Turkse picknick overblijfsel nomadisch verleden 4 Smaak Vegetarisch scoort in Turks eethuis 7 8 1 L dert VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1995 3AC A VAN BEEK *072-196258 De kookkunst in Turkije speelt tot de dag van vandaag nog altijd een belangrijke rol in het maatschappelijk en religieus leven in Turkije. Er wordt meestal thuis gegeten. Restaurants en kleine eethuisjes, de zogenaamde 'lokantasi', zijn er vooral als noodoplossing, voor als je onderweg bent, voor mannen om koffie te drinken en nieuwtjes uit te wisselen en voor toeristen. Tur ken zijn dol op picknicken. Zelfs als het koud is trekken ze nog vaak naar buiten om in de vrije natuur te eten. Volgens kenners is dat een over blijfsel van het nomadisch verleden. Een Turkse maaltijd heeft diverse gangen. Men begint doorgaans met 'meze' (voorgerechten). Wie voor het eerst in Turkije komt denkt niet zel den dat na al die heerlijke hapjes de maaltijd voorbij is, terwijl die altijd begint met een soep. Daarna volgt soms een visgerecht, gevolgd door een vleesgerecht of er is alleen een vis- of een vleesgerecht en daarna komen een of meer zoete nagerechten. De maaltijd wordt altijd beëindigd met de beroemde Turkse koffie, heet, sterk en zoet, soms met een vleugje kaneel of cardamom Hoe belangrijk en veelzijdig de Turkse keuken is, werd Berthe Meijer duidelijk toen ze het land be zocht voor het boek dat ze er over schreef. ,,Ik leerde daar het onderscheid kennen tussen gewo ne boerengerechten en de verfijning van gerech ten die door bekwame koks gecreëerd werden in de keukens der sultans, de zogenaamde paleis keuken. Ik werd ingewijd in keukengeheimen, ta felmanieren en de vele soorten en plaatsen van herkomst der gerechten." Meijer leerde de specialiteiten kennen uit streken als Anatolië en Gaziantep. De vele verschillende soepen (<;orbalar), visgerechten (baliklar), vlees gerechten (etler), waaronder diverse kebabs. Ze trof er een grote variatie in de talrijke gevulde groentes (dolmalar) en andere groentegerechten (sebzeler), stoofpotten (güvet;), salades (salatalar), broden (ekmekler). eiergerechten (yumurtalar), rijstgerechten (pilavlar), de gerechten in vliesdun ne 'yufka' (filodeeg), de 'börek' en de overdaad aan zoete desserts en lekkernijen (tatilar). Eeuwenlang was het grote Ottomaanse imperium een van de machtigste rijken ter wereld. Daar naast waren voor de Turkse eetcultuur de invloe den van buitenaf (door veroveringen, handel) van belang en de vindingrijke toonaangevende hof- koks, soms afkomstig uit het buitenland, maar va ker nog opgeleid in eigen land. De enige koks- Turken zijn dol op picknicken. Zelfs als het koud is trekken ze nog vaak naar buiten om in de vrije natuur te eten. school in Turkije, die in Bolü is gevestigd, bestaat al heel lang. Daarnaast speelt in een land als Tur kije de religie een grote rol. Immers, de islam kent zijn eigen spijswetten. In ruim zes eeuwen werd de Turkse keuken aan zienlijk verfijnder. In de paleiskeukens en de keu kens van de adel werd gekookt met groot vak manschap. Het gezicht van de Turkse keuken wordt dan ook voor een groot deel bepaald door deze zogenaamde Istanbulse of paleiskeuken. Wie ooit de keukens van het Topkapipaleis in In- stanbul heeft bezichtigd, met de enorme kookke- tels, realiseert zich voor hoeveel mensen daar da gelijks werd gekookt. Ten tijde van sultan Meh- met II, die in 1453 Constantinopel veroverde, tel de de keukenstaf specialisten als bakkers, patis siers, helvamakers, picklemakers en een chef-yo- ghurtmaker. Het niveau van de kookkunst lag heel hoog. In de meeste adellijke huishoudens had men dan ook een staf van culinaire specialis ten in dienst, die stuk voor stuk lid waren van een van de vele gildes. Dat vakmanschap werd van generatie op generatie doorgegeven. In de betere kringen getuigde het van slechte smaak om over eten te praten. Een oud gezegde luidt: „Het doet er niet toe wat je gegeten en gedronken hebt, ver tel me liever waar je geweest