'Hasj en hamburgers; poen voor spullen hebben ze niet' 'Air UK klaar voor overname KLM-routes' A- Hillegommer dup van mogelijke fraude bedrijf Randstad ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1995 975 CHEF ADRIAAN BRANDENBURG, 071 -356484, PLV -CHEF DICK V S.07l| Winkelier in Amsterdam klaagt over rugzaktoerist lie produkten lopen slecht', - zucht Rina Drenth. Schamper wijst ze naar pennen en aanstekers, per stuk tussen de 1000 en 1500 gulden. Het glazen schuifdeurtje, waar achter de waren prijken, zal voorlopig niet opengaan. Dat zelfde geldt voor een dure col lectie sieraden van Yves Saint Laurent. Ook die vitrine blijft potdicht. De winkel van de familie Drenth is nog een van de weini ge souvenirshops in de Leidse- straat waar dure spullen worden verkocht. Ander sjieke zaken met kostbaar tin, zilver en 'blauw' (Delftsblauw), zijn de afgelopen periode verdwenen. Van drie klanten per dag kon den ze niet leven. Sommige winkels zijn verhuisd naar Schiphol-Plaza, daar komen wel toeristen met geld. De familie Drenth probeert nu over te stappen op goedko pere produkten. „Maar ook dat is moeilijk. Een swatch-horloge van 85 piek kan ik nauwelijks verkopen. Ik heb meer sjaaltjes en T-shirts ingekocht, ze kosten een tientje per stuk, maar echt hard gaan die ook niet. De con currentie in deze artikelen is moordend". Hashpijpen, T- shirts met 'Amsterdam Hasj it' én lang vloeipapier: dat zijn op dit moment de meest aantrek kelijke produkten voor souve nirswinkels. Rina Drenth, zuch tend: „Een familiebedrijf als het onze, dat zich al jarenlang met kwaliteit profileert, kan zoiets toch niet maken. Dat is toch wel het laagste wat je kan doen". Campagne De VW in Amsterdam is een campagne gestart om meer der tig-plussers naar de stad te ha len. De toeristenbranche wil af rekenen met het 'jonge imago' dat te veel loeristen met te wei nig geld naar de hoofdstad toe trekt. Nu is de meerderheid van de vakantiegangers jonger dan dertig jaar. „In vefgelijking met andere Europese steden is dat een zeer hoog percentage. Ruim 37 pro cent van deze zogenoemde 'rugzaktoeristen' brengt een be zoek aan een hash-koffieshop. Gemiddeld geven ze 145 gulden „Het is een ramp, echt waar. De binnenstad wordt overspoeld met rugzaktoeristen. Ze gaan naar de koffieshop en de snackbar, roken hash en eten een hamburger. En de toeristen met geld blijven weg. Die voelen zich niet aangetrokken tot de drugstad Amsterdam, waar alles mag en alles kan". Rina Drenth, mede eigenaresse van een souvenirswinkel in de Leidsestraat, is wanhopig. Het gaat de verkeerde kant op met de binnenstad van Amsterdam. De meerderheid van de toeristen is jonger dan dertig jaar. Hun geld besteden ze aan goedkope overnachtingen, snacks en hash, poen om spullen te kopen hebben ze niet. per dag uit, inclusief hun over nachting. Dertig-plussers beste den dagelijks zo'n dikke 200 gulden", aldus Herman ter Balkt van de VW. Ter Balkt geeft toe dat de VW zich te weinig heeft ingespan nen voor deze meer kapitaal krachtige doelgroep. „Die toe risten komen zomers toch wel, dachten we. Dat blijkt absoluut niet waar te zijn. We moeten er veel harder aan trekken" In Engeland, Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje en Ame rika worden straks folders ver spreid waarop een dertig-plus ser te zien is die langs de grach ten wandelt. De nieuwe toerist moet zich kunnen identificeren, mag absoluut niet denken dat er alleen jonge hash-rokers door Amsterdam slenteren. In de 'dertig-plussers-campagne' ligt de nadruk op sfeer, historie en cultuur: dat zijn belangrijke ele menten voor de goedverdienen de vakantieganger. Diamant In het deftige pand van 'Diamond Foundation Amster dam' waar excursies worden ge houden langs diamantslijperij en, lopen grote groepen Japanse en Chinese studenten. Ze verga pen zich aan juwelen die soms meer dan 10.000 gulden kosten. „Deze jongeren hebben ten minste een creditcard bij zich", fluistert pr-medewerker Mar- janne Verhoef terwijl ze een rondleiding geeft. „Als wij het rijke Verre Oosten niet