nig over de achtergrond van de gevoerde acties. Zo is de ge noemde zwarte doodskist over duidelijk een relikwie van de FNV uit de roerige jaren zeven tig. Maar verder? De blankhou ten kist ernaast is helemaal on beschreven. Er zit zelfs geen briefje in over het hoe en waar om. Soms is het gissen naar de her komst hachelijk. Een kartonnen oorlogschip met vlaggetjes en namen erop als RDM, Eurome taal en Philips doet vermoeden dat de lobby van de defensie-in dustrie aan het knutselen is ge- De zolder van de Tweede Kamer. weest. Maar uit het begeleiden de stencil blijkt dat het een pro- dukt is van het Anti-militaris tisch Onderzoekskollektief (AMOK). Het vroeg de parle mentsleden af te zien van wa penleveranties aan Indonesië. Opvallend veel leukigheid da teert uit de jaren zeventig en tachtig. „De demonstranten waren toen orgineler en creatie ver. Tegenwoordig zijn de acties zakelijk", zegt Michels. Vooral studenten, ouders en leraren hanteerden geregeld hamer en verfkwast om hun woede over alweer een bezuinigingsmaatre gel te uiten. Onderwijs als bron van inspiratie. Met name ex-on- derwijsminister Wim Deetman was het mikpunt. 'Als je liegt, wordt je neus langer', staat bij FOTO GPD ROLAND DE BRUIN een gefiguurzaagd hoofd van Pinokkio, dat Deetman moet voorstellen. Daaronder staat ge kalkt: 'Deetman is van onder wijs, maar is hij ook van boven wijs?'.Tegenwoordig is hij Ka mervoorzitter en ironisch ge noeg dus verantwoordelijk voor het verzamelde materiaal. Actievoerders zijn lang niet al tijd zo gul als ze voor de televi sie-camera's suggereren. T uin- ders boden eens een compleet bos met fruitboompjes aan. Het bleek een symbolische geste te zijn. Kamerleden die al handen wrijvend zo'n boompje in hun tuin zagen staan, keken sip toen de tuinders na afloop de boel weer inlaadden en met de 'gift' verdwenen. Van handtekingenlijsten, brie ven en protestbriefkaarten hoe ven maar vijf exemplaren het 'archief in, de rest gaat naar zolder. Daar staan dus dozen vol. Zoals van de grootste ver zoekschriften-actie tot nu toe: de ruim 3,8 miljoen handteke ningen uit 1985 tegen de plaat singvan kruisraketten in Neder- land.Opvallend zijn ook de vele briefkaartenacties tegen het ver hogen van de accijns op benzi ne. Naast het actiemateriaal vist Michels uit grote en kleine do zen de meest onverwachte za ken op. In een kast ligt tussen wat losse papieren een uitnodi ging voor het bijwonen van een bijeenkomst voor F. van der Goes, overgrootvader van de PvdA-voorman uit het eind van de jaren veertig en het begin van de jaren vijftig, Van der Goes van Naters. Het is een pa pier uit 1814 waarin wordt gemeld dat hij in rok, met hoed en degen wordt verwacht. Zo trekt de niet-offïciële parle mentaire geschiedenis ongeor dend voorbij, gezien door de ogen van actiegroepen, maat schappelijke organisaties en bo ze burgers. Van Bestek '81 (het bezuinigingspakket van het eer ste kabinet-Van Agt) tot de olie boycot tegen Zuid-Afrika. Een marsmannetje dat over vijftig jaar deze zolder bij toeval be zoekt, moet een vreemd beeld krijgen van de creatieve, in poli tiek gein teresserde bevolking. Politie ontdekt bij toeval moord De politie van Schiedam heeft gistermorgen bij toe val een moord ontdekt. Op Rotterdams grondgebied wilden agenten voor een routinecontrole een auto met vier inzittenden onder zoeken. Drie van hen open den daarna de motorkap om autopech voor te wen den. De agenten zagen een vierde persoon op de passa giersstoel Voorover lig'géh, die zwaar gewond leek te zijn. Bij nader onderzoek bleek deze man,om het le ven te zijn gebracht. De politie kon twee man nen ter plekke aanhouden. Na een korte achtervolging arresteerde zij de derde. Het gaat om twee 23-jarige mannen uit Rotterdam en een 21-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats. De identiteit