Uittocht van Serviërs uit Krajina Meer lucht per vlucht. Kroaten zinnen al vier jaar op herovering Krajina Buitenland Vertrek premier verrast Zagreb schrikt van beschieting Krajina van oudsher bufferzone op Balkan R:'° A T 6 SATERDAG 5 AUGUSTUS 1995 Verjaardagsfeest in Londen rba. lelie W(L Londen Duizenden Britten en toeristen verzamelden zich gis teren bij Clarence House, de Londense woning van koningin- moeder Elisabeth. De Queen Mum vierde gisteren haar 95ste verjaardag en kreeg voor de lunch haar familie, onder wie haar dochters Elisabeth en Margaret, op bezoek. Het traditionele om metje om de gelukwensen in ontvangst te nemen werd dit keer niet te voet, maar zittend in een golfwagentje afgelegd. De ko- Iningin-moeder heeft last van artritis in haar heup. foto reuter Grijze en witte reuzenpanda's ontdekt peking Tot nu toe was de reuzenpanda maar in een variatie be kend en geliefd. De hele wereld wist niet beter dan dat het dier alleen met een wit-zwarte vacht voorkwam. Chinese weten schappers hebben nu echter ontdekt dat er ook reuzenpanda's zijn met een bijna egaal grijze vacht en met een bijna geheel witte vacht. De exemplaren met de afwijkende kleuren zijn ge vonden in het reservaat Fuping, in de provincie Shaanxi in Cen- traal-China. iftreden Colombiaanse president geëist bogota De Colombiaanse oppositie heeft het aftreden geëist van president Ernesto Samper. Dit nadat de vorige week gear resteerde penningmeester van zijn verkiezingscampagne don- i een getuigenis verklaarde dat Samper heeft ingestemd met het aannemen van ruim 9 miljoen gulden aan drugsgelden zijn verkiezingscampagne. Minister Botero (defensie), die als campagneleider van Samper ook betrokken zou zijn geweest bij het corruptieschandaal, trad woensdag af. Samper heeft nog niet gereageerd op de aantijgingen. Artsen zonder Grenzen hekelt Frankrijk irussel Artsen zonder Grenzen (AzG) heeft Parijs gisteren be- ichuldigd van verregaande onverschilligheid wat betreft de ge zondheid van de bevolking in Frans-Polynesië, waar de Fransen in september opnieuw kernproeven gaan doen. Een verken ningsteam, dat net terug is van een achtdaags bezoek aan het ei- landengebied, constateerde dat de medische controle op even tuele gevolgen van de nucleaire proeven onvoldoende is. Israëli bekent massamoord in 1956 Jeruzalem De gepensioneerde Israëlische brigade-generaal Arieh Biro heeft gisteren tegenover het blad Jeruzalem toegege ven dat hij in 1956 samen met een andere officier tijdens de Su- ez-oorlog 49 Egyptische krijgsgevangenen heeft gedood. Vorige maand onthulde een Israëlische historicus het verhaal van de massamoord. Biro, die een parachutisteneenheid leidde, zat met gevangenen achter de Egyptische linies op het Sinai-schierei- land vast. „Ik had geen soldaten om hen te bewaken en we poesten verder. Dus besloot ik hen te liquideren", zegt Biro. Als :e de gevangenen hadden achterlaten, zouden die het Egypti- ;che leger hebben kunnen vertellen waar de Israëlische com- Ipagnie naar toe ging, zo vreesde de militair. zej»rotestvloot Greenpeace vertrekt morgen 'ARUSDe eerste schepen van de protestvloot tegen de hervat ting van de Franse kernproeven in de Stille Zuidzee vertrekken norgen uit de Nieuwzeelandse havenstad Auckland. De initia- jtiefnemer van de tocht, de milieubeweging Greenpeace, koos 6 Jaugustus omdat het op de dag vijftig jaar geleden is dat de Ja- -Unöpanse stad Hiroshima aan de eerste atoombom te gronde ging. ~>e zogeheten vredesvloot vaart de komende weken naar het atol p^^Mururoa, waar Frankrijk