hadden, verkeerden we nu echt in nood". Want ook de Amerikaan komt niet meer. De dollar heeft een flinke deuk gekregen en voor deze voormalige 'bigspen- ders' zijn diamanten te duur. Diamond Foundation Am sterdam klaagt. Ze missen grote groepen bezoekers, omdat ook toeristen uit Europa wegblijven. Volgens Verhoef blijven deze mensen gedurende de zomer maanden weg, omdat ze geen zin hebben om zich tussen drugtoeristen te begeven. „Soms komen ze wel naar een diamantenwinkel, maar over nachten in Brussel, Londen of Parijs. Voor de dertig-plusser met geld is Amsterdam abso luut geen must meer. Voor hen is de stad vergelijkbaar met We nen en Kopenhagen". Net als de duurdere souvenirszaken, mopperen ook de medewerkers van Diamond Foundation op het liberale drugbeleid van de gemeente. „Amsterdam heeft Rugzaktoeristen voor het Amsterdamse centraal station. Het merendeel van de toeristen in de hoofdstad is jonger dan dertig jaar en heeft - tot verdriet van de middenstand - maa nig te besteden. zichzelf verpest. Pas als de ge meente alle koffieshops sluit, komen hier misschien weer mensen met geld", zegt mede werker Cornelis Vermeulen. Waterpijp In de Oude Hoogstraat en op de Nieuwe Dijk, waar diverse spe ciale hash-winkels zijn geves tigd, loopt dè 'rugzaktoerist' waar de betere middenstanders zich zo aan ergeren. Vol af schuw spreken ze over 'het ver peste straatbeeld' en doelen op afgeknipte spijkerbroeken, ta toeages, staartjes en ringetjes in oor en neus. Omgeven door een sterke walm van hashlucht ba nen de jongeren zich een weg door de stad. In de hash-speciaalzaak 'Number One' dreunt de mu ziek van Bob Marley. Vitrinés ligggen propvol met hash- en waterpijpen: rode, roze, gele en paarze; kleine, smalle, brede en lange. Aan de deur hangen lu dieke T-shirts met opdrukken zoals: 'A joint a day, keeps the doctor away' (een joint per dag houdt de dokter buiten de deur, red). In rekken staan ansicht kaarten waarop meisjes in kle derdracht een joint roken. Zelfs een afbeelding van Vincent van Gogh met stickie kan worden verstuurd. Mede-eigenaresse Sybke van Rijswijk is in haar element. Ze neuriet en lacht; de zaken lopen gesmeerd. Ze heeft toestem ming van de gemeente om ook 's avonds haar winkel open te houden, maar met dit warme weer sluit ze om zeven uur haar deuren. Overdag" vliegen de hash -en waterpijpen over de toonbank, 's avonds werken is voor haar niet nodig. Drie duitse jongens - 19, 22 en 23 jaar - hangen op het Centraal Station tegen hun rugzak aan. Ze waren een week in Amster dam. Bezochten geen enkel museum, wel tientallen koffie shops. De tolerantie in dé stad, dat was het helemaal. Antiekhandelaar Eric Hart trekt zijn conclusie: zijn dure winkel op het Rokin - waar de bezoeker bij binnenkomst voor een hekje moet wachten hij waarschijnlijk verandc een koffieshop. „De gen vraagt er zelf om", zegt I standig. Door het negatieve ima de stad is hij veel Ameril en Duitse klanten kwijt g Deze dertig-plussers 1 niet meer terug: ze hebbe maal het Rijksmuseum en een rondvaart do| grachten gemaakt. „De biedt voor deze groep| nieuws. Dan maar een I shop", zucht de antiquair. Topman Gray van Britse luchtvaartmaatschappij: De Britse luchtvaartmaatschappij Air UK staat klaar om volgend jaar vijf bestemmingen van de KLM op Groot- Brittannië over te nemen. Het gaat om de bestemmingen Birmingham, Southampton, Cardiff, Bnstol en Belfast. Het wachten is op het groene licht van het KLM-hoofd- kantoor in Amstelveen, waar de directie zich momenteel beraadt op een nieuwe 'Europa-strategie'. STANSTED BILL MEYER Ondertussen stroopt Air UK de tweedehands-vliegtuigmarkt af op zoek naar extra toestellen. Air UK heeft onder meer vier Fokker 100's van Swissair op het oog, aldus topman A. Gray. Vol gens Gray is het geen geheim dat de KLM van haar resterende Britse routes op Londen-He- athrowna afwil. Air UK kan veel goedkoper opereren op dergelijke regiona le routes. Op veel van haar klei nere Europese bestemmingen maakt de KLM vanwege haar hoge kostenstructuur verlies. Onlangs zijn twee bestemmin gen