Bakboord Een rietsnijder moet een beetje gek zijn annen met de deining van de oceaan in hun zolen I know nothing broeierig Katten op het water: De Hoorn lag voor Pampus Summer Sale ELAN 401 TOHATSU 5pk SAG 11 AUGUSTUS 1995 ERWACHTING VOOR MORGEN panning van de Leidsch Dagblad-boot is deze week onder vinden in de Ringvaart rond de Haarlemmermeer. Tips en ties voor de Waterkrant kunnen rechtstreeks worden door- n aan de verslaggevers op de boot (tel. 06-52801476) of aan actie op de wal (tel. 071-356441). Er zijn wel eens van die dagen dat de meligheid onder de bemanning toeslaat. Tot nu toe lagen de verhalen voor het oprapen, maar nu we in de omgeving van Lisse ver zeild zijn geraakt, staan de heren droog. Wat dan te doen? Aanbellen bij mensen op de Hille- gommerdijk die slingers buiten hebben hangen. Alsof de duivel er mee speelt, geen mens doet open. Uit balorig heid beginnen de heren liedjes te zingen. De evergreen 'oh, oh Den Haag' wordt verbasterd tot 'oh, oh, De Kaag, mooie plas achter Leiden Een redacteur doet na de maaltijd op de boot keurig de afwas en krijgt als dank, via het dakraam, een strop om zijn nek gehangen. Wat er dan gebeurd is voorspel baar, maar ach, het breekt de dag. Is het toevallig dat we even later stuiten op een fabriek in marmeren grafste nen? Aan de dag lijkt geen einde te komen. Na mijn mede deling dat we op huis aan koersen, krijg ik onmiddellijk een collega op mijn dak. „Naar huis? Ben je betoeterd. Dan moet ik vanavond een wasmachine omhoog sjou wen!" Om de collega te ontlasten, stuur ik de boot via het terrasrijke Kaageiland naar de thuishaven Warmond. Je moet toch wat. De dag kabbelt voort zonder hoogtepunten, erger, wat we beleven zijn louter dieptepunten. Ik had het eigenlijk allemaal kunnen weten, want het wegvaren in de morgen voorspelde al niet veel goeds met deze driekoppige bemanning. Mijn opdracht 'trossen los' gaf het drietal bijvoorbeeld een ge heel eigen invulling. Verkerend in de veronderstelling dat de boot was losgemaakt, zette ik de gashendel in zijn achteruit. Maar alles wat er gebeurde, de boot verroerde geen vin. Voor de zekerheid vroeg ik of de trossen daadwerkelijk los waren ge maakt. 'Ja hoor. Ehhh, of toch eigenlijk niet'. Er bleek dus nog een touw vast te zitten. De dader lag op het kerkhof. 'Ik know nothing, I'm from Bar celona', zo wasten de heren zich allen in onschuld. ROB ONDERWATER NIEUWKOOP MONICA WESSELING Een bakker die het rietsnijden niet kan laten: Wim Beijeman uit Nieuwkoop. Hij hakte vijf jaar geleden de knoop door, keerde brood en banket de rug toe en werd full-time rietsnijder. Nu is hij een rietsnijder die af en toe het bakken weer niet laten kan. Beijeman is één van de zeldzame rietsnijders die Nederland nog heeft. Een hard en zwaar be roep, waarvoor geen officiële opleiding bestaat. Typisch zo'n vak dat van vader op zoon overgaat. Vrouwen zijn er niet in de rietsnijderij: „Veel te zwaar joh. Zelfs mijn broer, toch ook een stevige kerel, kan de maaimachine niet in bedwang hou den. Nee, rietsnijden is echt mannenwerk", zegt Beijeman. De vader van de Nieuwkoper heeft altijd een rietsnijbedrijfje gehad. „En dus ging ik als kleine jongen al met hem mee. Altijd prachtig gevon den. 