ondergrondse kernproeven wil uitvoe- Punks slaags met politie Hannover hannover De politie in de Duitse stad Hannover heeft gisteren uren lang slag geleverd met honderden punks. Een nog onbe kend aantal politiemannen en oproerkraaiers is gewond geraakt. De rellen zijn, zo vreest de politie, nog maar het voorspel van Jwat haar vandaag en morgen te wachten staat. Dan moeten de parlijkse 'chaoten-dagen' hun hoogtepunt bereiken. Duizenden fcunks uit binnen- en buitenland hebben aangekondigd naar Hannover te komen. Ze willen, zei een van hen, met een nieuw frecord in het Guinness Book of Records komen: zoveel mogelijk wemielen in zo kort mogelijke tijd. foto ap VN klaar om vluchtelingen op te vangen Tienduizenden mensen staan op het punt de oorlogsge bieden in Kroatië te ontvluchten na het oplaaien van de strijd. Humanitaire organisaties als het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen (Unhcr) en het Internationale Rode Kruis hebben al hun mensen en middelen gemobi liseerd om de verwachte vluchtelingenstroom op te van gen. boedapest-genéve bob kroon correspondent Ron Redman, woordvoerder van het UNHCR, verwacht een 'massale uittocht' van Krajina- Serviërs naar het door de Ser viërs beheerste deel van Bosnië, vooral de regio van Banja Luka. In eerste instantie heeft het Un hcr in Banja Luka voor opvang van 5.000 vluchtelingen ge zorgd, maar naarmate het Kroatische offensief zich uit breidt 'kan de vluchtelingen stroom aanzwellen tot 50.000 mensen', aldus Redman. „De eerste autocolonnes in zuid oostelijke richting zijn al gesig naleerd". In het geval van interventie door Servie zou de chaos niet meer te overzien zijn en weet men ook bij het Hoge Commis sariaat niet hoe men de situatie het hoofd moet bieden. Dezelf de uitspraken zijn op het hoofd kwartier van het Internationale Sarajevo Rtr-GPD in de tussentijd zal Silajdzic vol gens waarnemers het premier schap blijven bekleden. Het Bosnische parlement was volledig verrast door de ont slagaanvraag. De premier heeft niet publiekelijk duidelijk ge maakt wat de reden is van zijn ontslagaanvraag. Het Bosnische parlement heeft gisteren geen beslissing willen nemen over de onverwachte ontslagaanvraag een dag eerder van premier Haris Silajdzic. De parlementariërs verwijzen de kwestie door naar het collectie ve presidentschap van het land. EU praat niet met Kroatië brussel «gpd De Europese Unie heeft de on derhandelingen over een han delsakkoord met Kroatië opge schort uit protest tegen de aan val gisteren op Krajina. De vijf tien lidstaten van de EU roepen president Tudjman in een geza menlijke verklaring op de inva sie onmiddellijk te staken. De EU probeert al maanden met het lokmiddel van een gun stig handelsakkoord de Kroati sche regering te bewegen tot een gematigde opstelling. Begin dit jaar weigerde 'Brussel' lange tijd de handelsbesprekingen te beginnen om Tudjman zo over te halen akkoord te gaan met een verlenging van het verblijf van de VN-vredesmacht. Pas toen Tudjman op die eis inging, zette de EU het licht op groen voor de onderhandelingen.. A - 'ift.N- "V mm Inwoners van Zagreb zoeken hun toevlucht in een portiek tijdens een luchtalarm in de Kroatische hoofdstad. Kroatische Serviërs hebben Zagreb gisteren beschoten. foto epa robertrajtic zagreb hans gertsenstookten. Diverse raketten sloe- nieuwslezers om de haverklap correspondent oost-europa gen toen in het centrum en in een lange verklaring van presi - buitenwijken in. Het front ligt dent Tudjman voor waarin deze De spanning in de Kroatische slechts enkele