Langer parkeren kost drie ton 1 Vergeten festival in vergNoorderpark Interactieve makelaar actief in digitale stad LWG/De Groenen erkent noodzaak bouw nieuwe verpleeghuizen niet Leidenaar gewond bij explosie op bootje Patiënten 'Diac' tevreden 1 MAANDAG 31 JUL11995 1-1» CHEF HENNY VAN EGMOND, 071-356414. P -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 - 356413 Buitenboordmotor gestolen leiden Van een boot die lag afgemeerd in de haven aan de Roomburgerweg is het afgelopen weekeinde de buitenboordmo tor gestolen. De eigenaar van de boot, een 16-jarige Leidenaar, trof zijn boot aan op de kant van een zijsloot van de haven. De waarde van de motor bedraagt 1500 gulden. Locomotief uit woning gestolen leiden Bij een inbraak in een woning aan de Marislaan is zater dag een speelgoed-locomotief gestolen. De waarde daarvan be draagt 600 gulden. De dieven kwamen de woning binnen door het forceren van de afgesloten voordeur. In de vooravond van dezelfde dag is met grof geweld de voordeur van een woning aan de Diamantlaan opengebroken. De buit bedroeg 3000 gulden aan buitenlandse valuta, twee bankpassen met bijbehorende pincode, een paspoort en ziekenfondspapieren. Hoofd tegen brug gestoten leiden Een 21-jarige Leidse, die gisteren vanaf een varende boot naar een groep jongens keek, is dat duur komen te staan. De jongens stonden op de brug over de Groenhazegracht, ter hoog te van de Rembrandtstraat. De vrouw stootte bij het kijken haar hoofd tegen de brug. Ze is naar het AZL gebracht waar de wond aan haar hoofd is gehecht. Winkelier verjaagt dief leiden Een 52-jarige winkelier op de Hoge Rijndijk heeft afgelo pen nacht een onbekende man bij zijn zaak verjaagd door met dakpannen uit het raam te gooien. De winkelier was wakker ge worden door glasgerinkel en zag een man aan de achterzijde van de winkel staan. De insluiper bleek daar een ruit te hebben inge gooid. De dakpannen misten doel maar de inbreker nam voor de zekerheid toch maar de benen. In gezicht gestompt leiden Een 16-jarige Leidenaar is zaterdagmiddag door een man in de Paramaribostraat in zijn gezicht gestompt met de mededeling 'jouw gezicht staat mij niet aan'. Het slachtoffer isse 11 diende zich onder doktersbehandeling te stellen. De wond aan zijn gezicht had drie hechtingen nodig. De dader ontkwam. leiden «ruud sep Het Noorderpark is een beetje een vergeten, maar ook een heel mooi park waar je van alles kunt doen. Het is daarom zonde om een deel van het park te kappen om daar een verpleeg huis en aanleunwoningen te bouwen. Om die stelling kracht bij te zetten organiseerden de Vrienden van het Noorderpark afgelopen zaterdag een gratis popfestival in het park. Pijltjes wezen de weg naar het festival terrein. Maar de Leidenaars ver gaten niet alleen het park, maar ook het festival. Het grote grasveld in het park is vandaag groter dan ooit. Jon gens vinden alle ruimte om rus tig te voetballen en te frisbeeën. De man die met een gigantische vlieger („Als je die oplaat moet je hem stevig vastbinden aan een zware auto") de aandacht probeert te vestigen op De Vlie gershop, laat een vlieger van een wat beschaafder formaat het luchtruim kiezen. Donald Duck kijkt vanuit de hoogte neer op het groene gras. Eco-toiletten Aan de randen van het terrein staan kraampjes met de spullen die festivalgangers zoal kopen. In een wolk van wierook wor den sieraden en kledingstukken uit verre landen uitgestald. Een visboer probeert kibbeling aan de man te brengen, een