Mosselbanken zeer gevoelig voor storm Natuur Milieu Fotosafari Theater in het duin Bruinvis op menu haaien WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1995 redactie: bert de jong 072-196276 Veldwerkkoffer voor Texel Wat is hel verschil tussen een mannetjes- en een vrouwtjeskrab? En waar vind je op Texel lepe laars? Wie aan de slag gaat met de veldwerkkof fer 'Texel goed bekeken' kan deze en nog vele an dere vragen beantwoor den. De koffer is door Ecomare en de Texelse VW ontwikkeld. Doel groep: de toeristen die het eiland voor kortere of langere tijd bezoeken. De inhoud bestaat uit aller lei informatiemateriaal, spelletjes, verzamelzak- jes, raadsels, en veld werkopdrachten. De onderwerpen die be handeld worden zijn de nacht, vogels, Wadden zee, het strand, het weer. Texel viert dit jaar het Thijssejaar. Op zeer uit eenlopende manieren wordt het sterven van Neerlands grote natuur- voorman (vijftig jaar ge leden) herdacht. Thijsse was ook enige tijd onder wijzer op het Waddenei land. De veldwerkkoffer is één van de Thijsse-acti- viteiten. Ze hebben alle maal hetzelfde doel: mensen aanzetten tot het actief beleven van de na tuur. De koffer is ver krijgbaar bij de VW- Texel, Ecomare, en sou venirwinkels op Texel, k 24,95 gulden. In natuurreservaat de Oostvaar- dersplassen en het natuurpark Lelystad houdt fotograaf Peter Mastenbroek zondag 6 augus tus een fotosafari. Een unieke kans voor fotograferende na tuurliefhebbers, want de Oost- vaardersplassen zijn normaliter voor het publiek afgesloten, op een kleine wandelroute na. Be geleid door natuurfotograaf Vincent Wigbeis zal geprobeerd worden wilde konicks (paar den), heckrunderen en edelher ten voor de lens te krijgen. Na tuurfotografie vergt bijzondere weetjes. Die zal Wigbeis de safa- rigangers bijbrengen. Na de Oostvaardersplassen wacht het natuurpark Lelystad. Iets min der spannend, maar wel met veel fotogenieke dieren. Zoals de zeldzame Prezwalskipaar- den, afkomstig van de Aziati sche steppen, otters en bevers. Wie mee wil doen moet zich van tevoren aanmelden: 0 32 00 - 50 38 2. Kosten 75 gul den per persoon, inclusief kof fie, gidsen en vervoer. Onder welke omstandigheden kunnen natuurlijke mosselban ken oud worden? Het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek (IBN) op Texel zoekt het ant woord op deze vraag. Dat ge beurt in opdracht van het mi nisterie van landbouw, natuur beheer en visserij. Stabiele oude mosselbanken komen in het Nederlandse deel van de Wad denzee niet meer voor. Betwij feld wordt of herstel mogelijk is. De afgelopen tien jaar was er al leen een goede broedval (mos selzaad) in 1987. Volgens IBN- onderzoeker Norbert Dankers hebben in 1988 vissers het me rendeel van het overvloedige broed uit 1987 opgevist en naar hun kweekpercelen overge bracht. De natuur had het na kijken. Sindsdien is er tot 1994 geen mosselzaad meer gevallen. De vissers visten echter nijver door. Toen de kleintjes op wa ren, gingen ze over op het op vissen en rapen van de grote mossels. Vrijwel geen mossel- bank werd ongemoeid gelaten. In 1990 kon Dankers op droog vallende wadplaten vrijwel ner gens meer mosselen ontdekken. Ze waren op. Vorig jaar kende eindelijk weer eens een bemoedigende broed val, vooral ten zuiden van Ame land, ten zuiden van Vlieland en bij Den Helder (Balgzand). De vissers hebben via een eigen be heersplan plechtig beterschap beloofd. Ze zullen vrijwillig een groot deel van de nieuwe mos selbanken met rust laten. Daar naast sloot de rijksoverheid als stok achter de deur 25 procent van de Waddenzee voor mos selvissers, met het dreigement dat meer volgt, als ze zich niet Nieuwe natuurlijke mosselbank op een droogvallende wadplaat voor de kust van Texel. aan de afspraken houden. Of de maatregelen uit het be heersplan effect sorteren is de vraag, want de schelpdieren lij ken niet alleen kwetsbaar voor vissers. Ze zijn ook erg stormge- voelig. Van de 30 onderzoeks- percelen die Dankers dit voor jaar uitzette op natuurlijke mos selpercelen bij Den Helder en Ameland, zijn er alweer 10 ver dwenen. Cijfers van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) illustreren de