Bollensloten via lucht ^vervuild De identiteitscrisis van de chrysant Alzheimer Vereniging steunpunt verzorgers 'Ik verloochen niet dat ik Hollander ben Regio Leiden/Rijn Veenstreek Opnieuw bezwaar tegen bouw van flats College mag optreden tegen pizzeria ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1995 Rijnland verbaasd over uitslag onderzoek De vervuiling van het slootwater door bestrijdingsmidde ls len uit de bollenteelt wordt vooral veroorzaakt doordat Wl de chemicaliën uit de gebouwen weglekken en doordat fi middelen tijdens het spuiten in de sloot waaien. Tot nu yj toe werd altijd aangenomen dat de middelen voorname- lijk via de grond in de sloot terechtkwamen. Nu duidelijk H is hoe de vervuiling werkelijk ontstaat, kunnen er gerich- tere maatregelen worden genomen. senaars bollenbedrijf uitge voerd. Op het Wassenaarse be drijf werd bij elke spuitbeurt be meten hoeveel er nèast het ge was (op het pad, de slootkant en in de sloot) terechtkwam. Ook de uitspoeling via de grond is bemeten. Gerritsen: „De resultaten zijn verbluffend, maar het betekent wel dat het probleem oplosbaar is. Niet spuiten met harde wind en alleen vlak boven het gewas en daarbij de juiste spuitdop- pen gebruiken zorgt voor aan merkelijk minder vervuiling van de sloot. Dat geldt ook voor een teelt- en spuitvrije zone van an derhalve meter vanaf de sloot." Het lekken uit gebouwen en door de erf heen is volgens Ger ritsen 'makkelijk' te voorkomen door netjes te werken. Nu wor den bijvoorbeeld de kisten met bollen nadat ze na het dompel bad met bestrijdingsmiddelen, buiten gezet om uit te lekken. „Dat moet dus op een lekvrije vloer." Voorzichtig vullen van de spuitapparatuur en deze niet na gebruik buiten schoon laten regenen, maakt ook een groot verschil. De sloot is ook vervuild met meststoffen. In het water komt te veel stikstof en veel te veel fosfaat voor. „De bollenboeren moeten meteen stoppen met fosfaat geven. Er zit genoeg in de grond om de bollen goed te laten groeien. Dan duurt het nog tien jaar voor de sloot wat schoner is." dD°e Woning Emmalaan mag groter worden °eP| LEIDERDORP. I Een bewoner van de Emmalaan in Leiderdorp mag zijn woning vergroten. De commissie beroep- en bezwaarschriften heeft het be- zwaarschrift van z'n buurman ongegrond verklaard. Die vond dat ÏÏVÏ de toestemming om de woning uit te breiden, 'is genomen op basis van een niet deugdelijke, onbegrijpelijke motivering, op grond van P! een verkeerd doel en op basis van willekeur'. Het beleid van de ge meente Leiderdorp is dat voor uitbreiding in principe vrijstelling wordt verleend, tenzij er 'zeer zwaarwegende belangen' zijn. Die heeft de buurman volgens de commissie niet. LEIDEN/WASSENAAR MONICA WESSELING Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft het afgelopen jaar, samen met onder meer het Laboratorium voor Bloembol- lenonderzoek in Lisse en het Wageningse Staringcentrum onderzoek gedaan naar de ma- nier waarop bestrijdingsmidde- wM len en meststoffen in het sloot- water terechtkomen. De mest blijkt wel, zoals verwacht, via de grond in de sloot te spoelen. Overigens toont het onderzoek opnieuw aan dat de grond propvol met fosfaat zit: de bol lenboeren hoeven de komende jaren geen fosfaat meer toe te voegen. Projectleider emissie-onder zoek R. Gerritsen erkent stom verbaasd te zijn door de resulta ten. „We hebben nooit geweten dat drift van bestrijdingsmidde len en lekken uit gebouwen en door erfverharding heen, zo'n belangrijke rol spelen". Het onderzoek is overigens opgezet nadat in 1990 