Werkgevers gebruiken subsidies veel te weinig Binnenland Rechters Turks drama naar plek des onheils Oververhitte stieren lessen hun dorst Defensie 'ongelukkig' met mislukte foto's Srebrenica Vluchtelingen uit Bosnië spreiden over EU-lidstaten 'Spinnewebben uit Nederlands-Duitse relatie vegen' Inspectiedienst controleert wedstrijdduiven op doping Brand legt palletbedrijf Doetinchem geheel in as WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1995 Nederlands onnodig voor kamermeisje utrecht De Commissie Gelijke Behandeling heeft een uitzend bureau op de vingers getikt, omdat het voor de functie van ka mermeisje goede beheersing van de Nederlandse taal eiste. Dit is de eerste uitspraak van de CGB, die op grond van de Algeme- I ne wet gelijke behandeling is ingesteld. De commissie noemt taaleisen bij vacatures voor kamermeisjes discriminerend, om dat het voor die functie niet nodig is om goed Nederlands te spreken. Dit soort eisen treft vooral etnische minderheden. Het betrokkken uitzendbureau zal ervoor zorgen dat deze eis niet meer wordt gesteld. Dode vis vergalt zwemmen IJsselmeer hoorn/wieringermeerDe gemeente Wieringermeer raadt het zwemmen in het IJsselmeer ten strengste ah Langs de IJssel- meerkust in de gemeente zijn borden geplaatst nadat er een gro te hoeveelheid dode vis is aangetroffen. De gemeenten Wervers- hoof, Medemblik en waarschijnlijk ook Andijk plaatsen vandaag i borden langs de IJsselmeerkust waarop het zwemmen wordt af geraden vanwege de aanwezigheid van dode vis. De gemeenten vrezen voor botulisme. Hongerstaking Koerden in Groningen Groningen In Groningen is gisteren een groep Koerden in hon- i gerstaking gegaan. Zo'n twintig mensen, verenigd in het Kurdis tan Platform Groningen, doen aan de actie mee. Ze hebben de steun van Nederlandse sympathisanten. Afgelopen donderdag gingen in Den Haag ongeveer honderd Koerden in hongersta king. De actievoerders in Groningen komen uit Irak en Turkije, j Een aantal is lid van de naar onafhankelijkheid strevende arbei dersbeweging PKK. Evenals de hongerstakers in Den Haag heb- ben ze hun actie opgezet uit solidariteit met 10.000 Koerdische gevangenen die op 14 juli in hongerstaking gingen in Turkse ge- vangenissen. Lijk man gevonden in zee bij Egmond den helder» Een Deense kustvaarder heeft gistermiddag rond twee uur op achttien mijl uit de kust van Egmond het lijk van een onbekende man aangetroffen. In het begin van de avond is het stoffelijk overschot binnengebracht bij de politie te water in Den Helder. Die begint vandaag met haar onderzoek naar de identiteit van de man. TBS-delinquent vlucht na aanranding balkbrug Een 31-jarige TBS-delinquent die in de Overijsselse rijksinrichting Veldzicht in Balkbrug verbleef, heeft gisteren een therapeute aangerand en is vervolgens gevlucht. De man randde de vrouw buiten de inrichting aan en vluchtte vervolgens een maisveld in. Een zoektocht door de politie met speurhonden bleef zonder resultaat. De dader zat een straf uit na een veroor deling wegens zedendelicten. Nog geen tien procent van beschikbare bedrag is uitgekeerd DEN HAAG-ALANYA ANP den haag anp Werkgevers maken veel te weinig gebruik van loonkos tensubsidies om (gedeeltelijk) arbeidsongeschikten aan de slag te helpen. Van de beschikbare subsidies wordt nog geen tien procent uitgekeerd. Een deel daarvan moet bovendien nog eens worden terugbetaald omdat het ten onrechte is uitgekeerd. staat structureel een bedrag van 320 miljoen gulden per jaar op de begroting, plus een bedrag van 50 miljoen gulden aan in werk- en begeleidingssubsidies. In de praktijk blijken werkge vers hiervan echter nauwelijks gebruik