Leidsch Dagblad Hitte in treinen onverantwoord I 125? Ober, mag ik een viltje op Jmijn biertje? BEL: 071-128030 Rijbewijs ook geldig voor scooter Massale zoektocht aar vermiste surfer Snijbloemen doorgedraaid I Winstgroei AKZO Nobel valt behoorlijk tegen PRIJSTREFFER BRISTOL auping IIJ CASBA WONEN CAS3A 'Onweer is niet gezond voor overledenen' GOED NIEUWS JONDERDAG 3 AUGUSTUS 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40841 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 !orte broek b Hitte of niet, de klant moet niet voor het loofd worden gestoten i bijiet ongewenst zicht op llote benen. pordwuk paul van de kopij Is strandtenthouder H. Degger t bierviltje öp het biertje zet, er wat aan de hand. Iets ern- zeg maar. Zoals de lieve- lersbeestjesplaag van dit mo- ient. Of, nou ja... plaag? ^Maandag was het een plaag. iinder twijfel. Toen raadde legger het zijn klanten af om jn warme maaltijd te nemen u) zijn terras aan de zanderige Bet van de Noordwijkse vuur- 0 ^ren. Net als veel collega-pavil- ienhouders in Noordwijk. En at doen ze heus niet zomaar. Dinsdagmorgen hield Degger pg even zijn hart vast, maar 's liddags haalde hij weer opge- icht adem in zijn 'Zeereep'. (et zicht op zee wordt niet lan- »r verduisterd door zwermen ►veheersbeestjes, vergezeld in piepkleine vliegjes. Echt weg zijn de beestjes niet, laar het aantal kevertjes per rrasruit komt nergens boven vijftig uit. Zo leert althans in snelle telling. Overal wapperen handen. Als slow-motion tikken terraszit- IHrs de beestjes van hun li- riaam, glas en tafel. Bijna routi- tus. Van afstand heeft het wel ts van een loom gezwaai. „Lieveheersbeestjes sla je niet pod. Dat dóe je niet", legt de jidse mevrouw R. Galjaard uit. aarom niet? „Misschien wel jndat ze zo heten." Volgens Jar man is er gewoon geen be nnen aan om de lieveheers- jestjes dood te maken: ,,Er zijn gewoon te veel. Het lijken me ik redelijk schone beestjes, iders dan vliegen zie je ze niet irst op de stront zitten." Toch ±\x ook meneer Galjaard beetje met de beesten in maag: „Van het strand zijn vertrokken omdat het daar woon te erg was. En nu blij- nJ n ze hier ook op het terras te '£j ten." Sterker nog, een van de j G vertjes heeft mevrouw Gal- trd gestoken. Haar man wist :t dat de kevertjes dat kon- Filmrolletje 3 Het tweede filmrolletje dat Dutchbat maakte tijdens de belegering van Srebrenica, is ook mislukt. De beelden zijn te vaag. Brand y| Een brand in een I jL winkelcentrum in Den Haag heeft afgelopen nacht voor vijf miljoen gul- dep schade aangericht. Nog geen abonnee? uvs - yj Q UVS deklasseerde II 27 gisteravond de voetbalvereniging Noord- wijk door met 7-2 te win- -I J. ".^4 Machinist met black-out racist over spoor Door de uitzonderlijk hoge temperaturen in treincabines lijden machinisten aan concentratieverlies, waardoor de veiligheid in het geding komt. Vorige maand heeft een machinist op het traject Arnhem-Ede-Wageningen tien minuten een black-out gehad, waarbij met te hoge snel heid verscheidene stations werden gepasseerd. De man is door de spoorwegpolitie van de trein gehaald, aldus de Vakvereniging voor Machinisten (WM). Die eist dat NS vóór volgend jaar zomer zorgt voor verkoeling. Anders worden treinen stilgezet. alkmaar gpd Bij NS-woordvoerder Tijs Man ten is het verhaal over de ma chinist met de black-out onbe kend: „Maar het lijkt me on waarschijnlijk dat hij is door geraasd. Als een machinist on wel wordt, trapt hij de dode- mansknop niet meer in en slaat de trein automatisch af. Het baanvlak is dan geblokkeerd." Een groot aantal treintypes van NS is niet voorzien van air conditioners of andere koe- lingsinstallaties. Met name in de zogeheten Koploper en de Sprinter lopen de temperaturen hoog op. De nieuwste