ZATERDAGS BIJVOEGSEL Zandvoort niet echt 'the place to be' ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1995 De boulevard van Zandvoort. De kille uitstraling van de promenade is velen een doorn in het oog. FOTO'S UNITED PHOTOS DE BOER BABETTE STAPEL hen* De tand van de tijd heeft geknaagd aan het begrip badplaats. De ntrekkingskracht van zee en rand is overspoeld door de wervelwind van het 'V itgaansleven. Deinen op de golven van de decibels. In dat opzicht staat het 'mntieplezier van Zandvoort t discussie. Er zijn signalen fff de toeristenstroom van met Sb mie jongeren steeds harder ichting Noordwijk aan Zee Pekt. Daarom: op naar het bedreigde gebied. Swingt ndvoort, of swingt het niet? .^Verslaggever Jan Tekstra in tdag- en nachtleven van de badplaats. In veel vakantie-oorden is het nachtleven vaak be palend voor de populariteit. Een uitgebreid aanbod aan discotheken en bars is in zuidelijke landen nog steeds de belangrijkste factor voor de aanvoer van grote hoeveelheden toeristen. Hoe hipper de discotheken, hoe meer bezoekers. Het strand is vaak niet meer dan een prettige plek om je roes uit te slapen en inspiratie op te doen voor een nieuwe nachtelijke jachtpartij. Want jagen en gejaagd worden, hoe primitief ook, blijft de belangrijk ste drijfveer om een vakantieplek op te zoeken die daar alle gelegenheid toe geeft. Plaatsjes als LLoret de Mar en Benidorm hebben dat goed begrepen. Op het strand wor den vrijkaartjes en flyers uitgedeeld aan de bruinende massa om ze toch vooral te bewegen 's avonds naar dè discotheek van het dorp te komen. Van die cultuur is in Zandvoort niks terug te vinden. De gast zal zijn of haar eigen weg moeten zoeken naar het nachtelijk amusement. Ondanks het mooie zomerweer lopen de gemiddelde horeca-omzetten terug, signaleert Fred Paap, voorzitter van de sectie Café/Barbedrijven van Koninklijk Horeca Nederland en eigenaar van café Koper aan het Kerkplein. De vraag rijst of Zandvoort hierbij de hand in eigen boezem moet steken of 4at er wellicht an dere zaken spelen. Om het uitgaansleven in Zandvoort onder de loep te nemen, ben je er niet met een avondje rondkijken. Niet dat er zo gigantisch veel te doen is, maar meer omdat in de praktijk geen enkele avond hetzelfde blijkt. Het week- einde, of dat nou midden in de bouwvak valt of niet, is aanmerkelijk drukker dan de midweekse dagen. Wat kan men op een aantal willekeurige avonden en middagen beleven op het 'stap'circuit van Zandvoort? Tja.... De eerste avond valt nogal tegen. Het is de eerste, week- einddag van de bouwvakvakantie, maar daar is wat be treft de drukte niet veel van te merken. „Nog steeds erg veel Duitsers, al zal dat komende week wel anders wor den", zegt een medewerker van coffeeshop-bar-disco- theek Yanks op zijn terras. „Volgens mij", attendeert hij op een trend die zich is gaan inzetten, „zit op dit moment iedereen in Noorwijk. Déér gebeurt het. Dat hoor ik steeds meer. Ook de meeste jonge Duitsers trekken daar heen. Zandvoort is 'het' niet meer." Yanks is de meest hippe tent van Zandvoort op dit mo ment; bijna altijd druk, ook als dat elders niet het geval is. Naast een kroeg, een terras en de mogelijkheid om stuff .en weed te kopen ('Daar, die kleine met die plastic tas... Daar moet je zijn'), is Yanks vooral vermaard om zijn dis cotheek. Een tientje entree, maar op woensdagavond is er een ladies night met een strip-act for the ladies en dan wordt het twee tientjes entree for the boys. Je moet er wat voor over hebben- Het is in elk geval de plek waar - volgens de kenners in Zandvoort - de mooiste, wildste en geilste meiden ko men. Het interieur staat vol met Louis Quinze-achtige meubelen, inclusief een enorm bed waar je lekker languit op kan relaxen. De muziek is recent en trendy, al zal de gemiddelde hoofdstedelijke bezoeker het betitelen als 'commerciële house voor pubers'. Dat laatste is dan ook grofgezegd meteen de meest rake typering voor de ge middelde bevolking van dit partyhol. De enorme aircon ditioning aan het plafond heeft er de handenvol aan om de hoofden koel te krijgen, iets wat gezien de vele hitsige blikken van voornamelijk het mannelijk geslacht geen overbodige luxe is. XTC- en andere pilgebruik lijkt hier niet aan de orde. De bezoekers zijn eerder stoned dan op gepept. Toch heeft Zandvoort iets met moderne pepmid delen. Want wie de kranten er op naslaat komt bij inbe slagnames van grote partijen XTC of andere preparaten, niet