van KLM Cityhopper in Duitsland afgestoten aan de nieuwe partner Eurowings. Air UK zelf vliegt al voor'de KLM op elf bestemmingen in Groot- Brittannië. „Vijf extra bestem mingen kunnen wij, als de KLM dat wil, gemakkelijk aan", aldus Gray. Stoot de KLM inderdaad deze routes in de volgende zomer dienstregeling af, dan lijkt de vrees van de Vereniging van Ne derlandse Verkeervliegers (VNV) bewaarheid te worden. In hun CAO-conflict met de KLM waar schuwden de vliegers meer dan eens dat de KLM van plan was alle onrendabele Europa-routes af te stoten aan buitenlandse partners. Hiermee zou veel werkgelegenheid in Nederland verloren gaan. President-directeur P. Bouw van de KLM trachtte de gemoe- •deren te sussen door te wijzen op het grote belang dat de KLM hecht aan een eigen Europees netwerk. Tegelijkertijd waar schuwde hij de vliegers dat zij met hun hoge salarissen mede verantwoordelijk zijn voor de verliezen op deze routes. De KLM beraadt zich mo menteel hoe zij haar netwerk in Europa winstgevend kan ma ken. Tal van Europese routes dienen slechts een doel: zorg dragen voor de aanvoer van transferpassagiers naar Schip hol. Die stappen hier over op een Boeing 747 van de KLM om verder te reizen naar hun eind bestemming in de VS of het Verre Oosten. Op deze inter continentale routes verdient de KLM haar geld. En als kleinere regionale partners vanwege hun lagere kostenstructuur deze passagiers goedkoper kunnen aanvoeren dan de KLM, wat is daar dan op tegen? Althans, zo lijkt men momenteel te redene ren in Amstelveen. Het voorbeeld van het succes van deze strategie is Air UK. Verliesgevende routes van de KLM, bijvoorbeeld die op Man chester, zijn in een jaar tijd winstgevend gemaakt. Zo ge bruikt Air UK de kleinere Fokker 100 op deze route, waarvoor minder landingsgeld, brandstof, overvliegkosten en dergelijke moeten worden betaald dan voor een Boeing 737 van de KLM. En bovendien zijn de ge middelde salarissen van Air UK- vliegers veertig procent lager dan die van hun KLM-collega's. Dat scheelt veel in de kosten. Hoe ver de KLM met een der gelijke strategie kan gaan, toont ook weer het samenwerkings verband met Air UK. De Britse maatschappij mag dan wel de op twee na grootste lijndienst maatschappij van Groot-Brit- tannië zijn. voor de Nederland se luchtvaart is Air UK nog be langrijker. Dit jaar verwacht Air UK een kleine miljoen passa giers tussen Schiphol en Groot- Brittannie te vervoeren. Bijna de helft daarvan is transferpas sagier voor de KLM en voor 'Bureau incasseerde ten onrechte prenh Een Fokker 100 van Air UK. De maatschappij wil nog meer van deze toestellen hebben en is in de markt om vier Fokker 100's van Swissair over te nemen. foto pr haar andere partner Northwest Airlines. Air UK is met 420 vluchten per week vanaf Schiphol, op de KLM na, de grootste lijndienst maatschappij op de nationale luchthaven. De KLM heeft er dus alle baat.bij dit concept ook in andere belangrijke Europese markten zoals Duitsland toe te passen. Niet voor niets ver grootte de KLM onlangs haar belang in Air UK van vijftien tot 45 procent. Het lijkt dus slechts een kwes tie van tijd voordat de KLM alle 'dunne' Europese routes af stoot. De KLM zal echter nooit alle Europese routes van de hand doen en zich helemaal toe leggen op intercontinentaal ver voer. De grote Europese routes zal zij zelf blijven vliegen en ver moedelijk in grotere frequenties dan nu het geval is. Voor de kleinere buitenlandse partners betekent innige sa menwerking met de KLM het einde van hun zelfstandigheid. Ook al beweert Gray bijvoor beeld anders. Hij moet voortaan rapporteren aan zijn Neder landse baas bij KLM H. Essen- berg. Die betrekt binnenkort een kantoor op het hoofdkwar tier van Air UK in Londen-Stan- sted. Gray blijft verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van de maatschappij. De echte beslis singen over de toekomst van Air UK worden echter in Amstel veen genomen. Onlangs nog vroeg de Britse overheid aan Gray of Air UK van plan was een Britse maatschappij te blijven. Die vraag beantwoordde