werd ge- I constateerd dat meststoffen en maaj bestrijdingsmiddelen in het fOTj slootwater een echt probleem waren. Begin jaren negentig bleek uit een 'herkomst'-onder- inda j-oek dat jg land- en tuinbouw 8ei| voor 95 procent van die vervui- I ling verantwoordelijk kunnen I worden gesteld, imal i-fet onderzoek naar de route ier'j die bestrijdingsmiddelen en 'l1 8? mest richting sloot afleggen is in s Noord-Holland en op een Was- Ook bij het bedrijf Wubben wordt erkend dat sommige kwekers in de moeilijkheden zitten. „Wat je dan ook ziet, is dat kwekers op zoek gaan naar andere teelten." FOTO BEN DE BRUYN Het is een bloem die gemakkelijk te kweken is en daardoor ook en masse wordt geproduceerd. De chrysant is nog altijd na de roos de meest gekweekte snijbloem van Nederland. Maar de bloem is, vooral bij de jongere consu menten, uit de gratie. De Roelofarends- veense bloemist O. Rodewijk weer ervan. „Ik krijg wel mensen in de winkel voor een boeket. Als ik dan vraag wat voor bloemen ze willen dan is het: van alles, als het maar geen chrysanten zijn. Maar als ik ze dan de bloemen laat aanwijzen die ze mooi vinden, zitten er vaak toch nog twee soorten chrysanten tussen." Over de identiteitscrisis van een snij bloem gesproken. Rodewijk heeft op het moment niet meer dan twee soorten chrysanten in de winkel. „Soms heb ik zelfs helemaal geen chrysanten. Dat was een jaar of tien geleden ondenkbaar. Toen had ik gemiddeld toch wel zo'n zes soorten staan. Maar de mensen hebben tegen woordig een voorkeur voor minder ge cultiveerde bloemen. Het moet een beetje natuurlijk zijn. Het publiek is uit gekeken op de chrysant", aldus de bloe mist. De kleinere vraag heeft grote invloed op de verdiensten van de chrysanten kwekers, waarvan er in Alkemade heel wat zitten. De Veense kweker R. Wub ben brengt wekelijk tussen de zestig- en tachtigduizend chrysanten naar de vei ling. „De bloemen leveren op dit mo ment een aardige prijs op", vertelt hij. „Maar juni en juli waren zoals altijd erg slecht. De prijs moet nog verder stijgen, willen we aan het eind van het jaar iets verdienen. Vorig jaar stegen de prijzen vanaf augustus onvoldoende om er iets aan over te houden." J. Hoogenboom levert meer dan hon derd soorten chrysantenstek aan de kwekers die uiteindelijk de bloemen op kweken. „Maar we hebben een stuk of tien broodsoorten, de meest gangbare soorten die makkelijk te kweken zijn." En juist daarop is de consument volgens hem uitgekeken. Met alle gevolgen voor de kwekers. Ook Wubben geeft toe dat sommige kwekers in de moeilijkheden zitten. „Wat je dan ook ziet, is dat kwekers op zoek gaan naar andere teelten." Maar dat blijkt niet gemakkelijk te zijn. Om te beginnen is het in de hele bloemen- en groenteteelt geen vetpot. Daarbij is een overstap niet zonder problemen. „Je he le kas is aangepast aan de chrysanten teelt. Je kan niet zomaar ineens iets an ders gaan kweken. En voor een andere teelt heb je over het algemeen meer per soneel nodig. Je moet extra arbeids krachten inhuren. Ook dat nekt veel mensen. Voor sommige kwekers is het best wel kritiek." Zal de chrysant daardoor uiteindelijk uit de Nederlandse huiskamer verdwij nen? W. van der Hoeven van Straathof Jaarrond Chrysanten in Nieuwe Wete ring gelooft er niks van. „De chrysant is helemaal niet uit", gooit hij zijn kont te gen de krib. Kwekers moeten hun han del naar zijn mening aanpassen aan de veranderende afzet. Die loopt tegen woordig vooral via de grote supermarkt ketens die alleen geïnteresseerd zijn in een constante aanvoer