Frida Echtgenote slacht de slachter 'Johnny Shit' en 'Frida' Boeken De Gifmoorden scoort mime voldoende ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1995 TORUN LIAN I Twee boeken over puberteit jeugdboeken recensie casper markesteun Rob Baetens. Johnny Shit Uitgeveni Cla- vis, ƒ21.90 Torun Lian. Frida. Vertaling Else Claus. Uitgeverij Clavis. 24.50 In de 'puberteit' gebeurt heel veel, vandaar dat het een geliefd onderwerp is in jeugdboeken. Debutant Rob Baetens houdt zich ermee bezig in zijn eerste ling Johnrïy Shit. Het is moeilijk een goed verhaal over een pu ber te schrijven, dat blijkt. Bae tens moet nog veel leren. Johnny Shit overtuigt geen moment. De schrijver wü ook te veel. In 75 bladzijden je hoofdfi guur van geboorte tot in de vol wassenheid tot leven laten ko men, is slechts voor de heel gro ten weggelegd. Indien je daar niet toe behoort, moet je je heil wel zoeken in passages als: 'Na dat John een paar jaar had ge werkt voor anderen, begon hij voor zichzelf. Eerst werd de ga rage thuis verbouwd'. Als je die John dan ook nog eens volstrekt ongeloofwaardige dingen laat doen, komt er van alle goede bedoelingen weinig terecht. John is een ruwe bolster met een wel verschrikkelijke blanke pit. Althans, dat wil Baetens ons doen geloven. Op Ilse was hij in stilte altijd al verliefd, maar die had het oog op Didier laten vallen. 'Zij en Didier hoorden bij elkaar. Ze paste als gegoten bij die kracht patser en braniemaker. Ze hield de balans in evenwicht. Hij had de spieren, zij het brein.' Maar John grijpt zijn kans als Ilse op de bromfiets bij Didier een on geluk krijgt. Ilse een dwarslae sie, Didier laat zich al gauw niet meer zien, John sleept Ilse door alle depressies en stelt zijn le ven in dienst van haar. Torun Lian doet het in Frida heel wat beter. Zij laat haar hoofdpersoon opdraven als die al twaalf is en een echte, onver valste puber. Haar zus Kaisa is vijftien en een heel andere pu ber. Zeer bezig met haar uiter lijk, met kleding en met vriend jes. Frida snapt daar in het be gin geen jota van. De grootste vreugde bestaat erin om alleen of samen met haar buurjongen Kristian, zus Kaisa al dan niet met haar vriendje Johan las tig te vallen. En Frida is daar be dreven in. Tot lichte wanhoop van haar moeder die weinig an ders kan doen dan lijdzaam toe zien hoe Frida zich op haar heel eigen, vaak humoristische wijze gedraagt. Dat laatste is natuur lijk niet de verdienste van Frida, maar van haar geestelijke moe der Torun Lian en vertaalster Else Claus, die er op een klei nigheid na goed in geslaagd is de taaifinesses en de humor van Lian te bewaren. Frida gaat gewoon door met zusje pesten tot de grote kente ring: ze wordt zelf tot over haar oren verliefd: 'Het enige wat tel de, was zijn stem weer te mo gen horen. Of hem te zien. Ze stierf al bijna bij de gedachte hem te zien.' En die 'hem' is no ta bene Johan Krogh, het vriendje van Kaisa, die hem in tussen toch niet meer hoeft. Jo han maakt Frida duidelijk dat hij haar nog wat te jong vindt, wat voor Frida aanleiding is te vinden dat ze nu wel zin heeft om ouder te worden. Ze weet nu in ieder geval dat liefde be staat. Echte liefde, één van de meest essentiële dingen die zich tijdens de puberteit manifes teert, en die Torun Lian glashel der onder woorden wordt ge bracht. Geen psycholoog kan het duidelijker doen. OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Het verkwisten van kosmeti- sche produkten (6); 7. Onderko men van de paleispredikant (5); 8. Drijvend vliegruig (5); 9. Met vrucht wordt een kerel verzocht om te vertrekken (5); 10. Groei zame groente (4); 11. Jasje van een windmaker (6); 12. Wordt na gebruik heilig en eerbaar (6). Verticaal: 2. Die Turk is er mderdaag nog niet zo lang (5); 3. Langzaam met een sigaar achter de krant (6); 4. Net vopr het opstootje een graantje meepikken (6); 5. Ge liefde in de