Leidsch Dagblad er lies van zicht a staar-operatie De leukste :]iPr|s zie je >p Schiphol. ÜÜtwijker oofd van ijsbonsai Belangstelling Sail groter dan verwacht Ellen van Langen in halve finale tegen Maria Mutola Bos naar de bliksem Toezicht rechter op werk IRT's Aandacht ouders verslapt door hitte, kinderen lopen verdrinkingsgevaar Fraudeur mag legaal mazen in wet opsporen GOED NIEUWS AC 11 AUGUSTUS 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40848 LOSSE NUMMERS 1,65 eld por kinderen blijkt itvaak heel simpel: je ouders om geld (rijgt het nog ook. Gebaar Indonesië 7 Vragen om excuses voor het verleden doen Indonesiërs niet. Maar een Nederlands gebaar zouden ze best op prijsstelten. Congres Biologen die I 2. geloven dat God de aarde in zes dagen heeft geschapen, komen bijeen voor een congres. r ieerde spoelvloeistof gebruikt in Haarlems ziekenhuis patiënten die in het Haarlems/Heemsteedse ie Ziekenhuis zijn geopereerd wegens staar is het jvlies troebel geworden. Zes van de voornamelijk <e oogpatiënten lopen de kans blijvend zichtsverlies lopen. Bij de overigen is inmiddels 'spontaan' her in het beschadigde hoornvlies opgetreden. zondheidszorg Noord-Holland P. Lens bestempelt het voorval als 'ernstig'. De operaties zijn op twee lokaties in Haarlem en in Heemstede onder ver schillende omstandigheden ver richt. Volgens de geneeskundig in specteur hebben zich soortgelij- h» allard besse (ïdheid wordt vermoede- ijorzaakt door een spoel- f?Oi)f die is gebruikt tijdens roperaties. De vloeistof is iceerd door de Stichting :k der Haarlemse Zie len. Andere ziekenhui verbonden apothekers middels gewaarschuwd 'verdachte vloeistof, zich minuscuul kleine iltjes kunnen bevinden, lie béspectie voor de Gezond- 30'%g onderzoekt de oor- ZGHan het incident. Regio- 1-I2nspecteur voor de Ge- paul van der koou Beer Nick van der Bent beroofd van een bonsai- pje, dat volgens officiële Irs 15.000 gulden waard loom is al eens uitgeroe- 'De mooiste van Euro- Jel in de prijzen op de fie en won nog veel meer n internationale verkoop hem nooit. Hij mij van onschatbare antwoordde Van der kltijd, wanneer er weer ■iemand tienduizenden Jis bood voor de veertig Kjude boom. De bonsai in Maasdijk, bij het gewaakte bedrijf van chitect Ivo Vielvoye. Van ent exposeert daar wel g 'zelfgemaakte' boom- in is er ook zelf vaak te erland warm maken Je bonsai, is al jaren het poel van de man die door lekte multiple sclerose aan een rolstoel is ge ferd. Zo verzorgt hij cur- 1 vanuit zijn Katwijkse |g, die tot de tuin toe ge Is met kunstig geknipte pjes, en schrijft hij regel [in vakbladen, k staan daar foto's bij :t gestolen exemplaar, de beleerde genaamd. Van int vraagt zich dan ook af fe dief aan moet met zijn fe ceder, die zo'n 45 cen- jr hoog is en 15 centime- «d: „Maar dat kun je je /ragen wanneer iemand ^mbrandt steelt." Van de tering krijgt de Katwijker jent: „Er zijn geen sporen Braak gevonden. Iemand J hem overdag hebben Énomen." dat wel was gebeurd, had dit in cident bij ons kunnen worden voorkomen. Ik ga die gang van zaken zeker nog met mijn colle ga-directeuren bespreken", al dus Witteveen. Directeur R. van der Hoeven van de Stichting Apotheek der Haarlemse Ziekenhuizen beves tigt dat de geleverde spoelvloei stof waarschijnlijk is gaan rea geren met de glazen verpak king. In zoverre de Stichting Heeft kunnen nagaan, is de ge wraakte vloeistof alleen aan het Spaarne Ziekenhuis geleverd. De elf patiënten zijn vorige ke voorvallen met spoelvloeistof maand geopereerd. In diezelfde De nagemaakte VOC-schepen Batavia en Amsterdam (achtergrond) ontmoeten elkaar op de openingsdag van Sail op het L) in Amsterdam. Beide schepen mogen zich in een grote belangstelling verheugen van het