Kwart van rijscholen ten dode opgeschreven Binnenland Ritzen ziet alsnog af van ^spaarsysteem studiepunten Drie miljard aan verdachte geldhandelingen gemeld Scouts nemen Dronten in Het lijkt op een horloge maar het is een computer Franse hulporganisatie brengt junks naar huis Dieren in privé-dierentuin krap gehuisvest, ondervoed en gestoord 'De hadj zal jongeren wakker schudden' Bijna-bosbrand tussen Arnhem en Ede DINSDAG 1 AUGUSTUS 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbure, CPO Geassocieerde Pers Dien- e -Jgj Dode vrouw in Winschoterdiep zuidbroek» De Groningse politie heeft gistermiddag het stoffelijk 1 overschot van een vrouw gevonden in het Winschoterdiep ter hoogte van Zuidbroek. De identiteit van de vrouw is nog niet be kend. De politie gaat er van uit dat de vrouw het slachtoffer is r» geworden van een misdrijf. Op het lichaam wordt sectie verricht "I TT om de doodsoorzaak vast te stellen. Een recherche-bijstands- J team van vijftien mensen onderzoekt de zaak. re sties Actiegroep Bleiswijk wil gratis stroom ;ds nie bleiswuk Een actiegroep in Bleiswijk eist een maand lang gratis stroom van het energiebedrijf Delfland als schadevergoeding voor de grote stroomstoring van vorige week. Een nog onbekend j aantal inwoners van de gemeente heeft zich in het actiecomité verenigd. Ze houden Delfland verantwoordelijk voor de vier stroomstoringen die de gemeente in ruim een maand tijd heb ben geteisterd. valkenburg Bierbrouwerij De Leeuw uit Valkenburg aan de Geul heeft gisteren een gedeelte van een partij Valkenburgs Wit bier uit de handel gehaald. Door een foutje in het produktiepro- ces is de gisting nog niet beëindigd, waardoor er nagisting kan plaatsvinden. Het gevaar bestaat dan dat het flesje breekt. Het gaat om 2063 kratten met 12 flesjes van 30 centiliter. Het bier heeft als houdbaarheidstermijn eind december 1995 met als co de 'DEC 95 KL'. De bierbrouwerij heeft inmiddels ruim zeventig procent van deze partij bij groothandels en winkeliers kunnen blokkeren. Ongeveer nog zeshonderd kratten met in totaal ruim zevenduizend flesjes zijn al bij consumenten. Enkhuizers bedwelmd en beroofd enkhuizen» De eigenaar van een pension in Enkhuizen en zijn collega zijn zondagmiddag door drie gasten bedwelmd en be roofd. Van de pensioneigenaar is meer dan tienduizend gulden gestolen. De twee Enkhuizers bleven na het drinken van vergif tigde wijn vijf uur buiten westen. De daders woonden gratis in het pension. Ze waren zonder een rooie cent naar Nederland ge komen, in de hoop in West-Friesland bij landbouwbedrijven werk te kunnen vinden. Dat lukte slecht, ondanks de hulp van de pensioneigenaar. Oogziekenhuis live de lucht in rotterdam Een paar honderd oogartsen uit de hele wereld vol gen op zaterdag 30 september, tijdens een congres voor oogchi- rurgie in Amsterdam, vanuit het Amsterdamse Hiltonhotel live de uitzending van een oogoperatie die wordt uitgevoerd in het Rotterdamse Oogziekenhuis. Een aantal oogpatiënten wordt op die datum behandeld met de nieuwe Excimer Laser. Het bijzon dere aan deze laser lasertechniek wordt al langer toegepast is dat hiermee astigmatisme kan worden behandeld. Astigmatis- me is een afwijking in de vorm van het hoornvlies, waardoor pa tiënten alleen nog iets kunnen zien met behulp van een cylinder op de bril. Het Oogziekenhuis kocht de laser twee maanden ge leden. Studentenbonden woest op'minister ai zen w()en haag gpd loor iatisc^tudenten mogen hun extra be- ais op maalde studiepunten niet 'op- ondeiparen' voor een jaar waarin vijl de ninder is gepresteerd. Hierdoor xvoorcan een student niet voorko- dat zijn of haar beurs in to'n 'mager' studiejaar wordt eggen)mgezet van een gift in een le- or eeibing. Tot woede van de studen- en ?enorganisatie ISO en van de defenzindelijke Studenten Vakbond weigert minister Ritzen Stateflonderwijs) ondanks eerdere crijk ebeloften zo'n 'spaarregeling' in e voeren. it we n Bij de invoering van de huidi- s te ve^e tempobeurs in 1994 beloofde goede^itzen de Tweede Kamer, en la- onze ;er de Eerste Kamer, iets