hens (4); 6. Laat zien dat je karakter bezit in de mu ziek! (8); 10. Voor het tekenen van een strijdperk (4); 11Pro jectiel met gezwollen omhulsel X3J KRUISWOORDRAADSEL De ijzeren logica van de Taiwanese schrijfster Li Ang REDACTIE RENEE DE BORST 023-150241 boeken recensie theo hakkert n de slachter. Uitgeveri| De Arbeiderspers. Prijs/29,90. Het verhaal ontrolt zich met een ijzeren logica. Geen speld tussen te krijgen. Geen stokje voor te steken. Soms gaan dingen zo. En hier gaan ze zo. De vrouw van de slachter, in de gelijknamige roman van de Taiwanese schrijfster Li Ang, is nog jong als ze wordt uitgehuwelijkt aan een niet zo frisse man van rond de veertig. Hij is een alom geacht slachter, die voor dag en dauw naar het slachthuis wandelt om daar, met meer wellust dan goed voor hem en zijn omgeving is, varkens te kelen. Dat moet goed gebeuren, anders krijgt het vlees een verkeerde kleur. En hij, Chen Jiangs- hui, is een vakman. Het frisse deerntje, Chen Lin Shi, is helemaal niet aan hem besteed. Maar ze heeft nu eenmaal weinig te kiezen. Het huwelijk brengt haar niets dan ellende. Het gaat iets te ver om te beweren dat hij haar voor een varken aanziet, maar veel scheelt het niet. Met dezelfde lust waarmee hij varkens keelt, benadert hij op gezette tijden zijn vrouw. De man is een beest. Dat moet verkeerd aflopen. En dat doet het ook. Op een dag pikt ze het niet langer en steekt haar man neer. Hij heeft net gruwelijk huisgehou den met zijn mes in een mand met eendjes en ook moest ze per se een slacht in het abattoir bij wonen. Onwillekeurig keek ze daarbij de kunst af en doodde haar man. Om hem vervolgens net zo te slachten als hij de varkens placht te doen. Li Ang heeft daar ook geen twijfel over laten be staan. Ze begon haar roman met het krantebe- richt ('Gemengde berichten, ontvangen op...') dat een jonge vrouw haar man had vermoord. Wat Li Ang dus wil, is laten zien hoe en waarom Chen Lin Shi tot haar daad is gekomen. Ze pakt het genuanceerd aan. In die zin dat er veel grijstonen in de karaktertekeningen van beide echtelieden zitten. Hij is niet honderd procent slecht en zij niet honderd procent goed. Beiden moeten opereren binnen smalle maatschappelij ke conventies, die in de roman samenkomen in de arglistige roddeltante annex buurvrouw A Wang Guang. Ontluisterend is dat niemand de ware motie ven voor de moord wenst te horen. Een vrouw die zoiets doet, zo is de regel, moet wel overspel ge pleegd hebben en er een minnaar op na houden. De werkelijkheid is dat zij niet langer bestand was tegen de vernederingen. En, zo lazen we al in het Gemengde Bericht: ,,Ze had gemeend op die ma nier ook de zielen van de ontelbare beesten te redden die hij zo bloeddorstig had gekeeld". De jonge vrouw wordt ter dood veroordeeld. „Hoewel men niet heeft kunnen bewijzen dat Chen Lin Shi er een ongeoorloofde relatie o,p na hield". Li Ang, naar verluidt een prominente dissidente op Taiwan, heeft dit drama ingehouden opschre ven. Met precies genoeg emotie, terwijl de schaal van betrokkenheid en distantie in perfecte balans verkeert. En in filmische beelden ook. Je waant je soms in een film van Zhang Yimou. Anderzijds, veel nieuwe inzichten biedt de ro man niet. In die zin dat er al talloze andere aan vooraf gingen waarin de achtergestelde positie van de vrouw aan de kaak werd gesteld. Het knappe van De vrouw van de slachter zit 'm in de parallel tussen de sobere, recht toe recht aan ver telling en het even onontkoombare verloop van de tragedie. Het ritme van Li Angs taal loopt syn chroon aan de bonkende paukeslagen die het verhaal bij de ontwikkeling naar het noodlottige slot begeleiden. Het verhaal ontrolt zich met een ijzeren logica. Geen speld tussen te krijgen. Geen stokje voor te steken. Soms gaan dingen zo. En hier gaan ze zo. Pjeroo Roobjee De kleinzoon van de letterzetter Uitgeverij Van Halewyck, Leuven