'Was het terecht? Wat hebben we gedaan?' Slachtoffers atoombom vragen erkenning 50 jaar Hiroshima 'Geluk aan onze zijde' Harry Truman: 'Nooit spijt' 'Amerikaanse levens sparen' 'Doorvechten, ook na bom' Toen ik beter keek, zag ik gepelde mensen 'Japan behalve slachtoffer ook agressor' ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1995 Er was een geweldig gevoel van opluchting" herinnert de Ame rikaanse veteraan Robert Cud- worth zich. Cudworth overleef de als marinier Iwo Jima en oe fende toen de bom viel voor de Operatie Olympic, die voorzag in de invasie van Kyushu op 1 november. Een dag nadat de bom op Hiroshima was gevallen werd hij 23. „Veel van ons had den het gevoel dat het geluk niet altijd aan onze kant zou blijven staan", zegt Cudworth, „en we wisten dat we niet alleen tegen het Japanse leger maar ook tegen vrouwen en kinderen zouden moeten vechten". President Truman heeft altijd verklaard nooit enige spijt te hebben gehad. Door de jaren heen heeft de Amerikaanse pre sident, die pas enkele maanden aan het bewind was na het plot selinge overlijden van Franklin Roosevelt, dat herhaald. Ziin re denering is simpel en maakt alle verschrikkingen van de atoom bom minder relevant. „Stel je voor dat ik het niet had gedaan en er waren nog tienduizenden Amerikanen gesneuveld. Hoe had ik later kunnen verant woorden dat ik een wapen in handen had, dat de oorlog eer der kon beëindigen, maar dit niet heb gebruikt?" Voor de Amerikaanse minister van oorlog, Henry Stimson, kon de atoombom slechts een einde aan de oorlog maken als de schok zo groot mogelijk was. Stimson was verontrust door de kamikaze-acties van Japanse pi loten en het sneuvelen van 12.000 Amerikaanse mariniers op Okinawa, waar de Japanners de eigen bevolking opofferden en kansloos doorvochten tot de dood. De angst voor een bloed bad als circa 1 miljoen Ameri kaanse militairen Japan binnen vielen was groot. Voor de minis ter was elke Amerikaanse mili tair die gespaard kon worden, het werpen van de A-bom waard. 'Hiroshima was niet nodig' Gar Alperovitz, schrijver van The Decision to Use the Atomic Bomb (De beslissing om de atoombom in te zetten), een boek dat binnenkort verschijnt, zegt dat documenten uit de oorlogstijd bewijzen dat Hiros hima niet nodig was, omdat Ja pan begin juli al van plan was zich over te geven. Hoewel Ja pan zich niets aantrok van het ultimatum van 26 juli, waarin de Geallieerden Tokyo voor de keuze stelden zich 'onvoorwaardelijk over te ge ven' of de 'snelle en volledige' verwoesting te riskeren, wijst Alperovitz erop dat de Japan ners enkel de verzekering wil den 'dat keizer Hirohito aan de macht zou blijven en de Russen niet betrokken zouden raken', voor ze zich over zouden geven. De Japanse minister van oorlog, generaal Anami, wilde door vechten, zelfs nadat de bom op Nagasaki was gevallen. Hij keek uit naar een grote veldslag op Japanse bodem, al was het maar als eerbetoon aan de ge sneuvelden. „Zou het niet bui tengewoon zijn voor de gehele natie te worden vernietigd als een mooie bloem?" Het was Uit eindelijk de keizer zelf die be sloot een einde aan de oorlog te maken. „We moeten het on draaglijke dragen." in zijn rede voor het Japanse volk verklaar de Hirohito dat Japan vooral was verslagen omdat de vijand een nieuw en uiterst wreed wa pen had ingezet. Massaal Amerikaans zelfqpderzoek na 'de bomop Hiroshima Vijftig jaar na 'de bom' lijken de Amerikanen deze weken bezig met een massaal zelfonderzoek. Je kunt de televisie niet aanzetten en geen krant openslaan of er wordt de prangende vraag gesteld 'of het wel juist was' dat de Verenigde Staten op 6 en 9 augustus 1945 de atoombommen op Hi roshima en Nagasaki wierpen. Verhalen onder koppen als 'Was het terecht?', 'Wat hebben we gedaan?' belichten in detail alle aspecten van de