Sellen via ie VS helft goedkoper Koetshuis krijgt een nieuw gezicht Op de bres voor oude landgenoten in Australië jrrestant dient klacht in over politiegeweld Leiden Armada op weg naar Sail \TERDAG 5 AUGUSTUS 1995 s, 071 chef henny van egmond, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop, 071-356413 Huurauto en geld hotelgast gestolen oorschoten Het open laten staan van een schuifpui is een last van een hotel aan de Veurseweg in Voorschoten erg duur omen te staan. De 74-jarige man, een in Portugal woonachtige lederlander, had de schuifpui vanwege de warmte gisternacht ipengelaten. Dieven zagen daardoor kans zijn broek te stelen. 07l )aarin zaten behalve een portemonnee met 800 gulden ook de Contactsleutels van zijn huurauto en zijn rijbewijs. De sleutel is 071 ebruikt om de auto, een Chrysler, mee te nemen. De broek is 07ilter in de omgeving van het hotel teruggevonden. s7jNNO 1895 Maandag 5 Augustus Er worden in onze dagen zoowel even buiten alsook binnen biden heelwat nieuwe woningen gebouwd en niet in het minst por den werkmansstand. Nu, als deze huizen goed ingericht lorden, is dat alleszins toe te juichen, want eene goede, frissche, nbekrompen woning is in vele, opzichten veel waard. Weldra 0ST lillen weer veertien nieuwe werkmanswoningen worden ge- puwd in de Ververstraat, waartoe een groote loods zal worden [gebroken. SETTEij n, sled] i^— woensdag 5 augustus Gelet op de huidige marktsituatie voor de conservenindustrie Hij EEG-verband, achten commissarissen en directie van de N.V. p onservenfabrieken „De Sleutels" in Leiden het gewenst om t aar een buitenlandse partner om te zien. Dit vertelde ons van- bhtend de heer T. Nieuwenhuizen Segaar, één de directeuren an deze vennootschap, die de besprekingen, welke in deze enphting gaan, voert. '^°°ndse Global Access prijst PTT uit markt i°encnfe T.i lp r, klasj i| o.oo |c Campagnard draait een nummer in Amerika. Hij uits|gt contact en tikt enkele cijfers in. Vervolgens legt hij hoorn op de haak. Luttele seconden later wordt er te- n mi^gebeld. Hij krijgt een Amerikaanse kiestoon en draait en oct nummer van zijn moeder in Curagao. Binnen 30 se- hangt mevrouw Campagnard aan de lijn. ,,En dat i5.i3?r de helft van de kosten die de PTT in rekening zou ?ngen", vertelt Campagnard. en frank buurman 071jen via Global Access van de lerikaanse firma Telegroup is 1 volstrekt legale procedure. t gaat om een stukje interna- nale concurrentie dat moge- is geworden vanwege de au- natisering van de telefoon- [ten. De PTT dient er terdege iening mee te houden. „Tele leren in de Verenigde Staten 'eel goedkoper dan in Neder- d. Dat komt omdat er sprake tan concurrentie tussen en- p grote particuliere telefoon- latschappijen, terwijl de PTT oveiNederland nog steeds een bezit", vertelt enjnpagnard. De klanten van Ddbal Acces bellen feitelijk Amerika en profiteren direct van die lage tarieven. ;ker h Campagnard, student ge- 1 d%kunde, is een agent van Te- ntwcboup. Vanuit zijn eenkamer- itecj voor een kwart gevuld met en communicatie- voparatuur, bestiert hij zijn fajmansbedrijfje. Meer ruimte Muft hij eigenlijk niet nodig. „Ik yl? hier ingerold omdat ik ge- dsiejeld naar huis wilde bellen. j student kon ik me dat nau- 'rsPfiijks veroorloven met die ho- ii telefoonrekeningen die ik de PTT kreeg", vertelt Cam- lie%iai'd. pa Global Access kunnen 180 ïd Aden in de wereld met korting "huiden gebeld. Sinds enige tijd lun 1 ook in Europa worden ge- Hp, omdat Telegroup daar nu ivitej centrale heeft. „Zelfs het len van Belgie via de VS le- "iroojt altijd nog een besparing ,120 procent op", aldus Cam- Telegroup koopt tele- yfntijd in grote hoeveelheden ntjebij de Amerikaanse telefoon als tatschappijen. Dat levert kor- t ik I er Oitd-Leidenaar John de Roo wil Nederlands bejaardentehuis leiden sjoerd de jong john de Roo stelt zich voor. .John de Rrrroo." Australische r of Leidse r? „Een Leidse", zegt hij. En als hij het even later heeft