Ruud Gullit in een andere wereld T Zomerzotheid ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1995 oals ik me hier thuis voel... Ik sta er versteld van' I ientallen kilometers buiten Londen, aan de rand van het immens grote vliegveld He athrow, ligt het trainingscomplex van Chelsea. Verscholen achter de laatste huisjes van het dorpje Harlington traint de 32-koppige selectie onder leiding van Glenn Hoddle op de sportvelden van een scholengemeenschap. Elke ochtend, behalve vandaag. Ruud Gullit en zijn collega's dienen voor fotografen en sponsors op te dra ven in het stadion van Chelsea, waar grote bouwwerkzaamheden plaats vin den; uiteindelijk kan er ook nog getraind worden. Tussen hijskranen, betonmo lens en nat metselwerk door zien zweet Ruud Gullit onder de broeierige Lon- dense hemel, die bij een temperatuur van 30 graden grijs en grauw ziet door de smog van de Britse welvaart. Het is een andere wereld waarin Ruud Gullit is beland na zijn jaren van Grote Luxe bij AC Milan en Sampdoria. Maar de vedette, die zich met eigen vervoer 's morgens en 's middags een weg moet banen door de overvolle toevoerwegen van een stad met meer dan tien miljoen inwoners, zal met geen woord klagen over de gebreken bij zijn nieuwe werk gever. Hij voelt zich thuis in de wereldstad Londen. Gullit oogt vrolijk en ontspan nen na de training. Hij neemt de tijd voor de media, die hij in Italië min of meer zat was. Engelse schoolkinderen wachten buiten de poorten van het sta dion met schriften, sjaals en blauwe Chelsea-shirts geduldig op de Nederlan der, die niet verdwijnt voordat iedereen voorzien is van zijn handtekening of met de nieuwe ster op de foto is gegaan. Een oude man, die zegt al 64 jaar lid te zijn van Chelsea, houdt hem buiten het restaurant in Fulham Road aan, grijpt zijn arm en zegt tegen Gullit: 'Young man, dat ik dit nog mag meemaken. M'n hele leven ben ik supporter van de ze club. Ik heb nooit gedacht dat er nog eens een dag zou komen waarop we een wereldster als jij in ons blauwe shirt te zien zouden krijgen'. Ruud Gullit lacht, bedankt de man en vervolgt met een felgekleurde rugzak over zijn schouder, als ware hij een van de miljoenen toeristen die de stad 's zo mers bezoeken, zijn weg in de wijk Chelsea. „Dat bedoel ik nou met de warmte en het enthousiasme van de mensen hier", zegt hij. „Vanaf de eerste dag dat ik hier kwam voelde ik me al thuis. Ik spreek de taal, ga goed met de mensen om en andersom hebben ze respect voor mij." Waarom ben je eigenlijk niet naar „Die vraag beantwoord ik niet. Elk ant woord dat ik geef'is verkeerd of zal slecht vallen. Ook de mensen van Gala- tassaray kwamen met die vraag. 'Waar om ben je niet naar Turkije gekomen?' Dat ga ik niet zeggen. Ik heb mijn keuze gemaakt en het is Chelsea geworden. Ik heb die hele commotie rond mijn even tuele transfer naar Feyenoord nooit be grepen. Het is wat mij betreft nooit seri eus op tafel geweest. Ik heb in een inter view een keer gezegd dat ik Feyenoord nog steeds een heel fijne club vond en vervolgens werden mijn woorden hele maal uit zijn verband gerukt. Ik heb nooit met iemand van Feyenoord ge sproken." Willem van Hanegem zou het wel leuk hebben gevonden, als je na tien jaar bij hem was teruggekomen.... „Dat zal best wel, ja. Ik heb met Wil lem altijd goed kunnen opschieten. Maar ook met hem heb ik, zelfs infor meel, niet serieus over een transfer naar Feyenoord gesproken." Er zijn zoveel mooie, grote clubs in Engeland. En dan kies jij voor Chelsea „In m'n hele carrière heb ik altijd voor een club gekozen die niet veel ge wonnen heeft. Als je bij een club in een gespreid bedje komt, is er weinig lol aan. Dat past ook niet bij mijn karak