te zul- '.alduen bedenken voor studenten in het tweede, derde of vier- ie jaar minder dan de helft van studiepunten halen. In een nzat, ater jaar mochten zij deze ach veierstand compenseren. De minister kwam met twee sreen varianten' die hij de studenten als je (Organisaties en de universitei- irden jen en hogescholen heeft voor- te will^elegd. Overeenstemming over ege- >en regeling werd echter niet )ereikt, waarna Ritzen het hele dee maar introk. Het Interuni- rersitair Studentenoverleg (ISO) s hierover zo kwaad, dat het ireigt naar de rechter te stap- )en om Ritzen aan zijn belofte e houden. Ook de LSVb eist litleg. De bewindsman heeft in een CBR ziet terugloop in aantal mensen dat rijbewijs wil den haag gpd Er zijn te veel autorijscholen in Nederland. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) voorziet dat een kwart van de zesduizend autorijscholen de komende tien jaar gedoemd is te verdwijnen. Een andere mogelijkheid is dat de bestaande scholen hun omzet met een kwart zien dalen. Het aantal mensen dat het rijbewijs wil halen neemt de komende tien jaar met een kwart af. den haag gpd In zijn jaarverslag over 1994 stelt het CBR voor, net als in het buitenland, het aantal rijscho len per regio aan maxima te binden, 'omdat het vrije markt mechanisme zich tegen de branche keert'. Daarmee doelt de organisatie op de wildgroei in de branche. In totaal werken 15.000 instructeurs bij de Ne derlandse rijscholen. Volgens het CBR houden veel rijscholen het hoofd niet boven water als de omzet omlaag gaat. Veel scholen leiden nu al een marginaal bestaan. ,,De modi euze opleving van de belang stelling voor het motorrijden kan niet verhullen dat de totale vraagnaar rij-examens in het komende decennium terug loopt." De verminderde vraag is on afwendbaar. Het aantal acht tienjarigen is in 2000 185.000 te gen 250.000 in 1988. In de jaren tachtig profiteerden de rijscho len bovendien van een inhaalef fect omdat ook veel mensen bo ven de achttien hun rijbewijs haalden. Die behoefte bestaat niet meer. Van de mannen haalt 95 procent het rijbewijs, bij de vrouwen is dat negentig pro cent. Het CBR vindt het niet re- eel ervan uit te gaan dat dit meer wordt. Ondanks herhaalde waar schuwingen voor het slechte bedrijfsldimaat in deze branche kwamen er vorig jaar toch nog vijfhonderd nieuwe autorijscho len bij. Het CBR vraagt zich af of de nieuwelingen op de markt niet „gezwicht zijn voor de aan lokkelijke en uitnodigende ad vertenties van veel commerciële instellingen die instructeursop leidingen verzorgen of op ande re wijze baat hebben bij de op richting of exploitatie van rij scholen." het girale geldverkeer voordoen, te melden. Het gaat om bijvoor beeld het ontvangen of uitbeta len van opmerkelijk hoge be dragen aan mensen die zich verdacht gedragen, moeite heb ben zich te identificeren of op vallend veel (buitenlandse) bankrekeningen hebben. Doel van de wet is het tegengaan van witwassen. Uit het jaarverslag blijkt dat vooral Nederlanders. Belgen en Duitsers betrokken zijn als op drachtgever en begunstiger van de geldhandelingen. In de meeste gevallen ging het om dollars, guldens en Duitse mar ken. Vanuit de voormalige Sov jetunie komen steeds meer per sonen grote geldbedragen stor ten of witwassen. Banken. verzekeringsmaat schappijen en wisselkantoren hebben vorig jaar voor bijna drie miljard gulden aan ver dachte 'financiële transacties' doorgegeven aan het speciale meldpunt van justitie. Van de bijna 2.600 nader onderzochte meldingen leidde dat in 29 ge vallen tot een nieuw opspo ringsonderzoek naar de georga niseerde criminaliteit. Dat staat in het jaarverslag van het Meld punt Ongebruikelijke Transac ties (MOT), dat gisteren naar de Tweede Kamer werd gestuurd. Sinds februari 1994 zijn onder meer banken, verzekeringsbe drijven en wisselkantoren ver plicht 'ongebruikelijke transac ties' die zich aan de balie of via brief aan de Karher latèh weten dèt het opsparen van studie punten niet meer nodig is, om dat de Kamer niet verder wil gaan dan studenten de plicht op te leggen per