Geschil Leiden-Den Haag: nog geen ingreep overheid ALLES MOET WEG! 'In woningen ouderen dreigt soms zuurstofgebrek w Studenten heer en meester Leiden WETTELIJKE AANKONDIGING! VERLATE BERICHTGEVING VAN VERKOOP IN OPDRACHT VAN DE BANK Waar: Hotel Holyday Inn Chinees op kabelnet OPTIMA ru 1; WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1995 chef henny van eomond. 071-356414, plv -chef hans koenekoop, 071-356413 Meisje (2) bijna verdronken leiden Een 2-jarig meisje is gisterochtend bijna verdronken in zwembad De Vliet aan de Voorschotenerweg. Het meisje was even toevertrouwd aan een oppasser, aan wiens aandacht het even ontsnapte. Het kind kwam in het diepe gedeelte terecht en dreigde te verdrinken. Een nog onbekende man haalde het kind op het droge. Het meisje is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Rivalen vechten bij stoplicht leiden Twee Leidenaren zijn gisterochtend met elkaar op de vuist gegaan terwijl ze stonden te wachten voor een rood ver keerslicht op de Haagweg. De 33-jarige man zat met zijn even oude vriendin in een auto en werd al enige tijd gevolgd door haar 31-jarige ex-man. Bij het verkeerslicht stapte de ex-man uit, trok zijn rivaal uit de auto en sloeg hem. Deze sloeg echter terug met een eind hout. Toen het verkeerslicht op groen sprong, stapten de mannen weer in hun eigen auto's en reden weg. Auto rijdt moeder en zoon aan leiden Een 7-jarig Leidse jongetje en zijn 31-jarige moeder zijn gisteren aangereden op een oversteekplaats voor fietsers aan de Gooimeerlaan. Het ongeluk gebeurde toen een 68-jarige auto mobilist uit Hazerswoude vanaf de Gooimeerlaan linksaf de Hal- lenweg wilde oprijden. Op het laatste moment bedacht hij zich echter en reed toch rechtdoor. Moeder en zoon dachten juist op dat moment dat de auto linksaf zou slaan en dat het veilig was om over te steken. Bij de botsing liep de jongen een hersen schudding op en raakte zijn moeder gewond aan het gezicht. Beiden zijn naar het Academsich Ziekenhhuis in Leiden overge bracht. Automobilist geeft geen voorrang leiden Een 26-jarige Katwijkse bromfietsster raakte gisteren bij een aanrijding op de Wassenaarseweg gewond aan haar been. Zij reed op het fietspad in de richting van Oegstgeest. In dezelf de richting reed een 54-jarige Nieuw-Vennepse automobilist. Toen ze linksaf de Max Planckweg wilde inrijden, verzuimde ze voorrang te geven. ANNO 1895 Vrijdag 2 Augustus Het sprekendste bewijs, dat de firma Koevoets en Hogerheyde, sedert zij nog niet zoo heel lang geleden aan de Steenstraat al hier een filiaal van hare Zierikseesche sigarenfabriek opende, zich in eene uitgebreide cliënteele mag verheugen, is wel, dat zij hedenavond te dezer stede nog eene dergelijke inrichting opent, en wel aan de Mare, hoek Claresteeg. ANNO 1970 maandag 3 augustus Kanonschoten weerklonken (uit een klein losse-flodderkanon- netje) en scheepstoeters begonnen te loeien, toen.zatcrdagmor- gen omstreeks half tien aan de Oude Vest in Leiden het sein werd gegeven dat de trossen los konden. Op'dat moment maak te een vloot van bijna zestig antieke jachten zich op voor de reis naar Delfshaven. Voor deze feestelijke uitvaart, in het spoor van de Pilgrimfathers 350 jaar geleden, moest het verkeer in de bin nenstad worden omgeleid. Huisarts Har Meijer: doorluchten huizen van groot belang Mensen en dieren hebben het moeilijk vanwege de warmte. Koeien kunnen in elk geval nog een verfrissende duik nemen in een sloot, en moeten daar niet in belemmerd worden, volgens dit bord in buurtschap Ofwegen (Hoogmade). foto ben de bruyn leiden «frank buurman vervolg van voorpagina „Normaal gesproken is dit de rustigste periode van het jaar. Maar ik krijg nu toch veel pa tiënten, vaak met vage klachten, die direct of indirect op de warmte