'Over vijfjaar is een beter Kobe herrezen' Simulatiebedrijf prima alternatief voor stages Feiten &Meningen Ook Prosex kan anonimiteit niet garanderen S H" SS a H Koeweit lijkt tevredei00 maar bittere nasmaak F van Golfoorlog blijft Ri DINSDAG 1 AUGUSTUS 1995 NIEUWSANALYSE Een discreet 'filter' tussen prostituees en of ficiële instanties. Dat is wat de nieuwe co öperatie Prosex, een samenwerkingsver band tussen de FNV en de belangenorgani satie voor hoeren De Rode Draad, wil zijn. Maar als discreet synoniem is met ano niem, dan hebben de vrouwen wat de be lastingdienst betreft weinig heil van Prosex te verwachten. De fiscus is niet bereid om prostituées een uitzonderingsbehandeling te geven, zegt een woordvoerder. Wie haar identiteit niet wil prijsgeven, komt automatisch terecht in het hoogste, zogenoemde 'anoniementarief en moet 60 procent van het inkomen afdragen. Woord voerder P. van Veller ziet geen reden waar om de vrouwen tegenover de fiscus hun naam niet zouden willen onthullen. „We gooien die informatie toch niet op straat?" Hij geeft echter toe dat een belastingaan slag op de deurmat van een bijklussende huisvrouw of student wat lastige vragen van een echtgenoot of ouder kan opleveren. „Ja, in die zin treed je meer in het privéle- ven van een belastingplichtige. Alleen moe ten wij nu eenmaal weten 0111 wie het gaat om een aangifte op juistheid te kunnen controleren." Is de vrouw niet op te sporen, dan richt de fiscus zijn pijlen op de werkgevers in de seksbranche, die wettelijk verplicht zijn de identiteit van de werknemers door te geven en een loonbelastingadministratie bij te houden. J. te Boekhorst van He and She Escort Services kan erover meepraten. Om dat de 240 mannen en vrouwen die via hem werken niet willen voldoen aan de le gitimatieplicht. kreeg hij belastingaanslag van een half miljoen gulden plus een boete van hetzelfde bedrag. Hij is voornemens een juridische proce dure aan te spannen tegen de belasting dienst. „Ik sta met mijn rug tegen de muur." Volgens Te Boekhorst zijn er zelfs exploitanten die uit vrees voor de fiscus de identiteit van de vrouwen prijsgeven zon der dat die daarvan weten. De fiscus gebruikt de werkgevers in de branche inderdaad als een soort incassobu reau, beaamt M. Alvarez van De Rode Draad. Het zijn dreigende voorboden van de legalisering van de branche in septem ber volgend jaar. Formeel verdwijnt het bordeelverbod pas in september uit het Wetboek van Straf recht. Vanaf dat moment kunnen exploi tanten die aan een aantal eisen voldoen op het gebied van onder meer arbeidsomstan digheden, een legaal bedrijf uitoefenen. Vooruitlopend daarop voerde Financiën in 1992 de BTW-plicht in en moet sinds juli van dit jaar de seksbranche net als iedere bedrijfstak voldoen aan de legitimatiep licht. Rechten voor de vrouwen staan er nog bitter weinig tegenover, zegt Alvarez. Een keurig belastingbetalende prostituée die haar been breekt belandt nog steeds in de bijstand omdat er geen ziektekostenverze kering voor haar bestaat. Prosex wil op dat soort problemen het antwoord bieden. De organisatie wil straks namens de prostitu ées onderhandelen over, bij voorbeeld, ar beidsvoorwaarden en een ziektekostenver zekering. Daarnaast kan Prosex dienen als een soort administratiekantoor dat de boek houding voor de vrouwen verzorgt en als contactpersoon fungeert tussen de prosti tuées en de fiscus. Volgens Alvarez is daar schreeuwend behoefte aan. „Tachtig pro cent van de telefoontjes die bij De Rode Draad binnenkomen gaat over problemen met de belasting en angst voor officiële in stanties." Niet ten onrechte, want sinds de invoering van de BTW-plicht maakte de fis cus het volgens Alvarez vooral raamprosti- tuées in Utrecht en