stormgevoeligheid van mossels. Eind vorig jaar la gen er volgens het RIVO 150.000 ton (1 ton is 1.000 kilo) mosse len op droogvallende wadpla ten. Begin dit jaar was die hoe veelheid geslonken tot 100.000 ton. En medio maart, na een hevige storm, lag er minder dan 5.000 ton. De gevoeligheid van de natuur lijke mosselbanken is een reden temeer er voorzichtig mee om foto martijn de jonge te springen. Want de natuurlijke mosselbanken vormen belang rijke voedselvoorraden voor in de Waddenzee overwinterende vogels. Toen in de periode 1988/1990 de vissers bijna alles oogstten, leden de vogels hon ger. Er stierven er duizenden. In zeven nationale parken in Nederland, waaronder het natio naal park in oprichting Zuid-Kennemerland, worden deze zo mer theatervoorstellingen verzorgd met natuur en milieu als thema. Daarbij gaat het niet om kennisverrijking, maar om spanning, humor en sfeer. Vrijdag speelt het Yvon Mariette Theater 'De Seizoenen', bij be zoekerscentrum Kennemerduinen, ingang Koevlak aan de Zee weg te Overveen. Het betreft een marionettenvoorstelling. De poppen brengen het verhaal der seizoenen tot leven. Bedoeld voor jong en oud. Aanvang 14 uur. Voor deze voorstelling is maar een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar. Bespreken is noodzakelijk: 023 - 25 74 84. Op 11 augustus speelt Patricia Suer op de parkeerplaats bij de ingang Bleek en Berg, aan de Bergweg in Santpoort-Zuid. Een ridder gaat op zoek naar de laatste draak. Alle andere vuurspu- wers hebben door milieuvervuiling het loodje gelegd. Kinder voorstelling (4-12 jaar), aanvang 14 uur. Op 18 augustus Graat en Hermien in 'Bij het konijn af.' Familie voorstelling. Inhoud: het bos bezien door onder andere een ja ger, een vogel, een konijn. De bezoeker ziet het bos in al zijn schoonheid èn wreedheid. Humor staat centraal. Aanvang 14 uur, op de parkeerplaats bij de ingang Bleek en Berg in Sant poort-Zuid. De drie theatervoorstellingen zijn gratis toegankelijk. Het natio nale park waarin ze gespeeld worden niet. Men dient een geldi ge dagkaart te hebben. Die is ter plekke verkrijgbaar. Honden zijn niet toegestaan. Voor meer informatie: Monique de Haan, bezoekerscentrum Kennemerduinen, 023 - 25 76 53. ameland» Haaien vallen in de Noordzee bruinvissen aan. Begin dit jaar spoelde op het strand van Ameland een volwassen mannetjesbruinvis aan. Het dier verkeerde in slechte conditie. Het was aangevreten aan de keel, terwijl lichaam en flippers een groot aantal boogvormige wondjes vertoonden. Nader onderzoek wees uit dat het letsel veroorzaakt moet zijn door een of meer haaien, vermoedelijk haringhaaien. Die komen in de Noordzee voor en kunnen een lengte hebben van 3 meter. Het is voor het eerst dat aanvallen van haaien op bruinvissen in de Noordzee zijn vastgesteld. foto p 'thart OPGAVE 123456789 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. wiel, gevangenis; 2. guit; 3. deel van de bijbel, grote bijl, nachtspiegel; 4. ijzerhoudende grond, mak; 5. de oudste, pape gaai, bergruimte; 6. graafdiertje, bijbelse naam; 7. muzieknoot, loofboom, lidwoord; 8. loofboom, buurt; 9. deel van de bijbel, on derdompeling, neon; 10. beeldraadsel; 11. waterplant, harlekijn. Verticaal: 1. bloem, piepklein; 2. tropisch insekt; 3. spil, het Romeinse Rijk (Lat.); 4. bestanddeel van chro mosomen, Engels bier, vrucht; 5. putemmer, morsdoekje; 6. ver binding, berg, iel; 7. persoonlijk vnw., Leger des heils (Eng.); 8. voorvechter; 9. volkomen bewus teloosheid, eikeschiller. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1'. sandwich; 2. chapiter; 3. ha chelijk; 4. echtpaar; 5. pete moei; 6. pomerans; 7. emigrant; 8. research. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: SCHEP PER en NACHTMIS. Het sleutel woord luidt: PLATONISCH. HEINZ TOMPOES Tom Poes en de Bommel-legende De Oude Schicht remde knarsend en de geleerde keek verstoord op. „Ei", zo sprak hij tot zichzelf, „hoe sto rend! Daar nadert de ongeletterde Bommel met dat hinderlijke ventje; hoe heet hij ook afweer. Ik zal trach ten hen met een vermanend woord uit de buurt te krijgen - want zo kan ik niet werken." Met deze overwe ging verliet hij het riviertje en wend de zich tot het naderende tweetal. „Heb eerbied voor de wetenschap", riep hij reeds van verre. „Verleg uw wandeling naar een andere plaats, wat ik u bidden mag." Heer Ollie keek verrast op. Toen glimlachte hij traag en haalde de papieren tevoor schijn die de geschiedkundige hem gegeven had. „Oho!" zei hij. „Weten schap?" Wij doen ook aan weten schap, hoor! Kijk maar. Iets over een oude legende, hè Tom Poes? En er komt een druipsteengrot in voor, als ik het goed begrijp." „Ja", beaamde Tom Poes. „En die grot zou best eens hier in de buurt kunnen zijn." Pro fessor Sickbock's betrokken gelaat verlevendigde zich. Hij hief zijn ap paraatje op, zodat het het oude pa pier raakte en bekeek het wijzertje. „Twee eeuwen oud", prevelde hij. „Héél merkwaardig. Een legende, zei u? Kijk, dat is toevallig. Ook ik ver wacht hier een druipsteengrot, die door een aardverschuiving afgesloten is. Het is toch grappig, hoe trage vlakdenkers als deze Bommel tot goede gevolgtrekkingen kunnen ko men..." „Huh?" zei heer Ollie. „Mis schien denk ik wat dieper dan de meesten, ja. Maar wat verbeeldt u zich wel, met dat gekke wekkertje?" H T W Weersvooruitzicht DONDERDAG 3 AUGUSTUS DOOR HANS VAN ES De zomer van 1995 laat zich heel goed vergelijken met die van vorig jaar. De afgelopen juli maand mag dan niet zo extreem warm zijn uitgevallen als een jaar eerder, toch lijken de twee zo mers structureel erg op elkaar. In beide jaren begon het sei zoen flink aan de koele kant; pas in de laatste tien dagen van juni kwam de eerste reeks met zomer se dagen op gang. Zowel in juli 1994 als in de afgelopen maand volgden verscheidene warmtepie- ken met zomerse en tropische dagen, die werden afgesloten met onweer en - zeer tijdelijk - koeler weer. De meest frappante overeenkomst is de overgang naar een periode met langdurig zomerweer, uitlopend op een hit tegolf. Het criterium voor een officiële hittegolf is een serie van mini maal vijf zomerse dagen op rij (25 graden of hoger), waarvan drie dagen tropisch (30 graden of ho ger). Vorig jaar begon de hittegolf al op 19 juli en duurde tot het einc van de maand. Vandaag kan de dertigste hittegolf van deze eeuw woi den bijgeschreven, begonnen op 29 juli en het einde is nog niet in zicht. Woensdag werd bij onafgebroken zonneschijn weer 30 tot 34 graden gehaald; in het noorden iets lager. Op veel plaatsen in het land wordt het vandaag voor de vierde achtereenvolgende dag tro pisch. Nog even terugkomend op het verloop van de zomer van '94: die deed het in augustus eerst nog prima met veel zon en warmte, maar eindigde abrupt op 11 augustus. Daarna kwamen de plensbuien en zomerse dagen zijn er niet meer geweest. Wat betreft de editie van dit jaar: Er is nog geen enkel uitzicht op een weersomslag. Een ketting van hogedrukgebieden strekt zich uit van de Azoren tot over Scandinavië en blijft de komende dagen op d positie verankerd. De reeks van zonnige dagen gaat daarmee onver stoord verder. Er wordt donderdag en vrijdag wel iets minder warme lucht aangevoerd, die deels een traject over Oostzee en Noordzee heeft afgelegd. Het kwik blijft waarschijnlijk net onder 30 graden st< ken. Tijdens het weekeind neemt de hogedruk iets af en geeft on weersstoringen uit het zuiden meer ruimte. De luchtvochtigheid neemt wat toe, maar het valt nog te bezien of er buien gaan vallen Vooralsnog lijkt de zomer stevig in het zadel te zitten. Schotland, KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Perioden met zon. Vooral in het noorden een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur uit eenlopend van ongeveer 20 graden aan de west kust tot 29 langs de oost grenzen. Zweden: Vrij zonnig, maar naar het noorden toe ook enkele wolkenvelden en een en kele regem of onweersbui. Middagtemperatuur van 22 in het noorden tot 28 in het zuiden. Denemarken: Droog en vrij zonnig. Mid dagtemperatuur ongeveer 28 graden Engeland, Wales en Ierland: Flinke perioden met zon maar in het zuiden en zuidwesten meer bewolking en van tijd tot tijd stevige regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur vandaag van 21 graden in Schotland tot 28 in de omge ving van Londen. Morgen