Tweede film Srebrenica onbruikbaar -gem,'*-- Binnenland Mannen mochten als 'beloning' vrouwen verkrachten Scouts gaan vluchtelingen steunen Eli Lilly introduceert middel tegen longkanker phantom OPERA, 'Ntank kadavers teistert het land Indisch Monument Sorgdrager probeert lek boven tafel te krijgen DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1995 Felle brand legt palletfabriek in de as dongen Ben palletfabriek in Dongen is gisteren aan het begin van de avond in de as gelegd door een felle uitslaande brand. Het vuur verwoestte ook grotendeels twee aangrenzende bedrij- i ven. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De I schade wordt geschat op zeker tien miljoen gulden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Vorig jaar werd het bedrijf ook getroffen door brand. Deze brand was aangestoken. Ook nu sluit de politie brandstichting niet uit. California leverde melkpoeder duyvis den haag Het Harderwijkse bedrijf California heeft de partij melkpoeder geleverd die 180.000 zakjes mix voor dipsaus van i Duyvis met de salmonella-bacterie besmette. Een woordvoerster van Duyvis heeft dat gisteren bevestigd. Duyvis en California, I onderdeel van het CSM-concem, overleggen momenteel over de consequenties van de leverantie van het besmette melkpoeder. Lijk blijkt van tippelaarster te zijn Groningen» De vrouw die afgelopen maandag levenloos is opge vist uit het Winschoterdiep bij Zuidbroek, blijkt een 24-jarige tippelaarster uit Groningen te zijn. Het stoffelijk overschot was ernstig verminkt. Benen, armen en hoofd ontbreken. Gisteren is sectie verricht. Skütsje Heerenveen wint Leeuwarden Hel skütsje van titelverdediger Heerenveen heeft gisteren de achtste wedstrijd van het SKS-skütsjesilen op het IJs- selmeer gewonnen. De wedstrijd verliep dramatisch voor koplo per Sneek en het op de tweede plaats liggende skütsje van Lem mer. Tijdens het inzeilen voor de wedstrijd kwam de wind ver keerd in de zeilen van het Sneker skütsje, waardoor de koploper in het algemeen klassement omsloeg. Twee pogingen om het i schip recht te trekken mislukten. De boot begon zelfs te zinken, zodat hij op de kant moest worden getrokken. Het skütsje van Lemmer kwam in aanvaring met dat van Woudsend. Daarom kon het niet uitzeilen. Man met strop om en geboeid gevonden tilburg Een krantenbezorger heeft gisterochtend rond zes uur in Tilburg een man aangetroffen die geboeid was en een strop om zijn nek had. Toen de politie bij het slachtoffer arriveerde, verkeerde de man in hevige ademnood. De agenten sneden het strak aangetrokken touw door en brachten de man naar het Eli- zabethziekenhuis in Tilburg. De 30-jarige man uit Tilburg, die op de politie een verwarde indruk maakt, heeft op verschillende plaatsen op het lichaam lichte verwondingen. De man blijft de komende dagen in het ziekenhuis ter observatie opgenomen. Hij heeft wel een verklaring afgelegd over een gewelddadige ont voering door twee onbekende personen, maar wilde niet offi cieel aangifte doen. ienhaag gpd ir is een nieuw chemothera- jeutisch middel tegen longkan jer in Nederland geregistreerd, (let middel heet Gemzar en yordt geproduceerd door Eli illy Nederland. Volgens de fa- (rikant is met de komst van jemzar 'een belangrijke stap' Dorwaarts gezet in de zoek licht naar geneesmiddelen die ie tumor doen slinken, de lachten doen verminderen en e prestaties van de patiënt ver eteren, met een minimum aan ijwerkingen. Longkanker is te onderschei en in twee hoofdgroepen: het leincelligen het niet-kleincellig arcinoom. Het kleincellig car- Inoom groeit snel en zaait al in en vroeg stadium uit. Toch kan ij deze vorm van kanker met en combinatie van chemothe- Ipie en bestraling zowel ver- tnging van het leven als volle- ige genezing worden bereikt. Anders lag het tot dusver bij niet-kleincellige longtumoren. Van genezing was geen