historische be slissing van president Harry Truman. Geschiedkundigen bekvechten over de motieven van de toenmalige Amerikaanse leiders, inspelend op het schuldgevoel dat de Amerika nen ook nu nog hebben. „Amerika ontkent nog steeds", zegt historicus Robert Jay Lif- ton, de auteur van 'Hiroshima in Amerika', een van de meest geroemde nieuwe boeken over de naweën van eerste bom. „Amerikanen willen nog altijd niet echt de werkelijkheid we ten over wat er met Hiroshima en Nagasaki is gebeurd. Zij ver dringen het". Van een collectief schuldgevoel is overigens geen sprake. De meeste Amerikanen menen dat het besluit om de bom te gooi en terecht was, dat het een eind maakte aan de oorlog en verder bloedvergieten voorkwam. Maar blijkens de vele publica ties knaagt toch ergens het ge voel dat zij toen iets vreselijks hebben gedaan. Sommigen hekelen deze hypo crisie. Zij wijzen erop dat de Amerikaanse luchtmacht in maart 1945 in een nacht drie honderd bommenwerpers naar Tokyo stuurde, die de stad met brandbommen in de as legden. Daarbij kwamen honderddui zend mensen om, meer dan in Hiroshima. Maandenlang wer den ook andere steden zo be stookt. Maar niemand heeft zich daar de afgelopen vijftig jaar zo druk over gemaakt als over die twee atoombommen. Was dat dan minder erg? Is het een grotere misdaad tegen de mensheid om met een bom honderdduizend mensen te doden dan met dui zenden bommen? De atoom bom was strategisch en tech nisch anders, maar niet moreel. De 'zelfontkenning' is er nog steeds. Zij is de afgelopen maanden het meest schrijnend naar boven gekomen in de commotie die ontstond over de tentoonstelling die de Smithso nian Institution in Washington wilde wijden aan de eerste atoombommen, en met name aan de oorzaken en gevolgen van het gebruik ervan boven Ja pan. In het Air and Space Museum in de hoofdstad zou een tentoon stelling worden ingericht rond een groot stuk van de 'Enola Gay', het vliegtuig dat op 6 au gustus de bom op Hiroshima liet vallen. De historici van de door de staat gefinancierde Smithsonian Institution, grepen die kans aan om hun uitleg aan de feiten te geven. Zij stelden rond de Enola Gay panelen op, waarin uitgebreid aandacht werd besteed aan de slachtoffers van de bommen, aan de gruwelijke effecten van het atoomwapen, en aan de vraag of het gebruik van de bom Een zwaar gewonde Japanse familie vlucht uit Hiroshima. foto af Een van de ooggetuigeverslagen werd gemaakt door een Neder lander, René Schafer, die gevan gen zat in Fukuoaka 14, een kamp ten zuiden van Nagasaki. „Toen ik plat op mijn buik lag, flitste er boven mijn rug een fel licht op. Ik voelde de hitte van het licht over me heen strijken, me nergens rakend omdat ik me met kracht tegen de bodem van de greppel drukte. Daarna volgde een donderslag die tien voudig in de grond scheen na te dreunen. Het werd stikdonker. Zo overtuigend was de ver woesting dat ik meende voorbij het einde van de wereld te le ven. Ik zag mensen met kleren in flarden van het lijf gerukt. Toen ik beter keek. zag ik gepel de mensen, badend in bloed, en ik hoorde ze huilen. Ze liepen als kippen zonder kop en val lend door en over de puinho pen." Op maandagochtend 6 augus tus 1945 om 8.16 uur werd vanuit de B-29 bommenwerper Enola Gray de bom (Little Boy) op Hiroshima geworpen. Vanaf een hoogte van 9.600 meter. 