bent en wat je daar hebt gezien." Misschien is dat de reden dat er zo weinig culinaire literatuur bestaat in het Turks. Veel invloeden van buitenaf zijn in de Turkse keuken waarneembaar. Vaak wordt er bij het eten 'ayram' (een yoghurtdrank) geserveerd of gezoet vruchtesap of limonade. Salades en pickles staan als extraatje op tafel en er staat de hele maaltijd door brood op tafel. Brood is in Turkije basis voedsel. Tegenwoordig eet men in Turkije drie maal per dag en in sommige families nog op de ouderwetse manier, vier maal. Dat wil zeggen voor men naar het werk gaat een klein ontbijt, wat brood met kaas, olijven en wat tomaat en/of komkommer of een restje van de vorige dag. Tus sen de middag eet men een uitgebreide warme maaltijd en 's avonds een lichte warme maaltijd. Als de man tussen de middag niet thuis is, eet hij buiten de deur en wordt er vaak 's avonds thuis uitgebreid gegeten. Net als in de rest van het Mid den-Oosten speelt het eetritueel zich in Turkije voornamelijk thuis af. Bron: De Turkse Keuken (2e druk) Berthe Meijer, uitgegeven door Bzztóh Den Haag, prijs 17,50. De Turkse keuken biedteen grote verscheiden heid aan produkten. die ook in Nederland ver krijgbaar zijn, maar nog altijd in de categorie 'onbekend' thuishoren en niet of nauwelijks voor Hollandse of niet-Turkse gerechten wor den gebruikt. Een kleine greep: Ayran is een frisse zomerdrank, die men graag bij zoute koekjes serveert. Ze wordt gemaakt door liter yoghurt en ruim 1 deciliter water goed door elkaar te roeren en de drank op smaak te brengen met wat zout. (^iroz is een Turkse stokvis die wordt gemaakt van makreel. Men zout de vissen en laat ze in de open lucht drogen. Qroz wordt graag op de voorgerechten-tafel gebruikt. Ka§arkaas wordt van schapemelk gemaakt. Tegenwoordig wordt hij echter ook steeds meer van koemelk bereid. Dit geldt vooral voor de in ons land wonende Turken. Lokum is een Turkse snoeperij die bij ons be kend is onder de naam Turkse honing. Het wordt gemaakt van suiker en maïzena, waar aan amandelen, geraspte kokos of pistache nootjes worden toegevoegd. Lokum is in tal van varianten te koop. Okra is een geliefde groente, die ook bij ons vers te koop is. De op groene bonen lijkende vruchten bevatten wat slijmachtige vloeistof die er tijdens het koken niet mag uitlopen. In het westen en noordwesten van Turkije wor den okra's wel aan draden geregen, zoals dat ook wel met paprika's en pepers wordt ge daan. Op deze manier beschikt men in de win termaanden over gedroogde okra's. Pastirma is gedroogd vlees en komt uit de streek van Kayseri. Het is een soort in de open lucht gedroogde ham, die is omgeven door paprika en knoflook. In Kayseri wordt dikwijls aan Pastirma de voorkeur gegeven boven vers vlees. Sucuk komt evenals Pastirma uit Kayseri. De ze met veel knoflook gekruide worst was tot een jaar of 10 geleden de enige bekende Turk se harde worstsoort. Tahin is een sesampasta die in de Turkse keu ken veel wordt gebruikt als broodbeleg. Tarhana is een mengsel van meel, groenten en yoghurt dat 's zomers in grote hoeveelhe den in de zon wordt gedroogd om 's winters in poeder- of pastavorm te kunnen worden ge bruikt in Tarhanasoep, de lievelings-winter- soep van de Turken. Eenmaal thuis gekomen van vakantie blijft de pittige smaak van menig Turks gerecht nog lang op de smaakpapillen achter. In ons land zijn er volop gelegenheden om in vakantiesferen te blijven. Turkse eethuisjes en restaurants zijn ruim vertegenwoordigd. Er staan bij het bedrijfschap Horeca mo menteel 150 Turkse restaurants geregi streerd. In vergelijking tot het vorige jaar een stijging van 5%. Süleyman Yalcin is geboren en getogen in Turkije en sinds een jaar eigenaar/kok van een klein Turks eethuis in Alkmaar. Marma- ris is genoemd naar een bekend toeris-- tenoord in Zuid-Turkije. Yalcin's specialitei ten zijn, naast vlees- en visgerechten, vooral de vegetarische gerechten. En daar is Yalcin trots op, want daarmee richt hij zich vooral