Vrijheid blijheid op de Hem Het eiland van Ome Jan Het Motorhuis Feministische golf 'Voorbeeld voor andere beheerders' Aan boord van de 'Dar Mlodziezy', dag 3 Koude regen *c HENGELSPORT INN WeCo MOTORSLOEPEN WteCb bu LM zonnig UTERDAG 5 AUGUSTUS 1995 9 bemanning van de Leidsch Dagblad-boot is vandaag te vinden n de kust, waar onder meer de demonstratie van de Katwijkse :ddingsbrigade wordt bezocht. Tips en suggesties voor de Water- ant kunnen rechtstreeks worden doorgegeven aan de verslagge- rs op de boot (tel. 06-52801476) of aan de redactie op de wal •1.071-356441). Vrijdag 4 augustus, Oude Rijn. 'Posseidon Adventure' geloof ik dat de film heet. Het ver haal gaat over een cruiseschip dat door een enorme wa termassa ondersteboven wordt gegooid, waarna alle op varenden de complete voorraad zuurstofrijk mineraal water uit de scheepsbar nuttigen en er toch een avond vullend bioscoopprogramma ontstaat. Deze week overkwam de schippers van de Waterkrant iets dergelijks. Ze werden overspoeld door de tweede fe ministische golf. Met enige reden werd door de twee re dactrices die tot nog toe aan boord waren, geklaagd dat zij in de logboeken tamelijk ééndimensionaal werden neergezet om te onderstrepen dat het spreekwoord 'Een vrouw en een klip zijn funest voor een schip' nog niets aan zeggingskrach t heeft: ingeboet. Laat ik nu altijd gedacht hebben dat onze nauwgezet te beschrijving van het leven aan boord voor de mythe van de mannelijkheid hetzelfde betekent als chloor voor de huishoudbacterie. Zou het helpen als daar, wellicht ten overvloede, nog eens een voorbeeld van wordt gege ven? Samen met een bemanningslid reist uw kapitein op een mooie vrijdagochtend naar Avifauna, waar de LD- boot in de Oude Rijn ligt afgemeerd. De plek kan niet ongelukkiger gekozen zijn: precies op een T-kruising van waterwegen, waar kerosinetankers de bocht zo ruim ne men dat ze met hun boeg langs het zwemplatenutje van onze Mistral schampen. Zelfs op een windstille dag wordt hier zoveel deining geproduceerd dat het wereld kampioenschap brandingsurfen wegens te hoge golven zou worden afgelast. 1 Ons vaartuig ligt met drie touwen stevig vastgesnoerd. Op het moment dat mijn collega er daar twee van los gooit, maakt een zestig meter lang binnenvaartschip aanstalte om op de negenenvijftig meter kaderuimte voor ons, een ligplaats te zoeken. Met grote ogen van schrik besef ik de mathematische onjuistheid die in de vorige zin ligt opgesloten. Als de motor loopt, liggen we al dwars in de Oude Rijn. Het navigeren wordt bemoeilijkt doordat onze walmatroos de knoop van het derde touw niet loskrijgt. Er ontspint zich een weinig filo sofische gedachtenwisseling tus sen schipper en ondergeschikte. Als de Mistral voelt dat hij uit eindelijk toch aan de wurgende greep van het touw ontsnapt, schiet het schip vooruit om zich, voorlopig nog als spookrijder, tussen het overige scheepvaart verkeer te voegen. Net als ik denk dat ook dit avon tuur weer een happy end heeft gekregen, valt de onwezenlijke stilte aan boord op. In een oog hoek zie ik aan de walkant een drukdoenerig figuurtje dat met twee handen paniekerig staat te gebaren. Dat moet wel een man zijn. En hij komt me nog bekend voor 'Overal zijn ogen die opletten Een eilandenrijkje met ongeschreven regels. Dat zijn de Grote en Kleine Hem aan de zuidrand van het Braassemermeer. Ruim vijftig motorjachten en hun bemanningen strijken er in de zomermaanden dagelijks neer. De enige voorziening bestaat uit steigers waar officieel aangelegd mag worden. Lig geld hoeft niet te worden betaald, maar er zijn dan ook geen toiletten en douches en de tijdelijke be woners moeten er zelf voor zorgen dat het een beetje