jaar 50 procent van hun studiepunten te halen. In zijn oorspronkelijke voorstel zou dat op den duur verhoogd worden naar 70 procent. In dat geval zouden studenten wellicht in moeilijkheden kunnen ko men met de'voortgang van hun studie. Ook zegt de minister dat stu denten bij tegenslag door 'bij zondere omstandigheden' (ziekte, te moeilijke tentamens) een beroep kunnen doen op het 'afstudeerfonds' van hun oplei dingen. Daarnaast zou een spaarsysteem extra administra tieve lasten veroorzaken. Bo vendien start in september de laatste lichting studenten die met de tempobeurs te maken krijgt. Volgend jaar hoopt de minister alsnog de prestatie beurs in te voeren. WD-woordvoerster De Vries de enige die momenteel be reikbaar is laat weten toch één van de varianten te verkie zen boven helemaal geen rege ling. Zij denkt dan aan het 'di ploma-model', waarbij studen ten die keurig binnen de gestel de zes jaar afstuderen niet voor een te mager jaar worden ge straft met de omzetting van een gift in een lening. dronten Ruim duizend grote tenten en torens staan inmiddels overeind. Talloze koelcontainers loeien op volle kracht, tientallen kilometers waterleiding en telefoonlijnen zijn tot in den treure gecontroleerd, de ongeveer zeshonderd toiletten doorgespoeld en duizenden bakken voor de streng voorgeschreven gescheiden afvalinzameling schoon. Vijfduizend vrijwilligers staan sinds gisteren in de startblokken voor de ont vangst van naar schatting 24.000 jongens en meisjes uit 169 landen, die tot en met 10 augustus deelnemen aan de negentiende Wereld Jam boree bij Biddinghuizen in de gemeente Dronten. Morgen verricht koningin Beatrix de officiële opening van de Jamboree. Op de foto een groepje Finse zeeverkenners die gisteren per scoutingschip in Muiderzand aankwamen. foto anp koen suyk den haag gpd re computers, waar ook in de wereld, te verbinden) en een horloge. Het voornaamste struikelblok is dat alle onderdelen en batterij nog niet in de behuizing pas sen. Ook het omhulsel vindt het concern eigenlijk nog wat te groot. Als er flink vooruitgang wordt geboekt op het gebied van de spraakherkenning, scheelt dat een paar knopjes op het 'horloge'. De gebruiker kan dan volstaan met gesproken commando's. Staat uw kantoor toevallig in een straat waar net met pneumatische boren een oude asfaltlaag wordt verwij derd. Geen nood, op het inter actieve schermpje van de Pols Communicator verschijnt dan een 'ouderwets' toetsenbord, waarop de opdrachten kunnen worden ingetoetst. Het oogt als een fors uitgevallen sporthorloge, maar in werkelijk heid is het een computer. De door Philips ontwikkelde 'Wrist Communicator' of 'Pols Com municator' biedt voor een hor loge vrijwel onbegrensde moge lijkheden. Zo beschikt het appa raatje, waarvan nu nog slechts een prototype bestaat, onder meer over een beeldschermpje met telefoon. Rond 2002 verwacht het elec- tronicaconcern de eerste versies van zijn nieuwe uitvinding op de markt te brengen. De door Philips Semiconductors be dachte Pols Communicator be schikt behalve de al genoemde videofoon ook over een TV, ra dio, rekenmachine, bloknoot, computer (draadloos met ande- rotterdam gpd „Ze zijn sociaal en emotioneel totaal geïsoleerd in uw land," zegt Brichet. „Ze komen door de misdaad aan hun geld. Ze gaan de prostitutie in of ze ste len. Ze zijn volledig verloren." Vorig jaar zijn in Nederland 24 Franse junks overleden. Vaak kost het veel moeite om de drugverslaafde tot een terug reis te overreden. De lage prij zen en de hoge kwaliteit van de harddrugs, legt Brichet uit, ma ken van Nederland een paradijs voor Franse junks. Naar Frank rijk terugkeren valt niet mee omdat ze daar meestal nog een straf moeten uitzitten. De con tacten met de familie zijn vaak minimaal. Franse verslaafden die naar Frankrijk terugkeren, komen daar in aanmerking voor een zorgprogramma van Aide. Door tussenkomst van de Fran se hulpverleningsinstelling Aide zijn inmiddels vijftien Fransen gerepatrieerd naar hun vader land. De twee bij de Rotterdam se GGD gestationeerde mede werkers van Aide