Winnende race Torrence is niets waard Van Langen is opgelucht Cantona blijft bij United Sport bers bekent aanranding IAG 11 AUGUSTUS 1995 chef willem spierdijk, 071-356464, plv.-chef rob onderwater. 071-356463 -yikaanse wijkt af van lijn en wordt gediskwalificeerd op 200 meter Sharon Jaklofsky wordt twaalfde göteborg gpd 3W B.p frans dreissen .jzwaaide Gwen Torrence het publiek nog extatisch enget. Uitzinnig van vreugde gooide ze haar spikes in de 5 les en liet zich uitbundig fêteren. Enkele minuten 14 [ereronde ontplofte de Amerikaanse haast van pure „Het goud is me gestolen!" Torrence gediskwali- op de 200 meter. Omdat ze enkele voetjes buiten 4 30kn heeft gezet. En dat komt in de atletiek overeen fciligschennis. De sprintkoningin sloeg op de vlucht ag. linde zich een bar slecht verliezer. mijn adem," geeft Ottey haar eerste emoties prijs. „Vervol gens zag ik de beelden. Het be drog. Ze heeft zeker twee meter winst geboekt. Ik had me al ver zoend met zilver, maar vroeg me af hoe ze zo'n spectaculaire race had kunnen gelopen: 21.77 seconden, met tegenwind nog wel. Ongelooflijk." Daarna kwamen de geruch ten. Torrence zou misschien ge rehabiliteerd worden. Ottey: „Dat maakte me pissig. Maar ik probeerde kalm te blijven. Ik vond dat ik sterk stond." De ge dachten dwaalden af naar de WK in Stuttgart. De beruchte 100 meterfinale met Gail De- vers. Na bestudering van de fi- nishfoto kreeg de Amerikaanse goud, Ottey werd afgescheept met zilver. „Niet weer, dacht ik. De Ame rikaanse bond heeft veel macht en invloed." Het wachten moet een eeuwigheid hebben ge duurd voor Merlene Ottey. Maar het geduld heeft zich ge loond. „Prins Albert zei tegen me: alles is okee. Maar nog wil de ik het niet geloven. Pas op het erepodium, met het goud om de nek, kon ik genieten. In tens genieten." De Jamaicaanse vierde haar overwinningen. Die van de 200 meter en die op de arrogante jlaggever 123#ternat'e was enorm na He 200 meter. Torrence Jo t/nj.77), Ottey twee (22.12), La drie (ook 22.12). De- voe ljvolgorde als op de 100 1 wotoan de replay op televi- 142fye bocht, vijftig meter na t/m#t' toucbeert Torrence 45 jar linkervoet de lijn. Dan met haar rechtervoet, a is onverbiddelijk. Regels Iels. Torrence wordt vol- |t boekje, regel 141.3 ge- do 2Iificeerd. Ook het krach- jVq ptest van de Amerikaanse r zo jie kan de jury niet meer 's Brijvven. „Goud voor Merle- y, basta." N Rij )172ferafen staan dicht opeen jop de loopbrug in de nog een kiekje van de ag 'i&ide Torrence te kunnen ookP. Maar de snelle vogel is de achterdeur gevlo- 5, zojde arena hangt Prins Al- 3-45in Monaco de gouden de nek van de 35-jarige 'fyjgjfe Ottey en klinkt de [van Jamaica, fence was danig van de ben ze de catacomben CC tl Op het moment dat ik ar'JNdat ze misschien gedis- Ntteerd zou worden, stokte Amerikanen, die dachten het pleit nog in hun voordeel te kunnen beslechten. „Torrence mocht geen goud winnen. Ze heeft de boel ook al in de halve finales geflikt. Maar toen durfde niemand nog krachtig op te tre den. Het recht heeft uiteindelijk gezegevierd. Twee jaar geleden hebben ze me bedonderd. Nu heb ik gelukkig eens gewon nen." Passie Sport leeft van de rivaliteit. Die creëert interesse en passie. „Maar bedriegen is wat anders. Mij hebben ze in elk geval nog nooit gediskwalificeerd omdat ik buiten de baan heb gelopen." Ottey kreeg bijval van Irina Pri- valova, die dezelfde tijd achter haar naam had gekregen. Wekenlang had de 'grootmoeder' van de atletiek naar energie gezocht om het noodlot te verslaan. Merlene Ottey had haar relatie met de Italiaanse sprinter Tilly verbro ken, ze was verhuisd van Rome naar Monte Carlo en worstelde met een vormcrisis en blessu res. „En dan zou me ook nog zoiets als met Torrence overko men." Zilver op de 100 meter. Ja, daar was ze blij mee. Goud was wat de wereldkampioene van Stuttgart wilde op de 200 meter. Ze