Leidsch Dagblad Massale vlucht uit veroverd Krajina BEL: 071-128030 Ernstig conflict tussen Karadzic en Bosnisch-Servische legertop Corso trekt erg veel mensen Drenkelingen omzeilen reddingsacties op zee GOED NIEUWS Nog geen abonnee? n k-expeditie celRonald Naar, die de ner|8776 meter hoge K2 eejwong, heeft bezworen jo^it meer een berg van formaat te beklimen. Jeel piloten Jperig op 3 shge vluchten' Tempelberg 5 De Tempelberg in Je ruzalem was het toneel van schermutselingen tus sen Palestijnse moslims en joden. Mooie kiekjes Nieuw tijdperk De internationale a Met de wereldtitel I JL expositie van foto- I J van de Canadese !grafen in Lisse toont een sprinter Bailey op de 100 overdaad aan 'mooie kiek- meter lijkt het tijdperk van jes'. Linford Christie voorbij. en van de tien piloten die ntercontinentale trajecten en hebben moeite om wak- in e blijven achter de stuur- larv'Pel- ^at 's conclusie >uclgen gisteren 'n Zweden ge- keiceerd rapport. .Lange 'v iten zijn een veiligheidsrisi- entjDe vermoeidheid stapelt vial op als je je slaapritme (Is weer moet aanpassen", iteerde de krant Svenska 00, )ladet een Zweedse onder- er. n op de tien piloten van maatschappij SAS zegt dat (functioneren op 20 procent [de vluchten niet optimaal Naar Tokyo vliegen en dan oorj Los Angeles is niet goed, ?0),|r helaas is dat wel hoe het merr, aldus een functionaris */°OMe Zweedse vakbond voor <wa(en. „Toch is er geen gevaar een vliegtuig neerstort als 'OOriloot in slaap valt. De veilig- isystemen gaan dat tegen." ilgens woordvoerder dff houdt de KLM voldoen- ikening met vermoeidheid iet personeel tijdens lange iten. Hij bestrijdt dat inter- lylnentale vluchten een vei- 'idsrisico vormen. De cock- imanning op de langste tra in van de KLM is vaak dub- zodat de vliegers elkaar ien afwisselen, ip een traject van twaalf a II len uur vliegen bestaat er f^|minimum van drie uur 'ge- ;te' rust", aldus Kalff. Kalff it dat niet iedereen even t. „Dat is heel indivi- •I. De ervaring van 'jetlag' is iedereen verschillend. Ik laatste zijn om te ontken- M»dat vliegen een erg ver eend vak is." Ook volgens lerdio orsma van de Vakbond ip 4 Nederlands Cabineperso- houdt de KLM zich goed de afspraken over de werk- 16 natijden. n1 LM Boeing •eekt start af "p Boeing-747 van de KLM 31 bestemming Detroit heeft dagmiddag op Schiphol de u afgebroken. Verkeerslei- in de toren meenden rook en aan de linkerkant van oestel. Zij besloten het ze- voor het onzekere te ne en de piloot de opdracht te n te remmen. Dat gebeurde e, eeds vrij hoge snelheid, ■v r volgens een woordvoerder i1 de KLM zijn er onder de 310 passagiers aan boord gewonden gevallen. inzittenden moesten het 'j len op de Zwanenburgbaan stilstand gekomen toestel >lai ten, bussen brachten hen naar het luchthavenge- v. De Boeing-747 moest ;ns de woordvoerder enkele stil blijven staan om de Dejverhitte remmen te laten i. Technici onderzoeken [j daadwerkelijk sprake ookontwikkeling. VN spreken van humanitaire ramp na snelle zege Kroatië Terwijl een gigantische stroom Servische vluchtelingen van Krajina naar het Servische deel van Bosnië op gang is gekomen, hebben de Servische strijdkrachten in Krajina zich vanochtend overgegeven. Ze kwamen een staakt- het-vuren overeen met het Kroatische leger. De Krajina- Serviërs moeten hun zware wapens inleveren. VN-blauw- helmen zullen daarop toezien. In Kroatië is verheugd ge reageerd op de snelle herovering