Vrijbuiters voor Sail in jhet gareel Twee Ierse 'hookers' naar Sail Dagtochten naar Sail Amsterdam Wandeltocht voor Sail-bezoeker Klassieke schepen in North Sail Race Sluizencomplex afgesloten Bonte vloot van 150 zalmschouwen via Warmond en Haarlem naar Amsterdam In De Vesting, het beschermde oude stadsdeel van Woudrichem, heerst een ongebruikelijke rust. Waar normaal de toeristen op een zomerse julidag zich verdringen bij de schitterende monumentale janden en fraaie gevels heeft de broeierige warmte nagenoeg iedereen uit het centrum verdreven. De stilte rondom het Oude Raedthuys en de gerestaureerde Nederlands Hervormde Kerk wordt alleen doorbroken door geluiden even voorbij de Gevangenpoort. Aan de voet van die historische plek, waar Maas en Waal overlopen in de [lerwede, zoeken bewoners en vakantiegangers verkoeling op de grote LEONOOR KUIJK EN AD HEESBEEN Rolf van Andel (48) demonstreert zijn Woerkummer zalmschouw. orrote plezierjachten varen af en aan. Maar het ;eld van de waterrijke streek, waar begin van t jaar duizenden mensen moesten worden jëvacueerd als gevolg van overstromingen, ordt toch voornamelijk bepaald door de ïthentieke Woerkumse zalmschouwen Ro- juste open platbodemschuiten, die - net als r is ;t bronzen beeld van de Zalmvisser op de jjk - herinneren aan de tijd dat de visserij de >langrijkste bron van inkomsten was voor het !i 3000 zielen tellende stadje. Tegenwoordig enen de boten alleen nog als puur vermaak, n f worden ze ingezet als folkloristische attrac- bij grote evenementen, zoals bij Sail '95. |jn i het Visserij- en Cultuurhistorisch Museum 'in Woudrichem hebben ze dergelijke spekta- ïlstukken niet nodig om de geschiedenis van f. visserij en de zalmschouw levend te hou- ;n. Op de bovenste verdieping van het Arse- ial ligt een keur aan historisch materiaal op- ïslagen. Echter, in een temperatuur, die de )merse waarden van buiten royaal overtreft, Uiagt niemand zich aan een klamme rond- ng. Behalve Rolf van Andel. De 48-jarige oerkummer lijkt niet gebukt te gaan onder gt juk van de hitte. Zijn enthousiasme kent er 9huine dak van de zolder, praat hij honder- waüit. Over de (in 1991 opgerichte) Vereniging wa3t Behoud van de Zalmschouw, waarvan hij et ;n van de bestuurders is. Over zijn passie iaaW het vissersscheepje ('Ik ben er helemaal ;k van')En over de geschiedenis van de :en ilmvisserij, die zich in het verleden in en armdom het land van Altena concentreerde. n%or een man zonder uissersroots is zijn gedre- ee;nheid meer dan opmerkelijk. ,,Ik heb geen l Onding met de visserij, wel met de historie kr^n de zalmschouw. Als je eenmaal met dit fe- omeen bekend bent, laat het je niet meer le |s." st !et meeste verbale geweld geldt dan ook de )0rlissie Sail '95. Daarmee doelend op de d g'jfdaagse tocht van een kleine honderdvijftig lat Mmschouwen naar Amsterdam, waarvoor de 3 iassale vloot zich in Woudrichem verzamelt. er* ia feestelijk omlijste tussenstops in Vreeswijk, he<joUda, Warmond, het jubilerende Haarlem en or <everwijk trekt het varende gezelschap in het gareel naar de hoofdstad. Daar sluit de stoet zich volgende week donderdag aan bij de rest van de bonte verzameling traditionele schepen om mee te doen aan de Parade van Sail '95. „Een unieke belevenis", geeft Van Andel uiting aan zijn gevoelens. „Nog nooit hebben we met zoveel zalmschouwen een dergelijk groot ge bied doorkruist. Het zal aankomen op een goed samenspel, want we hebben elkaar in al lerlei situaties nodig. Bij het aan- en afmeren, bij het schutten van de sluizen. Overal. Ik hoop op de nodige tolerantie. Denk alleen maar eens aan de overlast, die we veroorzaken. Bij tijd en wijle leggen we het hele wegverkeer lam." Met dé"Zalmtocht, zoals de bonte trein van ge motoriseerde en gesleepte schepen is gedoopt, herleeft voor Van Andel een stukje geschiede