Kwestie massagraven in Veiligheidsraad Overlopen schoonzoons kan einde inluiden van Saddams regering Buitenland >v. Jaël en PLO tekenen Bleeltelijk akkoord linton wil roken door tieners aanpakken Silajdzic blijft toch aan Serieus rapport over Koerdische probleem Kruisbeelden verbannen uit scholen in Beieren IAG11 AUGUSTUS 1995 DPA Deutsche I nklacht wegens aanslag Oklahoma ngton Twee Amerikanen, Timothy McVeigh en Terry Ni- i zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens de bom- Lg op een overheidsgebouw in Oklahoma City op 19 april, bij kwamen zeker 167 mensen om het leven. Dit heeft pro- 1 jr-generaal Janet Reno gisteren gezegd. De aanklacht be- jiit elf punten, zo zei Reno, die tevens minister van justitie <- ee ministers Haïti treden af ^-prince» Twee ministers uit de Haïtiaanse regering zijn ''ei~ jen afgetreden. Haïtiaanse partijleiders beschouwen het rbouwjig van minister van sociale zaken Enold Joseph en minister jublieke administratie Anthony Barbier als een protest te- jet bewind van president Jean-Bertrand Aristide. n egramp: ambassadeurs komen om ou~ lvador Bij een ramp met een Guatemalans vliegtuig in jrador zijn woensdag alle 65 inzittenden om het leven ge- 3 jn. Onder de doden bevonden zich de Deense en Brazi- e ambassadeur in Nicaragua. De meeste slachtoffers kwa- |iit Guatemala efi Mexico, maar onder de doden waren ook ,-CAOLerikanen, zes Noren, enkele Spanjaarden en een Duitser. f kinderen verbrand in Wales van li» Een brand in een huis in Wrexham in Noord-Wales gisteren vijf kinderen het leven gekost. De brandweer kon andere kinderen en twee volwassenen uit de vlammen red- De brand was ontdekt door de buren. Die riepen de kinde- e dat ze uit de ramen moesten springen om aan de vlam- e ontsnappen, maar de kinderen durfden niet. De hulp e brandweer kwam voor vijf van hen te laat. tangen Turken in hongerstaking In Turkije zijn sinds half juli meer dan 10.000 politieke [genen, van wie het merendeel Koerden, in hongerstaking, peleden hebben zich bij hun actie aangesloten. Om die re- orden de gevangenen door de politie gekoeioneerd, zo pe internationale federatie voor mensenrechten gisteren in be gezegd. [oordelingen voor drugsmokkel Dertien personen, voor het merendeel Marokkanen, .teren door een rechtbank in het Zuidfranse Avignon ver- ïld wegens het onderhouden van een cocaïnelijn tussen 3dam en Zuidoost-Frankrijk. De bende had in twee jaar tijd |o drugs verhandeld. De straffen variëren van tien jaar tot J maanden. Sommige veroordeelden zullen ook Frankrijk -*n vërlaten. i roept noodtoestand uit Na hevige sneeuwval heeft de regering in Santiago jbied rond de Zuidchileense stad Punta Arenas tot noodge- litgeroepen. Leger en politie probeerden gisteren Ma- |-indianen van levensmiddelen te voorzien en duizenden ïren en schapen te voederen. De temperatuur daalde op plaatsen tot 28 graden onder nul. ad bloemendaal in de PLO hebben van- een gedeeltelijk ak- ïesloten over de uitbrei- k in het Palestijns zelfbe- p de Westelijke Jordaan- Maar na vier dagen van Ion-overleg in het Egypti- :antie-oord Taba zijn de :he minister van buiten zaken Shimon Peres en przitter Jasser Arafat het yd niet eens over belang- ■esties als waterbeheer, leidssituatie in Hebron laaide aspecten van de ise verkiezingen, itgeputte Peres zei dat 'eel werk moet worden laar Arafat formuleerde optimistischer: ,,We nu zeggen dat we een ':omst hebben, maar ital punten zal moeten irkt in commissies". Ge- 'anneer een volledig ak- kan worden verwacht beide mannen de friers op. ,,We zijn geen "In," zei Peres. De