'Als ik maar niet hoef te schrobben' I Het Motorhuis r29» I - i16-- Wandeling langs de oevers van de Wijde Aa 1 b.v. Onzichtbare vijand bedreigt badgast op zomers strand Geweer zonnig Zijlhaventjes nu voor iedereen open WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1995 Heeft u het "Leidsch Dagblad" al gezien, in een Pontiac van: Officieel Opel en US CAR dealer Vondellaan 80, Leiden, Telefoon 071 - 351800. Waterkrant-kortinqsbon Tegen inlevenng van deze Leidsch Dagblad-Waterkrant bon krijgt u 5.= k I op de gloednieuwe boottocht van Rederij van Hulst De boot neemt u 3 'A i I mee via 't Joppe (De Kaag) over de Zijl, de Oude Rijn. en de Does naar Ihet schilderachtige Hoogmade Vandaar vaart het schip over de kromme C de Wijde Aa, Braassemermeer, Ringvaart, de Ade naar de Kagerplassen terug naar Warmond PrijK f 17,50 «oiw«...n.n |n«mull Nieuwkoop 0 !0 J •OA jlaarlemmertrekvaart 10 2341 NP Oegstgeest 071 -170702 1 Stalling van schepen tot 20 ton binnen buiten 'Inbouw en onderhoud van motoren accessoires Mogelijkheden om zelf aan uw schip te werken t Winkel met groot assortiment watersportartikelen Het zomerse strand heeft een onzichtbare vijand: de pieter man. Een piepklein visje dat zich met het warme-weer in graaft in de zandbanken, vlak onder de kust. Als het beest een vijand ziet of voelt, schiet het gif uit de opgerichte ste kels. De gevolgen voor de strandganger kunnen variëren: van dikke, rode, stijve en verlamde plekken tot bewusteloosheid. De ellende kan beperkt blijven, wanneer de pijnlijke plek snel in het hete water belandt. Dat hete water neutraliseert namelijk het gif, zo meldt Martien van Oijen, conservator vis van het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden. Of, om precies te zijn: het gif is een eiwit en dat eiwit stolt door de hitte. De EHBO-posten in Katwijk hebben de afgelopen dagen al heel wat hete emmers klaargemaakt: zo'n drie per dag per post, is de schatting van woordvoerster Emmy Burgers. De Noordwijkse reddingsbrigade zit per post op tien tot vijftien gevallen per dag. Net als in andere warme zomers. Voor de onfortuinlijke strandgangers staan pietermannen op sterk water klaar. Dan kunnen ze ook eens zien hoe de beestjes eruit zien: zes centimeter lange, bruine beestjes met een zilverkleurige kop. Omdat de dieren zich tot hun ogen ingraven, blijft dat zilverkleurige verscholen. Het laatste stukje van de kop is namelijk weer zandkleurig. Toch kunnen strandgangers wel wat tegen de pieterman doen. Schoffelend lopen, zegt de woordvoerder van het Na tuurhistorische Museum. Met andere woorden: als je het zand een beetje opschopt, schop je ook het visje weg. Je hebt dan minder kans dat je op hem trapt en hem de onver biddelijke boodschap meegeeft dat je zijn vijand bent. Of er nu meer pietermannen zitten dan in andere zomers, durven de deskundigen niet te zeggen. Dat veel mensen kla gen, zou verklaard kunnen worden doordat het zo druk is op het strand. De kans dat er iemand op een pieterman stapt, is daardoor groter. Vraag lijkt alleen: hoe weetje nu zeker dat je in een pieter man bent gestapt? ,,Het is een hele gemene pijn", meldt W. Star van de Noordwijkse reddingsbrigade, die uit eigen erva ring spreekt. „Ik kreeg het idee alsof het van binnen begon te zwellen. En al snel belemmerde het me in mijn bewegin gen." PAUL VAN DER KOOU Op de oever van de Zijl tussen Lage Rijndijk en Timorstraat in Leiden is het laatste grote stuk stadvernieuwing ontsproten. Het project, dat de gemeente met gevoel voor topografie Zijloever noemde, omvat tien tallen woonhuizen, een fiat en een zorgcentrum voor ouderen. Zijloever was politiek omstre den, maar is één van de aan trekkelijkste stukjes