van het slachtoffer is nog niet be kend. Ook weet de politie nog niet hoe de man aaij zijn einde is gekomen. Tijdens het sporenonder zoek reed een auto met een Frans kenteken met ge doofde lichten bijna op agenten in. De vijf inzitten den bleken niets van doen te hebben met de moord, maar zijn wel aangehou den, mede omdat zij verdo vende middelen bij zich hadden. De auto bleek te zijn gestolen. >r liegtuigje maakt noodlanding op weg wolde Een vliegtuigje van het type Tiger Moth is gistermid- gkort na de start van vliegveld Lelystad total-loss geraakt bij h noodlanding in Zeewolde. Het toestel kreeg motorstoring. 9 piloot maakte een noodlanding op de provinciale weg en jef ongedeerd. Zijn passagier is met een gebroken ruggewervel lenomen in het ziekenhuis. Het vliegtuigje maakte deel uit va" fi een formatie van zes oude toestellen die op weg was naar 3 feië voor een demonstratievlucht. •te p lan laat zich opereren zonder te betalen De politie in het Duitse plaatsje Brühl, bij Keulen, heeft Nederlander gearresteerd die zich sinds september 1994 ider te betalen diverse malen had laten opereren en behan- in in klinieken. Tussen de medische ingrepen door leende hij geld van mede-patiënten (vooral vrouwen), zonder iets te- te betalen. Zo kreeg de Nederlander voor elkaar dat hij bij echtpaar in Keulen kon logeren. Na een week verdween hij de auto en het geld van het stel. persoonlijk verslag over zijn er varingen binnen de CPN, waar voor hij een aantal jaren lid van de Tweede Kamer was. Daar naast was Schreuders een aan taljaren hoofdredacteur van het CPN-dagblad De Waarheid. Bolkestein noemt het boek in zijn brief een authentiek ver haal, waarmee Schreuders „ze ker rekenschap heeft gegeven" van zijn communistisch verle den. Bolkestein citeert daarbij passages van Schreuders als „Een lamentabele bedrieger was ik geworden" en „Het is moeilijk het gevoel van bezoe deling kwijt te raken." Op grond van die passages zegt Bolkestein nu: „Daar is geen woord Spaans bij en ik had jou niet moeten noemen als iemand die geen re kenschap over zijn communisti sche verleden heeft gegeven. Ik neem die woorden terug." Overigens zegt Bolkestein in zijn open brief wel dat hij van mening blijft dat oud-CPN-lei- ders verantwoording over hun houding tijdens de Koude Oor log verschuldigd zijn. leider Bolkestein neemt morden over oud-CPN-lei- ijs Schreuders terug. In ju- ischuldigde de WD-leider uders, die tegenwoordig meer als columnist voor krant en De Volkskrant ervan zich nooit te heb- mrantwoord voor zijn lei- rol bij de Nederlandse nunisten. gens Bolkestein zijn oud- voorlieden, gezien het karakter van het nunisme in de Sovjet-Unie ost-Europa", evenveel ver- Dording verschuldigd als ~-ers die het Duitse nazi- ïe hebben gesteund, •en open brief aan Schreu- vandaag in De Volkskrant, urt Bolkestein echter dat dat verband ook Schreu- heeft genoemd. De WD- komt tot die bekentenis, hij in zijn vakantie 'De die faalde' heeft gelezen, t in 1992 gepubliceerde doet Schreuders een zeer Omgekochte PTT'er stelt 'spooknummer' in werking Criminelen hebben een nieuwe manier ontdekt om te kunnen telefoneren zonder afgeluisterd te worden. Tegen betaling van forse bedragen kopen ze een 'spooknum mer' van malafide PTT'ers die in de telefooncentrale wer ken. 