nis, ook al is het maar voor een week. „Einde lijk weer eens met zalm het water op", grijnst Voor dat wordt weggezeild, controleert Woerkummer Rolf van Andel zorgvuldig zijn tui gage. foto rien zilvold hij zijn tanden bloot. Figuurlijk gesproken dan. Want de vis wordt in een later stadium aan boord gebracht en vervolgens in Haarlem aan geboden aan alle burgemeesters van de ste den, die tijdens de reis worden aangedaan. Een kniesoor, die zich aan dat detail stoort, vindt Van Andel. „Het is toch fantastisch dat we voor de eerste keer mogen meedoen aan dit wereldfestijn. Ik zie het als een erkenning voor de zalmschouw, die naar mijn smaak een onlosmakelijk onderdeel vormt van onze na tionale vloot." Opgetogen staat hij op van zijn stoel. Vol trots loopt hij langs de kleurrijke verzameling van gebruiksvoorwerpen en de vitrine's met foto's en historische documenten. Bij een van de houten zalmschouwen, daterend uit de glorie tijd van begin 1900, staat Van Andel uitbundig stil. Haast lyrisch duidt hij op de eigenschap pen van de boot, waarmee in het verleden ri- viervis als zalm, steur, elft en fint werd gevan gen. Omzichtig gaat hij in op de uiteenlopende bouw van de drijver, zoals de schuit in die ja ren ook wel werd genoemd, de bediening (sle pen, roeien of zeilen), de maat (ongeveer ze ven meter lang), de platte bodem, het vistuig, de ongestaagde mast met spriettuig en slaap- hutje van zeil (huik) op de achtersteven. „Het is", benadrukt hij, „in alle opzichten een boot met een open karakter. Een toilet bij voorbeeld is er niet. Als je je behoefte wilt doen, moet de rest zich even omdraaien." In de dertiger jaren onderging de schouw dë nodige veranderingen. Waar de boot eerst van hout was gemaakt, werd later gekozen voor ijzer. Afhankelijk van het soort visserij gloei den ook de verschillen in inventaris, uitvoering en maat. Maar de specifieke kenmerken (plat te bodem, mast en huik) bleven. Dat geldt zelfs de zalmschouwen, die tegenwoordig nog wor den gemaakt of gerestaureerd. Voor de lief hebber wel te verstaan, want met het verdwij nen van de oorspronkelijke vissoorten uit de rivierdelta (vervuiling, kanalisatie en overbe- vissing) zijn veel van de authentieke zalm schouwen uit beeld geraakt. Van Andel schat dat er in Nederland nog maar tussen de 400 en 800 van dit soort boten zijn. „Want er zijn er veel bij het grof vuil gezet." Zelf is hij sinds '74 de trotse eigenaar van een hik ipie üe te dikke Van Dale Engels-Nederlands geeft bij et woord 'hooker' als eerste betekenis 'hoer', jk. s tweede mogelijkheid 'onversneden whis- it By' en als derde alternatief 'type zeilschip', i mPse Ann Hamilton van de stichting 'Hookers igei> Holland' heeft ongetwijfeld vaker flauwe ït ofaPPen over de naam van haar club gehoord, r a komt daarom zelf maar meteen met de op- vojerking dat er géén meisjes van lichte zeden de aar Sail Amsterdam komen, maar twee tradi- onele houten zeilschepen uit het west-Ierse jonavenstadje Galway. iene naam van het type schip is ongetwijfeld tevërwant aan het Nederlandse 'hoeker', maar 3 aar houden de overeenkomsten op. De hook- n- rs zijn met hun twaalf tot vijftien meter en ;hi[tin ene mast veel kleiner dan de Hollandse le oekers, die soms wel drie masten telden. De ookers, waarvan niemand de ontstaansge- ïhiedenis echt kent, werden vroeger langs de lest- en zuid-Ierse kust gebruikt om turf van pt vasteland naar de eilanden te brengen, lookers waren er een gewone verschijning, ïeestal waren de schepen familiebezit, en ze 'erden als belangrijke inkomstenbron gekoes- :rd. De komst van gas als alternatieve brand- tof voor de traditionele turfblokken beteken- p in de jaren zestig en zeventig echter bijna' r et einde van de hookers. Vaak weigerden de imilies hun schepen met de typische tuime- larvormige boeg te verkopen, maar een doel adden ze er ook niet meer voor. De hookers elandden veelal aan of op de wal, waar ze Jngzaam wegrotten. De vooruitgang leek een euwenoude traditie de nek te hebben omge waaid. In 1975 telde Galway Bay, traditioneel it hooker-gebied, nog maar twee zeilklare :hepen. 