ter. Het is prachtig als je bij een club iets kan opbouwen, iets kan neerzet ten. Bij Feyenoord hadden ze een tijd niets gewonnen, tot ik kwam en we de dubbel haalden. Bij PSV was een poos je niks gebeurd en toen begonnen de successen. Bij AC Milan hetzelfde ver haal en in mijn eerste jaar bij Sampdo ria lukte het ook weer. Zelfs met Haar lem, m'n eerste betaalde club, werd ik kampioen van de eerste divisie en haalde ik een jaar later Europees voet bal. Ik hoop dat ik die lijn kan doortrek ken. Chelsea is ook weer een club die bij mij past. Ik leg mijzelf niet de ver plichting op om nu opnieuw tot top prestaties te komen. Maar als het lukt om hier ook weer leven in de brouwerij te brengen en prijzen te winnen, is dat voor mij persoonlijk heel leuk. Ik zal er voor knokken, ik kijk wel hoe ver we komen." In hoeverre is de aanwezigheid van Glenn Hoddle - die in tegenstelling tot al le Engelse trainers, zeer 'Europese' ideeën heeft - belangrijk voor je? „Glenn is iemand die op het aller hoogste niveau gespeeld heeft. Hij was een van de meest technische en begaaf de voetballers van Tottenham Hotspur en het Engelse elftal. Bij Monaco heeft Ruud Gullit aan de bal in zijn eerste wedstrijd voor Chelsea, een vriendschappelijke partij tegen Gillingham. foto all sport gary prior Fulham Road, de thuishaven van Chelsea. Hier klopt het hart van het artistieke en avantgardistische Londen. Een wijk, beroemd om zijn vernieuwingen op het gebied van mode, kunst en muziek. Vooral voetballiefhebbers uit de bovenlaag van de maatschappij - tot en met premier John Major toe - 'bekleden'de tribunes van Stamford Bridge. In die sfeer van glamour en artistieke rijkdom, zoekt Ruud Gullit de laatste sportieve uitdaging in zijn indrukwekkende loopbaan. |ni tekende Ruud Gullit zijn contract bij Chelsea. Daarna was er de bij deze gelegenhe- elijke fotosessie die onder andere deze opname opleverde. foto anp hij vervolgens goed zijn ogen de kost ge geven. Ook door al zijn internationale ervaring weet hij uitstekend wat er in Europa te koop is, hoe er gespeeld moet worden en hoe de organisatie bij een topclub behoort te zijn. Hij is bij Chel sea helemaal opnieuw begonnen. Glenn heeft alle mensen vervangen. Van de masseur tot de materiaalman. Hij heeft zijn zaken goed voor elkaar en weet wat hij wil. Ook met mij. De trainingen zijn praktisch hetzelfde als bij AC Milan. Ik sta daar echt van te kijken." Een van de voorwaarden die je stelde, was dat je libero kunt spelen. Pin je je daarop vast? „Ja, daar pin ik me op vast. Maar te gelijkertijd besef ik dat dat niet zoveel wil zeggen. Ik heb in de loop der jaren al zo vaaJc meegemaakt dat er met mij wordt geschoven op het moment dat de ploeg in nood is. Ik ben nu eenmaal een voetballer die op veel posities inzetbaar is. Als ze hier op een gegeven moment iemand nodig hebben op een andere plaats, doe ik het maar weer. Scoor ik toevallig een paar keer, dan blijf ik mis schien wel weer op die stek..." Een wereldstad als Londen past wel bij jou? „Ik sta er werkelijk versteld van zoals ik me hier thuis voel. Vanaf de eerste heb ik een heel goed gevoel gehad. Ik kom natuurlijk uit een grote stad. Ik ben in Amsterdam opgegroeid. Op wat verplichtingen met voetbalclubs na, was ik nog nooit in Londen geweest. Maar ik weet nu al dat het echt een geweldige stad is. Chelsea ligt bovendien in een van de gezelligste en mooiste wijken. De mensen zijn vriendelijk en ik kan me goed uitdrukken in het Engels; ik pik zelfs het accent op. Het bevalt me hier prima, maar: de vrijheid om rustig en ongestoord over straat te lopen heb ik niet. Overal waar ik kom, word ik herkend. Soms is dat lastig. Maar in tegenstelling tot Italië be