Voorhoeve roept gestuntel halt toe Speurhond Elvis ruikt mensen ook onder water van tiMïïSiHUi Binnenland Norm van 25 kilo voor tillen heeft veel gevolgen Ontvoerde' man spoorloos Camera's 'redden' honden op veiling Sorgdrager pleit voor gemengde gevangenissen WOONVISIE VOLGENS VAN TIL Bijna helft mannen weegt te veel pATERDAG 5 AUGUSTUS 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau OPD Geassocieerde Pers Diei _,NS nemen maatregelen tegen hitte i iitrecht* NS zullen tijdens tropische dagen 'soepel' optreden wat de kledingvoorschriften voor machinisten betreft. Dat is de uitkomst van overleg tussen de spoorwegvakbond FSV, de ver- voersbonden CNV en FNV en de OR aan de ene kant en NS an derzijds. 'Geparkeerde' treinstellen zullen verder koel worden gehouden door ventilatoren en er komen zonneschermen voor de cabineramen. NS hebben ook toegezegd het inbouwen van airco in de treinstellen te versnellen. Deze week werd bekend dat treinbestuurders door de extreme warmte in de cabines hun werk niet goed kunnen doen en soms zelfs door de hitte bevan gen raken. Daarmee zou de veiligheid in tenminste één geval in gevaar zijn gekomen. Minister neemt maatregelen om communicatie te verbeteren Inflatie daalt weer onder twee procent den haag De inflatie is voor het eerst in zes jaar weer onder de twee procent uitgekomen. Uit berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat de inflatie in juli 1995 nog 1,8 procent op jaarbasis betrof. In juni was het inflatieper centage nog 2,1. Het CBS kon niet aangeven of de dalende lijn een duidelijke trend is. Sneek wint kampioenschap skütsjesilen sneek Het SKS-kampioenschap skütsjesilen is dit jaar gewon nen door Douwe Visser uit Sneek. De schipper en zijn beman ning waren met een thuiswedstrijd op het Sneeker Meer de grootste kanshebber voor de titel. De spanning was groot, omdat vier andere skütsjes ook nog zicht hadden op het kampioen schap. De laatste dag van het skütsjesilen was tevens de eerste dag van de befaamde Sneekweek. ie politie van Tilburg is op zoek aar de 30-jarige man die zij erder week aantrof met een om het hoofd en handboei- n om. De Tilburgenaar zei het lachtoffer te zijn van een ee- /elddadige ontvoering en po- ing tot moord. De man is poorloos verdwenen uit het lizabethziekenhuis waar de olitie hem naartoe had ge- racht. De Tilburger heeft van meet 'aan alle medewerking aan het olitie-onderzoek geweigerd, lak nadat hij woensdag in het ziekenhuis was bijgekomen, vertelde hij de recherche te zijn mishandeld en ontvoerd door twee mannen. Zelfs deze sum miere verklaring trok hij later in. In oktober vorig jaar kwam de man al voor een soortgelijke kwestie in aanraking met de po litie. Onbekenden gooiden hem toen vlak voor het Elizabethzie- kenhuis gewond uit een auto. Ook destijds weigerde hij aan gifte te doen. De politie is ervan overtuigd dat het om een serieuze zaak gaat. Een woordvoerder ontkent dat er sprake zou zijn van een afrekening in de drugscène. Minister Voorhoeve van defensie gaat maatregelen ne men om de communicatie tussen de militaire en politie ke top van het ministerie te verbeteren. De ervaringen van Dutchbat in Srebrenica hebben geleid tot tegenstrij dige uitspraken van minister en blauwhelmen en tot on volledige informatie van de militairen aan de minister. Bovendien kwam daar de 'oenige' fout bij het ontwikke len van een fotorolletje met belangrijk bewijsmateriaal over oorlogsmisdaden nog eens bij. bleek dat de militaire top pas la ter de minister hiervan op de hoogte stelde. „Dit had niet mo gen gebeuren", aldus de minis- „Het maakt allemaal een knulli ge indruk", gaf Voorhoeve gis teravond in het TV-programma Nova toe, „waardoor een ver ward beeld over de Defensie-in spanningen is ontstaan. Daar door wordt de aandacht