'Genève' laatste kans oorlog te voorkomen i Beul van Bagdad nog stevig in zadel v. Buitenland Saudi-Arabië vervangt twee 'zware' ministers SaSri Lanka verandert van eenheidstaat in een unie Erin nu op weg naar kust van Louisiana Lintje voor man die Rainbow Warrior saboteerde DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1995 I.606 k 4.19611 3.827 k 6.8661 i4.337 14.281 k II.3801 12.0951 18.6841 16.8801 28.4701 10.4651 23.9991 19.0971 42.1401 27.5121 31.1851 23.7391 29.0731 25.9211 80.3311 58.36li 96.5461 23.3671 99.8981 i 17.270, 72.939i 110.168, Duizenden honden doodgeslagen hong kong Boze inwoners van Zuid-China hebben duizenden honden doodgeknuppeld nadat vier mensen aan hondsdolheid waren overleden. De slachtoffers, afkomstig uit het district Zhongshan in de provincie Guangdong, waren allen door dezelf de dolle hond gebeten. Ondanks inentingen overleden ze aan de ziekte. Daarop organiseerde het district een campagne om hon den dood te slaan. Zeker 3.100 honden lieten daarbij het leven. Oostenrijkse Olivia herstelt zich iets wenen De gezondheid van het Oostenrijkse kankerpatiëntje Olivia Pilhar is gisteren licht verbeterd. De niertumor van vijf ki lo is iets kleiner geworden en de longontsteking breidt zich niet verder uit. De doodzieke Olivia ondergaat sinds zaterdag een door de rechters opgelegde chemotherapie. De ouders weiger den een dergelijke behandeling voor hun zesjarig dochtertje. Zij geloofden meer in de opvattingen van een Duitse natuurgene- Opnieuw kolonisten verwijderd Beit el Israëlische ordetroepen zijn vanmorgen begonnen jood se kolonisten te verwijderen van een heuvel op de bezette weste lijke Jordaanoever, aldus getuigen. Het is de vierde achtereen volgende dag van protesten tegen de uitbreiding van het Pales tijns zelfbestuur. Sinds maandag verdrijven de ordetroepen da gelijks betogers van de heuvel. De kolonisten keren telkens te rug. Premier Rabin heeft de acties van de kolonisten fel veroor deeld. Gat in ozonlaag Zuidpool wordt groter londen Het gat in de ozonlaag boven de Zuidpool is groter ge worden en reikt nu tot delen van Zuid-Amerika en de Falkland- eilanden. Dat melden twee Britse onderzoekers in het weten schappelijke blad Nature. Zij hebben ontdekt dat de ozonlaag tijdens het antarctische voorjaar (van oktober tot december) sinds de jaren zestig met 40 procent is geslonken. Bovendien sluit het gat zich niet meer na de lente, maar blijft het nog tij dens de zomer in december en januari bestaan. De twee ver wachten echter niet dat het gat veel groter zal worden. Doden op snelweg Lille-Parijs lille Vijf mensen zijn gisteravond om het leven gekomen toen vrachtwagens inreden op een personenwagen op de snelweg Al tussen Lille en Parijs in het noorden van Frankrijk. Drie mensen zijn gewond, onder wie twee Belgische vrachtwagenchauffeurs. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het verkeersplein Lesquin bij de afrit naar Lille. Tunesiër ten onrechte gearresteerd parus De Tunesiër die dinsdag was gearresteerd in verband met de bomaanslag in een metrotrein van Parijs heeft niets met de zaak te maken, aldus de Franse politie. De arrestant had in structies voor het maken van bommen bij zich en documenten en kranteknipsels waaruit zou blijken dat hij banden had met moslim-fundamentalisten. China laat twee Amerikanen vrij peking China heeft twee Amerikaanse luchtmachtofficieren vrijgelaten. De twee militairen zijn enkele dagen door Peking vastgehouden op beschuldiging van spionage in een militair ge bied in het zuidoosten van China. De twee, militaire attachés van het Amerikaanse