zocht wanhopig naar verlo ren gewaande krachten en her vond die onlangs. „Ik heb ge sukkeld van april tot en met ju ni. Ik had veel stress, maar wist te overleven. Dit goud is een kroon op al dat werk." Natuurlijk, ook als Torrence nog twee meter meer had door gelopen, dan had ze toch ge wonnen. „Maar de regels zijn er Gwen Torrence ontwijkt de fotografen na haar 'gouden' race op de 200 meter. Ze moest haar eerste plaats afstaan aan Ottey omdat ze van haar lijn was afgeweken. foto epa niet voor niets." Volgend jaar nader aan de schenen te leggen zier. Een toernooi ook zonder avond nergens meer te beken- wil Ottey, ambassadrice van Ja- bij de Olympische Spelen in incidenten. Want je weet uitein- nen. Geen commentaar. De maica, haar techniek bijscha- Atalanta. delijk maar nooit hoe het dub- grote kampioen van de 100 me- ven. Weer eens een trainer zoe- „Ik hoop ook op een jaar met beitje valt." ter toonde zich een slecht ver ken. Om Torrence het vuur nog minder spanning en meer ple- Gwen Torrence was gister- liezer op de dubbele afstand. istie slaags met fotograaf 'göteborg Linford Christie is gisteren slaags geraakt met tograaf op de luchthaven Kloten bij Zürich. Hij had zich in irland laten behandelen aan de hamstrings. Christie wei voor het vertrek naar Zweden, waar hij zich donderdag bij ;else ploeg voegde, verslaggevers te antwoorden of hij lande zondag wel of niet deelneemt aan de 4 x 100 meter te. Vervolgens rende hij naar een fotograaf van het Britse ireau Reuter die even tevoren opnames van hem had ge- .De atleet greep de man in zijn nek en probeerde diens ate roven. Drie toegesnelde beveiligingsbeambten verhin- 1 de roof. j1*! wint proces ianeiro De Braziliaanse oud-international Pele heeft gis pen proces tegen de Braziliaanse voetbalbond (CBF) en %te uitgeverij gewonnen. De bond en de uitgeverij hadden j Jommerciële doeleinden foto's gebruikt met afbeeldingen >1(jfile, die nu minister van Sport is. De rechter oordeelde dat belacht om de afbeeldingen van de voormalige beste voetballer ag. ljreld te gebruiken bij Pele zelf ligt. aux wint Ronde van Burgos Laurent Dufaux heeft gisteren de Ronde van Burgos ge in. De 26-jarige Zwitser won de afsluitende tijdrit over 9,7 iter. Woensdag had hij al de Koninginnerit op zijn naam :ht. De Nederlander Erik Breukink eindigde in de race te- klok op de derde plaats op 0.06.54. ]all dreigt met afblazen titelgevecht L* De bokser Oliver McCall heeft gisteren gedreigd zich e trekken voor de wereldtitelstrijd in het zwaargewicht tegen de Brit Frank Bruno. De Amerikaan verdedigt op 2 nber in Londen zijn wereldtitel. McCall dient zich maan- or een commissie van de Britse boksbond te verantwoor- lorzijn „dreigement" aan het adres van Bruno.Als jullie "lorsen, ga ik naar huis", aldus de titelhouder. ïsterresultaat Van den Doel Sosa nacu' Dortmund DEN. >.05 idc"kv da iel göteborg gpd Gespannen stond ze aan de start. Bevrijd was ze na de fi nish. Ellen van Langen voelde zich verlost. Haar nieuwsgierig heid naar de wedstrijdvorm werd bevredigd. „Ik kan nog volgen, hoef niet af te haken en zit er weer met mijn neus bo venop." Tweede in de serie ach ter de Francaise Djate in 1.59.61 minuten. Soeverein plaatste de Hilversumse zich voor de halve finales. Maar het vliegende ge voel is zeker nog niet terug. Ook voor Stella Jongmans ging de poort naar de halve eindstrijd open. Zij het dat de Haagse nog een tiental lange minuten tussen hoop en vrees had moeten leven. Vijfde in de serie, in 2.01.13, was niet ge noeg. Als een van de zes tijd- snelsten verdiende ze alsnog de sleutel voor de volgende ronde. De Surinaamse Letitia Vriesde finishte in dezelfde reeks als eerste (1.59.61). De aüete uit Rotterdam is daarmee automa tisch geplaatst voor de laatste schifting van vanavond om 18.30 uur. Ellen van Langen had gere kend op een harde race en ge hoopt op een rustige