van de hoofdzaak afgeleid. Al direct na de thuiskomst van de Nederlandse blauwhel men uit Bosnië bleek dat over ste Karremans veel milder oor deelde over de Bosnische Ser viërs dan minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) en Voorhoeve zelf. Afgelopen donderdag moest Voorhoeve bovendien in een brief aan de Kamer toegeven dat de Nederlandse blauwhel men wèl een schriftelijke verkla ring hadden ondertekend over een goed verloop van de evacu atie van Srebrenica. Een week daarvoor ontkende Voorhoeve het bestaan van zo'n soort do cument in alle toonaarden. Het Hoe deze communicatie stoornis kon ontstaan, laat de bewindsman nu uitzoeken. Op basis daarvan zullen maatrege len worden genomen, zo kon digde Voorhoeve aan. Het beeld van een warrige defensie-orga nisatie die „foutjes en fouten maakt", werd nog eens versterkt door het mislukken van het ont wikkelen van een belangrijk fo torolletje met bewijsmateriaal van gepleegde oorlogsmisdaden door Bosnische Serviërs. Zelfs Kamerleden hekelden de 'knulligheid' en het ongeken de 'amateurisme' van de mili tairen. Voorhoeve noemde het een 'stommiteit', maar de be schuldiging van het PvdA-Ka- merlid Oudkerk dat zoiets geen toeval kan zijn en dat het mis lukken een afspraak met de Bosnische Serviërs zou kunnen Stoffelijk overschot peuter na lange zoektocht in Oude Maas gevonden zijn in ruil voor de belofte de blauwhelmen te laten gaan, vond de minister 'ver gezocht'. Officier van justitie afdeling militaire zaken in Arnhem, mr. A. Besier, schreef gisteren naar aanleiding van een onafhanke lijk onderzoek van de mare chaussee dat het verkeerd be handelen van het fotorolletje geen opzet is geweest. Dat de opnamen verloren gingen, is te wijten aan 'onachtzaamheid' van een laborant van de krijgs macht. Hij zette de ontwikkei- machine aan, terwijl niet de goede chemicaliën gemengd waren. Uit het onderzoek van de ma rechaussee blijkt dat de labo rant die het filmpje moest ont wikkelen, vooraf niet te horen kreeg dat het om een bijzonder filmpje ging. Bij het vullen van de ontwik- keimachine met ontwikkelaar, bleekfixeer en fixeer, had de la borant gezien dat de ontwikkel- vloeistof in de machine opmer kelijk licht van kleur was. Hij re aliseerde zich wel dat er „iets mis was" toen de vloeistof com pleet transparant werd, maar deed niets om de vloeistof te vervangen door goede ontwik kelaar, aldus het openbaar mi nisterie. De betrokken militair heeft inmiddels toegegeven dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan 'onachtzaamheid' bij het vullen van de machine. Belangstellenden bekeken gisteren de honden die op de veiling zouden worden verkocht. foto anp ruud hoff Zo'n veertig belangstellenden waren gisteren op een honden veiling in het Hengelose dieren- pension Hasselo afgekomen. Daar waren 58 honden onder gebracht nadat ze waren weg gehaald bij een echtpaar in Steenwijkerwold. Een deel van de dieren was mishandeld en ondervoed. Als gevolg daarvan stierven 21 honden. Op last van de deurwaarder moesten de resterende dieren via een openbare veiling wor den verkocht. Maar dat hield het risico in dat de honden via stromannen opnieuw bij het echtpaar in Steenwijkerwold zouden belanden of bij slechte handelaren. Het echtpaar staat bekend als de bonte hond. Al sinds 1982 overtreedt het de Wet op de Dierenbescherming door zon der vergunning te handelen. In 1990 bepaalde de rechter dat het echtpaar niet meer dan vijf honden voor eigen gebruik mocht houden op straffe van een dwangsom van duizend gulden per keer. Om die reden schoot pen sionhoudster M. Westendorp vlak voor de veiling een van de twee aanwezige TV-ploegen I aan. Of ze met de camera langs de veilinggasten wilden gaan en net wilden doen alsof ze hen filmden. „Er zitten onbetrouw- bare