Leidsch Dagblad Niet zwemmen in natuurwater Het extraatje van Friki. Schilderen op het strand SM i -xr LVV-, WNF: Toerist kan helpen bij bestrijden van dierenhandel Kolonisten gaan strijd Z WN-bus vliegt spontaan in de brand aan met regering Rabin Miami wacht op 'Erin' GOED NIEUWS Ei krijgt in Nederland misschien ook reclame l DINSDAG 1 AUGUSTUS 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40839 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Studiepunten 3 Studenten zijn boos op minister Ritzen van on derwijs omdat ze hun ex tra behaalde studiepunten niet mogen 'sparen'. Zomers worden nog veel heter De hitte waaronder Europa de ze maand zucht, is slechts een voorproefje van wat nog komen gaat. Door het steeds sterkere broeikaseffect zullen hittegol ven in de toekomst nog warmer zijn dan nu. Dat hebben de tveervoorspellers van het KNMI in De Bilt laten weten. Volgens het Koninklijk Neder lands Meteorologisch Instituut was juli 1995 met een gemiddel de etmaal-temperatuur van 20,1 graden samen met juli 1983 de Dp één na warmste maand van deze eeuw. Juli 1994 spant met fel,4 graden nog steeds de ;<xoon; die maand was zelfs de warmste sinds drie eeuwen. Het verkeer, de industrie en de particuliere huishoudens jtoten steeds meer broeikasgas- jen als kooldioxide uit. Het ge- /olg is dat de Aarde steeds ver der opwarmt. Dit proces, het Droeikaseffect, kan zorgen voor /eranderingen in het klimaat, /olgens sommige rampensce nario's, afkomstig van de nilieubeweging, kunnen de /eranderingen onder meer lei den tot de ondergang van hele ropische eilanden doordat de :eespiegel zal gaan stijgen. Ook vordt rekening gehouden met ;teeds heviger stormen en met jrote droogte. Het KNMI ziet het iets minder ;omber. Volgens woordvoerder -f. Geurts zijn de recente warme >erioden nog geen keihard be- vijs dat het broeikaseffect zich il doet gelden. „Wetenschap- >ers zijn het er echter wel over sens dat klimaatveranderingen .■raan komen. Dat staat vast. Nu il zijn er opmerkelijke dingen ;aande. Alleen al in de afgelo- >en twaalf maanden zijn ver- cheidene records gebroken." Zo noteerde het KNMI in no- ember 1994 de warmste no- embermaand sinds het begin an de metingen in 1706. Fe- •ruari dit jaar kreeg een tweede :n juli een gedeelde vierde >laats. Januari 1995 was weer •uitengewoon nat. Eerder dit aar meldde het KNMI ook dat ;rote delen van het Europese 'asteland in de afgelopen jaren teeds warmer zijn geworden. Marie de lelijkste 5 Haar man zei nog: Schrijf je in voorde Miss Lelijk-verkiezing. 'Marie Smeerpoets' won met vlag en wimpel. 1 Sail 1995 A /n De NS en het Am- I v sterdamse vervoer bedrijf zetten extra mate rieel en menskracht in voor de bezoekers van Sail. Recordbedrag A j- Arsenal heeft het I J recordbedrag van bijna 22 miljoen gulden I voor Dennis Bergkamp al j bijna terugverdiend. Risicogroepen door provincies naar zwembad verwezen DEN HAAG/LEIDEN Ouderen, kleine kinderen, diabetici en mensen met een verminderde weerstand kunnen beter niet iri natuurwa ter zwemmen. Door het warme weer en het veelvuldig gebruik van het zwemwater is het gehalte aan ziektever wekkende organismen in het water erg groot geworden. De kans op een infectie is beduidend groter dan nor maal. Het advies natuurwater te mijden is afkomstig van de gezamenlijke provincies. en darmbezwaren veroorzaken. Daarnaast komt onder meer de pseudomonas aeruginosa in het water voor; een bacterie die oorontsteking tot gevolg kan hebben. Niet alleen de bacteriën, maar ook de blauwwieren groeien en vermenigvuldigen zich met dit warme weer 'tegen de klippen op'. Blauwwieren (ook wel blauwalgen genoemd) veroor zaken bij gevoelige mensen hui dirritaties en maag-darmklach ten. Het Hoogheemraadschap van