Golfen op Ameland Toerisme Gezellig kleppen in de paardetram Masker op bij bezoek aan Egyptisch graf iTERDAG 5 AUGUSTUS 1995 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN erl LUM leon klein schiphorst waren allemaal tegen. De iddenzee-vereniging, de Vo- bescherming en andere na- PC «vorsers, die al dan niet ge- p janiseerd nog wel eens een zwaarschriftje willen opstel- Een golfbaan op Ameland. rifn t zou het eiland niet verdra- bo( Zeven jaar na de eerste jinenmakerij is het er toch g van gekomen. In oktober it de eerste Nederlandse >rzeese golfbaan officieel mpjen. Zelfs de meest fanatieke lieufreak moet toegeven dat allemaal erg meevalt. Als ze oppassen worden ze nog housiast en gaan ze er straks >kem een balletje slaan. !j"yj)e natuur zélf heeft nog de n a. iste last van 'de Golfbaan de elander Duinen', gesitueerd de westpunt van het eiland, achtertuin van het hotel ark iort d'Amelander Kaap te Uum. Het krioelt er van de erf^sten en de verscheidenheid uitbundig bloeiende plan- is groot. Je kunt je niet voor- len dat hier tot voor kort de 28/j ldozers en graafmachines ya* landschap naar hun hand igei iben gezet. )it succes is vooral een ver- dginste van de ontwerper van negen holes-baan, niemand ider dan de bekende land- apsarchitect Dudok van l. Een man met een reputa- in de golfwereld. Met veel edebect voor de natuur is hij in mb cwetsbare gebied aan de slag aan. Alleen het hart van de 29/ i2 meter lange baan bleef angeroerd. Rond deze ver- leling duin heeft hij zich ■en uitleven. Een goeie golf- n herken je aan twee din- in de eerste plaats moet-ie vo dloos aansluiten op - zeg gr< ir opgaan in - het omringen- >31 landschap en daarnaast dt verwacht dat de holes nj ivoor stuk een eigen gezicht fben, zodat de spelers na af- van een rondje zich elke goed kunnen herinneren, ira^et je nog die klap over dat ÜL2 udok van Heel heeft het niet lakkelijk gehad. Door het ed loopt een fietsroute en moest natuurlijk worden ■JTjge werkt'. Daarvoor zijn duinen als het ware over rijwielpaden heengelegd. De ers gaan nu door een tunnel 05; er de baan door. Een hou- overkluizing in het verleng- Golfen op Ameland, temidden van vers aangelegde duinen en nog niet op de kaart voorkomende vennen. de van die onderdoorgang voor komt dat fietsers door afzwaai ende balletjes worden geraakt. St. Andrews De officiële opening van 'de Amelander Duinen' is pas dit najaar, maar er kan al worden gespeeld. Er is zelfs een 'pro' aangesteld, die les geeft en in troductiecursussen verzorgt. De geoefende speler (handicap 11) die we naar z'n ervaring met het nieuwe complex vragen, rea geert zeer enthousiast. Lyrisch is hij over de stilte, de rust en de natuur, en gefascineerd door de moeilijkheidsgraad van de baan. Hij spreekt over een typi sche links'coursezoals je die veel in Engeland ziet en maakt zelfs een vergelijking met St. Andrews in Schotland, het mek- ka van alle golfers. De vennen op de baan komen op de officiële Ameland-kaart van de topo grafische dienst niet voor. De meer tjes zijn aange legd. Ook de hei en jonge duinen staan OYC'} 1 op de platte grond nog als - weiland inge kleurd. De stuifgaten op het parcours zijn de bunkers. Dudok van Heel heeft niet minder dan 55 van deze natuurlijke hindernis sen in de baan verwerkt. Op twee banen kan de speler niet zien waar hij naartoe slaat, om dat de green schuil gaat achter