CHAIRITY THUIS OP PLEIN Brand verwoest school op terrein Endegeest PLEIN BLIJ MET CHAIRITY swa^u^ s nachts «pen Lekke binnenband oorzaak busbrand IHAIRITY GEBOREN OP PLEIN 'Het belooft een lekker ouderwets corso te worden' Regio Leiden/Rijn Veenstreek Alphen lapt Thorbeckeplein op MEUBELPLEIN LEIDERDORP MEUBELPLEIN LEIDERDORP' Ontmoetingsplaats bij De Houtkamp imenewepen MEUBBLPLEIN ■roenewegen.' LEIDERDORP Japan intratuin |)ONDERDAG 3 AUGUSTUS 1995973 chef henny van egmond.071 -356414, plv -chef hans koenekoop.071 356429 Weer overlast jeugd Vlietlandbrug voorschoten Een groep jongeren heeft weer overlast veroor zaakt op de Vlietlandbrug. Vorige week werden booteigenaren beroofd en lastiggevallen door jongeren, die van de brug af sprongen en aan boord klommen. Gisteren was de brug en de directe omgeving bezaaid met allerlei rommel, zoals patatbak- ies, blikjes en flesjes. De politie sommeerde de jongeren de troep op te ruimen, maar later bleek dat ze dat niet hadden gedaan. De gemeente Voorschoten heeft de troep later opgeruimd. Om dat de identiteit van een aantal jongeren bekend is, wordt de re kening voor het opruimen naar hen gestuurd. Verwarde vrouw is auto kwijt voorschoten Een 74-jarige vrouw uit Voorschoten meldde zich gisteren bij de politie met de mededeling dat haar auto uit haar garage was gestolen. Een onderzoek wees uit dat er geen braak- schade was aan de garage. De vrouw bleek nogal verward. Na enige tijd praten bleek dat de vrouw dinsdag was wezen winke len in Voorschoten. Ze was met de auto naar de winkels gegaan en naar huis gewandeld. Later bleek dat de auto gewoon op de parkeerplaats was achtergebleven. Kanarie dood bij brand jzQETERWOUDE-DORPEen kanarie overleefde gisteren een brand (niet, die gistermiddag uitbrak in een woning aan het Kosterspad Sn Zoeterwoude. De brandweer kon de brand, die was ontstaan jjn de meterkast, makkelijk blussen. Maar door de heftige rook ontwikkeling stikte het vogeltje. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Draagbare computer gestolen jalphen aan den run Bij een bedrijf aan de Ondernemingsweg in Alphen aan den Rijn missen de werknemers een draagbare com puter van zo'n drieduizend gulden. Niet bekend is hoe de dief stal heeft plaatsgehad. Er werden geen braaksporen gevonden aan het bedrijfspand. Grote ingrepen zijn er de komende drie jaar nog niet te verwachten op en rond het Thorbecke,- plein. De gemeente wil het plein pas echt op de schop nemen wanneer de plannen voor het hele stadshart gereed zijn. Toch gaat er vooruitlopend daarop al wel het een en ander veranderen om het plein - nu nog zes dagen per week een grote kale vlakte - een wat gezelliger aanbik te geven. Burgemeester en wethouders willen de mogelijk heid bieden om een horecapaviljoen en een paar semi-permanente winkeltjes te openen. Daar naast gaat de gemeente de parkeergarage bij het Thorbeckeplein veiliger maken. De winkeliers uit de omgeving van het Thor beckeplein dringen al lange tijd aan op verande ringen. Het plein is nu zo goed als leeg, om alle ruimte te bieden aan de zaterdagse markt. Het gevolg is dat het plein op de dagen dat er geen markt is een desolate indruk maakt. Daar komt nog bij dat de parkeergarage een geliefd doelwit is voor vandalen en autokrakers. Zowel het plein als de parkeergarage zullen vol gend voorjaar worden aangepakt. In de garage moeten toezichthouders komen, terwijl een aan tal toegangen wordt gesloten. De