m Over strand, werk, vakantie en oppaskinderen Meeste Ieren steunen omstreden bisschop Aan tafel Kerk Samenleving De Bron, levend water verbeeld %crkJpCaci^ Kerkbode Leiden WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1995 11 V BUITENLAND KORT Dictatuur De Rooms-Katholieke Kerk in Brazilië steunt een om streden wetsvoorstel van de regering dat nabestaanden van slachtoffers van de mili taire dictatuur het recht op schadevergoeding geeft. Dat heeft Radio Vaticaan gemeld. Het gaat in het wetsvoorstel van president Cardoso om familieleden van mensen die tijdens de militaire dictatuur tussen 1964 en 1985 zijn ver dwenen. De voorzitter van de Braziliaanse bisschoppen conferentie, kardinaal Lucas Moreira Neves, heeft zich achter het recht op een fi nanciële schadevergoeding van staatswege geschaard. Moreira Neves stemde ook in met het onderzoek dat de re gering instelt naar de dood van deze verdwenen perso nen. Volgens een officiële lijst gaat het om ongeveer 150 mensen. IVF Het orthodox-joodse Shaare Zedek Ziekenhuis in leruza- lem heeft een ivf-behande- ling (kunstmatige bevruch ting) geweigerd aan een christelijke vrouw, omdat zij niet volgens de joodse reli gieuze wet (halacha) met haar joodse man is ge trouwd. Dit meldde de Israë lische krant The Jerusalem Post. Volgens de krant geldt dezelfde regel ook voor het eveneens orthodoxe Bikoer Choliem ziekenhuis in Jeru zalem. Toch ontvangen bei de ziekenhuizen overheids geld, waarvan onder meer de ivf-behandelingen worden betaald. De vtouw noemt zichzelf een 'niet-praktize- rende Anglicaanse'. Ze woont bijna tien jaar in Is raël. Drie jaar geleden trouw de ze in Engeland met een joodse immigrant. Het echt paar bleek geen kinderen te kunnen krijgen. .Een voor lichtster van het ministerie van gezondheid zegt dat vol gens de Israëlische wetgeving een ziekenhuis een medische behandeling niet mag weige ren op grond van geloofs overtuiging. „Maar omdat het Shaare Zedek een ortho doxe instelling is erkennen wij het speciale karakter." Het ministerie zegt de kwes tie te zullen onderzoeken. 'Openbaar debat over verplicht celibaat' dublin. afp De overgrote meerderheid van de Ierse bevolking wil een openbaar debat over het verplichte celibaat van rooms- katholieke priesters. Volgens een peiling in opdracht van het dagblad Irish Times, die gisteren werd gepubliceerd, steunt 87 procent van de Ieren bisschop Brendan Comis- key, die tot zo'n discussie opriep. Het Vaticaan heeft hem daarvoor op het matje geroepen. Maar liefst 75 procent van de Ieren vindt bovendien dat pries ters mogen trouwen. Slechts 18 procent hecht aan het celibaat. Meer dan 80 procent van de Ier se bevolking is rooms-katholiek. De Ierse RK-Kerk geldt als zeer conservatief. Comiskey heeft zich nooit voor afschaffing van het celibaat uitgesproken. Wel vindt hij dat Slechts negen procent van de duizend ondervraagden vindt een discussie over het celibaat ongewenst. Kardinaal Cahal Da ly, het hoofd van de Ierse RK- Kerk, die zich meermalen tegen de oproep van Comiskey heeft gekeerd, krijgt daarmee weinig steun. de Kerk daarover in het licht van het priestertekort serieus moet nadenken. Vooral de ge trouwde Anglicaanse priesters die uit onvrede over de wijding van vrouwen in de Anglicaanse Kerk tot de RK-Kerk zijn toege treden, zetten het verplichte ce libaat volgens Comiskey onder druk. De bisschop van Ferns moet zich deze maand tegenover kar dinaal Bernard Gantin, hoofd van de congregatie voor de bis schoppen van het Vaticaan, voor zijn uitspraken verant woorden. Tot nog toe hebben in Ierland één collega-bisschop en enkele priesters Comiskey openlijk gesteund. Amsterdam De tentoonstelling 'De Bron, levend water verbeeld' is nog tot 4 september te zien in het Bij bels Museum in Amsterdam. De voormalige 18-eeuwse ontvangstzalen