t Torenvalk ontsnapt aai opheffing i Dagverblijf Balo Scholieren niet bang voor enge dingen nog lang niet vol 'Drie jaar geleden liepen hier nog koeien' Regio Leiden/Rijn Veenstreek VVV Warmond kat niet zonder subsidie DINSDAG 1 AUGUSTUS 1995 Bromfietser aangereden hazerswoude rijndijk Een 28-jarige bromfietser uit Alphen is gis termorgen gewond geraakt bij een aanrijding op de Rijndijk in Hazerswoude. De man reed over het fietspad in de richting van Leiden. Een 40-jarige vrouw uit Leiderdorp reed vanuit een inrit de Rijndijk op en zag de bromfietser over het hoofd, waardoor een aanrijding onstond. De bromfietser is met schaafwonden aan arm en rug overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. Buitenboordmotor gestolen leiderdorp» Een buitenboordmotor is onlangs gestolen vanuit de Doeshaven in Leiderdorp. Dieven namen aanvankelijk de hele boot mee. Die werd elders in de Does teruggevonden zonder buitenboordmotor. De schade loopt in de duizenden guldens. Inbraak Pijlstaartpad voorschoten Een leren jas en een geldbedrag van 800 gulden zijn gisternacht weggenomen uit een woning aan het Pijlstaart- pad in Voorschoten. Een raam in de keuken werd geforceerd om binnen te komen. Verder was er ook een poging tot inbraak in een woning aan hetzelfde pad. De inbreker trachtte een raam te forceren op de benedenverdieping, maar werd gestoord door de bewoner, die in de huiskamer lag te slapen en wakker werd. Inbreker blijkt zoon voorschoten Een zoon die te laat thuiskwam in zijn ouderlijke woning aan het Teun de Grooterf in Voorschoten werd vannacht door een oplettende overbuurman aangezien voor een inbreker. De jongen trof om half twee 's nachts de deur gesloten. Hij klom vervolgens via een dakraam naar binnen, waama de buurman vervolgens de politie op zijn dak stuurde. Vier agenten brachten de waarheid aan het licht. De jongen is door zijn ouders stevig onderhouden. Swaenswijkbrug Alphen open alphen aan den rijn Alphense fietsers, bromfietsers en voetgangers hebben sinds giste ren een nieuwe plek om de Oude Rijn over te steken. De Swaens wijkbrug, de nieuwe oeververbinding tussen de Stationsstraat en de Maranathakerk, is maandag officieus opengesteld voor het lang zaam verkeer. Voor auto's en bussen blijft de brug gesloten. Alleen ambulance, brandweer en politie kunnen in geval van nood ge bruik maken van de Swaenswijkbrug. Op zaterdag 9 september wordt de brug officieel opgesteld. De opening valt samen met de Open Monumentendag en de Open Dag van de gemeente. Alle activiteiten op deze dag zijn in zeven- tiende-eeuwse stijl. Alphen herdenkt op deze manier dat Pieter Stuyvesant, de latere stichter van New York, 350 jaar geleden in Al phen aan den Rijn in ondertrouw ging. Stuyvesant revalideerde in 1645 in Alphen bij zijn zuster in de buitenplaats Swaenswijk, een franstalige kostschool. CHEF HENNY VAN ECMOND.071 -356414. PLV -CHEF HANSKOENEKOOP.071 -35 \ng Pc Basisschool De Torenvalk in Leimuiden ontsnapt op nippertje aan de opheffingsnorm van 79 leerlingen.100 school begint het nieuwe schooljaar met tachtig leerl|erl gen en kan daardoor blijven bestaan. Bovendien grcus< de basisschool aan de Kastanjelaan zo onstuimig, ?n\ waarschijnlijk nog voor de eeuwwisseling de hondenffm leerling kan worden ingeschreven. rijnsaterwoude liesbeth buitink Vooral in de kleutergroepen krijgt De Torenvalk veel aan meldingen, meldt directrice An neke Brandsma. „En dan te be denken dat we met één kleuter begonnen toen we in Leimui den kwamen.'" De laatste drie jaar is het aan tal kleuters fors toegenomen. In maart van dit jaar kwam er daarom een tweede kleuter groep in het voormalige speel lokaal voor de kleuters. Die moeten nu naar gemeen schapscentrum Het Spant voor de gymnastieklessen. De Torenvalk telt nu twee kleutergroepen, een