u Over liefdesverdriet, hippies, de koningin en een tij gé Religie hoort er helemaal bij op Jamboree M a Kerk Samenleving Leiden Regio WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1995 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 0? BUITENLAND KORT Aidscampagne De organisatoren van een anti-aidscampagne in Groot - Brittannië trekken omstre den affiches met de foto van paus Johannes Paulus II na hevige protesten van rooms- katholieke zijde terug. Dat maakte de medische liefda digheidsinstelling British Sa fety Council gisteren bekend. Op het gewraakte affiche staat onder de foto van de paus 'Elfde gebod: Gij zult al tijd een condoom gebrui ken'. De RK-Kerk heeft zich altijd tegen het gebruik van voorbehoedmiddelen verzet. Kardinaal Basil Hume, hoofd van de Britse rooms-katho- lieken, sprak van een 'bewus te en goedkope belediging'. Code Commissie De British Safety Council heeft in een brief aan Hume aangekondigd de affiche te rug te trekken maar wel te blijven ijveren voor het ge bruik van condooms om aids te voorkomen. Aanvankelijk weigerde de organisatie aan het rooms-katholieke protest toe te geven, omdat er al 2000 exemplaren van de pos ter aan jeugd- en vrijwilli gersorganisaties waren ver stuurd. Bij de Britse Reclame Code Commissie regende het klachten over de anti-aids- campagne. Daarop veroor deelde de commissie het ge bruik van de foto van de paus als strijdig met de goe de smaak en beledigend voor rooms-katholieken. Verzoeningsdienst Een geplande gezamenlijke verzoeningsdienst van de kerken van Noord- en Zuid- Korea op 15 augustus gaat wegens de gespannen poli tieke verhoudingen niet door. Dat maakte de Wereld raad van Kerken gisteren be kend. De kerkdienst zou ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van het einde van de Tweede Wereldoorlog in de gedemilitariseerde zone tussen de beide landen plaatsvinden. Volgens de Wereldraad verzetten de au toriteiten in Noord- en Zuid- Korea zich daar echter tegen. r ud LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) In het midden van het immense terrein in de polder staan heel symbolisch vijf grote tenten voor de vijf wereldgodsdiensten. Net als de scouts trekken de religies tijdens de Wereld Jamboree in Dronten gebroederlijk op. Hoogtepunt was een interreligieuze gebedsviering, waaraan vele duizenden scouts deelnamen. Het was voor het eerst dat op de we reldontmoeting van padvinders de grote godsdien sten allemaal aan het woord kwamen tijdens een viering. Voorheen werd volstaan met een oecumenische dienst voor protestanten en rooms-katho- lieken. Tijdens de Europese Jamboree van vorig jaar, even eens in Dronten, werd geëxperi menteerd met een viering waar aan ook joden en moslims mee deden. Op de Wereld Jamboree werd het scala uitgebreid met hindoes en boeddhisten. Vijftig jaar na de eerste atoombom stond uiteraard de vrede centraal, een thema waar op de vijf wereldgodsdiensten elkaar bovendien vrij snel kun nen vinden. Er werden gebeds teksten uitgesproken, gospel achtige liederen ten gehore ge bracht en een theaterspel opge voerd. De viering begon met Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur DIRECTIE B. M Essenberg, G. P. Arnold (adjunct). J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G van der Post (adjunct) Redactie: 0 Hoofdredactie: 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) 071-356356 per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST PUBLIC RELATIONS W. H.C. M. Steverink OMBUDSMAN R D. Paauw 071-356215 per kwartaal (NL) Tel. dag. 9.30-11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET1 Voor mensen die moeilijk Ic hebben of blind zijn (of een andei dicap hebben), is een samenvattir regionale nieuws uit het Leidsch D geluidscassette beschikbaar. Voor,. 08860-82345 (Centrum voor Gespf n Ml N H U I Aan de interreligieuze viering in de open lucht namen duizenden scouts deel. een enorme knal die de ver woesting van de aarde moest voorstellen en eindigde met het loslaten van een paar honderd vredesduiven: The future is now, zo schalde het thema van de Jamboree over het terrein. De meeste scouts waren on der de indruk. „Schitterend, al die verschillende godsdiensten bij elkaar", zei een meisje uit Hongarije. Een leeftijdgenoot uit Kroatië vond dat juist in de ze dagen van oorlog „heel bij zonder, heel zeldzaam". „We bidden allemaal tot dezelfde God", vulde een oudere scout uit Portugal aan. De muziek en de „warme sfeer" deden de rest. Maar de welwillende teksten vol vrede en broederschap land den niet in elk padvindershart. „Erg gezellig, maar ik begreep er niks van", vond een Neder landse scout, die als menig an der half lag te slapen. Ook een Noorse padvinder kon de reli- show moeilijk volgen: de sym boliek ontging hem en de tek sten waren te ingewikkeld. Rabbijn In verband met de herdenking van de verwoesting van de tem pel in Jeruzalem, ontbrak op het podium