Paus: geschiedenis ziet vrouwen over het hoofd CNV: nauwelijks ontslagen? bij Fokker in Hoogeveen S Openbaar vervoer op volle sterkte voor Sail Tutu: Rwanda kan van Zuid-Afrika leren Randstad Zeven jaar cel wegens doodslaan echtgenote Kerk Samenleving Eerste proefvlucht nieuw tankvliegtuig voortijdig afgebroken BUITENLAND KORT Poolse kerk De Rooms-Katholieke Kerk in Polen heeft sinds de val van het communisme in 1989 in rap tempo aan aan zien onder de bevolking in geboet. Het onderzoeksbu reau CBOS presenteerde gis teren de resultaten van een peiling waaruit blijkt dat slechts 47 procent van de Poolse bevolking de opvat tingen en daden van de RK- Kerk steunt. In 1989 stond nog 90 procent van de Polen achter de Kerk van Rome. Een jaar later was dat al tot 75 procent gedaald. Meer dan 90 procent van de Poolse bevolking is rooms-katho- liek. Gebara De Braziliaanse feministisch theologe Ivone Gebara mag van het Vaticaan vanaf sep tember twee jaar niet doce ren en publiceren. Ze is naar Europa gestuurd om een tra ditionele theologie-opleiding te volgen. Collega-theologen uit Latijns-Amerika betuig den tijdens een bijeenkomst in Sao Paulo hun solidariteit met Gebara, hoogleraar theologie en filosofie aan het Theologische Instituut van Recife. Het Britse rooms-ka- tholieke weekblad The Tablet maakte onlangs melding van het schrijfverbod voor Geba ra. Ze wordt als één van de belangrijkste feministische theologen van Latijns-Ameri ka beschouwd. Naar verluidt stuiten vooral haar gods beeld en haar kritiek op de patriarchale structuren in de RK-Kerk in Rome op bezwa ren. Celstraf Een Turkse man die tijdens een ruzie godslasterlijke taal heeft gebezigd, is tot een ge vangenisstraf van zes maan den veroordeeld. Dat meldt het Anatolische Nieuwsagentschap. De man, Ramazan Yalcin, is een boer uit een dorp in de buurt van de stad Konya in Zuid-Tur- kije. In de stad is de funda mentalistische Welvaartspar tij aan de macht. Yalcin kreeg de straf op basis van een wet die het beledigen van God en van godsdiensten en hun profeten verbiedt. Geschiedschrijvers zien de belangrijke bijdrage van vrou wen aan de sociale en culturele vooruitgang van de mensheid over het hoofd. Om de 'enorme schuld ten op zichte van vrouwen' te laten zien is een nieuwe ge schiedschrijving nodig. Dat zei paus Johannes Paulus II tijdens het angelusgebed in zijn zomerresidentie Castel- gandolfo. meestal het werk van mannen zijn." Volgens de paus hebben vrouwen hun enorme bijdrage, vooral in onderwijs en opvoe ding, meestal in stilte geleverd. Eerder deze maand stak de paus in een open brief aan alle vrouwen op de wereld ook al de loftrompet over het 'genie van de vrouwen'. Hij pleitte daarin voor juridische maatregelen om vrouwen tegen seksueel geweld en seksuele uitbuiting te be- CASTELCANDOLFO AFP/CIC De opmerkingen van de paus stonden in het teken van de ko mende VN-Vrouwenconferen tie, die in september in Peking plaatsvindt. ,,De geschiedenis moet op een minder eenzijdige manier worden herschreven", zei de paus tegen enkele dui zenden bezoekers. „Nu komen alleen de meeste spectaculaire gebeurtenissen aan de orde, die schermen en waarschuwde te gen 'tendenzen van agressief mannengedrag'. Wel benadruk te hij dat mannen en vrouwen verschillende rollen hebben en bevestigde hij zijn afwijzing van het vrouwelijke priesterschap in de rooms-katholieke Kerk. Het Vaticaan heeft reeds zwa re kritiek geuit op de ontwerp- verklaring van de vrouwencon ferentie in Peking. Het docu ment is 'buitengewoon oneven wichtig', zei vorige maand de woordvoerder van de paus. Tot verdriet van de Heilige Stoel krijgen seksuele rechten van vrouwen veel meer aandacht dan de zegeningen van het moederschap, en wordt de dis cussie over vrije abortus her opend. Kigali rtrwant als we ons op vergelding richten, vrees ik dat er geen einde komt aan de spiraal van ge weld, haat en wraak." Tutu prees ook de Rwandezen die zich van wraakneming hebben onthouden. ,,U bent door een hel gegaan. De bevolking van Afrika huivert als ze denkt aan wat er met u is gebéurd. Ik wil de Rwandezen bedanken die wraak hebben veroor: deeld." Tutu arriveerde zaterdag in Kigali na een be zoek aan het buurland Burundi. Zijn komst werd overschaduwd door de