consulaat in Hong Kong, worden het land uitgezet. Uitlevering van verdachte bomaanslag Washington Jordanië heeft gisteravond een man die verdacht wordt van betrokkenheid bij de aanslag op het World Trade Center in New York, aan de Verenigde Staten uitgeleverd. Het zou gaan om een 26-jarige Palestijn met een Jordaanse paspoort die een 'cruciale' rol heeft gespeeld in het drama. Hij zou beslo ten hebben met de Amerikaanse justitie mee te werken. Gewonden bij aanslag in Parijs parus Zes mensen hebben gisteravond verwondingen opgelo pen toen onbekenden een molotovcocktail wierpen naar een ge bouw van een Turkse vereniging in Parijs. Een van hen heeft zware brandwonden. De zes gewonden keken televisie in een kamer op de eerste etage. Op diezelfde verdieping is een gebeds ruimte, maar die heeft geen schade opgelopen. 57.858 £)e Saudische koning Fahd 79.480 heeft gisteren een belangrijke 62.501 kabinetswijziging doorgevoerd, 18.767-waarbij de ministers van olie en 26.128 financiën werden vervangen 39.465 door mensen die geacht kun- 105.640 nen worden beter in staat te zijn 68 2381 n^euwe> liberalere economi- n ,feche politiek van de regering uit «4 47 tevoeren- 84.973 Behalve deze ministers wer- 48.096 den QQk 0p de posten van han- 82.723 del, industrie, elektriciteit, tele- 32.046 communicatie en informatie 56.063 nieuwe mensen geplaatst. Het 26.340 was de eerste grote kabinetswij- 50.278 z'ging sinds 1975. Sommige mi- 102 006' nisters waren ook in feite sinds 20'7gd die tijd al op hun post. Koning 48.245r Fahd, die t 5 de functie van premier vervult, had zich tot dusver beperkt tot kleine tus sentijdse wijzigingen. Minister van olie Nazer is ver vangen door Ali bin Ibrahim al- Nuaimi, tot nu toe topman van de staatsoliemaatschappij Aramco. Nazer was in functie sinds oktober 1986, hij volgde toen de bekende sjeik Ahmad Zaki Yamani op, die in ongena de was gevallen omdat hij teveel een eigen politiek wilde volgen. De wijzigingen werden door gevoerd een maand nadat het kabinet een nieuw vijfjarenplan had aanvaard, dat de privé-sec- tor een grotere rol toedenkt, de afhankelijkheid van de oliein komsten wil verminderen en het begrotingstekort wil terug dringen. 63.598 Poging einde te maken aan geweld Tamils 25.091 30.161 COLOMBO Rtr-AFP 65.851 9.47(iPresident Chandrika Kumara- 27 47jtunga van Sri Lanka heeft van- 16.711 daag beloofd dat haar plan voor ^g'^,zelfbestuur van de Tamil-min- '-Jderheid in het noordoosten de 23.76i eenheid van het land en de na- u.B^ieving van de mensenrechten 5-^zullen waarborgen. De voorslel- 25.89ilen, bedoeld om een eind te Snaken aan de bloedige burger- >orlog met de Tamils, worden ater op de dag gepresenteerd. De voorstellen, die vorige veek al in de pers uitlekten, 'oorzien in een wijziging van de grondwet, waardoor Sri Lanka - verandert van een eenheids- Hl Ijstaat in een unie van regio's. B**Het noordoosten vormt één van -3518(die regio's. De regionale bestu- -ren krijgen een sterke mate van Spanning rond Krajina is te snijden De spanning rond Krajina is gisteren verder opgelopen. Het Kroatische regeringsleger en de naar afscheiding van Kroatië strevende Krajina-Serviërs gingen door met het samentrekken van troepen in en rond de omstreden re gio. In totaal zouden de twee strijdende partijen samen al zo'n 150.000 manschappen en een grote hoeveelheid zware wapens bijeen hebben gebracht. begin van de week naar Servië zijn gevlucht. Mladic zei dat hij ze wil uitwisselen tegen Serviërs in handen van de Bosnische re gering en Servische burgers die 'de gebieden onder controle van de moslims