Kroaten klaar voor aanval Tsjetsjenen staken acties Buitenland Plan voor aanslag maffia op Justitiepaleis Palermo Oost-West Syrië: 'Jeruzalem vindt verkiezingen belangrijker' Buskaper doodde zichzelf Namen omgekomen Duitse soldaten op Teletekst 'Europa moet poorten openen voor vluchtelingen uit Bosnië' DINSDAG 1 AUGUSTUS 1995 :e hi en. tl plots IA Aanslag op huis Turkse familie bochum Een vrouw is afgelopen nacht licht gewond geraakt bij een aanslag met een brandbom op een huis van een Turkse fa milie in de Duitse stad Bochum. Zes andere volwassenen en een kind werden geëvacueerd. De bewoners hadden het vuur snel ontdekt en het zelf geblust. De pojgie heeft in verband met de aanslag een man aangehouden. De afgelopen zeven nachten zijn in vele Duitse steden aanslagen gepleegd op Turkse instel lingen als reisbureaus en restaurants. Nieuw-Zeeland: boycot Franse produkten wellington De grootste vakbond van Nieuw-Zeeland, de CTU, heeft een boycot van Franse produkten afgekondigd in verband i met het besluit van de regering in Parijs om de kernproeven in de Stille Zuidzee te hervatten. De CTU heeft veertig bedrijven en handelsondernemingen gevraagd hem bij de actie bij te staan. Aan winkeliers is gevraagd produkten uit het Europese land van I de schappen te halen. Zigeuner Slowakije overlijdt na aanval Bratislava Een zeventienjarige Slowaakse zigeunerjongen is gisteren bezweken aan de gevolgen van een derdegraads ver branding die hij opliep tijdens een aanval tien dagen geleden door skinheads. Bij de aanslag in Ziar nad Hronom in Midden- Slowakije overgoten de extremisten de jongen met benzine en staken hem in brand. Behalve de jongen zetten de amokmakers ook een café dat regelmatig door zigeuners wordt bezocht en een flat in lichterlaaie. Meer referenda in Frankrijk parus Het Franse parlement heeft gisteren met grote meerder heid gestemd voor een wijziging van de grondwet waardoor de macht van de president wordt versterkt en er meer referenda kunnen worden gehouden. De wijziging van de grondwet maakt het ook mogelijk dat een parlementszitting voortaan negen maanden duurt in plaats van de huidige twee zittingen van drie maanden. Parlementariërs kunnen voortaan ook gemakkelijker worden vervolgd voor misdrijven. De hervormingen gelden als de belangrijkste grondwetellijke veranderingen sinds 1962. Amerikanen vinden nieuw 'killing field' phnom penh Leden van een Amerikaanse commissie die de vol kerenmoord van de Rode Khmer in Cambodja onderzoekt, heb ben de beenderen van naar schatting 2.000 mensen gevonden. Dit berichtte de Engelstalige krant Cambodia Daily. Het gaat waarschijnlijk om een killingfield van de Rode Khmer, die van 1975 tot 1978 een schrikbewind voerde over Cambodja. De vondst werd gedaan in Sala Damnak, op zo'n 25 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Phnom Penh. Arafat krijgt geld voor foto's baby parus De pasgeboren baby van het echtpaar Yasser en Soha Arafat zou voor een lucratieve deal gezorgd hebben. Volgens het Franse weekblad Le Canard Enchainé heeft Arafat de rechten voor foto's van het op 24 juli geboren meisje Zahwa voor 500.000 franc (ongeveer 160.000 gulden) verkocht een Frans fot opersbureau. Patrick Tabet, de advocaat van mevrouw Arafat, erkent dat er een exclusief contract met dit bureau is afgesloten, maar hij wilde niet ingaan op details. Strijd in Krajina en in enclave Bihac de I 0 PALERMO AFP-GPD DOüe Siciliaanse maffia is van plan geweest een aanslag met 3ter een autobom te plegen op het paleis van justitie in Palermo om zo twee rechters uit de weg te ruimen die de georganiseer de misdaad bestrijden. De po litie wist de aanslag echter te i»_verijdelen door de arrestatie van vier maffialeden, ruim een week geleden. De twee beoogde rechters* wa ren de officier van justitie van Palermo en belangrijkste mafia- bestrijder, Giancarlo Caselli, en rechter Roberto Scarpinato. Die zou als procureur optreden in het proces tegen oud-premier acht Giulio Andreotti, die wordt ver dacht van samenwerking met de mafia. Dit proces