Israëli - jinister was duidelijk te- ield, maar hij noemde de EN lelijke overeenkomst belangrijk.Zelfs over TENli worden we het wel sei hij. ,,We hebben veel besproken, maar we eenvoudig niet genoeg )RT1 VS-ambasadeur Albright toont luchtfoto 's Een van de acht foto's van de veronderstelde massagraven die in de Veiligheidsraad getoond zijn. tijd." De deel-overeenkomst vormde een anti-climax nadat gisteravond nog de indruk was gewekt dat een volledig akkoord binnen bereik was. Zo meldde een Palestijnse vertegenwoordi ger dat er een compromis was bereikt over Hebron, waar een kleine vierhonderd Israëlische kolonisten wonen temidden van 70.000 Palestijnen. Israël wil een militaire aanwezigheid houden in de hele stad, terwijl de PLO meent dat Israëlische soldaten alleen mogen fungeren als lijfwachten van de kolonis ten. Vanaf maandag zullen de on derhandelaars, zonder Peres en Arafat, in de Israëlische bad plaats Eilat gaan proberen de punten van overeenkomst na der uit te werken en een oplos sing te zoeken voor de resteren de moeilijkheden. De kardinale water-kwestie - over de vraag wie de bronnen onder de Wes telijke Jordaanoever moet ex ploiteren - zal worden aange pakt door een gezamenlijke Is raëlisch - Palestijns-Amerikaanse commissie. Peres en Arafat heb ben daartoe gisteren besloten na telefonisch overleg met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Warren Christopher. De twee zullen hun overleg tegen het eind van de volgende week hervatten. De Bosnische Serviërs heb ben na hun verovering van Srebrenica vorige maand mogelijk tussen de 2.000 en 2.700 moslims ver moord. De Amerikaanse VN-ambassadeur Madelei ne Albright presenteerde de Veiligheidsraad gisteren satelliet- en luchtfoto's van wat massagraven zouden zijn. In elk graf zouden tot 600 mensen begraven lig gen. Maar concrete bewij zen voor deze massamoord kon Albright niet geven. washington-den haag gpd De foto's tonen enkele grote stukken land aan de rand van Srebrenica; wa'ar de grond is omgewoeld. Ook zijn sporen zichtbaar van vrachtwagens. Een 63-jarige getuige zou Ame rikaanse onderzoekers in Bos nië hebben verteld dat moslim vluchtelingen'door de Serviërs in rijen waren opgesteld en ver volgens met machinegeweren geëxecuteerd. Van zesduizend mannen en jongens is sinds de verovering van Srebrenica niets meer ver nomen. Albright eiste van de Serviërs dat internationale mensenrechtenorganisaties toe gang krijgen tot Srebrenica en Zepa om de situatie daar te kunnen opnemen. De Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken John Shattuck beschuldigde de Bosnische Ser viërs vorige week ook van wreedheden rond Srebrenica. De Veiligheidsraad besprak gisteren een resolutie waarin de schenders van mensenrechten Tribunaal acht zich bevoegd Serviër Tadic te berechten den haag gpd De rechters van het VN-Tribunaal in Den Haag hebben zich gisteren bevoegd verklaard verdachten van oorlogsmisdaden in ex-Joegoslavië te berechten. Zij verwierpen hiermee een motie van de verdediging van de van oorlogsmisdaden be schuldigde Serviër Dusko Tadic, waarin werd gesteld dat een juridische basis voor het Tribunaal ontbreekt Advocaat Mischa Wladimiroff heeft vijftien dagen de tijd om tegen de uitspraak in beroep te gaan. De beslissing van het Tribunaal volgt op een tweedaagse hoorzitting vorige maand. Wladimiroff stelde toen onder meer dat de oprichting van het joegoslavië-Tribunaal een besluit had moeten zijn van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. De VN-Veiligheidsraad had volgens hem niet de bevoegdheid het Tribunaal