een duintop. De fairways zijn niet te breed. in op ■iland Ze worden omzoomd door glooiin gen vol wui vende gras soorten, kleu rend van okergeel tot dieprood. Het maakt de baan mooi maar moei lijk. Er wordt niet met be strijdingsmid delen ge werkt, zodat een ruig en natuur lijk geheel ontstaat. Alleen op de kortgemaaide greens, waar de vlag de hole markeert, wordt voorzichtig de gifspuit tegen het onkruid gehanteerd. Handicap Een extra handicap op Ameland is de wind, die het de spelers nog lastiger kan maken. Maar wie hier als golfer een afzwaaier slaat en zijn bal moet gaan zoe ken, zal zich niet vervelen. Hij heeft gezelschap van speelse konijnen, die er in groten getale wonen of groepen scholeksters, die nooit uitgepraat raken met elkaar. Op het grootste meertje dobberen bergeenden en boven de baan cirkelt een blauwe kie kendief. Hij ziet de bal liggen, die jij nooit meer zult vinden. Tenzij je een getraind eierenra- perbent. Speciaal voor de lezers van deze krant biedt d'Amelander Kaap een tweedaags kennisma kingsarrangement aan dat geldt voor de maanden september, oktober en november. Het betreft een overnachting plus ontbijt en twee maal 18 holes spelen voor 125 gulden p.p. (normale prijs 185 gulden). Voor boekin gen en informatie 0 51 91 - 54 64 6. met diepe gronden. Overal schieten beekjes en sprengen toe om de plassen levend te .houden. Het unieke natuurter rein op de rand van hoog en laag biedt aantrekkelijke wan delmogelijkheden en een rijke flora en fauna. Het is bijvoor beeld een paradijs voor slangen. Het fraaie gebied trok zoveel automobilisten en motorrijders dat de natuur in het gedrang kwam. Het gemeentebestuur van Renkum ergerde zich groen en geel en besloot vorig jaar een deel van de Fonteinallee voor alle gemotoriseerd verkeer te sluiten. Natuurbeschermers blij. Maar er kwamen ook protesten, onder andere van ouderenbon den en de invalidenbond. Die ageerden, omdat de wegafslui- ting kasteel Doorwerth moeilijk bereikbaar maakte. Maar de ge meente Renkum hield voet bij stuk. „Terecht", meent Anneke Mons-Koetsier, „want de Fon teinallee werd té druk. Er scheurden vooral vreselijk veel motorrijders overheen, soms wel duizend op een dag." Maar zij had ook begrip voor het pro test van de ouderen en invali den en kwam dus met een alter natief op de proppen. „Onze zoon trouwde op kasteel Door werth. Met koetsen. Die paar den bij dat kasteel dat was zo'n mooi gezicht. Ik dacht, dat is het! Er moet een paardetram naar het kasteel gaan rijden." De gemeente liep warm voor die primeur, maar Anneke Mons moest zelf aan de slag. Samen met haar echtgenoot en een groepje vrijwilligers nam zij begin vorig jaar de teugels in handen van de Stichting Paar detram Koetsier. Van een stal houder in Putten huurde de prille vervoersmaatschappij twee paarden, een koetsier en een paardetram: een replica van het rijtuig dat tot 1920 in de buurt van Delft pendelde. Het origineel prijkt in het, Spoor- Met de paardetram door een paradijs voor slangen. wegmuseum.' Dat juweeltje is tot in details nagebouwd. Zelfs het bordje met de waarschu wing 'Niet spuwen' ontbreekt niet. Sinds vorig jaar april pendelt de replica tussen het Drielse Veer en Kasteel Doorwerth, een rit van 35 minuten. „Het was een sprong in het duister", geeft Gerrit Mons toe. „We hadden geen enkele ervaring. En er wa ren ook geen voorbeelden el ders