een officiële vertegen woordiger van het jodendom. De joodse gebedsteksten wer den niet door een rabbijn, maar door een scout uitgesproken. In hun eigen tent in het „religieuze centrum" op het Jamboree-ter- rein hielden de joodse scouts in kleine kring hun vastendag. In de tent ernaast had op dat moment een meditatie van boeddhisten uit Korea plaats. In de christelijke tent waren oos- ters-orthodoxen bezig met een eigen viering. De moslim-tent was leeg, maar zat vrijdag tij dens het wekelijkse gebed goed vol. In de hindoe-tempel wer den voorbereidingen voor een bijeenkomst getroffen. Wie zich niet direct in een van de vijf religieuze hoofdstro men herkent, kan terecht in The Other Comer. Hier krijgt ieder een de gelegenheid op eigen manier invulling te geven aan zijn of haar levensbeschouwing, aldus een medewerker. Bij de ingang van het stiltecentrum hangt een bordje: „No sight seeing. Meditation only". „De ontmoeting van de reli gies staat centraal", zegt J. Soet houdt van het organiserend co mité. „Het gaat erom dat scouts de andere godsdiensten leren kennen. Thuis lopen ze niet zo maar een moskee of een hin doe-tempel binnen. Hier wel." De bedóeling is duidelijk: „Niks is bijvoorbaat gek. Niks wordt verketterd. Er heerst geen sfeer van: wij zijn beter dan de rest." Soethoudt is ervan overtuigd dat scouts die boodschap van respect en tolerantie straks ook mee terug naar huis nemen. „Als je zo'n interreligieuze vie ring hebt meegemaakt en je be schouwt de ander thuis weer net zo makkelijk als vijand of te genstander, dan heb je er niks van begrepen." Levensbeschouwing heeft al tijd een rol gespeeld in scouting, zegt Soethoudt. De Engelse op richter Baden-Powell werd dui delijk gedreven door zijn chris telijk geloof. In Nederland is scouting sinds de jaren '70 een algemene beweging, maar er zijn ook landen waar de padvin derij nog steeds aan een bepaal de geloofsrichting is gebonden. ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diacones en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vi nsc ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.3 0ve na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoe pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kl II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.3( 18 30-19.00 uur Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 i en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk JS ACADEMISCH ZIEKENHUIS p? (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.0C 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.0 kkj leen Partners /echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, ui voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een i SC I zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheell ppn heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 1 uur; babyzaal eri boxenafdeling: vólgens afspraak. CHEF* HENNYVAN EGMOND, 071-356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP,1 Jongeren bijeen in het Vcm der We if park in Leiden JJ en dikke, zachte gras- I mat ligt er beslist niet. Tussen de gras sprietjes piept de droge aarde genadeloos tevoorschijn. En dan die irritante kleine steen tjes, die overal liggen... Toch is het Van der Werfpark bij nacht een geliefde plek voor grote en kleine groepen jongeren. Som migen slapen er met dit warme weer. Achter een bosje struiken liggen drie slaapzakken op rij, de eige naren zijn rond twaalf uur al onder zeil. Maar de meeste nachtelijke bezoekers komen voor de gezelligheid. Kratje bier mee, flesje wijn of Fanta. Getto blaster of gitaar. En de onver mijdelijke joint. Met die attribu ten kun je je tot in de kleine uurtjes vermaken. Van slui tingstijden hebben ze in het park nooit gehoord. Onder het standbeeld van de burgemeester viert een grote groep studenten feest. Ze ken nen elkaar van Augustinus. Niels is jarig en daar moet nu op gedronken worden. Het feestvarken zag het niet zo zit ten om zijn vrienden op zijn ka mer uit te nodigen. „Dan bre ken ze de hele boel af', zegt één van de gasten. Een rumoerige groep, ondanks gebrek aan mu ziek. „Tering, mijn t-shirt", schreeuwt een feestvierder als hij een onvrijwillige bierdouche krijgt. Nee, dan het groepje verderop, dat zich met een gitaar en een flesje J.P. Chenet uit 1994 aan de rand van het park heeft ver schanst. De muzikant van het gezelschap heeft liefdesverdriet. Zijn vriendin is een nacht flink uit de band gesprongen met ene Michael en nu heeft de jon gen het maar uitgemaakt. „Ik ben op zoek naar rust", zegt hij. Hij wil slechts een beetje tokke len, niet praten. Liefdesver driet? Ik heb in ieder geval veel wijn." Het lijkt wel of ze zweven, de drie die op een groep van een man of acht komen aflopen. Soms is het een bankje in het park, een oud bushokje of een heuse hangplek: plaatsen waar mensen samenkomen om wat te keuvelen. De komende weken schuiven Leidsch Dagblad verslaggevers