trap ik mijzelf er hier op dat het toch ook weer fantastisch kan zijn. Engelsen zijn zo onvoorstelbaar enthousiast. Bij mijn eerste oefenwedstrijd tegen een derde divisieclub kon ik niet eens de warming up doen. Het stadion puilde uit. De mensen hingen overal om me heen." Het lijkt nog veel erger te worden. De competitie is niet eens begonnen en de supporters zijn al helemaal gek aan het worden. „Ja, maar ik probeer een beetje door die hysterie heen te prikken. Alles wat er nu, in het voorseizoen, gebeurt is niet belangrijk. In Italië heb ik dit soort toe standen ook meegemaakt; het is de be ïnvloeding door de media die de men sen opjutten met opgeklopte verhalen. Ach... Ik vind dat van de ene kant ook wel leuk. De spelers, de managers, de media - kortom iedereen werkt eraan mee om de wereld te laten weten dat in Engeland de mooiste competitie van de wereld plaats heeft. En het werkt! Alle toppers komen naar Engeland om te voetballen. Overal wordt gebouwd, de meest schitterende stadions stampen ze hier uit de grond. En alle grote clubs spelen het hele seizoen voor een uit verkocht huis. Managers als Kevin Kee- gan en Glenn Hoddle, die zelf in het buitenland hebben gespeeld, voegen eindelijk iets toe aan het Engelse voet bal. Dan krijg je vanzelf een interes sante competitie." Die vonk slaat dus ook bij jou over na alles wat je al hebt meegemaakt in je loopbaan? „Zeker. Iedereen heeft uitdagingen nodig en ik zeker. Dit had ik gewoon weer even nodig. Na acht seizoenen had ik het in Italië wel gezien. Ik vond het echt genoeg. Ik wilde wat anders. Ik kende alle gezichten, alle stadions, alle spelers en alle clubs. Het was voor mij echt tijd om te gaan. Zo voelde ik dat althans. Ik heb het daar natuurlijk fantastisch gehad, want ik ik heb er al les gewonnen wat er te winnen viel. Maar Chelsea kwam echt op het goede moment." Heb je bij Chelsea afspraken gemaakt, ook in je contract, dat je maar een be paald aantal wedstrijden hoeft te spelen of minder hoeft te trainen dan de andere spelers? „Nee, echt niet. Dat heb ik vorig jaar bij Sampdoria ook niet gedaan. Ik wil hier gewoon alle wedstrijden spelen. Ik voel me fit en hoop me ook fit te hou den." Kun je het nog opbrengen om, zoals de Engelsen in deze periode doen, als een beest te trainen? „Dat moet wel. Ik dien nu de basis te leggen voor de rest van het seizoen. Als straks de competitie begint moeten we zo veel wedstrijden spelen, dat je hele maal niet meer aan trainen toekomt. Dan is het twee of drie keer in de week voetballen en tussendoor masseren of uitlopen. Geloof me, ik ben op dit mo ment echt helemaal fit. Het enige pro bleem is dat ik samen met Mark Hughes een week later ben begonnen. En dat voel je dan even." Guus Hiddink heeft Ronald Koeman gevraagd of hij in geval van nood vol gende maand een beroep op hem kan doen voor het Nederlands elftal. „Ik ben niet beschikbaar! Daarmee is meteen alles gezegd. Ik heb ook geen zin om er dieper op in te gaan. Als Ro nald de bondscoach wil helpen, is dat zijn zaak. Voor mij is het Nederlands elh tal echt een gesloten boek. Guus Hid dink hoeft het mij niet eens te vragen." Zomerzon en zomernacht liggen voor de hand. Net als zomerkleding en zomerhuisje. Minder vanzelf sprekend zijn al de zomersproeten, want er zijn geen wintersproeten, zodat alleen 'sproeten' genoeg zou zijn. Hetzelfde geldt voor zomerhit te en zomerzegels. Wie heeft er ooit gehoord van winterhitte? Ik kijk in het woordenboek bij 'zomer' en ik val van de ene verbazing in de an dere. Wie had kunnen denken dat er ook zomerzeep bestond, zomer- wrang, zomerpippeling en zelfs een zomerpatje? Ik lees dat zomerzeep zeep is 'die in de zo mer gebruikt wordt, enigszins