tientallen kilome- uitlegt waarom het Kroatische hoofdstad Zagreb was gister- ters verder naar het zuiden. leger de aanval tegen de Krajina avond te snijden nadat tot Zagreb leek gistermorgen nog heeft gelanceerd. Het geduld tweemaal toe een algemeen aan een volstrekt normale zo- van de Kroatische regering is na luchtalarm werd gegeven. Vol- merse vrijdag te zijn begonnen. vier jaar vruchteloos onderhan- gens de eerste berichten sloeg Luttele uren nadat het Kroati- delen op, daar komt het op minstens een Servische Luna- sche leger een massale aanval neer. raket in een voorstad van Za- op meerdere fronten tegen de De bevolking van Zagreb wordt greb in. Die zou daar echter opstandige Krajina-Serviërs tevens indringend opgeroepen slechts materiële schade heb- heeft gelanceerd, zijn mensen om voorzichtig te zijn, massa ben aangericht. zijn op weg naar hun werk, bijeenkomsten te vermijden en Toen de sirenes gisteravond doen hun inkopen of drinken niet naar buiten te gaan als het rond kwart voor zeven begon- een kop koffie op een van de ve- niet strikt nodig is. Die lijkt wei- nen te loeien, kwam het open- le terrassen in het centrum van nig effect te hebben. „Het is net bare leven in de een miljoen in- de Kroatische hoofdstad. zo druk op straat als gisteren", woners tellende stad vrijwel tot Van zichtbare paniek is geen zo meent een kioskhouder. „Ik stilstand. Duizenden inwoners sprake. Vrijwel iedereen luistert ben niet bang, maar wel ge- van de hoofdstad vluchtten de met een half oor naar radiozen- spannen", geeft hij desgevraagd schuilkelders of portieken in. ders die op tal van plaatsen het toe. „We zullen er best een prijs Slechts een enkele waaghals ne- laatste nieuws, afgewisseld door voor moeten betalen, maar Kra- geerde het alarm en waagde patriottische en soms ronduit jina is van ons en we willen het zich toch op straat. Toen na een oorlogszuchtige liederen uit- gebied terug", uur het sein 'veilig' werd gege- schallen. Als er op straat al kritische ge ven', haalden de inwoners van „Kroatië staat in brand. Er is luiden over het beleid van presi- Zagreb opgelucht adem, maar geen tijd om te aarzelen, neem dent Tudjman te horen zijn, niet voor lang. Enkele minuten je geweer op en vecht", zo zingt dan is het omdat die veel te lang later loeiden de sirenes op- de zanger van de Kroatische getreuzeld zou hebben.Waar- nieuw. versie van Normaal. „Sta op en om nu pas. Dit had al veel eer- De schrik zit er in Zagreb flink verdedig je natie, ons heilige der moeten gebeuren", meent in omdat de Krajina-Serviërs moederland", zo luidt het re- een jonge vrouw stellig. „Die lui Zagreb in mei twee dagen ach- frein van een andere populaire halen ons al vier jaar lang het tereen met raketten, geladen song even later. bloed onder de nagels van met fragmentatiebommen, be- Tussen de liederen door lezen daan". Comité van het Rode Kruis (ICRC) te vernemen. Het ICRC heeft gisteren on middellijk een oproep gericht tot beide strijdende partijen om de Geneefse Conventies te res pecteren en met name krijgsge vangen humaan te behandelen. „Wij zagen het aankomen en in zowel Kroatië als Krajina heb ben wij tijdig ruime voorraden voedsel en medicamenten in depots aangelegd", aldus een ICRC-woordvoerder. Tot zover onze correspon dent. De persbureaus melden verder: Hongarije maakt zich als buur land van Kroatië op voor de op vang van duizenden Kroaten en Serviërs uit de enclave Krajina. De Unhcr schat dat 5.000 vluch telingen naar het buitenland uitwijken. Hongarije richt in de oostelijk gelegen stad Debrecen