netjes blijft. Zolang dat goed gaat mag ieder een van Staatsbosbeheer zijn gang gaan. Een warme zomerochtend op de Grote Hem. De tafeltjes zijn uitgeklapt, de stoelen gëinstalleerd, de koffie ingeschonken en hier en daar komen de eer ste pilsjes uit de ijskast. Bijna alle ligplaatsen zijn bezet en het duurt niet lang of de resterende gaatjes zijn ook gevuld. Want wie op de Hem wil overnach ten moet er vroeg bij zijn. Er liggen dan ook vooral gezinnen met motorboten. Wie na een dagje inten sief zeilen wil afmeren, zal buiten de Hem moeten ankeren, want dan ligt het eiland vol. Aan weerszijden van een landtongetje liggen de boten van de families Stofbergen ('Our last penny') uit Rotterdam en Beikes ('Vagebond', „een sloep uit 1901 die in Bombay is gebouwd") uit Spijkenisse. Drie weken geleden gingen ze voor anker en ze zijn vast van plan dat nog drie weken te blijven. Vrijwel ieder jaar wonen ze zes weken aan de Braassem. Als de boot is afgemeerd komt 'ie niet meer van zijn plek. Zesentwintig jaar geleden ontmoetten ze el kaar aan de Hem, De Beikes' en Stofbergens. „Zij was toen net zo groot als haar dochtertje nu", ver telt mevrouw Stofbergen over haar buurvrouw. Sindsdien zijn ze altijd blijven komen. Dat het ei land gratis speelt daarbij zeker een rol, zo steken ze niet onder stoelen of banken. Maar dat is niet het enige. „De kinderen kunnen hier hun gang gaan. Er zijn overal ogen die oplet ten, er kan niets gebeuren. Het is hier prachtig en rustig en er is geen telefoon", vertelt Beikes die on derbroken wordt door een telefoon die overgaat op een buurschip. „Nou ja, bij ons is geen telefoon." Het lijkt een wat saaie bedoening, een boot afme ren en dan nooit meer van je plek komen. Maar beide families bestrijden dat. „Je moet het hier zelf maken. Er is een enorme saamhorigheid. Je moet natuurlijk niet 's avond de gordijnen dicht doen en televisiekijken, maar met de anderen dingen doen. Vroeger organiseerden we hier echt dingen, een volleybaltoernooi, een sportdag. Nu spelen de kin deren samen. En als we een dagje wat anders willen De families Stofbergen en Beikes uit Rotterdam en Spijkenisse: „Je moet het hier zelf maken." FOTO HIELCO KUIPERS hebben we nog een boot om weg te gaan, eewn roeiboot van vijf meter met buitenboordmotor. Dan maken we een tochtje of we gaan boodschap pen doen in Roelofarendsveen." De families kunnen zich nog goed herinneren dat er vroeger meer voorzieningen waren. Zo'n twaalf, dertien jaar geleden verscheen dagelijks een be heerder van Staatsbosbeheer. Er lag een toiletboot en het afval werd opgehaald. Nu gebeurt dat niet meer. Hoe dat komt weten ze niet, maar ze ver moeden het wel: „Bezuinigingen." Ze vinden het wel jammer. Vroeger lag het eiland er beter bij. „Nu zijn er wel vrijwilligers die wat doen en de mensen moeten het zelf doen. Maar je ziet toch dat er men sen komen die maar in de bosjes gaan poepen. Maar de meesten houden hun. hond aan de lijn en nemen een schepje mee. En ja, je zit toch wel met je afval. Dat moet je dan maar ergens zien kwijt te raken aan de wal, bij een jachthaven bijvoorbeeld. Maar die zijn daar toch ook niet blij mee." De vaste klanten van de Hem lijken vooral uit de Randstad te komen. Boten uit Rotterdam, Den Haag, Voorburg, Rijswijk en het Westland (De Lier) wekken de indruk wal enige tijd geleden te zijn aan gekomen. Aan een verlaten Rotterdams schip hangt een bordje 'te koop' en een telefoonnummer. Een enkeling komt van elders, zoals de families Versluis en Van Wijk uit Lexmond, een plaatsje onder de rook van Vianen. Ze liggen al een paar dagen aan de Grote Hem en vermoeden dat ze niet lang meer blijven. „We zullen wel moeten om boodschappen