te maken. Vorig jaar werd slechts twintig miljoen gulden uitgekeerd. Ook dit jaar is de belangstelling gering. Uit nog niet gepubliceerde gege vens van het CTSV blijkt dat in het eerste kwartaal slechts zes miljoen gulden is uitbetaald. De subsidieregeling blijkt bo vendien fraudegevoelig te zijn. Accountantsonderzoek over 1992, 1993 en 1994 heeft zoveel fouten opgeleverd dat de boe ken niet konden worden goed- Dat blijkt uit een brief van het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV), de toe zichthouder op het gebied van de sociale zekerheid, aan staats secretaris Linschoten van socia le zaken. Tweede-Kamerlid Ro- senmöller (Groen Links) heeft de staatssecretaris om ophelde ring gevraagd. Voor het in dienst nemen van een (gedeeltelijk) arbeidsonge schikte kan een werkgever maximaal vier jaar subsidie krij gen ter hoogte van twintig pro cent van de loonkosten. Ook is er een eenmalige inwerkpremie van vierduizend gulden. Voor de loonkostensubsidies gekeurd. Het college verwacht dat het herstel van de fouten zal leiden tot een daling van het to taal aan subsidies uitgekeerde bedrag. Het CTSV maakt zich zorgen over het geringe gebruik van de reïntegratiemaatregelen ook de bonus in de WAO werd slecht benut en stelt een on derzoek in. Het college wijst er op dat de regering in ruil voor de afschaffing van de bonus/malus in de WAO, de rol van loonkostensubsidies juist wil versterken. Het grootste deel van het bedrag dat het kabinet wil besteden aan de verbetering van de arbeidsmarktpositie van mensen met een handicap (jaarlijks 475 miljoen), moet op gaan aan loonkostensubsidies. C. Frenkel, secretaris sociale zaken van de werkgeversvereni ging VNO-NCW, verklaart het geringe beroep op de subsidi eregeling voor een groot deel uit de 'administratieve rompslomp' die met een aanvraag gepaard gaat, maar tekent aan dat het oplossen daarvan niet meteen zal leiden tot een intensiever gebruik van de subsidies. ,,Een subsidie is hooguit een sluitstuk om iemand aan te nemen." Wat betreft bestuurder H. Muller van de FNV zou de regeling best iets eenvoudiger mogen, maar moet de zorgvul digheid wel verzekerd zijn. Vol gens de FNV moet nu eerst wor den onderzocht wat het aandeel is van gedeeltelijk arbeidsonge schikte werknemers in bedrij ven en instellingen. Als dat on der de maat is en werkgevers niet bereid zijn het aandeel (met behulp van subsidies) op te vijzelen, „dan moet je nagaan of er hardere, wettelijke maatre gelen nodig zijn". Muller wijst daarbij op de Wet Arbeid Ge handicapte Werknemers. Die biedt de mogelijkheid bedrijven te verplichten een bepaald per centage gedeeltelijk arbeidson geschikten in dienst te nemen. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten gooid. ver van het stadje Alanya. Het gebied wordt zo genoemd omdat daar slechts vogels kun nen komen, geen mensen. De twee andere vrouwen werden een eind verderop uit de auto gegooid en met steekwonden in de hals voor dood achtergelaten langs de weg. Twee mensen vonden hen daar en redden hun leven met een snelle aftocht naar een ziekenhuis. Die twee mensen worden morgen als getuigen gehoord. Evenals een heler, aan wie de gestolen spullen, vooral siera den, van Hanneke werden ver kocht. Volgens Bora zullen ook slechts drie van de vier verdach ten dit keer in de tot rechtszaal omgebouwde raadszaal van het stadhuis de zwaarbewaakte zit ting bijwonen. Hoofdverdachte Hakan, die via een psychiatrisch onderzoek probeert onder de doodstraf uit te komen, wordt nog onderzocht op zijn geest vermogens. Hanneke, Suzanne en de ou ders van Marijke en die van de Georgische vrouw zijn vandaag niet bij de