groen teboer kijkt toe hoe zijn voor raad bananen en meloenen Het publiek had zaterdag alle ruimte bij het popfestival in het Noorderpark. foto henk bouwman maar niet wil slinken. De vijf zij onbezet te zijn. tussen voor het in zijn ogen ma- het wat minder warm is", be- eco-toiletten naast het podium tige optreden. „De volgende sluit hij drie kwartier op het fes- (kinderen een kwartje, volwas- De zanger van Lemmingz Ed- keer moeten jullie eens komen tivalpodium. Presentator Leidse senen een gulden) staan zij aan ge verontschuldigt zich onder- kijken als we wat later spelen en Kees kondigt een korte pauze aan om het podium om te bou wen. „We gaan even van het podium af en geven het geluid aan het rad van avontuur. Gaat u allemaal lekker spelen." De man bij het rad schreeuwt zijn stembanden schor in een mega foon, maar weet niet meer dan een man of vijftien om zich heen te verzamelen, waarvan nog niet de helft wat doelloos met een bordje in de handen staat. Moeite waard Op zoek naar de organisator. „Daniël?" vraagt één van de da mes die bij de bar aan het werk is. „Volgens mij is 'ie naar huis. Hij vond het niet leuk meer." Maar Daniël Young Ramirez is niet weg. Hij geeft zich niet zo maar gewonnen. „Het is sowie so de moeite waard", oordeelt hij. „Er lopen toch bij elkaar een paar honderd mensen rond, er zijn al mensen weg, en het is nog vroeg. Het zal nog wel wat drukker worden. De verkopers zijn echter wat minder optimistisch. Hoewel het programma tot na acht uur door gaat, beginnen kort na drie uur de eerste handelaars hun spullen al weer in te pakken. Om zeven uur staan er nog maar een handvol kraampjes in het park. De Afrikaanse siera- denverkoper blijft staan tot het bittere eind. „Ja, ik heb wel iets verkocht. Beter dan niets. En volgend jaar? Ja, dan kom ik ze ker terug. Het is de eerste keer, weet je. Volgende keer beter." Buren licht gewond bij vechtpartijtje leiden De eigenaar van een restaurant aan de Haven en zijn buurman zijn gisteravond licht gewond geraakt bij een onder ling vechtpartijtje. De buurman stelde overlast te hebben van het terras van het restaurant en ging zelf herrie maken. Dit pikte de restauranthouder op zijn beurt weer niet, hetgeen leidde tot een handgemeen. De buurman klaagde na afloop over pijn aan de ribben. Hij liep bovendien een blauw oog op. De restaurant houder hield een pijnlijke nek over aan de worsteling. ANNO 1895 Woensdag 31 Juli (advertentie) Nieuw Rood. De Firma Levert Schudel, Distilla teurs en Likeurstokers, te Haarlem, heeft de eer te berichten aan hare Leidsche Cliënteele dat de NIEUWE BESSEN dit jaar uit munten door fijnen geur en heerlijke smaak en thans leverbaar zijn. Verkrijgbaar in haar Filiaal: Slijterij „De Groote Flesch", Haarlemmerstraat 96, Leiden. Per liter 0.85, per flesch 0.70. ANNO 1970 vrijdag 31 juli Na „Leefbaar Leiden" en „Oud Leiden" heeft nu ook de „Werk groep Binnenstad" zich in een brief aan B. en W. gekant tegen de instelling van een adviesraad voor de binnenstad, zoals het college dat voorstelt. „Het voorstel getuigt van een mateloze on derschatting van de mogelijke betekenis van de burger voor de samenleving en een mateloze overschatting voor het intrument uit grootmoederstijeh de fopspeen", schrijft de werkgroep. Extra openstelling parkeergarage Haarlemmerstraat Aanbod altijd actueel Het extra openstellen van de Haarlemmerstraat-parkeer garage aan het Ir. Driessenplein kost de gemeente Leiden op jaarbasis 300.000 