van het sinds 1991 afge scheiden gebied Krajina. van ongekende omvang'. Onge veer 80.000 vluchtelingen zijn op weg naar de door de Serviërs gecontroleerde Bosnische plaats Banja Luka, waar nauwelijks fa ciliteiten zijn om hen op te van gen. De Kroatische operatie tegen Krajina droeg de naam Storm. De zwaarste aanval vond plaats bij Knin, de 'hoofdstad' van de Krajina-Serviërs. Na een etmaal te zijn beschoten, viel Knin za terdagmiddag in handen van het Kroatische leger. Nadat Kroatische troepen gisteren ook de strategisch belangrijke stad Petrinja in het noorden hadden ingenomen, was het laatste seri euze verzet gebroken. Hoeveel slachtoffers het Kroatische offensief heeft ge kost, is nog duister. Volgens zeer voorlopige schattingen zijn zeker 700 burgers gedood of ge wond. Over het aantal gesneu- Het Kroatische leger versloeg de Krajina-Serviërs in drie dagen tijd. Het offensief was vrijdag ochtend vroeg begonnen. „De autonome republiek Krajina be staat niet meer en de droom van een Groot-Servië is defini tief uit", zo zei gisteren de Kroatische generaal Tolj. De feestvreugde in Zagreb stond in schril contrast met de paniek in Krajina. Vrijwel de voltallige bevolking is daar op de vlucht geslagen. Aangeno men wordt dat aanzienlijke aantallen Servische militairen vanuit Krajina uitwijken naar het Servische gebied in Bosnië. Woordvoerders van de Vere nigde Naties in Zagreb schatten dat daarnaast meer dan 100.000 Servische burgers uit Krajina op de vlucht zijn geslagen. De VN vrezen een 'humanitaire ramp Vliegtuigen van de Bosni sche Serviërs hebben van nacht een aanval uitgevoerd op een petrochemisch in dustriecomplex in het mid den van Kroatië. Dat heeft het Kroatische ministerie van defensie vanmorgen meegedeeld. velde militairen aan beide zij den is nog niets bekend. Zeker is wel dat drie blauw helmen, een Deen en twee Tsjechen, om het leven kwa men, terwijl ten minste vijf an deren gewond raakten. Zeven Deense blauwhelmen zouden zaterdag twee uur lang door op rukkende Kroatische troepen als menselijk schild zijn gebruikt. De VN en de Deense regering hielden die beschuldiging, die neerkomt op een ernstige oor logsmisdaad, gisteravond staan de. De Kroatische generaal Tolj noamde een en ander 'ongefun deerd'. Pagina 5: 'Geen thuis meer en niets om nog voor te vechten', Feest op Zagrebs 'Leidse- plein'. Tudjman verdeelt Bosnië Kroatische militairen vieren de overwinning terwijl ze Knin binnen rijden, tussen Kroatië en Servie HET WOORD IS AAN Miep Diekman De mens bezorgt zichzelf een boel ellende door zo graag aardig ge vonden te willen worden door an deren. VANDAAG Economie/Beurs Familieberichten Programma's Randstad Regio Religie Sport 13 t/m 18 HET WEER Weersverwachting van het KNMI Wolkenvelden en zon Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Overdag ook pe rioden met zon. Minimumtempe ratuur ongeveer 13, middagtem- peratuur rond 20 graden. Wind noordelijk, matig, kracht 4, langs de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig 6. De Bosnisch-Servische legertop is gisteren ernstig in botsing gekomen met de politie ke leider Karadzic. Diens besluit om gene raal Mladic als legerleider af te zetten, kreeg de steun van het parlement van de Bosnische Serviërs. De achttien hoogste generaals van het Bosnisch-Servische leger (BSA) keerden zich-echter tegen Karadzic. Waarnemers sluiten niet uit dat de leger top nu zal proberen Karadzic