f Hond heeft baat bij bron Dokkum 'Ik voel mij soms een beetje een voyeur' Kerk Samenleving Leiden Regio REDACTIE DICK VAN DER RLAS. 071 BUITENLAND KORT RK Kerk De Rwandese minister van buitenlandse zaken heeft gis teren uitgehaald naar de Rooms-Katholieke Kerk we gens haar rol tijdens de ge nocide van vorig jaar. „De mensen van de kerk faalden. De Rooms-Katholieke Kerk faalde", zei Anastase Gasana op een persconferentie in Brussel. De Rwandese rege ring heeft de katholieke kerk leiders gevraagd zich ernstig te bezinnen op hun 'evangelische boodschap'. „Ze moeten God in de ogen kijken. Ze weten dat ze ge faald hebben en voelen zich gefrustreerd", aldus Gasana. Bij de genocide speelden ook priesters en andere geestelij ken een rol. Franse cel De Rwandese priester Wen- ceslas Munyeshyaka blijft in voorlopige hechtenis in de gevangenis van Privas in het zuidoosten van Frankrijk. Dat heeft een Franse rechter besloten. De rooms-katholie- ke geestelijke wordt beschul digd van medeplichtigheid aan de genocide in Rwanda vorig jaar. De rechter besloot tot verlenging van de voorlo pige hechtenis wegens de ernst van de beschuldigingen tegen Wenceslas. De advoca ten van de priester gaan te gen het besluit in beroep. De Franse hulporganisatie Mé- decins du Monde is blij met de beslissing van de rechter. Volgens haar kan hiermee een einde komen aan de straffeloosheid die enkele vermeende verantwoordelij ken voor de genocide in Rwanda op Frans grondge bied hebben genoten. Pas toor Wenceslas ving gedu rende de moordpartijen vo rig jaar duizenden Rwande- zen, in meerderheid Tutsi's, op in de kerk van de Heilige Familie in de hoofdstad Kigali. Hutu-milities richtten vervolgens een bloedbad aan onder deze vluchtelingen. De priester ontvluchtte Kigali nadat de rebellen van het Rwandees Patriottisch Front (RPF) de hoofdstad hadden ingenomen. Op uitnodiging van de Franse RK-Kerk kwam hij naar Frankrijk. 'Brontoerisme' lokt elk jaar duizenden mensen naar Dokkum. Een oud verschijnsel, want al in 1903 meldde de Dockumer Courant dat 's zomer veel boten met bedevaartgangers aanmeerden in het Bonifatiusstadje. Zo ook deze zomer. Piet en Annie Zwiggelaar .uit Zwolle zijn met de boot op vakantie in Friesland. Voor de tweede keer brengen ze een bezoek aan het Lourdes van het Noorden. Niet zomaar, zij hebben een speciale reden. Hun zevenjarige hondje Danny heeft baat bij het water uit de Bonifatiusbron, dat volgens de legende genezend is. "W" een dierenarts kon Danny M van zijn chronische ooront- steking genezen. „Zalfjes hielpen wel voor twee weken, maar daar na niet meer", vertelt Annie Zwiggelaar. Vorig jaar augustus zijn ze met het beest je naar Dokkum gegaan. „Het was mooi weer dus het hondje kon lekker spelen met het water. We hebben jaren gedok terd en dat heeft ons veel geld gekost, maar sinds ons bezoek aan de bron is het hondje pas echt genezen." De dierenarts vond het maar een onge loofwaardig verhaal. „Toch heeft het wa ter dat we over zijn kopje gegoten heb ben, hem van de oorontsteking af gehol pen." Als Annie Zwiggelaar water tapt uit de kruik in de kapel ligt het hondje rustig en ontspannen op de grond. „In winkels is hij een enorme druktemaker, maar als we hier zijn is Danny heel rustig", meldt „Het is jammer.dat het Westen zo rationeel is." Piet Zwiggelaar. Speciaal voor het beestje vullen ze een fles met het water en ne men dat mee naar huis. 'Het vloeibare wondergoed' wordt thuis in Zwolle in de koelkast bewaard. Mocht Danny weer last krijgen dan gebruiken ze het water als medicijn. Na het bezoek aan Dokkum vervolgt de familie Zwigge laar de vakantie met de boot door Fries land. Als ze het pad aflopen naar de uit gang moeten ze hondje Danny haast meesleuren. Het beestje heeft nog niet genoeg van de bron. Kijkje Jaarlijks trekken de Bonifatiusbron en - kapel zo'n zestienduizend bezoekers. Mensen die hun heil zoeken in het water of zomaar even een kijkje nemen. Tineke Santema-de Jager uit Heerenveen is met haar dochter gekomen. Niet speciaal om het genezende water. „Ik had nog nooit van de bron gehoord en zou het zelf ook niet zo snel voor genezing gebruiken." Toch vindt ze het geen 'bespottelijke on zin'. „Dat mensen iets uit nood proberen kan ik best begrijpen." Ze bezoekt de Bo- nifatiuskapel, omdat alles wat met geloof te maken heeft haar boeit. Niet alleen het