jurisdictie toe te kennen, omdat de strijd in Bosnië-Herzegovina 'duidelijk geen inter nationale kwestie' is. Het Tribunaal gaf gisteren ook toestemming voor de be scherming van een aantal getuigen in de zaak-Tadic. Zo zul len de getuigen buiten de rechtzaal via een gesloten video- circuit kunnen getuigen en worden stemmen en beelden ge manipuleerd om herkenning te voorkomen. Verder zullen de namen van sommige getuigen geheim worden gehouden. larste maatregelen tegen tabaksgebniik moeten nog komen 'hoofdelijk verantwoordelijk' worden gesteld. Tevens eiste de raad in een unanieme resolutie dat Kroatië de oorlog in de Kraj- ina beëindigt en de mensen rechten respecteert. De Amerikaanse president Clinton zei gisteren dat nu naarstig gezocht moet worden naar diplomatieke oplossingen voor de oorlog in ex-Joegosla vië. „We moeten profiteren van het feit» dat alle partijen mo menteel hun situatie opnieuw aan het herzien zijn". De Amerikaanse nationale veiligheidsadviseur Tony Lake en onderminister van buiten landse zaken Peter Tarnoff voerden gisteren in Londen overleg over een nieuw Ameri kaans vredesplan. Ze zullen ook Bonn en Parijs aandoen. Vol gens het nieuwe plan zou 60 procent van Bosnië toevallen aan de Bosnische Serviërs en 40 procent aan de moslims en Kroatische Bosniërs. In het vre desplan van de Internationale Contactgroep was dat respectie velijk 49 en 51 procent. De wer kelijke verhouding op dit mo ment is 70 en 30 procent. Ook de Russische president Jeltsin heeft een nieuw, vijf punten tellend vredesplan- ge lanceerd. Na het bezoek aan Moskou van de Servische presi dent Milosevic kondigde hij gis teren aan dat Moskou eenzijdig het internationale embargo te gen klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) wil opheffen als de Veiligheidsraad dat niet doet. Jeltsin is ook bereid een direct gesprek te organiseren tussen de Servische, Kroatische en Bosnische presidenten. Voor de gevluchte Krajina- Serviërs is het spitsroeden lo pen. Bij hun aftocht naar het door Serviërs beheerste deel van Bosnië worden hun voertui gen met stenen bekogeld. Hier en daar zijn mensen uit hun au to's gesleurd en in elkaar gesla gen, terwijl de Kroatische politie toekeek. Langs de kant van de weg liggen veel autowrakken en kapotte tractoren. Waar hun be stuurders en passagiers zijn ge bleven, is onbekend. De blauwhelmen in de door Kroatië veroverde gebieden zul len' binnen enkele dagen wor den teruggetrokken, zo maakte VN-gezant Akashi gisteren be kend. Vijftig Nederlandse mari niers van de snelle-reactie- macht hebben toestemming ge kregen van de Bosnische rege ring om de Bosnisch-Kroatische grens over te steken en zich te voegen bij een Britse eenheid bij Kiseljak, ten westen van de hoofdstad Sarajevo. De Servische regering wil een deel van de inmiddels 40.000 Servische vluchtelingen die zijn aangekomen in klein-Joegosla vië huisvesten in de doof in meerderheid etnische Albane zen bewoonde provincie Koso vo. Dat zou ongetwijfeld leiden tot verhoging van de spannin gen tussen Belgrado en Pristina. Die begonnen toen Servië de autonome status van Kosovo ophief en het gebied bij Servië inlijfde. SARAJEVO «Rtr-AFP De Bosnische premier Silajdzic is gisteren op aandringen van president Izetbegovic teruggekomen van zijn besluit af te treden. Dat is in Bosnische regeringskringen vernomen. Silajdzic maakte een week geleden plotseling zijn aftreden bekend zonder dit besluit toe te lichten. Volgens diplomatie ke kringen in Sarajevo ergerde hij zich aan de toenemende macht van de Bosnische regeringspartij, de Partij van Demo cratische Actie (SDA). 