begint op 26 september. Het plan voor de aanslag lijkt een scenario van een film: een man in het Paleis van Justitie van Palermo voelt zich plotse ling niet goed; er wordt ge vraagd om een ambulance. Die ,11 .jgparkeert op de binnnenplaats en komt even later tot ontplof- fing. In Palermo is groot alarm ge slagen. De politie is ervan over- tuigd dat de anonieme in- e' 'formant de waarheid heeft ge sproken over de beraamde aan- Kroatië heeft alle voorbe reidingen getroffen voor een offensief op Krajina, hoofdbestandeel van de door de Kroatische Serviërs eenzijdig uitgeroepen ei gen staat. Dat heeft de spe ciale VN-afgezant Akashi vanmorgen gezegd. De kans dat de Kroaten beslui ten tot een militaire aanval is volgens hem nog steeds groot. „We zijn zeer ver ontrust over de situatie." Kroatië heeft een grote troepenmacht bijeenge bracht bij de frondinie en dreigt Krajina met geweld te'herintegreren'. ZAGREB-BOEDAPEST AFP-Rtr-GPD Ondertussen is de strijd in de Bosnische moslim-enclave Bi hac gisteren opnieuw hevig op gelaaid. Ondanks hun eerdere belofte zich terug te trekken, namen Kroatisch-Servische troepen het gebied rond de ge lijknamige stad in het noord oosten van Bosnië gistermorgen met zware wapens onder vuur. Tegelijkertijd zettem Kroatische regeringstroepen enkele tiental len kilometers zuidelijker hun offensief in Krajina voort. Het opleven van de vijande lijkheden bij Bihac en Krajina- 'hoofdstad' Knin heeft de vrees voor een escalatie van de oorlog in Kroatië en, zo mogelijk nog ernstiger, voor het samensmel ten van de oorlogen in Bosnië en Kroatië, versterkt. Akashi, van nature een groot optimist, toonde zich zeer pessimistisch over de kans op een succesvolle dialoog tussen de zogenaamde 'Krajina-Serviërs' en de Kroati sche regering in Zagreb. Moslim-sluipschutters in Sarajevo new YORK Rtr Twee Bosnische Serviërs gaan zwaar bewapend en met een aardig voorraadje ammunitie op weg naar het front in Bihac. foto epa sasa stankovic Alleen een dergelijke dialoog lijkt een escalatie van de oorlog te kunnen voorkomen. De Kroatische president Tudjman wees zondagavond voorstellen van de Krajina-Serviërs om op nieuw te gaan onderhandelen echter resoluut af. De Krajina- Serviërs, die nog altijd ruim een kwart van het Kroatische grond gebied in handen hebben, stre ven naar een eigen Servische staat en op termijn naar aan sluiting bij 'Groot-Servië', ter wijl Kroatië hun slechts een ze kere mate van autonomie wil geven. Franse VN-militairen verdenken Bosnische moslim-soldaten er van als sluipschutters te hebben geschoten op burgers in Saraje vo, in een poging internationale steun te verwerven voor harder optreden tegen de Serviërs. Dat meldt The New York Times van daag. Aan de beschietingen kwam in juni een einde, nadat de Fransen het Bosnische regeringsleger hadden meegedeeld dat ze de sluipschutters zouden doodschieten. Een woordvoerder van de Bosnische president noemde het bericht belachelijk. „In plaats van hun plicht te doen, proberen de Verenigde Naties alle twee de partijen evenveel schuld te ge- slag met de ambulance en heeft alle veiligheidsmaatregelen ver scherpt. Dat Cosa Nostra deze zomer wil toeslaan, was ook ge bleken uit de vondst vorige week van een auto die 75 kilo dynamiet bevatte en duidelijk bestemd was voor een aanslag. Een van de spijtoptanten die onlangs de arrestie mogelijk maakte van Leoluca Bagarella, de tweede man van de maffia, heeft ook laten weten dat de maffia zich wil wreken en tege lijkertijd haar kracht wil tonen. In een van de schuilplaatsen van Bagarella werden overigens 'boodschappenlijstjes' aange troffen met daarop geweren en pistolen, maar ook springstof fen, compleet met prijs (300.000 gulden) en leverdatum. Hoofdprocureur Caselli zei gisteren dat hij op de hoogte was van mogelijke aanslagen, maar zijn werk gewoon voort te zullen zetten. Caselli, die na de moorden op de rechters Falco ne en Borsellino naar Palermo werd gestuurd, is uitgegroeid tot het nieuwe symbool van de strijd tegen de maffia. Tot zijn vijanden moet hij