's Morgens, als het nog koud en donker is, met de boot naar het rietland. Lekker de hele dag buiten, alleen met de wind om de oren en het klotsende water om je heen." De animo voor het rietvak ten spijt ging Beije man toch 'voor bakker leren' in Wageningen en toog hij na zijn opleiding aan het werk in een Nieuwkoopse bakkerij. „Mooi werk, maar elke vrije minuut ging ik toch nog met mijn vader mee het rietland in. Toen hij 65 jaar werd en wilde stoppen, moest ik een besluit nemen: of nooit meer rietsnijden, of altijd. Het werd dus altijd". Rietsnijden is typisch seizoenswerk. In de zo mer, zo van mei tot september, heeft Beijeman vakantie. Van september tot en met april echter werkt hij zeven dagen in de week van licht tot donker. Beulen dus. Het rietsnijders werk begint in september met mos plukken. Tussen het riet groeit veenmos en dat mos brengt in de bloemisterij goed geld op. „Het riet rondom het mos maai ik af. Daar kan je niets mee doen, want er zit nog blad aan." Met een hark peutert hij vervolgens het mos los. Het spagnum gaat in de boot mee naar huis en is in de kersttijd in de bloemenzaak terug te vinden. In de herfst valt het blad van het riet af en breekt voor Beijeman de oogsttijd aan. Met de boot gaat hij als het nog donker is naar het riet land; maaimachine, koffie en broodjes mee. De maaimachine maait niet alleen het riet, maar bindt de stengels meteen op bosjes. Die bosjes moeten echter weer uit elkaar gehaald worden. „Er zit dan nog allerlei troep tussen. Dat moet er dus tussenuit." Aan de manier van opbossen herken je de riet- snijder, merkt de Nieuwkoper op. De ene rietsnij der bindt de lastige, maar bij rietdekkers zeer ge liefde, korte stukjes riet wel mee, de andere niet. Beijeman is er één van 'de school van korte-bin- ders'. De bossen worden op het land opgestapeld. „Op een manier dat ze wel droog blijven. Je oogst met droog weer omdat anders de zaak op de bos sen gaat rotten. En dus moet je ervoor zorgen dat het ook op het land niet alsnog nat wordt." Eind april moet al het riet gemaaid en opgebost zijn: „Dan begint het riet weer te groeien. En boven dien breekt dan het broedseizoen voor de vogels aan en ik wil die dieren niet verstoren." Zodra al les gebost is, komen de dakdekkers hun riet op halen. Vanaf het land worden de bossen uitgeva ren. De vraag naar riet is veel groter dan het aan bod en dus heeft Beijeman geen enkel probleem met het 'kwijtraken' van zijn handel. De Nieuwkoopse Plassen zijn een natuurge bied in handen van natuurmonumenten. Voor Beijeman betekent dit onder meer dat hij zeer te rughoudend moet zijn met het gebruik van che mische middelen. „Maar daar houd ik zelf ook niet van, dus dat komt mooi uit." Acht maanden achtereen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werken. „Eind april ben ik blij als het riet er weer af is. Maar in mei begin ik toch al weer te verlangen naar het volgende seizoen. Tja, als rietsnijder moet je wel een beetje gek zijn." MONICA WESSELING „Ik heb voor Pampus gele gen toen ik die Waterkrant van jullie las. Van het la chen. Daarin werd beweerd dat Pampus een eilandje was in de Noordzee. Ia, hoor, en Parijs leg zeker in Rusland", zegt Pieter de Hoorn (61) met een onmis kenbaar Leidse tongval. Bij het tanken van diesel, ter hoogte van de Kaagso ciëteit, worden we even te kakken gezet. Dat was in derdaad een oerdomme fout. Natuurlijk ligt Pampus niet in de Noordzee maar in het IJsselmeer, de vroegere