willen verlaten'. De Verenigde Naties zijn gis teren begonnen alle blauwhel men terug te trekken uit de door de door de Bosnische Ser viërs veroverde enclave Zepa, zo heeft een woordvoerder meege deeld. Dit gebeurde nadat de Franse regering haar contingent opdracht had gegeven Zepa vanmorgen te verlaten. In een kazerne ten noordwes ten van het stadje Zepa zaten nog 79 Oekraïners en in het zuidwesten bemanden ruim 100 man Fransen, Russen en Oekraïners een controlepost. Zij moesten de afgelopen dagen lij delijk toezien hoe de Serviërs het stadje plunderden en ver nielden. De 125 Nederlandse mari niers die deel uitmaken van de BOEDAPEST-DEN HAAG GPD-AFP-Rtr Vertegenwoordigers van de Kroatische regering en van de Krajina-Serviërs overleggen vandaag in Genève onder voor zitterschap van VN-bemidde- laar Thorvald Stoltenberg over de dreigende situatie rond Kraj ina. Dat overleg is waarschijnlijk de laatste mogelijkheid om een grootschalige en bloedige oor log te voorkomen. Als het overleg mislukt, zal Kroatië waarschijnlijk op zeer korte termijn een grootschalig offensief op meerdere fronten tegen de Krajina-Serviërs lance ren. Kroatische troepen hebben de afgelopen dagen op vier ver schillende plaatsen rond Krajina posities ingenomen en bedrei gen de 'hoofdstad' van Krajina, Knin. De bevelhebber van de Servi sche strijdkrachten in Bosnië, generaal Mladic, heeft gisteren geëist dat Belgrado de moslim militairen uitlevert die in het Pollé nieuwe chef-staf Unprofor den haag anp Brigade-generaal F. Pollé (50) wordt begin september de nieuwe chef-staf van Unpro for, de VN-vredesmacht waar van de staf in Sarajevo is ge vestigd. Hij volgt brigade-ge neraal C. Nicolai (47) op, die deze functie dan een half jaar heeft vervuld. De VN-vredesmacht in Bos- nië-Herzegowina staat onder commando van de Britse lui tenant-generaal Sir Rupert Smith. De chef-staf is belast met de dagelijkse leiding van het hoofdkwartier waar onge veer 460 mensen werken. Brigade-generaal Pollé was eerder commandant van de 13de Gemechaniseerde briga de in Oirschot. Sinds decem ber 1993 vervult hij bij de Landmachtstaf in Den Haag de functie van sous-chef Ope- ratiën, tevens commandant van de crisisstaf. De terugke rende brigade-generaal Nico lai volgt hem in deze functie op. Tropische storm kost drie levens PENSACOLA Rtr-Al Ditmaal geen moslim-vluchtelingen, maar een kolonne Bosnisch-Servi- sche burgers, voor het Kroatische leger gevlucht uit Glamoc, die zojuist in Banja Luka zijn aangekomen. foto reuter snelle-interventiemacht wach ten al drie weken in de Kroati sche havenstad Split op toe stemming om door te mogen reizen naar Bosnië. De Bosni sche regering heeft het verzoek nog steeds niet ingewilligd, al dus een woordvoerder van het ministerie van defensie giste ren. De manschappen ter plaat se genoeg krijgen langzamer hand genoeg van de situatie, er kende de woordvoerder. Het ministerie stelt alles in het werk om de toestemming te verkrij gen. De in Zagreb werkzame en wonende Nederlanders moeten voorbereidingen treffen voor een eventueel vertrek. De Ne derlandse ambassade heeft dit geschreven in een maandag verzonden brief aan de onge veer 50 landgenoten die zich daar bevinden. Een woordvoer der van buitenlandse zaken be klemtoont dat de boodschap geen oproep tot evacuatie is. De tropische storm Erin heeft weer bijna de kracht van een or kaan bereikt, terwijl hij op weg is naar de kust van de Ameri kaanse staten Mississippi en Louisiana. Vanmorgen vroeg was de storm ongeveer 65 kilo meter ten zuiden van Apalachi- cola in de staat Florida. De hevige storm