42 Procent is voorstander federatie istanbul.jessica lutz correspondent Van de Koerden in Turkije is 42 procent voorstander van de op richting van een federatie. Der tien procent wil autonomie en nog eens dertien procent een onafhankelijke staat. Dat is de uitkomst van een langdurig on derzoek dat uitgevoerd werd in opdracht van de Turkse Unie van Kamers van Koophandel en Beurzen. Het is de eerste keer dat de Koerden rechtstreeks ge vraagd wordt naar hun mening. De meeste geïnterviewden konden overigens geen duidelij ke omschrijving geven van het begrip 'federatie'. Het symboli seerde eerder een gevoel van 'laat ons met rust, laat ons leven zoals we willen en onze dage lijkse zaken zelf regelen', dan een politieke structuur. De on derzoekers trekken dan ook de conclusie dat de meerderheid van de Koerdische bevolking binnen de Turkse staatsstruc tuur wil blijven en het woord 'federatie' gebruikt om het ver langen naar democratie te be schrijven. Ze stellen vast dat 90 procent bestuurlijke hervormingen noodzakelijk acht. Culturele au tonomie staat hoog op het ver langlijstje: 60 procent wil het onderwijs volledig in het Koer disch. Bijna 77 procent gelooft niet dat het Turkse leger de strijd te gen de gewapende PKK kan winnen. Meer dan een derde van de respondenten gaf toe een familielid in de PKK te heb ben, maar bijna de helft wilde deze vraag niet beantwoorden. De antwoorden op de vraag waar de PKK eigenlijk voor strijdt, liepen uiteen van onaf hankelijkheid, herrie schoppen tot culturele en politieke rech ten voor de Koerden. Nog geen vier procent gelooft echter dat de PKK het doel van een federa tie of onafhankelijkheid ook werkelijk zal bereiken. Dat laatste weerspiegelt vol gens het hoofd van het onder zoeksteam, professor Dogu Er- gil, doctor in de politiek weten schappen, dan ook dat de be volking de PKK gebruikt bij ge brek aan alternatieven. „Het is als een trein. Een heleboel men sen stappen op aan het begin, maar gaan mee tot waar ze wil len. Slechts weinigen rijden mee tot het eindpunt". Voor het onderzoek zijn 1267 mensen uitvoerig geïnterviewd in zes steden. Drie daarvan, Diyarbakir, Mardin en Batman, liggen in het oorspronkelijke Koerdische gebied. De overige drie, Adana, Mersin en Antalya, zijn plaatsen waar de Koerdi sche plattelandsbevolking de laatste jaren heengetrokken is. Van deze migranten vluchtte 73,4 procent weg voor de ter reur van het leger of de PKK. washington afp 'West-Europa veel langer bewoond dan verondersteld' gat in de kennis van de ontwik keling van de mens, meldt een studie in het wetenschappelijk tijdschrift Science van vandaag. „Deze ontdekking is de belang rijkste van de laatste jaren over de Europese bevolking", aldus wetenschapper Clark Howel van de Universiteit van Califor- West-Europa blijkt veel langer bevolkt dan de wetenschap tot dusver veronderstelde. In Span je zijn fossielen van mensachti ge wezens ontdekt met een ou derdom van 780.000 jaar. De vondst van de oudste mensachtige schepsels van West-Europa vult een enorm bonn peter van nuusenburg correspondent De openbare scholen in de Duitse deelstaat Beieren zullen de kruisbeelden en kruizen die in hun lokalen hangen moeten verwijderen. Het Constitutionele Hof in Karlsruhe, de hoogste rechterlij ke instantie in het land, besliste gisteren dat de aanwezigheid van de aan het kruis genagelde Christus in strijd is met de vrij heid van godsdienst. Overheids- scholen behoren neutraal te zijn en niet een bepaalde religie te propageren, aldus het Hof. In het conservatieve