Kritiek op eisen aan avondzaken Botulisme slaat toe in Leiden 'Populieren bij speeltuin moeten worden gekapt' Leiden Betere bewijzering Churchilllaan Diaconessenhuis: interesse voor weegmethode Maastricht Celstraf na overval °p sta,lin8 op vrachtauto PTT iDINSDAG 1 AUGUSTUS 1995 chef henny van egmond. 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071 356413 Bromfietsers rijden door leiden Een 57-jarige Warmonder is afgelopen maandagmiddag op de Wassenaarsweg gewond geraakt toen hij werd aangereden door twee jongens op een bromfiets. De man moest met een pijnlijke heup worden afgevoerd naar het academisch zieken huis. De jongens reden tegen het verkeer in en maakten zich na de aanrijding direct uit de voeten in de richting van Oegstgeest. ANNO 1895 Donderdag 1 Augustus Begunstigd door een fraaien avond, na den veel gevallen regen en een zonnigen achtermiddag, had gisteren in den tuin van „Zomerzorg" het vijfde zomerconcert der stafmuziek van het vierde reg. infanterie plaats. De opkomst der inteekenaren met hunne dames was wederom zeer talrijk en de uitvoering van het programma, waaronder zoo niet alle, dan toch vele schoone nommers, werd met aandacht gevolgd. ANNO 1970 zaterdag 1 augustus De oude Leidsche Schouwburg krijgt een nieuw gezicht, in zo wel de letterlijke als de figuurlijke betekenis van het woord. Schouwburgdirecteur Hans van Dam wil vóór alles de loop in zijn theater er in brengen. Het ligt bijvoorbeeld in Van Dams be doeling om eens per half jaar een schouwburgkrant huis aan huis te verspreiden en gedurende het seizoen maandagenda's uit te geven. Leefbaar Zuidwest vindt bomen te gevaarlijk voor omgeving leiden herman joustra De populieren die in en vlak bij de speeltuinvereniging Zuid west aan de Berlagestraat staan, leveren, qua grootte en omvang een gevaar op voor woningen in de directe omgeving. Twee jaar geleden zijn al negen van deze bomen omgevallen tijdens een zware storm. De ongeveer vijf tien populieren die er nu nog staan kunnen dan ook het best op korte termijn worden gekapt. Dat schrijft de stichting Leef baar Zuidwest aan de gemeente Leiden in een reactie op het bc- heerplan voor het stadsdeel Zuid. Dat plan kan in grote lijnen de goedkeuring wegdragen van de stichting, maar een aantal aanvullingen is wel op zijn plaats, onder meer op het ge bied van groenbeheer. Niet al leen de populieren bij de speel tuinvereniging vormen een pro bleem, zeggen de schrijvers. Zo zijn de bomen in de Van 's Gra- vensandestraat te groot en te hoog volgens de stichting. De lichtinval wordt op die manier belemmerd en er is te veel blad- afval. Bovendien veroorzaken de stronken van deze bomen hobbels in de trottoirs. Dat kost veel geld omdat herbestrating geregeld nodig is. Om het onge mak voor de bewoners te ver minderen zou de gemeente in eerste instantie de bomen moe ten snoeien, vindt Leefbaar Zuidwest. De verkeersveiligheid van het kruispunt Apollolaan/Brahm- slaan laat ook te wensen over door het aanwezige groen. Het overzicht zou kunnen worden verbeterd door het groen wat la ger te maken door te snoeien. Ook plaatst de stichting enke le kanttekeningen bij voorge stelde maatregelen door de ge meente. Zo staat in het beheer- plan dat de grote snoeibeurt in het Hoogkamerpark, in de For- Ook op het gebied van de ver keersveiligheid wenst de stich ting Leefbaar Zuidwest enkele aanvullingen opgenomen te zien in het gemeentelijke be- heerplan voor stadsdeel Zuid. De aanleg van verkeersdrem pels op de Boshuizerkade, in de Bachstraat, Van 's Gra- vesandestraat, Van