handelaren tussen en die willen niet op TV." De dierenbeschermers slaag den in hun opzet. Slechts twee bezoekers (stromannen van de dierenbescherming) die vooraf hun bod hadden doorgegeven, kwamen voor de beesten in aanmerking. Flandelaren durf den in aanwezigheid van pers, fotografen, radio en TV geen te genbod te doen. Stuwadoors: Werk gaat naar Antwerpen Als het plan van het ministerie van sociale zaken doorgaat dat werknemers niet meer dan 25 kilo mogen tillen, zal dat ver strekkende gevolgen hebben. Een deel van het bedrijfsleven is niet blij met het voorstel voor de nieuwe richtlijn van de Arbo- wet. Directeur R. Frings van het Rotterdamse stuwadoorsbedrijf Oosterom vindt het voorstel 'to tale waanzin'. Hij is woest. „Het stuwadoorswerk zal definitief naar de Antwerpse haven ver huizen." Nederland loopt met 'een til- grens' van 25 kilogram voorop bij de Europese regelgeving. Di recteur T. Snijders van het Gro ningse verhuisbedrijf Vos is ver bijsterd over het plan. „Een koelkast weegt negentig kilo. Nu zet ik daar twee man op. Als die wet doorgaat, moet ik er vier 1 voor inzetten. Dat moet ik in re kening brengen aan de klant." Snijders is bang dat de wet in het voordeel van de beunhazen i zal werken. Vooral in de b rouwe rij we re ld komt de til-norm hard aan. Bij het vervoer van het bier naar de ij horecagelegenheden wordt ge- J bruik gemaakt van fusten van vijftig of dertig liter. Die worden T meestal met de hand naar de jj opslagruimtes gerold. Volgens woordvoerder J. Twaalfhoven van het Centraal Brouwerij Kan- toor zouden de brouwerijen moeten overschakelen op fus- ji ten van vijftien liter. „Dat bete- kent dat een kroegbaas om het kwartier de kelder in moet om ;i het vat te verwisselen." den haag «gpd Minister Sordrager van justitie wil af van aparte gevangenissen voor mannen en vrouwen. De minister vindt dat er gemengde gevangenissen moeten komen, waar vrouwen en mannen wel in aparte afdelingen worden on dergebracht. Dat blijkt uit een wetsvoorstel dat de minister heeft aangebo den aan de Tweede Kamer. Door het introduceren van ge mengde gevangenissen kan vol gens Sordrager de capaciteit be ter worden benut. Het is wel de bedoeling dat mannen en vrou wen gezamenlijk aan activitei ten in de gevangenis meedoen. Het nieuwe regime zou op z'n j vroegst in 1997 kunnen ingaan. In het wetsontwerp doet de minister ook het voorstel omo gevangenen de gelegenheid te geven een bepaald programma te volgen in plaats van zijn strafljj binnen de gevangenismuren uil, te zitten. Het gaat om program ma's als scholing, werk of on derwijs, die alleen in de laatste fase van de straf kunnen wor- den afgewerkt. De reclassering .begeleidt de gedetipeerde. Als iemand onvoldoende mee werkt, kan hij direct naar de ge vangenis worden terugge plaatst. Oude Maas bij Ba- endrecht werd gistermiddag, ia een lange, intensieve zoek- icht, het stoffelijk overschot (evonden van een 4-jarig jonge- dat al sinds woensdagmid- werd vermist. Het lijkje im bovendrijven op de plek ar eerder op de dag speur- lond Elvis iets had geroken, naar waar duikers niets hadden ;evonden. Elvis iseen bijzondere politie- tond. Hij ruikt mensen onder vater. Vanaf de lichaamsharen /an drenkelingen komen boter- :uurmoleculen naar boven drij- /en en daar moet Elvis het van hebben. Gisterochtend deed de angharige Duitse herder zijn droevige werk in een bootje opf t" le Oude Maas bij Barendrecht. )aar bleek later het lichaam ran de 4-jarige kleuter op de ri vierbodem te liggen. Zijn kop draaide iets, zijn nren spitsten zich. Hij 'tekende' :oals dat in politiejargon heet. liegenden duikers gingen op El- en o vis's aanwijzing te water maar na h zonden niets. „En toch scoren remieze speciale politiehonden in Idrie kwart van alle gevallen", espnegt Jan Schaafsma, lid