Beieren, waar de relatie tussen de BK- kerk en de staat zeer innig ge noemd kan worden, moeten volgqns een speciale verorde ning in elk leslokaal kruisbeel den of kruizen hangen. Beieren is de enige deelstaat die deze verplichting kent. Het vonnis van het Hof in Karslruhe heeft in Beieren en vooral bij de rege rende Christelijk Sociale Unie (CSU), grote opschudding ge wekt. Minister-president Stoi- ber verklaarde dat hij alles in het werk zal stellen om het oor deel ongedaan te maken. Des- noods via aanpassing van de Grondwet, zo zei hij. De kruistocht is in 1989 be gonnen door een echtpaar uit het dorp Fischbach. Ernst en. Repate Seler, beiden antroposo- fen, zeiden'dat hun drie kinde- ren 'getraumatiseerd' waren door de aanblik van de 'half naakte, ernstig mishandelde man' aan het kruis. Ze begon- nen een protestactie die langs alle rechterlijke instanties voer de en gisteren tot het door hen gewenste resultaat leidde. ngton hans de bruun nadat zij hun intrek in het Witte Fluis in genomen, kondigden de Clintons 1993 een totaal rookverbod af voor residentiële ambtswoning. Hét is on zelf die er nog wel eens tegen zon- Als hij een belangrijke politieke zege geboekt, wil de president wel eens verwinningssigaartje opsteken. Maar m. En alleen op het balkon, iton is fel tegen roken en zint al lan- op maatregelen tegen het in Ameri- er toenemende tabaksgebruik, voor- Ier jongeren. Gisteren kwam de pre- met een omvangrijk en ingrijpend 't voorstellen die het roken door tie- ioeten tegengaan. Maar zijn zwaar- itregel moet nog komen: het wette- eggen dat tabak een verslavend een drug, is. besluit, dat binnen enkele weken verwacht, zal vergaande gevolgen de Amerikaanse tabaksindustrie en lanten hebben. Er wordt dan ook al tegen geageerd. Als tabak een 'drug' is, dan is het ook makkelijk te verbieden. Waarmee het rookgenot van tientallen miljoenen Amerikanen en de economi sche belangen van een belangrijke indus triesector direct worden bedreigd. De voorstellen van gisteren zijn slechts een eerste stap. Clinton wil sigarettenau tomaten verbieden op plaatsen waar min derjarigen komen. Hij wil dat sigarettenre clame wordt verboden in tienertiidschrif- ten, bij sportevenementen en dichter dan driehonderd meter van een school. Bo vendien moet de controle op de minu- mumleeftijd waarop men sigaretten mag kopen 18 jaar worden verscherpt. De president wil ook dat de tabaksin dustrie 160 miljoen gulden steekt in voor lichtingscampagnes om jongeren van het roken af te houden. Hij meent dat de ta baksindustrie juist agressieve reclame campagnes voert die speciaal op jongeren zijn gericht, vooral in de jeugdbladen en via het op de markt brengen van populaire artikelen (kleding, accessoires) die aan si garettenmerkenzijn gekoppeld. Maar zeker zo belangrijk is zijn voorne men om de Amerikaanse Food and Drug Administration, een soort keuringsdienst voor waren, bevoegdheid te geven om de tabaksindustrie te reguleren, zoals de FDA zeggenschap heeft over de geneesmidde lenindustrie. Door sigaretten een versla vend middel te noemen, krijgt de FDA vergaande macht om het gebruik van en de reclame voor sigaretten aan banden te leggen. De tegenstanders van de maatregelen menen dat het zo'n vaart niet zal lopen. Ten eerste zal Clinton geen botsing met de machtige tabakslobby willen. De ta baksindustrie is gevestigd in zuidelijke staten als Zuid- en Noord-Carolina, Ten nessee en Kentucky. Clinton zal zijn toch al niet sterke positie in die staten met de presidentsverkiezingen voor de deur niet in de waagschaal willen stellen. 