heeft waar schijnlijk tot dusver drie slacht offers gemaakt. De kapitein, kok en eigenaar van een casino schip worden vermist, nadat hun vaartuig als gevolg van de hevige wind in de Atlantische Oceaan was gezonken. Zeven bemanningsleden konden door helikopters van de kustwacht worden gered. De Nederlandse toeristen die deze week hun hotels in het zuiden van Florida in verband met Erin moesten verlaten, zijn gisteren weer in hun hotels te ruggekeerd. Het gaat met name om ongeveer 250 Nederlanders die in hotels in Miami, Fort Lauderdale en Pompano Beach verbleven en hun reis geboekt hadden via de reisorganisatie Jan Doets. Volgens Doets ver blijven op dit moment in de driehoek Miami, Orlando en de Golf van Mexico in totaal onge veer 5.000 Nederlandse toeris- Garzón breidt onderzoek Spaanse doodseskaders uit MADRID Rtr-A Generaal Jean-Claude Lesquer, de organisa tor van de sabotage-actie in 1985 waarbij het schip Rainbow Warrior van Greenpeace zonk, is bevorderd tot grootofficer van het Legion d'Honneur, een van de hoogste Franse onderscheidingen. De Franse krant Le Monde meldde dat gisteren. De krant tekende erbij aan dat Lesquer het lintje al op 2 juli heeft gekregen, 'vrijwel op de dag af tien jaar na de aanslag'. Maar volgens Le Monde had vrijwel niemand dat opgemerkt, ondanks de vermelding ervan in de offciële staatscourant. Extra pikant was nog dat de onderscheiding van kracht werd op vrijwel hetzelfde moment dat de Franse marine in actie kwam tegen de op volger van de Rainbow Warrior, de Rainbow Warrior II, toen dit schip bij het Franse nu cleaire testgebied in de Stille Zuidzee de twaalfmijlszone binnenvoer. De Tweede Kamer heeft in een brief aan de voorzitter van de Nationale Assemblée in Parijs haar bezorgdheid uitgesproken over de voorgenomen hervatting van de kern proeven in de Stille Oceaan. In het schrijven stelt waarnemend kamervoorzitter Zijlstra dat een overgrote meerderheid van de par lementariërs in Den Haag de Franse plan nen betreurt. Franse wijnexporteurs maken zich zorgen over het groeiend aantal oproepen tot een boycot van Franse produkten als protest te gen de voorgenomen kernproeven. Vooral de champagneverkoop is in Australië inge stort. De Spaanse onderzoeksrechter Baltasar Garzón breidt het on derzoek naar de rol van illegale politie-eenheden bij de dood van 27 ETA-terroristen uit. Gar zón gaat volgens Spaanse me dia nu ook de moorden op vier ETA-leden in 1983 en 1984 on derzoeken. De rechter hoopt daardoor nog meer aan de weet te komen over de rol van de doodseskaders binnen het Spaanse politieapparaat en wie opdracht gaf tot de moorden. De rechter meent over be langrijke aanwijzingen te be schikken dat de socialistische premier Felipe Gonzólez Senor X is, de man die aan het hoofd van de doodeskaders stond. Garzón legde vrijdag zijn bevin dingen neer bij het Hoogge rechtshof. Zij gaan nu naar wat er met de beschuldigingen te gen de premier en drie andere vooraanstaande socialistische politici, allen parlementsleden, moet gebeuren. De premier heeft de beschuldigingen o' gens altijd tegengesproken. Vijf jaar na Saddam Husseins inval in Koeweit Britten wachten verdachte van kindermoord op LONDEN-LIVERPOOL Rtr-AFP verantwoordelijkheid op het ge bied van de wetgeving en de wetshandhaving. „Dit is de oplossing die we hebben beloofd. Dit is wat de mensen verwachten", aldus de president. Haar Volksalliantie (PA) won vorig jaar de verkie zingen met de belofte een einde te zullen maken aan de twaalf jaar durende burgeroorlog. De verzetsbeweging Libera tion Tigers of Tamil Eelam (LT- TE) was niet betrokken