Polo-kano's uit Oude Wetering fw Geforceerd glimlachen is er niet bij Natte Vcrefen KAR ETTEN Aan boord van de 'Dar Mlodziezy', dag 1 Scheepsmodellen in Leidse bibliotheek Verkeerd kaartje DERIJ DE MEREN 071 - 170112 JAN KRUIDER: WONINGINRICHTER WeCo MOTORSLOEPEN VJeCo bv Prooi van de toekan Tanker ramt kruiser op Braassem zonnig 73]enaar A.G.A. Schalks exposeert in de maand augustus een aan- nyheepsmodellen in de vitrines van de Centrale Bibliotheek aan jieuwstraat 4 in Leiden. Schalks heeft zich laten inspireren door Ionian 'Hollands Glorie' van Jan de Hartog. Zijn eerste model Sde sleepboot 'Furie' die in dit boek een belangrijke rol speelt, pa volgden nog vele andere modellen, waaronder een Katwijk- bmschuit en een sleepboot van Smit Rotterdam. Behalve van jpen zijn van zijn hand ook schaalmodellen van karren en en fcns te bekijken, met als thema 'uit het straatbeeld verdwenen', kt evenement 'Sail Amsterdam' is voor de Leidse bibliotheek laanleiding om boeken over schepeh en scheepvaart uit de col- Se te exposeren. De tentoonstellingen zijn te bekijken tijdens de Juikelijke openingsuren van de bibliotheek. al de enthousiaste wandelaar ongetwijfeld al zijn opgevallen: e rubriek 'Langs de boorden' van gisteren is een verkeerd Stje geplaatst. De wandeling voerde langs de boorden van de Se Aa, maar op de illustratie was de omgeving van de Nieuw- |)se Plassen te zien. Aan de hand van de gedetailleerde beschrij- jvan de voettocht is het echter mogelijk om de wandeling ook r hulp van het (goede) kaartje te voltooien. Vooralle inlichtingen: -01806 -21489 tot 22.00 uur ■sinraTr; v.a. 20 PERSONEN Herensingel 10-11 Leiden Tel. 071 - 21 81 30. Op maandag gesloten. Lid Interieur Waarborg Graag tot ziens! met diesel of electra, 4.70/6.25/6.85 mtr. import - export Heilige Gccstlaan 46/48 2465 AX Rijnsaterwoudc tel. 01713-13643 Voor inlichtingen en/of proefvaarten ONDERDAG 3 AUGUSTUS 1995 Tropische temperaturen in Nederland. Iedereen gaat een tandje terug en doet het wat rustiger aan. Behalve in Oude Wetering, in een loods achter Felix Watersport, aan de Oude Wetering staan twee mannen in het zweet huns aanschijns te zwoegen. René Veltien en Wanja van Oudenallen bouwen in hoog tempo polyester kano's. Ze moe ten wel, want bij temperaturen van dertig graden en meer hardt het materiaal in de mallen letterlijk onder hun handen. Het is een klein bedrijfje, Felix Produktbedrijven, maar daarom niet minder gerenommeerd. René Veltien is één van de weinigen in de wereld die po lokano's bouwt. Hij exporteert zijn produkten naar Engeland, Duitsland, Italië en nog een handvol landen. Reclame hoeft hij niet te maken. „Ze we ten me wel te vinden", zegt hij. Dat klinkt minder bescheiden dan het is. René doet namelijk zelf aan kano-polo, een variant op waterpolo en paardenpolo, maar dan gespeeld vanuit een speciale korte en wendbare kano. En juist die scheepjes bouwt hij. Regelmatig doet hij mee aan internationale toernooien. „Onder de deelnemers is wel bekend dat ik kano's bouw en dat ze voor een nieuwe bij mij kunnen aanklop pen. Verder worden er nog polokano's in Engeland gebouwd, in feite de enige concurrentie. In Duits land maken ze ze ook, maar eerlijk gezegd is dat niks." René en Wanja zijn allebei lid van het Rijnlands kanopolo team, maar ook van het Nederlands team. Volgende week staat het Europees kam pioenschap in Rome op het programma. Dat toer nooi is één van de redenen om zo door te ploete ren. Voor ze vertrekken willen ze de bestelde ka no's afhebben. René en Wanja zijn overigens optimistisch over de Europese kampioenschappen. „We horen bij de favorieten. De vorige keer ook, toen zijn we als vierde geëindigd. Dat we toen niet verder kwamen had te maken met