van grote aantal len. De extreem grote partijen snijbloe men die de kwekers aanleveren wanneer hun produktie in het voorjaar haar piek bereikt, vallen in dit circuit niet even weg te werken. Plastic „Ik vind dat er in ons vak fouten zijn ge maakt", gaat Van der Hoeven verder. „De consument wil kleinere bossen van kleinere bloemen. En verpakken in plas tic is echt uit. Je schaamt je een beetje als je daarmee over straat moet. Maar wij leveren bossen chrysanten van bijna een meter lang met een rol plastic er omheen. Het eerste wat de grote ketens doen wanneer ze die bloemen krijgen is het plastic eraf halen en de stelen twin tig centimeter inkorten. Dat zijn zaken waar we eens naar moeten kijken. We hebben even niet opgelet. We moeten eens heel goed naar onszelf kijken." ZOETERWOUDE LIESBETH BUITINK Vier bewoners van de Bloemen weide in Zoeterwoude hebben opnieuw een bezwaarschrift in gediend tegen de bouw van 7 flats aan de Pinksterbloemlaai en de Pijpekruidlaan. Eerder di jaar ontving de gemeente 61 be zwaren van omwonenden, di het college en de raadscommis sie grondgebied ongegrond vei j klaarden. Vier bewoners probe j ren het nu opnieuw. De com missie beroep- en bezwaai i schriften behandelt hun bezwa ren op 23 augustus. De bezwaarmakers vinde:, dat de flats hun uitzicht belem meren en te hoog worden. Bc vendien zouden de apparte mentencomplexen niet in d omgeving passen. De bewonei waren woedend toen de com missie grondgebied hun bezwa ren afwees. „U heeft stadse frai sen voor de Muurbloemenwe! de en dit is nog maar een vingt roefening voor de bebouwin van de Grote Polder", voegd bezwaarmaker J. Beijersberge de commissie toen toe. Zomerfeesten in Wassenaar WASSENAAR Met kermis op het terrein aa de Dr. Mansveltkade beginne op woensdag 16 augustus d Zomerfeesten in Wassenaar. D Zomerfeesten worden georgan seerd door de Wassenaars Oranjevereniging en duren K i maandag 21 augustus. De ke:;| mis is tijdens de feesten m< uitzondering van zondag dagt lïjks geopend. Vanaf het kennisterrein woensdagavond om 22.30 ui vuurwerk te zien. Donderdaj zijn er kinderspelen op h< speelterrein aan de I Iofcami weg, waar 's avonds het trad tionele kuipjesteken wordt g< houden. Op vrijdag is er ee waterfestijn in het Sterrenba aan de Zanderijlaan en jeu c boules bij sporthal De Schulj wei. 's Avonds geeft de brant weer een demonstratie op h<j marktterrein aan de Berkhej straat. Met een viswedstrijd, ringsti ken op de Van Groeneveltlaa en een demonstratiewedstrij van Ponyclub Koningin Emm lopen de Zomerfeesten zaterdc ten einde. Deelname aan al 1 spelen is gratis. Maandag is c laatste kermisdag. WOUBRUGGE LIESBETH BUITINK „We zijn een vreemde patiën tenvereniging, want we zijn er niet voor de patiënten maar voor de verzorgers, de mensen die dag in dag uit met de de menterenden optrekken", om schrijft voorzitter Corrie Rice de onlangs opgerichte Alzheimer Vereniging Zuid-Holland Noord. De vereniging wil voor lichting geven over dementie in al haar verschijningen, de de menterenden en hun omgeving steunen en optreden als belan genbehartiger. De regiovereniging Zuid-Hol land Noord is één van de vele die momenteel in heel Neder land worden opgericht in sa menwerking met de landelijke Alzheimerstichting. „We willen zo dichter bij de mantelzorgers staan, dus de familie en de ver zorgers." De afdeling beslaat de Leidse regio, de Bollenstreek en de Rijnstreek, met Hillegom in het noorden, Voorschoten in het zuiden en Nieuwkoop als meest oostelijke gemeente. Daarmee is de afdeling de grootste