zelden een Zandvoorter tegen in de kolommen. Behalve Yanks' discotheek kent Zandvoort vooral een kroegencultuur. Op de terassen rondhangen, kijken en bekeken worden, dat is de teneur. Sommige cafés hebben wel een dansvloer of proberen zich - zoals de Chin Chin in de Haltestraat - vooral in het weekeinde te profileren 'In Noordwijk, daar gebeurt het op dit moment' Drukte bij Chin-Chin. Vooral in het weekeinde probeert de zaak - zoals ook andere cafés in Zandvoort dat doen - zich te profileren als discotheek. als discotheek, maar het blijven onmiskenbaar kroegen. Wat dat betreft is er door de jaren heen weinig veranderd in Zandvoort. Bij De Klikspaan zit nog steeds veel Am sterdams volk van boven de dertig 'met een zeer creatieve geest voor zaken doen', zoals een naburige uitbater (die liever anoniem wil blijven) kenschetst. De Klikspaan past de muziek volledig aan aan de wensen van de klant; 'Zul len we effe housen of meezingen met Rieu?'. Bij Buddy's, de buurman, is het al niet anders. Vlakbij: CaféNeuf, vooral geliefd om het grote terras en het uitzicht op bar-discotheek Chin Chin. „Een echte pu berdiscotheek", weet een klant van Neuf over de overbu ren te vertellen. „Maar wel allemaal lekkere jonge mok keltjes", vult zijn metgezel aan. Onder het eten, want dat kun je prima bij het etablissement, werpen de twee veel vuldig blikken richting het inderdaad jonge en opvallend vaak hoogblonde vrouwelijk publiek aan de overkant. Het is de Haltestraat op vrijdagavond in een notedop. Veel kijken, drinken, hangen en af en toe naar een andere tent sjokken. Misschien is het daar vanavond raak Een beetje een vreemde eend in de bijt is Time Out, eveneens in de Haltestraat, vlak naast het altijd drukke La Bastille. Bij Time Out kan je stuff en weed kopen, poolen maar ook dansen. Het is er echter opvallend rustig, terwijl de muziek toch de meest hippe is van heel Zandvoort. Wellicht een te stoned cool image voor het doorgaans behoudende publiek van Zandvoort. Er staan maar twee meisjes op de dansvloer, volledig in de ban van de hippe trance-dance die de DJ draait. Op een aantal oude versle ten banken in de hoek hangt een stel jongens ape-stoned onderuit. Vanuit de Time Out naar Scaiidals betekent een gigan tische cultuurschok. Doorgaans 'oudere' jonge mannen die dansen op Gloria Gayner met over het algemeen 'jon gere' oude meisjes die gepast wild de blonde staart in de nek gooien als er weer zo'n 'gaaf nummer op de draaita fel ligt. Het image is tuttig maar het trekt vooral in de weekeinden wel enorm veel publiek. Hoogste tijd om nog een laatste ronde door de Haltestraat te maken en af te taaien. Ik ben klaarblijkelijk niet de enige die er zo over denkt want het is rond half twee verdacht rustig in de diverse kroegen. Een barkeeper van Café Neuf reageert geïrri teerd op de vraag of het altijd zo vroeg is afgelopen. „Bij na twee tiur... Het lijkt me mooi genoeg zo." Eigenlijk ben ik het op dat moment volledig met hem eens, maar moet een beetje badplaats niet gewoon doorswingen tot het ochtendgloren? Strikte gemeenteverordeningen hebben echter bepaald dat het om drie uur helemaal schluss is. De eigenaar die op die tijd zijn klanten niet de tent heeft uitgewerkt, maakt al snel kans op een fikse boete. Een snikhete woensdag midden in de bouwvak. Het is inmiddels bijna vroeg-avond en er zit onweer in de lucht. Weekblad Nieuwe Revu schreef deze week een zeer wer vend stuk over de Bloemendaalse strandtent Woodstock. dus een bezoekje daar lijkt gerechtvaardigd. Bloemendaal aan Zee is dan wel niet officieel Zandvoort, maar het is wel interessant om te kijken of men vanuit 'de hipste strandtent van Nederland' aanstalten maakt om in Zand voort te gaan stappen. Vergeet het maar. „Stappen in Zandvoort...?!", reageert een jonge bezoekster verbaasd, „daar is toch niks aan?! Alleen maar kak en Duitsers. Bèh. Gewoon terug naar Haarlem, of naar Amsterdam. Zand voort is voor de 'ordies'." Ze wordt bijgevallen door het hele clubje dat lui achterover onder een grote witte tent zit te wachten op de eerste dikke druppels die onvermij delijk gaan komen. Ik vrees dat desgevraagd de hele strandtent het met hen eens zou zijn. Als je Woodstock aanhangt ga je niet naar Zandvoort, zoveel moge duide lijk zijn. Woodstock is wild, ongedwongen, hip en (als we Nieuwe Revu mogen geloven) a-commercieel. Dat laatste valt overigens niet in de prijs van de Corona terug te vin den: zes piek. Langs