op een nieuwe, groeiende groep niet-vlees- liefhebbers, die de Turkse eetcultuur, qua verscheidenheid aan kruiden en groenten, een warm hart toedraagt. Yalcins vegetarische menu's maken nu al voor twintig procent deel uit van de gerech ten die er worden bereid. En het zijn niet al leen jeugdigen die heel bewust voor vegeta rische maaltijden kiezen, want ook bij de senioren is er een groeiende groep die be wust kiest voor niet-vleesgerechten. ,,En dan heb ik het echt alleen over Neder landse mensen, want Turken komen bij mij niet eten. Turkse restaurants worden bijna altijd door niet-Turken bezocht. Meestal zijn het mensen die er met vakantie ge weest zijn. Maar een groeiende groep men sen behoort tot de categorie die elk week end iets anders probeert. Het ene weekein de de Griek, de volgende week de Mexicaan en dan de Turk. Ze willen op deze manier zoveel mogelijk eetculturen proberen. Nee, Turkse mensen eten hier niet. Die eten thuis of buiten in de openlucht met elkaar. Maar nooit in een restaurant. En zeker niet buiten Turkije." P U z Z E L 2 3 4 5 6 9 40 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 23 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 4 3 44 45 4b 47 48 49 50 51 52 53 54 OPGAVE moeder; iAiokspijs-, 14. ge doofd; 16. blaam; 17. kenteken; 22. verkenner; 24. veerkrachtige draad; 26. loot; 27. kip; 29. grafvaas; 30. bevel; 33. kwarts soort; 34. schop; 35. ar; 36. ra bat; 38. gevat; 40. brandgang; 42. keurig; 44. slastronk; 46. schrijfvloeistof; 48 herkauwer; 49. papegaai; 51. gewicht; 52. getijde. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1dame; 5. onbebouwde ruimte 9. knecht; 11. spoorstaaf; 13. steun; 15. vaatwerk; 16. bedrag 18. Engelse titel; 19. boom; 20. Spaans kaartspel; 21. tantalium 23. lof; 25. aanspraak; 28. be hendigheid; 31. Noach; 32. knaagdier; 33. bravourestuk; 35 grappenmaker; 37. loopvogel; 39. deel van de bijbel; 41. be drijver; 42. nummer; 43. zwaardwalvis; 45. voor; 46. een beetje; 47. wandelplaats; 49. te gen; 50. bedoeling; 53. lang ta pijt; 54. voordelig. Verticaal: 1omgang; 2. Germaanse god heid; 3. nachtvogel; 4. persoon lijk vnw.; 5. familielid; 6. verbin dingsstuk; 7. delfstof; 8. zout van salpeterzuur; 10. versteende OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. kelim; 2. kader; 3. averij; 4. links; 5. glas; 6. gnoom; 7. hu mus; 8. naald; 9. grijs; 10. be zem; 11. decor; 12. bezit; 13. azuur; 14 beeld. Het citaat is van Joseph Bisig: „Haar liefde op het eerste ge zicht was optisch bedrog". Zijn keuken is ingesteld op oriëntaalse groente- en ovengerechten, die niet van te veel gepeperde ingrediënten zijn voorzien, waarvan zijn bamya - eiergerecht met groente - veruit favoriet is. Omdat de vraag naar vegetarisch groeiende is overweegt Yalcin zijn menukaart anders samen te stel len met een zwaarder accent op vegetari sche menu's. Maar zijn voorgerechten -schapekaas, deegblad - bet Turkse brood bij de soepen, en de zoete nagerechten als baklava en sambaba tatlisi blijven er natuurlijk op. Want dat is Turkijes trots, zoals ook die echte likeuren als kaysi (abrikoos) mandalin (mandarijn), muz (banaan), gul (roos) en mane (menthol). Bethlehem Haarlem, tel. 023-345802; Kapadokya Beverwijk, tel. 02510-25534; Top Kapi Purmerend, tel. 02990-33818; Marmaris Alkmaar, tel. 072-114403; Bospurus Hoorn, tel. 02290-15547; Yayla Den Helder, tel. 02230-45146. ANANAS fS. SLAPEN &AAT ANANAS MET, MOP&EN Wf&ST&JP W/NT- Yalcins fantasiegerecht, genaamd 'kuzu firin'. foto studio wick natzijl TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende Heer Bommel keek droef naar het le ge dienblad. „Zover is het dus met mij gekomen", prevelde hij. „Mijn Oude Schicht wordt ingehaald door een slak en mijn broodmaaltijd wordt onder mijn ogen door muizen opgegeten. Het is vreselijk." „Het waren vreemd vlugge muizen", zei Tom Poes troostend. Maar heer Ollie luisterde niet. Hij was er nu van overtuigd, dat hij niet meer kon mee komen en met een zucht ging