generatie dubbeldekkers (Regiorunners) is wel voorzien van airco, maar die valt door 'kinderziektes' nogal eens uit. Omdat in de ca bines van die treinen geen raampjes open kunnen, stijgt de hitte tot het kookpunt. De afgelopen dagen heeft een aantal NS'ers de trein stilgezet, omdat zij het niet meer verant woord vonden om verder te rij den. Volgens secretaris L. van der Bent van de WM is '60 gra den al heel normaal' en zijn zelfs piektemperaturen van 80 graden Celsius gemeten. Daarover werd vorig jaar al geklaagd door onder meer de WM en de Federatieve Spoor weg Vakvereniging (FSV). Naar aanleiding daarvan deed de Ar beidsinspectie Utrecht onder zoek naar de hitte in de cabines. Daarbij werden temperaturen gemeten van meer dan 45 gra den Celsius. De inspectiedienst eiste structurele verbeteringen voor de machinisten, waarop NS reageerde met een actie plan, waarvan de uitvoering de ze maand begint. RAI en Bovag willen met ministerie praten over mogelijkheid den haag anp Lieveheersbeestjes klonteren samen op het glazen windscherm rond het terras van de Noordwijkse strandtent De Zeereep. foto hielco kuipers den, maar de Leidse doet heel beslist: „Toen ik er eentje wilde wegtikken, beet hij. Zo'n geme ne steek." Een buurvrouw op het terras valt haar bij: „Lieveheersbeest jes bijten, zeker weten." Tafel genoot Herm-Jan van Beek, een 24-jarige toerist uit het Gelderse Putten, kan dat maar niet gelo ven. Hij vindt de diertjes vooral hinderlijk: „Het irritantste is dat het er te veel zijn. Echt goor zijn ze niet. Maar ik hoop wel dat ze straks van mijn sateetje afblij ven." Een echtpaar uit Drenthe doet zijn uiterste best om de beestjes niet te lokken en heb ben hun eigen theorie over het waarom. Anders dan de des kundigen denken ze dat de lie veheersbeestjes niet uit de dui nen komen, maar uit het eigen Drenthe. „Daar worden ze ingezet bij het bestrijden van insekten als luizen en mijten", weten ze. „Vorig jaar was het bij ons zelfs een plaag. Aten ze al onze kerst bomen kaal." En nu weer dit. Ober, mag ik even een viltje op mijn bier? De branche-organisaties RAJ en Bovag willen het wettelijk mogelijk maken een autorijbewijs ook voor een scooter te laten gelden. Volgens de in stanties zou de scooter, vooral populair in de ja ren vijftig en zestig, een uitkomst zijn om de file- ellende op de Nederlandse wegen te omzeilen. Automobilisten moeten volgens de organisaties dan ook zonder al te veel omhaal op de snelle tweewielers kunnen overstappen. RAI en Bovag willen later dit jaar met minister Jorritsma (verkeer) een gesprek aangaan over de scooter. Het ministerie van verkeer en waterstaat liet echter vandaag al weten „er niet over te pein zen" autorijbewijzen toe te staan als geldig docu- ordwu k/katwu k )p de Noordzee is een massa- zoektocht geweest naar een ermiste surfer. Vijftien red- ïgsboten - waaronder de alentijn uit Noordwijk en de ntje uit Katwijk - en een he- kopter van de Marine heb- en de hele nacht en een root deel van de ochtend de ee tussen Hoek van Holland Noordwijk afgespeurd aar de vermiste. Van de sur er is echter geen spoor ge- onden. >e zoektocht begon nadat gis- iravond in Scheveningen een oopje kleren op het strand 'erd gevonden. Een meisje leidde de reddingsmaat- :happij dat de kleren van een T irfer waren, die eerder op de H vond het zeegat had gekozen, •e redders namen de zaak se- eus op, zochten de zee af en epen assistentie in nadat ze iets hadden gevonden. Daar- p stuurden de reddingsmaat- :happijen uit onder meer Katwijk, Noordwijk en Hoek van Holland hun boten de zee op. Ook verschillende red dingsbrigades en Rijkswater staat voeren met hun red dingsboten uit. Bij zonsop gang kregen ze hulp van een helikopter van de Marine. Volgens H. Admiraal, die in de