^üüwapenembarë° NAVO dreigt nu ook Kroaten met acties Israëlisch-Palestijns overleg muurvast Soldaat richt bloedbad aan in kazerne Buitenland Doden bij instorten Brits gebouw -qMugabe: homoseksuelen hebben geen rechten Ook Huis stemt voor Serviërs kondigen tegenoffensief bij Bihoc aan Frankrijk roept ambassadeur Australië terug voor overleg Politie pakt verdachte van bomaanslag metro WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1995 155 5 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA* Deutsche Presse Agenlur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuter UPI ashford Bij het instorten van een drie verdiepingen tellend kantoorgebouw in Ashford, een westelijke buitenwijk van Londen, zijn gisteren vier bouwvakkers om het leven gekomen die het gebouw aan het renoveren waren. Twee van de lichamen werden gisteren geborgen, de stoffe lijke resten van de andere twee slachtoffers werden vandaag uit het puin gehaald. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. FOTO EP A TIM OC KENDEN Hitiers Adelaarsnest fitness-centrum munchenHet Adelaarsnest, het vakantieverblijf van Adolf Hit ler op de Obersalzberg in de Beierse Alpen, wordt een commer cieel gezondheids- en fitness-centrum. Dat heeft de Beierse re gering gisteren besloten. Het verblijf werd de afgelopen 50 jaar gebruikt door het Amerikaanse leger, maar wordt nu ontruimd. Beieren stelt aan projectontwikkelaars en exploitanten de eis dat complex een besloten karakter houdt, om een toeloop van (neo- )nazi's te voorkomen. Late boete voor Engelse goudroof londen Een rechter heeft Anthony White bevolen de verzeke raar van de onderneming Brinks' Mat ruim 40 miljoen gulden te betalen, hoewel hij elf jaar geleden werd vrijgesproken van de grootste goudroof in de Britse geschiedenis. Dat meldt het dag blad The Times. Het goud werd in 1983 gestolen uit de kluis van Brinks' Mat op de Londense luchthaven Heathrow. De rechter vond dat de rijkdom die White en zijn vrouw na zijn vrijspraak etaleerden „niet op een eerlijke manier kan zijn verworven en slechts het gevolg van een zware misdaad kan zijn". Mielke gisteren al vrijgelaten berlijn» De voormalige chef van de Oostduitse Stasi, Erich Miel ke, is gisteren vrijgelaten uit de gevangenis. Vorige week maakte de rechtbank bekend dat de celstraf van Mielke wordt omgezet in voorwaardelijk en dat hij donderdag zou vrijkomen. Hij mocht echter twee dagen eerder de Moabit-gevangenis in Ber lijn verlaten om zijn veiligheid te garanderen. Mielke (87) werd in oktober 1993 veroordeeld wegens de moord op twee politie agenten, die hij in 1931 in Berlijn als jonge communist beging. Onderzoek naar president Colombia bogota Een commissie van het Colombiaanse Huis van Afge vaardigden heeft besloten een officieel onderzoek in te stellen naar aanleiding van de beschuldigingen dat president Ernesto Samper voor zijn verkiezingscampagne grote giften uit de drug wereld zou hebben gekregen. Samper zelf vroeg het parlement vorige week een onderzoek te beginnen om zijn naam van alle blaam te zuiveren. Duitsland heeft vrouw als rabbi oldenburg Bea Wyler, een 44-jarige Zwitserse, is gisteren aan getreden als de eerste vrouwelijke rabbi van Duitsland sinds de Tweede Wereldoorlog. Zij is sinds gisteren leidster van de joodse congregatie in de deelstaat Nedersaksen. Ignatz Bubis, leider van de joodse gemeenschap in Duitsland, heeft al laten weten dat hij nooit een eredienst zal bijwonen die wordt geleid door rabbi Wyler. Vermoedelijk zal zij door deze afwijzing van de in vloedrijke Bubis niet kunnen toetreden tot de Duitse rabbiconfe rentie. Beest van Bodminheide blijkt luipaard londen De ontknoping van het raadsel rond het mysterieuze Beest van de Britse Bodminheide lijkt nabij. Twee jongens heb ben daar vorige week een schedel gevonden die waarschijnlijk van een luipaard is. De vondst bewijst dat de voor fabels versle ten verhalen over het beest op waarheid berusten, aldus de zoöl oog Doug Richardson. Hij denkt dat het beest drie maanden ge leden is gestorven. Na klachten van boeren over een groot dier dat hun vee doodde, is op de afgelegen heide in Zuidwest-Enge- land acht maanden lang gezocht naar iets wat op een grote kat leek. Kim