garage wordt 's nachts afgesloten en de lift wordt bewaakt met vi deocamera's. Verder krijgt de hele garage aan de binnenkant een lichter kleurtje en een anti-graffi- tylaag. De verlichting wordt verbeterd, terwijl de parkeerders straks bij het verlaten van de garage betalen in plaats van op het moment dat ze naar binnenrijden. Hoeveel de ingreep aan de garage gaat kosten is nog onbekend. Wel is de gemeente al op zoek naar manieren om extra geld binnen te krijgen voor het opknappen en de exploitatie. Hierbij wordt onder andere gedacht aan reclame-op brengsten en subsidies. In het plan dat B en W samen met de winke liers rond het plein hebben opgesteld, komt er in de hoek bij koffiecounter Centraal een horeca paviljoen dat als er geen markt is kan worden uit gebreid met een terras. Daarnaast is er plaats voor twee of drie kleine verkooppunten ter groot te van een marktkraam. Die mini-winkeltjes moeten zo worden geplaatst dat zij precies in de rijen van kramen passen op de zaterdagse markt. De brandweer uit Oegstgeest en Leiden kon niet voorkomen dat het houten schoolgebouw op Endegeest tot de grond toe afbrandde. FOTO HARM PLASSE Het hele plein. Chairity. Nóg n van het Slaapkamer Centrum zi n de klanten van het Mcubelplci Wij van Baalbcrgcn hopen dat Chairity zich n al die andere zaken op het Meubelplein. En 0 lekker thuis gaat voelen als DORIW Hus] Op het terrein van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest is gistermorgen een schoolgebouw tot de grond toe afgebrand. In het gebouw waren en kele praktijkruimtes van de agrarische school Groene Delta ondergebracht. Bij de brand is veel cursusmateriaal verloren gegaan, de grootte van de schade is nog niet bekend. De technische re cherche is bezig met een onderzoek naar de oor zaak van de brand. De brandweer werd gealarmeerd nadat een be woner van Endegeest de portier had gewaar schuwd. Twee brandweerkorpsen uit Oegstgeest en Leiden kwamen in actie, maar konden niet voorkomen dat het houten gebouw totaal af brandde. Na anderhalf uur was de brand onder controle. Omdat het gebouw los stond van ande re gebouwen op het terrein, was er geen brandge vaar voor omliggende gebouwen. Volgens een woordvoerder van Endegeest moet het afgebrande gebouw afgebroken worden. „Er is niets van over. Veel materiaal is verloren ge gaan, zoals machines en motoren. We hadden de school met deze noodlokalen de helpende hand geboden, maar daar is nu helaas geen sprake meer van." SlaapkamerCentrum De eerste de beste nacht dat de Swaenswijkbrug vanuit het brug- vachtershuisje bij de Alphense brug op afstand bediend zou wor- len, ging het al mis. Niet dat er boten de vernieling in gingen of dat fr voetgangers te water raakten, maar de bediening op afstand keek 's nachts toch nog niet feilloos te werken. De oorzaak: onvol doende verlichting van het water bij de brug, waardoor de brug wachter de naderende schepen niet op zijn monitor kon zien. De nachtelijke bediening van de Swaenswijkbrug is daarom al na (én nacht gestaakt. Omdat de scheepvaart door Alphen dag en jacht door moet gaan, betekent dat dat de brug de komende tijd an 22-6 uur openstaat. De verwachting is dat de verlichting bij de irug binnen twee weken dusdanig is verbeterd, dat nachtelijke be- iening weer mogelijk wordt. Jok Groenewegen Meubelen feliciteert Chairity met z'n nieuwe vestiging op het Meubelplein en wenst deze jonge zaak een gezonde groei! De brand in de ZWN-bus, afgelopen