bij het opstellen van het autonomie- pian. De regering wijst elk over leg met de Tamil-Tijgers van de hand, omdat zij in april een 14 weken oud bestand verbraken en de strijd hervatten. Het leger voert thans een grootschalig of fensief tegen hun bolwerk Jaff- den haag dora rovers De Iraakse leider Saddam Hus sein zit vijf jaar na de inval in Koeweit, op 2 augustus 1990, stevig in het zadel. Weliswaar zucht het land nog steeds on der de wurgende greep van de VN-sancties, maar de dictator slaagt er ook in het internatio nale isolement waarin Bagdad lange tijd verkeerde, te door breken. De strafmaatregelen van de Verenigde Naties en de moeilijkheden in eigen achter tuin brachten de positie van de despotische leider nauwelijks in gevaar. Het knellende olie embargo weet hij te omzeilen door illegale leveranties aan Turkije en tot voor kort aarts vijand Iran. Meteen na de beëindiging van de Golfoorlog in 1991 moest Saddam zijn leger inzetten te gen een opstand van sji'ieten in het zuiden van Irak. Toen de troepen de opstand bloedig hadden neergeslagen togen zij direct naar het noorden, om er de strijd aan te binden met op standige Koerden. Saddam Hussein kon niet voorkomen dat het gebied nu in handen is van de Koerden en de VN er toezien op handhaving van een vliegverbod. De Iraakse leider kreeg ander halve maand geleden een aan val te verduren van de, normaal gesproken regime-getrouwe, Doulaimi-clan. De invloedrijke stam ontstak in woede na de te ruggave door het regime van het lijk van de gemartelde luchtmacht-generaal Moham mad Mazloum al-Doulaimi. Saddam reageerde op het op roer zoals altijd. Hij kocht te genstanders om die vervolgens in ruil hiervoor publiekelijk hun steun aan hem betuigden. En hij onderdrukte met harde hand een opstand in het district An- bar, de thuisbasis van de Dou laimi-clan. Bagdad deed de opstand af als uiterst bruikbaar propagan damateriaal voor de tegenstan ders van het regime. Maar het hoge tempo waarin de beul van Bagdad sindsdien van legerchef wisselt, is op zijn minst opval lend. Om de clan tevreden te stellen ontsloeg Saddam rijn halfbroer en minister van bin nenlandse zaken Wathban Ibra him al-Hassan, die de regimen ten van het Iraakse leger had aangevoerd tegen de Doulaimi- clan. 4L f J 4 i cT Ti 4 3 rr Een enorm portret van Saddam Hussein in zijn geboorteplaats Tikrit. Wegens de onvrede die dat bin nen zijn familie teweegbracht moet de leider van de Ba'ath- partij het nu vooral hebben van de steun van zijn zoons Uday en Kusai. Hoe gênant het verzet tegen zijn leiderschap ook was. het tastte Saddams machtposi tie niet aan. Ook de sterk verdeelde en ver zwakte oppositie vormt geen bedreiging voor de Iraakse lei der. Het verbond van oppositie partijen, het Iraakse Nationale Congres (INC), valt langzaam uiteen. De twee grootste organi saties van Koerden, de rugge- graat van het verzet, zijn in een machtsstrijd verwikkeld die in het noorden van Irak inmiddels foto anp 3.000 mensen het leven heeft gekost. De strafmaatregelen die de VN na de bevrijding van Koeweit namen, konden Saddams rug- gegraat niet breken. Washing ton verzet zich nog steeds vier kant tegen voorstellen voor ver soepeling van de sancties waar over de leden van de VN-Veilig- heidsraad zich om de zestig da gen buigen. Washington wordt daarin, zij het steeds schoorvoetender, ge steund door Groot-Brittannië. De overige permanente leden van de Veiligheidsraad, China, Rusland en Frankrijk dringen aan op verlichting van het olie embargo. Vóór de VN-sancties exporteer de Irak gemiddeld 2,5 miljoen vaten per dag. Dat bracht