moord op de regerings functionaris Placide Kolonis. Volgens diplomaten in Kigali hebben militairen van het door Tutsi's gedomineerde leger de Hutu-politicus en zijn twee kinderen met hakmessen om het leven ge bracht en zijn huis in de stad Ruhangowas in brand gestoken. Kolonis behoorde tot de Repu blikeinse Democratische Beweging van premier Twagiramungu. De Zuidafrikaanse aartsbisschop Desmond Tutu heeft de bevolking van Rwanda tot verzoening opgeroepen. De anglicaanse geestelijke leidde een oecumenische dienst in een stadion in de Rwandese hoofdstad Kigali, waarbij tienduizend mensen aanwezig waren. In aanwezigheid van Rwandese kerkleiders, president Bizimungu en bewindslieden riep Tutu de Rwandezen op om Zuid-Afrika's voorbeeld van verzoening te volgen. ,,Het volk van Rwanda deelt dezelfde taal en dezelfde cultuur. Als het in Zuid-Afrika kan, waarom dan niet hier?" Tutu riep ook op tot een grondig onderzoek naar de massale moordpartijen die vorig jaar uit braken na de dood van president Habyarimana. Het recht moet echter lankmoedig worden toege past, aldus de aartsbisschop. „Uiteindelijk moe ten we ons richten op vergeving en verzoening, Hertogin van Kent verzorgt zieken in Lourdes Hertogin Catherine van Kent en gehandicapte pelgrims die Wimbledon, bekeerde zich vo- heeft het afgelopen weekeinde bij Maria genezing zochten. rig jaar als eerste lid van de Brit een bedevaart naar Lourdes af- se koninklijke familie tot het gesloten. Gehuld in het witte De hertogin, vooral bekend rooms-katholicisme. BEROEPINGSWERK Bedankt: voor Zetten en Andelst: J.P.J. Voetste Nieuwer ter Aa. Aangenomen: naar Ouwsterhaule- Scharsterbrug: A.J. Renkema, kandi daat te Lelystad; naar Pijnacker (wijk DE SPITS Het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag in De Spits: de (in het water weerspiegelde) rooms-katho- lieke St. Bavo in Oud Ade. DINSDAG 1 AUGUSTUS 1995 Br LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) LEIDE opci doo pijn 071-323 S| Rooseveltstraat 82 071-356356 Familieberichten 023-317 Postadres: Postbus 54, 023- 320 2 2300 AB Leiden Redactie: 071 - 321 9I ABONNEESERVICE Hoofdredactie: 071-3159 Abonnementen 071-128030 ADVERTENTIES Geen krant ontvangen? Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 Bel voor nabezorging: 071-356 21 A Ma t/m/vr. 18.00-19 30 uur en RUBRIEKSADVERTENTIES Ah Zaterdag 10 00-12 00uur 071-128030 Maandag t/m vrijdag van 8.30tot 17 u DIRECTIE 071-143 S B. M. Essenberg, ABONNEMENTEN G P Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) bij vooruitbetaling: HOOFDREDACTIE per maand (acceptgiro) 31,; J.G. Majoor, F. Nypels, per maand (autom. betaling) 30„ n der Post (adjunct) per kwartaal (acceptgiro) 87,1 per kwartaal (autom. betaling) 86,1 nur PUBLIC RELATIONS per jaar (acceptgiro) 337,1 pro; W. H. C. M. Steverink 071-356356 per jaar (autom betaling) OMBUDSMAN VERZENDING PER POST R.D.Paauw 071-356215 per kwartaal (NL) ƒ134/, Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post REDACTIE LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND - G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogi Ar n Egmond, chef red. Groot Leiden hebben of blind zijn (of een andere leesha A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio dicap hebben), is een samenvatting van h p. F. Blok, chef eindredactie algemeen regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad i W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek geluidscassette beschikbaar. Voor informal we' W Spierdijk, chef sportredactie 08860-82345 (Centrum voor Gesproken L« Sch J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco tuur. Grave). zjjn doe hui ZIEKENHUI-" ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en van; woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhui en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. VCli BEZOEKUREN D1ACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. •Kraam-en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, ners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uur e na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende ve. pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I e II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-T9.30 uur (voor vaders