te doen, maar we willen ook wel weer verder." De Hem vinden ze vooral leuk voor de kinderen die er hun gang kunnen gaan. Maar de sociale controle gaat hen wel wat ver. „Toen de kinderen met hun bootje met buitenboordmotor rondvoeren kregen ze gelijk op hun donder omdat ze golven veroor zaakten. En het stelde echt niks voor. Als ze nou het zelfde deden als die Duitsers met hun speedboten op de Lek, was het wat anders geweest. Als die langskomen slaan de boten bijna stuk tegen de ka de. Nou daar leek het absoluut niet op." Een vakantie-eiland zonder toe- zicht dat zonder betalen ge bruikt kan worden, aan de rand van een natuurreservaat. Dat kan niet goed gaan. Dat wordt rotzooi en vandalisme, is de al gemene gedachte. En dus is de Grote Hem aan de rand van het natuurreservaat aan de zuidoe- ver van de Braassem een uni cum in de Randstad. Maar vol- gens Leo Dedding van Staats bosbeheer in Haarlem kunnen andere beheerders van natuur gebieden een voorbeeld nemen aan De Hem. „Want het gaat echt heel goed." De vroegere manier van wer- ken met een vaste beheerder, j een toiletboot en intensief on- i derhoud van de eilanden was I volgens Dedding niet meer vol te houden. „Er lag een toilet boot en heel Zuid-Holland kwam er naar toe. Iedereen bracht zijn afval en wij haalden het op, en dat allemaal voor niets. Dat kan niet meer. De centen zijn minder, dat is een I reden om ermee te stoppen. Maar je krijgt zoiets toch ner- I gens voor niks. Het alternatiel voor ons was geld vragen, maar daar verwachten de mensen ook iets voor. Of uitgaan van het principe van sociale contro le. De mensen hebben er zelf i belang bij het netjes te houden. En dat werkt." Tevreden Dedding is ook tevreden over de samenwerking met de vrijwilli- j gers op het eiland. „We hebben wat maaimachincs neergezet en er is een budget als er iets aan de steigers moet gebeuren. We kunnen ook materiaal beschik- j baar stellen. Er is wel eens ge- j suggereerd om dat verder te or- ganiseren, maar dan krijg je 1 toch weer zoiets als een cam ping. Dan moet je toch veel. moeite doen en kosten maken j om een betrekkelijk gering be drag binnen te krijgen van re-1 creanten." RUDOLF KLEUN» ook. Wie Grote Hem zegt, zegt Ome Jan. De goedlachse Ajnsterdammer is niet weg te slaan van het natuur- eiland vol gratis ligplaatsen. Hij bemoeit zich met ie dere hondedrol of andere verstoring van zijn para dijsje in de boezem van de Braassem. Niet voor niets heeft hij op zijn talrijke rondes altjd een hon deschepje bij zich, voor de drollen die hij niet direct aan een hond kan toeschrijven. Baasjes die hun dier voor zijn ogen laten poepen, spreekt hij onverwijld aan. Evenals Hemmers die 'soms als idiotpn rondva ren in de vaartjes rond het recreatie-eiland': „Vooral kinderen met bijboten kunnen er wat van." Leidenaar Jeroen Dijkman irt de komende dagen mee het Poolse schip de Dar ilodziezy tijdens de laatste jappe van de Cutty Shark Tall Jiips' Race van het Deense jfederikshaven naar IJmui- Dijkman is één van de winnaars van een prijs- lag van het gelijknamige y-merk. Verslaggeefster trina van den Berg monster- aan in Frederikshaven t de komende dagen in b Waterkrant verslag van de iltocht. Vandaag deel 3. Een beetje pips zag iedereen deze morgen. De 'Dar Ilodziezy' schommelde als een gjo door de flinke zeegang en J een nacht in de benauwde |itten voelden zelfs de ervaren 3 zich niet erg lekker. Om- t de meesten ook nog eens g moe waren van alle indruk- it van de dag ervoor, werd de g voornamelijk doorgebracht het achterdek. De 'Dar' is opleidingsschip en geen jht passagiersschip, dus lekke- stoelen ofzo zijn er niet j. Maar juist plat op de rug is ierlijk op deze boot: het voelt f je in een grote wieg ligt, schip deint je in slaap op het ritme van de golven, de zon op je gezicht, kortom, Jeroen sliep als een baby. Twee marine-patrouillevlieg tuigen komen laag over, even schuin vliegen om de 'Dar' te bekijken. Het is een koninklijk gezicht, 3000 vierkante meter zeil staat bol in de wind. Af en toe klinken de fluitjes van de in structeurs. Dan verzamelen de leerlingen van de 'Dar' zich bij een val en op bevel trekken ze met een man of vijf het bazaan- stagzeil strak. Daarna leggen ze zich neer op het dek, kletsen of slapen wat. Want het is hard werken voor deze mensen. Vier uur op, acht uur rust, vier uur op. Vanmorgen zag ik één jon gen tijdens het wachten op commando's staande slapen, zijn hoofd op de schouder van zijn buurman. Vannacht is over het Kattegat gekruist en nu vaart het schip door het Skagerak. De wind is gunstig voor de 'Dar', noord oost, leacht 4 a 5. Dat betekent 'voor de wind' richting Noord zee. De dwarsgetuigde 'Dar' vaart het best als de grote recht hoekige razeilen wind vangen en dat lukt met deze wind rede lijk, hoewel de echte zeilers uit kijken naar een stormpje, want dat is pas echt spektakel. Voor het merendeel van de meevarende passagiers hoeft dat niet zo nodig. Tijdens de lunch is het stil aan tafel. Er wordt niet veel gegeten. Jeroen test even met een dessertlepel het toetje, een knalroze gelei. Als iemand opmerkt dat het op snot lijkt, veegt hij vol walging het kommetje weg. Maar hier mee doe ik groot onrecht aan de koks van de 'Dar'. Want het eten is heerlijk, zeker als je be denkt dat ze zo'n 300 warme maaltijden per dag bereiden in de kombuis. De reacties lopen uiteen van 'O ja' tot: 'Waar bemoei je je mee?' Feitelijk heeft zo'n morrende Hemmer gelijk. Op het hele ei land is nog maar één bordje 'Honden aan de lijn' te vinden. En dat bordje is bijna niet meer te lezen. De reglementen zijn zelfs helemaal verdwenen uit het daarvoor gemaakte huisje, midden op de Grote Hem. Bovendien, een echte beheer der is Ome Jan (Meijer) niet. Hij maakt deel uit van het clubje vrijwilligers, dat zich samen in zet voor het eiland. De club maait gras, snoeit bomen en vernieuwt slechte steigers enz. enz. Zonder daar een cent voor te krijgen. Ome Jan's grootste beloning is het feit dat De Grote Hem nog immer bestaat: „Want in Amsterdam was ik allang dood geweest", meldt de maar liefst 77-jarige Mokummer met zijn gezond-bruine buik en wit te broek. „Een plekje als hier vind je nergens", weet hij heel zeker. „En een jachthaven is niks", weet zijn medesrdijder en me de-Amsterdammer Johnny van Meurs. „Je betaalt er al gauw een paar tentjes liggeld en je kinderen kunnen niet zo lekker spelen als hier." „Als er tenminste geen hon- depoep ligt", vult Ome Jan aan. „Of zwerfvuil". Hij vult er weke lijks een flinke zak mee. De In de roman Meander van Tessa de Loo wordt een somber beeld geschetst van ons klimaat. Weken lang zouden loodgrijze wolken zich boven onze ge westen uitstrekken. Daaruit zou onafgebroken een druilerige regen nederdalen, soms dagenlang ach tereen. Tessa heeft zich sinds kort dan ook in Portugal ge vestigd. Ook de dichter P.A. de Genestet had geen hoge dunk van ons klimaat. „O, land van mesten mist en vuile, koude regen.Hoe kunnen deze schrijfster en dichter zich toch zo vergissen? In Ne derland, dat weet elke fietser, regent het haast nooit. Je hebt, als fietser, uiteraard altijd je regenpak bij je, maar je kunt de keren tellen dat je het aan moet schieten. En als je je 's morgens naar je werk in je pak moet hijsen, weet je bijna zeker dat je het 's middags op de terugweg uit kunt laten, want dan is het allang weer droog. Toen ik vroeger nog als