zijn nu twee maanden bezig. Er zijn in totaal zestig verslaafden benaderd. De twee hulpverleners leggen voor al in de Pauluskerk contacten met Franse junks. Zij benaderen de verslaafden met het voorstel om naar Noord-Frankrijk terug te keren. Als de gebruiker daar voor voelt, organiseert Aide de terugreis. Volgens Richard Brichet, psy choloog bij Aide in Lille, verke ren veel Franse junks in barre omstandigheden in Nederland. den haag anp Volgens de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Die ren, bekender als de Dierenbe scherming, is er veel aan te merken op de privé-dierentui- nen in Nederland. Dit blijkt uit een onderzoek onder tien die renparken in de periode januari tot mei van dit jaar. De Dieren bescherming maakt in het vijf tig pagina's tellend rapport mel ding van ondervoeding. Ook zijn de dieren slecht en te krap gehuisvest. Dat leidt bij de kat- achtigen tot zelfverminking en bij de dieren in het algemeen tot gedragsafwijkingen. Het onderzoek werd uitge voerd in opdracht van de Lan delijke Inspectiedienst Dieren bescherming (LID). Hoewel er verschillen bestaan tussen de onderzochte dierentuinen, vol doet volgens de Dierenbescher ming geen enkel dierenpark volledig aan de eisen die de ver eniging stelt aan het houden van dieren. De indruk bestaat dat de eigenaren van enkele parken bezuinigen op medische Reisagent in bedevaarten leidt Marokkaanse jeugd naar Mekka amsterdam anp „In Mekka is de lamp gaan branden. Daar j heb ik het innerlijke ervaren. Dat kim je op eel ™el beschrijven." Sinds Mohammed Boulnouar als veertienjarige het kloppend >edrijv hart van de islam aanschouwde, laat de jhand hadj, de bedevaart naar Mekka, hem niet 3 Spaa meer los. De Marokkaanse jongen uit de tzelfdt Amsterdamse Pijp is naar eigen zeggen de gdieni belangrijkste aanbieder van islamitische één t pelgrimsreizen in Nederland, De 22-jarige eigenaar van reisbureau Sans en aa Frontières in Amsterdam houdt zijn leef- n viru tijdgenoten de spiegel van de islam voor. te -Meer jongeren zouden de hadj moeten 8aan doen. Dat zal ze wakker schudden. ha De islam accepteert niet dat een man niet en. werkt. Daar ben ik keihard in. De eerste inze staP moet je zelf zetten, dan zal God je isvoo helpen." jepso Het was de laatste wens van zijn grootva- bedri her dat de 14-jarige Mohammed naar Mekka zou gaan, de bedevaan die elke middt moslim die daartoe financieel en fysiek in v\; staat is, minstens eenmaal in zijn leven moet maken. Een paar jaar later ging de godvruchtige jongeman opnieuw naar Saudi-Arabië. In Medina bekwaamde hij 1 zich in de geschiedenis van de islam en het bestuderen en uit het hoofd reciteren van de koran. In het hart van de islami tische wereld leerde Boulnouar de ware is lam kennen. „In Nederland had ik om me heen gezien dat moslims het slecht had den. Ik kreeg het idee dat de islam de oor zaak van hun armoede was. Maar in Mek ka zag ik een andere wereld en raakte ik ervan overtuigd dat de islam de juiste weg is." Vooral de gelijkheid van alle mensen voor het oog van God maakte indruk op Boulnouar. „Je ziet in Mekka miljonairs en bedelaars, maar in de salaat, het gebed, staan ze zij-aan-zij. Het is de enige plaats ter wereld waar ik heb gezien dat alle mensen gelijk zijn." Boulnouar kwam met herwonnen trots in Nederland terug. „Ik herinner me nog de dag waarop ik op Schiphol arriveerde. Ik zag de wereld met andere ogen. Voor het eerst respecteerde ik mezelf zoals ik was. Ik had geleerd dat ik als moslim een hele geschiedenis achter me heb. Zo viel de grootmacht Amerika voor de jonge ondernemer van haar voetstuk. „Vroeger zag ik de Verenigde Staten als het grote voorbeeld. Nu weet ik dat het één grote leugen is. De enige harde reali teit in deze wereld is de dollar. Ik voel me wel westers, maar ik verzet me tegen het materialisme van de grootmachten in de wereld." Boulnouar ziet hebzucht als de wortel van alle kwaad. De islam stelt daar volgens hem respect voor de naaste tegen over. „Dat is de enige manier waarop de mensheid zal veranderen. Het is de sleutel die God ons in handen heeft gegeven." Hij vindt het geen probleem om met het organiseren van 'spirituele reizen' geld te verdienen. Veel is dat trouwens toch niet, want de belangrijkste inkomstenbron is zijn buspendeldienst naar Marokko. „Mijn doel is niet om aan de hadj geld te verdie nen. Het religieuze aspect staat voor mij voorop. Als ik alleen materieel zou den ken, zou ik een andere markt hebben ge kozen. Voor de afgelopen hadj heb ik drie honderd cliënten naar Mekka gestuurd, maar ik heb er bijna geen cent aan ver diend." Als hadji staat Boulnouar bij de moslims in Nederland in hoog aanzien.