Leidsch Dagblad Servië beschermt Oost-Slavonië Opnieuw opwinding over bloedbad in Indonesië ioftware Support toch naar Leiden Sail-koorts stijgt Man uit Katwijk in woning neergestoken Kat klem in koppeling GOED NIEUWS OENSDAG 9 AUGUSTUS 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40846 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 monica wesseling Amerikaanse computer- tdrijf Software Support Inc. |SI) vestigt zich toch in Lei- Dinsdag komt 'de grote lias' van Software Support uit jnerika over om de laatste tails van de huurovereen- mst te regelen. SSI betrekt arna zo snel mogelijk het [amco-pand aan de Ples- nlaan in Leiden, be vestigingsplaats van het Inerikaanse bedrijf is inzet West van een fikse onenig- tussen Leiden en Den j, heeft tot een rechtszaak leid en is onderwerp van scussie in de Europese Com- ssie. SI had een voorlopige Jurovereenkomst met de ei- maar van het Aramco-pand. Haag bood echter een miljoen gulden als SSI h in de residentie zou vesti- jn. SSI ging daarop in. De ei- haar van het Aramcopand, ïka, spande daarop een :htszaak aan en won deze. Lim twee weken geleden be sloot de rechter dat SSI in elk geval de huursom, 600.000 gulden voor drie jaar, moest betalen. Het computerbedrijf, dat zelf elk commentaar weigert, heeft nu blijkbaar eieren voor zijn geld gekozen en komt toch naar Leiden. R. Schuwer, directeur van Profi-Nederland, de beheermaatschappij die namens eigenaar Cinka het Aramco-pand verhuurt, toont zich verheugd. „Het voorkomt problemen met de incasso van de huur. Bovendien staat een bewoond pand beter dan een leeg pand." Software Support levert op het gebied van informatica te lefonische diensten aan klan ten van computerbedrijven. De zogenoemde call-centers zijn sterk in opmars en daar om wordt de komst van een onderneming als SSI be schouwd als een belangrijke potentiële bron van werkgele genheid. Pagina Leiden: 'Rechtvaar digheid zegeviert'. 50 jaar Nagasaki 2René Schafer overleef de 'Nagasaki': 'Het was niet alleen een nacht merrie. Het was écht ge beurd'. Hoofddoekjes 3 Werkgevers mogen hun personeel niet ver bieden een hoofddoekje tijdens het werk te dragen. Dat is strijdig met de wet. Apple en IBM 6 Computergigant Apple maakt haar computers IBM-compatibel. Dat gebeurt al bij de nieuwe serie PC's. Jamboree y1 Net als de scouts, I Z trekken de religies tijdens de Wereld Jambo ree in Dronten gebroeder lijk op. Feyenoord yt y~ Feyenoord deed I O gisteren Alphen aan en versloeg de plaatselijke 'boys' in een oefenwed strijd met 7-0. Vluchtelingen klem tussen strijdende partijen De opstandige Serviërs in Oost-Slavonië, het enige ge bied in Krajina dat nog niet in Kroatische handen is ge vallen, hebben vanmorgen een verbond gesmeed met het leger van rest-Joegoslavië (Servië en Montenegro). Beide legers zullen een gezamenlijk commando voeren in de strijd voor het behoud van Oost-Slavonië. Dat is in Vukovar, de hoofdplaats van Oost-Slavonië, bekendge maakt. zagreb-den haag gpd De Kroatische ambassadeur bij de Verenigde Naties, M. Mario Nobilo, zei dat zijn regering niet van plan is het gebied dat aan Servië grenst onmiddellijk aan te vallen. Zagreb geeft er de voorkeur aan 'voorzichtig' te zijn en de weg van onderhande ling te bewandelen voor de sa menvoeging met Oost-Slavonië. „Anders zou een groot gevaar ontstaan dat de oorlog naar Ser vië overslaat. Om die reden zijn we geduldig", aldus de VN-am- bassadeur. Volgens Kroatië heb ben inmiddels de laatste 4.000 Servische strijders in de Krajina zich gisteravond overgegeven. De naar schatting 87.000 vluch telingen die klem waren komen te zitten tussen de strijdende partijen zouden nu hun aftocht naar het Servische deel van Bos nië kunnen hervatten. Kroatië weigerde de afgelopen dagen de vluchtelingen te laten vertrek ken omdat zich onder hen ook Krajina-Serviërs bevonden die hun wapens niet hadden inge leverd. De leider van de Krajina-Ser viërs, Milan Martic, heeft zijn troepen voor de Bosnisch-Servi- sche televisie opgeroepen de strijd te hervatten. Ook de Bosnisch-Servische leider Rado van Karadzic, in Banja Luka voor overleg, sloeg oorlogszuch tige taal uit. Hij verklaarde sa men met zijn generaal Ratko Mladic 'de bezette Servische ge bieden' in Bosnië en Kroatië te willen bevrijden en de Krajina te zullen heroveren. Gisteren woedden nog hevige gevechten tussen samenwer kende Kroatische en Bosnische eenheden en Krajina-Serviërs in de grensplaats Dvor. De weg waarlangs de vluchtelingen