sprake; alleen de groei kon wat ver traagd worden, bijvoorbeeld met behulp van het uiterst gifti ge cisplatine, dat onder meer misselijkheid en braken veroor zaakt. Het nieuwe Gemzar zou hierin een aanzienlijke verbete ring brengen. Het middel ver stoort de stofwisseling van de kankercel zonder veel ernstige bijwerkingen, zegt de fabrikant. Vooral de zeer belastende mis selijkheid', braken en haaruitval zouden niet of nauwelijks voor komen. Volgens Eli Lilly nemen ook het hoesten en de be nauwdheid af bij patiënten die Jijden aan het niet-kleincellig longcarcinoom. Ook andersoor tige tumoren (aan de eierstok ken. in het hoofd-hals-gebied en aan de alvleesklier) bleken gevoelig voor Gemzar. The of the u kunt nu reserveren voor sePfe/,T?'' oktober, november en december 1995. VSB CIRCUSTHEATER SCHEVENINGEN Dagelijks 20.00 uur (behalve op maandag); zondags ook matinee 14.00 Inlichtingen; PHANTOM-PHONE 06-300.100 (7 dagen per week 10-22 uur; 40 ct per min.) Drie verdachten moord- en verkrachtingszaak in Turkse Alanya bekennen; één ontkent alanya jessica lutz correspondent Geen bravoure, maar spijt was wat de drie ver dachten in de ijzingwekkende verkrachtings- en moordzaak gisteren in de Turkse badplaats Ala nya toonden. Drie van de vier bekenden de ver krachting op drie Nederlandse en een Russische vrouw en de moord op twee van hen. De enige minderjarige verdachte heeft toegege ven de Hilversumse Marijke van Dijk te hebben vermoord. De drie wezen de 25-jarige verdachte Hakan aan als degene die hen had aangezet tot de misdaden en later tot het intrekken van hun verklaringen. Hij zou uitgeweest zijn op het geld van de toe risten, omdat hij wilde trouwen. Als 'beloning' voor hun medeplichtigheid mochten de anderen hun lusten botvieren. Daaraan deed Hakan zelf ook mee. Hij heeft de afgelopen twee weken doorgebracht in een psychiatrische kliniek in Is tanbul, waar vastgesteld wordt of hij al dan niet toerekeningsvatbaar was. Tijdens zijn afwezig heid zijn de andere drie tot inkeer gekomen en hebben besloten de waarheid te vertellen. Al thans, dat is hun verhaal; het is ook hun enige kans om strafvermindering te krijgen. Over Hakans geestesgesteldheid is nog niets bekend gemaakt. Hij blijft iedere betrokkenheid ontkennen. Uit het medisch onderzoek naar de leeftijd van twee van de verdachten, die beweer den minderjarig te zijn, blijkt dat één van hen liegt. Hij is negentien. De andere is inderdaad ze ventien. Het lijkt bijna geen toeval dat juist hij zegt de moord op Marijke van Dijk te hebben gepleegd; tegen hem kan tenslotte de doodstraf niet worden geëist. Deze Ali werd door een van de overleven de vrouwen, Hanneke Adrichem, tijdens de vori ge rechtszitting begin juli beschreven als ,,de meest agressieve klootzak die ik in mijn leven heb gezien". .Ali verklaarde Marijke de messteken te hebben toegediend terwijl Hakan haar vasthield. Hij zei onder invloed te zijn geweest van de alcohol die ze samen met de vrouwen zouden hebben genut tigd. De twee vrouwen die het drama overleefden, hebben niet gezien wie de moord op hun vrien din heeft gepleegd. De verdachten gaven toe seksuele betrekking te hebben gehad met de vrouwen, tegen hun wil, maar zij ontkenden hen ook mishandeld te heb ben. „Een klap, meer niet", zei Ali. De verdachten schetsten zichzelf als slachtoffer van de oudere Hakan, die hen ook bedreigde. Ze zouden de vrouwen niet hebben willen doden, eigenlijk niet eens willen verkrachten. Het is aan de rechter om de geloofwaardigheid hiervan te bepalen. De vier advocaten uit Alanya die vrijwillig de zaak van de Nederlandse vrou wen op zich hebben genomen, is er alles aan ge legen het tegendeel te bewijzen. Zo verklaarden de verdachten dat zij hun slachtoffers niet in een ravijn hebben gegooid, maar aan de kant van de weg achtergelaten hebben, waarna ze zelf naar beneden zouden zijn gerold. De