mafiosi reke nen, maar ook politici van het kaliber Giulio Andreotti, die in september in Palermo terecht zal staan vanwege banden met de maffia. phnom penh Oost en West ontmoeten eikaar in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. Terwijl parasols met westerse reclame de negotie van een winkelier beschaduwen, houden boeddhistische monniken in traditionele kledij het hoofd koel met een kleiner maatje zonnescherm. Op hun dagelijkse ronde vragen ze de bevolking aalmoezen. Wie de monniken iets geeft, doet dat meestal in de vorm van eten of drinken. foto ap» richard vogel Zes doden bij redden van kip Bij een dramatische poging een kip uit een waterput te redden, zijn gisteren zes Egyptenaren uit een familie verdronken. Allam Sabet al-Said daalde af in een put om zijn kip te redden, die daarin was geval len. Toen hij niet naar boven kwam, besloot zijn veront ruste broer Said hem te hel pen. Maar ook hij verdween, waarop de derde broer Ah med en hun zuster Zeinab in de put afdaalden. Ook twee neven deden een tevergeefse poging hun familieleden te redden. De door dorpsbewoners ge waarschuwde brandweer kon niets anders meer doen dan zes lijken uit de put bergen. De kip overleefde de val ge zond en wel. DAMASCUS Rtr-AFP Syrië heeft Israëlische leiders er gisteren van beschuldigd zich drukker te maken om een over winning bij de verkiezingen in eigen land, dan om het boeken van vooruitgang in de vredesbe sprekingen met Damascus. De Israëlische premier Rabin maakte zondag tijdens een ka binetsberaad bekend niet voor de verkiezingen van november 1996 een akkoord met Syrië te verwachten. „Een overwinning bij de vol gende Israëlische verkiezingen is belangrijker dan vrede met Syrië", aldus een Syrische func tionaris. Een andere Syrische woordvoerder zei eerder dat uit Rabins woorden valt op te ma ken dat de Israëlische premier nog niet heeft besloten tot het sluiten van vrede. De woede van Syrië is gewekt door het feit dat de Israëlische regering er vorige week maar ternauwernood in slaagde een wetsvoorstel door het parle ment te loodsen waardoor een Israëlische terugtrekking van de in 1967 door Israël bezette Hoogvlakte van Golan mogelijk wordt. De terugtrekking van Is raël van het plateau is de be langrijkste Syrische eis in ruil voor vrede met Israël. „Voor ons in Syrië geldt dat vrede binnen een aantal dagen kan worden bereikt mits Jeruza lem met een volledige terug trekking van de Hoogvlakte van Golan instemt. En akkoord gaat met evenwichtige en gelijk waardige veiligheidsmaatrege len die veiligheid en vrede voor allen betekenen", voegde de woordvoerder er aan toe. De harde opstelling van Syrië werd nog eens onderstreept door de legerchef, luitenant-ge neraal Shihabi. In de regerings krant maakte Shihabi duidelijk dat van Damascus niet kan worden verlangd dat het in stemt met een vredesregeling die de Syrische soevereiniteit bedreigt. Hij zei dat Damascus niet aan 'tijdsdruk, gebrek aan tijd of verkiezingen waar dan ook' zal toegeven. In de afgelopen vier jaar waarin Israël en Syrië spora disch over een vredesregeling onderhandelden, is weinig vooruitgang geboekt. Struikel blok vormen de veiligheidsga ranties op de Golan-Hoogvlakte en de toekomstige relaties tus sen de buurlanden. BONN. PETER VAN NUUSENBURG fél». Hij had cru SCllOtWOnd III zijn hoofd. Men ging ervan uit dat hij bij de bevrijdingsactie door politiemannen was dood geschoten. Gisteren deelde de politie op een persconferentie in Keulen mee, dat de man zeer waarschijnlijk de hand aan zich zelfheeft geslagen. Bij de lijkschouwing werden rond de wond kruitsporen ge vonden die er op duiden dat het schot van zeer dichtbij was af gevuurd. Een politieman kon dat tijdens de bestorming van de bus onmogelijk hebben ge daan. CORRESPONDENT De man die vrijdag in Keulen 26 toeristen zeven uur in een bus gevangen hield is niet door de politie doodgeschoten, maar heeft zelfmoord gepleegd. De 31-jarige Leon Bor vermoordde tijdens de gijzeling twee men sen, de buschauffeur en een 64- jarige vrouw. Een