uit zijn machtspositie te verdrijven. „We kunnen dit besluit (om Mladic zijn commando af te nemen, red.) niet aan vaarden, omdat het onjuist is en negatieve gevolgen kan hebben voor de eenheid van het Servische volk", aldus de generaals in een verklaring. „Wij zullen alleen orders uitvoeren van de bevelhebber van de BSA, generaal Mladic." De verklaring is onder tekend door stafchef Milovanovic, zijn voorganger Gvero, de commandanten van de belangrijkste sectoren en eenheden, en door Mladic zelf. Vrijdag besloot Karadzic om zichzelf tot legerleider te benoemen. Hij degradeerde Mladic tot 'bijzonder adviseur' voor de co ördinatie van de Servische strijdkrachten in zowel Bosnië als Kroatië. De generaal noemde dit besluit dezelfde dag al illegaal. „Ik blijf op mijn post als commandant van de generale staf van het Bosnisch-Servi sche leger zolang de strijders en het volk mij hun steun betuigen", aldus Mladic. Karadzic trok zich daar niets van aan. „Ik denk dat het een emotionele reactie was. Hij moet mijn bevelen uitvoeren", zo reageerde hij op Mladic' verzet. Waarnemers zien in het conflict tussen Mladic en Karadzic een krachtmeting tus sen de radicale en de gematigde krachten in het Bosnisch-Servische kamp. Mladic zou tot de gematigden behoren, terwijl Ka radzic zou willen doorvechten tot alle Bosnisch-Servische doelen zijn bereikt. Mladic geldt als vertrouweling van presi dent Milosevic van Servië. Milosevic stuur de de generaal aan het begin van de oorlog naar Bosnië om leiding te geven aan de Bosnisch-Servische strijdkrachten. Politie ke waarnemers in Belgrado menen dat Mladic in zijn strijd met Karadzic de steun van Milosevic geniet. Helikopter plukt in Bangkok auto's uit file bangkok ap De drukte in het verkeer in Bangkok is zo erg geworden dat er helikopters aan te pas moe ten komen. Het Thaise leger zet Chinook-helikopters in om au to's met panne uit de file om hoog te tillen, in de hoop dat het verkeer dan weer in bewe ging komt. De Thaise regering heeft zijn nek uitgestoken met de belofte het fileprobleem in Bangkok binnen zes maanden op te los sen. Dat ambitieuze doel moet op 26 januari zijn verwezenlijkt. Vice-premier Thaksin Shina- watra, die persoonlijk met de verkeerskwestie is belast, heeft de verkeerspolitie al met 1.000 extra agenten versterkt. Het verkeer in de Thaise hoofdstad is zo vastgelopen dat het een bedreiging vormt voor het toerisme. Vrijdagavond raasde er een regenstorm over Bangkok die een deel van de stad blank zette, zodat de ge bruikelijke verkeersnachtmerrie nog werd verergerd. M LEIDEN: Jingegracht 5 (naast DIGROS) runsburg/leiden Het Rijnsburgs Bloemencor so heeft zaterdag weer enorm veel belangstel lenden getrokken. Volgens secretaris N. Hem mes van het organiserende comité was het tij dens de 49ste editie van dit evenement zelfs drukker dan in andere jaren. Hij schrijft dit toe aan het fraaie weer. Vooral in Katwijk combi neerden de toeschouwers een strandbezoek met het corso en ook gisteren, toen de wagens op de Noordwijkse boulevard stonden opge steld, was de belangstelling enorm. Hoewel er in Leiden in vergelijking met de regio veel minder publiek was, toonde Hemmes zich zeer tevreden over de publieke belangstelling in met name de Haarlemmerstraat (zie foto). Twee jaar lang meed de bloemenstoet deze winkelstraat uit onvrede met de vele uitstallin gen die op straat stonden. „Nu was de weg perfect begaanbaar. Het