over 'gezellige sinterklaas avonden", met de klemtoon duidelijk op de eerste letter greep, is het zonneklaar. De Roo mag dan al veertig jaar in Australië wonen, zijn Leidse achtergrond is nog altijd promi nent aanwezig. „Oude mensen kunnen zich niet meer herinneren wat een week geleden is gebeurd", zegt De Roo, zelf 71. „Maar wel wat vijftien jaar geleden is gebeurd. Ze leven vooral met hun verle den." Die boodschap brengt hij dan ook hier in Nederland, zij het in iets andere vorm. De oud-Leidenaar heeft tijdens zijn verblijf hier sinds maait contac ten proberen te leggen met ver schillende Rotary-verenigingen. Met als doel geld bij elkaar te krijgen voor arme bejaarden in Australië van Nederlandse komaf. In de achtertuin van fa milie in Leiderdorp vertelt De Roo over de vereenzaming van veel bejaarden van Nederlandse afkomst in Australië. „In de ja ren vijftig zijn veel Nederlan ders naar Australië geëmi greerd", legt hij uit, „vaak naar de industriesteden Melbourne en Sydney. Ze bouwden aan hun carrière en stichtten een gezin. Vakanties werden vaak in het zonnige Queensland door gebracht, waar ze na hun pen sionering ook zijn gaan wonen." Maar dan beginnen de pro blemen: de kinderen wonen bij voorbeeld nog in Melbourne op 2200 kilometer afstand. Of een van de partners wordt ziek of overlijdt. En de kans is groot, zo toont een studie van de Univer siteit van New South Wales aan, dat zij op bejaarde leeftijd lang zamerhand het vermogen ver liezen hun tweede taal te spre ken. Dus steeds minder Engels gaan spreken en daarom moei lijker met hun Australische bu ren kunnen praten. „Deze mensen dreigen volle dig geïsoleerd te raken", zegt De Roo, „Met hun herinnering zijn ze in Nederland van de jaren vijftig, maar in hun omgeving is niemand aanwezig met eenzelf de achtergrond. Dat is vreselijk. Ik heb met oudere mensen ge sproken, die om deze reden hoopten dat ze de volgende dag niet meer wakker zouden wor den." Vandaar dat De Roo het ini tiatief heeft genomen om in Co- olum Beach in de staat Queens land het Prins Bernhard Reti rement Village op te zetten. Een groot bejaardencomplex voor Nederlandse Australiërs met onder meer 78 hofjes-achtige woninkjes. Hij heeft voor dit doel een stichting opgericht en heeft een projectontwikkelaar gevonden die wel wat in dit ini tiatief ziet. Dus als alles goed gaat kunnen Nederlandse Australiërs voor 125.000 Austra lische dollars een huisje kopen. „Toch blijft er een moreel te kort", zegt De Roo, „want een aantal van hen kan dat niet be talen." Daarom heeft hij tijdens zijn verblijf in Nederland enkele Rotary-clubs aangedaan, in de hoop dat de clubs enkele huis jes in het bejaardencomplex in Coolum Beach zullen aanko pen. En die huisjes vervolgens verhuren aan geïnteresserden met niet genoeg geld. „Dat is erg belangrijk", zegt De Roo. „Want je kunt met een Australiër wel praten over de crisisjaren en de oorlog in Ne derland. Of liedjes van vroeger zingen. Maar na twee keer denkt die Australiër dan ook, wat moet ik daar nu mee? Als je tussen leeftijdgenoten zit uit Nederland is dat anders. Dan steun je elkaar, begrijp je elkaar. Voel je je niet eenzaam. Het is echt een noodzaak voor de Ne derlandse gemeenschap daar, dat het complex van de grond komt." John de Roo: „Voor de Nederlandse gemeenschap daar in Australië is een bejaardenhuis noodzaak." foto loek zuyderduin Restaurant ntaakt na brand van nood een deugd leiden dorith ligtvoet De geur van rook en roet hangt nog tussen de balken. Maar bij na drie weken nadat de vlam men aan de gevel van Koetshuis De Burcht likten, zijn de zwart geblakerde wanden schoonge maakt en is de bar bedekt met een dun laagje zaagsel. De klei ne poederachtige sluier is een stille getuige van het werk van de bouwvakkers. Zij zijn, ook al is het bouwvak-vakantie, met man en macht bezig om het restaurant weer toonbaar te maken. Van buiten valt de schade op het eerste gezicht mee. Aan de kant van de Burcht is een