Gray bevestigend, vermoedelijk van wege de politieke gevoelighe den in de luchtvaart. Gray zelf zegt er heilig van overtuigd te zijn dat hij van de KLM voldoende vrijheid zal krij gen om ook de eigen Air UK-be- langen te dienen. „Wij zijn een volwaardige partner van de KLM-groep. Wij helpen de KLM Schiphol te ontwikkelen. En als de KLM dat wil, nemen wij de resterende KLM-routes op Groot-Brittannië over", aldus Gray. Voor Air UK zijn die routes echter niet van levensbelang, zegt Gray. „Wij willen ook vanaf Londen het aantal bestemmin gen op het Europese vasteland vergroten. Van twintig tot der tig. Dat kan hier en daar met het KLM-belang botsen, die lie ver ziet dat dat vervoer via Schiphol naar Londen gaat in plaats van rechtstreeks. Maar ik ben ervan overtuigd dat de KLM ons in dat opzicht geen stro breed in de weg zal leggen." HILLECOM CARLO NUVEEN Hillegommer R. Poortmans (42) is een van de naar schatting 200 WAO'ers die door het Gorin- chemse bedrijf Ducodaris BV zijn gedupeerd. Leek Ducodaris tot eind juli nog zijn nieuwe werkgever te worden, inmiddels is duidelijk dat het niet door gaat. Het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) heeft namelijk via de rechter beslag laten leggen op alle geld middelen van het bedrijf. Dit omdat Ducodaris ten onrechte ruim één miljoen gulden aan WAO-bonuspremies zou heb ben geïncasseerd. Samen met ruim tweehon derd andere WAO'ers reageerde Poortmans een paar maanden geleden op een advertentie van Ducodaris, waarin het bedrijf WAO-gerechtigden een baan als marktonderzoeker aanbood. „Op dat moment werkte ik bij een sociale werkplaats in Voor hout", vertelt Poortmans. „Dat was niet echt een passende functie, daarom besloot ik op de oproep van Ducodaris in te gaan. Eind juni was er een in formatieve bijeenkomst in Breukelen. We kregen onze reis kosten contant vergoed en er was een uitgebreide lunch, met alles er op en eraan. Het zag er allemaal erg goed uit." De aanwezige WAO'ers werd tijdens de bijeenkomst ge vraagd een intentie-verklaring tot het werken voor Ducodaris te ondertekenen. Enige tijd daarna tekende Poortmans een arbeidscontract, waarin hij voor vijf dagen per week (tot eind ju ni volgend jaar) werd aangeno men als zogenoemd surveyor. „Ik moest informatie verzame len bij -van te voren benaderde- mensen hier in de buurt, om trent hun inkomsten en uitga ven bij het huishouden." Op 31 juli kreeg Poortmans zijn eerste loonstrook binnen, terwijl hij op dat moment nog niet voor Ducodaris had ge werkt. „Dat vond ik vreemd. Bo vendien bleek er op mijn bank rekening nog niets te zijn schreven. Toen ik conta nam met Ducodaris, z medewerkster in eerste tie dat er iets mis was met de overschrijving. M volgende dag kreeg ik te dat bepaalde direciie-lei met het geld vandoor wa dat het project daarom ra doorgaan." Wéér een da ontving Poortmans vai codaris een brief, waarin drijf meldde dat door he beslag was gelegd op h< goeden. Volgens district teur D. Boogaard van Dordrecht is 'na goed ken' tot beslaglegging be „Ieder bedrijf dat WAO dienst neemt, heeft in pi recht op de bonusregelin codaris had voor ongeve medewerkers bonussen vraagd. Dat leek ons op geven moment toch wel tant veel. Bovendien kre van diverse WAO'ers te tjes, waarin zij meldden nog steeds geen werk h gedaan. De toekenning bonussen was inmiddel voorschotbetalingen wi gang gekomen. Die bet; vorderen wij nu terug zullen verder ook geen sen meer verstrekken.' eventuele strafrechtelijke pen tegen Ducodaris kan aard niets zeggen. „Wij di leen onderzoek naar de uitvoering van de wetge\ gebied van de sociale zeki De bonafiditeit van het b< een zaak van de officier vi titie." Ducodaris-woordvoerd Klijn wil geen comment ven op de beslagleggin overleg met de directie e advocaat is besloten vo< radiostilte in acht te nem zijn korte reactie. Hillegi Poortmans heeft inmidd bruik gemaakt van het van het1 GAK, zich tot drijfsvereniging (BVG-Ha te wenden. „Er lijkt een sing te komen. Maar he natuurlijk een vreemde v

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12