is voor herhaling vat baar." Problemen hebben zich tijdens het 49ste corso nauwelijks voorgedaan. Twee praalwagens hadden met een lekke band te kampen. Volgend jaar wil het bestuur van het corso iets speciaals maken. „We spelen met de gedachte om tijdens dit 50ste corso de steden uit te beelden die in het verleden zijn aange daan. Zo heeft de stoet in het verleden in Rot terdam, Keulen, Berlijn, München, Siegen en Hamburg gereden", aldus Hemmes. Pagina 9: 'Liever een bloem dan een boterham'. FOTO BEN DE BRUYN Inboedel van Kees Verwey wordt geveild haarlem john oomkes Vele honderden voorwerpen uit het huis van Kees Verwey ko men medio oktober onder de hamer bij De Oprechte Veiling Haarlem. Het betreft hier vrij wel uitsluitend het aardse en huishoudelijke bezit van de eind vorige maand, op 95-jarige leeftijd overleden schilder: tafel tjes, stoelen, potten en pannen, boeken en kleine snuisterijen. Het waardevolste deel van de erfenis die Verwey onver deeld naliet aan zijn enige erfgenaam, de Stichting Kees Verwey, bestaat uiteraard uit een zeer groot aantal schilderij en, tekeningen en studies. Een fiks gedeelte daarvan bevond zich al in de Verweyhal. Het for se restant dat werd bewaard in Verwey's woonhuis aan het Spaame 108 is inmiddels daar heen overgebracht. Het Frans Halsmuseum is voornemens een fragment van Verwey's vermaarde atelier te reconstrueren in de Verweyhal. Het inmiddels grotendeels ont takelde woonhuis levert voorts zeer veel voorwerpen op die niet geschikt zijn voor museale conservatie. Uiteraard kleeft aan deze nalatenschap toch het odium van Verwey. Zowel de Stichting als het Haarlemse vei linghuis verwachten daardoor dat de kijkdagen veel publiek zullen trekken. De opbrengst van de veiling komt ten goede aan de toekomstige restauratie van de collectie-Verwey. De aanloopkosten daarvan worden op anderhalve ton geschat. noordwuk paul van der koou Grootscheepse reddingsacties zijn zaterdagmiddag op poten gezet om drenkelingen uit zee te redden bij Noordwijk. De zee was die middag extra gevaarlijk door de combinatie van een sterke noord-oostenwind en eb: de zee stroomde tussen de ban ken en het strand extra hard richting zuiden. De eerste drenkeling, een 9- jarig jongetje uit Oostenrijk, deed precies wat je in zulke om standigheden moet doen: schuin met de stroom mee- zwemmen, zoveel mogelijk richting strand. Nog geen uur nadat zijn moeder alarm had geslagen, kwam hij op eigen kracht terug. Ondertussen hadden agenten en leden van de reddingsbriga de de branding, arm in arm, doorzocht en was ook de KN- RM-boot Valentuin uitgevaren. Kort daarna werd een 7-jarig meisje vermist. Na een zoekac tie van 20 minuten, meldde ze zich bij haar ouders. Van geen kwaad bewust. De hele zaterdag wapperden in Noordwijk en Katwijk gele vlaggen op het strand. Dat bete kent dat zwemmen in zee ge vaarlijk is, maar niet verboden. Woordvoerder W. Star van de Noordwijkse Reddingsbrigade vindt wel dal ouders op zo'n moment de plicht hebben om bij hun kinderen te zijn. „Maar dat gebeurt amper." PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. J Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam:Voorletters:m/v Nr. bank/giro: I Handtekening:. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag y\NDAG 7 AUGUSTUS 1995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40844 LOSSE NUMMERS ƒ1,65

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1