van de Kooi geworden. Tussen de afwisse lende en moderne bebouwing liggen wegen, paden en bos schages waar straatmakers en gemeentelijke tuinmannen zich duidelijk van hun beste kant hebben laten zien. En aan weerskanten van de hoge, blau we flat in het midden zijn twee haventjes aangelegd om het ste- debouwkundige beeld van het gebied verder te verfraaien. Het was voor de ontwerpers de bedoeling dat die twee ha ventjes in de zomermaanden een vrolijk drukke aanblik geven met komende en gaande water sporters. Alleen dan is deze buurtverfraaiing ook functio neel. Nu heerst daarover twijfel Terwijl de ene inham vol ligt met speedboten en langzamer vaartuig, is twintig meter stroomopwaarts de andere 'la gune' met een houten ponton afgesloten en leeg. En dat is op vallend, omdat ligplaatsen schaars zijn. Het beheer van beide onover dekte bootstallingen is in han den van de woningbouwvereni ging met de toepasselijke naam 'Zijl en Vliet'. Op het nieuwe kantoor aan de Korevaarstraat legt S. Onderwater van de afde ling bewonerszaken uit hoe de 'leegstand' is ontstaan. „De lig plaatsen waren oorspronkelijk alleen bedoeld voor inwoners van De Kooi. Omdat er niet ge noeg animo was, zijn ze later ook opengesteld voor personen uit ons totale woningbestand. Eén van de twee haventjes is nu zo goed als vol, de ander is in derdaad nog leeg. Daarom mag nu iedereen daarop inschrijven. Een kleine ligplaats kost 400 gulden per jaar, een grote 575 gulden. Een koopje dacht ik zo", aldus Onderwater. Om de laatste opmerking in perspectief te plaatsen: wie zijn boot of schip elders in Leiden aan de walkant parkeert, betaalt 17,20 per vierkante meter per jaar. Een rekensommetje leert dat alleen schepen met een op pervlakte van groter dan 27 vierkante meter, de afmeting van een kleine woonboot, goed koper uit zijn bij Zijloever. Zijl en Vliet klinkt als een instelling die met water te maken heeft en dat leek in De Kooi ook het ge val te zijn. Misschien onbewust heeft Zijl en Vliet door haar prijsstelling zich toch weer op het terrein van woningen bege ven. LOMAN LEEFMANS Mooi wandelen kan ook 'om de hoek'. Even ten oosten van Lei derdorp ligt een uitgestrekt veen- weidegebied. Hier werd in vroe ger tijden op grote schaal veen gewonnen. De Wijde Aa was ooit een smalle veenstroom. Door turfwinning werd steeds meer van de oevers weggeslagenhet water deed de rest. De Wijde Aa is nu een stroom met respectabe le breedte, die uitmondt in het Braassemermeer. De Wijde Aa-route loopt door een oer-Hollands gebied. In het voorjaar een prima plek om weidevogels te bespieden als de kievit, grutto, tureluur en scholekster. De vogels maken niet veel werk van hun nest: een kuiltje in de grond en klaar is Kees. Dat maakt de zorg voor het kroost er niet minder op. In broedtijd is elke wandelaar voor de weidevogel een potentieel ge vaar en vader en moeder zullen de 'onverlaat' dan ook met luid geschreeuw en gepiep van het nest zien weg te lokken. De plantenrijkdom is, zo dicht bij de stad, groot. Direct langs de waterkant staat lisdodde en mattebies. Zwarte eisen en grau we wilgen zorgen voor wat be schutting. In het vroege voorjaar zijn de roze kaarsen van het groot hoefblad te bewonderen, later in het jaar de knalgele dot terbloem. Óp de drogere oever stukken zijn ruigkruiden zoals de gewone engelwortel, harig wilgeroosje en .fluitekruid te zien. Weilanden, koeien en scha pen, wind om de oren en het zachte klotsen van water: De Wijde Aa route. De route: De wandeling begint bij de bus halte Kerkstraat (lijn 167 en 182) in Hoogmade. Na uitstap pen de weg vervolgen tot aan cle voorrangsweg. Rechtsaf, de brug over De Does over. De weg over steken en direct