de spanning. Het blijven wed strijden, je weet nooit zeker hoe het afloopt." Naamgever van Felix Watersport is Fred Felix. Hij woont nog wel boven de zaak, maar heeft er fi guurlijk gesproken afstand van genomen. De ver koop- en verhuurafdeling verkocht hij aan Jacques de Bruyn. De bouw-tak ging naar René Veltien. Maar de naam Felix is na tientallen jaren - Fred Felix nam zelf de zaak over van zijn vader - een be grip. Fred Felix was degene die indertijd overstapte van jachten op kano's, toen niemand er nog wat in zag. Importeerde boten, maar begon ze ook zelf te bouwen. Een paar jaar geleden stapte hij uit. „Als eenmaal iets draait, is voor mij de gein er af', zegt hij. Nu zit hij in de produktontwikkeling. Op het ogenblik ontwerpt hij met name verpakkingen en zoekt daar producenten voor. Incidenteel tekent hij nog wel kano's. De polokano uit Oude Wete ring, die het internationaal zo goed doet, is bij voorbeeld van zijn hand. René Veltien op zijn beurt zegt heel redelijk te- kunnen leven van zijn polyester produktiebedrijf. „Maar we maken ook nog andere artikelen dan ka no's. Tanks, projectmeubelen, wat mensen maar willen hebben van polyester, dat maken we." RUDOLF KLEUN Voor Pampus liggen Pampus is de zandbank die zich ter hoogte van Amster dam in de Noordzee bevindt. De oude zeilschepen moesten daar blijven liggen tot de vloed opkwam. Zij konden dus bij gebrek aan vaarwater niet verder. Voor Pampus liggen, heeft te genwoordig een wat minder letterlijke betekenis, namelijk: stomdronken zijn zodat staan onmogelijk wordt. Een andere uitdrukking luidt overigens: Hij zit op Pampus. Het betekent: Hij is in grote moeilijkheden gekomen. De Leidenaar Jeroen Dijkman vaart de komende dagen mee op het Pool se schip 'Dar Mlodziezy" tijdens de laatste etappe van de Cutty Shark Tall Ships' Race van het Deense Fre- derikshaven naar IJmuiden. Dijk man is één van de twee winnaars van een prijsvraag van het gelijkna mige whisky-merk. Verslaggeefster Marina van den Berg monsterde gis teren ook aan in Frederikshaven en doet de komende dagen in de Water krant verslag van de zeiltocht. Schattend kijkt Jeroen Dijkman langs de mast, die metershoog boven hem uittorent. Op een meter of tien is het eerste platform van de 'Dar Mlodzie zy'. „Dat is wel te doen, die eerste ring", zegt hij vol zelfvertrouwen. De hogere platforms verdwijnen bijna uit het zicht, zo hoog. Hoe zou je daar op komen? Hij test even de 'klimrekken' die via de reling naar de mast leiden. „Moet je eens voelen!, hoe stevig dat touw is." Eerder op de middag had hij maar eens geïnformeerd hoe dat zat als hij volledig mee zou draaien met de be manning. En ja hoor. dat hield ook aardappels schillen en dek schrobben in. Daar moest hij nog even over na denken, eerst maar eens wennen op het schip. Want het duurt even voor dat je hier thuis bent. Onder het glad- geschuurde dek ligt een doolhof van gangen en trapjes. Overal zoemen en trillen geheimzinnige apparaten ach ter deuren met het bordje 'verboden toegang' erop. Daar tussen liggen de hutten van de 150 bemanningsleden van de 'Dar Mlodziezy'. Onze hutten zijn verrassend ruim en comfortabel: een zitje, een stapelbed, twee grote kasten en een wasbak. In de 'Captains lounge' is een bar, maar daar heerst een ijzeren discipline: vier keer per dag een paar uur open en om negen uur 's avonds gaat hij dicht. Veel heeft Jeroen nog niet kunnen zien van het leven aan boord, want door een gemist vliegtuig arriveerden wij (Jeroen Dijkman, de tweede prijs winnaar Lex Lelyveld en twee verslag gevers) uren te laat in Frederikshaven. De kapitein die ons zou rondleiden is al passagieren, dus Jeroen en Lex ver kennen op eigen houtje het schip. „Alles met de hand, hoor", zegt Jeroen, wijzend op de tientallen tou wen die keurig zijn vastgezet aan de reling. Op het dek zitten drie somber kijkende mannen een mud aardappe len te schillen. 