<Uit het hele land komen belangstellenden voor infor matie over de bedevaart naar zijn reisbu reau. Hij heeft gemerkt dat er groei in de pelgrimsmarkt zit. Vooral moslimjongeren ontdekken de hadj. „Vroeger zagen zij de hadj als iets voor oudere mensen die op de drempel van de dood stonden. Nu ont dekken steeds meer jongeren de hadj als een spirituele reis waardoor je veel ont dekt en je horizon wordt verruimd." zorg, huisvesting, voeding en dierbenodigdheden. Zij gebrui ken de slechte financiële moge lijkheden regelmatig als argu ment voor het niet kunnen in vesteren in het welzijn van de dieren. Bovendien menen de onder zoekers dat er bij een aantal dierenparken te weinig kennis van zaken aanwezig is. Zo zijn de geschiedenis en de geneti sche achtergrond van de aan wezige dieren niet altijd be kend. In enkele parken vinden echter wel fokprogramma's met Fosfaatvrije wasmiddelen belasten milieu frankfurt gpd Het huidige verbod van het ge bruik van fosfaten in wasmidde^ len moet worden opgeheven. Fosfaathoudende wasmiddelen zijn namelijk veel minder belas tend voor het milieu dan was middelen zonder fosfaat. Dat concludeert het Scientific com mittee on phosphates in Europe (Scope) uit een onderzoek in Scandinavië naar de milieube lasting van wasmiddelen. Het door het op milieu en op pervlaktewater gespecialiseerde Britse onderzoeksbureau Land- bank Environmental Research and Consulting bekeek de le venscyclus van de twee belang rijkste wasmiddelsubstanties natrium-tripolyfosfaat en zeoli- th/pca. Deze stoffen maken het waswater zachter en verbeteren het wasproces. In 1994 voerde het onderzoeksbureau in het Verenigd Koninkrijk een zelfde onderzoek uit waarbij men tot dezelfde conclusies kwam. deze dieren plaats waardoor kans op inteelt bestaat. De me dische verzorging is ook niet optimaal. Veel eigenaren scha kelen alleen een dierenarts in bij zichtbare problemen. In bij na ieder park is bij de dieren af wijkend gedrag waarneembaar, vooral bij de roofdieren, maar dat wordt lang niet altijd her kend. De eigenaren van de meeste dierenparken zeggen niet goed op de hoogte te zijn van wette lijke bepalingen omtrent het houden van dieren. Het is voor elke particulier in Nederland toegestaan een eigen dierentuin te beginnen, aldus de Dierenbe scherming. Er bestaan nauwe lijks wettelijke normen en er is geen controle op de verzorging van de dieren. Er wordt hooguit tegen een dergelijke dierentuin opgetreden wanneer omwo nenden klagen over overlast. Wetten tegen dierenmishande ling zijn er wel, maar het bewijs van mishandeling is vaak moei lijk te leveren. De privé-dierentuinen zijn veelal het resultaat van een uit de hand gelopen hobby, aldus de Dierenbescherming. Het on derzoek heeft dan ook geen be trekking op de grotere bekende parken zoals Artis, Blijdorp en Avifauna en overige dierentui nen die samen de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen vormen. De Dierenbescherming meent dat er maar één oplos sing bestaat om de bestaande wantoestanden tegen te gaan: wetten die eisen stellen aan het opzetten en onderhouden van een dierentuin. arnhem» Brandweerlieden wisten gisteren een bosbrand te voorkomen nadat op de weg tussen Arnhem en Ede door onduidelijke oorzaak twee containers met hooi in brand waren gevlogen. Met groot materi aal werd het vuur binnen enkele uren bedwongen. De weg loopt dwars door een bos. foto anp peter drent

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3