'Boertjes' nieuwe leiders van Ajax Vitesse schuldenvrij r Sport 'Bergy' zorgt voor recordrecette Arsenal mm Een Mercedes voor een titel A WÊM. Nebiolo heeft ruzie met Zweedse media Veel oogletsel bij squash -i DINSDAG 1 AUGUSTUS 1995 R gjjReal Madrid betaalt borg Madrid» Real Madrid heeft maandag de dreigende degradatie ,us'Ynaar de tweede Liga voorlopig afgewend. Maandag heeft voor- zitter Mendoza een waarborgsom van 250 miljoen gulden ge stort bij de bank. Dat was de eis van de nationale profliga. In to taal heeft de de Spaanse titelhouder een schuld van 400 miljoen gulden. Voor de helft van de borg stond vice-voorzitter Sanz ga- rant. „Degradatie zou financieel en sportief een ramp zijn ge weest", verklaarde voorzitter Mendoza. Uitgerekend Mendoza is de veroorzaker van de liquiditeitsproblemen bij de „Koninklij- ituur ke". Tijdens zijn al elf jaar durende bewind is de Financiële chaos ontstaan. In de afgelopen vijfjaar gaf Real bijna 800 miljoen gul- ■den uit aan spelers, zeven trainers, van wie een deel na ontslag een gouden handdruk kreeg, en de verbouwing van het Berna- beu-stadion. lal Talenten roeien naar EK-goud bourges» De 18-jarige roeisters Wendy van Vliet uit Ter Aar en Popma uit Zoeterwoude hebben het afgelopen week- ^Heinde een gouden medaille gehaald bij het Europees kampioen- ^^^schap. Van Vliet en Popma maakten deel uit van de vier zonder stuurvrouw die in het Franse Bourgers het trajact van 2000 me- ;ter als eerste afsloten. De Zwitserse equipe werd tweede, de vas 5,'Fransen derde. De Nederlandse ploeg, waarin de deelnemers ontbraken die over twee weken meedoen aan het jeugd-WK, sen elhaalde zes gouden en twee zilveren en bronzen plakken, sn we ^Volleyballers verslaan Canada edmonton De Nederlandse mannenploeg heeft zondagavond millin Edmonton de eerste oefenwedstrijd tegen Canada met 3-1 ge- "m. wonnen. De setstanden waren 13-15 15-0 15-12 15-5. Het was iQiu eteerste due' 'n een reeks van vijf. Alleen in de eerste set had Nederland grote moeite met de Canadezen, die voor eigen pu- fel begonnen. Opvallend was toen de beslissing van coach warij00p Alberda om basisspeler Guido Görtzen te wisselen voor Ro- baaitje van gs De jnva]|er van Capelle mocht de rest van de wed- n "olestrijd laten zien waartoe hij staat was. De overige basisspelers •waren Henk-Jan Held, Peter Blangé, Bas van de Goor, Olof van laar Meulen en Ron Zwerver, terse irtenj hou dDoelman na snoekduik overleden niet v\j 2en gjBAALBEKEen Libanese doelman is maandag in een ziekenhuis aal hioverleden aan hersenletsel nadat hij een dag eerder bij een voet balwedstrijd hard met zijn hoofd tegen de grond was gekomen. Mohammad Dakhlallah, doelverdediger van Al-Tadamon Sour, jjliep de zware blessure op in Baalbek tijdens een vriendschappe- llijke wedstrijd tegen de Syrische club al-Wihdeh. Bij een duik, in A een poging de bal tegen te houden, kwam de doelman keihard zijn hoofd op de grond terecht. Vink zes weken uitgeschakeld eindhoven Marciano Vink, middenvelder van PSV, is voor zeker .zes weken uitgeschakeld door een spierscheuring. Vink vervolgt V 'daarmee de gebeurtenissen van vorige jaargang, toen zijn eerste q/"seizoen in Eindhoven mislukte door een reeks van blessures. V- Vink liep de kwetsuur zondag op tijdens de slotfase van de oe- ^y, /fenwedstrijd tegen de Duitse club Uerdingen, die eindigde in 1- NL Onderzoek in het St. Annaziekenhuis van Geldrop wees maandag uit dat hij een spier in het rechter bovenbeeh heeft ge- scheurd. Het herstel duurt waarschijnlijk tot half september. rCOok rechtsbuiten Boudewijn Pahlplatz meldde zich maandag in 'het ziekenhuis. Hij kampt met botvliesontsteking. 