Zuiderzee. Terwijl Pieter nog even na staat te hikken van de kat die hij heeft uitgedeeld, kruipt er echte kat langs de ruiten van de kajuit. Ja, Pie ter, die samen met zijn vrouw op vakantie gaat, heeft James, zijn kat, mee genomen. „Hij gaat altijd mee", zegt hij. „Hij is al twee keer overboord ge gaan. Laatst zat hij hier op het puntje te loeren naar een karekiet. Ik was hem even kwijt dus ik ging kij ken. Toen hij me zag schrok-ie zo dat-ie in het water sodemieterde. „Zijn lijf werd opeens zo lang", zegt Pieter, terwijl hij met zijn handen de maat van een flinke snoek aan geeft. „Katten hebben wel een hekel aan water, maar ze kunnen wel zeker zwem men. Ze crawlen. Ik zag hem het riet in zwemmen. Ik zoeken natuurlijk. Er stonden allemaal brandne tels langs de kant. Mijn arm zat helemaal onder de bult en. Maar ik heb hem te pak ken gekregen. Een kat kan beter tegen varen dan een hond. Een hond krijgt last van zijn heupen. Dat komt door de deining. Daar heeft een kat geen last van." CEES VAN HOORE Wim Beijeman: „Rietsnijden is echt mannenwerk. FOTO BEN DE BRUYN Henk Schreuder, chef-kok van het gerenommeerde Oegstgeester restaurant De Beukenhof, levert speciaal voor De Waterkrant een aantal zomerse recepten. Dit is aflevering 4. Gebakken grietfilet met auberginecompote Ingrediënten: 4 x 150 gram grietfilet olijfolie 1 2 knoflookteentje 3 aubergines 1 laurierblad 100 gram zwarte olijven zonder pit peper en zout HENKSCHREUDER Bereiding: In reepjes gesneden (ongeveer 5 centimeter) aubergines in een ovenschaal leggen en deze besprenkelen met olijfolie tot ze net niet onderstaan. Knoflook (fijngesneden), laurierblad en olijven toevoe gen en op smaak brengen met zout en peper en dit verhitten tot 70 graden C. Vervolgens ovenschaal bedekken met aluminiumfolie en dit gedurende een uur in de oven garen op 100 graden C. Grietfilet zouten, peperen en licht bloemen en in korte tijd goud bruin bakken in de olijfolie en daarna om en om garen in de oven. Dit gerecht kan geserveerd worden met aardappelpuree. itervolk is er genoeg voorhan- ecreanten die lui achterover lig- het dek, het flesje bier als een aan hun mond. Een zeiler die et van wind zwangere zeil kijkt. Maar ook een beetje ongevaar- emaal. Waar zijn de echte zee- in? Zijn ze voorgoed yoor anker 1 in Gods haven? ikkig niet. Neem Maarten van gt. Hofmeester is hij geweest op ^yte vaart. Hij heeft gevaren voor ISM, de Holland Amerikalijn, 1 maar op. Ook op vrachtschepen i 'n tien, twaalf, passagiers mee- Wm naar havens waar de gewone janger nooit komt. Havens waar kt naar koreander en thijm, ha- 'aar gedobbeld wordt om fonke- vrouwenogen. Nu werkt Maar- n der Lugt bij de Nedlloyd in dam. was een soort purser op die m. Ik voorzag de mensen van n drinken en zorgde voor hun laats. Overdag deed ik spelletjes :n, zoals shuffle-board, horse-ra- tafeltennis. Leuk, maar hard Als het slecht weer was, moest mensen geruststellen. In 1961 jn we op de Atlantische Oceaan en storm gehad, verschrikkelijk, ïgerde gewoon door de salon Alsof een duistere macht je niet 3p de vloer wilde hebben. En in aken kon er alleen nog maar worden gebakken. De potten en n bleven niet meer staan, de a vlogen uit de laden." )en gaan Varen om de wereld te "erst heb ik de horecavakschool gedaan en na een stage op een schip, ben ik blijven hangen. Eén van de mooiste