Rijnland verwacht dat deze week op een aantal plaatsen in de regio het gehalte aan ziek makende blauwwieren boven de 'kritische' norm komt. „Pa- MONICA WESSELING-GPD De 'risico-groepen' wordt aan geraden verkoeling te zoeken in zwemwater waarvan de bacte riologische kwaliteit op peil ge houden wordt door toevoeging van desinfecterende middelen. Dit is het geval in zwembaden. De gezondheidsklachten die kunnen optreden na het zwem men in 'verontreinigd' water zijn op zich niet gevaarlijk, maar kunnen dat wél worden bij mensen wier lichamelijke conditie toch al niet optimaal is. In het water zitten bacteriën af komstig uit ontlasting (van kin deren) en dezejkunnen maag- niek is niet nodig, grote voor zichtigheid wel", aldus voor lichter Van der Hoek van het hoogheemraadschap. Vooral in grote diepe stilstaande wateren, zoals de zandwinput ten in de regio, kunnen blauw wieren voorkomen, 't Joppe, het Valkenburgse meer en de Ze- gerplas in Alphen zijn nog vei lig, maar vooral in het Valken burgse Meer en de Noord Aa neemt het gehalte aan blauw wieren gestaag toe. Tot nu toe is nergens in de provincie het gehalte aan wie ren zo hoog dat ze gevaar ople veren voor de gezondheid. „Maar iedereen kan op zijn vin gers natellen dat dit deze week wel het geval zou kunnen wor den", zegt Van der Hoek. Hij raadt af om zomaar het water in te duiken als daarin grote hoeveelheden groen ge kleurde algen drijven. „Als er veel groene algen zijn, dan be staat de kans dat er ook een be hoorlijke hoeveelheid blauw wieren in het water zitten." Het Wereld Natuur Fonds (WNF) roept de hulp van toeristen in bij de bestrijding van de illegale internationale handel in planten en dieren. Vol gens directeur S. Woldhek kunnen Nederlanders op vakantie de illegale handel ontmoedigen door bijvoorbeeld geen koraal, ivoren prullaria of schil den van zeeschildpadden meer te kopen. Hande laren brengen veel dieren om het leven voor de toeristenbranche, aldus Woldhek. De WNF-directeur toonde zich gisteren in een persbericht tevreden over de Wet uitheemse dier en plantesoorten die vandaag officieel in werking js getreden. In deze wet is de strafmaat aanmer kelijk verhoogd en hebben de opsporingsdiensten meer bevoegdheden gekregen. „In combinatie met de intensivering van de opsporing die in gang is gezet, kan deze nieuwe wet de illegale handel in planten en dieren in Nederland een zware slag toebrengen." Volgens Woldhek is de il legale handel in de wereld goed voor een jaarom zet van twintig miljard gulden. „Na drugs en wa pens is de verboden handel in dieren en planten een belangrijke en groeiende inkomstenbron van internationale bendes. HET WOORD IS AAN Baronesse de Feuchères Met vriendschap kwetst men de vrouw die om liefde vraagt. VANDAAG katwijk» Terwijl de badgasten zich insmeren met zonne-olie, dopen kunstenaars hun penselen in de olieverf. Ernst Vos (foto) is een van de tientallen beroeps schilders die deze week het Kat- wijkse strand gebruiken als werk terrein. Tussen de honderden zon- aanbidders staan de schildersezels opgesteld van onder anderen Phil Bloom, Siert Dallinga en Bas Se- bus. In opdracht van het Amster dams Instituut voor Schilderkunst vereeuwigen ze het strandleven, tijdens het Katwijk Zomer Schilder Festival. Ook andere plekken in de badplaats komen aan bod. De kunstschilders nestelen zich de komende dagen, behalve op het strand, ook op de boulevard, in het dorp en in de duinen. De ge schilderde resultaten zijn tot en met zaterdag, in een elke dag wis selende expositie, te bezichtigen in een tent naast 't Zeepaviljoen (tegenover de Vuurbaak). FOTO HENK BOUWMAN Feiten en meningen Programma's HET WEER Weersverwachting van het KNMI Aanhoudend zonnig. Vannacht helder en minimumtem peratuur