gulden extra. De extra openstelling in de avonduren en op zondag is een direct gevolg van een rechterlijke uitspraak. Bewoners van de Oude Rijn en de wijkvereniging Pancras-West spanden een procedure aan tegen de gemeente Leiden toen de parkeerplaatsen bij hun woningen werden opgeheven in het kader van de autoluwe binnenstad. Zij eisten vervangende parkeer ruimte en kregen de steun van de rechtbank. leiden henny van egmond De Oude Rijn is onlangs opge knapt. In het kader daarvan ver dwenen de negentien parkeer plaatsen voor vergunninghou ders. Zij kregen daarvoor 33 plaatsen terug op de Kaasmarkt, maar volgens hen bood dat geen soelaas. Omdat de contro le in de avonduren en op zon dag veel geringer is bleken de plaatsen meestal bezet door mensen zonder vergunning. Vooral kroegbezoekers nemen die in. Daarom eisten de bewo ners dat de Haarlemmerstraat- garage pas dicht gaat na de slui ting van de kroegen. Na de uitspraak van de rech ter sloot wethouder J. Walen kamp een overeenkomst met de bewoners. Hij zegde toe dat ui terlijk 1 augustus de parkeerga rage langer open zou zijn. „En dat hebben we net gehaald", vertelt J. Gelderman, hoofd van de dienst parkeerbeheer. De ex tra kosten worden veroorzaakt door het inhuren van personeel. In de garage werken nu mensen van De Zijl Bedrijven, maar de sociale werkvoorziening heeft verder niemand meer beschik baar. „Wij zoeken mensen met een basisdiploma beveiliging. Die heb je niet zomaar", aldus Gelderman. Daarom is het be veiligingsbedrijf Random inge huurd. De parkeergarage is voortaan doordeweeks vanaf zeven uur 's ochtends geopend. Zondags gaat zij om twaalf uur open. Doordeweeks en zondags sluit de garage om twaalf uur 's avonds. Op vrijdag en zaterdag om half drie. De tarieven blijven voorlopig hetzelfde. „Het is on mogelijk om op deze korte ter mijn de tarieven aan te passen. We zijn wel in onderhandeling met bedrijven en de Haarlem merstraatwinkeliers om de ta rieven omlaag te brengen", al dus Gelderman. Behalve de lan gere openingstijden komt er ook een strengere controle in een poging de bezoekers van de binnenstad naar de parkeerga rage te laten gaan. „We zullen elke dag zeker twee drie keer controleren, 's Avonds zullen we een keer langsgaan", kon digt Gelderman aan. Hij moet echter toegeven dat de kans om gepakt te worden als foutparkeerder op bepaalde tijden klein is. Parkeerbeheer controleert namelijk doorde weeks niet na tien uur en op zondag helemaal niet. „We heb ben de afspraak dat de politie op die tijden controleert. Als ze tenminste tijd heeft." In de praktijk komt daar echter wei nig van terecht. Met het risico leiden/runsburg frank buurman De Leidse regio heeft een vrij wel unieke primeur: de digitale makelaar. Sinds kort is make laardij De Leeuw uit Rijnsburg bereikbaar op computernet werk Internet. Het Leidse wo ningaanbod is in te zien via de Digitale Stad Leiden, waar ook informatie over bijvoorbeeld hypotheken te verkrijgen is. Daarmee is De Leeuw een van de eerste commerciële gebrui kers van de Leidse digitale stad geworden. De Leeuw is bereikbaar onder de nieuwe rubriek 'markt'. Wie deze rubriek raadpleegt komt het makelaarskantoor tegen en kan een overzicht van de be schikbare woningen aanvragen. Vervolgens kunnen een foto en een beschrijving van de woning worden opgevraagd. Het voor deel van deze manier van wer ken is dat het aanbod altijd ac tueel is. De Leeuw biedt op zijn 'ho mepage' verder algemene infor matie over hypotheken