43 seconden later en 9.020 meter lager explodeerde het 20 kiloton wegende projectiel. Er volgde een blindmakend flitslicht en een on-aardse hitte van tussen de 3.000 en 4.000 graden Celsi us. Degenen in de nabijheid van de plaats van de explosie had den 'geluk'. Zij stierven onmid dellijk, losten op in rook of ble ven achter als een klein hoopje as. Verder weg veroorzaakte de hittestraal verbrande oogbollen en ernstige verminkingen. Tachtigduizend mensen stier ven direct. Zo'n vijftigduizend bezweken de daaropvolgende maanden aan de gevolgen van de ernstige verbrandingen, het radioactieve gif of de opgelopen zware shock. Tienduizenden overlevenden liepen leukemie of andere vormen van kanker op, doordat zij bloot hadden ge staan aan radioactiviviteit. Bij de plutoniumbom bijge naamd Fat Man (de Dikke Man), die drie dagen later bo ven Nagasaki werd gedropt, vie len eveneens ver boven de hon derdduizend slachtoffers, die hetzelfde doormaakten als de mensen in Hiroshima. DEN HAAG FRANS BOTHOF wel nodig was om Japan tot overgave te dwingen. Deze plannen voor de expositie leid den tot een storm van protest. De critici vooral oorlogsvete ranen en rechtse Congresleden vonden dat de expositie te veel de nadruk legde op het leed dat Amerikanen de Japanners in Hiroshima en Nagasald hadden aangedaan, en te weinig op de gruwelen die de Japanners zelf hadden aangericht: te weinig op het feit dat de twee atoombom men een eind maakten aan de bloedigste oorlog uit de ge schiedenis. De historici van de Smithsonian werden 'revisionisten' ge noemd. De critici kregen hun zin en de expositie werd 'aange past'. Een video van een kwar tier bevat slechts welgeteld twintig seconden met beelden van wat de bom in Hiroshima heeft aangericht. Er is veel geschreven over de motieven voor de beslissing om de bom te gebruiken, en de af gelopen weken zijn daar tiental len kranteartikelen, TV-pro- gramma's en boeken bijgeko men. Zoals in al die eerdere uit gaven komen de makers ook nu niet tot een eensluidend oor deel. Er speelden immers teveel fac toren een rol. Algemeen geloven de Amerikanen dat de bom no dig was om een Amerikaanse invasie in Japan, die voor no vember 1945 gepland was, te voorkomen. Die invasie zou vol gens ruwe schattingen zeker 300.000 tot een miljoen Ameri kaanse soldaten het leven heb ben gekost. Pas jaren na de oorlog werd duidelijk dat die cijfers sterk overdreven waren. Zelfs de toenmalige bevelhebber in de Pacific, generaal Douglas Mac- Arthur, verklaarde dat het do dental wellicht niet hoger dan 30.000 in de eerste maand zou zijn uitvallen. Maar de Amerika nen hebben de hoge cijfers de cennia lang voor waar aangeno men. Want daarmee viel de bom te rechtvaardigen. President Trumans andere mo tieven het bedwingen van Stalin, de wraak op Japan voor de aanval op Pearl Harbor, to nen dat de VS de baas waren zijn pas later een rol gaan spe len. Maar die wilde Amerika lang niet horen, omdat zij niet te rijmen vielen met de gruwe lijke werkelijkheid. Militaire en politieke deskundi gen hebben na de oorlog ver klaard dat de invasie nooit no dig zou zijn geweest, omdat Ja pan al op het punt stond zich over te geven. Het was door de aanhoudende bombardemen ten op zijn steden zo verzwakt, dat het hooguit in staat zou zijn geweest tot een laatste en ver geefs tegenoffensief. Tal van historici beweren dat Truman doorzette, omdat hij met Stalin in zijn nek niet de indruk wilde wekken 'zacht' te zijn. Hij moest ook wel, omdat 6 augustus 1945: paddestoel wolken boven Hiroshima. het Amerikaanse leger leegge- vochten was in Europa en niet nog eens een zware invasie aan kon. En de Amerikaanse bevol king wilde slechts een snel eind aan de oorlog. Uit Japan is de laatste tijd nogal eens aangedrongen op een pu blieke 'verontschuldiging' door de VS, zoals Japan zich heeft verontschuldigd voor de gru weldaden in de concentratie kampen in Azië. Mgar in de VS is daar niemand voor te vinden. Daar willen velen zelfs na eer halve eeuw nog steeds maar kant van het verhaal horen. WASHINGTON «HANS DE BRUIJN L. CORRESPONDENT Takashi Hiraoka, de burgemeester van Hiroshi ma, vindt dat Japan niet kan weglopen voor de verantwoordelijkheid die het land draagt voor de wreedheden die het tijdens.de Tweede Wereld oorlog heeft