in het land." Maar het ini tiatief sloeg aan. In het eerste jaar vervoerde de paardetram tijdens 156 rijdagen 11.500 pas sagiers. Een aanmoedigingssub sidie hield de prille stichting nèt uit de rode cijfers. Maar Gerrit Mons is optimistisch. Hij ge looft heilig in zijn energiezuini ge, milieuvriendelijke, veilige en stille vorm van vervoer. „Let wel: Openbaar Vervoer!" corri geert hij trots, „want we rijden op een vaste route met vaste halteplaatsen en volgens een vaste dienstregeling. De men sen kunnen er dus blind op va ren dat we rijden, ook bij slecht weer en ook als er geen passa giers zijn. Dat is de consequen tie als je pretendeert een vorm van openbaar vervoer te bie den." Attracties Wat de paardetram extra aan trekkelijk maakt zijn de diverse attracties in de buurt van de haltes: kasteel Doorwerth (met daarin het Museum voor Wild- beheer, het Kasteelmuseum en het Heemkundig Museum), de terreinen van Het Geldersch Landschap, het sluizencomplex in de Rijn, de speeltuin Wester- bouwing en de Veersteiger, waar de rondvaartboten vanuit Arnhem afmeren, en het voet en fietspontje naar Driel, door de dichter Guillaume van der Graft zo vals bezongen in 'Het Landvolk': „Driel, in de arm van de Rijn, als een om de tuin ge leide gebochelde boerendochter met liefdespijn." De reacties op de paardetram zijn heel wat lyrischer. Diverse gemeenten toonden al belang stelling voor de primeur en broeden op plannen het initia tief te kopiëren. Gerrit Mons: FOTO PROVINCIALE WVGELDERLAND „Er worden steeds meer natuur gebieden afgesloten voor gemo toriseerd verkeer. Een paarde tram is dan een goed initiatief. Het is niet alleen stukken beter voor het milieu, je hoeft ook geen dure wegen meer aan te leggen, want een paard kan op een zandweg goed uit de voe ten. Bovendien zien de mensen veel meer wild, want beesten schrikken niet van het geluid van paardehoeven. En het is nog gezellig ook. In een tram, bus of trein zeggen de mensen niks tegen elkaar: maar in de paardetram zitten ze constant te kleppen." De paardetram rijdt tot en met 22 oktober, in juli en augustus bijna dagelijks. Vertrek veer- plaats 11, 12.30, 14 en 15.30 uur; kasteel Doorwerth 11.45, 13.15, 14.45, 16.16 uur; in het weekeinde vanaf 12.30 uur. De veerplaats is vanaf NS-station Arnhem te bereiken met bus 6 of met de Treintaxi. Informatie over dienstregeling: 085 - 34 10 46. E I SBERICHTEN FOTO LEON KLEIN SCHIPHORST Ardennen-informatie De Dienst voor Toerisme vtin de Oost kantons in België heeft een aantal brochures uitgegeven met daarin uitge breide informatie over de vakantiemoge lijkheden in de Ardennen. Onder meer kwamen uit: het Tourist journal (met een overzicht van alle dit jaar te organiseren evenementen in het gebied). Nuttige adressen voor de Vakantieganger en Wandelen zonder Bagage. De brochures kunnen worden aangevraagd bij de Dienst voor Toerisme van de Oostkan tons, Postbus 66, B-4780 St. Vith, België, telefoon (vanuit Nederland) 00 32 80 22 76 64. Ariane-draagraketten Nog tot 3 september in de Space Expo te Noordwijk: een tentoonstelling gewijd aan de Europese Ariane-draagraketten. Er wordt vooral veel aandacht besteed aan de nieuwe Ariane 5, die dit jaar voor het eerst vanaf de lanceerbasis in Kourou wordt gelanceerd. Kinderen wordt ge leerd hoe ze een waterraket moeten bou wen. Info: Noordwijk Space Expo, 0 17 19 - 46 44 6. Campers in