Balans. Amsterdam Prijs 39,90 Het toppunt van mislukking, daarover schrijft Roobjee in deze geslaagde roman. De Vlaamse li teratuur heeft er wéér een vrolijk verhaal over een ongelukkige ge lukszoeker bij. Een door en door Vlaamse roman vol zinnen in ba rokstijl, een aaneenschakeling van onwaarschijnlijke voorvallen en sarcastische typeringen. Pjeroo Roobjee heeft een heel ei genzinnig taalgebruik. Hoe heter staat lijkt hij belangrijker te vin den dan wat er staat. Madeleine Wickham Het tennisweekend Uitgeverij Unieboek Prijs/29,90. Patrick komt op het idee een ten- nisweekeinde te organiseren, sa men met zijn rijke, mooie maar domme vrouw. Het lijkt duidelijk wie van de gasten geslaagd is in het leven en wie niet. Maar de schijn bedriegtGeslaagd de buut van jonge Britse schrijfster, met name de knappe compositie valt op. H T W R Margaret Marons tweede: Jammer van die lange aanloop thriller recensie arno ruitenbeek Margaret Maron. De Gifmoorden. Uitge verij Centerboek. Pnjs 34,95 Ook Margaret Marons tweede in Nederland verschenen thril ler, De Gifmoorden, scoort een ruime voldoende. Ondanks de zéééééér lange aanloop... Het zal wel aan de hitte van het goed beschreven zuiden van de Verenigde Staten liggen. In nummer een, De stille ge- ruige, introduceerde Maron de advocate Deborah Knott die met charme, toewijding en in ventiviteit een oude moordzaak in het van racisme vergeven North Carolina prima oplost. Deborah is inmiddels rechter geworden, als opvolger van de overleden Byrd. Het begint er in De Gifmoor den sterk op te lijken dat Byrd geen natuurlijke dood is gestor ven, maar met arsenicum naar de andere wereld is geholpen. Net als bijna gebeurde met De borahs broer Herman. Hij dreigt de rest van zijn leven in een rol stoel te moeten doorbrengen. De Knotts zitten in de hoek waar de klappen vallen: Her mans dwarse dochter Annie Sue wordt bijna verkracht. De dader overleeft de affaire niet, maar het slachtoffer heeft het niet ge daan. Leuke raadsels, met aardige oplossingen. De intrige komt niet uit de verf voor wie de pro loog voor lief neemt. Hoewel het nog steeds niet storend werkt, zit Maron met haar De borah Knott-verhalen erg aan de beperkte familiekring vast. Daar moet ze echt iets aan doen. Met het zijlijntje over ver dwenen huisdieren en het hon gerige immigrantengezin be wijst de schrijfster gevoel voor humor te hebben. HEINZ AU6fS7VS M££»tT AAMC0OA> TOM POES Tom Poes en de Bommel-legende Heer Bommel schoof Tom Poes opzij en ging achter het stuur zitten. „Het moet nu maar eens uit zijn met dat ge praat over mijn sufheid", sprak hij. „Ik ben niet traag, maar ik denk dieper dan de meesten, dat is het. Laat mij maar eens rijden, dan zal je zien wat ik bedoel." Zo spre kende startte hij de motor, schakelde knarsend in de tweede versnelling en reed het voertuig schokkerig en springend de weg pp. „De handrem staat nog vast, heer Ollie", zei Tom Poes. „Juist", mompelde de chauffeur. „Ik dacht al dat dit mijn snelheid niet was. Ik word geremd, dacht ik." Hij verhielp het euvel terwijl hij flink gas gaf, zodat de Oude Schicht met een ruk voorwaarts schoot. „Nu gaat hij lek ker", hernam heer Bommel tevreden. „Hè, hier leeft ie mand van op. Hoor je wel, hoe de motor klopt, jonge vriend? Hij doet het toch maar goed, hè. Ja, er zijn maar weinig wagens, die deze snelheid halen. Maar dat komt van de combinatie: een sterke motor en een vastberaden bestuurder. Men moet een koel oog en een vlug verstand hebben om het uiterste uit zo'n mechanisme te halen." „Hm", zei Tom Poes. „Wat hm?" riep de ander uit. „Wil je nu nog meer be wijzen hebben? Moet ik soms..." Hij zweeg en staarde naar iets op de weg dat Tom Poes hem aanwees. Het was een grote huisjesslak, die de automobiel met grote snel heid passeerde en om een bocht uit het gezicht ver dween. Heer Ollie zakte ineen. „M-maar dat kan