der Helm kade, Jacob van Campenlaan en een deel van de Hoflaan noemt de stichting zelfs ur gent. Verder is een betere bewijze ring nodig met betrekking tot de maximum snelheid op de Churchilllaan. Ook daar dient betere bewijzering te worden geplaatst voor doorgaand en afslaand verkeer, vooral in de richting van de Stevenshof. Dergelijke borden zouden 'opvallend' kunnen worden neergezet direct na de stop lichten ter hoogte van de Tel- derskade. Dat zou, volgens de stichting, verwarring bij auto mobilisten moeten voorkomen bij het invoegen aldaar. tuinwijk, nog eens extra aan het licht heeft gebracht dat voor sommige onderdelen in het park „een extra opwaardering noodzakelijk is." Het gaat daar bij onder meer om zitgelegen heden, speeleleinenten en pa pierbakken. Leefbaar Zuidwest schrijft echter dat het met het groen in het park nog niet opti maal is gesteld. In het oostelijke deel langs de Voorschoterweg zou nog steeds een aantal slech te dan wel dode elzebomen staan. In de Fortuinwijk verdient de groenstrook langs het Roussel- pad over de gehele lengte extra bescherming in de vorm van voethekjes. Ter hoogte van het basketbalveldje zou een hogere afscheiding geplaatst moeten worden om te voorkomen dat er ballen in de groenstrook belan den. Verder merkt de stichting op dat in de bomennota van de ge meente de plaatsen in de wijk waar bomen geplant moeten worden wèl staan vermeld, ter wijl het beheerplan stelt dat de 'concrete boomplaatsen' nog bepaald moeten worden. Bo men als eik en els zouden vol gens die nota langs wijkontslui- tingen als de Brahmslaan, Sweelincklaan. Brands Buyska- de en Boshuizerkade moeten komen, schrijft Leefbaar Zuid west. Tot slot meldt de stichting dat het onderhoud van het groen in veel gevallen te wensen over laat. In het verleden heeft men in dat verband een brief ge stuurd aan de gemeente met de vraag wie nu precies verant woordelijk is voor het groenon derhoud bij flats. Volgens de stichting ressorteert dat vaak onder Wijkbeheer. Ook woning bouwverenigingen zouden de verantwoordelijkheid voor veel groen hebben. Leefbaar Zuid west zegt echter op genoemde vraag nooit een antwoord te hebben gekregen. Vanuit supermarktbranche e lasse Vanuit de supermarktbranche is forse kritiek gekomen op het Leidse avondwinkelbeleid. Te streng vinden ze dat beleid bij Foodmanagement, vakblad voor het super- marktmanagement. Het blad noemt de eisen, waaraan de exploitanten van de vier avondwinkels in Leiden moe- ur(At ten voldoen, 'bezopen'. liten leiden annet van aarsen ie bé' rjie In de Leidse winkels moeten in e de avonduren minimaal twee personen aanwezig zijn. Verder -17.0 moet de winkel een kluis heb ben met tijdvertraging, een in- braaksignaleringsinstallatie met aansluiting op een particuliere alarmcentrale, een camera met beeldregistratierecorder en een 15648 pininstallatie. Dat vergt bij de avondwinkeliers forse investe ringen, waardoor het moeilijk zou zijn om rendabel te draai- Ien. Binnen de supermarktbran che wordt het vreemd gevon den dat de Leidse avondwinkels zich tot de tanden moeten be wapenen tegen overvallen en inbraken, terwijl dat voor bij voorbeeld de restaurants *niet geld. naa ,,In vergelijking met andere P^n steden stelt Leiden inderdaad e hogere eisen. Ze willen op het stadhuis veel dingen tegelijk en £11 dat is moeilijk als je een begin- nende ondernemer bent", zegt Toch is hij het niet helemaal pYal eens met de kritiek. „Ik vind het inl eigenlijk wel goed zo. Het gaat toch ook om je eigen veiligheid. groot. Je bent 's