Arnhem lastig. Sinds de legitimatieplicht lopen bovendien de vreemdelingen- en zedenpolitie overal bin nen, zegt zij. Te Boekhorst kan dat beamen. „Heel on terecht", vindt hij. „Dat doen ze toch ook niet bij andere bedrijven?" Van Prosex ver wacht hij echter geen enkel heil. „Al die verenigingen en organisaties die zich steeds met de branche bemoeien veroorzaken al leen maar meer ellende. Bovendien is het te laat. De nieuwe wetten zijn er al en die ver ander je niet meer. Wij kunnen zelf wel voor onze belangen opkomen, daar hebben we geen vereniging voor nodig." H. Meyer van het Media Informatie Punt voor sado-masochisme is al even sceptisch over de effectiviteit van Prosex. Hij vindt het lovenswaardig dat de organisatie ook wil streven naar een veiliger werksituatie voor vrouwen en klanten. Dat wordt op zijn vakgebied onder meer vertaald in een pleidooi voor de aanwezigheid van een be- tonschaar als er met metaal wordt gewerkt, en een herkenbare bergplaats voor de sleu tel van handboeien, zodat een klant zich in geval van brand snel uit de voeten kan ma ken. Meyer meent echter dat de vijfentwin tig gespecialiseerde SM-bordelen in Neder land en de gewone clubs waar ze SM als onderdeel van het aanbod bedrijven, hun zaken doorgaans goed voor elkaar hebben. „Het zijn de thuiswerksters over wie ik me zorgen maak en die bereikt Prosex ook niet." Over één ding zijn Te Boekhorst, Meyer en Alvarez het eens: de maatregelen die de seksbranche treffen zijn tezcer 'fiscus-ge- richt'. Te Boekhorst en Meyer vrezen dat veel hoeren daardoor kiezen voor een ille gaal bestaan als prostituée. Alvarez denkt juist dat veel vrouwen zullen besluiten om uit de prostitutie te stappen en dat ziet zij niet bepaald als een nadeel. „Het barst van de vooroordelen over de torenhoge verdiensten. Vroeger klopten die. Nu niet meer. Er zijn gewoon teveel prostituées. Het is best goed als veel vrou wen eruit stappen. Dart kunnen we voor degenen die overblijven eindelijk redelijke prijsafspraken maken." amsterdam saskia belleman Gehavende Japanse stad krabbelt in zeer hoog tempo op ln de gymzaal van de middelbare school Yomenodai in Kobe vertoeft een van de laatste groepen daklozen van de aardbeving die de stad een halfjaar geleden trof. De sfeer onder de ruim honderd mensen is enigszins verveeld, maar niet slecht. De ontheemden wach ten geduldig af tot ook zij een tijdelijke woning krijgen toegewezen. Opvallend is de tevre denheid over de Japanse overheid. „Vlak na de ramp kwam de hulpverlening veel te lang zaam op gang, maar nu doet de overheid wat zij kan", vindt Nobuyuki Matsumoto, één van de gekozen leiders van de groep. Kobe werkt hard aan de opbouw. Op de vraag of hij van mening is dat er toch niet wat meer gedaan had kunnen worden, haalt hij zijn schou ders op. „Het neerzetten van nood woningen voor driehonderdduizend daklozen heeft gewoon een bepaalde tijd nodig." De aardbeving die Kobe op 17 janua ri trof was met de kracht van 7,2 op de schaal van Richter niet uitzonder lijk zwaar. Wel waren de bijkomstige omstandigheden erg ongunstig. Het epicentrum lag maar twaalf kilome ter buiten de stad. Daarnaast was het uitzonderlijk dat er zowel schokken in horizontale als in verticale richting optraden. Binnen één minuut waren er ruim vijfduizend doden en 27.000 gewonden. Kobe maakt weliswaar een zwaar ge havende, maar allerminst verslagen indruk. Het lijkt eerder alsof de be volking terugslaat door keihard te werken aan de wederopbouw. Alle grote Japanse bouwbedrijven zijn naar Kobe getrokken en de meeste hiervan werken onafgebroken 24 uur per dag. Het meeste puin is geruimd en de geprefabriceerde huizen tussen de laatste resten verwrongen staal schie ten als paddestoelen uit de