havens was die van Singapo re. Daar stonden toen nog niet van die grote wolkenkrabbers maar gewone huisjes. De mensen waren allemaal even aardig en vriendelijk. Wij gingen meestal wat drinken in Orchard Road, het havenkwartier. Natuurlijk bleef je wel eens te lang hangen en dan was het echt racen met de taxi naar het schip." „In de havenstad Arica in Chili heb ben we eens iets afschuwelijks meege maakt. Een Chileen was daar in het ruim van het schip bezig met lossen. Hij komt dat ruim uit en net op dat moment gaan de rolluiken dicht. Die man werd meteen onthoofd. Zijn hoofd rolde over het dek. Dat vergeet je niet snel meer." Bruin Klappe heeft net zoals Maar ten van der Lugt nog de deining van de oceaan in Zijn zolen. Hij is achtender tig jaar lang marconist geweest. Op vrachtschepen, maar ook op tankers. „Ik wilde graag stuurman worden, maar ben vanwege mijn ogen afge keurd. Toen ben ik dus marconist ge worden. In 1955 ben ik begonnen op de Oranjestad van de KNSM. Dat was toen nog werken met de morsesleutel. Je moet als marconist een enorm goed ritmegevoel hebben, anders leer je het niet. Zelf heb ik gelukkig nooit nood seinen hoeven uitzenden maar ik heb er wel talloze opgepikt. Als er ergens een schip in nood is, moet je altijd standby zijn, ook al zit je ver weg. Als er zo'n noodsein kwam, ging er een bel rinkelen op de brug. Ik sliep in het ra- diohok. Dat is altijd hoog in het schip en daar slinger je bij zwaar weer het meest. Ik heb af en toe met een hand mijn tafel moeten vasthouden en met de andere moeten seinen." „Ik hield ook het weer bij. We heb ben vaak genoeg voor een hurricane koers moeten wijzigen. Dat hou je goed in de gaten. Want tegen het ge weld van de golven kan echt niets op. Ik heb eens een keer een ertsschip zien zinken, rechtstandig. Het water stroomde de schoorsteen binnen en het was nog niet binnen of alle schot ten in het schip werden eruit geslagen. Een macaber gezicht. Maar bang ben ik toch nooit geweest. Je vertrouwt op het schip als op je moeder." „Ik heb een prachtig leven gehad. Ik hou van de zee. De zee is de natuur in haar meest pure vorm. 's Nachts, op de Indische Oceaan, ging ik soms op het dek liggen. Dan lag ik naar de ster ren te kijken, miljoenen sterren. Vlak bij Taiwan, het vroegere Formosa, hebben mijn vrouw en ik nog eens een enorme troep dolfijnen gezien in een fluorescerende zee. Ze lieten allemaal van die lichtgevende bellen achter. Net raketten die werden afgevuurd. Later ging mijn vrouw naar het toilet, dat nog werd doorgespoeld met zeewater. Ze kwam terug en zei: Het was net als of ik een bak met neonlicht doortrok." „Ik heb het altijd goed gehad aan boord. Ook wat het eten betreft. Een goede scheepskok is erg belangrijk. Je had er wel eens koks bij, die lieten zelfs water aanbranden. CEES VAN HOORE Maarten van der Lugt: „Ik ben gaan varen om de wereld te zien." FOTO HOLVAST/MARK LAMERS de mooiste vis-tourboot van Nederland in z'n klasse Nu van 6740.- voor ƒ5.750,- ROOMBURGH WATERSPORT Roomburgerweg 22 LEIDEN Telefoon 071-41 19 06 MWi—WBBT Een showroom vol watersportplezier KOM KIJKEN b.v. Sea bird 43 S+ 9.9 PK Evinrude 11835,- ll'UJJJ.NT.MM.I.I.UJ,HU Noordeinde 21 - 2451 AE Lelmuiden Tel. 01721 - 9373 fax 01721 - 6927 Dé specialist voor scheepsaccu's groenen-, LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11