een nieuw vluchtelingenkamp den haag-zagreb anp-dpa De Krajina heeft een bijzon dere geschiedenis als front lijn op de Balkan, hetgeen ook af te leiden is uit de naam, Krajina grensgebied. Krajina ontstond aan het be gin van de zestiende eeuw op de grens tussen het Oosten rijkse en Ottomaanse rijk. De Habsburgers die het gebied beheersten vestigden er vooral Servische vluchtelin gen. Die Serviërs hingen in tegenstelling tot de katholie ke Oostenrijkers en Kroaten, en de Turkse moslims, het orthodoxe geloof aan. De Habsburgers hadden niet voldoende geld om met een eigen beroepsleger de orde en veiligheid in het verre zui den van hun rijk te handha ven. In mil voor een stukje grond en vrijheid van gods dienst moest elke Servische fa- milie een zoon afstaan om het grensgebied te verdedigen. De Servische grensbewaking viel rechtstreeks onder de Oosten rijkse keizer en niet ondefr de Kroatische adel. In de achttiende en negentien de eeuw werd de militaire grens met Slavonië (tegenwoordig Kroatië) en het Banaat (tegen woordig in Hongarije) tot Transsylvanjë (Roemenië) uit gebreid. Dit was mogelijk door het verval van het Ottomaanse rijk. Tussen de Kroaten en Serviërs, die ten dele in een onherberg zaam en onvruchtbaar gebied woonden, boterde het niet erg. De onderhuidse spanningen kwamen in de Tweede Wereld oorlog op gruwelijke wijze tot uitbarsting. Nazi-Duitsland gaf de Kroaten een eigen fascis tische staat, die het uitroeien van de Serviërs tot een van haar doelstellingen maakte. Hon derdduizenden Serviërs (en moslims) werden vermoord. Op hun beurt brachten de Serviërs daarop tienduizenden Kroaten om het leven. De herinnering aan die wreed heden speelden een belangrijke rol bij het besluit van de Kroati sche Serviërs daartoe van harte aangemoedigd door hun geloofsgenoten in Belgrado om zich afzijdig te houden toen Kroatië besloot zich los te we ken uit de federale republiek Joegoslavië. De Kroatische pre sident Tudjman ontnam de Ser viërs ondanks de historische rechten hun aparte status in zijn republiek, hetgeen leidde tot de gewapende afscheiding van de Krajina en het eenzijdig uitroepen van de Servische Re publiek Krajina. In het grote offensief dat giste ren begon, lijkt Kroatië alsnog bereid westelijk Krajina ver gaande autonomie te verlenen terwijl de Krajina-regio's in Sla vonië volledig in Kroatië wor den geïntegreerd. Reisadvies voor Kroatië aangescherpt den haag «anp Het ministerie van buitenlandse zaken in Den 1 laag heeft giste ren het reisadvies voor Kroatië aangescherpt. Wegens de oor logshandelingen dient het Kroatisch grondgebied als on veilig te worden beschouwd, met uitzondering van het schiereiland Istrië en de eilan den Cres, Losinj, Krk en Rab. Istrië ligt honderden kilometers van het strijdtoneel. Busmaat schappij OAD blijft haar reizen naar Istrië gewoon uitvoeren. Eerder gold ook het gehele gebied ten noorden van Zagreb nog als veilig. Het ministerie voegt daaraan toe dat aan iede re reiziger de vraag mag worden gesteld of het verstandig is te reizen naar een land dat in een oorlogssituatie verkeert. VN-tribunaal vraagt steun bij opsporing den haag gpd Het Joegoslavië-tribunaal van de Verenigde Naties in Den Haag heeft om internationale steun gevraagd bij het opsporen van de Bosnisch-Servische lei der Radovan Karadzic, de gewe zen opperbevelhebber van de Bosnische Serviërs Ratko Mla dic en de leider van de opstan dige Krajina-Serviërs Milan Martic. De drie mannen werden vorige week door het Tribunaal in staat van beschuldiging ge steld wegens