maandag in Valken burg, is hoogstwaarschijnlijk ontstaan door een lekke binnenband. Dat stelt P. Nagtegaal, plaatsvervangend chef van de ZWN-werkplaats, na een onderzoek van de inspectie. „Honderd procent zekerheid kunnen we niet geven. Maar voor 95 procent staat de oorzaak wel vast." wim wegman Volgens Nagtegaal leidde de lekke binnenband tot een enor me wrijving. „Mede door de ho ge temperatuur van het asfalt, is de boel toen gaan smeulen en uiteindelijk in brand gevlogen." Dat de chauffeur met de lekke band is doorgereden, noemt hij niet verwonderlijk. „Je merkt daar nauwelijks iets van. Om een wiel van een bus zitten fei telijk twee banden: een binnen- en een buitenband. Doordat de buitenband redelijk op span ning is gebleven, kon de bus normaal doorrijden. Een chauf feur merkt het eigenlijk pas als anderen hem daar op attent maken." Nagtegaal kan nog niet zeg gen of het incident reden is de veiligheidsmaatregelen aan te scherpen. „Daar moet de in spectie zich nog over buigen. Wel geldt nu al de richtlijn dat chauffeurs onmiddellijk moeten stoppen als ze met een lekke band hebben te kampen. Juist om dit soort voorvallen te voor komen." Overigens stelt Nagte gaal vast dat de brandweer re delijk aan de late kant was. „Het duurde wel een kwartier voor dat ze kwamen." Commandant D. de Vries van de Valkenburgse brandweer bestrijdt dit. „Vol gens onze informatie was de brandweer binnen negen minu ten ter plaatse. Het had mis schien sneller gekund als meteen de juiste plaats was doorgegeven. Maar daar is eni ge verwarring over ontstaan. In de eerste melding werd gespro ken over het Shell-station op Katwijks gebied. Het bleek uit eindelijk bij het viaduct te zijn, op Valkenburgs gebied. Daar door is er tijd verloren gegaan. De brandweer wil er natuurlijk eerst zeker van zijn dat er inder daad niets bij de benzinepomp gaande was voordat ze verder reed." leiderdorp jaap van sanduk Er komt mogelijk een ontmoe tingsplaats aan de rand van het park De Houtkamp. Als het aan het gemeentebestuur ligt ver rijst er een drie meter hoge py- ramide-achtige betonnen con structie met vier inhammen die toegang bieden tot zitbankjes. Het bouwwerk wordt ongeveer vier meter breed en oogt vol gens wethouder C. Kerner (wel zijn) 'zeer aardig.' Hoewel het bouwwerk geschilderd kan wor den, houdt de wethouder de kleur voorlopig op betongrijs. Eerdere plannen van het col lege voor een jongerenontmoe tingsplaats (JOP) op dezelfde plek in De Houtkamp liepen stuk. De commissie beroep en bezwaarschriften schaarde zich in juni in grote lijnen achter omwonenden die protesteerden tegen het plan voor de JOP. Nut Om de hangplek te maken, wil de de gemeente gebruik maken van een vrijstellingsmogelijk heid in het bestemmingsplan. Daarin is echter bepaald dat een bouwwerk op de beoogde plek 'openbaar nut' moet heb ben, zoals bijvoorbeeld schakel huisjes en standbeelden. De commissie beroep en bezwaar oordeelde dat die vlieger niet opging voor een JOP. De juris ten vonden ook dat de gemeen te onvoldoende duidelijk had gemaakt waarom was gekozen voor „een van de mooiste plek jes van het park." Souplesse Toen de plannen voor het in richten van vijf grootschalige JOP's sneuvelden omdat de be volking er geen oren naar had, kondigde wethouder Kerner aan dat dc letter 'J' er van haar wel af mocht. „We moeten voor el kaar krijgen dat iedereen, jon geren en bewoners, zich voor zo'n plek verantwoordelijk voe len." Voor