politieman en een 53-jarige man raakten zwaargewond. Bor werd na de bestorming van de bus door commando's van de politie dood aangetrof- Ten behoeve van nabestaanden Bonn Rtrvoor meer informatie. Het vrijgeven van de namen uit de Russische archieven vloeit voort uit een overeen komst die in 1992 is gesloten. Inmiddels beschikt het Rode Kruis over gegevens van ruim een half miljoen personen. Als de publikaties genoeg respons opleveren, denkt de organisatie aan het uitbreiden van de lijst tot drieduizend namen. Onderzoekers van het DRK konden de afgelopen jaren het lot van 1,1 miljoen Duitsers achterhalen die laijgsgevangen zaten of in de chaos op het ein de van de oorlog waren verdre ven of gearresteerd. Nabestaan den van 1,4 miljoen vermisten hebben nog een verzoek uit staan. Het Duitse Rode Kruis gaat op televisie de namen uitzenden van duizenden soldaten uit de Tweede Wereldoorlog die in Russische krijgsgevangenschap om het leven zijn gekomen. Het tonen van de namen is bedoeld voor de nabestaanden van de militairen, aldus de hulporgani satie gisteren. Elke week verschijnen 340 na men op teletekstpagina's. Het Duitse Rode Kruis (DRK) maakt daarbij gebruik van materiaal uit Russische archieven dat on langs is vrijgegeven. Behalve de naam van de omgekomen sol daat toont teletekst ook diens geboortejaar en zijn toenmalige woonplaats. Belangstellenden kunnen het Rode Kruis opbellen Rode Kruis bezoekt vluchtelingen Zepa en Srebrenica VMSTERDAM-GENÉVE ANP-Rtr /Vest-Europa moet de Bosni- >che mannen die na de val van Srebrenica en Zepa gevangen fijn genomen, vrij krijgen door ten tijdelijk opvang aan te bie- len. Een groot aantal hulporga- lisaties op het gebied van vluchtelingen en mensenrech- en en kerkelijke instellingen leeft minister van Mierlo (bui- enlandse zaken) dringend ver- tocht zich voor dit standpunt ïard te maken in de Raad van Ministers van de Europese Jnie. In een gisteren verstuurde jrief trekken de organisaties 19;en vergelijking met de situatie igerln *n Chili- Toen kwam een lantal Westerse landen in actie ;tus3m opponenten /an generaal Pinochet levend 3eesjit voetbalstadions en martel- n' iekamers te krijgen. De organisa ties, waaronder Amnesty Inter- ran<national, Artsen zonder Gren zen het Nederlandse Rode ^^^Cnus, de Stichting Vluchteling en de stichting Oecumenische Hulp, zeggen dat het nu tijd is voor een vergelijkbaar krachtig initiatief in Bosnië. De organisaties uiten hun ernstige bezorgdheid over het lot van de duizenden weerbare jongens en mannen die ruim twee weken geleden na de val van Srebrenica gevangen zijn genomen en gedeporteerd naar een nog altijd onbekende be stemming. Het Internationale Rode Kruis heeft vorige week 208 vluchte lingen uit Srebrenica en Zepa kunnen bezoeken. „We waren enigzins verrast door het kleine aantal gevangenen dat we heb ben gevonden", zei Cristope Gi- rod, plaatsvervangend chef van de ICRC-afdeling voor Midden- en West-Europa en de Balkan. „We hebben geen aanwijzing wat er met de vermisten is ge beurd. Natuurlijk zijn we be zorgd over hun lot." Na de val van Srebrenica op 11 juli zouden de Serviërs alle mannen boven de 18 jaar en verscheidene jonge vrouwen hebben weggevoerd. Over hun lot is sindsdien weinig meer vernomen, hoewel is gesteld dat ze naar Bratunac zijn gebracht. De Serviërs hebben het Rode Kruis alle mogelijke plaatsen in Bratunac laten zien waar gevan genen hadden kunnen worden vastgehouden, maar er werd niemand gevonden. De Duitse regering heeft gis teren kenbaar gemakat samen met haar partners binnen de Europese Unie tot een regeling voor de spreiding van Bosni sche vluchtelingen komen. Bonn pleit voor een Europese oplossing als een toename van de geveenten in Bosnië tot een nieuwe golf van vluchtelingen leidt. Met 350.000 ontheemden uit ex-Joegoslavië binnen zijn grenzen, biedt Duitsland al aan twee keer zoveel vluchtelingen onderdak als alle andere EU- staten samen, beklemtoonde een zegsman. 