oorlogsmisdaden. Aanklager Richard Goldstone van het Tribunaal riep gisteren alle lidstaten van de Verenigde Naties alsmede Zwitserland op alle informatie over de verblijf plaats van de drie aangeklaag den door te geven. Ook vroeg Goldstone om informatie over hun (toekomstige) bewegingen buiten Bosnië-Hercegovina en Kroatië. Begrip Kohl voor Kroaten De Duite bondskanselier Hel mut Kohl heeft gisteren begrip getoond voor het Kroatische of fensief in Krajina. Hij zei ook dat Westerse landen zich in spannen om te voorkomen, dat het Servië van president Milose vic zich in de strijd mengt. „Nadat we begrepen dat Ser vische leiders oplossingen wil len bereiken door puur geweld, hebben anderen nu een punt bereikt waarop ze zeggen: we moeten reageren", zei Kohl vanuit zijn vakantieverblijf in Oostenrijk op de Duitse televi siezender ZDF. Ook de Amerikaanse presi dent Clintqn toonde gisteren begrip voor de Kroaten. Hij vroeg de Kroaten wel om terug houdendheid om te voorko men, dat de oorlog zich uit breidt. In de tax-free parfumerieshops op Schiphol zijn alle geuren gegarandeerd nog steeds het voordeligst. Kom dus langs als u gaat vliegen voor ons brede assortiment en advies, pp vertoon van deze advertentie en instapkaart een leuke attentie (één per klant). Amsterdam Airport Shopping Centre „3, den haag thieu vaessen Een beter moment voor de aanval op Krajina was voor de Kroatische president Franjo Tudjman moeilijk denkbaar. Toen het Kroatische leger na vier jaar van zorgvuldige op bouw op sterkte was gebracht, lieten enkele Westerse landen doorschemeren geen grote be zwaren te hebben tegen een Kroatisch offensief. Tegelijker tijd had de bekoelde relatie tussen de Kroatische Serviërs en Belgrado het aannemelijk gemaakt dat de Servische pre sident Slobodan Milosevic zich niet in de strijd zou mengen. Afgelopen weekeinde dreigde Tudjman 'de herintegratie van de bezette gebieden zelf uit te voeren'. Na een koortsachtige mobilisatie heeft het Kroatische leger binnen een week de daad bij het woord gevoegd. Doel van offensief lijkt niets minder dan een volledige herovering van Krajina, het gebied dat de Kroatische Serviërs in 1991 met steun van Belgrado van Kroatië afscheidden. Tudjman heeft vooral Knin in het vizier. Eigenlijk een onbe duidend stadje van niet meer dan 10.000 inwoners, midden in een arme, onvruchtbare streek. Maar het belang van Knin voor Kroatië is moeilijk te onder schatten. Alle verbindingswegen tussen de Dalmatische kust, het toeristische wingewest, en het De Kroatische president Tudjman (midden) eind juni bij een militaire parade met zijn minister van defensie Susak en generaal Bobetko. foto - Kroatische achterland lopen via dit stoffige stadje. Zonder Knin. is Kroatië veroordeeld tot eco nomische invaliditeit, schreef de Britse journalist Misha Glen- ny in zijn relaas van de Kroati sche oorlog van 1991. Knin is uitgegroeid tot het bol werk van de Servische nationa listen in Kroatië. Bijna nergens op de Balkan heeft het anti- Kxoatische sentiment zo"n om vang aangenomen. Politici die op'een compromis wilden aan sturen, zijn op een zijspoor ge manoeuvreerd. Havik Milan Martic kwam weer boven drij ven als sterke man van de Kroatische Serviërs. Jaren van vredesonderhandelingen bleven dan ook vruchteloos. Meer dan vier jaar heeft Tudj man het huidige offensief voor bereid. De geïmproviseerde Kroatische milities die in 1991 weinig in te brengen hadden te gen het Joegoslavische federale leger (JNA), zijn nu omgevormd tot een regulier leger van 120.000 man. Ondanks het wa