advocaten willen dat de rechters ter plaatse gaan kijken, om te be wijzen dat er wel degelijk opzet in het spel was. De advocaten eisen vier maal de doodstraf te gen ieder van de verdachten. Een uitspraak wordt nog niet verwacht op de volgende zitting van 31 augustus omdat de advocaten niets aan het toe val willen overlaten. Het vonnis moet namelijk door het Hof van Beroep goedgekeurd worden. Om te voorkomen dat dit hof het vonnis afwijst op grond van technische onvolkomenheden, ne men de advocaten de tijd om alles tot in de klein ste details uit te zoeken. Zoektocht naar gas bij Varik van NAM tevergeefs De investering van een kleine vijf miljoen gulden ten spijt, heeft de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) geen gas of olie aangetroffen in de bo dem bij Varik in de West-Betu we. De hoop dat daar een gas- veld van zo'n twee miljard ku bieke meter zou zitten, bleek ijdel. Wel trof de NAM op zo'n 1.800 meter diepte gesteente van ruim 240 miljoen jaar oud aan, uit het Triastijdperk. Volgens NAM-voorlichter W. van de Wiel komt de uitslag niet helemaal onverwacht. „Maar het is daarom niet min der jammer. We pakken nu on ze spullen in en verlaten het ge bied. Daarna kan de eigenaar van de grond er straks weer z'n koeien op laten lopen. Zonde van de goede contacten die we in Varik hebben opgebouwd. Ook jammer voor het dorp, want als we gas hadden gevon den, dan zou dat toch enige economische uitstraling voor de omgeving hebben opgeleverd". Deze week wordt eerst een flinke cementprop in het boor gat gestopt, zodat daar niets meer uit kan ontsnappen. Daar na wordt de boortoren afgebro ken en afgevoerd. „Die gaat naar een NAM-olieveld in Rot terdam. Daar zal hij geheid olie aanboren, omdat we daar een nieuwe put laten maken in een bestaand olieveld". Minder-validen kunnen brommen in Leeuwarden leeuwarden anp Gevangenis De Marwei in Leeuwarden beschikt als eerste gesloten inrichting in Neder land over cellen voor minder- valide gevangenen. Drie gewo ne cellen zijn de afgelopen tio- jd omgebouwd tot twee specia le cellen. Die hebben geen drempels en zijn verder voor zien van aangepaste wastafels en toiletten. Het is de bedoe ling dat op termijn meer ge vangenissen dergelijke voor minder-validen aangepaste cellen krijgen. De verbouwing in De Marwei heeft honderdduizend gulden gekost. Directeur F. van den Broek van de Leeuwarder stra finrichting diende het plan voor de cellen al- enkele jaren geleden in. „We zien dat er steeds strenger wordt gestraft. De groep van minder-validen, die vroeger werd ontzien en tot alternatieve straffen werd ver oordeeld, krijgt nu ook cel straf. Daarom hebben we deze cellen nodig", aldus de Friese gevangenisdirecteur in een toelichting. ij rf )ILTO wil dat dode dieren sneller worden opgehaald i jsen-bergum anp ■e Noordelijke Land- en Tuin- >uw Organisatie (NLTO) wil t staatssecretaris Terpstra •olksgezondheid) maatregelen roemt om het ophalen van do- Jx dieren bij boeren te bespoe- rlgen. De NLTO is de afgelopen Lïgen overstroomd met tele- inntjes van veehouders die last rtf*tbbcn van de stank van rot- nde kadavers. Volgens de NL- teistert de stank van kada- 4rs het hele land. Het destructiebedrijf NTF in Jameer (gemeente Bergum) lalt kadavers op bij de boeren I verwerkt ze. Het hanteert de Igel dat dode dieren, mits (morgens voor vijf uur aange leid, de eerstvolgende werkdag Jorden opgehaald. Boer ^Blokzijl uit Nieuweroord, die ijdagmorgen een dode koe Inmeldde met het dringende trzoek die nog voor het week- hde op te halen, belde maan dagmiddag woedend naar de NLTO. Het beest lag nog steeds op zijn inrit. Ook veehouder R. Smit, die vrijdagmorgen om acht uur een kadaver aanmeld de, moest tot maandag wachten voordat het dode dier werd op gehaald. Hij is razend omdat vrijdagmiddag nog een wagen van de NTF zijn erf passeerde. De bestuurder