van de laarijhondenbrigade van het re ar h( jiokorps Noord- en Oost-Gel- itoni Ierland. „Duikers slagen er niet in een lijk te vinden. »tan< ?as later komt het lichaam bo- lawivendrijven, vaak op dezelfde )lek waar de hond heeft gete kend." Nog geen uur later kreeg Jchaafsma gelijk. Elvis had ge- ekend op vrijwel dezelfde )laats waar het levenloze li- haam van het kind rond half vier kwam bovendrijven. Schaafsma heeft zelf een an- rall( dere 'waterhond', een van de vijf waar de Nederlandse politie mee werkt. Elvis is van een par ticuliere eigenaar die ook veel samenwerkt met de politie. Vrij wel dagelijks verdwijnen er mensen in het water. Zes hon den is dus veel te weinig, zo zegt Schaafsma. „Wij moeten regelmatig 'nee' verkopen als een korps om assistentie vraagt." Zolang de korpsen geen geld uittrekken voor de speciale trainingen, blijft het een kwestie van liefhebberij die de leden van hondenbrigades er naast doen. Al in de Vietnam-oorlog ge bruikte het Amerikaanse leger voor de kust en op de rivieren honden om vijandige duikers op te sporen. Nederlandse poli tiemensen raakten pas van de techniek op de hoogte in 1991, tijdens een demonstratie 'boven water snuffelen' in Berlijn. De speurhond werkt op het water vrijwel net zo goed als op het land en achteraf is het vreemd, zo geeft Schaafsma toe, dat de politie er niet eerder mee.is be gonnen. Stap voor stap leert een nor male speurhond ruiken boven water. Eerst gaan duikers te wa ter. De viervoeter is gewend om mensen te herkennen aan hun typische geur die bestaat uit bo- terzuurmoleculen. Al in Viet nam bleek dat mensen vooral via de haren die moleculen con stant afscheiden, ook onder wa- ter. De moleculen stijgen direct omhoog of zij verzamelen zich eerst in kleine beetjes huid vet die eveneens stijgen en op het wateroppervlak blijven drijven. Om de speurhond enthousiast te maken, doet de duiker een beroep op zijn apporteerlust door een balletje aan de hond te Duikers klauterden gisteren aan het eind van de dag op de kant na een vergeefse zoektocht naar een 4-jarig jongetje. foto anp john de pater geven. Al gauw herkent het dier vanaf de wal de opstijgende bo- terzuurmoleculen zonder de duiker van tevoren te hebben gezien. Daarna wordt de oefe ning herhaald vanaf een bootje, midden op het water. Nu moet de begeleider zijn hond nog goed kunnen 'lezen'. Schaafsma: „De ene hond draait zijn kop, de ander gaat blaffen of spitst zijn oren. De zelfde reactie als op het land. We beginnen altijd beneden winds en varen langzaam tegen de wind in. Als je ook af en toe zijwaarts vaart, kan je een heel gebied afzoeken." Elvis tekende gistermorgen niet voor de volle honderd pro cent, zo heeft Schaafsma ge hoord. „Er was wat twijfel, maar toch genoeg zekerheid om de duikers naar beneden te laten gaan. Het is begrijpelijk dat zij niks hebben gevonden. Het dui ken in de Oude Maas is niet eenvoudig. Het is aardedonker en er is veel scheepvaart. Maar voor Elvis was het ook niet sim pel. Het valt voor een hond niet mee als er veel andere mensen in de buurt zijn die ook hun geurtjes afscheiden en als er dieseldampen in de lucht han gen van de passerende binnen vaart." immi Op onze afdeling Exclusief Klassiek maakt u onder andere kennis met de woon- visie van Heidense: meubelen met een tijdloos karakter die hun uitstfaling ontlenen aan exclusieve kwaliteit. Van Til plaatst ze in een fraaie setting die laat zien hoe goed de Heldense-collectie bij uw woonsfeer past. Temidden van vele andere topmerken in Exclusief Klassiek vallen deze meubelen op door hun sfeervolle ambiance! 