zitting. Pas bij de uit spraak, die in de herfst verwacht wordt, zullen zij weer naar Tur kije afreizen. De rechters in het Turkse Ala nya, die de moord- en verkrach tingszaak van drie Nederlandse vrouwen behandelen, nemen vandaag een kijkje in het 'Vogelnest', het onherbergzame stukje land waar het drama zich begin mei afspeelde. Dat beves tigde advocaat Bora uit Alanya die met drie andere advocaten de slachtoffers en nabestaanden bijstaat. In Alanya is vandaag het pro ces hervat tegen de vier ver dachten van de moord op de 35-jarige Marijke van Dijk uit Hilversum en de verkrachting en poging tot moord op twee van haar vriendinnen, Hanneke Adrichem (28) en Suzanne Kra nenburg (26) uit 't Gooi. Daar naast zouden de vier een Geor gische vrouw op een soortgelij ke manier als Van Dijk hebben verkracht, doodgestoken en in een ravijn gegooid. De rechts zaak, die in het toeristische badplaatsje voor veel ophef zorgt, startte begin juli en zorg de voor veel ophef en emotie. De vrouwen werden destijds in een taxibusje ontvoerd, vele keren verkracht en mishandeld. Marijke werd doodgestoken en in het ravijn 'Het Vogelnest' ge- ien haag gpd Minister Voorhoeve (defensie) yas boos noch verbaasd. De re- ictie van Voorhoeve op het ver- Dren gaan van een fotorolletje pet daarop beelden van lijken tit Srebrenica was volgens zijn (/oordvoerder B. Creemers dan iok 'kort en bondig'. „Hij zei: ik aat de marechaussee een on- ierzoek instellen. Gewoon om- ,at hij wil weten wat er fout is egaan", aldus Creemers. Het dee dat de minister bijkans uit ijn vel gesprongen moet zijn, gt aan de levendige fantasie an de vragensteller, meent de /oordvoerder. Het teloor gaan van de zeid ame foto's van mogelijke oor- )gsmisdaden van Bosnische erviërs in een ontwikkelcentra- van het ministerie van defen- ie leidde in heel Nederland tot ngeloof. Waar miljoenen Ne- erlanders na hun vakantie pro- leemloos kunnen nagenieten an hun door fotocentrales ont- rikkelde kiekjes, daar raakte er an de slechts twee fotorolletjes it Srebrenica er één in het on- erede. „Volslagen idioot", zo erklaarde een D66-politicus aarover gisteren. Bij Defensie zijn ze uiterst on- elukkig met de situatie. „Foto's eêei) tinnen bewijsmateriaal vor- miJ ien voor de getuigenverklarin- gebi iVeer Litouwse ST iussen beroofd 3ngs autoweg gen die over de situatie in Sre brenica zijn afgelegd", stelt Cre emers. „Gelukkig hebben we nog een fotorolletje dat is ont wikkeld door het gerechtelijk la boratorium. Op dit moment on derzoeken we in samenwerking met de maker van de andere fo to's of het om dezelfde situaties gaat als op dat mislukte rolle tje." Wat er precies opstaat weet ook Voorhoeves woordvoerder niet. Hij heeft ze nog niet ge zien. „De foto's worden nog be studeerd door de Koninklijke Marechaussee. Ze worden ver geleken met de 'debriefings' van de soldaten die daar hebben ge diend. Als de foto's naar het VN-tribunaal voor oorlogsmisa- den gaan, moet daar wel het verhaal van de soldaten bij. Zonder die verklaringen hebben de foto's veel minder waarde." De uitslag van het onderzoek naar de mislukte foto's wordt door de marechaussee naar het openbaar ministerie in Arnhem gestuurd. Daar wordt bepaald of er sprake is geweest van der mate grove fouten dat er straf rechtelijke vervolging moet worden ingesteld, of dat het ge woon gaat om een 'foutje'. OM in beroep tegen vrijlaten kantonrechter Het openbaar ministerie gaat in hoger beroep tegen het besluit van de Almelose rechtbank om een van incest verdachte kan tonrechter uit Enschede voorlo pig op vrije voeten te stellen. De rechter werd vorige week vrij dag, na zestien dagen voorar