wedstrijd. „Het werd een snelle." De voet, verdoofd met pijnstillers, hield zich rustig. „Even uitlopen, dan meteen ijs erop en afwachten hoe-ie zich morgen houdt." Wankel „Straks zal de voet wel weer pijnlijk zijn," weet de olympisch kampioene. De rusteloze Van Langen heeft echter zelf geko zen voor het wankele even wicht. Ze draagt voortdurend de angst voor nieuwe blessures en nieuwe tegenslagen met zich mee. Ze is zich bewust van haar eeuwige kwetsbaarheid. De aaneenschakeling van fysiek malheur heeft haar veroordeeld tot alternatieve trainingsvor- men. Maar ze onderging de 'de gradatie' gelaten. Ze heeft geen andere keuze. „Ik wil door- drammen, maar dat kan nog niet. Dat is af en toe wel hard." Eenmaal op de baan kent ze echter geen meedogen. Dan is ze hard voor zichzelf en verlegt ze de pijngrens. Steüa Jongmans had zich al neergelegd bij een voortijdig WK-afscheid. Tot haar verba zing was de vijfde plaats in haar snelle serie nog net voldoende voor verlenging van haar verblijf in Zweden. „Een meevaller. Ik had nergens meer op gere kend." Enige minuten eerder had ze nog haar eigen tactiek gekraakt. „Tempo maken op kop en proberen er het beste van te maken." Maar de kaars ging langzaam uit. „Op de laatste 150 meter kwam ik me zelf tegen. Toen kon ik alleen nog maar op de tanden bijten en moest ik tegen mezelf knok ken. Het moeilijkste dat er is." Vriesde Leütia Vriesde en de Britse Hol mes duelleerden om de zege, terwijl Jongmans alle verbeten heid ten spijt, pal voor de meet nog werd gepasseerd door twee andere concurrentes. „Ik wist dat ik kansloos was in de eind sprint tegen Vriesde en Holmes. Vandaar dat ik meteen de kop nam en het tempo opvoerde." Maar uiteindelijk pakte de om streden strategie dus niet eens zo verkeerd uit. „Het is deson danks een goede les geweest." Laetitia Vriesde toonde an dermaal haar professionele mentaliteit en instelling door de winst voor zich op te eisen. De 30-jarige pupil van Henk Kraaijenhof vroeg zich alleen af waarom het bij de vrouwen in de series altijd zo hard gaat. „Vrouwen zijn ongeduldig. Ze gaan de strijd feller aan." Vries de had de race evenwel steeds onder controle. „Het geeft een voldaan gevoel als je weet dat je er van de eerste tot en met de laatste meter voor geknokt hebt." lige Leidse schaker Erik Doel heeft tijdens een ionaal toernooi in rden zijn eerste interna- meesterresultaat be- fan den Doel scoorde in veld met vier groot- s (waaronder Van der i inn en Lobron) 4.5 punt n duels. kop van het klassement internationale schaak- in Antwerpen is na de en voorlaatste ronde 'eranderd. De twee top- indigden zonder noe- 1 lardige strijd in remise, ekraïense grootmeester rikov wilde na zijn zwa- nning in de vorige ron- n schijnlijk een extra rust dag opnemen en stelde met wit tegen de Peter Wells al na de dertiende zet remise voor. Verrassender was het gebrek aan strijdlust in de partij Van Wely tegen Sokolov. De duels tussen deze twee houwdegens zijn bijna altijd de moeite waard, maar dit keer besloten zij al op de twintigste zet tot re mise. Viktor Kortsjnoi probeerde in zijn partij tegen Ralf Akesson al- Tes het evenwicht te doorbre ken, maar de verrassend sterk opererende Zweed hield stand en bleef zo ongeslagen. Paul van der Sterren, winnaar van het vorige Lost Boys-toernooi, rukte door zijn derde achter eenvolgende overwinning op naar de gedeelde derde plaats. londen rtr albers, penningmeester 'taald voetbal van de leeft bekend schuldig te aanranding van een 26- secretaresse van het djestuur. Hoofdofficier van Utrecht at gisteren bekendge- De politie arresteerde voormalig voorzitter Utrecht, vorige week Zijn voorlopige hech- nmiddels met 30 dagen al had de 57-jarige Bilthovenaar hangende het on derzoek zijn functie bij de voet balbond neergelegd. Inmiddels is tegen de verdachte een twee de aanklacht ingediend. Vol gens Berger ligt deze