3'Opheldering over meespelen Cantona' De Engelse voetbalbond, de Football Association, heeft agedrukManchester United om uiüeg gevraagd over het meespelen van rc/^cfAlde Fransman Eric Cantona vorige week in een oefenwedstrijd te- udhidrtjgen Rochdale. Cantona werd in januari voor negen maanden 'ect° woor alle officiële voetbalwedstrijden geschorst wegens een kara tetrap die hij uitdeelde aan een supporter van Crystal Palace op de tribune. Een FA-woordvoerder zei zondag dat de bond waar in en ;schijnlijk volgende week bekend zal maken welke maatregelen en en tegen Manchester zullen worden genomen wegens het ontdui- 22 efken van de schorsing. m, en Jtesse is voor het eerst sinds inge tijd schuldenvrij. Dat taakte voorzitter Aalbers er 24aandag bekend tijdens de ider2:ersdag van de club, die ko tend seizoen op Europees ijk oetbal aast onder leiding van 0 2fe nieuwe trainer Ronald Spel- 5 lOs. De ex-Ajacied kan bij de am- ^ü"Ljtieuze Arnhemse eredivisie- lub aan de slag met vijf nieuwe m,"pelers: Gorter (FC Utrecht), At- 2 jóïveld (Roda JC), Laros (Willem 2 i9Ö. Van Wanrooy (NEC) en Kos- 0 i8ral (Dordrecht '90). Het vijftal j* postte de penningmeester 8,5 2 18tiljoen gulden. Daar staat te- 1 isenover dat de schatbewaarder 20 oor de verkoop van Gillhaus 2 JSamba Osaka), Helder (Ar- 2 23enal), Van der Weerden en Co- 0 22u (beiden PSV) dertien miljoen gulden inde. Het batig saldo van 8 !q,5 miljoen gulden werd voor 1 20 Memerink stijgt zestien plaatsen 14ionte carlo anp 21 tn Siemerink is door zijn fina- 22?plaats in het toernooi om de ^pen Nederlandse titel in Am sterdam zestien plaatsen op de iiVereldranglijst gestegen. De 25- 20irige Rijnsburger klom van de le naar de 35e positie. Zijn be- 22 winger in de eindstrijd, de I2ihileen Marcelo, steeg negen- ]1- en plaatsen (van 57 naar 38). S Siemerink, die vorig jaar nog guiten de top honderd viel, is inmiddels weer aardig in de uurt van zijn hoogste ranking gekomen. Op 28 oktober 1991 lótond hij als 24e in de compu te Nederland heeft nu vier S pelers bij de eerste 35 van de Oeense bond eist veilige stadions 22 dpenhagen ap i 23'e Deense voetbalbond heeft 13 e clubs maandag opgeroepen i de stadions de internationale eiligheidsnormen na te leven. De oproep was een reactie op en ongeluk in een staanvak 'aarbij zondag 100 supporters an Brondby drie meter naar CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 londen marcel van der kraan gpd-verslaggever Arsenal heeft tot zijn eigen ver bazing en verwondering het re cordbedrag van bijna 22 mil joen gulden voor Dennis Berg kamp al bijna terugverdiend. Commercieel directeur David Dein van de Londense club maakte gisteren bekend dat Ar senal in de afgelopen twee we ken al bijna twintigduizend sei zoenkaarten heeft verkocht a 1045 gulden. Dat betekend een totale recette van meer dan twintig miljoen gulden voor de start van het seizoen. Dennis Bergkamp is in Lon- den zo mogelijk nog meer in trek dan Ruud Gullit. De Neder landse aanvaller heeft in eigen land nog geen vriendschappelij ke wedstrijd gespeeld, maar hij is nu al razend populair. Berg kamp is sinds vorige week in trainingskamp in Zweden. Daar scoorde hij in zijn eerste oefen wedstrijd binnen zes minuten een hattrick. Zijn eerste goal was bovendien zó