centrum Kopenhagen In het centrum van Kopenhagen, op een terrein aan Kalvebod Brygge niet ver van de Vismarkt (Fisketorvet), is een parkeer plaats voor campers geopend. Overnach- tingsprijs: 120 Deense kronen per etmaal. Fietsen langs de Weser Tussen Minden tot Bremen, langs de We ser, is een rijwielroute uitgezet van 150 kilometer lengte. Daarop organiseert We- serbergland-Touristikeen vierdaagse fietsvakantie met bagagevervoer. Prijs DM 260 voor logies met ontbijt in een eenvoudig hotel en DM 336 voor een luxueuze kamer. Info: Weserbergland-Touristik, (vanuit Nederland): 00 49 55 71 50 44. Overwinteren op Bali Reisorganisatie Van Ginkel organiseert voor het vierde achtereenvolgende jaar overwinteringsreizen naar Bali en Lom bok. Er kan een keus worden gemaakt uit totaal elf hotels op beide eilanden en het minimum verblijf is vier weken in een en dezelfde accommodatie. Prijzen vanaf 2.590 gulden, inclusief vliegreis. Info: Van Ginkel te Waddinxveen, 0 18 28 - 11 966. Zomerarrangement Ook dit jaar offreert de Bilderberg Groep een zogeheten 'Vierdaags Zomerarrange- ment', dat bestaat uit drie overnachtin gen, drie drie-gangendiners en drie ont bijtbuffetten. De prijs bedraagt 395 gul den per persoon, er kan een keuze wor den gemaakt uit 25 hotels en de aanbie ding geldt tot 3 september. Info en reserveringen: Bilderberg Groep, 0 83 73 - 62 22 2. Idyllische hotels Negentien Oostenrijkse hotels hebben zich onder de naam 'Landidyll' verenigd in een keten. Voornaamste kenmerk van de herbergen is dat ze idyllisch gelegen zijn. Maar ook willen de hotels zich on derscheiden door een goede, regionaal getinte keuken en gastvrijheid. Naam, adres en andere wetenswaardigheden van de bedrijven zijn opgenomen in een brochure, die kan worden aangevraagd bij het Oostenrijks Verkeersburo in Am sterdam, 020 - 61 29 68 2. Tentoonstelling van uurwerken 'Middachten bij de tijd' is de titel van een tentoonstelling van uurwerken die in de loop der eeuwen de tijd wegtikten in het fraaie kasteel in De Steeg (bij Arnhem). Het aanbod is gevarieerd: van het grote uurwerk in de klokketoren van Middach ten tot sierlijke zakhorloges. Ook zijn exemplaren te zien waar letterlijk muziek in zit, bijvoorbeeld een 19e eeuws Flö- tenuhr, een soort uitgebouwde koekoeks klok die elk vol uur een melodietje uit kraamt. In de linnenkamer van het kas teel is een expositie van Marker hand werk ingericht. Kasteel Middachten is tot en met 13 au gustus geopend van woensdag tot en met zondag van 13 tot 16 uur en daarna (tot en met 15 september) van woens dag tot en met zondag van 10.30 tot 16.30 uur. Info: 0 83 09 - 52 18 6. Krekelzangers en vechtersbaasjes Het Insektarium van Artis belicht met een tentoonstelling de opmerkelijke Krekel cultuur die bijna 1.500 jaar geleden in China ontstond. Al in de zevende eeuw werden krekels in gouden kooitjes ge- Stopt om 's avonds keizerlijke hofdames met hun sjirpende zang in slaap te wie gen. Ook kooitjes van ivoor, bamboe of kleine kalabassen met dekseltjes van jade fungeerden als concertpodium. Rond het jaar 1000 gingen de diertjes ook een rol spelen in een heel waf agressiever tijdver drijf: het krekel-vechten. Naast de mooi bewerkte kooitjes, slaapdoosjes en voe derbakjes voor de zangkrekels, ontwikkel de de miniatuurmarkt voor de vechters- baasjes speciale vangnetjes, strijd-arena's en ophits-stokjes. Van