'ot in datzelfde jaar John Healion uit Dublin e 'Moming Star' één van de twee hookers ie naar Sail komen kocht en volledig res- iureerde. Hij bracht de boot een jaar later te- üg naar Galway en maakte daar iets los. Rose inn Hamilton: „De mensen in het westen toeten hebben gedach: 'Als die Dublinër het en, dan kunnen wij het ook'. Hij heeft de koot gegeven tot een hele revival. Inmiddels aren er weer zo'n zestig hookers. Het grootste Traditionele houten zeilschepen komen uit Galway De hooker The Star of the West' tijdens een zeilrace eerder dit jaar. foto »pr» r a. Hamilton foto rien zilvold zalmschouw. Voor zes mille ('De prijs van een tweedehands Lelijk Eendje in die dagen') kocht hij een schuit met buitenboordmoter van een plaatselijke verzamelaar. „Toen ik er voor het eerst mee op pad ging, zag ik er de waarde pas van in. Tot op de dag van vandaag heeft 'ie geen spijt van die beslissing gehad. „Ik gebruik 'em al leen voor recreatiedoeleinden. Sommige men sen begrijpen niet dat ik er mee op vakantie ga en dat ik er op blijf slapen. Maar ik kan u zeg gen: ik heb al veel genoeglijke uren op de huig gehad. Het mooie van deze boot is dat je de grote vaarwegen kunt mijden. Daar is het veel te druk. Tegenwoordig heeft de helft van de bevolking een boot en dat heeft de sfeer be hoorlijk veranderd. Heden ten dage geldt: hoe groter, hoe beter en sneller. Je wordt er bang van. Nee, geef mij maar mijn zalmschouw. Je kan er elke sloot mee inpruttelen en tussen het riet genieten van de rust en vrijheid." Zijn enthousiasme is ook overgeslagen op zijn drie zoons. „Ik heb ze destijds voor de keuze gesteld. Een brommer of zo'n ding. Ik ben blij dat ze voor het laatste hebben gekozen. Zo'n boot onderhouden kost veel tijd, geld en ener gie. Op die manier breng je ze een bepaald ge voel van verantwoordelijkheid bij. Bovendien doen ze er andere sociale contacten mee op dan in een café of disco." Van Andel spreekt uit ervaring. Hij geniet van de ongedwongen stemming onder de zalm- schouw-schippers. Ze treffen elkaar bij de jaar lijkse reünie of bij andersoortige evenementen. „We zijn echte vrijbuiters. We houden van een lolletje, drinken graag een borreltje en zijn soms een beetje ruw in de mond. Maar wat geeft dat. We doen geen vlieg kwaad." Er verschijnt een veelzeggende grijns op zijn gezicht als hem de vraag wordt gesteld of de \TOuwelijke helft van het verslaggeversduo de Zalmtocht van Woudrichem naar Amsterdam kan meemaken. „Natuurlijk", klinkt het spon taan. „Maar dat vraagt wel enige aanpassing. U hoeft niet bang te zijn dat ik in de huik het bed met u deel. Maar zo'n hip-hop broek, als u nu aan heeft, kan echt niet, hoor. Een spijker broek, t-shirtje en omslagdoek. Dat past iets beter bij de kleding, die wij gewoon zijn op de boot te dragen." deel is gerestaureerd, maar er zijn ook onge veer twintig nieuwe gebouwd." Eén van de ge restaureerde schepen is de 'An Lady Mór', de tweede hooker die naar Amsterdam komt. Mèt turf aan boord, overigens. Omdat de traditionele taak van de hookers is weggevallen, worden de meeste boten nu voor privé-gebruik ingezet. Enkele andere schepen zijn te huur voor mensen die langs de ruige Ierse kust willen zeilen. „Want er is geen bete re manier om west-Ierland te leren kennen dan vanaf het water", zegt Hamilton, een in Amsterdam woonachtige Amerikaanse. Ze kwam zelf via-via met de schepen in aanra king, en was meteen gegrepen. „Het was voor mij een liefdesverhaal. Die boten hebben iets heel bijzonders, mede door hun geschiede nis." Rose Ann kwam in contact met Ben