rest, vrijgelaten. De man had de rechtbank hierom verzocht. Aan de schorsing van het voorarrest zijn wel voorwaarden verbonden. De man mag geen contact hebben met degenen die hem beschuldigen en moet zich beschikbaar houden voor politie en justitie. Het gerechts hof in Arnhem behandelt bin nenkort het hoger beroep van het OM. De kantonrechter werd op 17 juli aangehouden. Hij had eind april al zijn functie neergelegd nadat een van zijn dochters aangifte had gedaan van seksu eel misbruik. Nu blijkt dat alle vier zijn dochters, in leeftijd va riërend van 16 tot 24 jaar, een aanklacht tegen hem hebben ingediend. Het seksueel mis bruik zou zich hebben afge speeld tussen 1985 en eind 1994. Waarom de man op vrije voe ten is gesteld, is volgens het OM niet duidelijk. „Ik neem aan dat de rechtbank zwaarwegende re denen had, mogelijk in de per soonlijke sfeer van de verdach te, om over ons bezwaar heen te stappenaldus persofficier van justitie E. Wesselius. tuil» Het kostte stierenmester Kaasjager uit het Gelderse Tuil achthonderd gulden om het hoofd van zijn dieren koel te houden. Een regensproei-installatie op het dak van de boerderij, biedt enigszins verkoeling. De slimmeriken lesten met het sproeiwater direct hun grote dorst. FOTO ANP COR DE KOCK den haag gpd-anp ldoorn anp ïgen Dat hl illleert- '^achti twee(^e ^eer korte 1RO er z'^n 'n °*e buurt van Apel- uitenorn °P een Parkeerplaats watln8s autoweg A 1 Litouwse .jassen overvallen door andere Drokrssen'ln keic*e gevallen waren vnf s'achtoffers op weg naar de - Atomarkt in Utrecht. Gister- (-pcht ging het om een groep Hn negen Litouwse Russen. In e nacht van 17 op 18 juli wa in zes landgenoten het slacht- per. Ook zij werden bedreigd [1 bruut overvallen. De Apel- lornse politie stelt een onder djfk 'n' a'^us een woordvoer- °P Omdat de Litouwers erg ieg waren voor de automarkt, iloot de groep te overnachten AK een parkeerplaats langs de 4; wel'*' half vier gistermorgen 'auguerc*en overva"en door tien eb nc ,c*ere ^ussen- Onder bedrei- nutc1^ van messen een honkbalknuppel moes- j. a de Litouwers geld afgeven, .000 gulden in verschillende luta. Een huisarts heeft later ee slachtoffers op het politie- ireau in Twello aan hun ver- >ndingen behandeld. Volgens de politiewoordvoer- is beide keren dezelfde ervalmethode gehanteerd. )k is beide keren slechts een el vaag signalement van de ervallers doorgegeven. De po le sluit' niet uit dat daarbij gst van de slachtoffers een rol eft gespeeld. Nederland handhaaft voorals nog zijn standpunt dat de op vang van slachtoffers van het oorlogsgeweld in het voormali ge Joegoslavië in eerste instan tie in de eigen regio moet ge schieden. Pas als dat niet lukt, is opvang binnen de Europese Unie mogelijk. Nederland vindt wel dat elke lidstaat een gelijk waardig deel van de opvang voor zijn rekening neemt. Dat zeggen woordvoerders van de grote partijen in de Tweede Kamer in reactie op de klemmende oproep van de VN- vluchtelingenorganisatie Unhcr om snel opvang te regelen voor het toenemend aantal slachtof fers van de oorlog in het voor malige Joegoslavië. Het gaat daarbij vooral om de Bosnische mannen die na'de val van de moslim-enclaves Srebrenica en Zepa door de Serviërs gevangen zijn genomen. De Unhcr wil dat de dertig bij de organisatie aangesloten lan den snel actie ondernemen. Over het verzoek moet het kabi net echter besluiten, zodat de beslissing wat Nederland betreft pas na 14 augustus kan worden genomen. De politieke partijen willen dat minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) het initia tief neemt om Europa klaar te stomen voor de opvang van de vluchtelingen. Een aantal orga