tot 21.0 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur e 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse Var en II daarnaast ook 1115-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS ma] (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur e 18.30-19.30 uur. ae Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uurfAkfen leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur. uitsluiten voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. LEIDE Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bt zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. jn Voor anaere bezoekers gelaen de volgende tijden: keel-, neus- en oorhee kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkunde e ae heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. pers Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.0 mot uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. ben O den V VOO Hoogeveen kan opgelucht ademhalen. De vorig jaar aan gekondigde reorganisatie bij Fokker Hoogeveen is minder in grijpend dan verwacht. Het aantal met ontslag bedreigde werknemers is van ruim 160 te ruggebracht tot veertig. De kans is groot dat uiteindelijk maar tien mensen hun ontslag krij gen, zo meldt Henk van Essen, bestuurder Industrie- en Voe dingsbond CNV, maandag. Vorig jaar maakte Fokker be kend dat het bij de vestiging Special Products in Hoogeveen ruim 160 van de 500 banen wil de schrappen. De reorganisatie was nodig in verband met het inzakken van de militaire afzet markt. Het bedrijf leverde onder meer lanceerbuizen voor de Pa triot-raketten.' Volgens Van Essen is er in het reorganisatieplan steeds meer gesnoeid. „We begonnen met 160 ontslagen. Dat getal zakte naar de 130. Toen ging de on dernemingsraad dwarsliggen en bleven er 114 over. Daarna mochten de mensen die langer dan twintig jaar werkten, blij ven. Aan het eind van de rit zijn er zo'n 41 mensen boventallig. Dze hebben nu een verlengde opzeggingstermijn gekregen, waardoor ze tot het eind van dit jaar aan kunnen blijven", zegt Van Essen. De vakbondsbestuurder re kent erop dat er uiteindelijk nog maar tien personen op straat komen te staan. „Dit is goed nieuws voor Hoogeveen. Jam mer is wel dat de reorganisatie plannen voor onrust hebben gezorgd, terwijl dat eigenlijk niet nodig is geweest. Het is vooral tragisch voor al die men sen die begin dit jaar ontslag is aangezegd", aldus Van Essen. Special Products profiteert volgens de vakbondsbestuurder van het aantrekken van afzet markt. Ook krijgt de vestiging de van Fokker-Ypenburg af komstige kunststofafdeling bin nen. Het noodlijdende bedrijf brengt deze afdeling over naa Hoogeveen omdat het Ypen st0( burg sluit. Niet alle 170 mede werkers uit Ypenburg verhuizei sta^ met hun produktie-eenheii cjat mee, waardoor er banen vrij ko ner men voor de werknemers ui paL Hoogeveen. av0 Fokker-woordvoerder R. Klin -p0( kert deelt het optimisme val een Van Essen duidelijk niet. „Eim volgend jaar heeft Hoogeveei tQ0 370 arbeidsplaatsen. Dat bete De kent dat er 129 arbeidsplaatsen verdwijnen. Dat er slechts tiel mensen worden ontslagen, slaa nergens op." Qp] Wel zorgt de aankomst van dl kunststof-sector voor kansen n0( „Een gedeelte van het bovental lige personeel uit Hoogeveer kan terecht op die afdeling", al mg dus Klinkert. Hoeveel er da scj, zijn, is niet bekend. Hoeveé mensen uit Ypenburg naa Hoogeveen verhuizen, is ooi niet bekend: „De belangstellini voor Hoogeveen valt niet te gen." y( Nog zeven J mensen vast in verband - met liquidatie we AMSTERDAM ANPof ter De politie in Amsterdam vo; houdt nog steeds zeven ver- al dachten vast van de liquida- an tie van een 44-jarige Joego- br; slaaf, zaterdagavond in Am- Ca sterdam. all Elf mensen zijn inmiddels bo vrijgelaten. De moord vond ho zaterdagavond rond acht uur ge plaats op de Ceintuurbaan, on Het slachtoffer werd vanuit va twee auto's onder vuur geno- we men en overleed later in het on ziekenhuis aan zijn verwon- en dingen. De auto's werden 's mi nachts teruggevonden in Amsterdam-Oost. De politie G spreekt van een 'ordinaire li- D< quidatie'. Meer arrestaties oc worden niet uitgesloten. gil dc or De rechtbank in Amsterdam heeft een 24-jarige man ver oordeeld tot zeven jaar gevan