en aan- en verkoop van woningen. Een persoonlijk hypotheekadvies kan per post worden toegezon den. Volgens directeur A. de Leeuw heeft Internet, waarvan naar schatting 600.000 personen in Nederland wel eens gebruik maken, onbeperkte mogelijkhe den. „Internet leent zich goed voor onze dienstverlening. In dertijd koppelde ons makelaars kantoor als een van de eerste vraag en aanbod per computer, Internet biedt weer een nieuwe kans om op de moderne ont wikkelingen in te springen." Voorlopig biedt De Leeuw voor al informatie, maar het bedrijf is ook per e-mail bereikbaar op het adres 'leeuwmakeuronet.nl'. De Leeuw sluit niet uit dat in de toekomst een bod op een wo ning kan worden gedaan via In- temet. „Ook via telefoon en fax wordt er geboden op huizen, dus waarom niet per e-mail. Al leen kan de juridische bewijs kracht van een elektronisch bod een probleem zijn, maar dat geldt ook voor fax en telefoon", stelt De Leeuw. 'Mevrouw Vlasveld heeft alleen de klok horen luiden dat de vergunningsplaatsen op de Kaasmarkt weer ingenomen worden door kroegbezoekers. Door de extra kosten blijft de garage langer verliesgevend, zo heeft Gelderman vastgesteld. De gemeente had berekend dat na aankoop de garage de eerste acht jaar verliesgevend zou zijn. „Door de extra openstelling en de daaraan verbonden kosten wordt dat zeker vijftien jaar", al dus Gelderman. Het eerste jaar dat de garage door de gemeente werd geëxploiteerd leverde een verlies op van een half miljoen gulden. Het verlies is aangevuld uit het parkeerfonds. Overigens wordt de garage wel steeds meer gebruikt. Was de bezet tingsgraad vlak na de aankoop elf procent, nu is dat twintig procent. Voor een deel is die hogere bezettingsgraad veroor zaakt door gerichte acties in sa menwerking met winkeliers van de Haarlemmerstraat. rotterdam gpd Een 38-jarige man uit Leiden heeft gisteravond ernstige brandwonden opgelopen toen een gasfles aan boord van zijn pleziervaartuig op de Oude Maas explodeerde. Hij wist na de explosie een 15 maanden oud kind in veiligheid te bren gen door de dreumes in het wa ter te gooien. Twee andere opvarenden, een 36-jarige vrouw en een fa milielid, werden van de bran dende boot gehaald door drie jongens op waterscooters. Het lukte hen tevens de brand te blussen en het vaartuig naar de kant te slepen. De politie zou graag in contact komen met de drie jongens die door hun kor date optreden erger hebben voorkomen. „Wat ze hebben gedaan, is pure klasse", zegt een woordvoerster. Een tijdje patiënt zijn in het ziekenhuis is vrijwel nooit leuk, maar uit een enquête onder 395 oud-patiënten in het Leidse Diaconessenhuis blijkt dat het allemaal wel mee kan vallen. Een beoor deling van voldoende tot uit muntend wordt door 95 pro cent gegeven, terwijl 5 pro cent vindt dat de verzorging in het Diaconessenhuis niet door de beugel kan. Over de medische behan deling was 76 procent van de voormalige patiënten tevre den; vier procent had klach ten over de behandeling. Ook de informatievoorzie ningen laat te wensen over. Over het onderzoek en de behandeling wordt wel vol doende verteld, maar de pa tiënten krijgen volgens 14 procent van de ondervraag den onvoldoende te horen over bij- en nawerkingen en over de uitslag van onder zoeken. Uit de enquête blijkt dat de renovatie van het Diacones senhuis ook volgens de pa tiënten noodzakelijk is. Zij waren ontevreden over de sanitaire voorzieningen en de mogelijkheid om met ie mand onder vier ogen te