rooms-katholieke geloof interesseert haar. „Ik geloof wel, maar wil niet in een hokje geplaatst worden. Dat is volgens mij niet de bedoeling." De verbinding van de kapel met de bui tenlucht door een ronde opening in het midden van het gebouw maakt veel in druk op moeder en dochter. „Als je het zo van buiten ziet, lijkt het wel een leuke kapel. Eenmaal binnen is het groter dan je verwacht. Ook de muziek is prachtig", vindt Santema. De sfeer, die mede bepaald wordt door de muziek, trekt ook Gerwin van Tent uit o Jl Nieuw-Balinge naar Dokkum. Het is al het zesde jaar dat de Drent de kapel be zoekt. „Als we in Friesland aan het kam peren zijn, neem ik het elk jaar mee in de route." De sfeer in de kapel heeft volgens Van Tent 'iets krachtigs'. Hij laat de stilte in de pelgrimskapel op zich inwerken. Rooms-katholiek is hij niet.Als ze me willen inpakken, moeten ze toch wat met de tijdsgeest meegaan. Bijvoorbeeld ook vrouwen in het ambt." Van Tent heeft veel belangstelling voor mystiek. „Het is jammer dat het Westen zo rationeel is. Er gebeuren dingen die het verstand niet kan verklaren." Bij het bezoek aan de kapel heeft hij een flesje water gekocht. Of het ook daadwerkelijk een keer van pas komt, weet Van Tent niet. „Het was een impuls, net zoals ik mijn vinger even in het bronwater hier buiten heb gestoken." LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071 -356 3! Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-1280: Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-12801 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071-e^r 07Utei ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R. D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30-11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden hebben of blind zijn (of een andere A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio dicap hebben), is een samenvatting! F. Blok, chef eindredactie algemeen regionale nieuws uit het Leidsch Daip W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek geluidscassette beschikbaar. Voor inr W. Spierdijk, chef sportredactie 08860-82345 (Centrum voor Gesprol J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco tuur, Grave). Z I N H U I ONGEVALLENDIENST Cht an Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 er^hl woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconesse en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voo ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur ?IC Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00—19.301 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoend pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, Mai II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tol 1 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 t I 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS 5 (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 il 18.30-19.30 uur. j Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 (C leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitslJo voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. h( Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruiLg, zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. P& Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oct n kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkuu,-] heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.137T boxenafdeling: volgens afspraak. CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071"1 Yvonne van Baarle, 'moeder van de kunsten in Leiden „Vorig jaar heb ik voor het eerst een live bokswedstrijd meegemaakt van Regilio Tuur. Zo'n voorronde op weg naar zijn we reldkampioenschap. Live is een bokswed strijd heel anders dan op tv. Dat is natuur lijk met alles zo. Een bokshandschoen die op een bezweet lijf terecht komt klinkt in het echt veel mooier. Het is heel indrin gend, kan ik je wel vertellen. Dat doffe ge luid en dan die zweetspetters die door de lucht vliegen." „Het is heel oer... Zo'n man-tegen-man gevecht is de oervorm van 'the survival of the fittest'. Heb ik niks op tegen. Ik vind het prachtig om te zien. En spannend. Regilio Tuur vind ik ook prachtig. Maar ik zie, eer lijk gezegd, nog liever zwaargewichten dan die vedergewichtjes." En de mogelijke gevolgen, houd ik haar voor: hersenbeschadigingen, gescheurde wenkbrauwen, een