4 Maar bovendien heeft de tabaksindus trie al een golf van juridische acties tegen de regeringsmaatregelen in het vooruit zicht gesteld, die de invoering ervan kun nen vertragen. De tabaksindustrie zegt be reid te zijn tot vrijwillige matiging van de reclame, maar zich te zullen verzetten te gen elke regulering. tel aviv ad bloemendaal correspondent Het overlopen naar Jordanië van twee schoonzoons van Saddam Hussein, onder wie de op één na machtigste man in Irak, betekent de zwaarste slag voor het regime sinds de verloren Golfoorlog van 1991. Jordaanse en Israëlische commentatoren menen dat de actie het einde kan inluiden van Saddams regering. In Jordanië houdt men er rekening mee dat Amman nu het centrum wordt van de oppositie tegen de Iraakse dictator. Samen met de broers Al-Majid is namelijk 'een groot aantal officieren' over de westgrens gevlucht, zoals de Jordaanse premier Abdel- karim Kabariti gisteren officieel bekend maakte. Luitenant-generaal Hussein Kamel Has san al-Majib en zijn broer £addam zijn ge trouwd met dochters van president Saddam Hussein. Ze zijn afkomstig uit de Al-Majid clan in Tikrit, de geboorteplaats van presi dent Saddam Hussein, én familie van zijn vader. Hussein Kamel Hassans vrouw is Saddams lievelingsdochter, Raghda. De tWee broers en hun echtgenotes zijn afgelopen dinsdag in het geheim ontvangen door koning Hussein. Ze lichtten hem in over de situatie in hun vaderland en vroe gen om politiek asiel, hetgeen hun gisteren officieel is verleend. Onder de andere offi cieren die naar Jordanië zijn gekomen, is majoor Izedin Mohammed Hassan, een neef van' de Kamel Hassans. Dat bevestigt de chaos die is uitgebroken in het zo lang door nepotisme geschraagde Iraakse regi me. Hussein Kamel Hassan al-Majid was tot begin deze week minister van industrie en, belangrijker nog, hoofd van de Militaire In dustrialisatie Commissie (MIC). Hij was de man achter de opbouw van Iraaks militaire apparaat in de jaren tachtig, en na de Golf oorlog van 1991 leidde hij de reconstructie. Een van zijn taken was daarna het onder houden van contacten met de VN-verte- genwoordigers die toezicht uitoefenden op de ontmanteling van de Iraakse oorlogsma chine. Bij de VN stond hij bekend als tame lijk coöperatief. Husseins broer Saddam was commandant van de lijfwacht van de Iraakse president. De Iraakse pers heeft nog niets gemeld van het oveHopen van de officieren. Wel verspreidde het officiële persagentschap' INA gisteren het bericht dat Hussein al-Ma- jid niet langer minister van industrie en'; 'hoofd van de MIC is. De Iraakse regerings krant 'Babel' kwam afgelopen woensdag; met een bericht dat vermoedens over chaos aan de-Iraakse top lijkt te bevestigen. De voormalige minister van binnenland se zaken, Saddams halfbroer Watban Ibra him al-Hassan, zou gewond zijn geraakt; aan een been toen een familielid diens ma chinepistool leegschoot. De laatste zou daarmee hebben willen vieren dat de' Iraans-Iraakse oorlog zeven jaar geleden ten einde kwam. Commentator Saleh al-Qallab, van het Jordaanse dagblad 'Ad-Dustour', meent dat de officieren die deze week in Amman zijn aangekomen, daar een 'realistische opposi tie' gaan vormen tegen het regime in Bag-, dad. Saddam heeft volgens hem de laatste fase bereikt in zijn 'liquidatie-politiek', die; zich nu richt tegen zijn naaste familie. In mei heeft de Iraakse president zijn half-; broer ontslagen als minister van binnen- landse zaken en vorige maand dwong hij minister van defensie Ali Hassan al-Majid ontslag te nemen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5