'Beng', een enorme knal weerkaatst over het water. In een roeiboot staan vijf matrozen gekleed in witte overhemden, pet, das en on derbroek. Een piepklein kanon op de voorplecht van de dobberende boot zwaait ongericht onze kant uit. 'Beng'. Het saluutschot voor de 'Dar Mlodziezy', vermoeden we. Een paar bemanningsleden die over de reling hangen, zeggen in ge broken Engels dat het iets met theater te maken heeft. Ze juichen bij elke schot. Morgen worden de zeilen ge hesen: de 'Dar Mlodziezy' vertrekt dan op weg naar Sail '95. MARINA VAN DEN BERG René Veltien en Wanja van Ou denallen gaan on der tropische om standigheden on verstoorbaar door met de bouw van polokano's. FOTO BEN DE BRUYN Op het Braassemermeer heeft een tanker afgelopen nacht een kleine kruiser ge ramd. Het ongeluk op het meer gebeurde ter hoogte van de Kerkstraat in Oude Wetering. De opvarenden van het pleziervaartuigje, dat bij de botsing total loss raak te, kwamen met de schrik vrij. Ze lagen te slapen toen het ongeluk gebeurde. De schipper van de tanker heeft niks gemerkt van het Incident en is doorgevaren naar Alphen aan den Rijn. Daar kon hij later door de waterpolitie, die een onder zoek naar de oorzaak instelt, worden aangesproken. Woensdag 3 augustus, Grote Hem Om meerdere redenen heb ik een hekel aan wind. Eén daarvan is cosmetisch: het leven heeft mij niet gespaard, maar ik verkeer nog in de gelukkige omstandigheid dat mijn haar in de war kan raken. Daar ik gemiddeld zes tot zeven keer per dag van ervaren schedel-watchers de verzekering krijg dat dit probleem van zeer voorbijgaan de aard is, ligt hierin echter niet de voornaamste oor zaak van mijn aversie. Nee, de grootste ergernis ligt op het nautische vlak. Net als bij de 'Heralcl of Free Enterprise' en andere veerboten van het duikelaar-type, is ons vaartuig boven cle water lijn aanmerkelijk hoger clan onder de waterlijn. Dat leidt er in de praktijk toe dat een straffe bries het broze evenwicht tussen mens en machine danig kan verstoren. Met een absolute minimum-bezetting van twee opva renden verlaten wij op deze winderige ochtend onze tij delijke ligplaats in de jachthaven aan de Heimanswete ring in Alphen. Zachtjes tuffen we achteruit om box 22 weer voor een aantal uren te verlaten. Routine is, het de afgelopen dagen geworden om vervolgens met het boeg- schroefje over bakboord weg-te draaien en richting op haalbrug te varen. Zodra we dit keer uit de beschutting van het jacht naast ons zijn, lijkt het kleine broertje van orkaan Erin vat op ons te krijgen. In hoog tempo waaien we richting een schip met de omvang en het prijskaartje van de Queen Elisabeth II. De bezadigde huisvader die deze dag als matroos!redacteur heeft aangemonsterd, weet ons met de traptechniek van een kickboxer nog net te vrij waren van het pijnlijke uitwisselen van schadeformulie ren. Op de Heimans- en Woudwetering zoekt onze boot ongewenste toenadering tot een binnenvaartschip van 488 ton. en het is van meet af aan duidelijk wie het on derspit gaat delven als het tot een confrontatie komt. Maar echt hachelijk wordt het pas als we onze derde opvarende en een fotograaf oppikken bij de ligplaats van het pontje aan hetPaddegat. Met de wind mee zijn we de afgesproken plek voorbij voordat we het in de ga ten hebben en moeizaam in zijn achteruit worstelend te gen cle elementen, keren we op onze schreden terug. Een armada van plezierjachtjes is nog wel bereid om voor ons uit te wijken, maar als we de bocht naar het aanleg- steigertje inzetten doemt de boeg van het rondvaartschip 'Avifauna 