grond. Bewoners zijn zelf bezig waterleidin gen aan te leggen in de nieuwe fun deringen van hun noodwoningen. Het aantal daklozen is volgens de laatste cijfers teruggelopen tot drieduizend. Kleine ondernemers hervatten hun bezigheden. Een kapper heeft onder een stuk zeil zijn salon 'heropend'. Een restauranthoudster zette een keukenblok naast haar vèrwoeste pand. Ze bereidt daar met zicht baar veel plezier weer kleine hap jes voor haar klanten, meestal bouw vakkers en slopers die in de buurt puin ruimen. Ook de overheid werkt hard aan het herstel van de infrastructuur. De trei nen rijden weer en ruim de helft van de 239 aanlegplaatsen in de haven is al in gebruik. De herbouw van de omgevallen Hanshin-snelweggaat zelfs zo snel, dat verwacht wordt dat deze niet pas in 1999 zal zijn hersteld maar al in 1996. De doelgerichtheid en efficiënte aan pak van de wederopbouw staat enigszins haaks op de aarzelende houding van de autoriteiten van Ko be meteen na de aardbeving. Er is veel kritiek geweest op het feit dat het Japanse leger veel te laat is inge zet en dat hulp uit het buitenland in eerste instantie zelfs is geweigerd. Volgens Ginn T. Kitaoka, directeur planning van de wederopbouw van Kobe en omstreken, kwam dit aller eerst omdat niemand een aardbeving juist in Kobe had verwacht. Een aardschok was al eeuwen niet meer voorgekomen. Daarnaast had de aar zelende houding na de ramp ook te maken met de wijze waarop de Ja panse maatschappij is georgani seerd. „Beslissingen worden meestal in groepsverband genomen. In nood situaties is deze procedure wellicht te traag. Bij de opbouw is echter het voordeel dat wanneer iedereen ach ter zo'n beslissing staat, de werk zaamheden ook veel voortvarender kunnen worden aangepakt." Toch vindt Kitaoka dat de buiten landse pers de snelle opbouw teveel verklaart met 'typische kenmerken' van de Japanse cultuur zoals organi satietalent of arbeidsdiscipline. „Ja pan heeft ook geld. Zowel de over heid, de bedrijven als de individuele burger. Wij hoeven niet met plannen bij allerlei internationale instellingen om geld te gaan bedelen. Wat wij wil len doen, kunnen wij zelf betalen en dan kan je het herstel sneller door- Kobe wil echter niet alleen de stad opnieuw opbouwen, maar tegelijker tijd verbeteren. Deze ambitieuze plannen zouden nog weieens voor vertraging kunnen zorgen. Zoals het verbreden van een aantal straten. Kobe wil dit doen zowel om tege moet te komen aan de moderne ver- keerseisen als vanuit het oogpunt van veiligheid voor haar burgers. Zeker in de volkswijk Shinagata. Na de aardbeving braken hier grote branden uit. Als je nu door de wijk loopt, ruik je de brandlucht nog. Het vuur kon zich snel verspreiden van wege de nauwe straten en steegjes. De vraag is echter of de stad Kobe de nodige grond voor de aanpassing aan het stratenpatroon in haar bezit kan krijgen. In Shinagata heeft iedereen zorgvuldig 'zijn' perceel grond met palen en touwtjes afgebakend. De bewoners lijken in eerste plaats té willen herbouwen en niet te willen vertrekken. Bovendien zijn onteige ningsprocedures in Japan juridisch moeilijk tot bijna onmogelijk. Directeur Kitaoka is er echter van overtuigd dat die herstructurering wel zal slagen en niet voor vertraging zal zorgen. „In Japan grijpen wij niet zo snel naar allerlei wettelijke maat regelen. Dat duurt allemaal erg lang. Wij werken liever via de methode van 'gyosie shido', van permanente over tuiging. En deze methode is bij ons steeds effectief gebleken om verschil lende belangen op één lijn te krijgen. Zelf ben ik ervan overtuigd dat on danks de herstructurering er over drie tot vijfjaar een beter Kobe uit de puinhopen is herrezen." kobe angele steentjes j zuidb kenc gewi tean Vijf jaar nadat de Iraakse tanks Koeweit binnenrolden betaalt dit rijke olieland in de woestijn nog steeds de tol van de Golf oorlog. 