interim-bezorger bij de bakker werkte, zei één van de knechts als het 's morgens vroeg om zes uur bij het. laden der broodkarren een enkele keer placht te miezeren: f* 'Regen voor tienen is niet om te grienen.Hij wist uit ervaring dat als het 's morgens vroeg regent, rond tien uur de lucht alweer breekt en het droog was ik allang dood geweest." hondepoep werpt hij zo ver mo gelijk het water in. „Sommige hondebezitters gooien de poep in de waterkant, maar dat is ei genlijk de slechtste oplossing. Het blijft dan hangen in de planten, vlak naast je boot. De strontvliegen zitten eerst op de poep en dan op je bord." Ook mensenpoep bedreigt soms de boot van Ome Jan: „Dan hebben ze geen wc aan boord en willen ze eventjes de broek laten zakken in dat bosje bij mijn steiger." Hij verwijst ze dan vriendelijk doch beslist naar het 'poepbos' aan de ande re kant van het eiland: „Daar liggen niet veel boten in de buurt", legt hij uit. „Het is hier net een openbaar toilet", zegt hij, wijzend op de drollen en opwaaiende toiletpapiertjes. „Dat krijg je als Staatsbosbeheer de toiletboot weghaalt, waar je ook je afgewerkte olie kwijt kon." En wat te denken van de roes tige schuit vol scherpe randen en vervaarlijk ogen kranen, die afgelopen winter opeens lag aangemeerd bij De Grote Hem? De Hemmers konden praten wat ze wilden, maar weg was het ding niet te krijgen. Ome Jan: „De aannemer van wie de boot was geweest, was failliet. Die kon hem dus niet weghalen. Maar wie dan wel?" Ondertus sen houden ouders met jonge kinderen hun hart vast en zijn er tot overmaat van ramp drie ligplaatsen constant bezet. PAUL VAN DERKOOY» Nee, regenen doet het bij ons zelden, en zo het al regent, dan nooit lang achtereen. Bovendien: zo'n echte bui, met plassen op de straten en van die reuze druppels die bellen veroorzaken op de plas- Ff. sen, zo'n bui is zo zeldzaam dat ik er als kind al ademloos naar zat te kijken, vanachter de besla gen ruiten. Sinds ik zelf mijn groenten kweek, dus reikhalzend uitzie naar een mals buitje, weef, ik dat het in het voorjaar vaak sproeien en gieten geblazen is, omdat het niet of nauwelijks regent. Pas rond begin juni kun je wat neerslag verwachten, dan slaat de West-europese moesson toe, maar toch ook nooit voor lang. Je aardappels komen eerder water te kort dan dat ze teveel krijgen. Ook wat het hemelwater betreft is Nederland, anders dan Ierland, niet rijk bedeeld. Regen wordt ons maar mondjes maat toebedeeld. En dat terwijl Nederland toch al zo waterarm is! MAARTEN 'T HART Gigantische vakantieaanbiedingen!!! Verpakt voer Losse voeders Mestpieren Regenwormen en peurwormen. Kom eens langs bij: HENGELSPORT INN, Rijndijk 136, Hazerswoude. 01714-14103 met diesel of electra, 4.70/6.25/6.85 mtr. import - export Heilige Geestlaan 46/48 2465 AX Rijnsaterwoude tel. 01713-13643 Voor inlichtingen en/of proefvaarten Waterkrant-kortingsbon Heeft u het "Leidsch Dagblad" al gezien, in een Pontiac van: Officieel Opel en US CAR dealer Vondellaan 80, Leiden, Telefoon 071 - 351800. Tegen inlevering van deze Leidsch Dagblad-Waterkrant bon krijgt u 15.= korting Iop de gloednieuwe boottocht van Rederij van Hulst. Do boot neemt u Vh uur lang mee via 't Joppe (De Kaag) over de Zijl, de Oude Rijn, en de Does naar Ihet schilderachtige Hoogmade. Vandaar vaart het schip over de kromme Does, de Wijde Aa, Braassemermeer, Ringvaart, de Ade naar de Kagerplassen I terug naar Warmond. Prijs: f17,50 volwassenen (normaal f 22,50) f 10,= kind. t/m 10 Jaar (normaal f 15,=) (Rederij vanHulst tol. 01711 -10113 I VVertrek uit Warmond vanaf do GemeentehavonV Afvaarten van 1 juli t/m 8 september CTO

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9