schitterend (een afstandschot van 25 meter) dat zijn medespelers spontaan een buiging voos, hem maakten op het veld. Trainer Bruce Rioch zegt dat Bergkamp een droomstart heeft gemaakt en grotendeels verant woordelijk is voor de 'totale gekte en voetbalkoorts' die er op dit moment in de Engelse hoofdstad heerst. Rioch: „Ik weet dat Dennis in Italië geen gelukkig seizoen achter de rug heeft gehad, maar zijn reputatie is in Engeland nog heel groot. Dat blijkt nu wel. De mensen vinden het prachtig dat grote sterren uit de Serie A voor En gelse clubs kiezen. Dat is eigen lijk nooit eerder voorgekomen." Volgens David Dein, die zich intensief bezighoudt met de kaartverkoop, had Arsenal in de voorbije weken alle 39.000 plaatsen in het stadion Highbu ry kunnen verkopen. Dat zou in totaal 36 miljoen gulden heb ben opgelverd. Dein: „Maar we houden met opzet zo'n negentienduizend plaatsen voor de vrije verkoop. Ook andere mensen moeten Ar senal aan het werk kunnen zien. We willen niet dat de volgende generatie Arsenal-fans naar een andere club in Londen gaan, omdat ze nooit een kaartje kun nen krijgen voor een wedstrijd van Arsenal. En we weten nu al dat praktisch al onze wedstrij den uitverkocht zullen raken." Dennis Bergkamp heeft in de Britse media ook al een bijnaam gekregen. De international wordt steevast aangeduid als 'Bergo' of 'Bergy'. Daarmee kunnen tabloid-kranten als de Daily Star koppen maken als: 'Bergomania hits Highbury'. Newcastle United en Man chester United hanteren een andere verkooppolitiek. Beide clubs verkopen aan het begin van het seizoen via abonne menten zo goed als alle zitplaat sen. Newcastle heeft komend seizoen 36.000 seizoenkaart- houders. Manchester United bijna 40.000. 'Zij moeten meer worden dan alleen maar een speler van Ajax 1 een deel gebruikt leningen af te lossen. Hoewel Vitesse zich niet heeft gekwalificeerd voor Europees voetbal, is de begroting met een miljoen opgetrokken tot 10,8 miljoen gulden. De belangrijk ste inkomstenbron is de spon soring, 59 procent rechtstreeks en twintig procent door middel van de verhuur van loges. Re cettes (15 procent) en onder meer inkomsten uit tv-rechten (6 procent) moeten het finan ciële plaatje rond maken. De verkoop van seizoenskaar ten stijgt voor Arnhemse be grippen naar een recordhoogte. „We gaan in de richting van de 4000, niet sensationeel, maar voor Vitesse een record", zei Aalbers. „We hebben verleden seizoen een pas op de plaats ge maakt, maar we kijken nu weer omhoog. De wensen van de technische staf zijn ingewil ligd." Frank en Ronald de Boer moeten de nieuwe leiders van Ajax worden. Door het afscheid van vooral Frank Rijkaard en het vertrek van Peter van Vossen en John van den Brom heeft de se lectie van Ajax veel aan routine ingeboet, zo bena drukte coach Louis van Gaal gistermiddag op de uitermate druk bezocht persdag van de Amster dammers. ,,De broers De Boer lopen al een hele tijd mee bij Ajax. Zij moeten, net als Danny Blind, ko mend seizoen meer wor den dan alleen maar een speler van Ajax 1." amsterdam gpd Ajax staat ogenschijnlijk aan de vooravond van een gewoon sei zoen in de PTT-Telecompetitie. Na de geweldige successen in de afgelopen maanden doet Louis van Gaal er alles aan om zijn spelers niet op te zadelen met extra druk. Daarom is hij net als in andere jaren al dik te vreden als Ajax aan het einde van de rit weer één hoofdprijs in de wacht heeft gesleept. De landstitel, de KNVB-beker of de Europa