langs het water Qiet water aan de linkerhand houden) een tegelpad op. Aan de kop van het pad staat eet) geel rood -geel - paa Itje. Wandelpad Vlietkade vervol gen. Af en toe verspert een hek de doorgang maar door de op- en afstapjes zijn deze hindernissen makkelijk 'te nemen'. Na enige tijd, kort na het passeren van de watermolen, gaat het tegelpad over in gras: wandel verder over de dijk. Aan het eind van de dijk een hek met spijlen. Rechts van het hek is een overstapje. Direct na het hek, linksaf het fietspad op. Enkele tientallen meters verder, vlak vóór een bushalte (lijn Hebt uw naasten lief. Mijn baas zag in mij één van de twee kapiteins van de LD-boot. Er zijn in deze tropische periode slechtere baantjes te bedenken. Dat ben ik me zeer wel bewust. Daarom deed ik gisteren iets terug. Geheel ongevraagd verrichtte ik gisteren op de Braas semermeer een onderzoek naar de toestand van het zwemwater. U weet dat zwemmen in natuurwater een linke bezigheid is geworden. Daarom dacht ik: ik neem ondanks alle waarschuwingen over infectiegevaar de proef op de som en gaat het mis dan hebben de bootre dacteuren toch een mooie primeur: 'Kapitein wordt on wel na zwempartij in binnenwater'. U zult dat bericht vandaag niet aantreffen, want op de Grote Hem bleek het water redelijk schoon en zonder bacteriën. Hoewel ik toch een paar eendjes redelijk uit geteld langs mij heen zag drijven. Enigszins teleurgesteld omdat ik mijn baas geen sen sationeel bericht kon aanbieden, heb ik mij gisteren ver dienstelijk gemaakt met het uitdelen van kranten. In derdaad, ook daar hebben wij ons mee bezig te houden. U moet eens weten wat voor halsbrekende toeren we moeten uithalen om de mensen op het water een krantje, gratis en voqr niets, aan te bieden. Dat levert veelal een vriendelijk gezicht of een welgemeend dank-je-wel op. Daar doen we het allemaal voor. Ik had gisteren gast-kapitein Si mon aan boord en met z'n twee- en stuurden we de Mistral naar alle boten op de Wijde Aa. Zo ook naar de zeilboot 'Schevenin- gen'. Die lag op een moeilijk be reikbare positie. Simon pakte het 'roer, ik de boegschroef en de gashendel. Eindelijk hadden we de boot binnen 'handbereik'. Een collega strekte zijn rug en arm, en reikte een krantje aan. 'Meneer, kijk eens, een krantje'. De man keek niet op of om. 'Niet geïnteres seerd', zei hij. Naast me mompelde een colle ga: 'Als ik nu eens een geweer bij me had gehad'. De 'Dar Mlodziezy' onder zeil. Leidenaar wint droomreis op zeilschip Je dit De boot van het Leidsch Dagblad vaart deze week op en rondom oor dde Braassemermeer. Tips en suggesties voor de Waterkrant kun- uali- nen rechtstreeks worden doorgegeven aan de verslaggevers op de eri- boot (tel. 06-52801476) of aan de redactie op de wal (tel. jkza|071-356441). 'Sail Amsterdam': de grootste zeil schepen ter wereld leggen volgende week aan in Nederland. Honderddui zenden mensen zullen het evenement bezoeken. Velen zullen aan wal dro merig staan te kijken als de schepen in vol ornaat het Noordzeekanaal op varen: als je daar eens op kon meezei len... Voor Jeroen Dijkman wordt het werkelijkheid. Hij kocht in de Leidse Doezastraat een fles whisky, deed mee met een prijsvraag en won de eerste prijs. Vandaag monstert hij in Denemarken aan op de 'Dar Mlodzie zy', een Pools opleidingsschip en zeilt mee in de 'Cutty Sark Tall Ships' Race' naar IJmuiden. Op 10 augustus maakt hij de intocht bij 'Sail Amsterdam' mee. Het Leidsch Dagblad zal Jeroen volgen op deze reis en verslag doen van zijn avonturen aan boord. De 'Dar Mlodziezy' (Jeroen: 'mis schien dat ik die naam goed uitspreek Jeroen Dijkman: „Echte mannensfeer aan boord." als ik wat op heb') is ruim honderd