van de Cromhouthuizen zijn hier voor ontruimd en ingericht met hedendaagse kunst. De expositie bestaat onder meer uit een reeks olie verf-schilderijen rond het Bron-motief van Ploos van Amstel, aangevuld met tekeningen en grafiek van zijn hand. Martie van der Loo maakte speciaal voor deze tentoonstelling een fontein met klassieke motie ven. De aandacht voor bronnen en 'levend water' past bij het Bijbels Museum. De bijbel noemt vele bron nen, in de buurt waarvan vaak nederzettingen ontstonden. Het Bijbels Museum is gevestigd aan de He rengracht 366 in Amsterdam en is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Op zon- en feestdagen is het museum van 13.00 tot 17.00 uur open. foto pr DE KERKBLADEN Hij kan op vakantie geen kerk zien, of hij wil er naar binnen. „Zelfs in de meest eenvoudige kerk is veel te zien", schrijft Jan J.H. Hofland in het 'Jozef Kompas' van de St. Jozef-pa rochie in Hillegom. „Maar ook te beleven, even wat rust en stilte. Nog meer te beleven is er wanneer je een dienst bij woont (vakantie hoeft nog geen vakantie van de kerkgang te beteke- Vrijwel alle kerken aanvaarden eikaars doopbediening, maar als het gaat over de Eucharis tie of het Avondmaal lijkt het alsof iedere kerk afzonderlijk de wijsheid in pacht heeft. Het sacrament van de eenheid blijkt juist dé splijtzwam te zijn." Hofland heeft ervaren 'dat het een verrijking is om bij el kaar 'aan tafel' te zitten, aan die ene ta- heb ik ook er varen dat het een bijzondere verrijking is als de Eucharistie c.q. het Avondmaal ge vierd wordt. Dan mis je in feite niets, in tegendeel, het verrijkt je." Waarom? „Omdat je de taal van de Eucharistie of het Avondmaal wèl verstaat - zelfs al ontgaan je de gesproken woorden. Daardoor weet je je met al die mensen in de kerk, ook al ken je niemand, ver bonden. Verbonden in het ge loof. Hier merk je wat dan ook de essentie van de Eucharistie en het Avondmaal is. Een he melse gave is het, die ons de verbondenheid met elkaar en met Christus geeft. En nergens ervaren we dat zó sterk als wanneer we in een voor ons vreemde omgeving zijn. Als er gens de ware oecumene be leefd wordt, is het bij deze vie ring. Dt is niet alleen leer zaam, maar ook heilzaam." En toch wordt er tussen christenen nergens zoveel over 'gevochten' als over dit sacra ment, stelt hij vast. „Met het sacrament van de doop heb ben de kerken weinig moeite. ONTMOETING 1995 uit Katwijk pjjggPETRUS INF.OQpp in De Nieuwe Kerkbode: „Wat zijn mensen onverstan dig als ze denken juist in de vakantie- tijd kerk en geloof niet nodig te heb ben. Ze hebben dit juist meer dan ooit nodig. Als je niet wer kelijk een ander mens wordt, is een vakantie niet meer dan een incident, hoe fijn ook, in je leven. De moeilijkheden zullen nooit worden opgelost, de stress zal tot je dood toe blij ven en de sleur zal nooit door broken worden." Hemels manna Dominee J.B. Kamp uit Val kenburg in Kerkewerk: „Kom kommertijd betekent niet dat het tijdens de komende zon dagen ook wel kliekjesdag zal zijn. In de zomerse eredien sten mag niet-seizoengebon- den voedsel worden uitge deeld: hemels dick van der plas REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-3564$ Cl LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071-356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00 uur 071 -128 030 directie B M. Essenberg, G. P Arnold (adjunct), J Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, F. Nypels, H G van der Post (adjunct) public relations W. H. C. M. Steverink 071-356356 ombudsman R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9 30 -11.30 uur of per post. redactie G J Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W van Egmond, chef red. Groot Leiden A J.B M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok. chef eindredactie algemeen W F Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco leidsch dagblad op cassetteband Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogi hebben of blind zijn (of een andere leesha dicap hebben), is een samenvatting van h regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad geluidscassette beschikbaar. Voor informal 08860-82345 (Centrum voor Gesproken Le tuur, Grave). Redactie: 071 Hoofdredactie: 071 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 abonnementen bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) verzending per post per kwartaal (NL) ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vani woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhui en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling. buiten de gewone bezoektijden, voor pai ners bovendien van 10.30- 11.15uuren van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uur na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende v pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I II daarnaast ook 1115-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21. uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur 18.30-19.OOuur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klass en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(l leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluite voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime 1 zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhe kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17 uur: babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356< Moeders brengen de zomer door aan de rand van het zwembad Hazerswoude- Dorp telt zo'n vijfduizend inwoners. Daarvan is om deze tijd van het jaar een groot deel op vakantie. En wie niet op vakantie is, werkt. Scho lieren verdienen geld voor de vakantie die nog komen gaat (of die al geweest is) door op de boomkwekerij de handen uit de mouwen en in de grond te ste ken. Zo'n beetje de enigen op het dorp die 'niets' om handen hebben zijn de moeders met kleine kinderen. En die - moe ders èn kinderen - komen op de dagen dat het kwik bijna uit de thermometers barst massaal naar het zwembad. Acht-, ne genhonderd bezoekers op een dag zijn geen uitzondering. De kinderen brengen vele uren door in het koele water. De moeders zitten op de rand van het bad met de onderbenen net onderwater, of staan midden in het ondiepe met elkaar te pra ten. Maar de meeste moeders nemen plaats op de witte plas tic stoelen onder de parasols met ijsreclame. Vlak aan het water, dus altijd in het zicht van de kinders, maar toch gezellig onderons. „We zijn hier pas drie jaar gele den komen wonen", vertelt Jill met een licht Engels accent. „Als je je woonplaats kiest, kijk je toch ook of er een zwembad in het dorp is. Maar het volgen de jaar ging het ineens dicht." „Ik heb er een hoop gehoord die zeiden: als het dicht gaat, ga ik verhuizen", vult Petra aan. „Ik heb hier nicer mensen leren kennen dan de hele winter door", meldt Jill. „Ik ga nog weieens naar het strand", biecht Anja op. „Daar vind ik die van mij te klein voor. De kleinste heeft net zijn A-di- ploma. Nee, ik zie mezelf niet op het strand zitten. Ik zit daar geen minuut rustig. Je loopt constant je kinderen te zoe ken", vindt Petra. „Hier kennen alle moeders elkaar, terwijl de kinderen hier hun vriendjes Soms is het een bankje in het park, een oud bushokje of een heuse hangplek: plaatsen waar mensen samenkomen om wat te keuvelen. De komende weken schuiven Leidsch Dagblad verslaggevers aan en leggen hun oor te luisteren op deze ontmoetingsplaatsen. Vandaag deel drie in deze serie: aan de rand van het zwembad in Hazerswoude-Dorp. HESSXÜBEEISI ontmoeten", weet Jill. „Is deze vrij?", vraagt een vierde vrouw, die zich bij het gezel schap wil voegen, „ledereen