doodklap... Zie hier de nobele kunst van het boksen! „Tja... gut, over hoeveel gevallen spreek je dan", zegt ze met lichte ironie in de stem. En dan, resoluut: „Nee, ik heb daar geen morele wroeging over. Dat kun je mij niet aanpraten. Er zijn ontzettend veel mensen die daar flauw over doen. Die sturen mij dan een kranteberichtje toe als er een bok ser is overleden. Maar dat zijn uitzonderin gen. Dat komt net zo vaak voor als in de Tour de France." „Ik vind boksers ook heel mooi om te zien", geeft ze toe. „Heel erotisch... Die glimmen de, gespierde armen en benen, zo'n stevige nek en die prachtige borstkas. En dan zo'n smetteloos wit broekje. Ik mis alleen de kwastjes aan de schoenen, zoals Moham med Ali vroeger had." „Ik vind de beweeglijkheid van een danser ook heel mooi, maar dat beroert mij toch minder dan het gedribbel van twee boksers die tegenover elkaar in de ring staan. Je zit dan toch te wachten op die eerste klap, op hoeveel rondes iemand het volhoudt, de eerste val en uiteindelijk die ene klauw die de ander bewusteloos slaat." De wereld er om heen vervult haar ook niet met afkeer. De Tedjes en de Sjonnies: promotors, trainers, begeleiders, samen niet zelden goed voor een paar honderd jaar spinhuis. „Nee, je praat mij geen com plex aan", reageert ze. „Neem nou Arnold Vanderlijde... dat is toch een hele aardige, nette jongen. Lijkt mij... op het eerste ge zicht. Daar is toch niks op aan te merken." „Ik kijk ook graag naar boksen op tv, elke zaterdagavond op Eurosport. Vind ik gezel lig. Trouwens, mijn moeder houd ook van boksen, dus misschien is het wel erfelijk. Op zondag luister ik vaak naar muziek of ga ik met mijn partner naar een museum", zegt Yvonne van Baarle, sectorhoofd kunsten van de gemeente Leiden, ziet zichzelf een beetje als de moeder van de kunsten in deze stad. Muziek en beeldende kunst brengen haar in vervoering, maar ook een bokshandschoen die met volle kracht terecht komt op het bezwete lijf van Regilio Tuur maakt emoties bij haar los. Een cultuurambtenaar over haar heimelijke genoegens: ,,Die spanning van zo'n man tegen man gevecht. Daar kan ik echt op kicken. Dat wist je niet van me, hé?" ze, het gesprek in een ande re richting sturend. „Dan ge niet ik daar weer van." Yvonne van Baarle bewoont een appartement in Scheve- ningen, met uitzicht over zee. „Ik ben geen bosmens", zegt ze. „Het wijdse uitzicht over water gaat mij nooit vervelen. Het is elke dag an ders." Scheveningen inruilen voor Leiden zou nooit in haar opkomen, hoewel de sleutelstad toch een beetje haar 'hometown' is. Ze stu deerde in Leiden. Een perio de die ze zelf als een 'opge wonden tijd' afficheert. Het waren de jaren zestig. „Ik ben opgegroeid in Delft. Kom uit een heel beschermd milieu. Mijn vader was boekhouder. Maar hij noem de zich, om het een beetje mooier te maken, procura tiehouder." Ze was een tamelijk naïef meisje toen ze ging stude ren, zegt ze zelf. In Leiden kwam daar verandering in, al was het ook weer niet zo dat ze helemaal van God los raakte. Maar in Leiden trad ze voor het eerst voor het voetlicht, als pianiste. „Aan dacht, applaus, nou dat was wat!" „Mijn ouders waren heel muzikaal. Moeder speelt piano, mijn vader viool en saxofoon. Hij is nu 83 en speelt nog steeds. De piano sleep ik al jaren achter mij aan, maar ik doe er niet veel meer mee. Vind ik wel jammer. Ik zing nu in een koor en luister heel vaak naar mu ziek. Alles wat van Wagner is, dat emotio neert mij. Daarnaast heb ik vooral iets met beeldende kunst. Dat zijn de twee dingen waar ik niet buiten kan." „Ik vraag mij wel eens af: wat laat ik straks na? Niks! Een kunstenaar laat natuur lijk z'n werk na. Wat ik in mijn werk doe is Yvonne van Baarle: „Ik vind boksers ook heel mooi om te zien." FOTO HENK BOUWMAN anoniem. Dat is gewoon zo. Als 18-jarige was het mijn grote wens om het pianospe len als beroep op te vatten. Ik kon goed im proviseren. Dat konden vrouwen in die tijd nauwelijks. Mijn grote voorbeeld was Pia Beek. Wat zij deed wilde ik ook: met een glas op de piano, spelen in één of andere club. Maar. ik was ook weer niet zó goed. Dus dan had ik nu misschien als een verlo pen barpianiste in een strandtent in Sche veningen gezeten." „Toen ik algemeen directeur kunst en cul tuur werd in Leiden, was ik mij er van be wust dat ik niet voor een uitgesproken car- rie'relijn koos. Ik