3' achter ons op. In een flits herinnert mijn collega zich het nare stukje dat hij ten tijde van de FIOD-aJfaire over het Van der Valk-concern het licht deed zien. De gashendel wordt omlaag gedrukt, de schroeven aan de achterzijde en in de boeg draaien als razenden in het rond, maar de 'Mistral' lijkt door een onzicht bare hand naar de rondvaart boot te worden getrokken. Alleen dankzij het duwtje van de hek- golf weten we op het laatste mo ment te ontkomen aan de toe kan op de voorsteven, die zijn bek al akelig wijd had openge sperd. De hereniging met onze derde matroos/redacteur en de foto graaf - die zich op de kant bijna hebben bevuild van angst - le vert hartverscheurende beelden op. Een zichtbaar ontroerde om stander vergelijkt het tafereel niet de thuiskomst van 'onze jongens'uit Bosnië. Maar dat lijkt ons overdreven. Zo hard kan het daar toch niet hebben gewaaid |boot van het Leidsch Dagblad vaart deze week op en rondom Qfiraassemermeer. Tips en suggesties voor de Waterkrant kun- i rechtstreeks worden doorgegeven aan de verslaggevers op de !>t (tel. 06-52801476) of aan de redactie op de wal (tel. 1-356441). Kunstzwemmen is in Alphen aan den Rijn tot kunst verhe ven. Bijna dagelijks zetten tien tallen meisjes, van dik tot dun en van klein tot groot, een pin op hun neus voordat zij te water gaan. De kunstzwemtak van AZC oefent groepsgewijs, met zijn tweeën en alleen op de in gewikkeldste figuren boven en onder water. De beste kunst zwemsters van Alphen behoren automatisch tot de top van Ne derland. Vandaar dat Dana Duin, Joy ce de Jong en Elles van Duyn (dochter van trainer Els van Duyn) als geen ander kunnen uitleggen wat hun tak van sport inhoudt. Want die knijper, of in vaktermen neusklem, toont al leen maar de buitenkant van een kunstzwemster. Zij moet heel wat in haar mars hebben: conditie, kracht, lenigheid, ele gance en mentaliteit. Je moet niet alleen sierlijke bewegingen maken, maar ook in hoog tempo baan tjes kunnen trekken. Gevorderde kunstzwemsters („We kennen maar één kunstzwemmer, een jongen uit Nieuwkoop") wor den onderworpen aan minder alledaagse trai- ningsvormen. „Dan zit er ie mand met een lepeltje op het trapje van het bassin te tikken. Op het ritme daarvan moeten wij onze figuren uitvoeren", zegt Joyce. Dana kent een nog sterker voorbeeld. „Het is zelfs mogelijk om met een bekertje op je hoofd te trainen, maar dat hebben wij nog nooit hoeven doen." Om goede beoordelingen bij wedstrijden te krijgen kunst- zwemmen is net als turnen en kunstrijden op de schaats een 'jury-sport' moeten de ver richtingen van de meisjes er goed uitzien. Maar ook de meis jes zelf moeten aan bepaalde verwachtingen voldoen. „We moeten niet te dik zijn en het liefst ook niet al te lang." Want, vindt Joyce, lange kunstzwem sters zijn meestal niet zo sierlijk, soms wat slungelig. Eén misverstand willen de drie Alphense zwemsters graag de wereld uithelpen. De ge maakte, o zo geforceerde glim lach staat niet meer op hun re pertoire. Spontaniteit wordt te genwoordig meer gewaardeerd dan een onwaarschijnlijk vette WATERSPORTEN IN DE ZOMER 'smile' op hét moment dat je met zo'n klem op je neus naar adem snakt, omdat je een tijdje onder water bent geweest. Nog belangrijker dan het ui terlijk is de longinhoud van een kunstzwemster. „Je moet grote longen hebben", aldus Dana. En de ijzeren wil om die steeds maar weer op de proef te stel len. Op de video wordt boven dien genadeloos vastgelegd wat voor verbetering vatbaar is. Joy ce: „Vroeger kwam er tijdens een groepsoefening wel eens eentje van de acht te vroeg naar boven. Zulke fouten maken we gelukkig niet meer." TEKST: TIM BROUWER DE KONING FOTO: HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11