begaan. Hiraoka zei maandag dat hij de komende dagen van de gelegenheid gebruik zal maken om niet alleen stil te staan bij de slachtofferrol van het Japanse volk, maar ook bij de rol die het eerder tijdens de oorlog als agressor heeft gespeeld. „De bewoners van Hiroshima hebben deze 50 jaar nodig gehad om hun waardigheid als mense lijke wezens te hervinden. Nu deze 50 jaar achter ons liggen kunnen wij de bomaanvallen in een bredere historische context plaatsen", aldus Hi raoka. Tijdens de herdenkingsdienst die morgen in Hi roshima zal worden gehouden zal Hiraoka in zijn vredesboodschap zijn oprechte verontschuldigin gen aanbieden aan de Aziatische slachtoffers van de Japanse oorlogshandelingen, zei Hiraoka. Het prototype van 'Little Boy', de atoombom die afgeworpen. boven Hiroshima wfior foto Rfljvat van luu Hibakusha voelen zich misbruikt en verwaarloosd Vijftig jaar na de oorlog vech ten de Japanse slachtoffers van de atoom-en waterstofbom men, de hibakusha, nog steeds voor hun recht. Ze willen dat er een wet komt die slachtof fers het recht geeft op compen satie voor oorlogsschade. Een wet zoals zij die voorstaan, be tekent dat de regering van de Verenigde Staten verantwoor delijk wordt gesteld voor het afwerpen van de atoombom men op Hiroshima en Nagasa ki en de Japanse regering voor het beginnen van de oorlog in de Stille Oceaan. Zij voelen zich misbruikt en verwaar loosd. Het was een stille, zonnige och tend op 6 augustus 1945. Aan genaam koel voor de tijd van het jaar. Duizenden mannen en vrouwen tussen de 16 en 60 jaar uit Hiroshima en omgeving wa ren gemobiliseerd om huizen af te breken. Ze moesten in het centrum van de stad brede brandgangen maken voor het geval Hiroshima door een bom bardement zou worden getrof fen. Terwijl dokter Terufumi Sasaki 's morgens om kwart over acht de trap op liep om het net af getapte buisje bloed naar het la boratorium te brengen, dacht hij: 'Heerlijk, die stilte zonder B- sans' (Meneer B's, de bijnaam die de Japanners aan de Ameri kaanse B-29 vliegtuigen gaven die regelmatig boven Hiroshima patrouilleerden). Toen zag hij het licht van de bom in de gang weerspiegelen. Een enorme fo tografische flits. Witter dan het witste wit dat hij ooit had ge zien. Hij dook op zijn knieën en zei tegen zichzelf: 'Sasaki, gam- bare'! (Volhouden!). Even later vloog zijn bril van zijn neus; zijn slippers werden van zijn voeten geblazen. Alle ruiten in het Rode Kruis Ziekenhuis waren gesprongen, overal lag bloed, delen van pla fonds en muren waren inge stort. Waar dokter Sasaki ook keek, lagen doden. Hij bleek de enige niet gewonde arts in het ziekenhuis. Hij dacht dat een bom bovenop het ziekenhuis Hiroshima zes maanden na het afwerpen van de bom. Een kale vlakte. terecht was gekomen. Sasaki zocht verband en begon de ge wonden te helpen. Maar buiten, vanuit heel Hiroshima, probeer den de verminkte en stervende burgers op hun laatste krachten Sasaki's ziekenhuis te bereiken. Drie dagen en drie nachten hielp de dokter mensen die to taal zwart geblakerd waren, waarvan de huid eraf hing, met pus uit de ogen, rood opgezwol len als een ballon, brakend, met haren die uitvielen en hoge koorts. Zelfs mensen die ogen schijnlijk er niet erg aan toe le ken, konden plotsklaps dood neervallen. Na 70 uur onophou delijk te hebben gewerkt, gunde hij zich wat slaap. Hij wist nog steeds niet wat er nu precies in Hiroshima was voorgevallen. Wel wist hij dat hij met nieuw soort ziekteverschijnselen te doen had. ZWARTE REGEN Kort na de flits was het zonlicht boven Hiroshima verdwenen. Een paddestoelvormige stof wolk hing boven de stad. Hij was van kilometers ver te zien. Enkele uren later begonnen er grote, zwarte regendruppels op de stad neer te vallen. 