wil amnestie voor gevangenen seoul «ap De Zuidkoreaanse president Kim Young Sam wil ter gelegenheid van de bevrijding van het Japanse koloniale juk van zijn land 50 jaar geleden op 15 augustus amnestie verlenen aan 50.000 gevan genen, onder wie dissidenten. Dat heeft de krant Hankook Ilbo vandaag gemeld. De massale vrijlating op onafhankelijkheidsdag moet volgens re geringskringen „de grote nationale verzoening bevorderen". correspondent rankrijk heeft gisteren zijn ambassadeur uit üstralië teruggeroepen voor overleg, nadat de ïgering in Canberra een Frans bedrijf had uitge- oten van mededinging naar een grote Australi- the defensie-order. Het ministerie van buiten- indse zaken in Parijs heeft dit meegedeeld. De uitsluiting trof de vliegtuigproducent Das- iult. Australië wilde daarmee protesteren tegen et Franse besluit om volgende maand de onder- rondse kernproeven in de Stille Zuidzee te her- itten. De Australische minister van defensie, Ro ert Ray, maakte gisteren bekend dat Dassault iet mag meedingen naar de order ter waarde in 740 miljoen dollar voor de levering van ge- ichtsvliegtuigen. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken irklaarde dat dit de laatste ontwikkeling is in een ieks van vijandige gebaren, waaronder het niet èzorgen van post bij de Franse ambassade, het irtraagd bezorgen van diplomatieke post, het in demonstranten toestaan de toegang tot de bbassade te hinderen en het ophouden van Franse schepen in Australische havens. De internationale druk op Frankrijk om het kernproef-besluit van president Jacques Chirac te herzien, blijft onverminderd groot. De Deense minister van milieu- en energiezaken, Svend Au- ken, heeft zijn Franse ambtgenoot een brief ge schreven, waarin hij zijn bezorgdheid uitspreekt over de hervatting van de proeven. De organisatie van Zuidoostaziatische landen (Asean) riep giste ren op tot een onmiddellijk einde aan alle kern proeven, zo zei de Bruneise minister van buiten landse zaken, prins Mohamed Bolkiah. In Australië, Nieuw-Zeeland, Japan en Duits land zijn al diverse oproepen gedaan Franse pro- dukten te boycotten. Volgens het persbureau AP is bij de 204 atoom- proeven die Frankrijk de afgelopen 30 jaar heeft uitgevoerd in enkele gevallen sprake geweest van het afwerpen van atoombommen boven de Stille Oceaan. Bij drie explosies in de atmosfeer ont stond radioactieve 'fall out'. Dat blijkt uit voor heen geheime documenten van het Franse minis terie van defensie die gisteren openbaar zijn ge maakt. rechten? Ik vind dat homo seksuelen helemaal geen rech ten hebben. Ik hoop dat de tijd nooit aanbreekt dat we de na tuur willen omdraaien en man nen kinderen krijgen", aldus Mugabe. Enkelen van zijn hon derden toehoorders liepen uit protest weg. tel aviv ad bloemendaal correspondent Premier Rabin van Israël heeft besloten voorlopig niet meer verantwoordelijkheden over te dragen aan de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever. Zijn kabinet had vandaag de over dracht van een aantal bestuurs taken moeten goedkeuren, maar het ziet daarvan af omdat de onderhandelingen met de PLO in Eilat op dood spoor zijn geraakt. Ook de Palestijnen zeiden gis teravond dat het overleg muur vast zit. De belangrijkste strui kelblokken zijn de verdeling van het beschikbare water op de Westelijke Jordaanoever, elek triciteitsvoorziening en veilig heidsvraagstukken. Wat de laatste betreft ver klaarden PLO-onderhandelaars dat Israël 'onaanvaardbare ei sen' blijft stellen, met name waar het gaat om de stad He- bron. In het centrum van He- bron wonen een paar honderd kolonisten temidden van zo'n 70.000 Palestijnen. De PLO zegt ook dat Israël het recht eist Pa lestijnse dorpen te mogen bin nentrekken, ook na de hergroe pering van het leger. Het over leg in Eilat eindigt morgen en zal volgende week elders wor den voortgezet. Een plaats moet nog worden bepaald. Het is niet waarschijnlijk dat de onderhandelaars snel over eenstemming zullen bereiken. Waarschijnlijk zullen ze het op lossen van de moeilijkste pro blemen overlaten aan PLO- voorzitter Arafat en Israëls mi nister van buitenlandse zaken, Peres. De twee zullen elkaar la ter deze maand in Cairo ont moeten. Premier Rabin zei gisteren