in dezelfde orde als de eerste. Naar verluidt zou het gaan om een secreta resse bij de ING-bank. Het de lict zou zich enige jaren geleden hebben afgespeeld. De officier wilde hierover geen mededelin gen doen. Aalbers, die binnen kort met de vut gaat, is direc teur van de ING-bank in Utrecht. Hij is bovendien voor zitter van de provinciale VW, Eric Cantona blijft bij Manches ter United. De manager van de club uit de Premier League, Alex Ferguson, heeft gisteren gezegd dat de laatste twijfels van de Fransman over zijn toekomst in Engeland zijn weggenomen. Cantona had dinsdag ge vraagd om ontbinding van zijn nog drie jaar lopende contract. Hij was ontdaan door de aan kondiging van de FA een onder zoek in te stellen naar zijn deel neming aan een trainingswed strijd achter gesloten deuren. Een woordvoerder van de bond deelde donderdag mee dat de zaak inmiddels naar tevreden heid van beide partijen is opge lost. Door de gebeurtenis van de laatste dagen kreeg Cantona de indruk dat hij in Engeland „ge zocht" werd. Hij vond het niet zinvol zijn loopbaan bij Man chester United voort te zetten. Ferguson vloog naar Parijs om de speler op andere gedachten te brengen. Maandag hervat Cantona de training bij Man chester United. Sosa De overgang van Ruben Sosa naar Borussia Dortmund is na genoeg rond. De Uruguyaan speelde de laatste drie seizoe nen bij Inter. Met name het af gelopen jaar kwam hij daar voornamelijk in het nieuws we gens zijn ruzie met de andere inmiddels vertrokken spits, Dennis Bergkamp. Sosa, 29 jaar, gaat bij de Duit se kampioen zo'n miljoen gul den per jaar verdienen. Hij is van plan tenminste twee jaar in Dortmund te blijven. Sosa maakte deel uit van de selectie van Uruguay die deze zomer de Copa America won. Tijdens het kampioenschap zat hij wel voornamelijk op de bank. Sevilla De Spaanse Hoge Raad voor de Sport heeft gisteren het beroep van Sevilla en Celta de Vigo ver worpen. Alleen de Spaanse voetbalbond kan nu nog de de gradatie van beide clubs uit de hoogste afdeling naar de derde klasse voorkomen. Zij beslist wijdag over het aantal ploegen dat komend seizoen deelneemt aan de Primera Division. De mogelijkheid bestaat dat de bond de hoogste hfdeling met twee clubs -Sevilla en Celta de Vigo- uitbreidt. Besluit de bond evenwel het voorbeeld van de Hoge Raad te volgen, dan heeft dat voor de Nederlander Tarek Oulida ern stige consequenties. De ex-Aja- cied tekende onlangs een vierja rig contract bij Sevilla. Hand haaft de bond de maatregel, dan moet hij namelijk op zoek naar een andere club. Vereni gingen uit de derde klasse mo gen geen buitenlanders onder contract hebben. Denemarken Richard Möller-Nielsen, bonds coach van Denemarken, heeft zijn vertrek aangekondigd. Hij wil in principe na de Europese titelstrijd, volgend jaar in Enge land, afscheid nemen. Dene marken heeft een redelijk kans zich voor het evenement te plaatsen. In groep twee concur reert het met België om de tweede plaats, achter het voor alsnog oppermachtige Spanje. „Ik wil weggaan op een mo ment dat het nog goed gaat", verklaarde Möller-Nielsen zijn beslissing. Butragueno Emilio Butragueno verlaat Real Madrid. De international van weleer uit Spanje gaat naar Mexico. Hij tekende voor twee jaar bij de club Atletico Celaya. „De Gier" gaat er per seizoen ruim anderhalf miljoen gulden netto verdienen. Daarnaast krijgt hij de beschikking over een huis en twee auto's. Butra gueno was één van de grote sterren van Real van de laatste tien jaar. Het afgelopen seizoen kwam hij vrijwel niet meer in actie voor de Koninklijke. Eric Cantona hervat maandag de training bij Manchester, foto archief Sharon Jaklofsky heeft het Ne derlandse waakvlammetje slechts een beetje kunnen aan wakkeren. De zevenkampster sprokkelde in Göteborg 6148 punten bij elkaar en bleef daar- mée slechts 65 punten van het Nederlands record verwijderd. Jaklofsky