Leidsch Dagblad Oorlog barst los in Kroatië X jAandacht voor Sail '95 .-Bosnische Serviërs wilden fiat Dutehbat Vluchtelingen uit hotel Noordwijkerhout gezet ,eidenaren vegen park op Java schoon Jongetje in kritieke toestand na val in vijver Hoogste baas OM dreigt media met rechter GOED NIEUWS l/RIJDAG 4 AUGUSTUS 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40842 LOSSE NUMMERS 1,65 Documenten 2 Het collectieve geheu gen van de overheid is aan het wegebben. De Rijksarchiefdienst slaat alarm. Middagdutje 3 Hoogleraar Rietveld pleit voor middagdutje, i „Het is een natuurlijk een beschermingsmechanis me." Jacco van Renesse Queen Mum 5 Vandaag wordt ze 95 j jaar, de Britse konin- I O keert terug naar de gin-moeder. Eindelijk weert musical: „Travestie maakt eens een heuglijke dag me nerveus.' voor het Huis Windsor. Feijenoord a Van Hanegem puz- Z I zelde met de basis opstelling van Feyenoord voor het komende sei zoen, maar is er nu uit. Onderhandelingen mislukt Kroaten openen aanval op Serviërs HET WOORD IS AAN Pythagoras Kamelen en mensen zijn onbere kenbaar wanneer ze verliefd zijn. VANDAAG De oorlog in Kroatië tussen Kroatische regeringstroepen en Kroatische Serviërs uit Krajina is vanochtend in volle omvang losgebarsten, nadat vredesbesprekingen in Ge- nève gisteren niets hadden opgeleverd. De Kroatische ar tillerie opende vannacht om vijf uur het vuur op Knin, de hoofdstad van Krajina, de afgescheiden republiek van de Serviërs in Kroatië. Ook andere steden in Krajina liggen onder Kroatisch vuur. De Kroatische infanterie was aan het begin van de middag nog niet in actie gekomen. De Serviërs reageerden vanochtend met de beschieting van diverse Kroatische steden. zagreb-sarajevo gpd imuiden/amsterdam Een keer in de vijfjaar staat Nederland op z'n kop ■roorde Sail-manifestatie. Het nautisch spektakel wordt dit jaar tussen j 0 en 14 augustus gehouden. De organisatie verwacht rond de vier mil joen bezoekers voor dit evenement in het Noordzeekanaalgebied. Deze trant besteedt vandaag in drie pagina's aandacht aan Sail '95. Zo is er 1 leel informatie over de Parade of Sail op 10 augustus, de diverse races gen de activiteiten in Umuiden en Amsterdam. Ook komen de mensen chter Sail aan het woord. FOTO CPD De Kroaten zijn vanmorgen met tanks ook een aanval begonnen op Servische posities bij Gospic ten zuidwesten van de Kroati sche hoofdstad Zagreb. De aan val lijkt een antwoord op be schietingen van de Kroatische havenstad Dubrovnik door de Bosnische Serviërs. Krajina beslaat bijna een der de deel van het Kroatische terri torium. Het gebied werd in 1991 door de Kroatische Serviërs ver overd na een zes maanden du rende oorlog tegen het Kroati sche regeringsleger. VN-bemiddelaar Stoltenberg zou vandaag naar Zagreb reizen om te proberen de Kroaten tot matiging te bewegen. De Veilig heidsraad van de VN sprak de afgelopen nacht in spoedzitting zijn bezorgdheid uit over de si tuatie in Krajina. De zitting van de Veiligheids raad volgde op overleg in Genè- ve tussen een Servische delega tie uit Krajina 'en onderhande laars van Kroatië. De Kroaten wilden van een compromis niets weten. Al bij het begin van de zeven uur durende gesprek ken bleek dat de Kroatische pre sident, Tudjman, zijn delegatie maar één opdracht had meege geven: het terugbrengen van de Krajina onder Kroatisch gezag goedschiks of kwaadschiks. „De tijd is gekomen om een eind te maken aan de Servische agressie in Kroatië en in Bihac", aldus Ivic Pasalic, de persoonlijk adviseur van Tudjman. De Bosnische premier, Silajd- zic, heeft gisteren onverwacht zijn ontslag ingediend. Hij is te gen een wijziging van de grond wet die inhoudt dat in oorlogs tijd alleen een moslim president van Bosnië kan zijn. De wijzi ging is doorgedrukt door presi dent Izetbegovic, net als Silajd- zic een moslim. Volgens de pre mier, die overigens aanblijft 'tot het eind van de oorlog', kan Bosnië met de nieuwe bepaling niet meer staande houden dat het een multi-etnische staat is. Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Programma's Randstad Bosnische Serviërs: Bosnisch regeringsleger: Bosnische Kroaten: Moslimrebellen Abdic: Krajina-Serviërs: Republiek Kroatië: 80.000 110.000 (ca. 20.0000 man ingesloten bij Bihac) 40.000 10.000 45.000 (exclusief versterking uit andere Servische gebieden) 115.000 Religie - HET WEER Weersverwachting van het KNMI zonnige perioden Vannacht opklanngen en mogelijk een mistbank. Minimumtempera tuur omstreeks 14 graden. Over dag flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur van 24 graden in het noorden tot 29 in het zuiden van het land. Sassenheimer wordt verdacht van moord sassenheim wim wegman De politie heeft gisteren een 20- jarige Sassenheimer aangehou den die wordt verdacht van be trokkenheid bij een moord in Amsterdam. Ook vier huisgeno ten van hem zijn in verband met deze zaak aangehouden. Net op het moment dat de Am sterdamse politie aan de lijn hing om inlichtingen in te win nen over de Sassenheimer, liep hij het politiebureau binnen. •Geen wangedrag militairen blootgelegd ,pe Bosnische Serviërs hebben getracht een Schriftelijke goedkeuring te krijgen van de flederlandse VN-militairen over de manier raarop de evacuatie van de bevolking van ^rebrenica is verlopen. De plaatsvervan gend commandant van Dutehbat, majoor [Franken, heeft echter alleen zijn handteke ning gezet onder een papier waarin werd jesteld dat de evacuatie van de duizenden moslimbewoners van de veroverde enclave ;oed is verlopen, voorzover de Nederlandse legeleiders van enkele transporten dat kon- ■tlen waarnemen. Deze verklaring, opgesteld op 17 juli, minister Voorhoeve (defensie) pas ftind vorige week onder ogen. Gisteren werd jhet met een begeleidende brief naar de tweede Kamer gezonden. In het document taat dat de moslims 'vrijwillig' uit Srebre- Tpica zijn vertrokken en dat zij 'correct' door -Be Bosnische Serviërs zijn behajideld. Ook wordt gesteld dat er 'geen incidenten' heb- 'ben plaatsgevonden en dat bij de evacuatie ille belangrijke internationale gedragsnor men voor omgacg met de burgerbevolking (zoals die van de Conventie van Genève) in acht zijn genomen. De Nederlandse blauw helmen van Unprofor hebben hierop toege zien, aldus de verklaring. Majoor Franken ondertekende het document ook" maar schreef er zelf bij dat het alleen geldt voor 'de betrokken groepen die daadwerkelijk door de VN-militairen' zijn begeleid. De verklaring doet wrang aan, omdat veel vluchtelingen uit Srebrenica bij aankomst in Tuzla juist hebben verteld hoe wreed de Bosnisch-Servische soldaten zich bij de evacuatie hebben gedragen. In de gisteren verzonden brief meldt Voorhoeve dat uit gesprekken met de Nederlandse blauwhel men blijkt dat er meer doden zijn gezien dan tien geëxecuteerde moslim-mannen. Zo zei een militair zeker tientallen lijken op karren te hebben zien liggen. De komende weken worden meer militairen verhoord, waarbij ook historici van de landmacht aanwezig zijn met het oog op de militaire geschiedschrijving. Ook een tweede onderzoek naar mogelij ke misdragingen van Nederlandse militai ren in voormalig Joegoslavië heeft geen strafbare feiten aan het licht gebracht. Vol gens de Arnhemse officier van justitie kan niet worden bewezen dat soldaten van de Luchtmobiele Brigade met jam ingesmeer de aanmaakblokjes als snoepgoed aan kin deren ter plekke hebben verstrekt. Dat was door een voormalige dienstplichtige op 26 juni beweerd in het televisieprogramma Hier en Nu. Naar aanleiding van zijn uitla tingen stelde justitie het tweede onderzoek in. Ondanks