het strand richting boulevard. De boulevard. Een verhaal apart in Zandvoort. De kille uitstraling van de brede promenade is velen een doorn in het oog. Wilde plannen om Bouwes plat te gooien en er een aantrekkelijke wandelboulevard van te maken, liggen vooralsnog in de goedgevulde Zandvoortse gemeente-ijskast. Een Duitse toeriste zegt het geheel niet echt schön te vinden. „Die gebouwen zijn allemaal zo grijs en bruin. Als dat nou allemaal wit was, zou het mis schien mooier zijn. Maar je kunt wel lekker eten in som mige strandtenten beneden." En dat is waar. Ooit begon nen als een echt Zandvoorts onderonsje, zijn de strand tenten uitgegroeid tot soms volwaardige restaurants, waar de gast tot middernacht kan blijven zitten. De Wurf is daar een goed voorbeeld van. Maar tot in de late uur tjes swingen is daar uit den boze. Zo niet in Club Mari tiem, pal naast de politiepost. Daar danst - in een aparte zijtent - omstreeks middernacht nog een kleine groepje mensen uitbundig op stevige house. Maar met de beste wil van de wereld ontstijgt het tafereel toch niet het ge halte van een gemiddeld schoolfeestje. Als we om half twee terug komen is de boel dicht. Wie haalt het nou in z'n hoofd om zo'n onooglijk bouwsel neer te zetten op het plein achter de politiepost? Het plastic van het enorme visrestaurant Fishersman's Friend doet troosteloos en koud aan. Van een visitekaart je is hier allang geen sprake meer. Een tijdelijke situatie overigens, maar toch! Pal naast het Casino nog wel, een gebouw dat met de juiste belichting nog een zekere allure zou kunnen heb-, ben. Het Casino zit barstensvol. Geen gymschoenen of korte broeken hier, maar voor de rest kan vrijwel iedereen naar binnen. Mits boven de achtien natuurlijk, en in het bezit van een legitimatie. Achter al die voorwaarden: een wereld waar hoogblonde dames van middelbare leeftijd gebiologeerd naar houterig bewegende plastic paardjes op een plastic racebaan turen in de hoop dat hun favorie te paardekindje wint. Fred Paap kent als geen ander het Zandvoorste uit gaansleven. Als uitbater van café Koper en voorzitter van de sectie Café/Barbedrijven van Koninklijk Horeca Ne derland weet-ie wat er leeft bij de ondernemers. „De om zetten zijn minder geworden. Ondanks het mooie weer. Maar voor die terugslag kan ik zó een aantal oorzaken ge ven. Wat dacht je bijvoorbeeld van een ander bestedings patroon van de mensen? En van de introductie van de spaarloonregeling? Het geld is een andere weg gegaan. Maar: we moeten ook niet te beroerd zijn om de hand in eigen boezem te steken. Er is - om eens wat te noemen - een onvoldoende professionele behandeling van de gast. Dat kan ik niet ontkennen. Er is in Zandvoort steeds va ker te weinig service waardoor de klant zich bekocht voelt. Dat gaat van mond op mond en dat is niet best na tuurlijk. En niet iedereen zet zich hard genoeg in om daar wat aan te veranderen. Er is een oud Chinees spreek woord dat zegt: 'Je kunt wel op een stoel gaan zitten met je mond open, wachtend tot er een gebraden duif in vliegt, maar dan zou je nog wel eens zeer lang kunnen wachten'. Maar dat het in Noordwijk beter zou zijn.... Gelul. Ge woon gelul. De kroegen moeten daar nota bene om half een dicht!" Mijn laatste avond is meteen de drukste. Zaterdag, bouwvak; Zandvoort zit behoorlijk vol. Een mooie avond om de plek te bezoeken waar iedere vakantieganger een fiks gedeelte van het vakantiegeld naar toe brengt: Het Circus. Een gouden combinatie van gokhal, amusements hal en bioscoop. De enorme hoeveelheid virtuele en in teractieve spelletjes hebben op sommige bezoekers een behoorlijk verslavende werking. Twee kortgeschoren jon gens zitten - zeker al een half uur, schal ik - fanatiek te schakelen en te sturen in de Formule I-karretjes. Allebei de broekzak zwaar geladen met vijfjes. Hun vriendinne tjes staan er behoorlijk verloren bij. Het is waarschijnlijk niet helemaal wat ze zich van een romantische vakantie aan de kust hadden voorgesteld. Morrend gaan de jon gens uiteindelijk mee. „Wat wil je doen dan?", vraagt een van de twee jongens chagrijnig aan z'n meisje. Tja, wat kan je in Zandvoort doen? Happenings als het Tropicana Festival en Jazz Behind The Beach schotelen de vakantiegangers nog wat ander vertier voor, maar voor de rest is het wat betreft stappen hier niet echt 'The place to be'. Toch maar eens naar Noordwijk aan Zee?!

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25