raam voorzien van een stuk triplex. Maar vooral de zwartgeblakerde dakrand laat zien dat de brand weer die bewuste zestiende juli geen vijf minuten later had moeten arriveren. „Dan waren de vlammen overgeslagen naar het dak en was het pand niet meer te redden geweest", con stateert eigenaar J. Kooij. Zijn restaurant is een ideaal doelwit voor brandstichters, dat besefte Kooij al langer. In het monumentale pand is veel hout verwerkt en het ligt vlak bij de Burcht, een ontmoetingsplek voor de jeugd. Dat iemand het langs de muur opgestapelde terrasmeubilair nog eens in brand zou steken, was zijn stille angst. „Maar we konden die stoeltjes 's nachts nu eenmaal niet gemakkelijk binnen kwijt." Chef-kok T. Holswilder merkt op dat het restaurant na de brand enorm veel steun heeft gehad. Zo werd er tijdens de La- kenfeesten gecollecteerd voor het Koetshuis en boden mede restauranthouders direct hulp aan bij het overnemen van fees ten en partijen. „Mensen kwa men ons zelfs een bosje bloe men aanbieden en wildvreem den wilden ons helpen met schoonmaken." De afgelopen twee weken zijn delen van de entre-sol - het ver hoogde gedeelte beneden - en van de vloer van de Burggraven- zaal vervangen. Aan de erker en aan de buitenzijde van het res taurant moet nog het nodige worden vertimmerd. Hoewel het hele pand inmiddels van roet is ontdaan, vertonen de muren nog steeds een asgrauwe kleur. Een schilder zal ze over- verven. De balken - zo karakte ristiek aan het monumentale gebouw - kunnen behouden blijven. Verandering Kooij heeft besloten om van de nood een deugd te maken. Al langer had hij plannen om de len van het restaurant te veran deren. Het Koetshuis is nu toch tot half september dicht, waar door hij die voornemens kan omzetten in daden. „We willen met onze inrichting ook de wat jongere publieksgroepen trek ken", zegt de restauranthouder. Dat wil hij onder meer bereiken door het accent meer te leggen op goedkopere dag- en week- menu's. Vooral het benedengedeelte zal een nieuw gezicht krijgen. De bar wordt verkleind, zodat er meer tafels in het restaurant kunnen staan. Meubilair en ver lichting worden vervangen en het bruin maakt plaats voor een lichtere tint. Om het restaurant leuk aan te kleden, maakt Kooij gebruik van de diensten van de Haarlemse kunstenaar Jef Bos man. „Voor de toevoegingen, de artistieke aankleding vind ik de hulp van een kunstenaar on misbaar." De serre beneden wil Kooij - als hij toestemming krijgt van monumentenzorg - voorzien van openslaande deuren. Ver der krijgt het terras een ver hoogd plateau en wil Kooij de plastic terrasstoelen vervangen door rotan zitmeubeltjes. Om te voorkomen dat de onbekende brandstichters opnieuw toe slaan, wil de eigenaar een apar te ruimte waar hij het terras- meubilair 's avonds binnen kan zetten. Kooij schat de schade - ver vanging van meubilair, voedsel en gederfde inkomsten door de sluiting van het restaurant - op een half miljoen gulden. Dat staat los van de nieuwe inrich ting, waarvoor hij zelf flink in de buidel moet tasten. Het restau rant was wel tegen brandschade verzekerd. Volgens chef-kok Holswilder geeft dit rust onder het personeel. „Anders hadden er misschien mensen op straat gestaan. Nu zetten we met z'n allen de schouders eronder en proberen we zo snel en goed mogelijk terug te komen." tingen op die ook weer aan de klant doorberekend kunnen worden. Dankzij het 'callback'- principe kunnen de gesprekken via de goedkoopste mogelijk weg'plaatshebben. „Het enige dat je nodig hebt is een toonte- lefoontoestel. Vrijwel iedereen heeft dat tegenwoordig. Er zijn geen installatiekosten en geen abonnementskosten. Ook zit je niet vast aan een nlinimum aantal gesprekken. Al bel je maar een keer per jaar. De be sparing kan oplopen tot bijna 80 procent", stelt Campagnard. Wie zich aansluit bij Global Access krijgt binnen twee we ken een persoonlijk codenum mer. Dat moet worden gebruikt om contact te leggen met de Amerikaanse