's Lands vette bankreke ning moest worden aangespro ken om de prettige, ontspannen levensstijl in ere te herstellen, die heerste voor 2 augustus 1990, de datum diein Koeweit 'zwarte donderdag' wordt ge noemd. Op de boulevards aan de kust, waar de Iraki's toen hun tanks neerzetten, spelen Koeweitse kinderen nu in keurig onder houden parken. Jonge mannen zoeven op hun jetski's door het water. De kosten van de wederopbouw zijn gigantisch geweest tien tallen miljarden dollars waar door Koeweit voor dit Fiscale jaar zit opgescheept met een te kort op de begroting van bijna 4 miljard dollar. De regering is van plan inkomstenbelasting te heffen en zal de bevolking ver plichten te gaan betalen voor diensten die de Koeweiti's tien tallen jaren lang gratis hebben gekregen, zoals medische zorg. Niemand beweert dat er armoe de heerst, maar het is wel de eerste keer in de 34 jaar dat Koeweit onafhankelijk is, dat het land moet opletten hoe het geld wordt uitgegeven. Econoom Jassem al-Saadoun zegt dat de regering, sinds Koe weit in 1991 door de geallieer den onder leiding van de Vere nigde Staten bevrijd werd, te veel haar best doet om de be volking tevreden te stellen. Er worden enorme bedragen ver spild aan salarisverhogingen en kwijtschelding van schulden. Volgens Al-Saadoun gaat het bij zeker een kwart van de ruim 70 miljard dollar die sinds de be vrijding is uitgegeven om over bodige uitgaven. LITTEKENS Volgense vele Koeweiti's zijn de psychische littekens van de oor log nog niet geheeld. „Op straat en op de markt lijkt alles weer bij het oude, maar de bitterheid in ons hart is nog net zo erg als op die ene dag", de dag van de Iraakse invasie, aldus Habib al- Kuraini, een 28-jarige ambte naar. Veel Koeweiti's zeggen dat voor hen de oorlog nog geen verle den tijd is zolang ze niet weten wat er gebeurd is'met de 600 mensen die tijdens de Iraakse bezetting, die zeven maanden duurde, gearresteerd zijn. Irak heeft vorig jaar voor het eerst toegegeven dat er mensen op gepakt zijn, maar deze mensen zouden in de chaos van na de oorlog zoekgeraakt zijn. „Hoe kunrten we dit vergeten?", zegt Fatima Ashkanani, een dië tiste wier neef omkwam in de strijd tegen de Iraki's. „We we ten niet eens of ze nog leven of dood zijn." Maar sommigen zeggen dat de tijd gekomen is om vooruit te kijken en niet meer achteruit. „De invasie is ons excuus aan het worden voor alles wat ver keerd loopt", aldus Khaled Kha- laf Salama, wiens bedrijf een groot amusementscentrum in de hoofdstad aan het bouwen is. „We moeten het verleden achter ons laten." De oorlog, die ervoor zorgde dat Koeweit internationaal in de be langstelling kwam te staan, PARLEMENT Ac bracht ook politieke kwesties naar voren die nog steeds nie BLE|S\ zijn opgelost. s,r0( voor aant vere strot Sjeik Jaber al-Ahmed al-Sabal ben is nog steeds de onbetwiste heerser, maar het vijftig leder tellende parlement wordt ged V 3 mineerd door oppositiegroep ringen, zoals moslim-funda- mentalisten en in het westen f^.eu opgeleide progressieven, die bier. zeer uiteenlopende visies aan C(rs 1 de hand doen over de gewens P'aa hervormingen in het emiraat. 