dat hij de recente protestacties van Israëlische kolonisten tegen het beleid van zijn regering 'bela chelijke provocaties' vindt. Tij dens een bezoek aan de Jor- daanvallei gaf hij toe dat het Is raëlische volk verdeeld is over de volgende fase in de toepas sing van het verdrag met de Pa lestijnen. „Maar in de democratie be slist de meerderheid. Er bestaat een recht op oppositie en op demonstraties, wat niet wil zeg gen dat we een schending van de wet zullen toestaan. Iedere poging te demonstreren door het vestigen van zogenaamde nieuwe nederzettingen zonder toestemming van de regering, zal in de kiem worden ge smoord door leger en politie." Politie en soldaten verwijder den gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag een paar honderd kolonisten van een bezette heuveltop op de Westelijke Jordaanoever, dit maal bij de nederzetting Beth El. Het protest en de verwijde ring verliepen volgens hetzelfde draaiboek als maandag bij Efrat. De kolonisten lieten zich onder het zingen van nationalistische liederen afvoeren naar autobus sen. Russische dienstplichtigen zijn diep te beklagen moskou hans hoogenduk correspondent Dienstplichtig soldaat Viatsjeslav Boegakov was het af gelopen weekeinde de klos: nachtdienst. Eindelijk kwam de aflossing eraan, zodat de jonge Rus kon gaan slapen in zijn barak op het eiland Popv, vijftien kilome ter van Ruslands meest oostelijke stad Vladivostok. Maar Boegakov draaide door. Hij pakte zijn Kalasj- nikov, schoot een wachtpost van zijn toren, holde door de nacht en doodde de officier van de wacht. Comman dant Aleksandr Goloviznin, wakker geschrokken door de vuurstoten, rende zijn huis uit. Hij was het volgende slachtoffer van Boegakov, die daarna nog twee militai ren doodschoot en de twaalfjarige zoon van de com mandant zo zwaar verwondde dat de jongen een paar uur later stierf. Daarna rende de jonge soldaat naar de kust. Hij wist dat daar veel vakantiegangers waren, van wie er een aantal over een motorboot beschikte. Vermoedelijk wil de hij per boot naar het vasteland ontkomen om daar te verdwijnen in de oneindige Siberische vlakten. Maar hij had pech. De groep vakantiegangers die hij had uit gekozen bestond uit politiemannen. Die overmeester den en ontwapenden hem. Boegakov zit nu in de cel. Moskou heeft direct een onderzoekscommissie onder leiding van de chef-staf van de grenstroepen, kolonel-generaal Aleksandr Tym- ko naar Vladivostok gestuurd om deze tragedie te on derzoeken. De militaire procureur-generaal heeft Boegakov aangeklaagd wegens moord, diefstal van wa pens, desertie en het schenden van de regels voor de grenstroepen. Verscheidene Russische kranten zijn dieper op de zaak ingegaan. De liberale Izvestia citeert uit de beken tenis van Boegakov. Hij zou zijn doorgedraaid omdat zijn maten hem ervan verdachten een verrader te zijn. Ze zouden hebben gedreigd hem in elkaar te slaan en dood te verklaren. Maar er bestaat ook een rapport van het Front District Grote Oceaan waarin staat dat de jon geman mogelijk de kluts was kwijtgeraakt doordat zijn ouders hem hadden geschreven dat ze gingen schei den. Een makkelijk soldaat was hij volgens zijn meerderen niet. Dit jaar was hij drie keer niet teruggekeerd van verlof en had hij een zelfmoordpoging geënsceneerd. Volgens de legerkrant Krasnaja Zvezda (Rode Ster) wordt dit soort gebeurtenissen in de hand gewerkt door de wet op de dienstplicht. Doordat vele tienduizenden gewoon niet opkomen, via relaties vrijstellingspapieren weten te regelen of uitstel krijgen omdat ze studeren, is er een schrijnend tekort aan dienstplichtigen. Grens- commandanten moeten volgens de krant vaak jonge soldaten met een dubieus, soms zelfs crimineel verle den, met uiterst verantwoordelijke missies belasten. Het roemruchte Rode Leger is sinds het Afghanistan- drama en de oorlog in Tsjetsjenië allesbehalve populair. Elk half jaar heeft Defensie de grootste moeite de broodnodige recruten bij elkaar te krijgen, die onder meer de 61.000 kilometer lange grens moeten bescher men. Voor de lichting van het tweede halfjaar 1995 zijn 209.800 dienstplichtigen opgeroepen. Hoeveel er daad werkelijk zijn verschenen, wil Defensie niet zeggen. Boekjes met tips hoe je