genisstraf. De man sloeg op 7 januari van dit jaar zijn 40-ja- rige echtgenote dood met een halter. Tegen de man was acht jaar geëist. De doodslag is de dramati sche climax geweest van ech telijke ruzies die al zo'n twee- eneenhalf jaar duurden. De twisten gingen vooral over het feit dat de veroordeelde - af komstig uit Pakistan - geen Nederlands wilde leren en geen werk zocht. Ook gevoe lens van jaloezie speelden hem parten. Op de bewuste dag ontaard de een ruzie in een handge meen tussen de echtelieden, in de slaapkamer van hun Am sterdamse woning. De man pakte een halter en sloeg zijn vrouw er meerdere malen mee op het hoofd, volgens zijn ei gen verklaring per ongeluk. Na de worsteling heeft hij nog enige tijd tv gekeken. Na een half uur keerde de man te rug in de slaapkamer, waar hij moest vaststellen dat Kanhai was overleden. Daarop nam hij contact op met familie en meldde hij zich bij de politie. De rechtbank rekende de man vooral zwaar aan dat hij met het doden van zijn vrouw drie kinderen van hun moeder heeft beroofd. Anderzijds hield het college rekening met de jeugdige leeftijd van de man en de grote relatieproblemen waarin hij verkeerde. De eerste proefvlucht met een tankvliegtuig voor de Koninklij ke Luchtmacht is gistermiddag voortijdig afgebroken. Dat heeft luchtmachtwoordvoerder ma joor II. Breemans van de Vlieg basis Eindhoven bekend ge maakt. Het toestel, waarmee andere vliegtuigen in de lucht kunnen worden bijgetankt, was rond vier uur maandagmiddag vanaf Schiphol opgestegen. Het zou eerst boven de Noordzee wor den getest op een aantal ele mentaire punten. Daarna zou het op de vliegbasis Eindhoven oefenen met landen en starten. Volgens Breemans bleek bo ven de Noordzee dat een aantal zaken niet in orde was. De Amerikaanse bemanning heeft toen besloten terug te keren naar Schiphol. De woordvoer der kon niet zeggen wat er mis was met het toestel. De KDC-10 werd gevlogen door een testbe manning van McDonnell- Douglas, de fabriek die het toe stel ombouwt. De luchtmacht besloot enkele jaren geleden twee oude DC-10- toestellen van Martinair over te nemen en die te laten ombou wen tot tankvliegtuigen. De le vering van de vliegtuigen is in middels ernstig vertraagd. Vol gens Breemans komt dat onm- dat er problemen waren bij de levering van onderdelen. Het is volgens hem de eerste keer dat de passagiersuitvoering van de DC-10 wordt omgebouwd tot tankvliegtuig. De toestellen worden inge deeld bij het 334 transportsqua dron van de Luchtmacht op Vliegbasis Eindhoven. Daar hadden ze in maart al moeten aankomen. Het is onduidelijk wanneer de toestellen nu wor den afgeleverd. De NS en het Amsterdamse Gemeente vervoerbedrijf (GVB) zetten extra mate rieel en menskracht in voor het vervoer van de verwachte miljoenen bezoekers van Sail 1995. Het nautisch evenement in de Amsterdamse IJ-haven duurt van 10 tot en met 14 augustus. De treinen naar en van Amsterdam rij den tijdens Sail volgens de normale dienstregeling. Op donderdag, vrijdagen maandag zijn de treinen buiten de spitsuren langer. Op zaterdag en zon dag, naar verwachting de drukste dagen, zijn alle treinen maximaal verlengd en rijden er zoveel mogelijk dubbeldekkers. De capaciteit ligt dan op 40.000 reizigers per uur. Er rijden geen extra late treinen. Ook het GVB zet alle zeilen bij. Zo rij den bussen, trams en metro's een uur langer door en zijn er meer nachtbus sen. Er is parkeergelegenheid voor 3000 auto's bij de Rai. Bij zowel de NS als het GVB is een Sailkaart te koop die in Am sterdam recht geeft op een dag open baar vervoer en Sailpont. De Amsterdamse politie zet elke dag 250 mensen in om het evenement in goede banen te leiden. Volgens woord voerder K. Wilting zal de 'politie actief optreden tegen tippelprostitutie in de buurt. De tippelzone bij het Sailterrein is tijdens het waterspektakel gesloten. De politie neemt een aantal verkeers maatregelen. Rond het Sailgebied is er geen doorga'and verkeer mogelijk. Tij dens de Parade of Sail zijh de wegen langs het Noordzeekanaal alleen vanuit de richting Velsen toegankelijk. De eerste deelnemers aan de Tall Ship Race zijn op hun tocht naar Amsterdam aangekomen in Frederikshavn in Denemarken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10