Noordwijkse vuurtoren een deel van de actie coördineer de, waren de omstandigheden gisteravond gevaarlijk voor surfers. „Er woei een noord oostenwind. Dat betekent dat een surfer, als hij te water raakt, direct van de kust weg drijft. Nu heeft het zeewater een redelijke temperatuur. Dus hij kan het een tijdje uit houden. Maar vroeg of laat raakt hij onderkoeld." De Noordwijker schatte vanoch tend de kansen van de surfer, als hij in zee terecht is geko men, nog maar laag in. „Ik vrees nu het ergste voor hem." Of de surfer ook inderdaad te water is geraakt, daarover be stond vanochtend nog geen absolute zekerheid. naaldwijk Door de extreem hete zomer, nu al zo'n zes weken achtereen, zijn lage prijzen voor de snijbloe men aan de orde van de dag. Voor de kwekers van de Bloemenveiling Holland betekent dit een negatieve in vloed op hun bedrijfsrendement. Voor een klein percentage van de veilingaanvoer is er zelfs geen markt, wat resulteert in doordraai. In de afgelopen weken werd een kleine drie procent van de snijbloemen-aanvoer bij de veiling vernietigd. Dat komt neer op tien miljoen takken. foto anp arnhem-den haag anp Chemieconcern AKZO Nobel, met onder meer een vestiging in Sassenheim, heeft in het tweede kwartaal van dit jaar 384 miljoen gulden nettowinst be haald. Dat is 33 procent meer dan de 288 miljoen die in het tweede kwartaal van 1994 werd geboekt. De halfjaarwinst is hiermee 39 procent hoger uitge komen op 789 miljoen gulden. Bij nadere beschouwing valt de werkelijke winstgroei echter veel lager uit. De Amsterdamse beurs reageerde vanochtend dan ook zeer teleurgesteld. AKZO Nobel nam in het twee de kwartaal van 1994 een bui tengewone last van 75 miljoen gulden voor zijn rekening. Dat geld was vooral bestemd voor de reorganisatie van de vezeldi visie. Als dat bedrag buiten be schouwing wordt gelaten, is de stijging van de nettowinst in het tweede kwartaal aanzienlijk minder spectaculair, namelijk 6 procent. Voor het gehele jaar 1995 handhaaft AKZO Nobel de eer- HET WOORD IS AAN J. Einander Wie het hoort donderen, is door de bliksem gespaard. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Programma's Religie - HET WEER Weersverwachting van het KNMI WARM EN ZONNIG Vannacht een enkele mistbank en minimumtemperatuur rond 15 graden. Overdag droog en flinke zonnige perioden. Middagtempe- ratuur van 21 tot 27 graden. Zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen, rond kracht 3. Prins kapitein bij marechaussee den haag anp ment voor een scooter. .Autorijden en scooterrijden zijn echt twee ver schillende zaken. Mensen met een motorrijbewijs hebben heel andere dingen geleerd die tot veilig rijgedrag moeten leiden. We zien er echt niets in". Scooters (125 tot 250 cc) kunnen gauw zo'n honderd kilometer per uur en ze mogen de snel weg op. Volgens een Bovag-woordvoerder is er in de plannen al rekening gehouden met de bezwaren van het departement. „We denken aan mensen met minimaal twee jaar rijervaring in een auto en een minimumleeftijd van 22 jaar. Met deze voor waarden kan de scooter volgens ons een goed al ternatief worden voor de auto." Prins Pieter Christiaan, derde zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, wordt op 1 oktober benoemd tot kapitein bij de Koninklijke Marechaussee. Zijn huidige rang is die van tweede luite nant. Prins Pieter Christiaan is 23 jaar en houdt zich verder be zig met een studie Nederlands recht aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Shell-winst valt miljard pond hoger uit der uitgesproken verwachting dat, bij de huidige economische omstandigheden, het resultaat dat van 1994 zal overtreffen. De Amsterdamse effecten beurs reageerde uitermate te leurgesteld op de gang van za ken bij het chemieconcern. De koers