publiek. foto gpd roland de bruin nog niet eerder in Nederlandse ziekenhuizen voorgedaan. Di recteur J. Witteveen van het Spaarne Ziekenhuis zegt echter over informatie te beschikken die op het tegendeel wijst. ,,Dat hebben die ziekenhuizen alleen niet naar buiten gebracht. Ja, als periode ondergingen circa 100 patiënten dezelfde operatie. Witteveen en geneeskundig in specteur Lens vinden niet dat de oogartsen blaam treft. Artsen moeten er vanuit kunnen gaan dat de produkten die de apo theek levert in orde zijn. amsterdam gpd-anp Stella jongmans loopt in de eerste race, die om half zeven begint. Zij werd in haar serie vijfde maar ging toch door als één van de zes tijdsnelsten. In die eerste wedstrijd komt ook de Surinaamse Letitia Vriesde göteborc anp Olympisch kampioene Ellen van Langen ontmoet vanavond bij de wereldkampioenschap pen atletiek in het Zweedse Gö- teborg in de halve finales van de 800 meter Maria Mutola, de houdster van de wereldtitel. Van Langen, die gisteravond in haar serie tweede werd ach ter de Fran^aise Djate, loopt in de tweede halve finale. De eer ste vier gaan over naar de eindstrijd op zondag. uit. Indeling halve finales. Eerste race: Jong- mans, Holmes (GBr), Afanasjeva (Rus), Quirot (Cub), Djate (Fra), Vriesde (Sur), Paulino (Moz) en Mirosjnik (Oek). Twee de race: Doeknova (WRu), Rainey (VSt), Jevsejeva (Oek), Grigorjeva (Rus), Mutola (Moz), Van Langen, Goerina (Rus) en Ko- vacs (Roe). De eerste dag van Sail '95 heeft naar schat ting een miljoen mensen op de been ge bracht. Een woordvoerder van de gemeente noemde dat boven verwachting. Nadat er overdag al zo'n half miljoen mensen de Pa rade of Sail bekeken, was het aantal bezoe kers bij het spiegelgevecht en het vuurwerk op het IJ opgelopen tot ongeveer een mil joen. De politie had grote moeite om op het water ruimte te maken voor het vuurwerk. Er waren veel pleziervaartuigen. De politie deed een beroep op mensen in boten om plaats te maken. Vanwege de drukte begon het vuurwerk een klein half uur later dan gepland. Volgens de politiewoordvoerder scheelde het weinig of het vuurwerk was af gelast. De komende dagen worden er nog mil joenen mensen in Amsterdam verwacht. Politie en organisatie geven bezoekers het advies vooral gebruik te maken van het openbaar vervoer. Gisteren deden zich in de hoofdstad geen opvallende verkeerspro blemen voor. In de regio Haarlem en IJmui- den liep het verkeer behoorlijk vast. De po litie telde files met een totale lengte van 40 kilometer. Het Amsterdamse gemeentevervoerbe drijf GVB zette zeventien extra bussen en twaalf extra trams in om mensen richting Sail te vervoeren. Bij de NS was de drukte gematigd. Een klein druktegolfje werd op gelost met de inzet van drie extra treinen vanuit Den Bosch, Utrecht en Amersfoort. GVB en NS zetten tijdens het evenement extra materieel in. In het jaar 2000,is Amsterdam wederom het eindpunt van de Tall Shipsrace en komt Sail weer naar de hoofdstad. Pagina 14: Parade of Sail: kwestie van goed manoevreren Madrid Centraal-Spanje kampt met de ergste droogteperiode van deze eeuw. Als het dan een keer regent zijn er meteen ook overstromingen. Maar ook bosbranden teisteren het gebied. Op deze foto inspecteert Carlos Ibero van de milieubescherming de restanten van een pijnbomenbos, waarvan meer dan duizend hectare werd vernield. De brand zou ontstaan zijn door blikseminslag. foto »ap denis doyle den haag gpd De rechterlijke macht houdt sinds begin dit jaar scherper toezicht op de bestrijding van de georganiseerde misdaad door de zes interregionale re chercheteams (IRT's) in Neder land. Minister Sorgdrager (justi tie) heeft zes rechters aangewe zen als 'coördinerend rechter commissaris', die vooraf bekij ken of de