het mislukken van de door Ne derlandse blauwhelmen in Srebrenica ge nomen foto's van Servische oorlogsmisda den, blijven de getuigenissen van de Neder landers even betrouwbaar. De foto's waren vooral bedoeld om de mededelingen van de soldaten te staven. Het eerste rolletje ging verloren in een fotolaboratorium van het ministerie van defensie. Door een techni sche fout werd het negatief vernietigd. Het tweede rolletje is nauwelijks bruikbaar om dat de foto's te vaag zijn. Officier van justi tie Besier heeft inmiddels getuigenissen verzameld van alle betrokkenen en komt vandaag met de resultaten van zijn onder zoek naar het mislukken van de foto's op het eerste rolletje. noordwijkerhout conny smits Twintig asielzoekers, die de af gelopen dagen werden gehuis vest in hotel Le Camelot aan de Herenweg in Noordwijkerhout, moeten hun onderkomen al weer binnen enkele dagen ver laten. De vluchtelingen, onder wie baby's en kleine kinderen, zijn de dupe van een zakelijk geschil tussen de eigenaar en bedrijfsleider van het hotel. De kantonrechter heeft uitgespro ken dat het hotel wegens huurachterstand vóór woens dag ontruimd en verlaten moe zijn. De uitspraak van de rechte dateert al van 26 juli. Deson danks liet de bedrijfsleider van het hotel de twintig asielzoekers deze week toch gewoon komen. Dit gebeurde volgens een con tract met de Centrale Opvang Asielzoekers (COA) dat al enkele maanden geleden werd opge steld voor de periode 1 augustus 1995 tot 1 maart 1996. Ook de COA werd pas na de installatie van de vluchtelingen overvallen met het nieuws dat het hotel ontruimd moest worden. „Niet echt elegant van de ho telhouder", concludeerde een woordvoerder van de COA gis teren. „Nu vallen de twintig vluchtelingen onder de ontrui ming. Zij worden de klos van een zakelijk geschil. Voor ons betekent het dat we voor woensdag een nieuw onderko men voor de mensen moeten vinden. Dat zou dan de vierde huisvesting na hun aankomst in Nederland worden. Voor hen is dat heel vervelend." Volgens het contract had Le Camelot zeven maanden als 'noodopvang' moeten fungeren, waar vluchtelingen de beslissing over hun asielaanvraag kunnen afwachten. De bedrijfsleiding was gisteren niet bereid tot commentaar. Ambtenaar H. de Bruin van Noordwijkerhout liet weten dat de gemeente geen bemoeienis met de zaak heeft. „Wij hebben ons er bewust van gedistantieerd. Niet omdat we niets met vluchtelingen te ma ken willen hebben, maar juist omdat we ons ook nooit heb ben bemoeid met andersoortige hotelgasten van Le Camelot of welk hotel ook." kele minuten tot een kwartier. Nadat de moeder het kind had ontdekt en uit het water had ge haald, begonnen twee omstan ders met reanimeren, totdat het ambulancepersoneel dit van hen overnam. Na een reanima tie van een kwartier, is het kind overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Om de ziekenwagen maar geen moment te hoeven laten verlie zen, zette de politie onderweg alle kruisingen af. De toestand van het Voorhoutertje was van ochtend nog steeds kritiek. voorhout wim wegman Een tweejarig jongetje uit Voor hout is gisteravond in kritieke toestand naar het ziekenhuis overgebracht nadat hij in een vijver was gevallen. Volgens de politie was het kind even aan de aandacht van de moeder ont snapt. Nadat hij in het water was gelopen, viel er ook nog een kruiwagen op hem. Hoe lang het jongetje in de vijver heeft gelegen, is niet hele maal duidelijk. De schattingen daarover lopen uiteen van en- eiden monica wesseling fier Leidse vuilnismannen en KAPién vuilnisvrouw zijn gister- 245.