de inrichting van de ont moetingsplek in De Houtkamp komt geen inspraakprocedure. „Die is begin dit jaar al uitge breid gevoerd", zegt de wethou der. Tegen de bouwvergunning, die in de loop van augustus wordt afgegeven, kan wel be zwaar worden gemaakt. D66-fractievoorzitter E. Grootaarts wijst er in een reac tie op dat gezien de vakantiepe riode de wethouder met de re actietermijn „wat souplesse moet tonen. Als mensen na hun vakantie nog willen reageren, moet je dat meenemen. Het moet niet zo zijn dat je als een blinde gaat zeggen: sorry, de termijn is voorbij." Bloemenstoet trekt dit jaar door Haarlemmerstraat Daarna trekt de stoet richting Scheveningen, waar de wagens tussen 18.30 en 20.30 uur te be wonderen zijn. Met het weer oppakken van de volledige bin nenstadroute is dit jaar de tocht door Stevenshof komen te ver vallen. Rijnwoude spuit Top Gun "I rene nieuwenhuijse Het Rijnsburgs Bloemencorso (rekt dit jaar weer door de Haar- emmerstraat in Leiden. Hier- joor krijgt het corso een Leids Jentrum accent. De winkeliers Jan de Haarlemmerstraat ma ten dit mogelijk door sponsor- lelden beschikbaar te stellen. Niek Hemmes verheugt zich Ir op. Hoewel hij er inmiddels i\ 44 corso's op heeft zitten, be- poft het aanstaand bloemen corso er één te worden dat zijn weerga niet kent. De bloemen fijn ongekend mooi en het feit jlat de rijdende bloemenpracht Weer uitgebreid in de Leidse binnenstad is te bezichtigen, poet hem deugd. Scheveningen wordt, net als voorgaande jaren, (veer bezocht. „Het belooft een jekker ouderwets corso te wor pen". Hemmes is secretaris van de •tichting Rijnsburgs Bloemen- torso. Op zaterdag 5 augustus lal het 49ste corso behalve door Leiden traditiegetrouw door Rijnsburg en Katwijk trekken. Daarna gaat het richting Noord- fvijk. De stoet zal zaterdagavond Dp de Koningin Wilhelmina- boulevard te bewonderen zijn. Dok zondag kunnen corsolief- jiebbers de twaalf praalwagens en de 38 kleinere voertuigen be kijken. Daarnaast rijden er, in het kader van de inmiddels foorbije bevrijdingsfeesten, ook pen aantal legerwagens mee. Het défilé voor het stadhuis in de Breestraat belooft dit jaar ien hoogtepunt te worden. De gemeente Rijnwoude start morgen een proef met het orga nische onkruidbestrijdingsmid del Top Gun. Daarbij worden de straten in de gemeente aange pakt waar het onkruid het we- ligst tiert. Zo worden in Hazerswoude- Dorp een aantal straten in Plan Zuid I aangepakt en worden in Koudekerk de Prinses Beatrix- straat en de Beneluxstraat on- Medewerkers van het corso zijn in de bloemenveiling Flora volop aan de slag om de praalwagens vorm te geven. foto holvast/marklamers „Het is altijd prachtig die mooie, kunstzinnige en fleurige wagens tegen de achtergrond van hoge gebouwen te zien." Ook de achtergrond van de zee is voor Hemmes aanleiding het komend corso op voorhand al vast het predikaat 'uniek en bij zonder' te geven. Het thema van het corso 1995 is 'bloemrijke vormen' en de ar rangementen zijn abstract van vorm. Zo zullen er schikkingen van 'hangende', 'grillige', 'zwe vende'. 