anders van samenstelling dan de winterzeep'. Dat kan aardig kloppen. Als we namelijk bij winter zeep kijken, lezen we: 'Zeep voor de winter bestemd (enigszins anders van samenstel ling dan zomerzeep). Er bestaat ook zomerjeuk. Dat is 'Jeuk tengevolge van zomerwarmte (pruritus aes tivalis)'. Terecht, want ik ontdek dat er ook winterjeuk is: 'Jeuk die 's winters als gevolg van de koude optreedt'. Van Dale vindt het niet nodig om ons ook bij winterjeuk de La tijnse benaming mee te delen. Misschien heeft de winterjeuk geen geleerde naam. Bij een 'Zomerstuk' kan ik me wel iets voorstellen, maar het blijkt een schilderij te zijn, "t welk den zomer voorstelt'. Van een zomerpatje had ik ook nog nooit gehoord. Het is dan een 'Patje van het zo- mertenue'. Dat maakt me weinig wijzer. Wat is een patje? Bij 'Pat' vind ik iets wat er op lijkt: 'Klein kleurig lapje waarop de on derscheidingstekens van de rang zijn aan gebracht op de kraag van een uniform'. Dat heb ik wel eens gezien. Militairen hebben soms een rood of een blauw lapje op hun uniform, als ondergrond voor gouden ster ren en strepen. Nooit geweten dat dat een zomerpatje heet. En waarom het juist een zomerpatje heet, weet ik nog steeds niet. Hebben ze 's winters andere patjes? Ik ga in mijn woordenboek op zoek naar het winter- patje, maar dat bestaat niet. Ook blijken er geen lentepatjes, voorjaarspatjes of herfst- patjes te bestaan. Alleen maar zomerpatjes. De zomer zelf staat er ook in: 'Het tweede van de vier jaargetijden, nl. het warme op het noordelijk halfrond, van 21 juni tot 20 september'. Kan aardig uitkomen. Hoe wel, tot 20 september? Is dat wel goed? Ik kijk ook even in een oude druk van Van Da- Ie, uit 1872: daar loopt de zomer van '21 ju ni tot 21 september'. Is de zomer korter ge worden? Tot hoe lang is het eigenlijk zomer? Ik probeer de kwestie de beslissen door in mijn Sesam-encyclopedie te kijken, maar daar staat geen zomer in. Alleen Zomer- gem, wat een plaatsje in België is, van 27,92 vierkante kilometer en 6130 inwoners. Men doet er aan landbouw, veeteelt, textiel en voedingsmiddelenindustrie. En 'Zomer sproeten', die staan er ook in: 'Bruine, circa 1 mm grote vlekjes op aan licht blootgestel de huiddelen bij blonde of roodharige per sonen'. Maar geen 'Zomer' zodat we niet zien tot hoe lang de zomer eigenlijk door loopt. Dan maar weer een woordenboek. Nu ne men we de grote Koenen. Daar loopt de zomer door '...tot 22 september'. De kwestie begint me waarachtig te interesseren. Wan neer houdt de zomer op? Is het 20, of 21 of 22 september? Het kan nog anders. Volgens Koenen's Handwoordenboek loopt de zo mer tot23 september! Beginnen dan ook de herfsten op een on gelijke datum? Inderdaad. Bij Van Dale be gint de herfst al op 21 september, dus als het bij Koenen nog zomer is. Bij Koenen be gint de herfst pas op 23 september. In feite laat Koenen zijn zomer dus niet 'tot 22 sep tember' lopen (zoals hij zegt), maar tot en met 22 september. Maar ook deze slordigheid kan niet ge heel verklaren waarom men de zomer nu eens tot 20 september, dan weer tot 21, tot 22 en tot 23 september laat lopen. Ik doe navraag bij een kenner. De zomer blijkt wisselend van lengte; het ene jaar is de zomer langer dan het andere jaar. Het beste antwoord zou zijn: de zomer loopt tot ergens in de buurt van 21-23 september. Het enige Nederlandse woordenboek dat dat een beetje aangeeft, is het Prisma Handwoordenboek van André Abeling: 'tot 22 (23) september'. Alle andere woorden boeken, die maar één datum noemen, zit ten ernaast. Dat is niet erg zolang je er maar één hebt, maar als je er een paar vergelijkt, word je gek.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 31