Cup 1. Eén prijs, meer verwacht Van Gaal niet van zijn spelers. „Het is uniek dat we vorig sei zoen twee hoofdprijzen hebben veroverd. Zo'n jaar zal moeilijk te evenaren zijn. Bovendien hebben de zes nieuwe spelers in vergelijking met de zes vertrok ken jongens beduidend minder ervaring. De gemiddelde leeftijd van deze groep bedraagt nog iets meer dan 23 jaar. Dat is erg jong. Eén prijs, gekoppeld aan mooi voetbal, is dan ook het uitgangspunt voor dit nieuwe seizoen. Een vliegenplaag vormde het enige slechte nieuws op de jaarlijkse persdag van Ajax. Hier wordt Danny Blind belaagd. "Volgens penningmeester Arie van Os zal het seizoen '94- '95 ook op het financiële vlak moeilijk te evenaren zijn. Ajax verdiende zestig miljoen gul den, een verdubbeling van het begrote bedrag van dertig mil joen gulden. Alle extra inkom sten waren afkomstig uit het toernooi van de Champions League. „De vijf thuiswedstrij den hebben, inclusief de tv-gel- den en het prijzengeld van de UEFA, ongeveer dertig miljoen gulden opgeleverd. De extra winst gaat Ajax ge bruiken voor de bouw van het nieuwe jeugdcomplex, dat naast de Amsterdam Arena uit de grond gestampt moet worden. Daarvoor heeft de club een be drag van twintig miljoen gulden gereserveerd. Bovendien denkt Van Os nog vijf tot tien miljoen gulden nodig te hebben voor de inrichting van de Amsterdam Arena. „En al die bedragen be talen we uit eigen portefeuille." Ajax werkt ook dit seizoen weer met een begroting van dertig miljoen gulden. De in komsten uit de eerste drie duels in de Champions League zijn daarin opgenomen. „We gaan uit van zes punten. Voor de rest verandert er weinig. We denken opnieuw 16.000 seizoenkaarten te verkopen en daarmee zitten we in De Meer zo'n beetje aan het maximum. Daar komt pas verandering in als we in 1996 in Amsterdam Arena gaan spelen. We hebben nu al 60.000 aanvra gen voor een seizoenkaart in het nieuwe stadion. De belang stelling is enorm. Ook elke thuiswedstrijd van Ajax in de Amsterdam Arena zal dus weer uitverkocht zijn." Een trotse voorzitter Michael van Praag constateerde met ge noegen dat Ajax weer helemaal terug is aan de Europese top. „Dit hadden we zeven geleden ongeveer in gedachten toen we als nieuw bestuur onze op wachting in de Meer maakten. Nu moeten we er met z'n allen keihard aan werken om met Ajax aan de top te blijven." Van Praag beweerde niet ge noeg te kunnen krijgen van de Ajax-mania die het afgelopen seizoen zo massaal de kop op stak. „Daar kunnen we nooit genoeg van krijgen. Sterker nog, daar doen we net allemaal voor. Maar het heeft me wel een beetje verdrietig gemaakt dat de successen van Ajax hier en daar wat afgunst hebben losgemaakt. Dan denk ik aan die vergade ring van alle betaalde clubs Onderzoek naar mobiele grasmat in nieuw stadion amsterdam anp Binnen anderhalve maand verwacht directeur Tilmans van Amsterdam Arena de be slissing te nemen of er in het nieuwe multifunctionele sta dion van Ajax een mobiele grasmat komt te liggen. Als dat inderdaad gebeurt, heeft de accommodatie een we reldprimeur. Als belangrijkste voordeel van de mobiele mat noemde Tilmans maandag dat het veld altijd in een puike staat verkeert. Nooit meer kale plekken in de strafschopge bieden, bij de hoekvlaggen en rond de middenstip. Het mobiele gras bestaat uit af zonderlijke, door middel van een kliksysteem tegen elkaar geplaatste bakken. Andere evenementen dan voetbal wedstrijden kunnen dan op een betonnen vloer plaats