toen- dertijd 12,7 miljard dollar op. De Amerikaanse regering meld de in februari dit jaar dat Irak ondanks de sancties tussen de 80.000 en 100.000 vaten expor teert. De illegale uitvoer, vooral naar Turkije en Iran, leverde Irak inmiddels 700 tot 800 mil joen dollar op. De prijs van de Iraakse olie duikt vier tot zes dollar onder de gangbare inter nationale prijs. Een eventuele verlichting of op heffing van het olie-embargo is gekoppeld aan vernietiging van de voorraad chemische, biolo gische en andere wapens. Bag dad moet VN-toezicht aanvaar den, zodat het niet opnieuw verboden wapens produceert of koopt. Irak kondigde echter on langs aan elk contact met de VN-ontwapeningscommissie voor Irak (Unscom) onder lei ding van Rolf Ekeus te zullen verbreken. Afgelopen maand gaf Irak uit eindelijk toe 20.000 liter van het dodelijk gif botulinum te heb ben geproduceerd. Een micro gram kan een persoon doden. Zeventien ton grondstof voor chemische wapens is 'verdwe- Vooruitlopend op de bijeen komst van de Veiligheidsraad in september kondigde Saddam Hussein deze week amnestie af voor zijn politieke tegenstan ders. Het gebaar moet de leden van de raad, die voor de 27ste keer over de sancties zullen be slissen, gunstig stemmen. De VN stellen de verbetering van de mensenrechtensituatie als belangrijke eis voor eventuele versoepeling van het handels embargo tegen Bagdad. Onder het motto dat Iraks soe vereiniteit zou worden aange tast, verwierp Bagdad steeds voorstellen van de VN tot ver lichting van de olie-sancties om humanitaire goederen te kun nen financieren. De afwijzing betekent dat vier miljoen Iraki's honger lijden. Ruim de helft van hen heeft te kampen met ernsti ge ondervoeding. Woedende burgers hebben gis teren staan schreeuwen en met stenen gegooid naar de man die wordt verdacht van de moord op twee jongens in Noordwest Engeland. Ongeveer veertig man hadden zich verzameld voor het gerechtsgebouw in Bir kenhead, waar de man werd verhoord. De 36-jarige verdachte werd met een laken over zijn hoofd via de achteringang het pand binnengeloodst. De twee jon gens, 12 en 13 jaar oud, werden zondag doodgestoken aange troffen bij een meertje. Op de zelfde dag is in Wales een meis je van zeven jaar oud seksueel misbruikt en vermoord. Zij was ontvoerd uit een tent in de tuin van haar oom. De politie van Llandudno (Wales) houdt sinds maandag een man vast in ver band met deze zaak. Loslippigheid in België straks beboet BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT Belgische parlementariërs die geheime gegevens over justitië le corruptie-onderzoeken door spelen naar de media, moeten voortaan zes maanden cel of een boete van 275 gulden kun nen krijgen. Dat staat in een nog geheim wetsontwerp van de regering van premier Jean- Luc Dehaene. De regering hoopt op deze manier een her haling te voorkomen van het media-spektakel dat begin dit jaar ontstond rond het Agusta- smeergeldschandaal. Daarbij werden verschillende toppolitici van socialistische huize aan de schandpaal genageld op basis van uitgelekte juridische dos siers. De kranten kregen de ge heime informatie van kamerle den die moesten beslissen over de opheffing van de parlemen taire onschendbaarheid van hun achtervolgde collega's. Gritici van het wetsontwerp menen dat het dreigen met een straf voor loslippige politici hun vrijheid van meningsuiting te veel beperkt. Het Belgische par lement heeft wel al besloten voortaan een soepeler procedu re te volgen bij verzoeken om opheffing van de parlementaire onschendbaarheid.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5