liet het duidelijk zichtbare kadaver voor wat het was. De tropische temperaturen zorgen ervoor dat het ontbin dingsproces veel sneller ver loopt dan normaal. Smit is we gens de enorme stank het week einde bij zijn buren ingetrok ken. Sommige agrariërs zijn zo boos dat ze dreigend stinkende overschotten bij de gemeente te dumpen. Volgens de NLTO is het niet verantwoord de kadavers bij de huidige weersomstandigheden vier dagen te laten liggen. Woordvoerder Van der Sluis van de NLTO vindt dat NTF mis bruik maakt van zijn monopo liepositie. Volgens haar moet er een uitbreiding van de routes op vrijdag en desnoods een rou te op zaterdag komen. Directeur D. Kloosterboer van de NTF noemt de brief aan de staatssecretaris tendentieus. Hij zegt dat de huidige ophaalrege- ling tot stand is gekomen met inspraak van de boeren en dat ze aan alle wettelijke eisen vol doet. „De computer stippelt de dagelijkse routes uit. Daar kun nen we niet van afwijken", ver telt Kloosterboer. Overigens worden volgens hem wel dege lijk op zaterdag extra ritten ge reden als er zich calamiteiten voordoen waarbij meerdere die ren overlijden. De directeur zegt er geen enkel bezwaar tegen te hebben de regeling voorvolgend jaar uit te breiden. „Dat kost al leen een paar miljoen meer en dat moeten de boeren betalen." t w r: y u U.iv 101 i o den haag Bij het Indisch Monument in Den Haag is dezer dagen een klok geplaatst. Het geld daarvoor werd ingezameld door de Indische gemeenschap in Nederland. De klok zal voor het eerst luiden op 15 augustus. Dan wordt herdacht dat op die datum in 1945 het Japanse keizerrijk de oorlog in Azië, dus ook in Indonesië, staakte. foto anp toussaint kluiters Beelden zijn te vaag voor bewijsvoering Ook het tweede filmrolletje met beelden van executies in Srebrenica kan waarschijnlijk niet worden gebruikt als bewijsmateriaal. Na ontwikkeling van het filmpje door het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk bleek dat de beelden uiterst vaag waren. Eerder ging door een ontwik kelingsfout het eerste filmrolletje al verloren. den haag gpd De twee filmrolletjes werden door Nederlandse militairen ge nomen na de val van het veilige gebied rond het dorp Srebreni ca in het oosten van Bosnië. De foto's moesten de verklaringen staven dal de Bosnische Ser viërs op grote schaal oorlogs misdaden hadden gepleegd. Het geheel zou worden gebruikt als bewijsmateriaal voor het VN-tribunaal dat oorlogsmisda den onderzoekt. Volgens de Arnhemse officier van justitie, mr. A.P. Besier, zijn op de negatieven van het twee de rolletje wel dingen te zien, maar zeer vaag. Het is niet dui delijk of de foto's alsnog het be wijs kunnen leveren dat de Ser viërs zich na de verovering van de enclave schuldig hebben ge maakt aan oorlogsmisdaden. Nederlandse militairen heb ben verklaard getuige te zijn ge weest van een aantal, niet meer dan negen, executies. Na de vernietiging van het eerste rolle tje nam de Koninklijke Mare chaussee het tweede rolletje in beslag. Tevens werd begonnen met een onderzoek naar fouten die Defensie heeft gemaakt bij het ontwikkelen van het eerste rolletje. den haag gpd-anp Uit uitgelekte 'interne' brief blijkt: berichten over functionarissen en top functionarissen die twij felden over de aanpak van de zware criminaliteit. Ook was net een briefwisseling uitgelekt tus sen de top van het ministerie van justitie en Sordrager. Hoofdcommissaris mr. M. Straver van de politieregio Kennemerland heeft al ruim een jaar geleden om een onder zoek gevraagd. Door berichten in de media was het leven van een politie-informant in gevaar gekomen. De Amsterdamse procureur-generaal mr. R. van Randwijck gaf destijds opdracht tot een rijksrecheche-onder- zoek. „Van dat onderzoek heb ben we niets meer gehoord. Dat is zeker doodgebloed", aldus woordvoerder H. Vos van het politiekorps Kennemerland. De korpsbeheerders