8aa* Van de 650.000 Koeweitse be^ staatsburgers mogen er slechi "e een dikke 100.000 stemmen, maar er zijn plannen om Koe b'olc weits 'democratie van de selejzeve minderheid' uit te breiden. Et parlementscommissie stemdi En vorige maand in met een plar om vrouwen kiesrecht te geve enkh een ongehoorde ontwikke- colle ling in de conservatieve, patri roofi chale Golfregio. gest< De economie van Koeweit bli tigdt sterk afhankelijk van buiten- het landse werknemers, vooral Ai kom bieren en Aziaten, bij elkaar e werl miljoen mensen. de p Tijdens de Iraakse bezetting verliet een groot deel van dez immigranten het land, deels v-JC omdat ze er door de Koeweiti zelf uitgezet werden om te vo komen dat ze met de troepen §en van Saddam Hoessein zoudei J,ur& collaboreren, deels omdat ze Re 0 eigen beweging naar hun res- pectieve vaderlanden terug- ,ie c keerden. Koeweiti's die de is da me i tiëni Iraakse bezetting trotseerden zagen zich voor het eerst in h leven genoodzaakt zelf vuilni: op te halen of brood te bakke °P Na de bevrijding werd het voi nemen om paal en perk te stc len aan de aantallen buiten landse arbeiders in het land s ingeslikt. SY«< NIET BANG Nu worden er weer nieuwe vic?"|Y la's en woonwijken gebouwd^Jf1 door Egyptische en Iraanse ai beiders. De meeste huizen wi>en h/ den schoongehouden door Aziatische vrouwen. Aziatiscfytudè mannen halen het vuilnis op iaald geven de palmen water ondetpare de brandende zon, terwijl de nindi Koeweitse families waarvoor tan werken op hun maandenlangnen zomervakantie zijn. :o'n De meeste Koeweiti's zeggenjmge dat ze niet bang zijn voor eenüng. tweede invasie door Irak, en tenor; wijzen op de tienjarige defen^andi sie-overeeenkomsten die hurLSVb land met de Verenigde Stateronde Groot-Brittannië, Frankrijk eoeloft Rusland heeft gesloten. e voe „We hebben geleerd dat we n Bij 1 te weinigen zijn om ons te ve>e ter weren. De oplossing is goedefttzei vrienden te blijven met onze er de Amerikaanse broeders", alduen b Saleh al-Bawi, toneelschrijveiüe in en acteur. Je jae Al-Bawi, die tijdens de Iraakstiun s bezetting ondergedoken zat, ater j voegt daaraan toe dat een veiersta ge kelder een must is gewordi De in nieuwe huizen. „Iedereen varia een kelder hebben, en als je d>rgan vraagt waarom, antwoordenden ei mensen dat ze de ruimte willgelegi gebruiken om feesten te ge- >en 1 yen." jereil dee 1 koeweit-stad diana elias lersit ap s hie )en c :e ho ïitleg 'Op een echt kantoor wordt ook geslijmd bij de baas' Re Om ergens aan de slag te komen is werkervaring een eerste vereiste. Maar doordat de bereidheid van werk gevers om stageplaatsen aan te bieden blijft afnemen, valt daaraan steeds moeilijker te voldoen. Om in dit ernstige hiaat te voorzien lijken simulatiebedrijven (SB) de oplossing. Bij de SimNet Centrale in Haarlem noemt manager Sjoerd Wadman het een prima alter natief. Hij is er heilig van overtuigd dat simulatiebe drijven een onmisbare schakel gaan vormen tussen opleidingen arbeidsmarkt. „We zijn twee jaar geleden met SimNet begonnen. Het begint nu echt goed te lopen. Omdat werkgevers hel niet doen, steken scholen voor beroepsonderwijs en arbeidsbureaus meer energie en geld in bedrijven waar we de praktijk zo echt mogelijk nadoen. Een volwaar dige vervanging voor stages. Belangrijke klanten zijn Centrum Vakopleiding Haarlem en SIOK Beverwijk. Zij stellen de werkruimte beschikbaar, wij ontwikkelen de stageprogramma's en zorgen dat deelnemers die werk ervaring opdoen waaraan ondernemingen en instellin gen behoefte hebben", verzekert Wadman. Wie met zijn opleiding klaar is, kan trouwens ook bij hem terecht om zich voor te bereiden op stages. Of voor beroepstesten, waarbij je kunt denken aan herin tredende vrouwen. SimNet doet dat ook in opdracht van bedrijven." Nu is de centrale nog onderdeel van de Arbeidsvoorziening, maar Wadman denkt al hardop aan een zelfstandige toekomst. „Dat is een optie waar in ik alle vertrouwen heb." Nederland telt inmiddels negentig simulatiebedrijven. Jaarlijks doen er zo'n vijfduizend mensen ervaring op. De groei is er nog lang niet uit. Wadman is net in onderhandeling met een grote Ne derlandse bankinstelling, waar veel arbeidsplaatsen op