'Spooknummers' zijn nummers die nog niet worden gebruikt, maar wel gereserveerd zijn voor nieuwe klan ten. Dat blijkt uit onderzoek van de Geassocieerde Pers Dienst (GPD), waarbij ook deze krant is aangesloten. De truc is tot nu toe door PTT Telecom angstval lig geheim gehouden. Hij be staat eruit dat een omgekochte werknemer van PTT Telecom zo'n 'spooknummer' stiekem in werking stelt. Vanzelfsprekend wordt de abonnements-admini- stratie hiervan niet op de hoog te gesteld. De crimineel ont vangt dus geen nota. Maar het grote voordeel is dat de lijn niet door justitie kan worden af getapt, omdat het nummer offi cieel niet bestaat. Volgens bronnen op recher che-afdelingen ontdekte de po litie onlangs bij een routine-on derzoek tientallen nog niet uit gegeven telefoonnummers. Zo kwam de regiopolitie Utrecht een paar verdachte nummers tegen tijdens onderzoek in een moordzaak en bij een drugs deal. Onlangs is een PTT'er, werk zaam bij een telefooncentrale, op staande voet ontslagen van wege gerommel met spook nummers, zo geeft Koninklijke PTT Nederland (KPN) schoor voetend toe. Daarbij zou de po litie zijn ingeschakeld. De woordvoerder wil hier geen de tails over geven. „We hebben geen behoefte om anderen op ideeën te brengen. Bovendien komt het probleem niet massaal voor." De onderneming beroept zich op 'uitstekende veiligheidspro cedures'. Bedoeld wordt een systeem van zogeheten auto matische lijndetectie, dat tele foonverkeer op nog niet uitge geven nummers vroeg of laat aan het licht moet brengen. Uit kosten-overwegingen is dit sys teem echter niet 24 uur per dag actief en het wordt bovendien op lang niet alle reservenum mers toegepast. „We moeten nu eenmaal een afweging maken tussen de kosten van beveiliging en de bedrijfsschade door mis bruik," aldus de PTT. Een spooknummer zou ook bekend moeten worden zodra het aan een nieuwe klant wordt verstrekt. Dat gebeurt echter niet altijd. In opdracht van de crimineel manipuleert de mala fide PTT-werknemer namelijk soms de computer, waardoor de abonnements-administratie een melding op haar beeld scherm krijgt dat het nummer wegens 'technische redenen' niet gebruikt kan worden. den haag Artiesten van Circus Krone verzorgden gisteren een uniek en eenmalig optreden in het Atrium van het nieuwe stadhuis in Den Haag. ledereen kon er gratis komen kijken. FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS Het ministerie van defensie vraagt de Dutchbat-militairen foto's beschikbaar te stellen die mogelijk Servische oorlogsmis daden tegen de bevolking van Srebrenica tonen. Het verzoek wordt hen gedaan tijdens de uitgebreide ondervraging over de Bosnisch-Servische inname van de moslim-enclave. De fo to's die tot op heden zijn ingele verd, hebben geen bewijsmate riaal opgeleverd, aldus een woordvoerder. De vraag naar extra beeldma teriaal is toegenomen omdat door een technische fout tijdens het ontwikkelen één filmrolletje met mogelijke bewijzen voor Servische wandaden, is mislukt. De beelden op het andere rolle tje waren te vaag. de gelijk fouten bij beursintroductie Sail-evenement trekt 700.000 mensen In de Nieuwe Kerk reikte prins Willem Alexander gisteren de Cutty Sark Trophy uit aan de bemanning van het Nederlandse marine-opleidings schip Urania. De trofee is voor de bemanning die het meest heeft bijge dragen aan een goede internationale verstandhouding en vriendschap. FOTO ANP FRANS VANDERLINDE amsterdam anp Het Sail-evenement op het Am sterdamse IJ heeft gisteren 700.000 belangstellenden op de been gebracht, aldus de politie. Hierbij inbegrepen zijn de 250.000 mensen die zich gedu rende de dag op het water be vonden. Ondanks de mensen menigte en de soms chaotische taferelen hebben zich geen on gevallen of ernstige incid,enten voorgedaan. Belangrijke attractie gisteren waren de Sail-drakebootraces. Tegen de achtergrond van het Chinese restaurant Sea Palace en de Sint-Nicolaas, de kerk die is gewijd aan de beschermheer van de zeevarenden, gingen de ze tweedaagse races van start. Met het inkleuren van de ogen van de drakekoppen van de ruim elf meter lange kano's werden de draken door een boeddhistische monnik ritueel 'tot leven gebracht'. Staatsse cretaris Erica Terpstra zal van middag de prijs uitreiken aan de winnaar. Onder aanmoedigende kreten van de trommelaarsters die op de smalle voorplecht zitten, dopen de