pholier heeft ïds minder ld op zak ilieren in het voortgezet on tijs hebben per maand itig gulden minder te beste- dan ruim twee jaar geleden, vorig jaar had een scholier idelijks gemiddeld 270 gul- in de knip, in 1992 was dat ;350 gulden. it concludeert het Natio- Instituut voor Budgetvoor- ing (Nibud) uit het Natio- llScholierenonderzoek 1994. ft heeft de resultaten daarvan Waag bekendgemaakt. achteruitgang in inkom- komt deels doordat minder ilieren een baantje hebben. (992 werkte 55 procent van lerlingen, nu is dat 44 pro- t. Voor de scholieren van 18 en ouder geldt bovendien het bedrag van de studiefi- n Dat ciering omlaag is gegaan. krijgen minder scholieren idgcld van hun ouders: S05( cent. tegenover 40 procent let elkaar beschikken de bieren over ruim 300 mil- n gulden per maand. Groot- uitgavenposten zijn kleding alcohol. Maandelijks geven Dngeveer 47 miljoen gulden aan kleding en 36 miljoen lalcohe' PRUIMING JRTINGEN TOT 60% Kwaliteit, design, voordelig lemmerstraat 52a. DEN HAAG: 1 ARNHEM: Bakkerstra; umuiden Alsof de Parade of Sail al begonnen was, zo druk was het gistermiddag tegen half drie langs het Noordzeekanaal in Umuiden. Bijna tweeduizend toeschouwers wachtten daar op de aankomst van de VOC-replica Batavia. Een groot aantal belangstellenden zat al uren van tevoren klaar. De meesten gewapend met verrekij ker, fotocamera of videocamera. Enkele dagen geleden is de Bata via overgebracht van thuishaven Lelystad naar Amsterdam-Noord. Daar is het houten schip opge tuigd en uitgebalanceerd. Gister middag tegen twaalf uur vertrok de Batavia naar Umuiden. Het ge vaarte werd door slechts één sleepboot gesleept. Achter de Ba tavia was een andere boot beves tigd voor het sturen en het afrem men. Het schouwspel leverde langs de route een eerbiedig ge mompel op. Scheepsbouwer Wil lem Vos (lange witte baard en dito T-shirt) stond apetrots bij de voor plecht. Maar liefst tien jaar is hij met vele tientallen vrijwilligers bezig geweest met de reconstruc tie van het schip, dat in de zeven tiende eeuw verging. Op z'n eer ste reis nota bene. Zo'n vaart liep het gisteren gelukkig niet. Als eer ste mocht Vos de trossen naar de kant gooien. Eén bescheiden ap plausje was zijn deel. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER OLAF KRAAK Omzeil de files tijdens SAIL Amsterdam (10 t/m 14 augustus) en profiteer van een uniek aanbod. De SAIL Kaart. Voor maar f 6.- exclusief te koop bij een treinreis naar SAIL Amsterdam. (Ook voor NS kaarthouders.) De SAIL*Kaart geeft u o.a. recht op: Gratis openbaar vervoer in Amsterdam. Retourkaartje pont op het SAIL-terrein. Boekje met kortingscoüponnen voor de leukste uitstapjes in Amsterdam (geldig t/m 17 september 1995). 40% korting voor elke 2e persoon bij uw volgende treinreis. Uw SAIL*Kaart Haal de gratis aktiefolder bij het NS-loket. Nederlandse militairen doodden ruim 400 mensen den haag-hilversum ronald frisart-anp-gpd Over het bloedbad dat Neder landse militairen eind 1947 aan richtten in het Indonesische dorp Rawagedeh (ten oosten van Jakarta) is nieuwe opwin ding ontstaan. RTL Nieuws meldde gisteravond dat Neder landse militairen in december 1947 ruim 400 mensen execu teerden. Dat cijfer is gebaseerd op een documentaire die RTL 5 komende dinsdag uitzendt. Op zichzelf is de melding over de omvang van het bloedbad echter niet nieuw. In 1985 rep ten de onderzoekers Van Doorn en Hendrbc aJ over het 'Neder landse My Lai', naar een dorp in Vietnam waar Amerikaanse mi litairen een bloedbad aanricht ten. Van Doorn en Hendrix noemden een aantal van 433 slachtoffers. RTL komt nu met het cijfer 431. Het Tweede-Kamerlid Blaauw (WD) reageerde gisteravond „diep geschokt". Net als Roet hof (D66) vindt hij dat grondig moet worden onderzocht wat er precies is gebeurd en wie op dracht tot de executies heeft ge geven. Uit reacties in politiek Den Haag blijkt dat voor D66, WD, CDA en PvdA het bloed bad in Rawagedeh niet hoeft te leiden tot Nederlandse excuses. Blaauw denkt dat er „juri disch nauwelijks verder iets aan te doen is". De zaak is destijds geseponeerd. De WD'er vindt wel dat na onderzoek de rege ring zo nodig moet erkennen dat Nederlandse militairen in Rawagedeh zich te buiten zijn gegaan aan excessen. „We moe moeten, loopt door dit stadje. Na het Kroatische offensief in de Krajina is de grootste stroom vluchtelingen sinds het uitbre ken van de oorlog in voormalig Joegoslavië op gang gekomen. In totaal zijn volgens de VN in Bosnië