in Nederland. „In ons gebied wonen zo'n half miljoen mensen en er zijn naar schat ting 3.500 dementerenden. Maar onze doelgroep, de ver zorgers, is drie of vier keer zo groot. We hopen dus ongeveer 10.000 mensen te bereiken", al dus de Woubrugse, die met de mentie in aanraking kwam doordat een familielid de ziekte kreeg. „De meeste bestuursle den kennen dementie van dichtbij." Volgens Rice rust op demen tie nog een taboe. „Het is een gedragsverandering en voor de familie is het vaak moeilijk te onderkennen of het een psychi sche of fysieke stoornis is. De vroegtijdige erkenning is voor mantelzorgers ontzettend be langrijk. We willen zorgen dat ze ergens terecht kunnen met hun verhalen, door een lotgeno ten-contact. Per gemeente of per sub-regio willen we ge spreksgroepen beginnen, die vanuit de vereniging deskundi ge gespreksleiding krijgen." Rice denkt niet dat de zoge noemde mantelzorgers de drempel naar de vereniging te hoog zullen vinden. „Soms zijn vreemde ogen juist veel gemak kelijker. We willen een coördi natiepunt beginnen en praten er nog over hoe we dat gaan in richten. Maar iemand belt mis schien gemakkelijker naar Lei den dan bijvoorbeeld naar ee dorpsgenoot, omdat Leide anoniemer is." Rice benadrukt dat de veren - ging niet andere belangengroi pen werk wil afnemen. „Er zij al veel organisaties voor oud< ren en er worden veel lezinge i gehouden door professionel - instanties. Het is niet onze bi doeling om dat allemaal over l gaan doen. Maar we zijn w< ambitieus, hoewel het beslui uitsluitend uit vrijwilligers bi i staat." Met een boomplantactie i I alle 22 gemeenten waarin d i vereniging actief wordt, wil Ric de aandacht op de oprichlin 1 vestigen. „Onze oprichtingsbi eenkomst is op 21 septembc Rond die tijd willen we in Le den, Alphen en Katwijk ee boom planten in de buurt va een verzorgingshuis, met hul van sponsors. In het halve jat daarna willen we in alle g< meenten een boom neerzettei i omdat een boom in het log van de vereniging staat." Mensen die zich willen opg« ven als vrijwilliger of veren gingslid, kunnen contact opn< men met Corrie Rice: 01721 8175. LEIDERDORP UESBETH BUITINK Leiderdorp mag bestuursdwang aanzeggen tegen de pizzeria II Buongustaio aan de Achthove- nerweg. Voor het bestemmings plan, dat de vestiging van een pizzeria, afhaalcentrum of ter ras niet toestaat, hoeft het colle ge geen vrijstelling te geven. Dat is de uitspraak van de commis sie beroep- en bezwaarschrif ten, waar pizzeria-eigenaar G. Zara onlangs opnieuw bezwaar aantekende tegen de gedwon gen sluiting van zijn restaurant. De commissie verklaarde de bezwaren van Zara niet ontvan kelijk, omdat de gemeenteraad heeft besloten dat het bestem mingsplan niet wordt gewijzigd. De commissie constateert dat legalisering van de pizzeria op korte termijn 'niet tot de moge lijkheden behoort'. Bovendien is er 'geen sprake van' dat de voorschriften in het besten mingsplan 'apert onredeli zijn'. Het bezwaar tegen de we gering om de pizzeria vrijste i ling te gevAi, is dan ook ong< grond, aldus de commissie. ra had van tevoren kunnen wi ten dat de gemeente zijn restai rant zou laten sluiten en ka daarom volgens de commiss ook geen beroep doen op de ii vesteringen die hij heeft g< daan. Oud-Leimuidenaar is consul in Orlando Hij woont al vanaf 1979 in de Amerikaanse stad Orlando in Florida, maar sinds enige tijd is hij een bron van trots voor zijn voormalige dorpsgenoten in Leimuiden. De voormalig Lei- muidenaar Ger van der Made (58) is sinds kort consul der Ne- derlanden in