centrale. Het tele foontje naar Amerika levert de PTT nog wel geld op: maximaal 30 cent. Daarna neemt de Ame rikaanse centrale de macht over. „De PTT heeft al een keer de internationale tarieven ver laagd naar aanleiding van dit soort ontwikkelingen. Mogelijk gaat dat nu weer gebeuren, maar wij kunnen onze tarieven natuurlijk ook verlagen. Telegroup heeft in Nederland inmiddels 10.000 klanten, waar onder ook bedrijven. „De klant betaalt in dollars, hetgeen van wege de lage dollarkoers ook weer gunstig is. Er wordt be taald via credit card of automa tische afschrijving. De klant krijgt gespecificeerde rekenin gen thuis." Volgens Campag nard heeft de Consumenten bond Global Access onlangs een zeer positieve beoordeling ge- geven. Campagnard is voor inlichtin gen en aanmelden bereikbaar op telefoonnummer 071- 227165. Eigenaar Jan Kooy van het Koetshuis (rechts) met op de achtergrond ober-kelner Bart Hollants. foto holvast/mark lamers jongen, die woensdagnacht °P pigehouden toen hij bij het Van der totfpark een band van een politiewagen i laten leeglopen, heeft samen met zl!vriend - een 25-jarige Voorschote- 'r die getuige was van de arrestatie - ien [klacht ingediend wegens onnodig aanjiegeweld. De 19-jarige zou bij zijn vanjtatie diverse malen in de ribben zijn Ipt, op het moment dat hij geboeid eur b grond lag. kben vreselijk geschrokken", zegt de n Pjschotenaar, die slechts bij zijn bij- ïeidfo 'Ding' wil worden genoemd. „Mijn ^n|d zal inderdaad van plan zijn ge- on|t de band leeg te laten lopen. Toen de auto hurkte, sprongen er twee Hten te voorschijn. Mijn vriend rende weg maar op het bruggetje bij de Doeza- straat werd hij tegen de vlakte gegooid. Hij is direct in de boeien geslagen en toen begon een van de agenten hem kei hard in zijn ribben te schoppen. Ik wist niet wat me overkwam, ik dacht dat zul ke dingen niet in Nederland gebeurden." De twee jongens hebben inmiddels via het justitieel klachtenbureau van de Rechtswinkel een klacht ingediend. „We zijn samen aangifte gaan doen", aldus 'Ding'. „Want dit ging toch vreselijk te ver, dit was nergens voor nodig. Mijn vriend verzette zich niet, kon zich ge boeid en liggend op de grond niet eens verzetten. Hij zei nog 'stop alsjeblieft'." De 19-jarige - een kraker uit Leiden - zou blauwe plekken over zijn borstkas hebben opgelopen en een snee in zijn hoofd. „Hij heeft op het bureau alles maar getekend wat ze hem onder zijn neus duwden. Dat is heel bijzonder. Normaal gesproken weigert een kraker absoluut zijn naam te geven en zit hij als hij wordt aangehouden soms wel een week vast. Maar mijn vriend wilde daar gewoonweg." Politiewoordvoerder R. Blom kan nog niet reageren. De klacht is nog niet'te rechtgekomen op de politieburelen. „Maar dergelijke klachten nemen we wel serieus. We hebben een uitgebreide klachtenprocedure", zegt hij. „Mensen kunnen aan het bureau of schriftelijk een klacht indienen, desgewenst zelfs ano niem. De klacht gaat naar de burge meester en die stuurt een ontvangstbe vestiging waarin ook staat vermeld welke politiefunctionaris de klacht onderzoekt. De betrokken collega's worden gehoord en binnen acht weken moet de burge meester een eindoordeel bekendmaken. Is de klager het daar niet mee eens, dan kan hij naar een onafhankelijke klach tencommissie stappen. En als hij dan vervólgens nog niet tevreden is naar de Nationale Ombudsman in Den Haag." Vooralsnog houdt Blom vast aan de aantekeningen, die in het dag- en nacht rapport zijn vastgelegd. „De verdachte is na een korte achtervolging aangehou den", leest hij daarin. „Hij wilde niet meewerken en is vervolgens tegen de grond gewerkt om hem in de boeien te krijgen. Om tien voor één 's nachts is hij aangekomen op het bureau, een paar minuten later voorgeleid aan de hulpof ficier van justitie. Half drie is hij weer vrijgelaten. Hij heeft verklaard dat hij de achterband leeg wilde laten lopen en dat het een dronkenmansactie betrof." Een ware armada