op de meeste plaatsen net iets lager. België en Luxemburg: Overwegend zonnig. Iets minder warm met op morgen maxima rond 26 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel zon en vooral in de westelijke de partementen kans op een fikse (onweers)bui. Maxima rond 30 graden maar vlak langs het Kanaal rond 23 gra- Portugal: In het zuiden zonnig. Naar het noorden toe ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 18 graden plaatselijk aan de westkust tot dicht bij 30 graden langs de Spaanse grens. Madeira: Flinke zonnige perioden, soms ook wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur geleidelijk ongeveer 25 graden. Spanje: In het zuiden zonnig. In het noorden ook nu en dan bewolking en kans op een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur langs de kust van de Golf van Biskaje ongeveer 23 graden. Elders rond 30 gra- Canarische Eilanden: Vrij zonnig; vooral in het noorden ook wolkenvelden. Droog. Maxima rond 30 Marokko: Westkust: zonnig, vooral in het noorden ook enkele wolkenvelden. Droog. Mid dagtemperatuur vlak aan zee tussen de 27 en 32 graden. Tunesië: Zonnig en warm met vlak aan zee maxi ma van ongeveer 32 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig. In de westelijke departementen meer bewolking en kans op een fikse re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur tussen 28 en 33 graden, maar vlak langs de Atlantische kust iets minder Mallorca en Ibiza: In het algemeen zonnig. Maxima onge veer 32 graden. Italië: Flink wat zon, maar plaatselijk ook wol ken en een lokale maar stevige regen- of onweersbui. Middagtemperatuur vari ërend van 29 tot 32 graden. Corsica en Sardinië: Naast zon soms ook enkele wolkenvel den en een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 31 graden. Malta: Zonnig en hoogstwaarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 32 gra- Griekenland en Kreta: Zonnig. Met name in het noorden van Griekenland een enkele onweersbui. Middagtemperatuur rond 30 graden, Turkije en Cyprus: Langs de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden of iets hoger. Duitsland: Zonnig. Morgen iets meer wolken en in het uiterste oosten kans op onweer. Mid dagtemperatuur tussen 27 en 31 gra den, morgen een fractie lager. Zwitserland: Overwegend zonnig. Droog. Middagtem peratuur ongeveer 28 graden Oostenrijk: Flink wat zon, maar van het oosten uit toenemende kans op lokaal onweer. Middagtemperatuur ongeveer 28 gra den, morgen iets lager. Polen: Zonnige perioden. In de oostelijke h meer stapelwolken en een enkele regj of onweersbui. Maxima tussen 25 eni graden, in het oosten iets lager. Tsjechië en Slowakije: Zonnig, maar in de loop van de dag j enkele stapelwolken en in Slowakije (De I lokale onweersbui. Middagtemperatjvisif ongeveer 28 graden. poc Hongarije: t h Veel zon maar m de middag en ave, ook stapelwolken en vooral morgen kPe op een onweersbui. Middagtemperatprat ongeveer 30 graden. kort renc putl Bi verz dat i DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1995 heel Zon- en maanstanden In e Zon op 06.04 Zon onder 21colll Maan op 13.59 Maan onderOOyan Waterstand ovei IJmuiden Katwijk aan: Hoog 08.46 21.16 08.19 20werl Laag 04.36 16.34 04.17 161 Weerrapporten 01 augustus 20 uur: Amsterdam onbew. Eelde 32 19 32 19 32 19 Den Helder onbew. Rotterdam onbew. Vlissingen onbew. Maastricht onbew. Aberdeen onbew. Athene half bew Boedapest licht bew. Bordeaux licht bew. Brussel onbew. Dublin onbew. Frankturt onbew Genève licht bew. Helsinki onbew. Innsbruck onbew. Istanbul licht bew. Klagenfurt onbew. Kopenhagen licht bew. Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Rome licht bew. licht bew. half bew. 29 22 Lang 26 22 26 19 Fü-31 31 17 feerer 36 20 30 21 35 21 eder 34 23 jjekir 11 Spoo 21 fix 29 21 pT 29 19 pach Split half bew. onbew. licht bew. onbew. half bew. motregen Stockholm Warschau Wenen Zürich Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg onbew, Los Angeles onbew. New Orleans zwaar t New York onbew. Tel Aviv onbew. Tokyo 31 14 30 15 34 25 ;Hiok 24 18 j 31 23 34 26 i 34 2217.0E Toronto half be

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6