zijn terug te voeren. De mensen zijn grieperig, misselijk, hebben last van hoofdpijn. Dat heeft vaak te maken met over verhitting, slecht eten en drin ken, of bijvoorbeeld zwemmen in buitenwater. Ik zwem erg graag, maar ik raad zwemmen in de Kagerplassen momenteel af vanwege al die algen in het water. Ik heb al heel veel men sen met ooronstekingen hier binnengekregen die waarschijn lijk het gevolg zijn van de bacte riën in het buitenwater", vertelt de Leidse huisarts Har Meijer. Hij merkt de gevolgen van de hitte dagelijks in zijn praktijk. De huisarts maakt zich ook zor gen over de ouderen. „Als je bij sommige ouderen binnenkomt slaat de warmte je tegemoet. Het is heel belangrijk om de woning regelmatig te laten doortochten, want er kan op een gegeven moment toch een gebrek aan zuurstof ontstaan." Volgens Meijer dienen de men sen zich aan te passen aan de extreme weersomstandigheden. „Wij zijn niet gewend aan het leven zoals dat in zuidelijke lan den wordt geleid, waar de men sen zijn ingesteld op hoge tem peraturen. Je moet nu echt uit de zon blijven, en het rustig aan gaan doen. Ik raad de mensen aan veel te drinken, het liefst gewoon water, en de zoutvoor- raad op peil te houden. Ga maar eens een keer extra onder de douche, en drink een kop bouillon, dat is zout en vocht tegelijk. Pas je levensritme aan aan de warmte, zoals de men sen in het zuiden doen, voordat er ongelukken gebeuren." Tropenroosters Diverse bedrijven en instellin gen zijn inmiddels al begonnen met aanpassingen. „Op de der de en vierde verdieping van het stadhuis lopen de ambtenaren in een korte broek. Airconditio ning hebben we hier niet. Ge lukkig is dit een gebouw met dikke muren, en het duurt even voordat de warmte echt door dringt. De afdelingen aan de zonnige voorkant en rond het Stadhuisplein hebben het in middels wel moeilijk met de warmte", vertelt gemeentelijk voorlichtster H. Quispel. Bij het moderne Stadsbouwhuis aan de Langegracht, dat veel glas heeft en weinig airconditioning, heb ben de ambtenaren het zwaar. Aan de overkant van de Lan gegracht, bij de politie, lopen de temperaturen ook sterk op. De 'koperen ploert' teistert daar vooral de achterzijde van het gebouw. „De dames van een af deling van de administratie zijn inmiddels overgegaan op een tropenrooster. Het is 's middag echt niet meer te harden op die afdeling", aldus voorlichter T. Stuifbergen. De meldingen van smeltend asfalt zijn tot op he den nog beperkt. De surveille rende agenten zijn inmiddels al overgegaan op hun zomeruni- form: in plaats van een uni formjasje wordt het overhemd zonder das met korte mouwen gedragen. Ook voor het personeel van de gemeentereiniging zijn het zware dagen. „De mensen die de containers legen, zwaar li chamelijk werk, hebben veel water bij zich om de dag door te komen", meldt voorlichter F. Delemarre. De man van de on- gediertebestrijdingsdienst heeft zijn handen vol aan de wespen- plaag. „Elke dag ruimt hij vele wespennesten op. Het lukt hem nog steeds dezelfde of de vol gende dag de mensen na een melding te helpen. Hij wordt re gelmatig gestoken, maar daar is hij inmiddels aan gewend", al dus Delemarre. Een bijna vergeten groep is die van de koks in de restau rants, die met erg warm weer in hun hete keukens bijna wegdrij ven. Behalve dan bijvoorbeeld bij MacDonald's aan de Bees tenmarkt. „De airconditioning werkt perfect. Je kan wat warm te betreft beter hier in de keu ken staan dan buiten op het ter ras zitten: de temperatuur is in de zomer precies hetzelfde als in de winter", vertelt woord voerder P. Roeyen van McDo nald's. Staatssecretaris A. van Dok-Van Weele (economische za ken) neemt nog geen stappen in het geschil tussen Lei den en Den Haag over de vestiging van het Amerikaanse bedrijf Software Support Inc. den haag/leiden huurcontract in Leiden had on- annetvan aarsen dertekend, liet zich begin juni voor een forse subsidie wegko- Het bedrijf dat een voorlopig pen door de gemeente Den es Slechts een dag!! Na ontvangst van het 3de bevel d.d. 15/3 1995. Alles moet worden verkocht om de somma van ca. 800.000 gulden te betalen. 