nisaties als Vluchtelingenwerk Nederland, Amnesty Internatio nal en Artsen zonder Grenzen een bedrag van 900.000 gulden binnengekregen. Het bedrag is bestemd voor hulp aan de kerkrade gpd hebben dit gisteren in een brief vluchtelingen uit de gevallen gevraagd. In tegenstelling tot eerdere berichten is deze brief niet ondertekend door het Rode Kruis. De organisatie benadrukt dat zij zich sterk maakt voor alle slachtoffers en niet een bepaal de groep een aparte behande ling wil geven. De Stichting Vluchteling heeft momenteel op gironummer 999 enclaves Srebrenica en Zepa en de belegerde enclave Bihac. De actie loopt nu ruim twee weken. Volgens woordvoerder Claassen van de Stichting Vluchteling zal het door de Stichting gestelde eindbedrag van twee miljoen gulden ruimschoots worden ge haald. f t t wart C. S, Ar. e. Rinnooy Kan hekelt houding van ambtenaren buitenlandse zaken den haag gpd -3gen enis iben r mijl op. heb k wel i zegt:; tocl t waa tgehi Sommige Nederlanders, zelfs al zijn ze topambtenaar en in dienst van het mi nisterie van buitenlandse zaken, hebben ook nu nog 'diepe, emotionele bezwaren tegen Duitsland'. Dit zegt dr. A. Rinnooy Kan, voorzitter van de werkgeverscen trale VNO-NCW, in een interview met de Süddeutsche Zeitung. Rinnooy Kan maakt er geen geheim van dat hij die emotionele houding verkeerd vindt. Die heeft ertoe geleid dat de betrekkingen met de Bondsrepubliek nog niet zo lang geleden een 'boosaardig, ja zelfs grim mig karakter hadden'. De VNO-NCW-topman maakt deel uit van de stuurgroep die op verzoek van zijn D66-partijgenoot en minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) advies geeft over het verbeteren van de betrekkingen met Duitsland. Op die manier kwam de VNO-topman erachter dat het bijvoor beeld 'veel moeite gekost heeft' ambte naren van het ministerie van buiten landse zaken te bewegen tot daadwerke lijke steun aan het verbetering van de betrekkingen met de Bondsrepubliek. De VNO-NCW-topman doelt op de af faire rond het consulaat-generaal van Nederland in Frankfurt. Beginjaren ne gentig had de ambtelijke top van buiten landse zaken besloten dat dit kantoor dicht moest. Als argument werd opgege ven dat het departement moest bezuini gen. Consul-generaal A.D.H. Simonsz maakte zich destijds daarover zo woe dend dat hij in het openbaar zijn bazen voor 'dom uitmaakte en hen verweet dat zij de betrekkingen met Duitsland schaadden. Als gevolg daarvan is Simonsz nu met vervroegd pensioen, maar hij herinnert zich alles nog heel goed. Zo ook dat de Tweede Kamer zich eind 1993 achter hem schaarde door met steun van alle grote fracties een amendement aan te nemen, dat de sluiting van het consu laat-generaal 'voor altijd' verbood. Mi nister Kooijmans (buitenlandse zaken), die eerder een motie van de Kamer naast zich neer had gelegd, werd op die manier gedwongen 'Frankfurt' toch open te houden. De huidige minister Van Mierlo zet dat beleid met grote in stemming voort, zo verklaarde zijn woordvoerder gisteren desgevraagd. Tegen Duitsland gerichte emoties zijn volgens Rinnooy Kan „uit de geschiede nis te verklaren maar hebben momen teel geen rationele gronden meer". Juist daarom vindt de VNO-NCW-topman het des te belangrijker „dat wij het stof en de spinnewebben wegvegen: want wij we ten dat we van Duitsland afhankelijk zijn. En juist daarom moeten wij on der behoud van ons zelfrespect con structief te werk gaan; want de manier waarop een klein land met zijn grote buurman omgaat, beïnvloedt ook de economische betrekkingen met dat land". Rinnooy Kan wijst erop dat er ter wereld geen twee landen zijn met uitzonde ring van Canada en de Verenigde