Orlando en daar- mee verantwoordelijk voor de nr Nederlanders die in de 22 om liggende countiesverblijven. Kunststof Van der Made vertrok zestien jaar geleden naar de States om in Disney World mee te werken aan het Epcot-project, een pro totype van een toekomstige stad. „Ik was mede-eigenaar van een kunststoffenbedrijf in j Alphen. De gouverneur van Flo rida en iemand van Disney vroegen me om mee te werken, want in Disney World is een hoop kunststof nodig. Ik dacht dat ik dat vanuit Europa kon doen, maar door de koers van de dollar was dat onmogelijk." De Leimuidenaar gaf voor zijn vertrek zijn raadslidmaat schap voor de WD op. „Het was net voor de verkiezingen en ze vroegen me of ik kandidaat voor het wethouderschap wilde zijn. Maar ik ging naar Amerika en dus heb ik het raadslidmaat schap netjes afgebouwd." Hoewel Van der Made leeft als een Amerikaan, blijft hij zichzelf als Nederlander zien. „Je ziet bij mij altijd de connec- tie van waar ik woon en Hol- land. Ik verloochen niet dat ik een Nederlander ben. Het feit dat ik daar woon, wil ik niet als leed excuus gebruiken. Als je als Hol- 'an(^er ^aar woont, word je overal uitgenodigd als gast. In het bégin ben je nieuw, maar op een gegeven moment gaat die nieuwigheid eraf en moet je je waarmaken", ervaart Van der Made. En dus heeft de Nederlander Ger van der Made: 'Als Hollander word je overal uitgenodigd als gast. nu drie bedrijven. Zijn 'Florida International Trade-service' richt zich vooral op Amerikaan se bedrijven die de exportmarkt verkennen. „Amerikaanse be drijven zijn niet ingesteld op in ternationale betrekkingen, die vinden export maar lastig. Pas in de laatste tien jaar gaan de Amerikanen ontdekken dat er nog andere landen zijn. Hollan ders hebben dat juist in de vin gers; ze noemen ons niet voor niets 'de Chinezen van het noorden'." Zijn bedrijf 'The Dutch Connection' richt zich onder meer op Nederlands- Amerikaanse uitwisselingen van Met zijn 'Florida Pro-Sports International' kreeg hij tijdens de wereldkampioenschappen voetbal vorig jaar landelijk me dia-aandacht. Van der Made was in Orlando verantwoorde lijk voor het onderkomen van de Nederlandse voetballers. „Ik heb toen een plek gevonden voor de KNVB en de voetballers. We hebben in overleg met Dick Advocaat een speciaal voetbal veld laten aanleggen met pre cies hetzelfde gras als in het sta dion, zodat de spelers konden trainen zonder bekeken te wor den door de tegenpartij, het pu bliek of de pers." Van der Made weet niet of zijn optreden tijdens de WK tot zijn benoeming als consul heeft geleid. „In de diplomatieke ka nalen komen dan bepaalde na men boven drijven en kennelijk is mijn naam toen genoemd. Vervolgens is mijn hele doop ceel gelicht." Als consul is Van der Made onder meer verant woordelijke voor de afgifte van paspoorten aan Nederlanders in zijn gebied. „Maar ook als er ie mand wordt vermist, word ik ingeschakeld. Of als iemand FOTO HENK BOUWMAN ziek wordt of wordt gearres teerd. Niet dat ik invloed heb op justitie, maar ik kan iemand wel bezoeken. Daarnaast ben ik ge volmachtigd notaris, ik kan op treden als tussenpersoon tussen een notaris in Nederland en ie mand in de States." Van der Made ziet het als zijn plicht om 'iets terug te doen' voor de Amerikanen. „Ik ben gastdocent aan een college voor marketing en journalistiek, daar vertel ik geregeld over Neder land en onze handel. Ik vind dat je kennis moet overdragen. En als je het ergens naar je zin hebt, moetje iets terugdoen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13