praten op 21 augustus met de minister over de uitkomsten van het vooronderzoek van de parle mentaireenquête-commissie. Minister Sorgdrager (Justitie) probeert te achterhalen welke politie- en justitie ambtenaren de laatste maanden vertrouwe lijke informatie hebben gelekt naar de pers. Dat blijkt uit een 'interne' brief, die gisteren in de publiciteit is gekomen. In de brief aan de korpsbe heerders (burgemeesters) be klaagt Sorgdrager zich erover dat door de lekken over de aan pak van de zware criminaliteit, de indruk kan zijn gewekt dat politie en justitie daarover in tern sterk verdeeld zijn. Om die reden „is het onnodig te zeggen dat wordt getracht dergelijke lekken te traceren", zo schrijft De brief volgde op een reeks dronten anp Scouts moeten dienen als steun voor de vluchtelingen in de we reld. Dat is de strekking van een overeenkomst die de internatio nale scoutingbeweging vandaag sluit met de VN-vluchtelingen organisatie Unhcr. Een groot aantal scouts is al betrokken bij de hulp aan vluchtelingen. Zij geven bijvoor beeld taallessen en kinderen van vluchtelingen brengen be zoeken aan scoutingkampen om de integratie te bevorderen. Jacques Morreillon, secretaris generaal van de scoutingorgani- satie WOSON, en Sadako Ogata, de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, tekenen in Dron- ten een overeenkomst die deze samenwerking regelt. Gisteren opende koningin Beatrix in Dronten de achttien de Wereld Jamboree. De konin gin noemde scouting een le vend begrip. Future is nouis het motto van de Jamboree. Uit de activiteiten van de jongeren (14 tot 18 jaar) moet zorg voor de toekomst van de wereld blij ken. Een parade maakte deel uit van de openingsceremonie, die een uur vergde. Twintig praal wagens beeldden de verschil lende activiteiten van de scouts uit. Ter afsluiting van de cere monie zong Albert West het Jamboreelied. Koningin Beatrix lacht hartelijk tijdens de openingsceremonie. Links naast haar zitten Irma Gehner, de uit Lei derdorp afkomstige voorzitter van Scouting Nederland en koning Gustav van Zweden. De vrouw geheel rechts op de foto is prinses Basma Bint Talal van Jordanië. foto anp arthur bastiaanse Tot de VIP'S bij de ceremonie behoorden ook prins Claus, ko ning Gustav van Zweden, prin ses Basma Bint Talal van Jorda nië, staatssecretaris Terpstra en Europees commissaris Hans van den Broek. Gustav, die pad vinder is geweest, was geldeed in scoutingkostuum. De Neder- brengen. De Jamboree zal veel landse koningin, die in haar bezoek krijgen. In de voorver- jeugd kabouter was, had daar van afgezien. In de avonduren zetten de scouts het feest voort. Een ope ningsdisco moet de stemming er voor de komende dagen in koop zijn al 70.000 kaarten ver kocht. In totaal verwachten de organisatoren 300.000 bezoe kers. CDA: Piekwerk in tuinbouw niet meer belasten den haag gpd Het CDA werkt aan een initia tief-wetsvoorstel om piekarbeid in de tuinbouw tot een bepaald bedrag vrij te stellen van belas tingen en premies. Het CDA- Kamerlid Reitsma zei vanoch tend voor de EO-radio dat hij daarbij denkt aan een bedrag van drieduizend gulden. Werkenden, werklozen, stu denten en huisvrouwen zouden- dit via een dienstenbon of knip kaart kunnen verdienen. Het gaat hier om werk in het hoogseizoen waarvoor telers vrij moeilijk mensen kunnen vin den, zoals aspergesteken, bol- lenpellen, fruitpluk of het snij den van droogbloemen. Het CDA is van plan in het najaar met een uitgewerkt voor stel te komen. De christen-de mocraten vinden het kabinets plan om piekarbeid in de tuin bouw aantrekkelijker te maken voor werklozen te ingewikkeld en niet vergaand genoeg. Vol gens Reitsma kan met zo'n rui me maatregel voorkomen wor den dat mensen uit andere EG landen of Polen naar Nederland gehaald moeten worden om dit werk te verrichten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3