midden bouw en een bovenbouwgroep. Wanneer de school nog verder groeit, zoals de prognoses vc. spellen, moet een vijfde gAI elders worden ondergebral „Als het zo doorgaat komen^ over een paar jaar een lokaaftel kort. Dan zullen we ergens"0' ders in het dorp wel leegstj»011 moeten opvullen, waarschiji?00 in De Schakel", aldus Brai*r|j ma. »el' De lokalen die de basisself01 De Schakel niet voor het onif110 wijs gebruikt, worden echter genomen door het kindercj verblijf Snoopy. Brandsma w*. daarom niet op verdere uitbp^ ding vooruitlopen. „Zover is| nog niet. Misschien valt hel de praktijk ook wel mee, onf vooral in de bovenbouwgrj nog flink wat ruimte is. Vooi pig redden we het wel. Roberto Ommel en Marjolijn Weeda gaan begin volgende maand een week naar het vluchtelingenkamp Benaco net over de Rwandese grens. FOTO BEN DE BRUYN VRIJE TIJD ALPHEN AAN DEN RUN Wandelen. De vereniging voor natuur- en milieueducatie IVN wan delt op woensdag 2 augustus in het gebied rond de Kromme Aar. Natuurgidsen vertellen tijdens de wandeling over de flora en fauna van dit oude veenriviertje. Aanvang: 19.30 uur op de parkeerplaats bij kinderboerderij Zegersloot aan de Burgemeester Bruinslotsingel. Informatie: 01720-36932. KOUDEKERK Bombardement. De tentoonstelling 'Koudekerk aan den Rijn 1940- 1945, van bombardement tot bevrijding' is op zaterdag 5 en 19 au gustus te zien in de oudheidkamer aan de Dorpsstraat. De expositie toont foto's, platen en kaarten. WASSENAAR Wandelen.De YMCA Wandelsport Wassenaar houdt op donderdag 3 en 10 augustus een zomeravond wandeling van ongeveer 10 kilome ter. Start tussen 18 en 19 uur bij Shalom aan de Duinrellweg. Infor matie: 01715-16124. alphen aan den run ruud sep De tafel ligt bezaaid met boe ken, tijdschriftartikelen en een kaart van Rwanda, alles ter voorbereiding op de grote reis. Maar wat er nou precies loos is in het Afrikaanse land dat sa men met Bosnië al meer dan een jaar de voorpagina's be heerst, kan ook de 15-jarige Marjolijn Weeda niet zeggen. „Eerst was er een gemengde re gering, toen kwamen de Hutu's aan de macht. Daarna gingen de Tutsi's moorden en toen zijn zij snel gevlucht." „Nee", verbe tert haar moeder, „de Hutu's hebben de Tutsi's vermoord." Samen met de eveneens 15- jarige Roberto Ommel reist Marjolijn op 7 augustus af naar het vluchtelingenkamp Benaco in Tanzania, vlak aan de grens met Rwanda. In dat kamp heb ben niet minder dan 200.000 Rwandezen hun toevlucht ge zocht na de moordpartijen in eigen land. Marjolijn en Rober to zijn uitgekozen uit de onge veer honderd leerlingen uit 3- HAVO en 3-atheneum van het Alphense Ashram College. Het Ashram was uitgekozen op grond van de goede resultaten van de school op de landelijke scholierenconferentie die eind februari in Avifauna werd ge houden. De trip naar Afrika is een ini tiatief van de Avro, die ter gele genheid van de vijftigste ver jaarsdag van de Verenigde Na ties een aantal reportages maakt. De twee Alphense scho lieren maken hun reis dan ook samen met een zes man sterke filmploeg, alles voor 25 minuten televisie die op zondag 27 au gustus direct voor Studio Sport de ether in wordt geslingerd. Het is de bedoeling dat de twee scholieren in het vluchte lingenkamp gaan praten met hulpverleners, maar vooral ook met gevluchte leeftijdsgenoten. Beiden hebben al lange lijsten met vragen opgesteld. Marjolijn heeft vier pagina's volgeschre ven: waar komen jullie van daan, waarom zijn jullie ge vlucht. „Maar eigenlijk heb ik vooral vragen voor de Unicef- mensen beseft zij zich opeens. „Mijn vragen zijn vooral voor de kinderen", meldt Roberto. Sa men nemen ze de vragen door. ,,lk wil ook vragen waarom de Hutu's de Tutsi's afslachten", vertelt Marjolijn. „Een slimme vraag", oordeelt Roberto. „Nie mand weet nog hoe