McDona- gh, de eigenaar van de An Lady Mór, en be sloot zich voor de hookers in te gaan zetten. McDonagh en zij hebben nu samen een zeil- school annex charterbedrijf voor hookers in Ierland. Daarnaast besloten ze dat de schepen niet mochten ontbreken op Sail '95| en richt ten ze de stichting 'Hookers to Holland' op. Met financiële steun van de Ierse bierbrouwer Guinness, de nationale luchtvaartmaatschap pij Aer Lingus en transporteur SeaWheel slaag den ze erin de Moming Star en de An Lady Mór naar Nederland te krijgen. Op 8 augustus zeilen ze vanuit Rotterdam naar IJmuiden. De twee hookers vormen het hart van 'Sea Ire land', een manifestatie die van 10 tot 14 au gustus in het Motorkanaal (Amsterdam- Noord) plaatsvindt. Er is een tentoonstelling, de hookers kunnen worden bezichtigd, er wordt een 'currach' (kleine traditionele vis sersboot) gebouwd, er is muziek en er zijn souvenirs te koop. De hookers zeilen boven dien een wedstrijd tegen traditionele Neder landse schepen. Een viermans-currach vaart mee in de 'Parade of Sail' op het Noordzeeka naal. Ook elders in de hoofdstad zijn de Ieren te vinden. Drie pubs in Amsterdam (Mulligans, O'Reilly's en The Tara) zijn tijdens de Sail- week het toneel van de 'Happy Hooker Irish Music Tour'. Op Sea Ireland wordt door middel van een lo terij bovendien geld ingezameld voor een werkgelegenheisproject in het traditioneel ar me west-Ierland. Het is de bedoeling dat werk lozen er een nieuwe hooker gaan bouwen, die zal worden ingezet voor toeristisch gebruik. Deelnemers aan de loterij kunnen een zeilva kantie van een week winnen, uiteraard op een hooker. Sea Ireland verkast na Sail nog naar de Batavia-werf in Lelystad en naar het Zuiderzee Museum in Enkhuizen. Daar zal dé currach worden afgebouwd en feestelijk te water wor den gelaten. Op 19 augustus gaat het weer richting Rotterdam en Ierland. Rederijen uit de regio verzorgen dagtochten tijdens Sail. De dag van de Parade of Sail, tien augustus, is re derij IJmond al vanaf 's ochtends vijf uur actief. Sche pen tfan de rederij vertrekken vanaf de Trawlerkade in IJmuiden naar zee om daar de tall-ships te begroeten. De schepen begeleiden de tall-ships verder op hun tocht naar Amsterdam. Na een kort verblijf in de hoofd stad keren de schepen van de rederij weer naar IJmui den terug. Verwachte aankomsttijd daar is ongeveer ze ven uur 's avonds. Het dagarrangement kost 75 gulden. De daaropvolgende dagen, 11, 12 en 13 augustus, houdt rederij IJmond avondtochten naar Sail Amster dam. Vertrektijd is zeven uur 's avonds. In Amsterdam meren de schepen af. Terugkomsttijd in IJmuiden is plus minus twee uur 's nachts. De kosten bedragen 125 gulden per persoon. Dat is dan wel inclusief koud buf fet, consumpties en live muziek aan boord van de toer- schepen. Voor inlichtingen: 02550-22169. Ook rondvaartbedrijf Dankzij houdt vaartochten op zee. Op acht en negen augustus gaat de rondvaartboot door de sluizen van IJmuiden naar de Batavia en langs de reeds gearriveerde windjammers. Vertrektijd is half acht. De tiende augustus gaat Dankzij de zee op ter ver welkoming van de deelnemers aan de Parade of Sail. Vertrektijden zijn kwart over vijf en kwart over zeven. Op de laatste dag van Sail, 14 augustus, gaat de rond vaartboot mee met de uittocht van de tallships. Ver trektijden zijn half twee en half vier. Alle Sail-tochten gaan vanaf de Kop van de Haven. De kaarten zijn een kwartier voor vertrek aan boord te koop. Prijzen zijn 20 gulden per volwassene. Kinderen tot en met 15 jaar be talen 15 gulden. De tochten duren ongeveer twee uur. Voor informatie: 02550-34190. Vanaf Haarlem bestaat ook de mogelijkheid om per boot Sail Amsterdam te bezoeken. Rederij Noord-Zuid Haarlem houdt van 11 tot en met 14 augustus dagtoch ten naar de hoofdstad. De boot vertrekt om tien uur 's ochtends bij de Vomar