heb het ook genoemd: een stap opzij, op een horizontale manier over steken. Dat is ook een hele tijd mijn erva ring geweest. Maar door alle reorganisaties bij de gemeente is mijn functie verwaterd en kun je wel spreken van een stap achter uit. Ja, dat zijn de risico's." Ze spreekt tegen dat ze een teleurgesteld mens is. „Ik denk, zoals ik nu in Leiden opereer, meer op de achtergrond, dat dat ook te maken heeft met het ouder worden, met hoe ik in het le ven sta. Vroeger wilde ik veel meer op de voorgrond treden, dat was al op jonge leeftijd zo, met het muziek maken. Pu bliek om mij heen, klappen. Dat hoeft allemaal niet meer zo. Ik vind dat heerlijk." „Vroeger kon ik mij ontzet tend druk maken over politici die zich met kunst bemoei den, als ze de meest idiote uit spraken deden over het werk van kunstenaars. In mijn vori ge baan, bij de Raad voor de Kunst, heb ik hard geknokt voor het principe: de overheid heeft geen inhoudelijk oordeel over kunst. Maar hier in Lei den is dat vechten tegen de bierkaai. Ze zijn zo bemoeie- rig. Ik denk dat ik daar de af gelopen jaar vijf jaar wat be- rustender in ben geworden." „Ik ben nog wel heel serieus bezig. Ambities...? Natuurlijk heb ik die nog. Wat er met de kunst gebeurt, de sluipende bezuinigingen, dat trek ik mij zeer aan. Aan de buitenkant lijkt het alsof het allemaal wel meevalt. Maar de individuele instellingen kampen voortdu rend met tekorten en stijgen de kosten die ze binnen hun eigen begroting moeten op lossen. Dus op een gegeven moment teren ze in. De poli tiek, die alleen maar algemene maatregelen afkondigt, is zich daar onvol doende van bewust. Dat is mijn pijn en zorg." „Ik ben niet iemand die met de vuist op tafel slaat. Daar bereik je niets mee. Als ik met stemverheffing roep dat er meer geld nodig is voor de kunst, krijg ik de handen echt niet op elkaar. Uiteindelijk is het toch altijd de kunst die aan het kortste eind trekt.' eg (ats „Dat wil niet zeggen dat ik alles oveiNe kant laat gaan. Mijn invloed is evid^no de totstandkoming van het CBK en [np renovatie van de Stadsgehoorzaal. Dfoa kwesties van volhouden. Als het stratyuii om de architectenkeuze voor de uitbr| dj van De Lakenhal komen ze mij zeker t C Dat moet geen architect worden di^ski een woninkje in Leiden heeft ontwifou Het moet een architectuur-archited V( Die zullen we buiten Leiden moeteiupi ken. Even los gezien van de keuze vcjjar; LakenhaJ ben ik zelf een grote fa^m; Quist. Het door hem ontworpen Mufti Beelden aan Zee in Scheveningen, vl h waar ik woon, vind ik prachtig. Godsiejeld wat is dat mooi." sti Over de vraag wat het meest oorspijjjk: lijke idee is waarmee ze de cultuur ij te! den de afgelopen jaren heeft verrijkt i de ze lang na, en zegt dan: „Ik pak lie\foa oorspronkelijke ideeën van anderen fja i maak mij daar sterk voor. Dat vind iljdei positie als ambtenaar. Ik heb de schuifde ambtenaren die alleen maar hun 0i ideeën uitbroeden en uitvoeren. IlH, meer iemand die graag de creativitef c anderen boven laat komen." jen Ze noemt zichzelf met enige schroot a moeder van de kunsten in Leiden'. ,j 2C ger was ik helemaal weg van de boekftna Anaïs Nin. Ik herkende mij daar vfcti Henri Miller die z'n typemachientjebij i was, en Anaïs die dan de hare gaf: als jats mooie boeken maar schreef. Zo zit ik ik ook een beetje in elkaar, dat ik er| voor wil zorgen dat dingen tot stari men." „Ik ben nu 52 jaar, bijna 53. Het schi^" dig op", zegt ze met een glimlach. „Ikl in mijn derde levensfase. Mijn bestel, dinnen, uit mijn Leidse tijd, waar F~ meest mee optrok, zijn al overledeifa.j. soort intieme relaties breng je op L„( leeftijd toch minder gemakkelijker totLa, dan op jonge leeftijd." \a Ze laat blijken niet iemand te zijLj( kraaiepootjes telt. „Ik vind ouder wLj( geen bezwaar", zegt ze. „Misschien Ma daardoor in de privésfeer meer aarteg( heb voor de gewone dingetjes, wan[tat een stuk fietsen... Ik hou ook van dingen om mij heen, in het interieur! gj zelfs de eenvoudigste gebruiksvoorwf moeten goed van vorm zijn." „Ik ben heel gelukkig met mijn p^cf ven. Heb een grote mate van vrijheid^ -j; kinderen, een partner zonder kiny Door de week hebben we allebei onS{ en laten we elkaar vrij. In de weekenifij we er voor elkaar. Dan brengen we (jten gen door als een Siamese tweeling

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10