het geko men is", weet Marjolijn. Naast lezen en vragen verzin nen hebben de scholieren nog heel wat andere zaken te doen als voorbereiding op hun reis. Roberto moet diezelfde middag nog prikken halen, „want mijn huisarts gaat morgen op vakan tie". Daarnaast pijnigt hij zijn hersens over manieren waarop hij een kleine bijdrage zou kun nen leveren om het leed in het vluchtelingenkamp een beetje te verzachten. „Ik denk dat ik maar wat bedrijven op ga bellen om te zeggen dat ik naar Afrika ga en te vragen of ze misschien pennen hebben of zoiets om daar uit te delen. Als het pen nen zijn met de naam van het bedrijf erop, is het voor hen nog reclame ook." Het bezoek aan het vluchte lingenkamp in Tanzania wordt zeker geen plezierreisje, daar zijn de twee Alphenaren tijdens hun gesprekken met de pro grammamakers al meermalen op gewezen. Roberto: „Je krijgt best wel enge dingen te zien en zo." Marjolijn: „Ze vroegen ook of je tegen dode mensen kunt. Ik heb een film gezien van de weg naar het vluchtelingen kamp. Daar vielen de mensen gewoon dood om. Die worden daar meteen begraven." Popelen Ondanks deze vooruitzichten staan de scholieren te popelen om volgende maand te vertrèk- ken. „Heel veel mensen zeggen dat je een stuk voorzichtiger bent wanneer je terugkomt. Een heel stuk serieuzer ook, door al les wat je hebt gezien en mee gemaakt", verwacht Roberto. „Het lijkt me echt onwijs tof. Ook al gaan we niet om wilde dieren te kijken." Met dat laatste is zijn aan staande reisgenote het niet he lemaal eens. „We gaan ook wel een klein beetje voor de dieren, hoor." runsaterwoude liesbeth buitink Het kinderdagverblijf Baloe in Rijnsaterwoude kampt nog steeds met aanloopproblemen. Het dagverblijf heeft ruimte voor achttien kindplaatsen, maar daarvan zijn er ruim een jaar na de opening pas acht ge-' vuld. Toch overweegt Baloe bui tenschoolse opvang te gaan ver zorgen. „De vraag is of we door buitenschoolse opvang juist kostendekkend gaan draaien, of dat we zoiets moeten beginnen als we al genoeg kindplaatsen gevuld hebben", aldus hoofd leidster Sandra Timmermann. Timmermann wijt de aan loopproblemen eraan dat Rijnsaterwoude een klein dorp is, waar kinderopvang nog een betrekkelijk onbekend ver schijnsel is. „Het is hier iets heel nieuws. De mensen weten nog niet dat we hier zitten. Als je een kinderdagverblijf begint in bijvoorbeeld Amsterdam, zit je binnen een maand vol. In een dorp weet je dat je een lange aanloopperiode hebt en dat je de eerste paar jaar niet kosten- Camping De Wasbeek in Warmond bijna klaar warmond alice van schuppen Vanaf het dijkje aan de Hof Lee hebben de campingbewoners een prachtig uitzicht over het waterrijke landschap. De mees ten hebben hun standplaats al helemaal ingericht. Grote stuk ken grond, hier en daar met groen van elkaar gescheiden, herbergen hun caravans, com pleet met tuin en terras. Cam ping De Wasbeek is nu drie jaar open. Bijna alle vaste stand plaatsen zijn bezet en de nieu we receptie en eigenaarswoning beginnen vorm te krijgen. Jan Warmerdam en Sandra Nederstigt runnen de camping samen. „We hebben alles zelf gedaan", zegt Sandra trots. „De slootkanten opknappen, riole ring aanleggen, bestrating en nu de bouw van ons huis en recep tie. Het is hard werken, soms dag en nacht door. Ik kan me haast niet meer voorstellen dat ruim drie jaar geleden de koei en hier nog in de wei liepen." Sandra studeerde tuin- en landschapsinrichting in Bos koop. Als afstudeerprojekt maakte zij een plan voor het in richten van de camping. „Jan wilde altijd al een camping be ginnen. Zijn broers hebben de kaasboerderij hiernaast van zijn vader overgenomen en hij heeft dit stuk grond voor zijn cam ping", verklaart ze. „Voor mijn afstudeerprojekt heb ik toen alle berekeningen gemaakt. In juli 1992 verschenen