'boog' en 'ring'vormen zijn. Sinds gisteren wordt er met man en macht aan de opbouw van het corso gewerkt. De jurering van het corso heeft morgenmiddag plaats. Uitmuntend De combinatie van hoge zomer- temperaturen en het natte voorjaar zorgen volgens Hem- mes voor een uitmuntende der handen genomen. bloemenkwaliteit. Want nog steeds is het corso een uit stalkast van zomerbloemen. Ui teraard worden deze tuinbloe- men de laatste jaren steeds meer aangevuld met 'kasbloe men'. „Maar om heel eerlijk te zijn, vind ik dat elk jaargetijde zijn eigen specifieke corso moet hebben. Tulpen en hyacinten horen in het corso van de Bloembollenstreek, zomerbloe men in het Rijnsburgse en dahlia's in het Zundertse cor so." In Noordwijk wordt het corso voorafgegaan door het kinder corso. Als onderdeel hiervan rijdt dit jaar een nettenwagen met daarop een nettenboetster van de klederdrachtgroep van het Genootschap Oud Noord- wijk mee. Het corso wordt begeleid door zo'n kleine dertig muziek korpsen,. verdeeld over de vier trajecten. Deze gezelschappen komen uit alle delen van Neder land. Deze 'inmenging' is nood zakelijk vanwege de vakanties, waardoor de streekgroepen niet allemaal beschikbaar zijn. 'Oegstgeest is niet laks en onzorgvuldig' oegstgeest monica wesseling Wethouder M. Poelmans van Oegstgeest is boos op advocaat H. Pool. Boos omdat de advo caat de gemeente Oegstgeest ervan beticht laks en onzorgvul dig om te gaan met de belangen van haar inwoners. De gemeen te zou veel te traag een besluit nemen over de bezwaarschrfi- ten tegen de bouw van een dak kapel op een patiobungalow aan de Annie M.G. Schmidt- laan. Die trage afhandeling is volgens Poelmans echter 'hele maal de schuld' van de advo caat van de bezwaarmakers. De advocaat heeft maanden verlo ren laten gaan doordat hij naliet een wettelijk verplichte schrifte lijke verklaring af te geven. Wet houder Poelmans wijst alle aan tijgingen van de advocaat als zou de gemeente laks omgaan met de belangen van de bewo ners, dan ook van de hand. „Wij hebben maanden op hem ge wacht." Twintig bewoners van de be wuste straat hebben bezwaar aangetekend tegen de bouw van een dakkapel. In april is er een hoorzitting geweest, maar om dat er later nog een bezwaar schrift werd ingediend bij de ge meente, zou er een tweede hoorzitting moeten komen. De wet bepaalt dat de bezwaarma ker kan afzien van een hoorzit ting, maar dit dan officieel schriftelijk moet melden. Inmiddels is de verklaring binnen. De advocaat stelt echter als voorwaarde van het van het afzien van de hoorzitting dat de bouw van de dakkapel niet doorgaat. De wethouder: „En aan die voorwaarde kunnen wc natuurlijk niet voldoen. Dus moet er toch nog een tweede hoorzitting komen". De nieuwe hoorzitting wordt op 17 augus tus gehouden. De constatering van de advo caat dat de gemeente zich niet zou houden aan eerder gedane toezeggingen dat er op de bungalows nooit dakkapellen zouden komen, raakt volgens Poelmans kant noch wal. De zaak is voor de rechter geweest en die heeft bepaald dat de ad vocaat de toezeggingen niet aannemelijk kan maken. Overigens gaat de gemeente vanaf de zomer met een nieuwe commissie beroep- en bezwaar schriften werken. Tot voor kon werd de commissie - waarbij bezwaar kan worden gemaakt tegen besluiten van de gemeen teraad of burgemeester en wet houders - voorgezeten door de voorzitter van dc gemeente raad, de burgemeester. De nieu we commissie wordt geleid door een onafhankelijke voor zitter, een burger die jurist is. De Salix 'Hakuro Nlshiki' komt eigenlijk uit Japan. Het is het meest exotische wilgje dat in Nederland groeit en bloeit. Hij loopt al in het voorjaar rose-rood uit. Later in het jaar komt de typische zilver-bonte bladkleur naar voren. Stamhoogte 60 cm. Van 15,95 voor

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15