niet", prevelde hij met bevende mond. „Het is mogelijk dat ik langzaam en traag ben. Als iedereen dat zegt, zal het wel zo zijn. Maar nu reed ik toch echt vlug, dat weet ik zeker! En toch word ik ingehaald door een slak! Het is wel ver met mij gekomen... Weersvooruitzic ZATERDAG 05 AUGUST! Neerslagkans DOOR HANS VAN ES Een mooie zomer wordt gewoon lijk geregisseerd door hogedruk- gebieden, die elkaar met korte onderbrekingen opvolgen. Na tuurlijk speelt de positie van de hogedrukkern een rol van beteke nis, want die is bepalend voor de windrichting. Naarmate de zomer van 1995 vorderde, hebben we gezien, dat de gebieden met ho- gedruk zich geleidelijk van de oceaan naar het Europese vaste land verplaatsten; een proces, dat goed door de lange-termijn- voorspeller Wolfgang Roder is voorzien. In juni werd vaak hogedruk gesig naleerd op de oceaan nabij de Britse Eilanden; een ongunstige standplaats, die vaak een koele noordelijke stroming in stand hield boven onze omgeving. Aan het einde van de maand verbeter de de situatie. De hogedruk kreeg een uitloper naar Scan dinavië en met noordoostenwind stroomde warmere, continental^ lucht naar ons land. In juli hield de hogedruk zich soms op boven Centraal-Europa. Deze positie stond garant voor aanvoer van zee' me lucht uit zuidoost of zuid, maar stabiele situaties zijn dat zeil De opwarming voltrok zich te snel en de hogedruk moest binnem kele dagen het veld ruimen voor onweersstoringen. Het meest stabiel was de situatie van de afgelopen week: een laifu rekte gordel van hogedruk, reikend van de Azoren tot over Noord ropa. Dit machtige bolwerk was lange tijd een onneembare barrii 6 voor allerlei storingen. De zon kon dagenlang ongehinderd naar hittegolf toewerken. Ia Gisteren trok het hoog zich.tijdelijk terug naar de oceaan, waardj een noordenwind kans zag de hete lucht uit ons land te verdrijvel Bovendien bleef het in de noordelijke helft van het land tamelijWX wolkt. Hier werd het niet warmer dan 20 tot 24 graden. Allleen ij Brabant en Limburg werd de serie zomerse dagen voortgezet mejd temperaturen tot 27 graden. Dit weekeinde breidt de hogedruk zich weer tijdelijk naar het ooi uit, zodat we nog twee dagen profiteren van warme, landlucht veel zon en maxima van 27 tot 30 graden. Maandag keert de noi denwind terug en is het gedaan met de warmte. Vooral in het zupg van het land is er vanaf zondagavond een onweerskans. Tot het midden van de week is het typisch Hollands zomerweer:| zon, enkele stapelwolken en vrijwel droog bij temperaturen van te slechts 20 graden. Daarna maakt de zomer een goede kans om i te herstellen. d( E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig.tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden, maar in het zuiden ook flinke zonnige perioden. In het zuiden blijft het droog, elders valt er af en toe regen. Mid- dagtemperatuur langs de westkust 14 tot 17 gra den. in het binnenland 20 tot 26 graden. Zweden: Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur uit eenlopend van 19 graden in het noorden tot 26 in het zuiden. Denemarken: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtempera tuur op de meeste plaat sen rond 25 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het zuiden van Ierland en in zuidoost Engeland geregeld wol kenvelden én kans op enkele stevige re gen- en onweersbuien. Ook in Schotland soms wolkenvelden en zondag plaatse lijk wat regen. Verder droog en flink wat zon. Maxima zondag rond 23 graden, in het noorden beduidend frisser. België en Luxemburg: Vrij zonnig, zondag mogelijk enkele wol kenvelden en later heel misschien een onweersbui. Middagtemperatuur van 24 graden vlak aan zee tot 30 in de Arden nen en Luxemburg. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag op de meeste plaatsen flink wat zon, langs de Normandische kust soms ook wolkenvelden en kans op een fikse (onweers)bui. Zondag breiden wol ken en enkele onweersbuien zich verder noordoostwaarts uit. Iets lagere maxima, met op zondag temperaturen van 21 graden langs het Kanaal tot 30 in de Ju- Portugal: Vrij zonnig. In- het noorden soms ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 20 graden langs de Costa Verde tot rond 30 graden in het binnenland en in de Algar- Madeira: Flinke zonnige perioden, soms ook wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur dalend tot ongeveer 22 graden. Spanje: Vrij zonnig. In de noordelijke helft nu en dan bewolking en een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen rond of boven de 30 graden. In het noordwesten lagere tem peraturen. Dicht langs de Golf van Bis kaje circa 23 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig; vooral in het noorden ook wolkenvelden. Droog. Maxima rond 28 graden. Marokko: Westkust: overwegend zonnig. Middag temperatuur vlak aan zee tussen de 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag naast zon vooral in de westelij ke departementen ook kans op wolken velden en een regen- of onweersbui. Zondag breiden wolkenvelden en buien zich naar het noordoosten uit. Middag temperatuur ten zuiden van Lyon 30 graden of hoger, in het westen meest rond 26 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon. Waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur rond 31 gra den. Italië: Zonnig, in de middag en avond ook sta pelwolken en in het noorden en midden plaatselijk een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur variërend van 29 tot 33 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig. Waarschijnlijk droog. Mid dagtemperatuur rond 31 graden. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 33 grade.i. Griekenland en Kreta: Zonnig. Waarschijnlijk droog. Maxima rond 30 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig Middagtemperatuur van 30 gra den langs de Turkse westkust en op Cy prus tot plaatselijk 34 langs de Turkse zuidkust Duitsland: Zonnig, waarschijnlijk in het noorden ook enkele stapelwolken. Zondag in het zuiden mogelijk een onweersbui, elders droog. Middagtemperatuur vanj den in het noorden tot iets bovt plaatselijk in het midden en zui4 Zwitserland: Overwegend zonnig; vooral inIIH van zondag plaatselijk onweer, temperatuur ongeveer 29 gradei Oostenrijk: Overwegend zonnig; vooral in van zondag plaatselijk onweer - temperatuur ongeveer 28 graded N ZONDAG 6 AUGUSTUS 1995 Zon- en maanstanden 06.09 Zononde Maan op 17.32 Maan one Waterstand 'IJmuiden Katwijl Hoog 12.05 00.00 11.38 Laag 07.04 19.34 06.45 MAANDAG 7 AUGUSTUS 1995 Zon- en maanstanden 06.11 Zononde Maan op 18.31 Maan one Waterstand IJmuiden Katwijl Hoog 00.35* 13.20 00.08 _Laag OF 1.24.20.55 08.05 Weerrapporten 04 augustus 201 Amsterdam onbew n 5 24 De Bilt onbew nno 5 24 licht bew. n 5 25 Eelde zwaar bew n4 21 Eindhoven onbew nno5 25 Den Helder licht bew n5 22 Rotterdam onbew n 6 2* Twente licht bew. it 3 2! onbew. n8 21 Maastricht onbew n4 21 Aberdeen onbew o3 19 half bew. zzo4 3! Barcelona zwaar oew zzw5 29 Berliin onbew n 3 21 Boedapest hcht bew nnw2 2 Bordeaux licht bew nw 5 3 onbew. n 4 2< onbew w7 3 Dublin onbew. no 6 2( Frankfurt licht bew. n 4 3 Genève licht bew. o2 3 Helsinki half bew. nnw 7 2 Innsbruck licht bew ono4 2 Istanbul onbew o 3 2 Klagenturt onbew. nw2 2 licht bew. n 6 2 Las Palmas licntbew nno 13 2 Sro S3£: ÏÏ7 3 Luxemburg on Sm nro4 3 Madnd onbew wzw3 3 Malaga Mallorca Malta onbew. nnw 6 3 onbew. z3 3 Moskou München onbew. o 2 2 Nice half bew. z 3 2 Oslo onbew. zzw 2 2 Parijs Praag onbew. n 2 2 Rome half bew. wzw2 3 Split onbew. wnw 1 3 Stockholm Warschau Wenen hcht bew. nw3 Zurich onbew. 0 3 2 Buenos Aires onbew wnw 11 Casablanca zwaar bew. no 5 1 onbew ws 0 2 Los Angeles New Orleans regenbui zw 6 New York half bew wzw 5 3

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 22