vinden. Het onderzoek naar de mogelijkheden heeft onder meer plaats in nauwe sa menwerking met de Heide- mij. Het gaat om een opper vlakte van 8000 vierkante meter. In totaal zijn ongeveer 4000 bakken nodig. De ople vering van Amsterdam Arena is naar verwachting augustus volgend jaar. waarbij Ajax, maar ook Feye- noord en PSV niet welkom wa ren. Dat heeft mij diep aange grepen. Ajax betekent als club heel veel voor het Nederlandse voetbal. Maar niet alleen Ajax is belangrijk. Alle clubs in Neder land zijn belangrijk. We moeten het met z'n allen proberen te rooien. De één kan niet zonder de ander." wereld. Richard Krajicek steeg één plaats naar dertien, Jacco Eltingh bleef twintigste en Paul Haarjiuis zakte van de 22e naar de 23e positie. Ook de Zweedse veteraan Mats Wilander maakte een gro te sprong op de ranglijst. Door zijn halve-finaleplaats in Mon treal werkte hij zich van de 102e naar de 59e plaats. Op de lijst van verdiensten staan drie Nederlanders bij de eerste twaalf. Krajicek is negen de met 660.002 dollar, Haarhuis tiende met 657.462 dollar en El tingh twaalfde met 605.391 dol lar, in Nederlandste guldens in alle drie de gevallen ruim een miljoen gulden. monaco «anp/ipa De topatleten van de wereld willen dolgraag prijzengeld voor hun prestaties tijdens de we reldtitelstrijd in Göteborg, maar meer dan een Mercedes voor de winnaars is er niet te verdienen, net als twee jaar geleden in Stuttgart. Twee jaar geleden eisten de atleten prijzengeld en gingen ze bijna over tot een staking. De Mercedes in Stuttgart was het hoogste tegenbod voor het ge krakeel. Morrend gingen de toppers akkoord en over de au to's was nog veel te doen. Sommigen verkochten de wa gen omdat ze al een auto had den en wel een veel mooiere. Anderen hadden niet eens een rijbewijs of kampten met ande re problemen. Op Cuba bij voorbeeld, vertegenwoordigd met winnaars als Sotomayor en Quintero (hoogspringen), is nauwelijks benzine te krijgen. De Chinese wonderloopsters zagen hun trainer Ma Junren de sleutels van het contact om draaien. De winnaars van Göteborg hoeven dit keer niet zelf te rege len hoe de auto in hun thuis land komt. Mercedes heeft be loofd het mobiel voor de deur af te leveren en alle belastingen te betalen. De gift van auto's leidt wel de aandacht af van de werkelijke discussie over het gevraagde prijzengeld, dat de atleten voor al ophalen tijdens het Grand Prix-circuit. Tijdens WK en Olympische Spelen is voorals nog roem te vergaren en een naam te vestigen. Jn Göteborg worden de laatste voorbereidingen getroffen voor het WK atletiek, dat komende vrijdag van start gaat. foto anp rotterdam gpd goteborg rtr/sid beneden tuimelden op een be tonnen vloer nadat een railing in het stadion van Vejle Bold- klub het had begeven. De railing kon het gewicht niet torsen van de mensen die naar voren liepen om hun club na een doelpunt toe te juichen. Zo'n 26 fans liepen verwondin gen op. Met de vraag „met hoeveel mannen heeft u eigenlijk het bed gedeeld?", heeft IAAF- voorzitter Primo Nebiolo de Zweedse jour naliste Britt-Marie Matsson diep beledigd. De 72-jarige Italiaan reageerde zijn woede af na vragen over zijn mogelijke corruptie in het verleden. Nebiolo dreigt Göteborg, de stad van de WK atletiek, nog voor de openingsceremo nie (vrijdag) te verlaten door de aanhou dende stroom kritiek op zijn persoon. Se cretaris Ekelund van het organisatiecomité zei maandag: „Primo Nebiolo voelt zich hier niet welkom. Hij