-vond compleet met bezems, lapierprikkers en vuilniszakken laar het Indonesische eiland Ja- ia vertrokken. Het vijftal gaat laar op uitnodiging van de «ICRV het natuurpark Ujung óilon schoonmaken. „Leuk och, eens een andere werkplek. L eiden is leuk hoor, maar dit ijkt me ook prima", aldus de nuchtere reactie van een van len. Warmte houdt Nederlanders met vakantie in eigen land den haag gpdNederlandse bungalowparken en campings draaien op topca paciteit. Vooral aan de kust zit alles vol; landinwaarts hebben veel hotels nog logeerruimte ge noeg. Groningen meldt dat de hotels voor 90 procent bezet zijn, in Friesland staat geen ka mer meer leeg. In Drenthe is echter nog een kwart van de ka mers vrij. De drie noordelijke provincies noteren een groter aantal bui tenlanders dan vorige jaren. Vooral Drenthe heeft meer Duitsers, Belgen en Britten over de vloer. Geen van de vijf - Tineke lalkhoven, Mike Muyselaar, )irk Slingerland, Jaap Neute- J loom en Arwl Rasser - is eerder n Indonesië geweest'. Ze gaan 3PRinderhalve dag vegen en ver- 'olgens vier dagen over het ei- and rondreizen. Het tripje en 2102de voorbereidingen in Neder land worden gefilmd en op 5 eptember in het programma Vereldwensen uitgezonden. De 099. lagenaar R. Robinson had de vereldwens dat het natuurpark Het vijftal op Schiphol, vlak voor vertrek naar Jave. [eschoond werd. Omdat de 4aagse reinigingsdienst niet tuurlijk geen moment. Zo'n tje aan de werknemers, de man- Pagina Leiden: Vuilnismannen ldoende enthousiast reageer- kans laat je toch niet aan je nen en vrouw gewoon in werk- eten saté op Java. is de NCRV naar Leiden'uit- voorbij gaan. De gemeente tijd naar het oosten afreizen, weken'. „En wij twijfelden na- Leiden laat, bij wijze van extraa- FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS den haag»anp Als het openbaar ministerie (OM) in de pers op onjuiste be-, richtgeving over het OM stuit, zal het niet aarzelen naar de rechter te stappen. Het OM zal in het vervolg duidelijk waar schuwen, zodat de pers voorbe reid is op deze 'koerswijziging'. Dit staat in het jongste nummer van de Justitiekrant, waarin de hoogste baas van het OM, Doc- ters van Leeuwen, zijn onge noegen uit over de berichtge ving in het Parool. Naar zijn mening en die van de landsadvocaat zou de krant bewust onjuist hebben geci teerd uit een brief van de procu reurs-generaal aan minister Sorgdrager van justitie over de toelaatbaarheid van drugstrans porten. Docters van Leeuwen vindt dat de krant eerst met een mening is begonnen en toen met de citaten, waarbij ook nog eens 'wezenlijke onderdelen van de brief van 8 juni ontbre ken'. Docters van Leeuwen heeft de krant indertijd om rectificatie verzocht, maar hoofdredacteur Van der Zee weigerde dat. Deze stelde Docters van Leeuwen voor een ingezonden brief te schrijven. De OM-chef heeft van die gelegenheid geen ge bruik gemaakt. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) zegt in een reactie dat van een publieke figuur niet wordt verwacht dat hij een krant op een dergelijke wijze veroordeelt, zonder gebruik te maken van de mogelijicheid die de hoofdre dacteur van het Parool hem heeft geboden. Een onzorgvul dige strategie van het hoofd van een dienst dat blijkbaar te kam pen heeft met een imago-pro bleem, aldus Inge Brakman, se cretaris van de NVJ. Onder invloed van het warme weer besluiten de Nederlandse vakantiegangers massaal alsnog een bungalow of camping in ei gen land te boeken of om nog een paar daagjes aan hun ver blijf in de Nederlandse recrea tiecentra vast te knopen. Dat is gebleken uit een pei ling van het Nederlands Bureau voor Toerisme onder de provin ciale VW's en de VW's van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Het aantal last-minuteboe- kingen is fors gestegen en de PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat is goed nieuws. Dus neein ik nu een proefabonnement. I Naam:_ I Adres:_ Nr. bank/giro: I Handtekening:. envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1