aan en leggen hun oor te luisteren op deze ontmoetingsplaatsen. Vandaag deel vier in deze serie: het Van der Werfpark bij nacht. DOOR ANNET VAN AARSEN „Nee, dit zijn allemaal onbe kenden", zegt een meisje. „Dat geeft toch niet", zegt haar vriend. De drie worden gastvrij onthaald. Ja, ze mogen best een slokje cola. „Als je ons 's mid dags tegen was gekomen, had er ook nog wodka door geze ten", zegt Jack. „Maar die is in middels op." Het gezelschap dat zich onder een indrukwekkende boom heeft geïnstalleerd is nieuw. Al leen Daan en Amanda komen uit Leiden, zij bezoeken het Van der Werfpark veelvuldig. De rest komt uit Amsterdam, Amstel veen en Eindhoven. Ze hebben de dag doorgebracht bij het surfstrand in de Vlietlanden en zijn vervolgens bij de Burcht neergestreken tot om elf uur de hekken dicht gingen. Maar dit is een prima nieuwe stek. Ze ken nen elkaar van de clubscene, feesten tot het licht wordt. Tijd om te slapen is er over een paar jaar nog wel. Op de grond staat een gettoblaster, de volume knop slechts een beetje openge draaid. Rustgevende muziek van DJ Red en Bas. „Wat voel je nou als je dit hoort? vraagt Arjan. „Mooi hè, ik word er zo lekker rustig van. Dan ga je lekker zitten en trek ken de dingen die gebeurd zijn aan je voorbij. Het is gebeurd, denk ik dan, niets meer aan te doen. En dan is het ook hele maal over. Hé, Daan, vloei en tip!" Even later gaat een joint in het rond. „We zijn eigenlijk ook net een stel hippies", verzucht Daan. Robin ligt lekker een beetje te dommelen. Eerder op de dag zat hij flink aan de wodka. In eens schiet hij overeind. „Hé Arjan, niet te veel vertellen. Het komt allemaal in de krant." Van enige schroom is echter geen sprake. Deze mensen voelen zich vrij, ze doen wat ze willen. „Laatst was ik in een super markt in Amstelveen. Een klein kind ging daar helemaal uit haar dak. Begint haar moeder gelijk te roepen. Zo van 'doe nou eens rustig, wat moeten de mensen er wel niet van den ken'. Dat is toch belachelijk, dat kind deed toch niemand kwaad." Even later ontstaat een gevecht met een paar lege petflessen. „De arena is daar", wijst Jack achter zich. De strijd verplaatst zich en al snel mondt het fles- sengevecht uit in een schijn- tenniswedstrijd, compleet met Monica Seles-kreuntjes. Dan wordt de rust wreed ver stoord. De politie komt op pa trouille, met een zaklamp lopen er twee door het park. Hun au to, geparkeerd bij de Doeza- straat, wordt in de gaten gehou den door tvvee collega's. Als een gast uit het*park bij de wielen neerhurkt - hij probeerde een band leeg te laten lopen - grijpt de politie in. De jongen wordt tegen de grond gewerkt en in de boeien geslagen. 'Ding', een Voorschotenaar en vriend van de arrestant, is het er niet mee eens. Hij stond er met zijn neus bovenop toen het ge beurde. En nu is hij vreselijk op Het Van der Werfpark bij nacht, een geliefde plek voor grote en kleine groepen jongeren. gefokt. „Ik ben zo kwaad", roept hij. Geïrriteerd loopt hij heen en weer. Steekt zijn vuist in de lucht. „Klootzakken", brult hij de vertrekkende politiewagens achterna. En dan: „Met zijn tweeën werkten ze hem tegen de grond. Hij lag daar zonder verzet. De handboeien waren al om. Begint er ineens één in zijn ribben te trappen. Zes, zeven, acht keer. Wat een honden." 1 lij laat het er niet bij zitten, wil di rect naar het bureau. De man nen moeten maar eens horen hoe hij over hen denkt. Een vriend probeert te kalmeren. Ook hij wil een klacht indienen, maar dat moet correct gebeu- Ding had zich eerder gemeld bij het groepje van Arjan. Jack, Daan en Amanda in het park. Hij had mooie 'rielekste' mu ziek gehoord en wilde ook wel een bandje. In ruil daarvoor mocht de maker van de muziek bij hem in de studio langsko men, had hij gezegd. Vervolgens had hij zijn telefoonnummer gegeven. „Laat maar zitten, die schrappen we gelijk uit onze databank", zegt Arjan nu. Hij is niet gediend van de agressiviteit die de Voorschotenaar nu uit straalt. „Heb ik al gezegd dat Jack en ik de koningin een keer gezien hebben?", vraagt Arjan. Jack: „We zaten op een brommer, worden we ineens afgesneden door een paar motoragenten en limousines. Wij er achter aan, een gratis escorte. De stoet houdt halt bij het Stadionplein, zien we ineens de koningin ach terin een wagen zitten. Ze had haar leeslampje aan." Arjan werkte ooit in het Party centrum bij Artis. „Hartstikke mooi. Dan was je klaar met wer ken en fietste je langs al die die ren. Kwam ik langs de tijger. Ik dacht 'Wow, daar heb ik een goed contact mee'. Draait dat FOTO HOLVAST/M>T%Se beest zich om om te zei enorme straal, bijna ovf111 heen." n. Iele Een korte sanitaire stop P'aa kant van het museum i 1 tuurlijke historie intrige 1 ex „Daar staat van alles op [mo water", verbaast een lid We gezelschap zich. „Dattf eens goed gaan bekijkei moet terug naar Leiden sch

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12