van het aandeel kelderde binnen een uur met acht gulden naar 200 gulden. „Gisteren zijn heel wat beleggers overgestapt van DSM naar AKZO. Die ko men nu van een koude kermis thuis", zo merkt een handelaar op de vloer op. Beleggers had den een halfjaarwinst per aan deel verwacht van 11,30 gulden; ze moesten uiteindelijk genoe gen nemen met 10,54 gulden. „Deze reactie is misschien wat overdreven", voegt de hande laar er aan toe. „De cijfers zijn niet zo slecht als de koersdaling doet vermoeden. Koninklijke/Shell-groep maakte vandochtend bekend dat de concernwinst is gestegen van 1,61 miljard Britse ponden in de eerste helft van vorig jaar naar 2,55 miljard pond in de eerste zes maanden van dit jaar. HEEMSKERK DE JAGER DAAR ZIT EXACT 'T VERSCHIL. It Heemskerk De Jager B547 J n BODYWARMER in zwart, marine, rood en groen. Maten S-M-L-XL-XXL Normaal 39.95 Bristolprijs 29.- LEIDEN: Langegracht 5 (naast DIGROS) KORTING KORTING Hltf BIJ AANKOOP VAN EEN 2-PERS00NS VERSTELBARE ar i AURONDE F 600,- KORTING OP DE ACHTERWAND ruide :s let leiden en regio cees van hoore Geboorte en dood horen bij het leven als zon en maan. Ook in deze zomer, waarin die zon als een gouden trompet aan de he mel staat. De ouderen hebben het moeilijk met de hitte van deze dagen. Voor wie al erg aan het kwakkelen is, zijn al die zonne stralen misschien wel de doodsteek. Bij begrafenisonderneming Vliem in Sas senheim is het in deze hondsdagen behoor lijk druk. „Ik schat dat het sterftecijfer onder ouderen met zo'n twaalf procent is toege nomen", zegt eigenaar Vliem. „Kijk, voor gezonde mensen is die warmte geen punt. Maar de zwakkeren knijpen er tussenuit. De kip die kwakkelend voortgaat, is voor de vos. Begraven is nu trouwens best een zwa re klus, al zit er airconditioning in de lijkwa gens. Maar wij begraven niet alleen. Wij delven ook graven voor zo'n dertien kerk hoven hier in de regio en de jongens die dat doen staan de hele dag in een gat vol zon." Meneer Juffermans van de Leidse begra fenisonderneming Ad Sanctos noemt de 'toeloop' niet echt extreem. „Maar het loopt wel behoorlijk door. We hebben goed werk." Het is misschien een gekke vraag, maar bederven de doden in dit weer niet sneller dan anders? Nee dus. De temperatuur van de ruimten waarin de stoffelijke overschot ten worden opgeborgen, hebben de begra fenisondernemers zelf in de hand. Maar één ding blijkt het ontbindingsproces dan toch weer aanzienlijk te kunnen versnellen. Juffermans: „Onweer is funest. Na een on weersbui merk je dat sommige doden op eens niet 'goed' meer zijn. Dan moet de kist echt dicht. Je kunt het vergelijken met het vlees thuis. Dat gaat ook sneller bederven PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. na onweer. De atmosfeer is dan veel be nauwder en dan krijg je dat. Onweer is dus niet gezond voor overledenen, als ik het zo eens mag uitdrukken." Over naar het leven. Volgens verloskundi ge H.A.W.J. de Jong wordt er in deze hitte niet moeilijker gebaard. „Ik heb er tenmin ste niks van gemerkt", zegt ze. „In de tro pen verlopen de bevallingen ook niet moei lijker dan hier en bij de Eskimo's gaat het niet makkelijker. Al zijn die vrouwen in de tropen natuurlijk wel op de hitte ingesteld. Kijk, die weeën hebben te maken met de aanwezigheid van bepaalde hormonen. Daardoor worden ze opgewekt en niet door beweging, al is het natuurlijk altijd goed om te blijven bewegen. Maar de vrouwen heb ben het inderdaad zwaarder nu. Of je in de ze hitte met een koffer van tien kilo of twin tig kilo de heuvel opgaat, dat verschil merk jewel." j~ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Adres Pianfc. I Tel: (I.vm. controle bezorging). Nr. bank/giro: I Handtekening:. 'elop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1