zo'n 120.000 mensen van Servische afkomst op de vlucht. Pagina 5: Kroaten verjaagd uit Banja Bihac haalt na 1201 dagen opgelucht adem. Karadzic haalt uit naar 'ver rader" Milosevic. Schiphol: minder lawaaiige toestellen schiphol» wim bank Luchtvaartmaatschappijen die haast maken met het afstoten van lawaaiige vliegtuigen kun nen een deel van de toeslag die Schiphol vanaf november gaat berekenen terugverdienen. De luchthaven heeft daarover over eenstemming bereikt met de luchtvaartmaatschappijen. Dit voorjaar presenteerde Schiphol het plan om vanaf no vember een toeslag te leggen op de landingstarieven voor luid ruchtige vliegtuigen. Voor de zogenoemde hoofdstuk 2-vlieg- tuigen zou dat honderden gul dens per landing zijn. Dat plan stuitte op verzet van buiten landse maatschappijen die nog met oudere toestellen vliegen. Om te stimuleren dat die ou dere toestellen versneld uit de vloot worden genomen, heeft Schiphol nu mogelijkheden ge boden om een deel van die boe te terug te verdienen. HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Hij vraagt zich af of een vlo een navel heeft. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Programma's Randstad Religie - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI Frisse nacht, zonnige donderdag Heldere nachten minimumtempe ratuur van 15 graden aan zee tot omstreeks 10 in het binnenland. Overdag zonnig en middagtempe- ratuur ongeveer 26 graden. Wind uit oostelijke richtingen, zwak tot matig, rond kracht 3. Recordcontract voor Stallone los angeles afp De Amerikaanse filmacteur Syl vester Stallone heeft een con tract van 60 miljoen dollar, on geveer 96 miljoen gulden, gete kend met Universal Pictures voor het spelen van rollen in drie films. Volgens de filmpers in Los Angeles gaat het om het grootste contract dat ooit tussen een acteur en een filmstudio werd gesloten. Stallone moet eerst nog de film d'Assassins afmaken, die wordt geproduceerd door de maatschappij Warner Brothers. Volgens het tijdschrift Variety zou hij hiervoor 15 miljoen dol lar ontvangen. De acteur begint volgende maand in Rome met opnamen voor de film Daylight voor Uni versal. Van deze eerste film voor Universal wordt hij maar liefst 17,5 miljoen dollar beter. katwuk wim wegman Een 22-jarige Katwijker is gister middag in zijn woning aan de Sluisweg neergestoken door een 47-jarige plaatsgenoot. Het slachtoffer liep verwondingen op aan zijn nek en arm. Hij is overgebracht naar het Diaco- nessenhuis. De 47-jarige Katwij ker is later aangehouden. Hij wordt beschuldigd van poging tot doodslag. De steekpartij ontstond vol gens de politie toen de 47-jarige man op zoek ging naar zijn 20- jarige dochter. Die heeft, zeer tegen de zin van de Katwijker, een relatie met de 22-jarige man. De verdachte vermoedde dat het meisje in het huis aan de Sluisweg zou zijn, maar daar trof hij alleen de man aan. Tij dens een woordenwisseling trok de 47-jarige Katwijker een mes, stak het slachtoffer tweemaal en vluchtte weg. De 22-jarige man werd gevonden door een buur man die op het kabaal was afge komen. Na behandeling in het ziekenhuis, mocht de man weer naar huis. De verdachte blijft voorlopig in de cel. sassenheim wim wegman Een Sassenheimse kat bleek gis teren iets te ondernemend. Het dier had zich tijdens een ritje met de auto via het dashboard in het koppelingssysteem ge wurmd. En kwam daar vervol- 1 gens helemaal klem te zitten. De eigenares van de kat slaagde er niet in om het dier zelf los te krijgen. Ze moest de politie erbij roepen, die de kop pelingsbehuizing losschroefde en zo de kat weer haar vrijheid kon teruggeven. Het dier kwam er wonderwel zonder enige ver wonding vanaf. ten onze geschiedenis zuiver, eerlijk en open houden. Als we ons het recht aanmeten Indo nesië te kapittelen over de men senrechten, dan moeten ook wij ook het lef hebben te erkennen dat wandaden zijn gepleegd", aldus Blaauw. CDA'er Hillen waagt zich nog niet aan een oordeel. „Ik wil niet aan de hand van eerste be richten al met een oordeel ko men", zei hij gisteravond. Van Traa (PvdA) vindt het niet nodig dat de regering een speciaal on derzoek laat in stellen. Wel vindt hij dat gebeurtenissen als in Rawagedeh goed beschreven moeten worden „om een goed beeld van die tijd te krijgen". Pagina 3: Wie niet kon ant woorden, werd geëxecuteerd. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I Naam.. Adres: Nr. bank/giro: Handtekening:. :en envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1