55- dames- en herenfietsen, komplete verlichting, versnelling, bagagedrager enz. 600]-199,- USA mountainbikes met voor- en achtervering 1Q9&T- 499,- div. mod. met achtervering 449,- *149 mountain, city- en trackingbikes, veel mod. o.a. verende voorvork, spec, frame, fantsiepaint Shimano Altus C10, aluafmontage, ossekopstuur, 20, 26,28" normaal tot 1500^ nu v.a. 299,- Restantpartij Hollandse fietsen voor dames en heren nu voor unieke prijzen 199,-, 259,-, 299,- met trommelremmen 399,-, 499 43 USA MTB's norm. J489T- nu 399,-, 70 Italiaanse MTB's normaal .899;- nu 249,- 104 Hol. kinderfietsen 12,16, 20, 24" nu v.a. 99,- 24 Hollandse dames- en herenfietsen 3 versnellingen trommelremmen llOO^nu 449,- 150 pannensets, glazen deksel, 7-12 delig diverse modellen vanaf 39,90 125 stuks 70 delig goud/zilver tafelbestek diverse modellen normaal 1995^ v.a. 199,- 148 leren dames/herenparka's nu 199,-/299,- ruim 300 dames en heren lederen jacks, ook de nieuwste mode vanaf 99,- 96 suède parka's de laatste mode 149,-, 199,- *114 lederen motorjacks, goede merken, echt koopje, diverse modellen v.a. 99,- 77 stuks suèdejacks móóie kwal. al vanaf 99,- 155 lederen broeken en rokken 69,- 2 st. 99,- *169 spencers, bodywarmers en vesten in leer, suède en gecombineerd met leer al vanaf 29,- *211 spijkerblouses versch. mod. vanaf 14,90 jeans en jeansrokken bek. merken p/st 59,90 nu 3 st. 89,90 en div.mod. spijkerjacks 49,90 1500 blouses, T-shirts, Polo's, shorts v.a. 9,95 120 trainingspakken in div. kleuren van bekende merken nu p/st 29,90 2 stuks 49,90 450 scheerapparaten oplaadbaar 19,90 200 broodroosters nu 34,90 div. keukenapp. 140 magnetronsets 30 delig 14,95 Boekentassen „rugzak" 24,90 Stoomstrijkijzers div. modellen v.a. 29,90 21-delige keukensetrekjes 19,95 Diverse uitvoeringen plafond-, staande en tafelventilatoren nu 49,90/59,90 250 5-delige calculator slechts 24,90 175 bodyguardalarm nu 24,90 69 attachékoffers 29,95 Acculader 6-12 volt 49,90 Autoalarm afstandsbediening 199^ nu 69,90 Diverse mod. 6-dlg. messensets, nu 39,90 4 delige koffersets, met wieltjes 22%^ nu 149,- Mod. en klassieke halogeenlampenv.a. 59,90 1500 paar sportschoenen, veel bekende merken nu al vanaf 24,95 RESTANTEN sportjacks sportbroeken 9,95 150 kinderfietsstoeltjes 54,90 96 kinderserviessets 47-delig 24,95 756 stuks fietsenaccessoires; krul-, pen-, ketting-, beugel-, kabel-, hang- en AXA sloten, diverse fietsbellen, reparatie/onderhoudssets, verlichtingssets, dynamo's, pompen enz. normaal tot 275,- nu v.a. slechts 3,95 Gereedschapssets 49/100-delig-div. uitv. v.a. 19,90 300dlg. boorsets, steen/metaal/hout 29,90 1000 stuks gigantisch assortiment huishoudartikelen, electro en speelgoed v.a. 4,95 125 autoradio's, bekend merk 79,90 Autoaccessoires, 1000 stuks vanaf 9,95 Fietsendragers, Twin-Rack nu v.a. 39,90 250 Partytenten 2.50 m2 vanaf 69,90 Zwembaden 0 150 m T69^"39,95 85 Nontendoi USA-spelcomputer incl. 500/5000 nu v.a. 69,90 175 Nontendoi spellen v.a. 9,90 Haagsche Schouwweg 10 Leiden Wanneer: donderdag 3-8-'95 van 12.00-20.00 uur. Helmond: Hurksestraat 21: Elke dag geopend tot 20.00 uur. Haag. „Of er sprake is van con tractbreuk of uitlokking daar van, is een kwestie tussen de partijen onderling. Het is aan de rechterlijke macht om daar een oordeel over te vellen", schrijft de staatssecretaris nu in een brief aan de gemeente Leiden. Ze schrijft bovendien dat er van een formeel besluit over de vestigingsplaats