de eerste campinggasten op De Wasbeek. „Het toiletgebouw was toen eigenlijk nog niet af', vertelt Sandra. „De wc-potten stonden er net in, maar de deu ren nog niet. Op een middag kwam hier zo'n oude pruttelbus uit Tsjechoslowakije aanrijden. Mensen stapten uit en er verre zen allemaal kleine tentjes. Wé hebben toen gauw een laken voor het toilet gehangen, bij wijze van deur. Na de Tsjechen is de rest van de kampeerders Jan Warmerdam en Sandra Nederstigt op het dijkje bij hun camping aan de Hof Lee: „We hebben alles zelf gedaan. gekomen." Camping De Wasbeek heeft een apart veld voor toeristisch kamperen. „Wij hebben daar als enige camping hier in de buurt speciaal een veld voor inge richt", zegt Sandra. „Er staan bijvoorbeeld fietskampeerders, die hebben hier lekker de ruim te en hoeven niet op een klein graspuntje naast een caravan te staan." Een caravan met een tuinstel ervoor vormt nu nog de receptie van de camping. Kampeerders komen geregeld even een praat je maken. „Het is hier heel ge zellig en Jan en Sandra zijn ge wone mensen, doen nergens moeilijk over", verzekert een kampeerster, die even langs komt. „Toen wij op de camping aankwamen, maakten ze even koffie voor ons. En dat werkt aanstekelijk hoor, nu doet ie dereen dat voor elkaar op de camping." Sandra lacht. „Ja, het gaat hier heel gemoedelijk. Je maakt een dolletje met elkaar, dat kan gewoon. Wij wönen nu nog op een woonbootje, eigenlijk mid den tussen de kampeerders. Dat schept een band. YVe kennen ie dereen bij naam. Als kampeer ders boodschappen gaan doen, komen ze vaak even vragen of wij ook nog iets nodig hebben." Vrij Er zijn op de camping nog 15 standplaatsen vrij. „Als alles vol FOTO HENK BOUWMAN staat en het huis is af, gaat on derhoud en verfraaiing een be langrijke rol spelen", zegt San dra. „Gras maaien, bomen snoei en, schoonmaken en mensen bij van alles en nog wat helpen, dat zijn de werkzaamheden. En als het nieuw aangeplante groen een beetje 'body' heeft, kunnen we wat bloeiende soor ten toevoegen om het allemaal nog mooier te maken." Weer celstraf geëist voor afpersing den haag/zoeterwoude persbureau cerberus De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft voor een poging tot af persing, in hoger beroep, zes maanden gevangenisstraf ge- eist, waarvan de helft voor waardelijk, tegen een 56-jari- ge man uit Zoeterwoude. De rechtbank veroordeelde hem tot eenzelfde straf. Hij ging in beroep omdat hij nu beweert onschuldig te zijn. Voor de rechtbank beken de de man nog hoe hij in april '93 een potige incas seerder had ingeschakeld. De verdachte wilde de louche huurders uit zijn schuur om dat ze die gebruikten om au to's 'om te katten' (gestolen auto's van nieuwe kenteken platen voorzien red.). De incasseerder sloeg een van de huurders in elkaar en incasseerde tien mille. Later zouden de huurders de ver dachte weer te grazen heb ben genomen zodat hij het geld weer kwijt was. De in casseerder is inmiddels tot anderhalf jaar cel veroor deeld. De verdachte houdt het er nu op dat hij het slachtoffer is geworden van een 'com plotje'. Hij had bekend uit angst voor bedreigingen, luidde nu de lezing. Driftig gebarend en continu de rechters in de rede vallend legde de man uit 'dat hij wel honderd getuigen had mee kunnen nemen. „Maar dan wordt de zaak veel te inge wikkeld", meende hij. Aanklaagster, mr. C. Flint, hield de verdachte aan zijn eerder afgelegde verklarin gen. maar zei zich er niet te gen te zullen verzetten als het hof de onvoorwaardelijke celstraf zou omzetten in een alternatieve straf. dekkend kunt draaien. De wachtingen waren hier dan I niet heel hoog gespannen." f Timmermann hoopt meer bekendheid in het dorl krijgen. „Tot nu toe moetenl het hebben van van-mondT mond reclame van ouders I hier al kinderen hebben