vertelde me zondag dat hij van plan is meteen na het congres naar huis te gaan. Ik hoop dat hij nog van mening verandert." „In de Zweedse media is een reeks verha len verschenen waarin Nebiolo wordt be schuldigd van het aannemen van smeer geld. Hij zou lid zijn van de mafia. De waar heid is dat hij nooit is veroordeeld voor welk vergrijp dan ook. Tijdens ons gesprek had hij tranen in de ogen. Hij zei me dat hij nog nooit zo slecht is behandeld als door de Zweedse media." Nebiolo, een van de machtigste sportbe stuurders ter wereld, hoopt dat de afgevaar digden hem'woensdag tijdens het congres van de internationale federatie herkiezen. Hij liet Matsson, in Zweden een bekend heid op haar vakgebied, verwijderen uit zijn 240 vierkante meter grote hotelkamer. Matsson confronteerde Nebiolo met he- kele kwesties. De Italiaan was niet gediend van vragen over zijn autoritaire leiderschap en zijn dominantie in de internationale sportwereld. Hij ontplofte na een kleine tien minuten, toen de verslaggeefster begon over mogelijke corruptie bij de bouw van stadions voor het WK voetbal van 1990 in Italië. Na Nebiolo's wedervraag over het le ven van Matsson tussen de lakens liet hij haar verwijderen en stond hij geen herkan sing toe. De Zweedse tv zendt de tien minu ten dinsdag uit. Matsson was geschokt. „Ik ben 23 jaar buitenlands correspondent geweest en heb onder anderen de Russische politicus Zji- rinovski en de Cubaanse leider Castro zeer kritisch ondervraagd. Zoiets als nu heb ik nog nooit meegemaakt." Overigens is het vrijwel zeker dat de afge vaardigden Nebiolo herkiezen. In de wan delgangen hebben 136 van de 206 landen toegezegd op hem te zullen stemmen. Ne biolo heeft vooral voor de commercialise ring van de atletiek grote verdiensten. Met name door zijn inspanningen sleept de IAAF lucratieve tv-contracten uit het vuur der onderhandelingen. dragen tijdens hun sport. Het komt daarnaast vaak voor dat oogletsel ontstaat door een directe klap met het racket op het oog. Vooral als dat oog ach ter een een glazen bril schuil gaat, kan de schade door snij- wonden aanzienlijk zijn. De risi co's zijn zo groot omdat beide spelers bij squash niet tegen over, maar naast of achter el kaar staan. De kans dat men el kaar raakt in het heetst van de strijd, is hierdoor aanzienlijk. Precieze cijfers over het aan tal slachtoffers heeft het Oogzie kenhuis niet voorhanden. Bui tenlands onderzoek echter heeft aangetoond dat van alle aan sport gerelateerde oogletsels maar liefst één derde op de squashbaan ontstaat. De populaire sport squash blijkt extra risico's op blessures met zich mee te brengen. Het Rot terdamse Oogziekenhuis con stateert dat de sport jaarlijks meer oogletsel veroorzaakt dan vuurwerk rond Oud en Nieuw. De meeste ongelukken ontstaan doordat het rubberen balletje met hoge snelheid op het oog terecht komt. Het balletje past precies in de oogkas, waardoor de oogbal aanzienlijke schade kan oplo pen. Een tennisbal bijvoorbeeld ketst af op de oogkas en zal hoogstens een dik blauw oog veroorzaken. Het Oogzieken huis adviseert squashers dan ook een beschermende bril te Sparta benadert Leo Steegman Rotterdam gpdjarige, voormalige trainer van Sparta, MW, FC Den Haag en Sparta is met Leo Steegman in Volendam is de beoogde opvol onderhandeling voor de functie ger van Henk Hendrills, die on- van technisch directeur. De 51- langs zijn functie neerlegde.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15