'De Ame rikanen sproeien benzine. Ze gaan ons in de fik steken'! Het gerucht deed al snel de ronde dat de stad niet was gebombar deerd, maar dat één enkel vlieg tuig benzine over de stad had verspreid en op een of andere manier een gigantisch vuur had aangestoken. De zwarte regen bleek condenswater te zijn dat na de enorme hitte van de ont ploffing onstond, vermengd met as en radio-actief stof, de zogenaamde fall-out. Pas een week na het duivelse gebeuren begon de waarheid tot de bevolking door te drin gen. De Amerikanen hadden een nieuw soort bom gebruikt. Helemaal begrijpen deden ze het niet, maar het ging om energie die vrijkomt wanneer atomen in tweeën worden ge spleten. Dat had de stad en zijn bewoners vernietigd. De ziekte waaraan de slachtoffers leden, werd later bekend als stralings ziekte. Jarenlang werden de slachtof fers in onwetendheid gelaten over hun ziekten en mogelijke medische verzorging. Nadat Ja pan zich in september 1945 offi cieel had overgegeven, bezette het Amerikaanse leger het eilan denrijk en voerde een strenge censuur in over alles wat met de bom te maken had. De Ameri kanen namen foto- en filmma teriaal in beslag, ze verboden publicaties over de zieken en foto reuter doden. Ze ontnamen de Japan ners het recht om onderzoek uit te voeren naar de effecten van de bom. De Amerikanen onder zochten de slachtoffers wel, maar ze gaven geen medische behandelingen. BIJSTAND Ook van Japanse zijde onder vonden de slachtoffers weinig steun. Pas in 1957 kregen ze gratis medische verzorging. Tot die tijd moesten ze alles uit ei gen zak betalen of aankloppen bij liefdadigheidsinstellingen. Japan had in het vredesverdrag van San Francisco alle aan spraak op compensatie van de hand gewezen. De hibakusha konden daarom ook bij de Amerikanen hun hand niet op houden. Zo'n tien jaar later kre gen ze ook recht op sociale bij stand. Velen waren toen al dood. Sinds 1946 houden de slachtof fers herdenkingsbijeenkomsten in Hiroshima en Nagasaki op 6 en 9 augustus in de Vredes Her denkingsparken in beide ste den. Het begon als een dag met intieme en sobere ceremonies, die iedere groep bij 'zijn' monu ment in het park hield. Over de. jaren zijn de bijeenkomsten uit- tot massale vredesde- van inei monstraties, toeristische trekj Z pleisters en nationalistische iprei nifestaties. fcoa De slachtoffers zelf zijn er all^e^ behalve tevreden over. Een oris' logsweduwe uit Hiroshima h»/on innert zich hoe in 1981 premtiez Zenko Suzuki de ceremonie ijdrie woonde. Hij hield zijn toespi en vertrok onmiddellijk daanhor Oproerpolitie maakte voor h< ;iol de weg vrij. De weduwe stom ierl net met lotgenoten voor het door henzelf opgerichte stanzas beeld in gebed. Met veel law. 'en stuurde de politie de groep vrouwen aan de kant om plagen te maken voor de limousine de eerste minister. tek< SCHAMEN 'Schamen moest de premier zich. Waarom moet hij hier ri den? Hij zou uit moeten stap pen en te voet gaan', zeiden weduwen tegen elkaar. Ook meter verderop moesten twe groepen bomslachtoffers hun boeddistische ceremonies on derbreken voor het hoge be zoek. Woede en haat sprong de ogen van de deelnemers. Ook vorig jaar kregen de slac! offers weer een slag in het zicht. Geen vleugje schaamro had de Amerikaanse presidei Bill Clinton op zijn wangen t( hij de pers meedeelde: 'Mijn mening is doodeenvoudig: pi sident Truman deed wat nod was'. Clinton zag geen enkele reden om verontschuldigingï' aan de slachtoffers van Hiro: ma en Nagasaki aan te biedei1 Het doet er niet toe dat het ge bruik van de atoombom een grove schending van mensen rechten betekent. Clinton wil herkozen worden en heeft steun van de oorlogsveterane nodig. Zo gaat het al jaren. De Hiros ma-slachtoffers worden door politici misbruikt. Aan hun v< tangens en gevoelens wordt voorbij TOKYO» JUDITH STALPERS CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2