onder dienst uit kunt komen, waren dit voorjaar snel uitverkocht. Generaal Vladimir Bespalov, het hoofd van de keuringsdienst, erkende on langs ruiterlijk dat van de potentiële dienstplichtigen in Moskou slechts tien procent werkelijk opkomt. Duizen den duiken ergens op het platteland onder en vaak we ten de plaatselijke politiemannen dat, maar treden ze niet op. Moeders demonstreren voor de Doema, het parlement, en zweren dat zij hun zoons niet naar Tsjetsjenië of welk spanningsgebied dan ook laten gaan. De jongens die wel in dienst komen, zijn diep te be klagen. Het Russische leger kent keiharde discipline, puur slechte verzorging en een onmenselijk ontgroe ningsritueel. Er is weinig wetenschappelijk onderzoek over gepubliceerd, maar de studies die bekend zijn, lie gen er niet om. Ten minste 80 procent van de rekruten wordt mishandeld. In de eerste maanden is de jonge soldaat een doech (een geest) of een 'groene snavel' en wordt hij perma nent getreiterd door de tserpaki (schep of pollepel). De hoogste sport op deze ladder is de djeddy(grootvader). De overgang van doech naar tserpaki gaat bij de meeste onderdelen gepaard met uitgebreide ceremo nies, waarbij ranselpartijen, zelfs verkrachtingen, geen uitzondering zijn. Sommige jonge soldaten zijn dan geestelijk zo kapot, dat ze of zelfmoord plegen of, zoals vorig jaar op de Koerillen, naar de wapens grijpen. Twee ontgroende soldaten schoten toen zes anderen dood. In het eerste jaar van hun diensttijd zijn de soldaten volstrekt rechteloos. Hun voedselpakketen van thuis worden in beslag genomen, soldij moeten ze afgeven, verlof zit er niet in en wie reclameert wordt in elkaar geslagen. Soldatenmoeders hebben al jaren geleden een comi té opgericht en met de regelmaat van de klok wijzen ze op de onmenselijke behandeling van de dienstplichti gen. Volgens hun schattingen sterven in het Russische leger minstens 5.000 soldaten per jaar door niet-militai- re oorzaken. Na de Senaat heeft nu ook het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den met overgrote meerderheid gestemd voor het beëindigen van de Amerikaanse deelname aan het VN-wapenembargo tegen de Bosnische regering. De stemming met 298 tegen 128 stemmen was de tweede klap in een week voor het Bosnië-beleid van president Clinton. Tientallen Democratische afgevaardigden stemden met de Republikeinse oppositie mee tegen het embargo. Clinton heeft al laten weten dat hij zijn veto zal uitspreken over de nu aangenomen wet. Het Congres kan dat veto ongedaan ma ken door het met tweederde meerderheid weg te stemmen, en het is nog maar de vraag of die meerderheid er is. Verwacht wordt dat niet alle Democraten die nu voor opheffing hebben gestemd, het zullen aandurven om hun president nogmaals dwars te zitten. In de Senaat werd het wetsvoorstel vorige week met 69 tegen 29 stem men aanvaard. De ruime meerderheid van het Congres vindt dat de VN-operatie in Bosnië heeft gefaald, dat de VN-troepen moeten worden terug getrokken en dat de Bosnische moslims de kans moet worden ge boden zichzelf tegen de Servische troepen te verdedigen. De Franse politie heeft een Tu nesiër gearresteerd in verband met de bomaanslag op een me- trotrein in Parijs, waardoor vori ge week dinsdag zeven mensen om het leven kwamen. Dit heeft het radiostation Europe 1 ge meld. De man werd aangehou den op minder dan een kilome ter afstand van de boulevard Saint-Michel, waar de ontplof fingplaatsvond. De in het Noordfranse Lille woonachtige man had instruc ties bij zich voor het maken van bommen plus documenten en kranteknipsels die suggereerden dat hij banden heeft met mos lim-fundamentalisten. Hij lijkt op een van de portretten die de Franse politie heeft verspreid. Radio Europe 1 meldde even eens dat Franse politiemannen naar de Italiaanse stad Triest zijn afgereisd, waar zaterdag een man met een vals paspoort werd aangehouden die in het bezit was van een diskette met aanwijzingen om bommen te maken. De man, die Italië was binnengekomen vanuit Slove nië, is vermoedelijk een Marok kaan. De Franse politie vermoedt dat de aanslag, waarvoor geen enkele groep de verantwoorde lijkheid heeft opgeëist, het werk geweest is van moslim-funda mentalisten die Frankrijk