avonds zo rond aa twaalf uur de enige, die nog open is. Het zou misschien wel goed zijn als al die veiligheids normen ook voor de afhaalchi- "taW nees P'zze"a 8aan 8eb den." e, A. van Paridon van de ge- meentelijke afdeling economi- i sche zaken: „De eisen waaraan vede avondwinkels moeten vol- I doen zijn eisen die door de poli- n d' tie Hollands Midden op tafel zijn gelegd. Het voorstel van de politie is door het college aan genomen." Volgens de analyses van de recherche zijn avondwinkels uitermate 'gevoe lig' voor overvallen. Het politie district was het eerste in Neder land waar politie en gemeenten nauw samenwerken om winkel- criminaliteit terug te dringen. De gemeenten binnen het ge bied hebben beveiligingsver plichtingen opgenomen in hun lokale verordeningen. Van Paridon vindt het moelijk te reageren op de kritiek van Foodmanagement. „Ik ken het artikel niet", zegt hij. „Maar zoals gezegd, de eisen voor avondwinkels zijn gemaakt door de politie." Avondwinkelier Weise is in middels flink beveiligd. „Dat is alleen maar verstandig. Ik zie dat ook in de grote steden waar de eisen minder hoog zijn. Daar zijn de avondwinkels ook voor zien van allerlei apparatuur. Ik heb altijd in de beveiliging ge werkt en eigenlijk vorid ik al die maatregelen onzin. Maar daar ben ik wel van terug gekomen. Ook stoere mensen praten wel anders als er een keer een gek met een pistool voor hun neus heeft gestaan." „Zo'n kluis met tijdvertraging is bijvoorbeeld alleen maar ver standig. Nu kun je je geld in de winkel laten als je sluit en over dag alles naar de bank brengen. Zonder die kluis zou je midden in de nacht over straat moeten. Stel je voor dat iemand je staat op te wachten... De camera is een hele investering, die hangt bij mij nog niet in de winkel. Maar ze komt er wel." leiden frank buurman Het Leidse Diaconessenhuis gaat bekijken of het wegen van instrumenten, voor en na de operatie, kan voorkomen dat die instrumenten in het lichaam van de patiënt achterblijven. Het Academisch Ziekenhuis Maastricht heeft deze methode onlangs ingevoerd, omdat die nauwkeuriger en efficiënter is dan het tellen van instrumen ten, wat nu nog in vrijwel alle ziekenhuizen wordt gedaan. „Personeel van onze operatie afdeling gaat binnenkort naar Maastricht om te kijken hoe de ze methode wordt toegepast", vertelt voorlichtster S. Rutten van het Diaconessenhuis. „Er lijken veel voordelen aan het wegen van instrumenten te zit ten. Je bent in elk geval veel sneller klaar. Maar we willen eerst eens zien hoe het in de praktijk gaat en of we het sys teem bij ons ook makkelijk kun nen invoeren", zegt Rutten. Aanleiding tot de invoering van de weegmethode is dat het met enige regelmaat voorkomt dat een klem, een tangetje of een ander instrument na een operatie in het lichaam achter blijft. Het tellen gaat niet altijd goed, omdat bij een operatie soms heel veel hulpstukken worden gebruikt, die ook nog eens heel klein kunnen zijn. Voor de patiënt is het heel ver velend als er iets achterblijft, want dat kan ernstige complica ties geven en hij moet opnieuw onder het mes. In Nederland worden jaarlijks drie miljoen operaties uitgevoerd. Hoe vaak er iets achterblijft, is niet be kend. Via de digitale weegschaal die in Maastricht wordt gebruikt, blijken eventuele achtergeble ven instrumenten heel snel te kunnen worden opgespoord. Bij het systeem van het tellen van instrumenten komt de uitslag vaak pas als de operatie hele maal afgerond is. Opnieuw ope reren is dus eigenlijk altijd noodzakelijk, ook als de vergis sing