omstreeks 17 graden. Overdag zonnig en middagtempe- ratuur van 26 graden in het noor delijk kustgebied tot 31 graden in het zuiden van het land. Oosten wind, matig kracht 3 tot 4, in de middag aan de kust en op het IJs- selmeer toenemend tot vrij krach tig of krachtig, windkracht 5 tot 6. Bekeurde man tevreden klant DEN HAAG ANP Fep Haagse politieman trof gis teren in een door hem bekeurde man een tevreden klant. De agent ontdekte dat er in de Jan Wapstraat een hondje al veel te lang in een afgesloten auto zat. Met een paar collega's bevrijdde hij het door hitte geplaagde diertje. Toen de 39-jarige eige naar van de auto arriveerde, gaf die de politie groot gelijk. Hij beloofde in het vervolg beter voor zijn huisdier te zorgen. Een 61-jarige Hagenaar mag ook wel beter op zijn Rotweiler letten. I let beest beet gisteren in de Haagse Koningstraat bij een 33-jarige man de helft van zijn oor af. De man, een voorbijgan ger, wilde de hond alleen een aai over de bol geven. iRUZALEM Rtr-GPD Dodse kolonisten die gisteren net geweld door politie en leger an een heuveltop op de Weste- jke Jordaanoever waren ge aaid, dagen de autoriteiten op- ieuw uit met de bezetting van rie nieuwe locaties. Israëlische •oepen hebben vanochtend onderden kolonisten van één an de heuvels bij Ramallah De kolonisten voeren actie te en uitbreiding van het Pales- jnse zelfbestuur in Judea en amaria, de westelijke Jordaan- ever. Israëlische en Palestijnse nderhandelaars spreken hier- ver in Eilat. De politie ont- jimde eerder gisteren een ille- ale nederzetting die kolonisten p een heuveltop, Givat ladagam, ten zuiden van ethlehem hadden opgericht. Ongeveer 170 kolonisten wer den aangehouden. Een van de actievoerders, Bob Steimer uit het nabijgelegen Efrat, vertelde de Israëlische ra dio dat de kolonisten Givat Hadagan opnieuw zullen bezet ten omdat de regering het zich niet kan veroorloven daar een militaire bewaking te handha ven. „We gaan vanavond terug en •- als dat niet kan morgen. De re- gering kan de situatie niet meer aan. We hebben ons steeds als r- brave jongens gedragen, maar nu nemen we het niet meer. Dit gaat aanslaan. Als de mensen zien wat hier gebeurt, dan ver spreidt de beweging zich naar de andere nedérzettingen. Het wordt een massale beweging voor geweldloze burgerlijke on gehoorzaamheid, tot het kabi net valt." (i's extraatje van de week: 'n tstikke goed en geinig gratis, ïl-groen Friki T-shlrt met ver- lillend gekleurde mouwen, lur 3 controlezegels op van de leverpakkingen en u krijgt t er informatie op het etiket van re actieprodukten: ri Nasi-/ Friki Kalkoenkotelet ■nivlees, 1 QC gemarineerd, "I AQ 100 gram JOK J..ZJ per. 100 gram Jt&5 l.Hj Nu met gratis T-shirt eze week alleen bij Albert Heijn. Ch Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 5 augustus as De brandweer kon niet voorkomen dat de bus volledig uitbrandde. VALKENBURG WIM WEGMAN Op de ir. Tjalmaweg, de provinciale weg tussen Leiden en Katwijk, is gistermiddag een bus van ZWN spontaan in brand gevlo gen. Persoonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor. Op het moment dat de brand uitbrak, zaten er geen passagiers in. De bus had zijn dienst erop zitten en was op weg naar de garage in Leiden. De Katwijkse chauffeur zette zijn bus gis termiddag ter hoogte van Valkenburg bij een bushalte aan de kant nadat tegenliggers hem hadden gewaarschuwd dat er 'iets' aan de hand was. Toen hij ging kijken, zag hij dat er stevige rookwolken uit het motor compartiment kwamen. Hij waarschuwde via zijn mobilofoon de brandweer, maar die kon niet meer voorkonden dat het voertuig volledig uitbrandde. De politie heeft de Tjalmaweg nog enige tijd afgezet. De grote rookwolken belem- FOTO FRANS ROOMER merden het