ver wijten de Algerijnse regering te steunen. De NAVO dreigt niet alleen de Bosnische en Kroatische Serviërs, maar ook het Kroatische regeringsleger met luchtacties, als ze de VN-veiligheidszone Bihac aanval len. Servische aanvallen op de moslimenclave Tuzla en de Bosnische hoofdstad Sarajevo zullen eveneens 'krach tig en snel' worden beantwoord. Daarnaast zullen de NAVO-straaljagers in actie komen als VN-blauwhelmen in Bosnië of Kroatië worden bedreigd. brussel-boedapest gpdgeheten 'Forward air con- De ambassadeurs van de zes tien NAVO-landen hebben dat gisteren in Brussel besloten. Zij maken daarmee duidelijk dat het westers bondgenootschap verder wil gaan dan alleen de verdediging van de VN-enclave Gorazde. De Kroatische presi dent, Tudjman, is gisteravond laat door NAVO-secretaris-ge- neraal Claes op de hoogte ge bracht van het laatste dreige ment. Of de NAVO haar dreigement van luchtaanvallen ook zal uit voeren, is onduidelijk. De NAVO beschikt in Bihac niet over zo trollers', manschappen op de grond die de straaljagers naar hun doelen geleiden. Daardoor is het risico van burgerslachtof fers bij een luchtaanval groot. De kans bestaat daarom dat die specialisten, waaronder moge lijk Nederlanders, binnenkort naar Bihac worden overge bracht. De NAVO-ambassadeurs heb ben verder afgesproken zich niet te laten weerhouden door eventuele gijzelingsacties tegen VN-blauwhelmen. Het Kroatische leger staat in de startblokken voor een moge lijk beslissend offensief tegen de opstandige Krajina-Serviërs. Vertegenwoordigers van de Kroatische regering en van de Krajina-Serviërs komen morgen in Genève bijeen om te probe ren een vreedzame oplossing voor het opnieuw opgelaaide conflict rond Krajina te vinden, maar de kans op een akkoord lijkt bij voorbaat erg klein. De Kroatische en Bosnische Serviërs kondigden gisteren een 'omvangrijk tegenoffensief aan als het Kroatische leger de op mars voortzet. Een eerste voor proefje gaven ze gisteren al. Bosnisch-Servische gevechts vliegtuigen vuurden raketten af op Kroatische stellingen bij het plaatsje Strmica, terwijl Krajina- Serviërs doelen bij de Kroati sche plaats Gospic bombar deerden. Generaal Ratko Mladic, de beruchte Bosnisch-Servische opperbevelhebber die door het VN-tribunaal in Den Haag van oorlogsmisdaden wordt be schuldigd, heeft het commando van de Servische troepen in de regio overgenomen. Volgens schattingen van de VN zijn 10.000 Kroatische troe pen via Bosnië opgerukt naar de Kroatische grens tot vlakbij Kn- in. De 'hoofdstad' van de Kraji na-Serviërs wordt direct be dreigd door het Kroatische of fensief. Ook aan de Kroatische zijde van de grens met Krajina zou het Kroatische leger een omvangrijke troepenmacht aan het opbouwen zijn bij de plaats Gospic. De grote vraag is hoe de Bosnische Serviërs en vooral de Servische president Milosevic zullen reageren als hun Servi sche broeders in de Krajina in het nauw raken. Vooralsnog lijkt Milosevic zich neutraal op te stellen. De Servische leider doorbrak gisteren zijn stilzwij gen over de recente ontwikke lingen en riep de Bosnische pre sident Izetbegovic en comm- mandant Mladic op vrede te sluiten. lasheed, eigenaar van het kleine café met de wel wat provocerende naam 'French Plus' in Sydney, steekt zijn lening over de Franse kernproeven niet onder stoelen of banken. FOTO REUTER zijn dat er in de Zimbabwaanse samenleving mensen zijn die voor de rechten van homo seksuelen opkomen. Hij deed zijn uitspraken bij de officiële opening van een boe kenbeurs, een van de grootste van Afrika, in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare. „Als we ho moseksualiteit als een recht be schouwen, hoeveel morele rug- gegraat zal onze samenleving dan nog hebben om drugver slaafden en degenen die zich overgeven aan bestialiteiten de rechten te onthouden die ze op eisen onder het motto van indi viduele vrijheid en mensen- De Zimbabwaanse president Robert Mugabe heeft homo seksuelen gisteren „sodomieten seksueel geperverteerden" jenoemd wier gedrag tegen de enX>atuur en het geloof ingaat. )EK^Iugabe zei er woe(^en(^ over te E/V2 COFFEE $/soi CAPPUCCINO $2 SHAKES $2 FKtlM»-' TACOO cw/

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5