al deze voor werpjes zijn tot 28 augustus voorbeelden in Artis te zien. Info: 020 - 52 33 40 0. Tunesië Bij het Tunesisch Nationaal Verkeerbu- reau verscheen een nieuwe gids, die via alle reisbureaus kan worden aange vraagd. De 24 pagina's tellende brochure verschaft de toerist actuele informatie over Tunesië als vakantiebestemming en bevat onder meer een landkaart. Met catamaran op randmeren Harderwijk heeft er een nieuwe dagtocht bij: een tochtje met de catamaran 'Prin ces of Tides' over de Randmeren. Dankzij de geringe diepgang van het schip kun nen zelfs de ondiepste uithoeken van de Randmeren worden bereikt. De catama ran vertrekt 's morgens om tien uur uit de haven van Harderwijk. Deelneming kost 37,50 gulden per persoon; voor een maal tijd wordt een tientje extra berekend. Info en reserveren: WV ifarderwijk, 0 34 10-26 66 6. Doodshemd als huwelijksgeschenk Aan de hand van klederdrachten, mutsen, merklappen en tal van voorwerpen be licht museumboerderij Eungs Schöppe aan de Goorseweg in Markelo het leven van de geboorte tot de dood in vroeger tijden. De expositie 'Van de wieg tot het graf toont onder meer hoe vroeger vreugde of rouw tot uitdrukking kwamen in de kleding en in de mutsen. Ook is een kabinet met linnenuitzet van een bruid te zien. Behalve een voorraad linnen voor het hele leven, kreeg de bruid als huwe lijksgeschenk ook haar eigen, met zwarte initialen geborduurde doodskleed: want er mocht immers niets aan het toeval worden overgelaten. Info: 0 54 76 - 35 36. mariam sami apaanwezigheid is nog springlevend in enkele muurschilderingen, die zeer goed bewaard zijn gebleven en waarop zij zelf, gekleed in verschil lende gewaden, staat afgebeeld. De schilderingen zijn uiterst kwetsbaar. Sommige archeologen be weren dat zelfs maskers en overschoenen niet zullen kunnen voorkomen dat de fresco's schade oplopen. De Italiaanse archeoloog Paolo Nora, die samen met zijn echtgenote leiding gaf aan de herstelwerkzaamheden, heeft aanbevolen dat er per uur niet meer dan tien bezoekers tot het graf toegelaten zouden mogen worden om de voch tigheidsgraad laag te houden. Ook benadrukte hij de noodzaak de schilderijen te beschermen met transparante gordijnen, om aanraking door be zoekers te vermijden. Abdel-Harim Noureddin, directeur van de Egyptische oudheidkundige dienst, is echter van mening dat de conditie van het graf openstelling voor publiek zeker toelaat. Binnenkort zal het graf van de Egyptische konin gin Nefertari, dat gedurende 3.200 jaar verscholen lag in een berg, worden opengesteld voor publiek. Om de kwetsbare muurschilderingen niet te be schadigen, zullen de bezoekqrs maskers en over schoenen moeten dragen. Er wordt zo'n grote be langstelling verwacht dat er een discussie is ont brand tussen degenen die Egypte's inzakkende toeristenindustrie nieuw leven willen inblazen en degenen die bang zijn dat het graf door de open stelling onherstelbare schade zal oplopen. Nefertari, 'de allerschoonste', was echtgenote van farao Ramses II, die Egypte regeerde van 1304 tot 1236 voor Christus, een bloeiperiode in de Egyptische beschaving. Het graf van Nefertari (ontdekt in 1904) ligt in de Vallei der Koningin nen, de begraafplaats in Luxor waar de vrouwen en kinderen van de farao's werden begraven. De mummie van Nefertari is gestolen, maar haar

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21