'Afschuwelijk, wat een merrie!' Braziliaanse Miss lelijk trots en ontroerd na uitverkiezing RIO DE JANEIRO AFP Maria de Lourdes de Jesus, een 26-jarige huisvrouw met in haar dorp de bijnaam 'Ma rie Smeerpoets', heeft de eer ste verkiezing van de lelijkste vrouw gewonnen. De verkie zing werd dit weekeinde ge houden in een vrijetijdsclub in Sao Vlncente Ferrer, in het noordoosten van Brazilië. Het publiek riep tijdens haar presentatie 'afschuwe lijk' en 'wat een merrie', maar bij het bekend worden van de resultaten zei de winnares 'trots en ontroerd' te zijn. „Toen mijn man hoorde van deze missverkiezing, zei hij me: Schrijf je in. De over winning kah je niet ontgaan", aldus de koningin van de le lijkheid. Ze is al negen jaar getrouwd met de 78-jarige boer José Francisco Dias, voor wie zij de mooiste lelij kerd van zijn leven is. Voor haar overwinning ontving de miss een bos bloe men, een tweedehands fiets, zonder remmen en een lekke band, en 200 reals (330 gul den). Vandaag of morgen ruil van gevangenen Vluchtelingen opgepikt in Oostzee OSLO Rtr-AFP Een Noorse vrachtvaarder heeft in de afgelopen nacht 71 Afghaan se vluchtelingen opgepikt van rubberen vlotten in de Oostzee. De Duitse kustwacht had de vluchtelingen in internationale wateren, ten noorden van het Duitse eiland Rugen, ontdekt. De kapitein van de vrachtvaarder zei tegen de Noorse radio dat de vluchtelingen kennelijk al een tijdje op zee hadden rondgedobberd.Zij weigeren te praten over hun odyssee. MOSKOU-GROZNY AFP-Rtr-GPD De Tsjetsjeense opperbevelheb ber Asian Maschadov heeft zijn strijders vandaag bevel gegeven alle militaire en terroristische acties te staken. Russische mili tairen die in handen van de Tsjetsjenen zijn, worden binnen drie dagen vrijgelaten. Maschadov riep zijn reguliere eenheden op vrijwillig hun wa pens en munitie af te staan. Om de ontwapening van de bevol king aan te moedigen, worden de wapens opgekocht. De Tsjetsjeense mede-voor zitter van de gezamenlijke com missie voor gevangenenruil, Isa Madajev, kondigde aan dat de Tsjetsjenen hun Russische krijgsgevangenen binnen drie dagen op vrije voeten willen stellen. „We zullen de Russen de lijst overhandigen van de mi litairen die wij vasthouden", al dus Madajev. Volgens het mi nisterie van binnenlandse za ken in Moskou houden de Tsjetsjenen 36 Russen vast. Sandor Mezsaros, de leider van de missie van de Organisa tie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (OVSE) in Tsjetsjenië, die tussen de partij en bemiddelt, zei te verwachten dat de uitwisseling van gevan genen vandaag of morgen kan plaatshebben. De Russen heb ben een lijst van 1325 Tsjetsjeense gevangenen over handigd en zijn reeds begonnen hen vrij te laten, aldus Mes- zaros. De ontwapening en de gevan genenruil vloeien voort uit een militair akkoord dat de twee partijen zondag sloten. Met dit akkoord kwam er formeel een eind aan de oorlog in het Kau- kasische gebied. De overeen komst voorziet ook in de terug trekking van de Russische troe pen uit Tsjetsjenië. Over de toe komstige politieke status van Tsjetsjenië is nog geen overeen stemming bereikt. Een werk groep van Russen en Tsjetsje nen buigt zich hier donderdag over. De Russische onderhandelaar Volski zei dat alle leden van de Tsjetsjeense delegatie het ak koord hadden ondertekend. Volksi was niet erg onder de in druk van berichten dat de Tsjetsjeense leider Doedajev de overeenkomst had verworpen. Volski liet een brief van Doe dajev zien, waarin deze schreef dat alle Tsjetsjeense delegatiele den een eventueel akkoord zou den moeten ondertekenen. Ondanks het militair akkoord braken er afgelopen nacht op nieuw schermutselingen uit. Zes Russische soldaten stierven toen hun eenheid in een hin derlaag liep, er vielen twintig gewonden. Volgens het Russi sche opperbevel werden Russi sche stellingen en eenheden 28 keer onder vuur genomen. Ge neraal Koelikov, de nieuwe mi nister van binnenlandse zaken, verklaarde dat Rusland krach tens het akkoord hard mag op treden tegen gewapende Tsjetsjeense eenheden die zich niet aan de overeenkomst hou den.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5