opsporingsmethoden van de IRT's geoorloofd zijn. De IRT's kwamen meer dan eens in opspraak omdat ze zich bedienden van omstreden of zelfs ontoelaatbare werkwijzen, zoals inkijkoperaties en infiltra tiemethoden. Ook bracht de re cherche grote partijen drugs op de markt, met bedoeling drug bendes op te rollen. Of dergelij ke methoden wettelijk zijn toe gestaan, is niet altijd even hel der. De coördinerend rechter commissaris toetst nu in een vroeg stadium of een bepaalde werkwijze of aanpak toelaatbaar is. Hij brengt advies uit aan de officier van justitie, die het re cherche-onderzoek leidt. Zo weet justitie eerder of de opspo ringsmethode voor de rechter lijke macht aanvaardbaar is en wordt het risico dat een zaak achteraf stuk loopt op de uit spraak van een rechtbank, ge rechtshof of Hoge Raad, kleiner. 'Kinderen ontsnappen eerder aan de aandacht' 'Geen probleem om gaten te vinden leiden. john schoorl Een bajesklant helpt de frau degevoeligheid van Neder landse wettten te testen. Het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshand having (NSCR) in Leiden doet onderzoek naar gaten in de wetgeving en maakt daarbij gebruik van een fraudeur die al vele malen de wet overtrad en op dit moment in de ge vangenis zit. Het is voor het eerst dat een figuur uit de on derwereld 'officieel' de mazen in de wet mag zoeken. Behalve de wegens fraude veroordeelde man maakt het NSCR in dit onderzoek ook ge bruik van topambtenaren en accountants. Onder leiding van prof. dr. JA. Michon zijn twee medewerkers van het Leidse centrum bezig met de studie. Het doel van het on derzoek is om er achter te ko men wat de verschillen zijn in de wijze waarop 'bovenwereld' en 'onderwereld' naar de wet kijken. Door de zienswijze van de criminelen in beeld te brengen zou frauderen moei lijker gemaakt kunnen wor den. De fraudeur boog zich de af gelopen weken over tien con crete gevallen die vallen bin nen bestaande wetten en bin nen wetten die wel door de Tweede Kamer zijn goedge keurd maar nog niet zijn inge voerd. Voor de crimineel was het geen probleem om de ga ten te vinden. Michon wil niet zeggen om welke wetten het gaat. I Iet NSCR is een onafhanke lijk onderzoeksbureau, dat wordt erkend door de Neder landse Organisatie voor We tenschappelijk Onderzoek. Volgens Michon gaat het om een betrekkelijk 'uniek en ex perimenteel' project. In het bedrijfsleven komt het nog wel eens voor dat hackers het computersysteem mogen tes ten of inbrekers het beveili gingssysteem mogen uitpro beren. De fraudeur, die in 1993 werd veroordeeld en verschil lende gevangenissen van bin nen zag, staat bekend om zijn zeer uitgebreide kennis van de wetgeving. Het NSCR wil niet zeggen of of er nog meer cri minele proefpersonen worden ingehuurd. Michon stelt dat het belang rijk is om als centrum 'advo caat van de duivel' te spelen en de zwakte van de Neder landse wetgeving in een vroeg stadium vast te stellen. „Dat is in het verleden onvoldoende gebeurd. Meestal wordt pas achteraf geconstateerd dat de wet niet goed is en moet er veelvuldig worden hersteld." HET WOORD IS AAN Prof. F.R. Beerling De techniek is onze grootste be vrijder, onze grootste verleider, onze grootste bedrieger. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur.- Feiten en meningen - Programma's Randstad Religie - Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL HET WEER Verwachting van het KNMI Overwegend zonnig Overwegend zonnig, in het zuiden en oosten een kleine kans op een onweersbui. Minimumtempera tuur omstreeks 15, middagtempe- ratuur ongeveer 28 graden. Zwak ke tot matige veranderlijke wind, kracht 3 of minder. OwLminister Van Aardenne is overleden dordrecht gpd In zijn woonplaats Dordrecht is gistermorgen oud-minister en oud-informateur Gijs van Aard enne op 65-jarige leeftijd over leden. Van Aardenne leed al ge ruime tijd aan een spierziekte. Van Aardenne was in twee kabinetten minister van econo mische zaken en twee maal lid van de Tweede Kamer. Tijdens de formatie van het paarse ka binet was hij informateur. Kort geleden trad hij toe tot de Eer ste Kamer. Van Aardenne raakte tijdens zijn laatste periode als minister in moeilijkheden door de parle mentaire enquête rond het Rijn Schelde Verolme-concern. Zijn informateurschap werd gezien als 'een soort eerherstel'. Oud- WD-leider Wiegel ontkende dat gisteren. „Zijn eer is nooit in het geding geweest." WD-leider Bolkestein noem de Van Aardenne één van de voorlieden van de WD en een 'aimabele, vriendelijke' man. Volgens hem is er door de RSV- enquête 'een verkeerd beeld' van Van Aardenne ontstaan. Pagina 3: WD verliest politie ke krachtpatser. leiden liesbeth buitink ferdag tussen 10.00 uur en 16.00 uur: ierdag op Schiphol Plaza! Met een echte >o-ruilbeurs en nog veel meer leuke acti- Iten. Knip deze advertentie uit en lever i bij één van de downs. Je krijgt dan I gratis AJ AX - verrassing. Tot morgen! Je winkelt er werelds. Kind ternauwernood gered van verdrinking. Jongentje in kritie ke toestand na val in bijver. Kind van verdrinkingsdood ge red. Meisje (2) bijna verdronken. Met de zomer op zijn hoogte punt zijn dergelijke berichten minstens één keer per week te lezen. Peuters die nog niet kun nen zwemmen, ontsnappen een moment aan de aandacht van de verzorgers in het zwembad of op het strand. Soms heeft die verslapte aandacht fatale gevol gen. Soms kan een omstander ingrijpen en wordt een drama voorkomen. Manager J. van der Linden van zwembad De Wasbeek in Sassenheim ervaarde het deze week zelf. Een 4-jarig jongentje werd even alleen gelaten en viel in het bassin onder de waterglij baan. Een zwemster redde de kleuter uit het water en het per soneel kon met hartmassage en mond-op-mond-beademing nieuw leven in hem blazen. „We worden regelmatig ge confronteerd met kinderen die even aan de aandacht ontsnap pen. De moeder staat even on der de douche en het kind loopt terug naar het zwembad. Of de moeder zit buiten in het zonne tje, terwijl het kind binnen speelt. Per jaar gebeurt het een aantal keren dat een kind het diepe bad inloopt en dat onze medewerkers het op tijd te pak ken krijgen. Meestal is het on achtzaamheid van de ouders", aldus Van der Linden. Door de hitte verslapt de aan dacht gemakkelijk, weet psy choloog G. Wolters van de Rijksuniversiteit Leiden. „Maar het is ook een veel platvloerser verhaal: als er maar vijftig men sen op het strand zijn kan een ouder het kind beter in de gaten houden dan wanneer er 50.000 mensen zijn. Dan is het kind veel eerder kwijt. En als het druk is, ben je sneller afgeleid." Pagina Leiden: 'Meer volwasse nen zijn minder alert' Slagboom vangt bus katwijk wim wegaaan Een ZWN-bus kwam gister middag lelijk klem te zitten onder een slagboom van de Sandtlaanbrug in Katwijk. De chauffeur van de bus, een 40- jarige Katwijker, wilde nog snel even de brug over, hoewel de bomen al naar beneden gin gen. De Katwijker dacht dat de brugwachter hem nog wel zou doorlaten, maar daar vergiste hij zich deerlijk in. De slag boom ramde de bus net boven de voorruit en was vervolgens niet meer van zijn plaats te krijgen. De wegversperring moest worden doorgezaagd om de bus vrij te krijgen. De gestrande passagiers zijn in een andere ZWN-bus gezet. Het verkeer op de Sandtlaan brug was meer dan een half uur gestremd. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus r proefabonnement. Nr. bank/giro: I Handtekening:. -J nvclop. /under post/egel. 2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1