meteen wordt ontdekt. Bij het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp wordt de ontwikke lingen in het zuiden des lands ook met belangstelling gevolgd. „We hebben er hier wel eens over gesproken. In september wordt er met verpleegkundigen een speciale dag gewijd aan het onderwerp", vertelt voorlicht ster J. Vink van het Rijnland Zie kenhuis. „Ik heb begrepen dat er ook nadelen zitten aan het systeem. Aan de instrumenten blijft bloed kleven dat ook ge wicht heeft. Dat moet je dus gaan meewegen. En verder moet de weegschaal bij elke operatie opnieuw gesteriliseerd worden. Maar de methode is een nadere bestudering in elk geval waard", zegt Vink. Bij het Academisch Zieken huis Leiden is het wegen van operatie-instrumenten nog niet aan de orde. Voorlichter Piet van Dam: „Bij operaties worden wel verbandmiddelen gewogen, om te bekijken hoe groot het bloedverlies is geweest. Maar dat gebeurt in elk ziekenhuis. Voorlopig blijven we onze in strumenten gewoon tellen." In Casa wacht Verdachte gaat meteen in hoger beroep Een camera met recorder, één van de veiligheidsapparaten die de avondwinkeliers in hun winkel moeten heb ben. Volgens Foodmagazine, een vakblad voor de supermarktbranche stelt de gemeente Leiden 'bezopen ei sen'. FOTO LOEK ZUYDERDUIN haarlem arthur maandag De Haarlemse rechtbank heeft gistermiddag een 27-jarige in woner van Leiden veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3,5 jaar. De rechters achten bewe zen dat de man betrokken was bij een overval op een PTT-wa gen, vorig jaar in het Haarlemse industriegebied Waarderpolder. De overval had op 26 januari plaats. In de vrachtauto bevon den zich waardepapieren zoals postzegels, strippen- en tele foonkaarten en kentekenbewij zen. De totale waarde bedroeg 3,8 miljoen gulden. Op de Jan van Krimpenweg werd de chauffeur met een over de weg gereden vrachtauto tot stoppen gedwongen. Vervolgens moest de man naar een loods op de Nijverheidsweg rijden. De chauffeur werd daar geboeid achtergelaten, terwijl de twee daders met een in Leiden gesto len kleine vrachtauto verdwe nen. Deze wagen werd een dag later brandend bij Sassenheim aangetroffen. Een deel van de buit, die kennelijk van mindere waarde was, werd teruggevon den. Ook de tachograafschijf was nog in tact. Deze schijf speelde vervol gens een belangrijke rol in de bewijsvoering. Op basis van de schijf reconstrueerden politie en gerechtelijk laboratorium de route die de wagen had gere den. Daaruit bleek dat in War mond een stop is gemaakt bij een bedrijf waarvan de verdach te Leidenaar mede-eigenaar is. Een werknemer vertelde dat hij op de dag van de overval be wust vrijaf had gekregen, terwijl ook telefoontaps op verdachte activiteiten wezen. De Leidenaar heeft steeds ontkend iets met de zaak te ma ken te hebben. Hij ging direct in hoger beroep. Tegen de man was vijf jaar gevangenisstraf ge- eist. Bezoekers van discotheek In Casa moeten hun fietsen voor alsnog tegen dranghekken aan de overzijde van de Molenwerf parkeren. Een noodmaatregel want de gemeente en de disco eigenaar zijn er nog niet uit waar de fietsenstalling moet worden gebouwd. „We zijn nog op zoek naar een goede plek aldus eigenaar Kamphues. „De plek die in het bestemmings plan is aangegeven - bij de in gang van In Casa - vinden zowel wij als de omwonenden niet Volgens L. Lamers van de ge meentelijke afdeling Bouw en Woningtoezicht stelt de ge meente binnenkort een defini tieve oplossing voor. „In het be stemmingsplan is de plek voor de in- en uitgang aangewezen. Daartegen zijn