meter lang, heeft drie masten en meer dan 30 zeilen, met prachtige namen zoals 'bezaanstagzeil' en 'grootboven- bramzeil'. „Mijn huisgenoten geloof den eerst niet dat ik had gewonnen", vertelt hij, „ze waren stomverbaasd toen ik de brief liet zien." Jeroen Dijkman (24) is vierdejaars rechtenstudent en woont in een stu dentenhuis aan het Gerecht. Hij heeft zijn kamer nog niet kun nen opruimen omdat hij net terug is van vakantie en daarom gaan we in de keu ken zitten. Om een uur of elf staan zijn huisgenoten op en druppe len binnen voor het ont bijt. Lacherig voorzien ze hem van tips en geven toe 'verschrikke lijk jaloers' te zijn. Jeroen vertelt dat hij bij de vorige 'Sail' door de Amsterdamse grachten heeft gedobberd om naar die united photos de boer enorme zeil schepen te kijken. „Hartstikke mooi was dat", zegt hij. ,,lk heb zelf wel op De Kaag gezeild in een kleine boot, maar dit is wel wat anders." Hij ver wacht dat er een echte mannensfeer aan boord heerst en zijn huisgenoten zijn er van overtuigd dat er flink wordt gedronken door de bemanning. Als Jeroen iemand mee had kunnen ne men, dan was het wel één van zijn maatjes geweest. „Mijn vriendin zou het wel leuk vinden, maar ik zou dit liever met een vriendje meemaken." Hij denkt ook dat er een strenge disci pline heerst en dat het hard werken wordt. Nee, hij kan zich niet voorstel len dat hij het dek moet schrobben. „Volgens mij mag ik een beetje hel pen met de dingen die niet mis kun nen gaan. Ik denk dat ze me alles la ten zien, hoe je die zeilen hijst enzo." Grote vraag is of hij deze reis in de 50 meter hoge mast klimt om mee te helpen de zeilen te hijsen. „Nou, dat weet ik nog niet, ik heb geen hoogte vrees, maar...", zegt hij aarzelend. Hij gaat nog even de stad in, zeeziektepil- len kopen, want al is het prachtig weer, je weet maar nooit. „Vergeet je zonnebrand niet", raadt een huisge noot aan. Hoe zal het Jeroen vergaan deze week? Wordt hij zeeziek, schrobt (lij nog een dekje en... klimt hij die mast in? Morgen verschijnt het eerste ver slag van zijn belevenissen op de pagi na Waterkrant. 167/182), linksaf een fiets/voet- pad op. Over een pittoreske witte brug het fietspad vervolgen en dit alsmaar blijven volgen (bo venop de dijk lopen kan natuur lijk ook). Na enkele kilometers maakt het pad een scherpe bocht naar rechts en komt uit bij een cam ping. Daar brug over en weer de waterkant gaan volgen. Weer een kilometer verder een drie sprong van wateren: de Wijde Aa, het Paddegat en het Braasse mermeer komen hier samen. Hier met het pad mee naar rechts, op Woubrugge aan. In het dorp alsmaar het fietspad blijven volgen (onder meer langs een jachtwerf). Aan het eind van het fietspad linksaf, een paar meter over klinkerweg en dan langs het water naar rechts (Comriekade). Vlak voorde kerk rechts af op cle voorrangsweg links en stukje verderop is de bushalte. NB: Het is mogelijk om de wandeling pas bij de tweede bushalte (Mariahoeve) te begin nen. Vanaf dat punt hoeft er niet meer over hekjes te worden ge klommen en is het pad geasfal teerd. MONICA WESSELING Aan lager wal raken De twee woorden lager wal, vor men oorspronkelijk één woord: lagerwal. Onder de lagerwal werd vroeger verstaan het land, de kust waar de wind naar toe waait. Wanneer een zeilschip dicht onder zo'n kust terecht komt, is het lastig daar weer weg te komen en bestaat zelfs het gevaar te stranden. (Overi gens heet het tegengestelde van lagerwal, opperwal. Daar waar de wind vandaan waait.) 'Aan lager wal raken' wordt te genwoordig gezegd om aan te geven dat iemand in een slechte zakelijke of maatschappelijke positie terecht is gekomen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9