of de peuterspeelzaal die ooli dit gebouw zit. Maar er jl toch nog een hoop mensen niet bekend zijn met de kind opvang en geen idee hebfc hoe het werkt. Misschien i ten we gewoon eens laten 2 wat hier binnen gebeurt, een open dag bijvoorbeeld." I Het kinderdagverblijf voorzichtig. „We hebben nu I paar ochtenden per week f tweede groep. Ónze groej zijn verticaal, dus met kindejw van 0 tot 4 jaar. Het voord daarvan is dat de kinderen lel rekening met elkaar te houd en dat de jongeren zich aan ouderen kunnen optrekken. de broertjes en zusjes kunr bij elkaar in de groep," alt^j Timmermann. m warmond alice van schuppen „De WV in Warmond moet groeien, maar kan niet zonder de gemeentelijke subsidie", meent voorzitter Jan de Winter. „We kunnen wel meer inkom sten werven van ondernemers, maar geen enkele WV is zelf standig." Warmond heeft beslo ten 20.000 gulden subsidie te verlenen, maar eist een toene mende zelfstandigheid van de WV. „Er zijn nu ruim 100 onder nemers lid", vertelt De Winter. „We hebben onlangs 80 onder nemers aangeschreven, van wie er 20 gereageerd hebben. In het najaar herhalen we de actie en schrijven we de Warmonders aan waarvan we nu geen reactie hebben gehad. Op de laatste le denvergadering hebben we af gesproken dat de contributie elk jaar omhoog gaat, maar toch zal het elke keer een 'gevecht' met de raad worden om subsidie los te krijgen. Zonder steun van de gemeente kunnen we het zeker niet redden." Sinds de verhuizing van de WV half december vorig jaar naar een eigen pandje in de Schoolstraat, is het aantal be zoekers sterk toegenomen. Er komen per dag ruim twee keer zoveel mensen als vorig jaar. Volgens De Winter is de drem pel verlaagd door de loskoppe ling van de boekhandel, waarin de WV voorheen gevestigd was. Er is meer persoonlijke aan dacht voor de klanten. De Algemene Nederlandse Vereniging van VW's (ANW) stelt bepaalde eisen aan de plaatselijke WV kantoren. „Die eisen zijn best zwaar", vindt De Winter. „Zeker voor de kleinere VW's. We moesten vorig jaar weg uit de boekhandel om be staansrecht te houden. Ook stellen ze eisen aan de inrich ting, aan het personeel en aan het produktenpakket. Zo m?0e ten we bijvoorbeeld recla?u£ maken voor verschillende r£ organisaties en pretparken. F13' totale pakket is voor de W\^er Warmond eigenlijk te groot. "^e: De VW-voorzitter werkt <Pn' mee aan het opstellen van. SI" recreatienota voor Warmofeo „Warmond heeft een recreafst; functie voor de regio. Die fuf60 tie moet uitgebreid worden iutt de zelfstandigheid van de |30' meente te waarborgen", mee13 De Winter. „Er zijn veel te vPus nig logies, dat is echt een v schrikking. Daar wordt Fr'; meest naar gevraagd. VerfaY moet boodschappen doen mp keiijker gemaakt worden en jrer aantal aanlegplaatsen mP8l worden uitgebreid." lter De Warmonders zelf st^ee volgens De Winter ook acf/mi de recreatieplannen voor Wu8' mond. „De Warmonder ziet Pg* belang wel in. Ze zien wel fd( op deze manier doorsukkeP1 niet goed is." De bekendh?en van de WV bij de Warmonipl1 burgers groeit ook. „We d$ar de kaartverkoop van eveneme ten en Warmonders kunn hier binnenlandse vakantie-I^" rangementen kopen.". IV De Winter ziet de toekon van de WV positief tegemoMSi Met de groei van het toerisl hangt ook de groei van de V&e 1 samen. „We hebben een huph< contract van drie jaar. „Daafha gaan we met de gemeente ovPor leggen over een nieuwe locale r Ze is het er wel mee eens dat? t' WV moet groeien. We denlfor aan het oude gymzaaltje bij frn Pomp. Maar we moeten edm deze twee-en-een-half jfooi maar eens uitzitten." kei De WV werkt nu met zes vMs i willigers, maar kan nog wel Jeh extra mensen gebruiken. (Je I het bestuur, dat elke maand Boo: eenkomt, bestaat uit vrijwi|od

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12