circa 25 roeiers hun peddels in het water. Van ouds her beroeren vrouwen de ver gierde Honghongtromrpe,lp, om dat ze minder zouden* wegqn dan mannen. In totaal doen achttipn dfake-, boten mee, aldus kanobouwer B. Pel, die vanaf een ponton in het Oosterdok het startsein gaf. Pel heeft de ranke vaartuigjes gebouwd naar model van een origineel uit Hongkong. De legende van de drake bootraces bestaat in ITong Kong al ruim twintig eeuwen. Eind ja ren '50 leefde de traditie daar op. In het oude China beheer sten de draken de rivieren en hadden ze macht over het on weer en regen. De races zijn ge worteld in een legende die da teert van het jaar 286 voor onze jaartelling. Het verhaal wil dat de geliefde minister en dichter Chu Yuan door een corrupte heerëer wordt verbannen. Yuan streed tegen de welig tierende corrup tie, hetgeen hem niet in dank werd afgenomen. De dichter verkiest de verdrinkingsdood boven verbanning en werpt zich in de rivier. Lokale vissers probeerden de man te redden. Met tromgerof- fels en peddels proberen ze te vergeefs de vissen van zijn'li chaam weg te houden. De my the blijft de kern van een ver zetsdaad tegen corruptie en machtswellust. Met het naderen van 1997, het jaar dat Hong Kong in handen komt van Chi na, lijkt de belangstelling in de Britse kolonie voor de legencje toe te nemen, De eerste drakebootraces in Nederland hadden tijdens Sail 1990 plaats. Stichting Drake bootraces wil hiermee de cul- t,upr vpn dé Chinese bevolkings groepen in Nederland in de schijnwerpers zetten. In 'onder, tneer Sea Palace en twee andere plaatsen in Amsterdam wordt de expositie Pen'Sail'streken ge houden. In Nederland wonende Chinese kunstenaars tonen hier hun werk. Moderne schilderijen die zijn gebaseerd op de tradi tionele Chinese kunst. bekennen, maar besloot wel de beleggers schadeloos te stellen. j.Als dat niet was gebeurd, dan waren we Waarschijnlijk naar de rechter gestapt", zegt De Vries, die de actie van ABN AMRO heel correct vindt. Ook is in middels de toenmalige direc teur G. van der Vos, de man die het bedrijf naar de beurs bracht, vertrokken. Ondanks de schadevergoe ding van ABN AMRO is de VEB doorgegaan met haar onder zoek. De vereniging wilde hoe dan ook de onderste steen naar "boven halen. „De bewering van de bank dat ze geen fouten maakte tijdens de beursgang, is door ons onderzoek onderuit gehaald", concludeert de VEB- bestuurder. Smit Trafo ging in het najaar van 1994 naar de beurs met een koers van 45 gulden. Enkele maanden daarna werden de be leggers onaangenaam verrast door een boekhoudkundige stelselwijziging en verschillende tegenvallers. De koers daalde fors. Individuele slaapsystemen. Bepalend voor uw nachtrust en gezond heid: de juiste bodem en matras. Van Til geeft u een persoon lijk advies zoals >u dat nergens anders in Nederland krijgt. if -jderkade 38 ILAAPCENTRUM Exclusieve meubel- ontwerpen voor de slaap- kamer vindt u bij Van Til. Variërend van tijdloos en romantisch tot geavanceerd design. U treft er garderobe- kasten en 's werelds beste slaapsystemen voor persoonlijk ligcomfort! irlogjTrafo is tegen een te hoge lar en met te hoge verwach- ictiej naar de beurs gebracht, fs tepdrijf informeerde de aan- ouders te laat over de ver ering van het resultaat. onwaarschijnlijk dat er taal geen signalen over de /allende afzet waren op oment dat het bedrijf op ïrs werd geïntroduceerd, concludeert de Vereniging ffectenbezitters (VEB) gis- in haar onderzoek naar de ntroductie van de Nij- transformatorenfabri- aandeelhouders zijn vol le beleggersvereniging ei- voor de gek gehouden, gewekte beeld in het pro- is en het ABN AMRO-ana- :apport was te positief. De ictieprijs was dus te vindt VEB-bestuurder stappen wil de VEB niet nemen. De ABN leeft nooit schuld willen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3