hij aan de kale tafel zitten. „Ik ben te traag", mompelde hij. „Het zal wel overver moeidheid zijn - of misschien is het ouderdom? Het is om het even: met mij is het afgelopen." „Hoe wenst u de lunch te gebruiken? vroeg Joost. „Ik zal en boterham nemen", zei heer Bommel vreugde loos. „Een boterham met jam. Uit de hand. Die kan ik goed vasthouden, zodat men hem mij niet uit de vin gers Jcan eten." Tom Poes had echter andere gedachten over de muizen plaag en over de vlugge slak. „Hier is iets vreemds aan de gang", dacht hij, terwijl hij zich naar buiten spoedde. „Heer Ollie is wat traag te genwoordig, dat is waar. Maar deze dieren waren wel èrg snel..." Hij hield verbaasd de pas in, want met een ploppend geluid ontstond er plotseling een kleine verhoging in de grond aan zijn voeten. „Een molshoop van een verschrikke lijke vlugge mol", mompelde hij, ter wijl hij naar de mollegang keek, die zich bliksemsnel door het gazon be woog. Hij rende er echter niet achter aan, zoals een minder slim iemand misschien zou hebben gedaan. In plaats daarvan keerde hij zich om en begon de gangen te volgen in de richting waar ze vandaan kwamen. Want hij wilde de oorsprong vinden. „Misschien weet ik dan ook waar de muizen vandaan komen", dacht hij. H W Weersvooruit ZATERDAG 12 AUG Maximumtemper) Windrichting/-kn Neerslagkan ght door Hans van Es Zomerweer in augustus betekent in ons land heel vaak een vochti ge warmte. In een heiige, broeie rige atmosfeer met weinig wind kunnen de dagen erg benauwd zijn en 's nachts blijft de warmte van de dag nog lang hangen. In juli hebben we dit weertype ette lijke malen meegemaakt, maar in de oogstmaand is het hoogzo- merse weer tot dusverre draaglij ker geweest. Door het achterwege blijven van zomerse buien is de bodem in een groot deel van West-Europa behoorlijk uitgedroogd. Bij situa ties met aflandige wind - de eer ste tien dagen van deze maand vrijwel steeds noordoost - levert dat ook een zeer droge atmosfeer op. Donderdag liep de relatieve vochtigheid in de namiddag te rug naar 30 tot 35 procent. De hemel was strakblauw dankzij de geringe hoeveelheid vocht en stofdeeltjes. In deze atmosfeer, begeleid door een matige b bij een kwikstand boven 25 graden prima uit te houden. On droge omstandigheden is de nachtelijke afkoeling aanzienli landinwaarts. In Limburg ging het kwik onderuit naar 8 graden. In de nan werd het daar 30 graden, een dagelijkse gang van liefst 22 dus. Vlak aan zee zijn dergelijke amplitudo's haast ondenkl nabijheid van het zeewater van 20 graden liet in Den Helde ger minimum toe dan 16 graden, terwijl het maximum slecl den bedroeg. Vandaag wordt het hoogtepunt van de huidige mooiweerper ®nuj, reikt. Op veel plaatsen wordt 30 graden overschreden. De o ,5^ zuidoostenwind voert wel minder schone en ook vochtigere nter De komende nacht zal beduidend zwoeler zijn dan voorheei ie si het weekeinde vindt een heel geleidelijke overgang plaats r te c weer. Zaterdag kan het vooral in de oostelijke helft van het 'e^( tropisch warm worden; in de westelijke kuststrook valt later3per een zeebriesje in. Het wordt broeierig met meer bewolking, ogir onweerskans is erg gering, ook op zondag als een zwak kouliden De droogte houdt ook volgende week nog aan. Een nieuw ora hogedrukgebied dwingt de wind in de westhoek. Het kwik b danksde wind van zee op niveau: 21 tot 25 graden. Evenaljrta gangers, trekt het hoog naar het vasteland en dat geeft de 2 eet we stimulans. Rond het midden van volgende week kan het een nieuwe opmars beginnen. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het noorden geregeld wolkenvelden en kans op regen. Naar het zuiden toe flink wat zon en droog. Aan de westkust maxima van 16 graden in het noor den tot 20 in het zuiden. Landinwaarts maxima rond 26 graden. Zweden: Flink wat zon en bijna overal droog. Middagtem- peratuur van 20 graden in het noorden tot rond 25 verder zuidwaarts; ten zui den van de grote meren wordt het plaatselijk 27 graden Oenemarken: In het algemeen vrij' zon nig en droog. Maximum temperatuur oplopend tot rond 27 graden op mor gen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Met name in Ierland en het westen van Schotland wolkenvelden en plaatselijk regen. Verder droog en geregeld zon. Middagtemperatuur van 20 graden in de westelijke kustgebieden tot rond 27 hier en daar in Engeland en oost-Schotland. België en Luxemburg: Vrij zonnig. Morgen in de oostelijke helft ook enkele wolkenvelden en kans op een onweersbui. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden, morgen vlak aan zee iets koeler. Noord- en Midden-Frankrijk: Veranderlijk bewolkt en plaatselijk een stevige regen- of onweersbui. In het noordwesten morgen waarschijnlijk droog en flink wat zon. Maxima rond 29 graden, langs het Kanaal rond 23 gra- Portugal: Flinke zonnige perioden, landinwaarts enkele stapelwolken. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 30 graden. Madeira: Flinke zonnige perioden, soms ook wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Spanje: Naast zon vooral in de oostelijke helft ook wolkenvelden en kans op enkele re gen- of onweersbuien. Middagtempera tuur aan de costa's rond 30 graden, landinwaarts vooral morgen tussen de 35 en 40; langs de Golf van Biskaje wordt het ongeveer 26 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Maxima ongeveer 29 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig, soms ook mist of wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur vlak aan zee tussen de 25 en 30 graden. Tunesië: Zonnig en erg warm met maxima vlak aan zee ongeveer 35 graden. Zuid-Frankrijk: Veranderlijk bewolkt en plaatselijk een forse regen- of onweersbui. Middagtem- peraturen rond 30 graden, vandaag ten zuiden van Lyon beduidend hoger. Mallorca en Ibiza: Veranderlijk bewolkt en op beide dagen kans op een onweersbui. Middagtempe ratuur vandaag mogelijk 35 graden, morgen een beetje lager. Italië: Veel zon. In het noorden soms ook wol kenvelden en een stevige regen- of on weersbui. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen rond 32 graden. Corsica en Sardinië: Naast zon soms ook wolkenvelden en misschien een onweersbui. Maxima van 30 tot 35 graden, vandaag op Sardinië mogelijk nog iets hoger. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 33 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Vandaag in het noorden van Griekenland kans op een onweersbui. Rond de Egeische Zee tamelijk winde rig. Middagtemperatuur langs de kusten rond 30 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Langs de Turkse westkust tame lijk winderig. Middagtemperatuur aan de meeste kusten rond 30 graden. Ouitsland: Veel zon Morgen vooral in het zuiden en westen meer wolkenvelden en plaatse lijk onweer. Maxima rond 29 graden, vandaag in Sleeswijk-Holstein iets lager. den en een toenemende kil kale onweersbui. Middaj ongeveer 29 graden. Oostenrijk: Vrij zonnig. Morgen in hetti^ lijk een onweersbui. MiddJ r rond 29 graden. ter Polen: k zj In het algemeen zonnig, sojan) Ie stapelwolken. Droog. Mie tuu r van 21 graden in hef1"1 tot rond 27 in het zuidwestFnn Tsjechië en Slowakije: eft Vrij zonnig. Waarschijnhjkjn Middagtemperatuur rond 3a| Hongarije: IV' Vrij zonnig. Droog. Maxim£ul _»et 1 ZATERDAG 12 AUGUSTUS l^n Zon- en maanstanden Nn8 Zon op 06.19 Maan op 21.34 Waterstand IJmuiden K; Hoog 05.15* 17.46 0*_ Laag 00.55 15.26 0(j Weerrapporten 11 au| gustusl I Amsterdam onbew Eelde Eindhoven onbew. Den Helder onbew Rotterdam onbew. Vlissingen onbew Maastricht onbew. Aberdeen zwaar be' Athene licht bew Barcelona Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca half bew. nnol pee ono3 [hön ws O bnce half bew. licht bew. half bew onbew. Split Stockholm Warschau licht bew Wenen onbew Zurich licht bew. Buenos Aires half bew. Casablanca licht bew. Johannesburg onbew New Orleans onbew. New York onbew Tel Aviv licht bew. Tokyo half bew Toronto onbew regenbu

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8