Staten die economisch zozeer vervlochten zijn en wier sociaal-economische ge schiedenis zo ver terug gaat als Neder land en Duitsland. „Onze tradities, onze omgangsvormen, onze instellingen lij ken zozeer op elkaar dat we daaruit de conclusie kunnen trekken dat wat de een overkomt, ook de ander overkomt". Op 21 augustus begint koningin Beatrix aan haar tiendaags staatsbezoek aan Indonesië, waarbij zij vergezeld wordt van een zware werkgeversdelegatie on der leiding van Rinnooy Kan. De werk geverstopman vergelijkt de relaties tus sen Nederland en Indonesië met die tus sen Nederland en Duitsland. „Ook met betrekking tot deze voormalig kolonie gaan de emoties diep. Maar in dit geval is er niemand die terugkijkt naar het ver leden." Het tegendeel is het geval, aldus Rinnooy Kan. „De Hollandse onderne mers willen profiteren van de uitstraling van hun koningin, die deuren opent, die anders gesloten blijven." Overigens vindt Rinnooy Kan dat Neder land zich niet teveel op verre landen moet richten. Hij is het eens met de We tenschappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid dat er op die manier de afge lopen jaren miljoenen guldens verspild zijn, die beter en zinvoller geïnvesteerd hadden kunnen worden in de culturele samenwerking met de buurlanden. ren. Het onderzoek van de AID loopt vooruit op een definitief verbod op het drogeren van duiven, dat volgend jaar van kracht wordt. Onlangs werd een methode ontwikkeld om via on derzoek van duivemest doping- gebruik vast te stellen. Op de gangbare manier (bloedonder zoek) is dat niet mogelijk, om dat duiven te weinig bloed heb ben. Los van het onderzoek van de AID is ook de Nederlandse Post duiven Organisatie (NPO) be gonnen met steekproeven naar dopinggebruik onder duiven. De NPO wil volgend jaar, als het dopingverbod officieel ingaat, beginnen met controles bij de belangrijkste wedstrijden. Er wordt aan gedacht om dan de snelste vijf duiven op dopingge bruik te testen. Aanhoudende geruchten over gedrogeerde wedstrijdduiven hebben de Algemene Inspectie Dienst (AID) in Kerkrade doen besluiten zelf dopingcontroles te gaan uitvoeren. Volgens een woordvoerder van de AID, die de speculaties serieus zegt te nemen, is twee weken geleden begonnen met gerichte tests bij duivenmelkers in het hele land. Mestmonsters van gecontro leerde postduiven worden voor onderzoek naar een gespeciali seerd laboratorium in Wagenin- gen gestuurd. De AID denkt over enkele weken de eerste re sultaten bekend te kunnen ma ken. De duiven worden met na me gecontroleerd op het ge bruik van corticosterïden. Dit hormoonmiddel remt de rui, waardoor duiven beter preste- doetinchem gpd Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag het Algemeen Pal let Centrum in Doetinchem in de as gelegd. De kurkdroge hou ten vlonders deden welhaast dienst als aanmaakhoutjes. In het bedrijf aanwezige gasflessen en een dieseltank ontploften. De brand, waarbij asbest is vrij gekomen, heeft het hele bedrijf verwoest. De schade loopt in de miljoenen guldens. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor; wel ging een woning op het terrein in vlammen op. De politie heeft gisteravond met geluidwagens de bewoners van de aangrenzende wijk De Huet gewaarschuwd voor het asbest dat daar terecht kwam. De eerste metingen waren vol gens politievoorlichter P. Dillen niet verontrustend. Om vijf uur gistermiddag kwam bij de brandweer de mel ding van een beginnende brand binnen. Gezien de aard van het bedrijf werd direct groot alarm gegeven. In totaal waren zeven tig brandweerlieden bij het bluswerk betrokken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3