nooit bezwaren gemaakt. Nu meneer Kamp hues een broodjeszaak met ter ras heeft geopend, is de situatie veranderd. Maar ik vraag me af of bezwaren tegen het plan ge grond zijn." Ilinj Vogelasiel weer vol zieke eenden leiden dorith ligtvoet Medewerkers van de gemeente- reiniging hebben de afgelopen weken al enkele tientallen dode of zieke eenden uit Leidse slo ten en vijvers verwijderd. Bij het vogelasiel in Oegstgeest zijn ook al tientallen zieke eenden en andere watervogels binnenge bracht. Volgens eigenaresse Carla van Steenbergen vertonen alle vogels verschijnselen van botulisme. John van Velzen, hoofd algemene dienst bij de gemeente, houdt nog een slag om de arm. „Om zeker te zijn van de doodsoorzaak, zouden we de kadavers moeten laten onderzoeken. Dat is een dure en kostbare kwestie. Dus meestal gebeurt dat niet." Ongevoelig De bacterie die botulisme ver oorzaakt, vormt het dodelijke gif tjjdens de groei. Vooral in .dode dieren die in een warme omgeving liggen, groeit de bac terie snel. De tropische tempe raturen vormen dan ook een ideale voedingsbodem voor de ziekte. Gezonde vogels krijgen botulisme gewoonlijk door op name van stukjes dode dieren waarin het gif zit. Eenden krij gen meestal een type botulisme waarvoor mensen ongevoelig zijn. Maar als kadavers blijven liggen, kan zich in de dode vo gels een type vormen waarvoor mensen wel gevoelig zijn. De gemeente ruimt dan ook alle in Leiden gevonden kadavers op. Vijvers De gemeentereiniging treft de meeste dode eenden aan in on diepe sloten en vijvers, meldt Van Velzen. Door het aanhou dend warme weer verspreidt de ziekte zich daar het snelst. Zo zijn in slootjes in de Merenwijk en in het polderpark Crones- teyn verschillende dode eenden gevonden. Ook zijn een aantal dode vissen weggehaald. „Maar hier kan zuurstofgebrek de oor zaak zijn geweest van de sterf te." Van echte probleemplekken is in Leiden volgens Van Velzen nog geen sprake. Eenden die nog leven worden naar het vogelasiel in Oegst geest gebracht. Ook particulie ren brengen daar zieke vogels binnen. Van Steenbergen meldt dat ze tien tot vijftien zieke wa tervogels per dag binnenkrijgt. Ze herkent de ziekte aan de ver lammingsverschijnselen die de eenden vertonen. De dieren kunnen zich nauwelijks meer bewegen en zijn vaak kleine hoopje^ ellende. Als de adem halingsspieren verlamd raken, ontstaat zuurstoftekort en stikt de vogel. Gif In het asiel worden de zieke vo gels bij elkaar gezet. Omdat ze via hun ontlasting gif afschei den, wordt hun onderkomen tientallen keren per dag schoongespoten. Tegen de ziek te zelf is verder weinig te onder nemen. De vogels moeten er zelf bovenop komen. Zestig tot zeventig procent van de dieren slaagt erin de ziekte te overle ven. Als de dieren zijn opge knapt, worden ze in diep, stro mend water uitgezet. De provincie houdt vooral het botulisme in de grote zwem plassen rond Leiden in de ga ten. Bij het Valkenburgse Meer zijn enkele dode eenden gevon den. Omdat de kadavers zijn onderzocht, weet de provincie zeker dat hier sprake is van botulisme. Niet gevaarlijk Maar voor zwemmers is de situ atie niet gevaarlijk, meldt een provinciewoordvoerder. „Als mensen een kadaver vinden moeten ze dat zo snel mogelijk melden aan de gemeente. Maar als het dode dier is verwijderd, is er verder weinig aan de hand. Dan kan je op die plek een dag later best weer zwemmen." Botulisme-slachtoffers in het Oegstgeester vogelasiel. De afgelopen maand zijn al tientallen vogels binnengebracht. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11