verkeer. Bovendien bestond er een tijdlang ontploffingsgevaar. De bus - die nog maar zo'n drie jaar oud was - is gis teravond weggetakeld. Een woordvoerder van de ZWN kon van ochtend nog niet vertellen wat de oorzaak is. De inspectie stelt daarnaar vandaag een onderzoek in. De schade schat de ZWN op ongeveer drie ton. De busmaatschappij heeft het nog niet eerder meegemaakt dat een bus spontaan vlam vatte. Martinair voert charters gewoon uit voerde Martinair de geplande charter op Florida gewoon uit. „Maar dan wel naar Orlando en dat ligt een stuk hoger dan het bedreigde gebied", aldus woordvoerder Udo Buys. Bij de maatschappij wordt 'Erin' nauwlettend gevolgd, te meer omdat volgens het route schema een vanuit Chili ver trokken vrachtvliegtuig met be stemming Schiphol vannacht een tussenlanding maakt op de luchthaven van Miami. Buys: „Een typhoon maakt drie fasen door. Eerst is er sprake van tro pical depression, dan van tropi cal storm en ten slotte van een tropical hurricane. Indien nodig zullen we onze gezagvoerder opdracht geven te kiezen voor een andere route." De eerste passagiersvlucht met bestemming Miami ver trekt morgenochtend vanaf Schiphol om 11 uur. De uitvoe ring van die vlucht zal volgens Martinair-woordvoerder Buys geen problemen opleveren. „Die machine landt pas om 20.25 uur Nederlandse tijd, achttien uur na de storm." GERARD VAN PUTTEN-Rtr-AP Florida heeft 650.000 kustbewo ners en vakantiegangers geëva cueerd met het oog op de komst van de orkaan Erin, die daar vandaag wordt verwacht. Erin volgt ongeveer dezelfde route, langs de Bahamas, als de or kaan Andrew die drie jaar gele den dood en verwoesting in het zuiden van Florida veroorzaak te. Erin zit volgepakt met regen, maar overschrijdt met een ge middelde windsnelheid van 121 kilometer per uur maar juist het punt 119 kilometer per uur waarop een tropische storm in een orkaan verandert. Gouverneur Lawton Chiles heeft desondanks de noodtoe stand afgekondigd en in de ze ven zuidelijke districten waar een orkaanwaarschuwing van kracht was werden opvangcen tra ingericht en reddingsploe gen in paraatheid gebracht. Martinair ziet vooralsnog geen aanleiding vluchten naar Florida te annuleren. Vandaag PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Postcode:. ZEIST/LONDEN ANP Reclame op eieren. De Europe se Commissie heeft Nederland gevraagd dat ook hier toe te staan. In Engeland mogen bij wijze van proef eieren worden bedrukt met reclamebood schappen. Het Nederlandse Produktschap voor Vee, Vlees en Eieren beraadt zich op het verzoek. Het Engelse bedrijfsleven heeft enthousiast ingéspeeld op de ontheffing van de Europese Commissie. Belangrijke adver teerders zijn British Telecom, Hovis (brood), Sky (televisie) en ook regionaal opererende on dernemingen, zoals een reisbu reau in Zuid-Engeland. Toen de Europese Unie jaren geleden opdrukken op eieren aan regels bond, is volgens in gewijden gewoon nooit gedacht aan de mogelijkheid van recla me. Nu wil de Europese Com missie de regels versoepelen. In Engeland gaat het om een proef die tot eind volgend jaar duurt. Reclame op eieren zou vooral effectief zijn omdat veel huis vrouwen in de supermarkt elk ei controleren of er geen barsten in zitten. Daarna wordt datzelf de ei in de keuken vaak op nieuw goed bekeken in verband met de houdbaarheidsdatum. Dat maakt het ei tot een gewild produkt voor adverteerders. De techniek om eieren te be drukken zonder dat ze er scha de van hebben, is in Groot-Brit- tannië ontwikkeld. Daar mogen nu tien procent van de eieren worden bedrukt. i, i i I Tel: Nr. bank/giro: I Handtekening:- I ïtrole bezorging). n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-12 80 30 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1