aan de Spaarndamseweg in Haarlem. Het schip meert zes uur 's avonds weer aan in Haarlem. De dagtocht is 75 gulden per persoon inclu sief lunch. Tijdens de tocht zijn aan boord andere con sumpties te krijgen. Voor informatie en reserveringen: 023-357723. De Amsterdamse haven staat op z'n kop tijdens de Sail- manifestatie van 10 tot 14 augustus. Duizenden boten zijn hier gedurende die dagen afgemeerd. Om de be zoeker niets van het spektakel te laten missen, heeft de Sail-organisatie een wandelroute langs het terrein uit gezet. De tocht begint en eindigt bij het Centraal station of bij de Sail-pont in Amsterdam-Noord. De route staat aan gegeven met borden met de letters A tot en met N. Vanaf het Centraal station gaat de wandelaar naar de Ruijterkade. Hier ligt onder meer het marineschip Abraham van der Hulst afgemeerd. Vervolgens gaat de route naar het Oosterdok, de ligplaats van de nationale traditionele vloot en naar Mini Sail (op afstand bestuur bare zeilende scheepsmodellen). Een gratis pontje vanaf de steiger van het Nederlands Scheepvaartmuseum brengt de bezoeker naar het IJ. De tocht gaat verder naar de IJ-haven. Hier liggen ook de zogenoemde tall-ships. Vanaf de kop van het Java-eiland gaat een pont naar Amsterdam-Noord. In het motorkanaal is een haven ingericht met replica's uit de Oekraïne, Duitsland en Portugal. De tocht gaat vervolgens via de Noordwal naar het IJ-plein. Hier zijn onder andere muziekoptre- dens, straattheater en een maritieme tentoonstelling. Van het IJ-plein gaat een pont naar het Centraal sta tion. De vijfde editie van Sail biedt opnieuw plaats voor klei nere klassieke schepen. Die nemen deel aan de North Sail Race, een tocht die start in het aan de Engelse oost kust gelegen Lowestoft en eindigt in IJmuiden. Naar verwachting tussen de 50 en 75 schepen doen mee aan de race. Het gaat om zeilende bedrijfsvaartui- gen en schepen uit de Nederlandse chartervloot. Er zijn zowel klippers, tjalken en schoeners uit de zogeheten 'bruine vloot' als zeegaande schepen uit de 'witte vloot'. De echte liefhebber tenslotte komt volledig aan zijn trekken met een serie klassieke scherpe jachten. Deelnemers aan deze aanbrengrace zijn over het alge meen fanatieke knutselaars. De schepen zijn vaak voor weinig geld gekocht. Na een ingrijpende en soms jaren durende restauratie konden deze schepen weer in de vaart worden genomen. De schepen vergen veel onderhoud en moeten aan alle veiligheidseisen voldoen. Toch worden ze bij voorbeeld niet van zeerailing voorzien. De schepen blijven in hun oorspronkelijke staat. De organisatie is in handen van de Enkhuizer Hardzeil Commissie. In Lowestoft werkt zij samen met de Royal Norfolk Suffolk Yacht Club. De deelnemers vertrek ken zondag 6 augustus in de middag vanuit Lowestoft. De eerste schepen komen, afhankelijk van de romp snelheid van de schepen en de heersende windkracht, maandag bij de Finish in IJmuiden aan. Op donderdag 10 augustus varen de deelnemers aan de North Sail Race tussen de Tall Ships mee in de Parade of Sail naar Amsterdam. Het sluizencomplex in IJmuiden is op de dag van de Parade of Sail tussen 06.00 uur 's ochtends en 12.00 uur 's middags ontoegankelijk voor auto's, bromfietsen en motoren. Ook op 14 augustus, wanneer de tallships weer naar zee vertrekken, is het sluizencomplex tussen 11.00 uur en 16.00 uur verboden gebied voor gemotori - seerd verkeer. Dit verkeer wordt verzocht gebruik te maken van de Velsertunnel. Colofon of Sail ;:Wim Bank, L Parade of Productie:wim Bank, Léon Klein Schiphorst Eindredactie: Jan Peter Versteege en Kees Kolen brander Redactie: Wim Bank, Ad Heesbeen, Pieter van Ho ve en Patrick van der Hurk en Leonoor Kuijk Vormgeving/illustraties: Ralph Kleinhout Info-graphic: Ruud Vogelesang en Fred van Gelde-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19