en de 'wel komsubsidie' nog geen sprake is. „Zo zal de gemeenteraad van Den Haag zich nog over een voorstel moeten buigen. Vernie tiging van het besluit kan dan ook (nog) niet aan de orde zijn", aldus Van Dok. Wethou der J. Walenkamp had de staatssecretaris begin juni na mens Leiden schriftelijk ver zocht stappen te ondernemen. Toch is de staatssecretaris niet gecharmeerd van de han delwijze van Den Haag. „Ik acht het lovenswaardig dat u en de gemeente Den Haag zich niet alleen in woorden, maar ook in daden bekorrjmeren om het lo kale vestigingsklimaat. De, het zij gezegd, unieke wijze waarop Den Haag dat in dit geval ge stalte heeft gegeven, verdient echter niet de schoonheidsprijs. Concurrentie tussen gemeenten op een moment dat een bedrijf al voor een vestigingsplaats in Nederland heeft gekozen, doet de naam van Nederland geen goed", aldus de staatssecretaris in haar brief aan het Leidse col- De staatssecretaris gaf giste ren ook haar antwoorden op vragen van het Tweede Kamer lid R. Poppe (SP) vrij. Uit haar reactie blijkt dat ze het normaal vindt dat gemeenten zich van elkaar proberen te onderschei den wat betreft een gunstig ves tigingsklimaat en dat het van „goed koopmanschap" getuigt als een bedrijf daarbij probeert gemeenten tegen elkaar uit te spelen. „Maar het getuigt ook van goed koopmanschap als ge meenten zich daartoe niet laten verleiden", veroordeelt ze de handelwijze van de gemeente Den Haag. Concurrentie is ge zond zolang een bedrijf nog geen vaste vestigingsplaats heeft gekozen, zo stelt ze. Maar anders wordt het als dat wel het geval was. Den Haag hoeft zich bij deze financiële transacties overigens niet belemmerd te voelen door de artikel 12-status, waardoor elke uitgave aan strenge eisen van de rijksoverheid is onder worpen. De uitgave van 250.000 gulden is afkomstig uit een zo genoemd wervingsfonds, dat door de gemeente zelf wordt gevuld. Over de besteding daar van mag de gemeente zelf be slissen, ondanks de financiële status, stelt Van Dok. Ook twee nieuwe commerciële zenders leiden/regio frank buurman Na Turks, Italiaans en Arabisch zal binnenkort ook de Chinese taal worden geïntroduceerd op het kabelnet in de Leidse regio. De zender Chinese News and Entertainment (CNE) zal voorlo pig alleen 's nachts uitzenden, dus de liefhebbers van Chinees zullen ervoor moeten opblijven of de videorecorder moeten aanzetten. CNE deelt een kanaal met Discovery, de documentai rezender die al op het net zit, en de educatieve zender Europe Seven. Verder komen er rond 1 september twee commerciële zenders bij: Scandinavian Broadcasting Systems (SBS) en het nieuwe Veronica. Regiomanager W. de Jong van Casema verwacht dat de mees te gemeenten alle nieuwe zenders zullen plaatsen. „Behalve Oegstgeest, want daar zijn we nog bezig met de aanpassing van het kabelnet. Tegen het einde van 1996 zal ook Oegstgeest vol doende capaciteit hebben", verwacht De Jong. In de gemeenschappelijke regeling voor de kabeltelevisie in de Leidse regio zitten naast Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest ook Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg, Voorschoten, Warmond en Zoe- terwoude. De gemeenten gaan op korte termijn onderzoeken of het zinvol is om de gemeenschappelijke regeling te handhaven. Het Leidse kabelnet wordt momenteel door de Energie- en Wa tervoorziening Rijnland (EWR) verkocht aan diverse exploitan ten, waaronder Casema. Scandinavian Broadcasting Systems is een zender waarin ver schillende grote Amerikaanse bedrijven (ABC, Paramount) aan delen hebben. „SBS richt zich op een 'actief kijkerspubliek'. Het is een Nederlandstalige zender, sterk nationaal gericht. SBS brengt een combinatie van amusement en informatieve pro gramma's", vertelt De Jong. Het commerciële