de tocht komen te staan. Welke bank dat is houdt hij voor zich, maar dat een werkgever een simulatiebedrijf wil gebruiken om vaste werknemers alvast kennis te la ten maken met de grote veranderingen die in de orga nisatie op komst zijn, is toch wel een unicum. „En waarom ook niet", zegt Wadman. „Het uitvallen van de stroom, fusies, nieuwe software, veranderingen in het takenpakket, het kan in de nabije toekomst alle maal worden nagebootst in een simulatiebedrijf." Voorlopig houden de meeste simulatiebedrijven zich vooral nog bezig met het 'gewone' kantoorwerk. Anan- si SB in Diemen presenteert zich bijvoorbeeld als een groothandel in kinderboeken. Een receptioniste haalt de bezoekers keurig op. Al gaat er geen boek de deur uit, de telefoons rinkelen, de fax pruttelt en een tiental medewerkers zit nijver te tikken achter de computers. Bedrijfsleider Jan Heutink laat zijn mensen af en toe overwerken, vindt het niet erg als er werk mee naar huis wordt genomen, spreekt werknemers kwaad toe als het fout gaat en als ze het echt te bont maken, wor den ze gewoon ontslagen. „Het gekke is dat mensen zich echt honderd procent voor het bedrijf inzetten. Ook al is het eigenlijk een spelletje, bestaan we alleen op papier, ze nemen het ontzettend serieus. Zelfs de grootste grappenmaker is er na een halve dag van overtuigd dat hier echt wordt gewerkt". Herintredende vrouwen, schoolverlaters, allochtonen, Heutink heeft ze allemaal vijf weken lang zogenaamd 'onder de knoet' gehad. Heeft ze begeleid als commer cieel medewerker, als boekhouder, als secretaresse op de personeelsafdeling. Ze handelen bestellingen af, houden het ziekteverzuim bij, maken de salarisstrook jes, ze doen kortom alles wat bij een echt bedrijf ook moet gebeuren. En met succes, want meer dan de helft vindt na afloop een echte baan, blijkt uit een eigen en quête van Heutink. Diana is in haar laatste week bezig als financieel mede werker. Ze baalt er een beetje van dat ze het werk moet overnemen van een zieke collega, maar ja, dat hoort er ook bij in het echte bedrijfsleven. Ze had vooral in het begin moeite met vroeg opstaan, met het dagelijkse werkritme. Nu is ze eraan gewend, zegt ze. „We hebben het allemaal. Net zoals we allemaal van tijd tot tijd vergeten dat we in een nepbedrijf werken". Ze vestigt haar blik op de baas. Roept hardop, dat hij toch zo'n aardige bedrijfsleider is. Heutink glimlacht. „Ze moet haar getuigschrift nog krijgen. Maar op eet echt kantoor wordt ook geslijmd bij de baas." De SimNet-centrale speelt voor alle simulatiebedrijf een uiterst belangrijke rol. De Kamer van Koophand; voor SB's bevindt zich namelijk in Haarlem, de Spas nebank voor al het betalingsverkeer ook en datzelfdt geldt voor de bedrijfsvereniging en de belastingdienj Wil een SB een dagje topdrukte hebben, dan is één tj lefoontje naar de centrale voldoende. SimNet bestoc het bedrijf met orders, faxen, boze klanten, af- en aai rijdende leveranciers en regelt desgevraagd een virui in de computer. Ook buitenlandse SB's Europa te' er al zo'n 8.000, maar ook in de rest van de wereld i schieten de SB's als paddestoelen uit de grond hsj delen via de centrale met Nederlandse bedrijven. „Wij zijn sinds kort echt professioneel bezig. Onze klanten komen niet langer alleen van de arbeidsvooi ziening. We werken ook met scholen voor beroepso derwijs, met gemeenten en sinds kort met het bedrij leven. We leven van de inkomsten van de gebruiker: Op een begroting van een miljoen halen we inmiddt zeven ton binnen. Aan het eind van het jaar willen kostendekkend zijn", vertelt Wadman. den haag-haarlem gpd-cor boos wer staf hel[ Het der Mei mo: staa mot god Sau zieY het

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2