12000m2 DESIGNCENTRUM Bijna de helft van alle volwas sen mannen (45 procent) in Nederland is te zwaar. Bij vrouwen is dat percentage 35 procent. Van vetzucht is spra ke bij zeven procent van de mannen en negen procent van de vrouwen. Overgewicht ver dwijnt niet uit de Nederlandse samenleving. Uit onderzoek in opdracht van de Hartstichting blijkt dat er steeds meer te zware mensen komen. Voor het berekenen van overgewicht hanteert de Hart stichting de Quetelet Index, waarmee het aantal kilo's per vierkante meter lichaam wordt berekend. De Quetelet Index werkt als volgt: men neme de lichaamslengte in meters en neemt daar het kwadraat van. Vervolgens deelt men het li chaamsgewicht door de uit komst hiervan. Een voorbeeld: iemand is 1 meter 80 lang en weegt 74 kilo: 1.80 x 1.80 3.24. 74 3.24 22.83. Met een QI tussen 18,5 en 24,9 is er sprake van een ge zond gewicht. Minder dan 18,5 betekent ondergewicht, meer dan 25 is volgens de index te zwaar. Overgewicht kent vervolgens drie gradaties: een QI tussen 25 en 29,9 (graad 1), tussen 30 en 39,9 (2), en meer dan 40 (graad 3). Ernstig overgewicht valt in categorie 2 en 3. Bij een acceptabel gewicht is de kans op een hart- of vaat- aandoening laag. Bij een QI van 25-30 is er een verhoogd risico. Dan is het van belang of er sprake is van andere risicof actoren, zoals een oneven wichtige vetverdeling, een ver hoogd cholesterolgehalte, een hoge bloeddruk, problemen met glucose-opname en een gebrek aan beweging. Mensen met een QI van 30 of meer hebben een sterk ver hoogd risico. Vrijwel altijd is er dan ook tenminste één andere risicofactor aanwezig. De onderzoekscommissie van de Hartstichting adviseert mensen met een gezond ge wicht om dat stabiel te hou den. Ze raadt lijnen af, omdat daardoor gemakkelijk psycho logische problemen kunnen ontstaan. Mensen met een licht over gewicht (graad 1), zonder ver- dere risicofactoren, hoeven zich evenmin spoorslags aan een dieet te onderwerpen, wel krijgen ze het advies niet ver der in gewicht toe te nemen. Volwassenen uit diezelfde categorie die wel met risicofac toren te maken hebben, moe ten aandacht besteden aan ge zonde voeding en voldoende beweging. Ze hoeven niet noodzakelijk te streven naar een QI onder 25, en bereiken al een grote winst met 5-10 kilo gewichtsverlies. Mensen met een QI van 30 of meer moeten wel hun gewicht verminderen. Gezonde voe ding en voldoende beweging zijn belangrijk, met een sterke nadruk op beperking van de energie-inname. Zij gaan er in gezondheid al fors op vooruit als ze ongeveer 10 procent van hun oorspronkelijke lichaams gewicht kwijtraken. Ex-correspondent van NOS, Joop van Os, overleden amstelveen anp Oud-Journaal correspondent joop van Os van den Abeelen is woensdag overleden. Dit is gis teren bekendgemaakt. Van Os is zeventig jaar geworden. In 1987 nam hij na een correspondent schap in Brussel afscheid van de NOS. De crematie vindt maan dag bij Westgaarde in Amster dam plaats. Joop van Os belandde bij toe val in de journalistiek. Na de kweekschool moest hij als dienstplichtig militair drie jaar naar Indië. Daar kon hij op plaatsen komen die voor jour nalisten verboden waren. Zijn eerste journalistieke bijdragen dateren uit die tijd. Terug in Nederland ging hij door met de schrijverij. Rond 1950 werd Van Os leerling-jour nalist bij Het Parool. Bij die krant werd hij ook parlementair verslaggever. Later stapte hij over naar de Nieuwe Rotter damse Courant, waar hij dezelf- archieffoto de functie kreeg. In 1962 maakte hij de over stap naar de televisie waar hij twee jaar het parlementaire nieuws versloeg voor VARA's Achter Het Nieuws. Toen de PvdA hem vroeg voorlichtings- werk voor de partij te verzorgen, verliet hij de journalistiek. In 1968 ging Van Os toch weer voor de televisie werken als presentator van hel toen op gerichte Den Haag Vandaag van de NOS. Hij was ook enige tijd voorlichter van de Partij van de Arbeid.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3