spreken. Over het eten zijn de ex-patiënten wel te spre ken, hoewel er teveel eten wordt gegeven en te weinig drinken. Het Diaconessenhuis wil de uitslag van de enquête die werd uitgevoerd door het instituut voor consumenten onderzoek SWOKA, gebrui ken om de dienstverlening te verbeteren. De bedoeling is dat regelmatig met een en quête wordt gecontroleerd of de patiënten nog tevreden zijn. leiden aad rietveld Er hoeven helemaal geen verpleeg huizen bij te komen in Leiden. Dat zegt Margje Vlasveld, raadslid voor Leiden Weer Gezellig/De Groenen. Haar partij pleit voor een referen dum over de bouw van een verpleeg huis en 69 aanleunwoningen in het Noorderpark. De bouw van verpleeg huizen staat haaks op het regerings beleid om verzorgingstehuizen ook verpleegtaken te geven, aldus Vlas- irolrl 7,. hooft Hol-UL IniHon maar weet niet waar de klepel hangt", zegt directeur Ton Bruseker van het verpleeghuis Zuydtwijck. Het raadslid van LWG/De Groenen verweert zich met haar uitlatingen tegen kritiek van andere Leidse poli tieke partijen, dat zij bomen en strui ken belangrijker zou vinden dan goe de ouderenzorg. Een referendum zou de bouw van verpleeghuis en aanleunwoningen zozeer vertragen, dat zij onbetaalbaar worden. n,„,r ,,ith.Wlinr, ningen in verzorgingstehuizen en verbetering van de thuiszorg komt in de bestaande verpleeghuizen ruimte vrij, betoogt Vlasveld. En dat zou de bouw van Overrijn - het geplande verpleeghuis in het Noorderpark - overbodig maken. „Het gemeen schapsgeld moet daar komen waar het het meest nodig is. En dat zijn op dit moment de verzorgingshuizen", aldus Vlasveld. Bruseker kent het advies van het College voor Ziekenhuisvoorzienin- WlacvnlH nocr von.nict Maar volgens de directeur van Zuyd twijck heeft het raadslid het niet he lemaal goed begrepen. „Dat kabi netsstandpunt is nog in voorberei ding. Het zou overigens al wel in de Kamer besproken zijn, als niet het spoeddebat over Bosnië ertussen was gekomen. Maar nu ligt er alleen het advies." „Ik weet dat juist staatssecretaris Terpstra vindt dat een deel van de verpleeghuiszorg best in verzorgings- f^hni-^n Pn in Hp Porctpliinc PP/nnH. heidszorg kan worden gegeven. Maar dat geldt dan met name voor de lich tere gevallen. Verpleeghuizen wor den daardoor niet overbodig. Inte gendeel. Die krijgen daardoor juist nog meer de zwaardere somatische en psycho-geriatrische patiënten. Want verzorgingstehuizen beschik ken niet over onze deskundigheid." Dat de aanleunwoningen in het Noorderpark alleen komen te staan, omdat het kabinet zou besluiten bijbehorende verpleeghuis Overrijn, acht Bruseker uitgesloten. „Het plan is om nieuwe initiatieven voor ver pleeghuizen te heroverwegen op grond van de plaatselijke situatie. Maar lopende initiatieven, en daar vallen de bouw van Overrijn en de uitbreiding van Zuydtwijck onder, gaan gewoon door." Volgens Vlasveld is de wachtlijst voor verpleeghuisplaatsen, waarmee burgemeester en wethouders scher- verdedigen, niet zo lang als sommi gen willen doen geloven. „Er zit ver vuiling in die wachtlijst, omdat men sen zich soms alleen uit voorzorg aanmelden voor een verpleeghuis plaats", weet Bruseker. Maar over de omvang van die vervuiling kan hij niets zeggen. „Daar wordt eind dit jaar een onderzoek naar gedaan door de regionale commissie gezond heidszorg. Ik weet in elk geval dat wij vijftig mensen op onze wachtlijst hebben staan: 15 somatische en 35 *nfi3n

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9