penembargo hebben de Kroaten de beschikking gekre gen over zwaar militair mate rieel, onder meer uit het voor malige Oost-Duitsland en Oek raïne. Zagreb omzeilt het vyapenem- bargo publiekelijk. Op de vierde verjaardag van de onafhanke lijkheid toonde het Kroatische leger tijdens een parade vol trots de nieuwe aanwinsten, waarónder een raket met een bereik van 400 kilometer. Dat de rollen waren omgedraaid hadden de Kroaten toen al aan getoond. Met een stormloop heroverden ze begin mei bin nen drie dagen West-Slavonië op de rebellerende Serviërs. Een overwinningsroes maakte zich meester van Zagreb. De Kroatische Serviërs hadden geen antwoord. Zij reageerden met een wanhoopsdaad: raket ten voorzien van clusterbom- men sloegen in Zagreb in en eisten zeven mensenlevens. De beschieting van burgerdoelen kwam Martic vorige maand te staan op een officiële aanklacht wegens oorlogsmisdaden door het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. De internationale gemeenschap heeft de afgelopen weken wei nig gedaan om de Kroaten te weerhouden van hun huidige grootscheepse offensief, de scherpe veroordelingen van vrijdag ten spijt. Met name Duitsland en de Verenigde Sta ten leken niet rouwig om wat zij kennelijk beschouwen als een koekje van eigen deeg voor de halsstarrige Serviërs. Tot woede van Rusland, voor kwamen Bonn en Washington vorige week al een krachtige veroordeling in de VN-Veilig- heidsraad van de Kroatische op mars ten oosten van Knin. Met de aanwezigheid van vijftien militaire adviseurs, die de Kroaten onderwijzen in politie ke democratie, gaf Washington op zijn minst de indruk Zagréb militair te steunen. Tudjman heeft ook zijn best ge daan zijn slechte reputatie in het buitenland, als anti-Servi sche nationalist, te verbeteren. Hij won veel goodwill toen hij dit voorjaar zijn dreigement om de hele VN-vredesmacht het land uit te zetten, inslikte. De Kroatische president kon op nieuw op sympathie rekenen toen zijn troepen vorige week de Bosnische steden Grahovo en Glamoc veroverden op de Serviërs. Daarmee ontzetten de Kroaten immers de Bosnische moslims die in Bihac onder de voet dreigden te worden gelopen. Een NAVO-luchtaanval ten gun ste van de moslims bleek niet meer nodig. De Amerikanen hebben een grote rol gespeeld bij het smeden van de Kroatisch-Bosnischealliantie. Al snel na de verovering van Grahovo en Glamoc was echter duidelijk dat de Kroaten nog een tweede doel hadden gerea liseerd. Ze sneden de belang rijkste aanvoerweg vanuit Bos nië en Servië naar Knin af, waardoor de Serviërs daar volle dig in de tang kwamen te zitten. 1 De autoriteiten hadden de grootste moeite de bevolking nog moed in te praten. Veel burgers besloten onmiddellijk hun boeltje te pakken. In hun hoop te overleven, kij ken de Serviërs in Knin nu alle maal één kant op: naar Belgra do. Naar de Servische president Slobodan Milosevic, tot wie ze eerder deze week een dramati sche oproep om hulp richtten. Aan Milosevic dankt Krajina im mers zijn vier-jarige onafhanke lijkheid, maar dit maal volstond de Servische president met een oproep tot vrede aan alle partij - en. Zolang de Kroaten niet probe ren ook Oost-Slavonië, de rijke I streek rond Vukovar, te 'herintegreren', verwachten de meeste waarnemers geen ver dergaande inmenging van Bel- I grado. In Servië zijn tot nu toe geen opvallende troepenbewe gingen gesignaleerd. Kennelijk hecht Milosevic op dit moment meer belang aan verlichting van de sancties die zijn land lang- zaarri uitmergelen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5