werd twaalfde in een evenement, dat werd gedomi neerd door de Ghada Shouaa. De Syrische, die haar gouden plak opdroeg aan haar land en de hele arabische wereld, buf felde in twee historische dagen 6651 punten bij elkaar. „Dit is het eerste goud voor Syrië en een aanmoeding voor de sport in het land." Sharon Jaklofsky had op de afsluitende 800 meter een tijd van 2.14 nodig om zich op de nationale recordlijst te nestelen. De in Australië opgegroeide at lete, sportief gevormd in de Ver enigde Staten en op atletieksuc- ces jagend voor Nederland, kon echter de kracht en energie niet meer opbrengen en finishte in 2.19.06. „Ik was moe. Het waren twee slopende dagen," meende Jaklofsky die haar nek en hoofd koelde met ijs. Afgang voor Goormachtigh göteborg gpd Het Nederlandse vlootje dat naar Goteborg dobberde is flink lek geslagen. Nadat eerder deze week 800 meterloper Marco Koers roemloos van het plat form was getuimeld, vielen gis teren de discuswerpsters Jac queline Goormachtigh en Cor- rie de Bruin al in de kwalifica ties over boord. Haast tegelij kertijd verzoop ook de Aru baanse Amstelvener Miguel Janssen hopeloos in de vloed golven van de 200 meter. Corrie de Bruin hoefde met een slinger van 58.14 meter (20ste) niet eens zo zeer te treu ren. Ze liet ze de schijf 68 centi meter verder vliegen dan tien dagen geleden, toen ze goud veroverde bij de Europese jeugdkampioenschappen. „Ik had 57 meter in mijn hoofd en dat is gelukt. Het was windstil in het stadion en daarom moest ik puur op eigen kracht gooien." De Bruin vond het WK wel leer zaam. „Je moet gewoon mee draaien. Het moet een gewoon te worden." Jacqueline Goormachtigh lijkt alle moeizaam opgebouwde krediet weer te hebben ver speeld. De 57.82 meter (21ste) was ronduit teleurstellend. Spanningen, stress of gewoon vormgebrek? De gedroomde zestig metergrens bleef in elk geval ver buiten bereik. Vorig jaar, bij de afgang tijdesn het EK in Helsinki, sprak technische di recteur Bert Paauw nog van een mentale brekebeen. Goormach tigh trok zich de kritiek aan en ging keihard aan de slag. Het re sultaat was een uitschieter van 62.30 meter dit jaar. „Ik had het jaar mooi willen afsluiten, maar ik heb gefaald." De Rotterdamse 'playmate' had geen verklaring voor de te genvallende worpen. „Met de blessure had het niks te maken. Technisch klopte het niet. Ik stond met een goed gevoel in de ring. Ik voelde me zeker." De zoveelste afgang op een ti- teltoemooi ten spijt koestert Goormachtigh toch nog hoop op betere tijden. „Ik heb meer kansen nodig, zodat ik me beter kan ontwikkelen. Volgend jaar probeer ik wat meer internatio nale ervaring op te doen. Ook de voorbereiding zal ik aanpas sen. Hoe, dat weet ik nog niet." Miguel Janssen werd in de eerste ronde van de 200 meter uitgeleide gedaan. De voor Aru ba startende Amstelvener kwam niet verder dan een teleurstel lende zesde plaats met 21.31 se conden. Wereldrecord voor Kravets göteborg gpd Inessa Kravets heeft de WK een tweede wereldrecord geschon ken. De blondine uit de Oekraï ne hinkte, stapte en sprong in haar derde poging naar 15.50 meter en verlegde de grens met liefst 41 centimeter. De oude re cordafstand werd ook al tijdens een wereldkampioenschap ge realiseerd. In Stuttgart 1993 was de Russin Biryukova tot 15.09 meter gekomen. Op een mo ment overigens dat Kravets, zij houdt van feest en wordt de 'champagnelady' genoemd, een dopingstraf van drie maanden uitzat wegens gebruik van efe drine. In de finale hinkstap- springen, een vrij jong drieluik in de vrouwenatletiek, liet de Bulgaarse Iva Prandzheva in haar vijfde aanloop tot de twee de afstand ooit noteren. Ook zij kwam met 15.18 meter verder dan het oude wereldrecord. Ellen van Langen (tweede van rechts) plaatste zich voor de halve finale van de 800 meter en voelt zich goed. foto anp

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17