mag er bij komen zitten, als je maar gezellig bent." Het wordt drukker. „Ah. jullie hebben een stoel voor mij be waard." Een vrouw met twee kleine kinderen nestelt zich op een lege stoel en begint de twee dreumesen om te kleden. Klein kinderen? „Nee, oppaskinderen. Ik zit hier te werken. Trouwens, heeft jouw moeder al kleinkin deren?" Geroutineerd kiepert ze de kleinste van de twee voor over op haar schoot. Voordat de kleine man er erg in heeft, heeft hij al een nieuwe luier om. „Ik werk al sinds mijn vijftiende met kinderen. Nee, als kleuter juf." Met de twee kleintjes in schone kleren keert zij huis waarts. Anja kijkt vertederd naar haar vierjarige zoontje die zich in het ondiepe prima vermaakt. „Vori ge week was hij nog met geen mogelijkheid het water in te krijgen. En nu krijg je hem er op het eind van de dag niet meer uit. Dan moet je hem huilend mee naar huis slepen." „Er klopt niks van! Ze hebben me ingedeeld om aan het bad te staan terwijl het helemaal mijn beurt niet is." Petra is boos. Maandag is helemaal haar dag niet om badmeester te zijn. Donderdag is het haar beurt als vrijwillige toezichthouder op de zwemmende kinderen. Maar door een foutje is zij zonder overleg ook vandaag ingeroos terd als derde badmeester. Het zijn van die dingen die gebeu ren in een zwembad dat volle dig op de inzet van vrijwilligers draait. „Deze moeder moet gaan werken", legt Petra zich bij de situatie neer. Zij trekt haar t- shirt met 'De Hazelaar' aan. „Maar hier is het laatste woord nog niet over gezegd." Petra is nog niet weg, of haar stoel wordt ingenomen door Ti neke. Lachend komt ze aanlo pen met haar zoon. „Hij zat wat te pesten, dus ik dacht: ik pak 'm even", vertelt zij aan Anja. „Had ik de verkeerde beet! Hij lachen." De zoon heeft de smaak goed te pakken. „Nog een keer doen?" Maar moeders vindt het voorlopig even mooi geweest. „Straks, over een half uurtje weer." Tineke kijkt uit over het volle bad. „Veel onbekende gezich ten", constateert zij. „Maar ik kom ook al een hele tijd niet meer bij de school om mijn kin deren op te halen... Gaan jullie nog met vakantie?" „Nee", ant woordt Anja, „maar ik heb thuis nog steeds het gevoel dat we op vakantie zijn. We komen uit Leiden en zaten daar op een flatje. Als je hier dan in een eensgezinswoning met een tuin Op de dagen dat het kwik bijna uit de thermometers barst gaan de moeders met kinderen massaal naar het zwembad. komt... Ik kijk zo uit over de weilanden. Ik zou nooit meer terugwillen naar Leiden." „Ik kom oorspronkelijk uit Noord- wijk", reageert Tineke. „Wij gin gen ook nooit op vakantie. Mijn vader zei altijd: alle mensen ko men hierheen om op vakantie te gaan, waarom zouden wij dan met de vakantie weg moe ten?" „Voordat de kinderen naar school moesten, gingen we wel naar Centerparcs. Maar als je in de zomer moet, is het niet te betalen." „Daar gaan wij ook heen, maar dan heel laat. Dan kun je een midweek nemen. Dat scheelt de helft. En het gro te voordeel van Centerparcs is dat er van alles is. De oudste ging vorig jaar met ons mee, maar ging volledig haar eigen gang. Er is een disco. De jonge lui hebben elkaar zo gevon den." Anja geeft haar zoontje een doosje drinken. Een straal- I tje vloeistof komt door het rietje naar buiten. „Pas op", waar schuwt Tineke, „hij knijpt erin." Petra loopt geamuseerd voorbij, haar Hazelaar-shirt doornat. „Die Poolse jochies waren met een mat aan de gang. Ik wilde dat ding eruit hebben, maar je kan tegen ze praten wat je wiLe rj ze verstaan je toch niet. Toen^^i zeiden een paar NederlandseVg,-^ jochies: kom hem zelf maar h^0p f len. Dus ik zeg: wat?, en sprinkle er zo in. Nee, mij krijgen ze r%jntt Ik stond toch op het punt omZjtter even te gaan zwemmen. Lekk^;^ afkoelen." ,taH

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10