Veronica brengt een soortgelijk aanbod. Europe Seven is een themazender. „Europe Seven brengt in formatie over gezondheid, natuur en milieu, vrije tijd, educatie, mens en maatschappij. Praatprogramma's, korte films, en der gelijke. De zender sluit goed aan op Discovery Channel. Het is een echte dagzender: van 9.00 tot 17.00 uur, waarna Discovery verder gaat van 17.00 tot 24.00 uur. De Chinese zender vult dan de nacht", vertelt De Jong. De ruimte die rond Discovery zat wordt door de andere twee zenders opgevuld. Er is dus geen ex tra kanaal nodig en ook de liefhebbers van Discovery gaan er niet op achteruit. Statief ventilator 3 snelheden met verlichting zwenkt 120 cm hoog /119r" oV* óQ Optima Design Hoofdstraat Promenade Noordwijk aan Zee Telefoon 01719-15522 7 dagen per week geopend EL CID wil kennismaking met Leiden verbeteren leiden herman joustra Zo gaat het al jaren. Elke keer als een nieuwe lading studenten naar Leiden trekt, is het feest. Een week lang. De zogeheten EL CID-week, de introductie week van de Leidse universiteit en Leidse HBO-instellingen, wordt deze keer van 14 tot en met 18 augustus gehouden. EL CID staat voor Enige Leid se Commissie Introductie Da gen. Die commissie stelt een ge varieerd programma samen, met een cultureel uitje hier, een avondje met live-muziek daar, een kroegbezoekje, een toe- Voorbereidingsbesluiten (art. 21 WRO) De gemeenteraad heeft op 20 juli 1995 verklaard, dat worden voorbereid: A. een eerste herziening van het bestemmingsplan 'Endepoel lil' (vestiging Kruiswerk binnen ge deelte bestemming 'woondoeleinden' aan de Machenlaan) B. een eerste herziening van het bestemmingsplan 'Broek- en Simontjespolder' (realisering dam met duiker in de Holle Mare en clubhuis nabij de Holle Mare) C. een tweede herziening van het bestemmingsplan 'Zuid' voor een gedeelte van het gebied van de Broek- en Simontjespolder. Bij het onder C bedoelde besluit heeft de raad tevens bepaald, dat het verboden Is bepaalde wer ken (geen bouwwerken zijnde) of werkzaamheden uit te voeren zonder of in afwijking van een schrifte lijke aanlegvergunning van burgemeester en wet houders. De voorbereidingsbesluiten, die met ingang van 3 augustus 1995 in werking treden, liggen met de bijbehorende tekeningen voor een iederter inzage op de sector Grondzaken van het gemeentehuis. 2 augustus 1995, Burgemeester en wethouders van Warmond spraak van de rector magnifi cus, een ontdekkingsreis langs de verschillende studentenvere nigingen en ook nog een ver kenningstocht door Leiden. Daar is niks verkeerd mee. Nou ja, een heel klein beetje dan, vinden de commissieleden van dit jaar. Want de kennisma king met Leiden kwam er de laatste keren wel wat bekaaid af. Als je voor eerstejaars een zinvol programma wilt samenstellen dan moet alles wel een beetje in balans zijn. „De verkenningstocht bij voorbeeld van vorig jaar liep slecht", zegt Lukas Brandts, penningmeester van de com missie. „Die werd ook als wat saai ervaren." De kennismaking met de stad had beter gekund. „Onze boodschap is dat eerste jaars het best zoveel mogelijk onderdelen kunnen lopen", zegt Edo Povel van de commis sie. „Dat ze met alle verschillen de aspecten van het leven in Leiden in aanraking komen." Vandaar het thema van deze keer: Leiden Heer en Meester. De student moet zich in een weekje heer en meester van de stad maken. „De studenten moeten op een actieve manier kennis maken met de Leidse binnenstad en de verschillende instellingen." Wat dat precies inhoudt, daar komen de eerste jaars zelf wel achter. In elk geval staat er behalve de wandeling ook een rondvaart gepland door de Leidse grachten. Ruim twee honderd mentoren zullen de ruim tweeduizend studenten begeleiden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13