van zo'n 150 pleziervaartuigen trekt vanuit het zuidelijk rivierengebied door Zuid-Holland naar Amsterdam om zich te scharen bij Sail '95. De schepen verzamelen zich voor vertrek in Woudrichem en varen maandag via Gouda, Alphen aan den Rijn en Leiden naai' de Kagerplassen. Op dinsdag wordt de tocht voortgezet naar Haarlem. Bij de vorige Sail-manifestatie in 1990 werd voor het eerst een soortgelijke tocht gehouden vanuit de noordelijke provincies. Die kreeg de naam 'palingtocht'. Het succes daarvan was de re den om voor Sail '95 ook een aanbrengtocht vanuit het zuiden te organiseren. Die heeft de naam 'zalmtocht' gekregen omdat er o.ok een aantal zalmschouwen meevaart. Een aantal schepen vertrekt maandag vanaf tien uur vanuit Gouda om via de Nieuwe Gouwe, Gouwe, Oude Rijn, Braasse- mermeer en Ringvaart naar de Kaag te gaan. Deze boten leggen aan bij de Zwanburgerpolder en bij Koudenhorn. De resterende boten varen vanaf Alphen over de Oude Rijn naar Leiden en over de Zijl naar de Kaag. Deze schepen meren af bij 't joppe. DZB bezorgt picknickmand in de parken leiden annet van aarsen De Zijl Bedrijven (DZB) is be gonnen met het bezorgen van goed gevulde picknick-manden in de Leidse parken. Bedrijven en ook particulieren kunnen sinds kort een mand bestellen. Die wordt vervolgens op de ge wenste plaats bezorgd en later thuis of aan het bedrijf weer op gehaald. Het idee ontstond bij de ge meentelijke dienst milieu en beheer. Een medewerker van de dienst wilde in juni een pick nick organiseren in het park Cronesteyn tijdens een lunchle zing. De afdeling catering van DZB kocht vervolgens manden, plaids en serviesgoed in en vul de de manden. „Het was een groot succes", zegt Aad Burgwal van DZB-catering. „En omdat we de manden en de rest van het materiaal nu eenmaal had den aangeschaft, hebben we besloten om met de picknick service door te gaan. Vanaf de gemeentelijke burelen komen veel aanvragen. We hebben er verder nog weinig ruchtbaar heid aan gegeven maar ook par ticulieren en bedrijven kunnen bij ons terecht." Voor twintig gulden per per soon, krijgen de klanten een goed gevulde mand met onder andere franse kaasjes, paté's, wijn, melk, koude muntthee, pistoletjes en croissantjes, ser vies- en glasgoed en natuurlijk een plaid om op te zitten. „Voor de mand moet een borg van 75 gulden worden betaald, die de mensen weer terugkrijgen als de mand wordt opgehaald", al dus Burgwal. Een picknick mand bestellen kan via het tele foonnummer 071-352465, liefst een dag van te voren, voor drie uur 's middags. Honderd man uit Oxford op bezoek in Leiden Een grote groep gasten uit de Leidse zusterstad Oxford strijkt van 18 tot en met 23 augustus neer in Leiden. De jaarlijkse uit wisseling tussen de twee steden heeft dan voor de 49-ste keer plaats. Voetballers en cricketters ste ken over naar Nederland, maar ook een schermteam, een deta chement van het Rode Kruis, een groep bijenhouders en de legaties van het Engelse Tol- kiengenootschap en van bewo ners van aanleunwoningen. Al deze mensen zijn te gast bij Leidse'collega's'. Voor de sporters staan wed strijden op het programma: de voetballers gaan bovendien naar de eerste competitiewed strijd van Feyenoord in de Kuip. De delegaties zullen uitgebreid kennis maken met eikaars werk. Het hele gezelschap - bijna honderd man - wordt maandag 21 augustus ontvangen in het stadhuis door burgemeester Goekoop. Bij de ontvangst is ook de Lord Mayor van Oxford, de heer Blewitt, aanwezig. In verband met het gouden jubileum volgend jaar is het co mité Leiden-Oxford nog op zoek naar foto's van uitwisselin gen uit het verleden. In Oxford wordt volgend jaar een grotp fo to-tentoonstelling gehouden. Mensen en instellingen, die fo to's beschikbaar willen stellen, worden verzocht contact op te nemen met Riet Aalders, de se cretaris van het comité: Splin terlaan 79, 2352 SC Leiderdorp, telefoon 071-891629.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11